Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Eğitim şart. Mantıklı düşünün.

Önerilen İletiler

Hesap günü cehennem üzerine kurulacak olan köprü olduğu bilinmektedir. Kur'an-ı Kerim'de geçiyor okuduğum kadarı ile. İnşallah bir sonraki ayın sonuna kadar hayırlısıyla anlayıp, ilk okumamı tamamlamış olacağım.

Bir takım gerçek dışı olduğunu düşündüğüm söylemler var çünkü Kur'an-ı Kerim'de rastlamadım diyorlar ki Kurbanın üstüne binip Sırat köprüsünden geçebiliriz. Sırf bu yüzden iyilikte yarışmayanlar da Kurban kesmektedirler bu kötü değil ancak onlar sadece kurban kestikleri için cennete girebileceklerine inanıyorlar umarım iyiliklerini sürdürürler ve diğer gerçekleri de görürler.

Kur'an-ı Kerim ile yaşamak yasaklarından kaçınmak ancak sağlam akıl sahipleri içindir.

Diğerleri erteleyerek ondan yüz çevirmektedirler ve büyük hata ediyorlar.

Allah herkese hak ettiğinin karşılığı, Hakkıyla verecek olandır. Bana göre herkes Allah'ın Ayetlerini okumalı ve bilincini yüksek tutup iyilikte yarışmalı çünkü bu kadar iyilik ettim yeter demek Allah'tan beklentinizin az oluşunu gösterir bana göre. Ben ne desem hata payı Kur'an-ı Kerim tek doğru yol göstericidir. Öyleyse korkmayın asla zarar etmessiniz, hayır'ı (olayları) sabır ile karşılayanlardan olmanız dileğiyle çok selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre herkes Allah'ın Ayetlerini okumalı ve bilincini yüksek tutup iyilikte yarışmalı çünkü bu kadar iyilik ettim yeter demek Allah'tan beklentinizin az oluşunu gösterir bana göre

Efendimiz çok kuran okuyup çokça namaz kılarmış.

Abdullah bin mesud’a

“ Bana kuran oku” demiştin.

“Ya Rasulallah! Kur’an sana indirilmişken

Sana mı kur’an okuyayım” demişti.

“O’nu başkasından dinlemeyi de severim” buyurmuştun

İbn’i mesut nisa suresini okumuş,

Bir ayete gelmişti:

“Her ümmetten birer şahit,

Onların üzerine de Habibim

Seni bir şahit olarak getirdiğimiz zaman

Onların hali nice olur”

“Şimdi yeter” demiştin.

İbn-i mesud gözlerini kaldırıp bakmıştı sana,

Gözyaşların mübarek sakalına inmişti.

Bu sizin cümlenize örnek olsun diye eklemek istedim.yazdıkarınıza katılıyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbn-i Mes'ud ( r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber

(s.a.v) "Allah'ın kitabından

bir harf okuyanın, okuduğu harfe karşılık sevabı

vardır. Bir iyilik on katıyla

değerlendirilir. Elif, Lâm, Mîm bir harftir

demiyorum. Elif de harftir, lâm da harftir, mim de harftir" buyurmaktadır

(Hadis hasen-sahîhtir,

Tirmizî ).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbn-i Mes'ud ( r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber

(s.a.v) "Allah'ın kitabından

bir harf okuyanın, okuduğu harfe karşılık sevabı

vardır. Bir iyilik on katıyla

değerlendirilir. Elif, Lâm, Mîm bir harftir

demiyorum. Elif de harftir, lâm da harftir, mim de harftir" buyurmaktadır

(Hadis hasen-sahîhtir,

Tirmizî ).

İşte bu yüzden toplumumuz dini gerçekleri hiç göremeyecekler,hiç aydınlanamayacaklar...Elif,Lam,Mim bunların anlamını hiç kimse bilmiyor...Anlamı bilmediğin birşeyin sevap olmasını bekliyor musun...Bir iyilik nasıl değerlendirilir o zaman..

Ben şimdi bir günah işlesem sonra sabahtan akşama kadar Elif Lam Mim desem günahım silinecek mi...Böyle bir mantık İslamda yoktur.Bu hadisler insanı dine çekmek içindir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte bu yüzden toplumumuz dini gerçekleri hiç göremeyecekler,hiç aydınlanamayacaklar...Elif,Lam,Mim bunların anlamını hiç kimse bilmiyor..

Din ögelerinin(tüm dinler) hangisi gerçek? Al Elif, Lam, Mim'i vur diğerlerine.. Ne farkları var?

Veya hangisinde mantık var? Hangisi eğitim için geçerli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu harflerin ne anlamı taşıdığını kimse bilmiyor.Hz.Muhammed,Kutsal Ruh ve Allah arasında bir şifre olduğunu söyleyenler var ama kesin olan birşey yok..

Bizim milletimiz bu harfleri veyada başka şeyleri Harry Potter'ın sihirli sözleri gibi algılıyorlar...Arkadaşın yazdığı gibi yazıları facebookta hergün 1000 kişi yazıyor.Eğitim için değil asıl maksad İnsanı Kur'an a yaklaştırmak harfleri okumak için Kitab'ı açsında ayetleri okuyarak bişeyler öğrensin misali..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok haklısın..

Istersek buraya kuranın tüm ayetlerini yazalım

Çok zor birsey değil sadece 2 , 3 dakkalık bir parmak egzersizi

Peki yazdık ..

Sonra hali ilen sıkkınlıktan dolayı bir kaçına meraktan göz atarız. Sadece okuruz.

Ilk emir oku idi.

Sihiri varmı diye sorsan , müslüman olduğumdan dolayı demiyorum , var.

En basitinden cinlerden korunmak için felak , nas yanına da bir süre. Ee okudun ne oldu ? işte ben burasına inanmıyorum.

Allahtan korkusu olan ne zamandır Allaha kulluk eden bir varlıktan korktuğu için ona sığındı ?

Bu şekil davranışlar karşısında , o süreleri bilmeyenler uzaklaşmaz mı ? Sonra çıkıp meydana kuran hakkında "bence" diye cümleler ile atıp tutarlar..

Abi bu çok yanlış ve gereksiz. Bu âlim takımının kendisini kutsallastirmasından başka birsey değil. Bu durumu piyasa haline dönüştürerek bu türde ekmek parası kazanırlar :)

Kuran nasihat ve kolaylıklar dinidir. Sen Allahını bildikten sonra o sihirli kelimeler ağızından zaten çıkar. Bu demek değil ki kuran okumayın , okuyun hatta tevsirine de bakın ki daha bir samimiyet duyasınız.

Birde şunu bir deneyin kuranda gördüğünüz bir ayetin içinde ki Allah kelimesi yerine insanlık koyarak okuyun :)

Nasihat filan değil sadece fikrine hemfikir olduğum için yazıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birde şunu bir deneyin kuranda gördüğünüz bir ayetin içinde ki Allah kelimesi yerine insanlık koyarak okuyun smile.png

Bunlar binlerce kez denen şeyler. Tanrıların yerine insanlar konamaz. Birisi doğadaki canlı, düşünebilen bir madde, diğerisi ise mistik(sadece sezgisel) tanımlama ile icat edilmiş tanrı. Yani Evrenin bu yaratıcı tarafında sıfırdan yaratılmışlığına dair dayanaksız sözler. Bilim bunu, "Yoktan var vardan da yok olmaz" kanunu ile reddediyor.

Senin dediğini yapalım Ayetteki Rab yerine insanı koyalım. Bakalım anlamı ne olacak?

6/115 - Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir.

Şöyle olur:

İnsanın sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir.

Böyle bir şey olamaz. Ne insanın sözü, ne bilimsel tespitler, ne de evrendeki hiç bir şey tamamlanmış, değişmez değildir. Evrendeki her şey özü gereği bir devinim(hareket, değişim) içerisindedir. Değişmeyen şeyler dogma tespitlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar binlerce kez denen şeyler. Tanrıların yerine insanlar konamaz. Birisi doğadaki canlı, düşünebilen bir madde, diğerisi ise mistik(sadece sezgisel) tanımlama ile icat edilmiş tanrı. Yani Evrenin bu yaratıcı tarafında sıfırdan yaratılmışlığına dair dayanaksız sözler. Bilim bunu, "Yoktan var vardan da yok olmaz" kanunu ile reddediyor.

Bilim "hiçbirşey yoktan var olmaz" demiyorki..."yoktan nasıl var olduğunu ben bilmiyorum ama bulurum" diyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanlığın ne mana içerdiğini biliyorsak.

Allah kelimesinin yerine konulacak insanlığın anlamını açıklarmısın. Benim gibi örnek verirsen daha somut olur.

Bilim "hiçbirşey yoktan var olmaz" demiyorki..."yoktan nasıl var olduğunu ben bilmiyorum ama bulurum" diyor...

İlk defa Lavoiser tarafından dile getirilmiş ve bugün bilimin temel kanunlarından olan "kütlelerin korunumu kanununu" na göre; "Hiçbir şey vardan yok olmaz, hiçbir şey de yoktan var olmaz."

Fransızca olan bu deyimin tam türkçesi şöyle: "Hiçbir şey kaybolmaz, hiçbir şey yaratılmaz."

Kanunu netten araştırıp okuyabilirsin.

Bilimin bilmediği meselesine gelince. Bilim bilemediğini uydurmaz. Ancak, kanıtlar, kanunlaştırır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana 100 yıl önce Dünyanın böyle bir hal alacağını açıklasaydım bana yine masal diyecektin biggrin.png

Ne yaparsan yap. Sezgi medyumculuktur, falcılıktır. "Açıklnabilirdi" diyerek fala inanmamı mı istiyorsun şimdi de. :)

100 yıl sonrasını açıklayanlar sadece "tahminime göre" diyerek anlatırlar. Tabiki bu tip anlatımlar sadece falcılıktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyse Dostum inanmak yada inanmamakta özgürsün benimki bir tahmindi zaten.Bu Dünyada herşey olabilir herşey mümkündür hiçbirşey süpriz olmaz.

Bu dünyada her sezgilenen şey olamaz. Bu bir masalcı görüştür. Her oluşumun bir sebebi ve sonucu vardır. Maddesel sebepler olmadan hiç bir şeyin değişimesi mümkün değildir. Sürpriz olarak gördüğümüz değişimler, bilmediğimiz ama doğaya ait olağan değişimlerdir. Bak; sebep, sonuç, determinizm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Farkında olman gereken birşey var burada smile.png

Ne yakaladın bilemiyorum? Doğada/evrende bugünün teknolojisi ile çözemediğimiz binlerce olgu vardır. Ama bunlar doğaya aittir. Sonsuzlukça neden sonuç döngüsü içerisinde değişim halindedir. Bilinmezlikler teknoloji geliştikçe teker teker çözülmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

abi konu baya sapmış :)

Olaya materyalist bir bakış açısı ile bakarsan her taşın altından bir fizik kanunu çıkar :)

Zaten olması gereken bu. Herşeye bir kanun herşeye bir kural kaide ...

Bu bakış açısının cevap bulduğu o kadar şey var ki bu da gerçeği görmeye engel oluyor. Fakat bir yerde tıkanıp kalıyor tek bir soru ile :)

Yoktan var edilmez herşeyin bir sebebi vardır der ama dünyanın nasıl oluştuğuna , proteinlerin birleşiminden nasıl insanın meydana geldiğine , vs ..

Olay , her yağmur tanesini melek indirir abi denir fakat bu materyalist bakış açısı ile yağmur taneleri aynı kutupla yüklü oldugü için birbirini iter , bu yüzden birbirine çarpmazlar diye biter . keşke herşeyin cevabı bu kadar basit olsa :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

abi konu baya sapmış smile.png

Olaya materyalist bir bakış açısı ile bakarsan her taşın altından bir fizik kanunu çıkar smile.png

Zaten olması gereken bu. Herşeye bir kanun herşeye bir kural kaide ...

Bu bakış açısının cevap bulduğu o kadar şey var ki bu da gerçeği görmeye engel oluyor. Fakat bir yerde tıkanıp kalıyor tek bir soru ile smile.png

Yoktan var edilmez herşeyin bir sebebi vardır der ama dünyanın nasıl oluştuğuna , proteinlerin birleşiminden nasıl insanın meydana geldiğine , vs ..

Olay , her yağmur tanesini melek indirir abi denir fakat bu materyalist bakış açısı ile yağmur taneleri aynı kutupla yüklü oldugü için birbirini iter , bu yüzden birbirine çarpmazlar diye biter . keşke herşeyin cevabı bu kadar basit olsa biggrin.png

Her şeyin cevabı bu kadardanda basit aslında..:) HER şey diyerek sorguladıklarımız ve cevapları YAŞAMIN bütünü değilmi acaba..:)

Gece Lambası..:)

Gündüz lambasıda varmı bu alemde..:)

Allah arayanların karşısına hep İNSAN çıkıyor..fakat gel görki arayanlar..çekil lan oradan,İNSAN,dan olurmu..diyor..oysaki bu gezegende yaşıyoruz..bu gezegendeki Allaha iman edelim..çünki Allahın bu gezegendeki ADI;İNSAN..:)

İnsana teŞEKKÜR etmeyen Allaha ŞÜKÜRetmiş sayılmaz..:)hadi buyur buradan yak..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.