Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BİR FETVA VERDİ 5 UMUT SÖNDÜ

GeceKuşu

Önerilen İletiler

B3403EE900B7004ABDCA5CCAb.jpg

Ben organ vermem de almam da çünkü Kuran'da yerini bulamıyorum. Bence caiz değil.

Bir fetva verdi 5 umut söndü

Emekli Emniyet Müdürü Uğur Gür'ün, yeğeninin organları beş kişiye hayat verecekti. Tüm işlemler tamamlandı. Ancak ilahiyatçı Cevat Akşit'in 'Caiz değil' deyince aile karar değiştirdi,organ bağışından vazgeçti. Nakil bekleyen 5 hasta gözyaşlarıyla eve yollandı.

Ünlü polis müdürü Uğur Gür'ün, kapkaççılar tarafından başından vurulan 17 yaşındaki yeğeni Onur'un beyin ölümü gerçekleşince ailesi organ bağışına onay verdi. Gür'ün kardeşi de yıllar önce karaciğer nakli olduğu için aile hiç tereddüt etmedi.

DİYANET "SEVAP" DEMİŞTİ

Yine de "Dinen sorun var mı?" diye eski Diyanet İşleri Başkanı M. Nuri Yılmaz'a danışıldı. Yılmaz "Diyanet bağışın sevap olduğuna karar verdi" deyince evraklar bile imzalandı. Ve organ için sırada bekleyen beş hasta sevinçle hastaneye koştu.

"VERMEM DE ALMAM DA"

Uğur Gür tesadüfen ilahiyatçı Akşit'le karşılaştı. Kanal 7'ye de program yapan Akşit "Organ bağışı caiz değil. Vermem de almam da" deyince kafası karışan aile bağıştan vazgeçti.

Koca profesör söyleyince vazgeçtik

Mehmet Nuri Yılmaz'ın açıklamaları içimizi rahatlamıştı. Ancak bu konuda sohbet edince kendisi bana dinen caiz olmayacağını söyledi. Biz de dinimize inanan insanlarız. Kafam karıştı.

Kuran'da yeri yok bence caiz değildir

Diyanet'in bu konuda fetvası var. Ama ben de araştırma yaptım. Bu konuda Kuran'da hiçbir ayete rastlayamadım. Bu konuyla ilgili Kanal 7'de program yaptım. İki bölümlük programım daha önce iptal edildi. Diyanet'le ters düşmek istemediler. İnsanların işini yokuşa sürmek istemem ama Kuran ana kaynak orada organ bağışına ilişkin bir şey yok. Benim aynı zamanda hukuk doktoram var. Kanuna inanmak lazım. Kuran'da bu işin kanunları belirli. Hayvanlardan organ alınabilir. Çünkü insan Allah'ın yeryüzündeki halifesi

olduğu ve hayvanlardan organ takviyesinin mümkün olduğu belirtiliyor. Bana soranlara da öyle söylüyorum. Ben organ vermem de almam da çünkü Kuran'da yerini bulamıyorum. Bence caiz değil.

Sabah 03.06.2006 Okumak için tıkla

İnsana dair, onun yaşamına dair, onun sağlığı, mutluluğu, huzurunu sağlamak için

yüzyıllar öncesinin değerleriyle düşünüp bu günümüze dayatılınca karşımıza çıkan acı tablolardan biri daha!

Yaşayan bir insanın onun sağlık ve yaşam hakkını hiç göz önüne almayan acımasız ve korkunç bir tablo!

Nedir bu karmaşa,

çağdaş toplum olmanın yasa ve kurallarıyla mı yaşamalı insanı ve onun sağlığını yaşam hakkını anlamalıyız ?

Yoksa kafaları, akılları, çözümleri yüzyıllar öncesinde kalmış insanların, Yüz yıllar öncesinin yasa, kural ve kavramlarıyla mı?

Ne güzelde söylemiş hasta sahipleri gerçekten haklılar..Dedikleri gibi kafaları karışık...Karışmış,karıştırılmış,

Öncesi sizin ihtiyacınız olduğunda böbrek nakli yaptırırken bu caiz midir sormayın...

Sıra size geldiğinde kafalarınız karışsın.İnsan olmanın aklınızı kullanmanın gereklerini yerine getirmeyin..

Ama haklısınız çünkü aklınız karışık ve karıştırılmış !...Ne güzelde söylemişsiniz, açıkca anlaşılıyor !

"bana dinen caiz olmayacağını söyledi. Biz de dinimize inanan insanlarız. Kafam karıştı."

Bunu hep yapıyorlar... EĞİTİMDE - SAĞLIKTA - HUKUKTA - DEVLET YÖNETİMİNDE - EKONOMİDE

Daha aklınıza neresi gelirse, Camide, sokakta, giyim kuşamda, daha ne gelirse aklınıza...

Devamlı KAFALARI KARIŞTIRIYORLAR

Ama bunu yapanlar haklılar, onlar bu ülkeyi yüzyıllar öncesi değerlerle yönetmek istiyorlar..

Ve başvurdukları Kaynaklar bunu böyle söylüyor...ONLARDA FETVA VERİYORLAR...

Peki biz HAKSIZ MIYIZ?

HAKLI DEĞİL MİYİZ? İnsanı ve onun yaşamını çağdaş yapacak yaşam kuralarıyla yaşamak İSTEMEKTE,

Kulluk esasına dayanmayan, Laik, özgür, Demokratik, İnsan hakları ve Hukukuna dayalı yaşam talebimizde HAKLI DEĞİLMİYİZ?

Her zaman olduğu gibi örnekleri hep önümüzde...

İşte bir örnek daha Hasta ve insana muhtaç insanların yaşama haklarının önüne geçen bir fetva daha...

Yüz yıllar öncesin de kalmış günümüzün sorunlarını çözemeyen değer ve kavramlara önce inanır sonra yorumlarsanız...

Akıldan uzak bu tür fetvaları profesörde olsa veririsiniz...Ve haklısınız Kaynağınız öyle diyor...

Ve siz bize böyle yaşamaya mahkum olmalısınız diye dayatıyorsunuz...

Sonra biz tehlikenin farkına varıp sorunca da utanmadan bizi suçluyorsunuz!...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranda olmayan konulara fetva uyduranlar ***** ta kendisidir. Bunlar Allah'ın temiz ve mantıklı yasalarını, örümcek kafalı skolastik beyinleriyle sulandırmaya çalışan *******. Bunlar muhafazakar olmakla övünüyorlar bakın ki Allah ne diyor:

Bakara88-Biz muhafazakarız dediler.Hayır öyle değil aslında inkar etmelerinden dolayı Allah onları lanetledi. O nedenle pek azı inanır

Bunlar inkarcı evet, Kurana göre Kuranda olmayan konulara fetva uyduranlar ve Allah'ın yasa koyuculuk sıfatına ortak olmaya çalışanlar inkarcı ********. Allah ne buyuruyor?

madie32:" .....Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur...."

evet bunlar Allahın bu güzel hükmünü kendi ******** sulandırdıkları için muhafazakar filan değil inkarcılardır. Hepsi Allah'ın hükmüne ortaklık tasladıkları için bunun cezasını çekeceklerdir. O hastalıktan kurtaramayan 5 insan her acı ızdırap çektiğinde bu fetvayı uyduran ***** kötülük hanesi dolup taşacaktır.

Ey güzel Arkadaşlarım önünüzde Allah'ın kitabı var alın elinize okuyun orda herşeyin en erdemli , en güzeli yasası var bu tür fetva uyduran ******n bir ejderhadan kaçar gibi kaçın, kaçın ki doğru ve erdemli yolu bulasınız... selam ve saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara88-Biz muhafazakarız dediler.Hayır öyle değil aslında inkar etmelerinden dolayı Allah onları lanetledi. O nedenle pek azı inanır

madie32:" .....Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur...."

evet bunlar Allahın bu güzel hükmünü sulandırdıkları için muhafazakar filan değil inkarcılardır. Hepsi Allah'ın hükmüne ortaklık tasladıkları için bunun cezasını çekeceklerdir. O hastalıktan kurtaramayan 5 insan her acı ızdırap çektiğinde bu fetvayı uyduranın kötülük hanesi dolup taşacaktır.

Nedense İnsan yaşamı, İnsanın yararı, Onun hastalıklardan kurtulması için yapılması gerekenler söz konusu olduğunda...

Yani onların dayatmaları dışında her ne varsa ...

Sayın 'evrensel_mesaj' dan başka inançlı olduğunu söyleyen hiç bir arkadaş ilgi duymamış...

Baş örtüsüne özgürlük diyen sağduyulu arkadaşlardan Empatide yok nedense...

Yada empati ne demekse artık...

Birileri hep onların yerine kendilerini, koyacak... Empati yapacaklar.!

Onlarsa başkalarının yerine kendilerini koymayacaklar...Sempati bile Yok.!

Galiba bu bireysel empati...Belkide onlara duyulaması gereken sempati...

Evrensel görüşlerini yazdığın ve duyarlılığın için teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.