Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Said Nursi'nin Risalei Nur'daki çelişki,hata ve yanlışları

battal

Önerilen İletiler

"Cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur" süzünden "cehenneme razi olmuyor " anlamını çıkarabilmek daha komik:)

tongue.png

Kuranda cehennemin ozellikleri var

pismanlik ve keder dolu agir bir ruh hali butun benligi kaplar ve bu durum sonsuzluga kilitlenir

kisi hala inkar icindedir ve Allahi inkar eder ; inadini kirmak istemedikce cehennmede kalir

ole bir sey ki azap icinde azaptadir ama gercekleri kabul etmemekte direnmektedir ayriyetten de cok iyi bilmektedir ... Allah ole bir sistem yaratmis ki

kisi kendi kendine kendi eliyle zarar verir ,,, kisaca cehennem ruhtaki bir kilitlenmedir ve kisi goz gore gore kendini kilitler

suuru kapaninca da saglikli dusunmek istemez ; saglikli bir dusunce onda etki birakamaz olur ..

daha dogrusu cehennemin en acil tanimi Allaha uzak kalmaktir ...

Said Nusi Allah asigi biggrin.png Allaha yakin olmayi cehennete bile tercih ediyor ...

komiklik falan goremedim ben .. ayriyetten aci ve cosku ile konusmus ..

gelelim fedekarlık konusuna

gelelim

risalei nurun değişik yerlerinde vazifemiz iman kurtarma diyor.

ewt ; bilmeyenlere anlatiyor .. her musluman bunu yapar ; kimi genis kitleleri hedefler kimi benim gibi sohbet ederken konuya katilir

ama her musluman yapar

dünya hayatında iman kurtarma vazifesi yapıyor.cehenneme razıyım derkende "Milletimizin imanını selâmette görürsem" diyor

razi oldugu cehennem senin zannettigin cehennem degil ki : P cehennem Allahin ofkesine ve azabina layik olmak demektr ...

.yani iki olayda aynı.ama birinde cehenenme razıyım diyor diğerinde geçici dünya sıkıntılarına katlanamıyor(iman kurtarma vazifisi yaparken karşılaşılan dünyalık sıkıntılardan dolayı intihar etmek isteyen biri cehenneme katlanırım demesi şaşırtıcı bir olay).seninde değinmediğin kaderin herşeyi güzeldir deyip intiharı düşünmeside ayrı bir olay.

intihari defalarca dusunmek sunnetten bir olaydir tongue.png imtihandaki bir yuksek kademedir

hz. MEryem de intihari dusunuyor wink.png Ac kurana bak !

keske olseydim de kurtulsaydim diyor ...

intiharin esigine gelmek, ruhun ucurumun kenari ile imtihan olmasi herkesin kaldirabilecegi bir imtihan degildir ...

nitekim 93 yasina kadar yasiyor .. 30 yili hapislerde ve iskencelerle geciyor ... talebeleri dovuluyor .. surgune gonderiliyor .. insan intihardan once korkudan olur biggrin.png

"Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!.. "Tarihçe-i Hayat

cok guzel demis

hani kösteklemelerinin ne ehemmiyeti var dı?kösteklemeleri küçük hadiseydi? köstekliyorlar diye intiharı düşündüğüne göre demekki ehemmiyeti varmış.

hepsini de asiyor wink.png

Peygamberimiz SAV de pes edicekmis birkac defa Ac KUrani BAk

simdi sen onlarin sana soylemekte olduklarindan dolayi bundan vazmi geciceksin (Ayet)

kalbi o kadar cok daraliyor ki bi an herseyi birakiyor ve bekliyor .. gelen ayetle yeniden gucleniyor

hz. yunus ta pes edip yuz cevirdi ama onu balik yutup tekrar karaya attigi zaman yeniden denedi ve iktidarla PEygamber oldu ...

intiharlari defalarca dusundum diyen SAid nursi burada samimi fikrini solemis ama devaminda herdefasinda kendimi bu isi yapmakta buluverdim demis ... yani intihar fikrini hep yenmis ... bu daha acil vurgulansaydi daha Kurana mutabik olurdu ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o dediğin "yalnız yaşayanlarda var " mecburiyetten ama onlarda 2-3 aslan olabiliyor.

Yani olabiliYOR..Yor eki ihtimal düşüncesi,o halde yalnız yaşayanlarda olabiliYOR..Buda ihtimal düşüncesi...İşin doğrusu yalnız yaşayan aslanlar var dersek yalan söylemiş olmayız..Kesin ve nettir..

Tevbe 30 ayetinin insanların olayı fiziksel algılamasından dolayı indiğini düşünüyorum...Tabiki bunu anlatmak zordur,aslında anlatmak değil algılatmaktır zor olan..Mesih'e şu an sorsalar sen çocuğumusun diye değilim der...Ama desenki niye o zaman öyle dedin buradada Mesih'in güzel demeçleri lazımdırki kendim cevap veremem..Hatırlarsan ben Baba-oğul birer semboldür diye yazdım..Tevbe 30'u bana cevap olarak yazman hiç mantıklıca gelmiyor açıkçası..Ki sana ben Mesih'in ne dediğinide yazdım..Üzerinde biraz düşünürsen pozitif bakacağından eminim..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Battal arkadaşım,

sizi okurken kendimi bir an belgesel izler gibi hissettim original.gif

zira işin özünü bırakıp "aslanların sosyal hayatı" hakkında derin gözlemlere girmişsiniz..

.

.

.

Battal, sizin tartışmanız biçim üzerinden yapıldığı için asla sizinle bir noktada anlaşmak ve uyuşmak mümkün olmayacaktır..Ben meseleye biçem üzerinden bakıyorum çünkü original.gif

"Çünkü zayıflar ittifaka muhtaç oldukları için kuvvetli ittifak ederler. Kavîler, ihtiyacı tam hissetmediklerinden, ittifakları zayıftır. Arslanlar, tilkiler gibi ittifaka muhtaç olmadıkları için ferdî yaşıyorlar"Lemalar - Yirminci Lem’a

"Yabanî keçiler, kurtlardan muhafaza için, bir sürü teşkil ederler.

Demek zayıfların cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi kavî olduğu gibi, Haşiye kavîlerin cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi ise zayıftır. “Lemalar - Yirminci Lem’a

burada anlatmak istedikleri ile sizin anlattıklarınız arasında nasıl bir bağ var anlatabilir misiniz?özellikle şu sözlerinizle:

Zira "Çok büyük kalabalıklar içerisinde de yaşıyor olsa, bu merâtib-i hayat'da bulunan zât, böyle bakıldığında

tek başına olmuş olacaktır.

Kanıtı ise, kimse onu anlamayacak ve mecnun ya da deli olarak vasıflandıracaklardır"

Yani ferdi yaşayan kimse bir aileye ya da bir topluluğa dahil olmuş olsa bile, onlarla aynı bakış açısı ve boyutta olmayabilir...

Yani bir arada görmeniz onların aynı tarzda düşündüp, hayata aynı gözle baktıkları anlamına gelmiyor..

"

felsefe mi okuyorsunuz?şimdi aslanlar sürü halinde olsalarda yalnızlık mı çekiyorlar demek istiyorsunuz?depresyona mı girmişler yanioriginal.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tongue.png

Kuranda cehennemin ozellikleri var

.

.

.

intiharlari defalarca dusundum diyen SAid nursi burada samimi fikrini solemis ama devaminda herdefasinda kendimi bu isi yapmakta buluverdim demis ... yani intihar fikrini hep yenmis ... bu daha acil vurgulansaydi daha Kurana mutabik olurdu ..

Verdiğin örnekleri kaynaklarıyla beraber eklemen gerekir.biz boşunamı kaynak gösteriyoruz.

Hz.Meryem olayında tahminim atılan iftiradan olabilir ki bir bayan için çok zor bir olaydır.en başta ailesine nasıl açıklayacağını bilemez,çok zor bir durumdur.Sadi nursi zorluk çeksede talebeleri v.s. var yalnız sayılmaz.Said NURSİ olayıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

Peygamberimiz(S.A.V) VE Hz.Yunus(a.s) intihar etmeyi düşünmüşlermi?görevi bırakmayı düşünmek ayrı intihar etmek ayrı şeylerdir?

milletimin imanını kurtarıyorum diyen birinin karşılaştığı dünyalık geçici sıkıntılar karşısında intihar etmeyi düşünmesi,cehennemin alevlerini gördüğünde(görürmü görmezmi bilemem ama görürse) neler diyeceğini gösterir.zaten bu sözü intihar etmeyi düşünmesi o fedekarlık dediğiniz cehenneme razıyım sözünün boşa çıktığını gösterir.

hem dünyada intihar etmeyi düşünüp,sonra cehenneme razıyım demesi,bununlada kalamayıp yanarken gül gülistan olurum demesi kendi içinde çelişkidir.

"Kaderin herşeyi güzeldir, hayırdır. Ondan gelen şer de hayırdır. Çirkinlik de güzeldir" deyip intiharı düşünmeside ayrı bir çelişkidir.Kaderin her şeyi güzelse başa gelen sıkıntılarında güzel olması gerekir,eğer böyleyse intiharı düşünmek ne kadar doğru?

"Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!.. "Tarihçe-i Hayat

buna güzel demiş,diyorsun.zaten demesinde sıkıntı yok,güzel diyor da gerçek hayatta sıkıntıyla karşılaşınca intiharı düşünüyor.ama anlaşılıyorki demekki ehemmiyei varmış ki hemde intiharı düşündürecek kadar ehemmeyeti varmış

dennise arkadaş hani "ben size keskince acikliyim " dediğin kehanetin tutmamasıyla,ateizmle ilgili dediğin konu hakkında cevap yazmamanın sebebi nedir?kabul ettinmi?

hani şu konuydu:

birde sana birşey sorayım.risalei nurun konuyla ilgili bölümünde yazan "Deccal ise, daha ileri gidip, cebbârâne surî hükûmetini bir nevi rububiyet tasavvur edip ulûhiyetini ilân eder." burda Said Nursi'nin bahsettiği"cebbârâne surî hükûmet " S.S.C.B zamanındaki komünist Rusya hükümeti değil mi?yani senin değin gibi sadece Tabiiyyun, maddiyyun felsefesi değil "Tabiiyyun, maddiyyun felsefesinden tevellüt eden" diyor.

yok hala "tabiyun yani tabiatcilik felsefesi tam anlami ile ateist bir felsefedir " diyorsan sana soruyorum. risalede "Dinsizlik cereyanına karşı ayrı ayrı iken mağlûp olan İsevîlik ve İslâmiyet..."diyor.şu an bu cereyan karşısında mağlup durumdalar mı? Rusyanın komünizm yıllarına göre çok çok daha güçlü değiller mi?hatta komünizmin en güçlü temsilcisi S.S.C.B yıkılmadı mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani olabiliYOR..Yor eki ihtimal düşüncesi,o halde yalnız yaşayanlarda olabiliYOR..Buda ihtimal düşüncesi...İşin doğrusu yalnız yaşayan aslanlar var dersek yalan söylemiş olmayız..Kesin ve nettir..

Tevbe 30 ayetinin insanların olayı fiziksel algılamasından dolayı indiğini düşünüyorum...Tabiki bunu anlatmak zordur,aslında anlatmak değil algılatmaktır zor olan..Mesih'e şu an sorsalar sen çocuğumusun diye değilim der...Ama desenki niye o zaman öyle dedin buradada Mesih'in güzel demeçleri lazımdırki kendim cevap veremem..Hatırlarsan ben Baba-oğul birer semboldür diye yazdım..Tevbe 30'u bana cevap olarak yazman hiç mantıklıca gelmiyor açıkçası..Ki sana ben Mesih'in ne dediğinide yazdım..Üzerinde biraz düşünürsen pozitif bakacağından eminim..

Saygılar

Tevbe Suresi 30 ayette gayet açık ve net şekilde anlatılmış.şu risalei nuru savunan arkadaşlar bu konuda sana birtek kelime mesaj yazmamalarının sebebi hikmeti nedir diye merak içindeyim.

senin bakış açınla bakarsak o halde aslanların sürü halinde gezmesi deş u sözleri ve çıkarımı yanşıl olduğunu gösterir

"Çünkü zayıflar ittifaka muhtaç oldukları için kuvvetli ittifak ederler. Kavîler, ihtiyacı tam hissetmediklerinden, ittifakları zayıftır. Arslanlar, tilkiler gibi ittifaka muhtaç olmadıkları için ferdî yaşıyorlar. Yabanî keçiler, kurtlardan muhafaza için, bir sürü teşkil ederler.

Demek zayıfların cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi kavî olduğu gibi, Haşiye kavîlerin cemiyeti ve şahs-ı mânevîsi ise zayıftır. “Lemalar - Yirminci Lem’a

"yalnız yaşayanlarda var " mecburiyetten ama onlarda 2-3 aslan olabiliyor" dediğim gibi evet olabiliyor ama buradaki mecburiyetten sözünün altını çizelim.peki o mecburiyet ne,zayıflık yaşlanmaları.bunu açıklamıştım şu mesajımı okumadın galiba

orada ne diyor kaviler ittifaka ihityaç duymadıkları için sürü halinde gezmez.zayıflar ittifaka ihityaç duyduğu için sürü halinde gezer.yani bir hüküm çıkarmış.yaşlanan yani zayıflayan erkek aslanlar diğer güçlü erkek aslanalr tarafından sürüden kovulur.fakat buınlarda genelde 2 aslan olurki buda yalnız yaşamak değildir.

yaşlı zayıf erkek aslanları sürüden kovanda güçlü genç aslanlardır.bunlar yetiştiği sürüden kovulmuş fakat yaşlı zayıf erkek aslanların sürüsünü ele geçirirler.

yani risalede anlatılana verilecek en son örnektir aslanalr.çünkü güçlü olanlar sürü oluşturur,zayıflar sürüden kovulur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Battal bu aslan konusu gereksiz yere uzadı..

"o dediğin "yalnız yaşayanlarda var " mecburiyetten ama onlarda 2-3 aslan olabiliyor"dediğim gibi evet olabiliyor ama buradaki mecburiyetten sözünün altını çizelim.peki o mecburiyet ne,zayıflık yaşlanmaları.bunu açıklamıştım şu mesajımı okumadın galiba

Mesajını okumuştum yinede okudum aynı şeyi tekrar yazacağım..Yalnız yaşayan aslanlar vardır dersek yalan söylemiş olurmuyuz olmazmıyız..Mecburiyetten veya başka sebepten zaten hayvan doğasında mecburiyet hep vardır..Tek cevap istiyorum yalnız yaşayan aslanlar var mı yok mu ? Sebepler tabiki olacaktır,ama bu cümle bir varlık bir gözlem nitelemiyor mu ?

"yaşlanan yani zayıflayan erkek aslanlar diğer güçlü erkek aslanalr tarafından sürüden kovulur.fakat buınlarda genelde 2 aslan olurki buda yalnız yaşamak değildir"

2 aslan yada 3 aslan bu kesin birşey değil..Duruma göre bu rakam 1,2 yada 3 olur..Senin öğrendiğin bilgide aynısını söylüyor..Cümlenin içinde "genelde" sözcüğünü kullanıyorsun yani sabit değil..

Ben risalei'ye göre değil doğa bilgilerine göre konuşuyorum..Risalei üzerinde çok fazla durmadığımı söylemiştim..Ama senin tarzında bir zorlama var..

Mesih konusuna gelince kendisi fiziksel olarak çocuğuysa neden inananlarınada sizde çocuğusunuz desin :) Irkçılık gibi gözükmesin ama Mesih'in bu zamana kadar gönderilmiş bütün elçilerin en üstünü olduğunu düşünüyorum..Kutsal güçlerinden falan değil,öğretilerinden bu sonuca varıyorum..Nitekim Hz.Muhammed'inde gönlümüzde ayrı bir yeri var..Sevgili battal inanınki bu olay benim dediğim gibidir..Çok fazla kanıt gösterebilirimde önceki gösterdiklerimden anlamadınız.. bir tane red ettiğiniz Tanrı'nın kelamı olduğu İncil'den göstereyim belki olumlu bakarsınız..

Göstereceğim ayet,Mesih'in tutuklanıp Yüksek kurul'un önünde yargılandığı zamanı anlatır..Baş kahin ve İsa konuşması ve İncildeki ayet..

İsa'yı tutuklayanlar, O'nu başkâhin Kayafa'ya götürdüler. Din bilginleriyle ihtiyarlar da orada toplanmışlardı. Petrus,İsa'yı uzaktan, ta başkâhinin avlusuna kadar izledi. Sonucu görmek için içeri girip nöbetçilerin yanına oturdu.

Başkâhinlerle Yüksek Kurul'un tamamı, İsa'yı ölüm cezasına çarptırmak için kendisine karşı yalancı tanıklar arıyorlardı. Ortaya birçokyalancı tanık çıktığı halde, aradıklarını bulamadılar. Sonunda ortaya çıkan iki kişi şöyle dediler: «Bu adam, `Ben Tanrı'nın tapınağını yıkıp üç günde yeniden kurabilirim' dedi.»

Başkâhin ayağa kalkıp İsa'ya, «Hiç cevap vermeyecek misin?» dedi.«Nedir bunların sana karşı ettiği bu tanıklıklar?İsa susmaya devam etti. Başkâhin ise O'na, «Yaşayan Tanrıadına sana yemin ettiriyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?» dedi

İsa, «Söylediğin gibidir» karşılığını verdi

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Battal, daha açık nasıl yazabilirim bilemiyorum ki..

"Sembolik" anlatım tarzının ne olduğunu bilmediğiniz çok açık..

Oysa ki size Kafka'nın "dönüşüm " öyküsünden örnek vermiştim..

Belki yabancı kitap okumuyorsunuzdur..

O zaman size Mevlana'dan bir örnek vereyim..

"Hazret-i Ali'ye misal olarak aslan denmiştir.

Yoksa aslan ona benzemez, bu halini tavsif (sıfatlandırma) içindir.."

(Mesnevi 3. cilt)

Sembolik anlatım nedir yazardım ama bunu yazarsam küçümsemiş gibi olacağım sizi..

Zira bilmeyeceğinizi düşünemiyorum..

Yani ortada depresyona giren bir aslan yok ama sizin bakış açınızdan yola çıkar ve

"BATTAL" ismini T.D.K' dan direk olarak alırsam "İşe yaramaz, kullanılmaz" olduğunuzu kabul etmemiz gerekir..

Öyle misiniz?rolleyes.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Battal bu aslan konusu gereksiz yere uzadı..

"o dediğin "yalnız yaşayanlarda var " mecburiyetten ama onlarda 2-3 aslan olabiliyor"dediğim gibi evet olabiliyor ama buradaki mecburiyetten sözünün altını çizelim.peki o mecburiyet ne,zayıflık yaşlanmaları.bunu açıklamıştım şu mesajımı okumadın galiba

Mesajını okumuştum yinede okudum aynı şeyi tekrar yazacağım..Yalnız yaşayan aslanlar vardır dersek yalan söylemiş olurmuyuz olmazmıyız..Mecburiyetten veya başka sebepten zaten hayvan doğasında mecburiyet hep vardır..Tek cevap istiyorum yalnız yaşayan aslanlar var mı yok mu ? Sebepler tabiki olacaktır,ama bu cümle bir varlık bir gözlem nitelemiyor mu ?

"yaşlanan yani zayıflayan erkek aslanlar diğer güçlü erkek aslanalr tarafından sürüden kovulur.fakat buınlarda genelde 2 aslan olurki buda yalnız yaşamak değildir"

2 aslan yada 3 aslan bu kesin birşey değil..Duruma göre bu rakam 1,2 yada 3 olur..Senin öğrendiğin bilgide aynısını söylüyor..Cümlenin içinde "genelde" sözcüğünü kullanıyorsun yani sabit değil..

Ben risalei'ye göre değil doğa bilgilerine göre konuşuyorum..Risalei üzerinde çok fazla durmadığımı söylemiştim..Ama senin tarzında bir zorlama var..

Mesih konusuna gelince kendisi fiziksel olarak çocuğuysa neden inananlarınada sizde çocuğusunuz desin smile.png Irkçılık gibi gözükmesin ama Mesih'in bu zamana kadar gönderilmiş bütün elçilerin en üstünü olduğunu düşünüyorum..Kutsal güçlerinden falan değil,öğretilerinden bu sonuca varıyorum..Nitekim Hz.Muhammed'inde gönlümüzde ayrı bir yeri var..Sevgili battal inanınki bu olay benim dediğim gibidir..Çok fazla kanıt gösterebilirimde önceki gösterdiklerimden anlamadınız.. bir tane red ettiğiniz Tanrı'nın kelamı olduğu İncil'den göstereyim belki olumlu bakarsınız..

Göstereceğim ayet,Mesih'in tutuklanıp Yüksek kurul'un önünde yargılandığı zamanı anlatır..Baş kahin ve İsa konuşması ve İncildeki ayet..

İsa'yı tutuklayanlar, O'nu başkâhin Kayafa'ya götürdüler. Din bilginleriyle ihtiyarlar da orada toplanmışlardı. Petrus,İsa'yı uzaktan, ta başkâhinin avlusuna kadar izledi. Sonucu görmek için içeri girip nöbetçilerin yanına oturdu.

Başkâhinlerle Yüksek Kurul'un tamamı, İsa'yı ölüm cezasına çarptırmak için kendisine karşı yalancı tanıklar arıyorlardı. Ortaya birçokyalancı tanık çıktığı halde, aradıklarını bulamadılar. Sonunda ortaya çıkan iki kişi şöyle dediler: «Bu adam, `Ben Tanrı'nın tapınağını yıkıp üç günde yeniden kurabilirim' dedi.»

Başkâhin ayağa kalkıp İsa'ya, «Hiç cevap vermeyecek misin?» dedi.«Nedir bunların sana karşı ettiği bu tanıklıklar?İsa susmaya devam etti. Başkâhin ise O'na, «Yaşayan Tanrıadına sana yemin ettiriyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?» dedi

İsa, «Söylediğin gibidir» karşılığını verdi

Saygılar

aslan konusunda cümlenin önüne-arkasına bak.çıkarım yapmış.

incil konusunda artık birşey demiyeceğim.tartışmaya girmeyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Battal, daha açık nasıl yazabilirim bilemiyorum ki..

"Sembolik" anlatım tarzının ne olduğunu bilmediğiniz çok açık..

Oysa ki size Kafka'nın "dönüşüm " öyküsünden örnek vermiştim..

Belki yabancı kitap okumuyorsunuzdur..

O zaman size Mevlana'dan bir örnek vereyim..

"Hazret-i Ali'ye misal olarak aslan denmiştir.

Yoksa aslan ona benzemez, bu halini tavsif (sıfatlandırma) içindir.."

(Mesnevi 3. cilt)

Sembolik anlatım nedir yazardım ama bunu yazarsam küçümsemiş gibi olacağım sizi..

Zira bilmeyeceğinizi düşünemiyorum..

Yani ortada depresyona giren bir aslan yok ama sizin bakış açınızdan yola çıkar ve

"BATTAL" ismini T.D.K' dan direk olarak alırsam "İşe yaramaz, kullanılmaz" olduğunuzu kabul etmemiz gerekir..

Öyle misiniz?rolleyes.gif

aslan konusunda cümlenin önüne-arkasına bak.çıkarım yapılmış,yani sembolik filan değil.

battal konusunda battalgazi adlı üye varmış,bende battal olarak üye oldum.manasına filan bakmadım,bakmaya gerek duymadım.battalgaziyi çağrıştırdığı için ve ben böyle kabullendiğim için battal ismini kullanmakdan dolayı anlamı ne olursa olsun pişman değilim.ama sorun şu ki senin aklınada ilk olarak battalgazi gelmeli değil miydi?hemde manasına baktıktan sonra bir düşünseydin bu kişi niye battal ismini koyabilir diye,işte o zaman aklına gelirdi.

bu arada dennise arkadaş bu mesajını beğenmiş ama ona sorduğum Said nursi'nin gelecekle ilgili tahmini ile ilgili konu hakkında hala mesaj yazmamış.o konu hakkında "ben size keskince acikliyim " demişti ama benim açıklamalarımdan sonra birtürlü mesaj yazmadı.komiklikten bahseden arkadaşmıydı dennise arkadaş?bide galiba ilmimin zayıf olduğunu söylemişti.neyse konuyu öğrendiyse buna sevinirim.dimekki kehanet tutmamışlaughing.gif

eğer diğer konular hakkında konuşmak isterseniz konuşalım.mesela alyuvarlar konusu olabilir.veya istediğiniz konudan devam edebiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili gazi olan Battal original.gif

Omar 123 ve bana, ayrı şeyler yazmamıza rağmen aynı cevabı vermişsiniz..

"aslan konusunda cümlenin önüne-arkasına bak.çıkarım yapılmış"

Sanırım bu, konu hakkındaki son cümlenizrolleyes.gif

Son cevaplarınızı incelediğimde cerbeze ( demagoji) yaptığınızı görüyorum..İyisi mi siz son sözünüze sadık kalıp

"alyuvarlar" hakkında bir başlık açın..Emin olun sizi orada da yalnız bırakmayacağızsleep.png

Son söz yine Said-i Nursi'den olsun :

Sözler-Lemeât: sayfa 994

Cehil, mecazı eline alsa hakikat yapar:

İlmin elinden, eğer cehlin eline düşse mecâz,

eder inkılâb hakikata, hem açar hurâfâta kapılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili Videns

ikinizde aslan konusunda cümlenin önüne-arkasına bakmıyorsunuz o yüzden aynı mesajı ikinizede yazdım.

alyuvarlar konusunda yeni konu açmaya gerek buyrun burdan devam edin ki mesajınızda konusunu açtığınız cehil olanlar ortaya çıksın

yada istersen dennise arkadaşla bir ara tartıştığımız ama sonra dennise arkadaşın tartışmayı bıraktığı "gelecekle ilgili tutmayan tahmin konusunu" konuşalım.senin o konuda keskince bir açıklaman var mı dennise arkadaşın ki gibi?

sen daha neyi tartışıyorusn gelecekle ilgili tutmayan tahmin var.

istersen şu konuyu tartışalım

5- risalei nura göre, Allah rızası için yapılmayan,ihlassız olarak yapılan, amelllere de sevap yazılıyormuş?fakat hadisler,ve üstadlarım dediği Abdülkadir Geylani (k.s) ve İmam-ı Rabbani hazretleri bunun aksini söylemişler

8- Risale-i Nur'da ki İmam-ı Rabbânî (K.S.) ile ilgili şu cümleler çelişkili [/font][/font][/font]

10- Risale-i Nur'da anlatılan bir söz,Hadis mi?değil mi?anlaşılamıyor.[/font][/font][/font][/font][/font]

12-"Affet beni ey affı büyük lütfu büyük Risalei’n-Nur!" Emirdağ Lahikası

seç beğen konulardan birini.daha öncede dedim istediğin konudan devam edebilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

incil konusunda artık birşey demiyeceğim.tartışmaya girmeyelim.

Sevgili battal..Bu zamana kadar hiç açıp okudunuz mu acaba ? Tartışmaya girmek için ilk önce okuyup kavramak gerekir..

Aslan konusunda ise cümlenin önüne arkasına bakmaya gerek yok,doğada yalnız yaşayan aslan yok mu ? Var..Herşey bukadar işte daha neyi zorluyorsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğin örnekleri kaynaklarıyla beraber eklemen gerekir.biz boşunamı kaynak gösteriyoruz.

haklisin ; ) ole yapicam ..

Hz.Meryem olayında tahminim atılan iftiradan olabilir ki bir bayan için çok zor bir olaydır.en başta ailesine nasıl açıklayacağını bilemez,çok zor bir durumdur.Sadi nursi zorluk çeksede talebeleri v.s. var yalnız sayılmaz.Said NURSİ olayıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

tabi ki var : P birabir alakasi var .. Hz. Meryem dunyadaki butun kadinlara ustun ve ornek kilinmistir ;

en guclu kadinlardan daha gucludur ; Allahtan vahiy almistir ve en azgin ahaliye karsi direnmistir ... hamilelik doneminde ise fiziksel bir korunma farz olmustur ve gizli bir yere cekilmistir ... hz. Meryem herangi bir kadin gibi asla dusunulemezz !

umudunu kestigi bir sirada ve ruhu daraldigi bir sirada olmeyi ve yok olmayi istiyor ...

ve Allah onun kalbini aciyor ...

Said nursi de olmeyi ve yok olmayi istiyor ! ama intihar etmek gibi bir amele yanasmiyor

sadece icindeki bir yok olma istegini aciga vuruyor ve anilarina yerlestiriyor ...

Peygamberimiz(S.A.V) VE Hz.Yunus(a.s) intihar etmeyi düşünmüşlermi?görevi bırakmayı düşünmek ayrı intihar etmek ayrı şeylerdir?

gorevi birakmayi dusunmek ayri , intihar etmeyi dusunmek ayri

ortak noktasi su ; her ikisinde de bir irade kirilmasi var ; ama onemli olan Allahin kontrolu ve iradesi altinda kalmaktir ... Allah kisilerin iradelerinin zayif ; kendi iradesinin ise sonsuz gucte oldugunu gosteriyor

PEygamberimizde bile Allahin iradesi hakimdir .. Said nurside de ; herseyde Allahin iradesinin duzeni hukum surer ... insan acizliklerle doludur ; Peygamber bile olsa Allah beseri olarak insani zayif yaratmistir ..

milletimin imanını kurtarıyorum diyen birinin karşılaştığı dünyalık geçici sıkıntılar karşısında intihar etmeyi düşünmesi

biggrin.pngbiggrin.png

dusunebilir niye dusunmesin ... seytan bilinc altini hep yoklar biggrin.png

maksat hic dusunmemek degil ; dusunerek dusuncesini yenmektir ... bu makul ..

hem dünyada intihar etmeyi düşünüp,sonra cehenneme razıyım demesi,bununlada kalamayıp yanarken gül gülistan olurum demesi kendi içinde çelişkidir.

burada ayri zamanlarda soledigi ayri sozleri celiskili anlam cikicak sekilde birlestirmissin : )

farkinda degilsin

istersen ayrintili gosteriim ; )

anlam butunlugunu bozmussun ; )

"Kaderin herşeyi güzeldir, hayırdır. Ondan gelen şer de hayırdır. Çirkinlik de güzeldir" deyip intiharı düşünmeside ayrı bir çelişkidir.

insan iki ayri enerjidendir ; nurani ve seytani wink.png

nefsine hakim olmaya calisirken ; nefsini ne sekilde besleyebilecegini de dusunur wink.png

sen ne zannetmistin biggrin.png

uzerinde cok durmussun intiharin ; ) intihar etmemis ve hayatin butun sosyal yonlerinden cekilmis .. bildigini olene kadar yapmis ... avamdan bi insan ya pes ederdi ya da evlenip isine bakardi .. dava insani olmak kolay gozukuyor ewt

Kaderin her şeyi güzelse başa gelen sıkıntılarında güzel olması gerekir,eğer böyleyse intiharı düşünmek ne kadar doğru?

aci olgunlastirir : ))

ama aci hissini derinden yakalamadan olgunlastirmaz biggrin.png

o halde basa gelen sıkıntılar seni sarsicak ki atlattiktan sonra guzelligini alicaksin

sen ne sandin biggrin.png can sikici bisey direk senlikle ve neseyle mi gelcekti biggrin.png seni yikicak once , sana yok olmayi istettiricek ki teslim olup kendini birakinca sokulup giden kotu bi enerji oldugunu anlicaksin ...

bence cok kof izahlar ile yazmaktasin ; ozur dilerim

buna güzel demiş,diyorsun.zaten demesinde sıkıntı yok,güzel diyor da gerçek hayatta sıkıntıyla karşılaşınca intiharı düşünüyor.

hocam cok taktin intihara yahu biggrin.png

sikinti ile butun karsilasmalari cesurcaydi ;

mahkemelerde Allahin kelamindan eksiltmedi ; rus esir kampinda silah dayadilar vurun o halde dedi ..

bildiginden hic sasmadi ... intihar da intihar biggrin.png

bi burdan yakaladin biggrin.png

dennise arkadaş hani "ben size keskince acikliyim " dediğin kehanetin tutmamasıyla,ateizmle ilgili dediğin konu hakkında cevap yazmamanın sebebi nedir?kabul ettinmi?

benim izahlarim sakindir ya

sakin sakin yazarim .. keskin de yazarim : ))

yazdikca da yazarim biggrin.png

insallah okurken sıkılmazsın bu arada .. ben sadece muhabbet etmek icin yaziyorum ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslan konusunda ise cümlenin önüne arkasına bakmaya gerek yok,doğada yalnız yaşayan aslan yok mu ? Var..Herşey bukadar işte daha neyi zorluyorsun..

diyorsunuzki yalnız yaşayan aslanlarda var.evet nadir olarak yalnız yaşayan aslanlarda var.illa nadir olanlar üzerinden tartışalım diyorsanız, buyrun tartışalım.

o yalnız yaşayan aslanlar risalede anlatıldığı gibi güçlü oldukları için mi yalnız yaşıyorlar?hayır.zgüçsüz oldukları için yalnız yaşıyorlar.yaşlanan güçsüz erkek aslanların sürüden ayrılması gibi.bunu bir anltabilseydim size konu bukadar uzamayacaktı.

şimdi size soruyorum,buna ne cevap vereceksiniz merak ediyorum:(bu soruya ne cevap verirseniz verin ,aslanlar konusunda size son cümlem çünkü ikimizde aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyip dururuz bundan sonra)

nadir olarak yalnız yaşayan aslanlar risalede anlatıldığı gibi güçlü oldukları için mi yalnız yaşıyorlar yoksa güçsüz oldukları için mi yalnız yaşıyorlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Said nursi de olmeyi ve yok olmayi istiyor ! ama intihar etmek gibi bir amele yanasmiyor

sadece icindeki bir yok olma istegini aciga vuruyor ve anilarina yerlestiriyor ...

yok olma isteğini açığa mı vuruyor?yok olmayı mı istiyor?

sizin risalei nurlar okumadığınızı yada okusanızda anlayamadığınızı bu cümlelerinizle ben şimdi anladım.(gelecekle ilgili tahminin tutmaması konusunda düşünmüştüm bunu ama şimdi tam belli oldu)

"Cehennem de olsa beka isterim" Şualar-On Birinci Şuâ

"Eğer sen dalâlette boğulup çıkamıyorsan, yine Cehennemin vücudu bin derece idam-ı ebedîden hayırlıdır ve kâfirlere de bir nevi merhamettir."Şualar-On Birinci Şuâ

diyen birinin yok olmayı istediğini söylemen risalei nur okumadığını ve bu tartışmalarla bana zaman kaybettirdiğini gösterir.

tıpkı hala bir türlü değinmediğin gelecekle ilgili tahmin meselesi gibi.bu kadar mesaj yazmışsın halbuki o konu hakkında birşey dememişsin.

okunudada bilgiliymiş gibi mesajların vardı hatta benim ilmimin zayıf olduğunu söyleyen siz değilmiydiniz

galiba abilerinize sormaya gittiniz oradan cevap bekliyorsunuzlaughing.gif olur bekleriz

kaderin herşeyi güzeldir konusuna gelince;insan yazdıklarını,söylediklerini önce kendi yaşamalı değil mi?sonra başkalarına anlatmalı

neyse risalei nur hakkında bilginiz az olduğunu anladık. iki konudada belli ettiniz

benim daha önce yazdığım şu mesajı görmediniz galiba

bu arada dennise arkadaş bu mesajını beğenmiş ama ona sorduğum Said nursi'nin gelecekle ilgili tahmini ile ilgili konu hakkında hala mesaj yazmamış.o konu hakkında "ben size keskince acikliyim " demişti ama benim açıklamalarımdan sonra birtürlü mesaj yazmadı.komiklikten bahseden arkadaşmıydı dennise arkadaş?bide galiba ilmimin zayıf olduğunu söylemişti.neyse konuyu öğrendiyse buna sevinirim.dimekki kehanet tutmamışlaughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şunuda söyleyim

yazı bana ait fakat alıntı yazmamın sebebi şu:

bazı sitelerde,aklımda kalan şekliyle şu manada yazı okumuştum:bu sitede yazılan yazıları başka yerlerlerde kaynak gösterilmeden yada alıntı yapıldığı belirtilmeden paylaşılamaz gibi bir yazı vardı galiba.

internette bir yerde yazan bir yazıyı başka yerde paylaşınca ya kaynak gösterildiğini yada yazının altına -alıntı- yazıldığını gördüğüm için alıntı yazdım.

diğer sebebide şu

yazıyı ben yazdım,yazı bana ait fakat bir sitede yazdıktan sonra,artık yazı o sitenin olmuş olabilir diye alıntı yazdım.yani yazı bana ait olmasına rağmen bir sitede yazdıktan sonra yazı o siteye ait midir değilmidir bilemediğim için alıntı yazdım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"BEDİÜZZAMAN’IN İSEVÎLİK YANILGISI

"MÜSLÜMAN İSEVÎ" OLMAZ

Dr. Seyfi Say

Merhum Bediüzzaman’ın şöyle dediği görülüyor:

“Hem âlem-i insaniyette inkâr-ı ulûhiyet niyetiyle medeniyet ve mukaddesât-ı beşeriyeyi zîr ü zeber eden Deccal komitesini, Hazret-i İsâ Aleyhisselâmın din-i hakikîsini İslâmiyetin hakikatiyle birleştirmeye çalışan hamiyetkâr ve fedakâr bir İsevî cemaati namı altında ve ‘Müslüman İsevîleri’ ünvanına lâyık bir cemiyet, o Deccal komitesini, Hazret-i İsâ Aleyhisselâmın riyaseti altında öldürecek ve dağıtacak, beşeri inkâr-ı ulûhiyetten kurtaracak.” (Mektubat, Yirmi Dozunucu Mektup)

Bu ifadelerden şunlar anlaşılmaktadır:

1. Kıyamete yakın zamanda Hazret-i İsâ aleyhisselâmın gerçek dinini İslâmiyet'in hakikatiyle birleştirmeye çalışan bir İsevî (hristiyan) topluluk ortaya çıkacaktır. (Burada "İslâmiyet" yerine "İslâmiyet'in hakikati" denilmesi önemli bir nüans. Bu "hakikat"ten neyin kastedildiği anlaşılmıyor; salt tevhîd inancı mı, yoksa Peygamber Efendimiz s.a.s.'in risaleti mi?. Uğraşacakları şey "inkâr-ı ulûhiyet" olduğuna göre herhalde tevhîd inancı olmalı.)

2. Allahu Teala'nın varlığının inkâr edilmesi için çabalayan bir Deccal komitesi vardır.

3. "Müslüman İsevîleri" ünvanına lâyık söz konusu İsevî topluluk , o Deccal komitesini, Hazret-i İsâ aleyhisselâmın liderliği altında öldürecek ve dağıtacak, insanlığı inkâr-ı ulûhiyetten kurtaracak.

Bediüzzaman’ın buradaki iddiasının nasslara dayalı herhangi bir delili yok. Zaten kendisi de herhangi bir delil gösteremiyor. Ancak, kendisine hüsnüzanda bulunanlar bunu keşf ü keramet kabilinden dikkate alınmaya değer bir tespit olarak görebilirler. Fakat dinî konularda edille-i şeriye dışındaki kaynaklara itibar edilmez. Keşf ü keramet, edille-i şeriyeden değildir. Burada Bediüzzaman'a müçtehitlik payesi verilip, onun konu hakkında içtihatta bulunduğu da ileri sürülemez. Çünkü kıyasın delili olur ve kıyas geleceğe ilişkin keşf kabilinden ihbar içermez. İlgili hadîslere baktığımızda, Hz. İsa a.s.'ın hristiyanlar ya da İsevîler arasında değil, daima müslümanlar, yani ümmet-i Muhammed s.a.s. arasında bulunacağı ve Deccal'i de onların arasındayken öldüreceği açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Hz. İsa yeryüzüne inince bir İsevî ayinine değil, ümmet-i Muhammed'in s.a.s. sabah namazına katılacak, inişi Roma'ya değil, Şam'a olacaktır.

Öte yandan, büyük evliyaya özgü keşf ü keramet olarak anlatılan birçok iddianın ya edille-i şeriye ya da bizzat olaylar tarafından yalanlandığı da sıkça görülmektedir. (Mesela, İbn Haldun'un Mukaddime’de, Mehdî konusunu ele aldığı bölümde aktardığı gibi, İbnü’l-Arabî Mehdî’nin miladî 1200’lü yıllarda ortaya çıkacağını ileri sürmüş, kesin tarih vermiş ve laflarına toz kondurmayanların, kendisi ölüp gittikten sonra mahcup olmasına neden olmuştur.)

Bazen salih insanların geleceğe ilişkin keşf ü keramet kabilinden sözleri doğru çıkabilir. Ancak onların –hemen reddedilmeleri gerekmemekle birlikte–, vuku bulmadıkça kesin bir gerçek gibi tasdik edilmeleri yanlış olur. Fakat bu sözler, şayet edille-i şeriye ile çelişiyorsa, onların vukuu beklenmez, hemen reddedilirler. (Bu tür iddialar doğru çıkmış gibi görünseler bile gerçekte doğrulanmamış olarak kalırlar. Mesela bugün Batı'da "Müslüman İsevîler" adı altında bir grup türese ve Deccal'le ilgili hadîsleri tevil edip kafalarına göre yorumlayarak Deccal'i öldürdüklerini ileri sürseler bile, onlar asla tasdik edilemezler. Batılılar bu tür durumlara "kendini doğrulayan kehanet" adını vermektedir.)

“Müslüman İsevî” diye birşey olmaz. Müslüman müslümandır, İsevî de İsevî.

Konuyla ilgili olarak büyük müçtehid İmam Muhammed rh. a., “Siyer-i Kebîr” adlı eserinde şöyle demektedir:

“... Mani dinine mensup olanlarla iki ilah olduğunu iddia edenler de bu durumdadır. Bunlardan biri ‘La ilâhe illallah’ derse, bu, onların İslâm’ı kabul ettiğine delildir. Ama yahudilerle hristiyanların durumu böyle değildir. Onların ‘La ilâhe illallah’ demesi, İslâm’a girmiş olmalarına delil sayılamaz. Rasulullah s.a.s. döneminde onun peygamberliğine inanmıyorlardı. Onun için ‘Muhammedün Rasulullah’ demeleri de gerekiyor.” (İmam Muhammed, Siyer-i Kebîr – İslâm Devletler Hukuku, şerh: İmam Serahsî, çev. M. Said Şimşek ve İbrahim Sarmış, İstanbul: Evs Y., 1980, s. 164.)

İmam Muhammed sözlerini şöyle sürdürüyor:

“... İslâm’a girebilmesi için kendi dininden tamamen uzaklaşması gerekiyor. Hatta yahudi yahut hristiyan olan bir kimse, ‘Ben müslümanım yahut müslüman oldum’ derse yine İslâm’ı kabul ettiğine hükmolunmaz. Çünkü batıl dinlerine İslâm ismini verirler. ‘Müslüman, Hakka teslim olan kimsedir. Biz de Hakka teslim olmuş kimseleriz’ derler. Onun için sadece bu sözü söylemeleri, onları müslüman kabul etmemizi gerektirmez. Mutlaka, tâbi oldukları dini de terk etmeleri gerekiyor.” (A.g.e., s. 165.)

Şemsüleimme İmam Serahsî burada şöyle bir şerh yapıyor:

“Alimlerimizin bazısı der ki: Şayet ‘İslâm’a girdim’ derse, daha önce üzerinde bulunduğu dinden berî olduğunu söylemese de, İslâm’ı kabul ettiğine hükmolunur. Çünkü söylediği sözden, İslâm’a yeni girdiği anlaşılmaktadır ki, bu, daha önce üzerinde olduğu dinin dışındadır ve bu söz eski dininden teberrîyi de içine alır.” (A.y.)

Bu yorumun makul olduğu açıktır. Ancak, merhum Bediüzzaman’ın “müslüman İsevî” tabiri, böyle bir teberrînin (uzaklaşmanın) bulunmadığını gösteriyor. Bu durumda söz konusu kişi, İslâm’a girmemiştir ve asla müslüman değildir.

Kısacası, “müslüman İsevî” diye birşey olmaz. Müslümanlık varsa hristiyanlık (İsevîlik) ortadan kalkar, İsevîlik varsa ortada müslümanlık kalmaz. İki zıt biraraya gelmez.

Müslüman İsevîlerden söz etmek, kapitalist komünistlerden ya da komünist kapitalistlerden söz etmek gibi birşeydir. Ya da bu, mesela, “dürüst sahtekâr”dan vs. bahsetmek anlamına gelir. Akla, mantığa ve realiteye aykırıdır.

Bediüzzaman’ı sever, ilmini ve zühdünü takdir ederiz. Fakat, onun da belirttiği gibi, “Hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez". "

Kaynak::-http://beyanname.blogcu.com/bediuzzaman-in-isev-yanilgisi/12545474-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Hıristiyanlık Ahir Zamanda Tasaffi Edecek mi?

Said Nursî merhumun, Hz. İsa (a.s)’ın nüzulü ile birlikte Hıristiyanlığın, bünyesine arız olan batıl inanç ve kabullerden arınarak İslam ile bir noktada buluşacağı fikrini eserlerinde sıkça işlemesi, günümüzde dinlerarası diyalog faaliyetini yürütenler tarafından bu sürece bir “temel” ittihaz edilmiştir.

Said Nursi merhum bu fikri, Efendimiz (s.a.v) tarafından kendisine Allah Teala’nın bildirmesiyle haber verilmiş, vukuu kesin bir hakikat olarak değerlendirmekte ve mesela bir yerde şöyle demektedir:

“İşte böyle bir sırada, o cereyan pek kuvvetli göründüğü bir zamanda, Hazret-i İsâ Aleyhisselâmın şahsiyet-i mâneviyesinden ibaret olan hakikî İsevîlik dini zuhur edecek, yani rahmet-i İlâhiyenin semâsından nüzul edecek, halihazır Hıristiyanlık dini o hakikate karşı tasaffi edecek, hurafattan ve tahrifattan sıyrılacak, hakaik-i İslâmiye ile birleşecek, mânen Hıristiyanlık bir nevi İslâmiyete inkılâp edecektir. Ve Kur’ân’a iktida ederek, o İsevîlik şahs-ı mânevîsi tâbi ve İslâmiyet metbû makamında kalacak, din-i hak bu iltihak neticesinde azîm bir kuvvet bulacaktır.

“Dinsizlik cereyanına karşı ayrı ayrı iken mağlûp olan İsevîlik ve İslâmiyet, ittihad neticesinde dinsizlik cereyanına galebe edip dağıtacak istidadında iken, âlem-i semâvatta cism-i beşerîsiyle bulunan şahs-ı İsâ Aleyhisselâm, o din-i hak cereyanının başına geçeceğini, bir Muhbir-i Sadık, bir Kadîr-i Külli Şeyin vaadine istinad ederek haber vermiştir. Madem haber vermiş, haktır. Madem Kadîr-i Külli Şey vaad etmiş, elbette yapacaktır.” (On Beşinci Mektup, 372)

Kanaatimce bu fikre, “Ehl-i Kitap’tan her biri, ölümünden önce ona Hz. İsa (a.s)’ya muhakkak iman edecektir” (4/en-Nisâ, 159) ayetinden, bir de Hz. İsa (a.s)’ın, nüzul ettiğinde yapacağı işleri anlatan rivayetlerde geçen “vaz-ı cizye” ifadesinden yola çıkarak varmıştır.

En-Nisâ ayetinin, Hz. İsa (a.s) nüzul ettikten ve görevini yerine getirdikten sonra vefat etmeden, Ehl-i Kitap’tan her bir ferdin kendisine iman edeceğini anlattığını bir çok kere vurgulamıştım.

Bu ayetteki “Ehl-i Kitap” ifadesi umumî olduğundan, o anda yeryüzünde bulunan bütün Yahudi ve Hıristiyanlar’ı kapsar. Ancak ilgili hadisler, Hz. İsa (a.s)’ın yeryüzüne nüzulünden sonra Yahudisiyle, Hıristiyanıyla bütün Ehl-i Kitab’ı, İslam’ı kabul etmekle savaş arasında bir tercih yapmaya icbar edeceğini haber veriyor. Dolayısıyla tercihini savaştan yana koyanlarla savaşacak, İslam’ı kabul edenler ise zaten eski dinlerini terk etmiş olacaktır.

Yine ilgili hadislerde geçen “vaz-ı cizye” ifadesi iki şekilde anlaşılabilir:

1. Cizyeyi kaldırmak. Bu anlam tercih edildiğinde, yukarıdaki paragrafta anlatılan duruma gönderme yapılmış olacaktır. Yani cizye uygulaması kaldırılacak ve Ehl-i Kitap için, mezkûr iki tercih dışında başka seçenek kalmayacaktır.

2. Cizyeyi koymak. Yani Hz. İsa (a.s), Ehl-i Kitap ile savaşıp galip gelecek ve şu anda yürürlükte bulunmayan cizye uygulamasını tekrar ihdas edecek.

Ancak bazı hadislerde, İslam milleti dışındaki milletlerin helak olacağı ve yeryüzünde sadece Allah Teala’ya kulluk edileceği ifade edildiğine göre, milel-i sairenin cizye vererek kendi dinî yaşantılarına devam edebileceğini düşünmek bu rivayetlere aykırılık teşkil eder gibi görünmektedir.

Buna da şu şekilde cevap verilebilir: Yeryüzünde İslam milleti dışındaki milel-i sairenin helak olmasından maksat, hakimiyetin sadece Müslümanlar’da bulunmasıdır. Aksi halde yeryüzünde Müslümanlar’dan başka bir milletin esasen mevcut olmayacağını söylemek gerekir ki, bunu ileri sürmek mümkün değildir.

Konuyla ilgili bir kısım rivayetlerde geçen “vaz-ı harb” ifadesi için de aynı durum bahis konusudur. Yani bu ifadeyi “savaşı kaldırmak” olarak anladığımızda mana, “Hz. İsa (a.s), Deccal ve ordusu ile savaşıp hakimiyet tesis ettikten sonra yeryüzünden savaşı kaldıracak” tarzında olur.

Bu ifadeyi “savaşı yürürlüğe koyacak” şeklinde anladığımızda ise, Hz. İsa (a.s) nüzul edene kadar Müslümanlar, Deccal ordusuna karşı galebe çalmak şöyle dursun, kayda değer bir mukavemet dahi gösteremedikleri halde, O’nun, nihai akıbeti belirleyecek bir mücadele ortaya koyup galip geleceği anlaşılır.

Alâ külli hal, Hıristiyanlığın tasaffi edip “bir nevi” İslamlaşmaya evrileceği görüşünün, tesbit edebildiğim kadarıyla hadislerde herhangi bir “açık ve kesin” dayanağı bulunmamaktadır.

Hz. İsa (a.s)’ın, “haçı kırıp, domuzu öldürmesi”ne gelince, burada sembolik bir anlatım bulunmaktadır. Her ne kadar ulema, “haçı kırması”ndan maksadın, Hıristiyanlık inancını kendi tebliğ ettiği şekle döndürmesi olduğunu söylemiş ise de, ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum: Hz. İsa (a.s)’ın “haçı kırması”ndan maksat –Allahu a’lem– Yahudiler’in, kendisini çarmıha gererek öldürdükleri inancını iptal etmesidir.

Domuzu öldürmesi ise –bazılarının ilgili rivayetlerin uydurma olduğunu ironik bir şekilde isbatı amacıyla “Hz. İsa’nın domuz avına çıkması” tarzında değil–, Hıristiyanlar’ın kendisinden sonra helali haram ve haramı helal kılan uygulamalarına son vermesinin sembolik ifadesi olarak anlaşılmalıdır.

Yani haçın kırılması ve domuzun öldürülmesi, biri Yahudiliğe, diğeri Hıristiyanlığa yönelik iki sembolik uygulamadır ve bu iki dinin hakimiyet ve etkinliğine son verilmesi demektir.

Ebubekir Sifil

Milli Gazete, 26 Şubat 2005"

kaynak -http://www.zehirli.org/isamesih/hiristiyanlik-ahir-zamanda-tasaffi-edecek-mi.html-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"İsevi Müslüman olur mu?

Sual: (Hazret-i İsa, kıyamete yakın yeryüzüne inecek, teslis inancını kaldıracak, hakiki Hıristiyanlığı getirecek, Hıristiyanlıkla İslamiyet’i yaklaştıracak, böylece İsevi Müslümanlar ortaya çıkacaktır) deniyor. İsevi Müslüman olur mu? Yani ahir zamanda, iki dinli insanlar mı çıkacak?

CEVAP

Hayır, İsevi Müslüman veya Müslüman İsevi olamaz!

Sütlü idrar veya idrarlı süt denmez, ikisi de necistir. Bu ifade, Müşrik Müslüman veya Temiz necaset yahut Namuslu fahişe tabirine benziyor. Bunlardan biri kötü ise, ötekini de kötü eder. Biri necis ise veya kâfir ise ikisi de, aynı hükme girer.

Kâfirlik kelime oyunlarıyla gizlenmeye çalışılıyor. Süte idrar karıştırınca, bunu İdrarlı süt diye övmekle, İsevi Müslüman demek arasında ne fark vardır ki?

Bir Hıristiyan, İsevi Müslümanım veya Müslüman İsevi’yim demekle Müslüman olmuş olmaz. Dinine, putuna zarar vermez, dinden çıkmış olmaz. Yani bir gayrimüslim, ben Müslümanım dese de Müslüman olmuş olmaz. Fakat bir Müslüman şakadan bile, ben Hıristiyanım dese, onun kâfir olacağı fıkıh kitaplarında yazılıdır. Yani, Müslüman İsevi’yim diyen, kâfir olduğu gibi, Müslüman Musevi’yim diyen de kâfir olur.

Musevilik ve İsevilik hiç bozulmamış olsa bile yahut hakiki halini getirme imkânı olsa da, onlarla amel etmek caiz olmaz. Çünkü İslamiyet’in gelmesiyle, eski dinlerin hepsi nesh edildi yani yürürlükten kalktı. Eski dinlerin kiminde içki haram değildi, kiminde iç yağı haram idi. Kiminde yakın akraba ile evlenmek caiz idi. Bunların hepsi nesh edildi; yalnız İslamiyet ile amel etmek emredildi. Üç âyet-i kerime meali:

(Allah indinde hak din yalnız İslam'dır.) [Al-i İmran 19]

(Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı beğendim.) [Maide 3]

(İslam’dan başka din arayanın bulacağı din, asla kabul edilmez.) [Al-i İmran 85]

Allahü teâlâ, hak dinin yalnız İslam olduğunu, İslam’ı beğendiğini ve İslam’dan başka dini kabul etmeyeceğini açıkça beyan ederken, Müslümanlığı, Hıristiyanlığa yaklaştırmak ne demektir?

İsa aleyhisselam, kıyamete yakın geldiğinde, İslamiyet’le hükmedecek yani bu ümmetten biri olarak, İseviliği tamamen kaldıracaktır.

İki hadis-i şerif meali şöyledir:

(Allah’a yemin ederim ki, Meryem’in oğlu İsa, âdil bir hakem olarak aranıza inecek, haçı kıracak [Hıristiyanlığı kaldıracak], domuzu öldürecek [domuz etini yasaklayacak], İslam’dan başka her şeyi yasak edecektir.) [buhari]

(İsa, inince İslamiyet’le hükmedecektir. O zaman Allahü teâlâ, Müslümanlardan başka herkesi helak edecektir.) [Ebu Davud]

Buhari ile Ebu Davud, Kütüb-i sitteye dahil iki kıymetli hadis kitabıdır. Bu sahih hadis-i şeriflerde, (İslam’dan başka her şeyi yasak edecek, Müslümanlardan başka herkesi helak edecek) buyuruluyor. Musevilere, İsevilere dokunmayacak denmiyor ki.

Yukarıda bildirilen âyet-i kerimeler ile bu hadis-i şerifleri inkâr etmek, dini inkâr etmek olmaz mı?

Hazret-i İsa İslamiyet’i yayacak

Sual: Hazret-i İsa gelince, hakiki Hıristiyanlığı mı yayacak?

CEVAP

Hayır. İsa aleyhisselam geldiği zaman, Hıristiyanlığı ortadan kaldıracak, bu ümmetin bir ferdi olarak İslamiyet’i yayacaktır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(İsa, benim dinim üzerine gelir.) [İ. Ahmed]

İslamiyet gelince, Hıristiyanlık ve önceki bütün dinler nesh edilmiş, yürürlükten kaldırılmıştır. Hakiki Hıristiyanlık da olsa, hakiki İncil ve Tevrat da bulunsa, bunlar artık geçerli değildir. Hakikisi geçerli olacak olsa idi, Allahü teâlâ, İslamiyet’i göndermez, (Hakiki İsevilik şudur, İsevi dinine devam edin) derdi. Böyle demeyip, (Hak din, yalnız İslamiyet’tir) buyurdu. (İslamiyet’ten başka din, kabul etmem) buyurdu. İslamiyet’in hükmünü ise, kıyamete kadar geçerli kıldı.

Hıristiyanlar, tahrif edilmeyen İncil’i bulsalar, aynen İsa aleyhisselamın bildirdiği gibi, ibadet etseler de, Muhammed aleyhisselamı hak peygamber ve Müslümanlığı hak din olarak kabul edip, Müslüman olmadıkları müddetçe, küfür üzere olurlar. Çünkü imanın altı şartından biri, bütün peygamberlere inanmaktır. Birini kabul etmeyen kâfir olur.

Hakiki Hıristiyan

Sual: Bir arkadaşa niçin Kiliseye gittiğini sordum, (Ben hak yolda olan, Peygamberimize inanan hakiki Hıristiyanlarla görüşüyorum, küfre karşı onlarla omuz omuza cihat ediyoruz) dedi. Hak yolda olan Hıristiyan olur mu?

CEVAP

Hakiki Yahudi gibi, hakiki Hıristiyan da gayrimüslimdir, yani Müslüman değildir, şeksiz, şüphesiz kâfirdir. Resulullahın, sadece bir peygamber olduğunu kabul etmek yetmez; bildirdiklerinin hepsine de iman etmek şarttır. Resulullahı sevip, onun düşmanlarını sevmemek de, şarttır. Bir kimse Lenin veya Mao için, (O vardır, komünizmin büyük lideridir) dese; fakat komünizmi kabul etmese, komünistler için bunun önemi olmaz. Peygamber efendimizi kabul etmek demek, imanın altı şartını da kabul etmek demektir. Birini kabul etmeyen kâfir olur. Hıristiyanlar, Kur’an-ı kerimi de, Peygamber efendimizin bildirdiği İslamiyet’i de kabul etmiyor. Hak din yalnız İslamiyet’tir.

Bir âyet-i kerime meali:

(İslam’dan başka din arayanın, o dini asla kabul edilmez.) [Al-i İmran 85]

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Cennete ancak Müslüman girer.) [buhari]

Bu âyet-i kerime ve hadis-i şerife de, ancak Müslüman olan inanır, hakiki Hıristiyanlar inanmaz.

"

kaynak:-http://www.mehmetalidemirbas.com/detay_alfabetik.asp?Aid=3890-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Cehennem de olsa beka isterim" Şualar-On Birinci Şuâ

diyen birinin yok olmayı istediğini söylemen risalei nur okumadığını ve bu tartışmalarla bana zaman kaybettirdiğini gösterir.

:D :D

yok olmak imkansizdir :D bi anlik beklemek sadecebeklemek makbuldur :D

cehennemdeki azap ole agir olmali ki ; kafirler artik yok olmak istiyorlar.. yok olmak ve silinmek istiyorlar azabin her defasinda basa sarmasindan

cunku zaman kavrami yok ; akip gecen zaman yok ... hep ayni kahrin icinde hafiza bile sabitlenmis ... cildirtan bir sey ..

cehenneme de musluman razi olur ; )

musluman diye cennetlik oldugunu kendine garantileyemez .. ayet ;

yoksa siz kendinizden oncekilerin basina gelenler sizin basiniza gelmeden cennete salinivereceginizi mi sandiniz ; onlar oyle sarsildilar ki , Elcileri Allahin yardimi ne zaman diyordu (Kuran)

umudunu kesmeye ramak kalmis bir elci ve kavminin ne kdar zor durumda kaldiklarini Allah elciler ile kiyasliyor ...normalde Bir elci pes etmez ... cok zordur pes etmeyi dusunmesi .. artik neler olmus olabilecegini kiyaslamamiz icin Allah isaret vermis ..

kaldi ki ; ayet soyle der ;

cehenneme herkesi atariz bu herkesin uzerine kesin olarak bir farzdir , ancak sonradan takva sahiplerini oradan cikartiriz (Ayet)

peygamberler bile cehenneme girer .. cehennem her an uzerimizden gecer .. ancak takva sahiplerini icine cekemez .. negatif enerji ancak tutunabildigi bilinc altlarina siner ...

Said Nursi konusu da bole :D

cehenneme atilsam bile ben ayni ben olmak isterim diyor .. yani dusunce sistemi ve imani ayni benliginde kalsin istiyor .. o ona yetiyor ...

bunu da anlattirdin yahu : )) dini arastirmamissin hic ; ya da kendine gore bir dinin var :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dennise arkadaş

o yazdıkların gerçekten konuyu bambaşka yerlere getiriyor.sen dünyada yok olmayı istiyor demiştin bende sana cehennemde olsa bile yok olmayı istemiyor,beka istiyor diyorum

birde şu mesajımı bir türlü görmüyorsun.tekrar tekrar yazmaktan usandım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

diyorsunuzki yalnız yaşayan aslanlarda var.evet nadir olarak yalnız yaşayan aslanlarda var.illa nadir olanlar üzerinden tartışalım diyorsanız, buyrun tartışalım.

o yalnız yaşayan aslanlar risalede anlatıldığı gibi güçlü oldukları için mi yalnız yaşıyorlar?hayır.zgüçsüz oldukları için yalnız yaşıyorlar.yaşlanan güçsüz erkek aslanların sürüden ayrılması gibi.bunu bir anltabilseydim size konu bukadar uzamayacaktı.

Ben risalei'ye göre değil doğa bilgilerine göre konuşuyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"İsevi Müslüman olur mu?

Sual: (Hazret-i İsa, kıyamete yakın yeryüzüne inecek, teslis inancını kaldıracak, hakiki Hıristiyanlığı getirecek, Hıristiyanlıkla İslamiyet’i yaklaştıracak, böylece İsevi Müslümanlar ortaya çıkacaktır) deniyor. İsevi Müslüman olur mu? Yani ahir zamanda, iki dinli insanlar mı çıkacak?

CEVAP

Hayır, İsevi Müslüman veya Müslüman İsevi olamaz!

İsevilerin temeli ile İslam'ın temeli arasındaki fark nedir ?

"Bir Hıristiyan, İsevi Müslümanım veya Müslüman İsevi’yim demekle Müslüman olmuş olmaz. Dinine, putuna zarar vermez, dinden çıkmış olmaz. Yani bir gayrimüslim, ben Müslümanım dese de Müslüman olmuş olmaz. Fakat bir Müslüman şakadan bile, ben Hıristiyanım dese, onun kâfir olacağı fıkıh kitaplarında yazılıdır. Yani, Müslüman İsevi’yim diyen, kâfir olduğu gibi, Müslüman Musevi’yim diyen de kâfir olur."

Bunlara inanan bir insan varsa açıkça söylüyorumki asıl kafir sizsiniz..

"Hazret-i İsa İslamiyet’i yayacak

Sual: Hazret-i İsa gelince, hakiki Hıristiyanlığı mı yayacak?

CEVAP

Hayır. İsa aleyhisselam geldiği zaman, Hıristiyanlığı ortadan kaldıracak, bu ümmetin bir ferdi olarak İslamiyet’i yayacaktır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(İsa, benim dinim üzerine gelir.) [İ. Ahmed]"

Sanki başpiskopaslar gibi galiba imamlarda artık İsa Mesih'in geleceğini görmeye başladılar..İsa Mesih'in Hristiyanlığı ortadan kaldırması hangi anlamı taşır bilirmisiniz..Allah yoktur diyen bir elçi anlamını taşır smile.png

"Hıristiyanlığa yaklaştırmak ne demektir?

İsa aleyhisselam, kıyamete yakın geldiğinde, İslamiyet’le hükmedecek yani bu ümmetten biri olarak, İseviliği tamamen kaldıracaktır."

Böyle olacağını Allah'mı söylüyor yoksa putperestler mi ?

"Buhari ile Ebu Davud, Kütüb-i sitteye dahil iki kıymetli hadis kitabıdır. Bu sahih hadis-i şeriflerde, (İslam’dan başka her şeyi yasak edecek, Müslümanlardan başka herkesi helak edecek) buyuruluyor. Musevilere, İsevilere dokunmayacak denmiyor ki."

Güzel arkadaşlarım şimdi benim hadisleri neden kabul etmediğimi ve İslam'ı nasıl bozduğunu göstermek istiyorum..Sadece Allah'ın söylediği iki ayeti yazacağım kararı siz verin..

Bakara

111. Bir de; “Yahudi ve Hıristiyanlardan başkası Cennet’e girmeyecek” dediler. Bu, onların kuruntuları! De

ki: “Eğer doğru söyleyenler iseniz (iddianızı ispat edecek) delilinizi getirin.”

112. Hayır, öyle değil! Kim “ihsan”23 derecesine yükselerek özünü Allah’a teslim ederse, onun mükâfatı

Rabbinin katındadır. Artık onlara korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir.

Söz Tanrı'dan geldi,artık hala Tanrıya ait olmayan sözleri Tanrı'dan gelmiş gibi inanmak İslam tabiriyle kafirliktir..

"İslamiyet gelince, Hıristiyanlık ve önceki bütün dinler nesh edilmiş, yürürlükten kaldırılmıştır. Hakiki Hıristiyanlık da olsa, hakiki İncil ve Tevrat da bulunsa, bunlar artık geçerli değildir. Hakikisi geçerli olacak olsa idi, Allahü teâlâ, İslamiyet’i göndermez, (Hakiki İsevilik şudur, İsevi dinine devam edin) derdi. Böyle demeyip, (Hak din, yalnız İslamiyet’tir) buyurdu. (İslamiyet’ten başka din, kabul etmem) buyurdu. İslamiyet’in hükmünü ise, kıyamete kadar geçerli kıldı."

Aslında olması gereken şey şudur..Tevrat,İncil Zebur bunlarda bilgi vardır..Kur'an-ı Kerim'in bunları yasaklamadığı halde bile geçersizdir demediği halde bile hala okumayanlar geçersizdir ifadesini kullanıyor..Acaba hangi konu için geçersizdir hükümiçin diyorsanız katılırım ama yok artık Tanrı'nın sözü değildir derseniz Kur'an-ı Kerim'i red eden Musevilerden farkınız yoktur..Siz nasılki Allah'ın kitabını Tevrat'tan farklı görüyorsanız,onlarda benzerini görüyorlar..Hepside Tanrı'nın kitabıdır..

Şimdi çok güzel bir şey söylemek gerekirse hoş Sevgili battal buraya kadar okudu mu acaba pek emin değilim..Kur'an-ı Kerim geliş amacı öncekileri ortadan kaldırmak mıydı ? Varsa bir tane Tanrı'nın sözünü söyleyin ermişlerin değil..Dediğinizi savunursanız buyrun İkan ve Akdes kitapları..Bu kitaplarda Tanrı'nın kitabı o halde Kur'an-ı Kerim geçersiz oldu..

"Hakiki Yahudi gibi, hakiki Hıristiyan da gayrimüslimdir, yani Müslüman değildir, şeksiz, şüphesiz kâfirdir. Resulullahın, sadece bir peygamber olduğunu kabul etmek yetmez; bildirdiklerinin hepsine de iman etmek şarttır"

Tabi tabi din SİZİN oldu istediğiniz gibi hükümler koyup inandığınız Allah'ın yerine geçmiş gibi davranırsınız..Sizin gibi insanları her gördüğüm zaman ateistlere bir kez daha hak veriyorum..

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Cennete ancak Müslüman girer.) [buhari]

Altın değerinde Allah'ın sözünü yukarıda yazdık artık hala bunları savunursanız(zaten savunacaksınız) Allah'ın sözünü çiğnemiş olursunuz..Teorik olarak kafir UŞAK çıkmış olacak biggrin.png

Bu zamana kadar Hadisler ayrılıktan başka birşey getirmedi..Hiçbir kitabın değiştirildiği falan yok hepsi hakiki kitaplardır ancak onlardan sonra gelenler değiştirir..Tabiki İslam'ın hadislerle değişmesi gibi..Tevrat'tan sonrada aynı hadisler gibi benzer şeyler yazıldı,İncil'den sonrada birçok mektuplar çoğaldı sadece yorumlarla dolu ama Tanrı'nın sözüymüş gibi inandıkları mektuplar..Kur'an-ı Kerim'inkide gözler önünde..

Bir kere Müslüman bir adamdan beklenen söz şudur..Kimin nereye gideceğini Allah bilir..

Sanki hakiki kitapları kendileri okumuş gibi bu kitaplar değiştirilmiş gibi yorumlamalara hep inanırlar körü körüne..Son olarak

Bakara 136. Deyin ki: “Biz Allah’a, bize indirilene (Kur’an’a), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakuboğullarına

indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen (Tevrat ve İncil) ile bütün diğer peygamberlere Rab’lerinden

verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuş kimseleriz.”

Biz birlik oluşturmaya çalışıyoruz ama günümüzdekiler hala ayrılık için çabalıyorlar,merak etmeyin ayıklamalarla olacak bu işler..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.