Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH'IN VARLIĞI AKILLA BİLİNEBİLİR Mİ?

drmavi

Önerilen İletiler

1-Var olanın kanıtlanması kolaydır. Yok olanın kanıtlanması imkansızdır.

Bir elma cinsinin yeryüzünde olduğunu iddia eden bir in-san, bir elmayı göstermekle bunu kolayca kanıtlayabilir.

Elmanın yok olduğunu savunan ise, ya bütün elma ağalarını kesip yok etmesi lazımdır ya da bütün yeryüzünü karış karış do laştırıp hiçbir yer de bir tek elmanın bile bulunmadığını göstermesi gerekir.

Bunun gibi, Allah'ın var olduğunu söyleyen bir insan, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı gösterme si yeterlidir.

Allah'ın varlığını açıkça gösteren dört ana kanıt kapısı, 4 kitap şunlardır: Kur'an, Peygamberler, Evren, İnsan…

Allah'ın yok olduğunu iddia eden insanın, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı ortadan kaldırması gerekir ya da bütün evreni karış karış dolaştırıp hiçbir yerde bir tek yaratıcının bulunmadığını göstermesi gerekir (Güneş sisteminden çıkmak için ışık hızıyla 75 yıl gitmek gerekir).

2-Her sonuç bir sebebe bağlıdır. Hiçbir şey kendi kendine yoktan var olmaz.

Bir köy muhtarsız olmaz

Bir iğne ustasız olmaz

Bir harf kâtipsiz olmaz

Bir kanun hâkimsiz olmaz

Bir sanat sanatkârsız olmaz

Bir resim ressamsız olmaz

Şu dünya sahipsiz olmaz; Sahibi Allah'dır.

Doğadaki her şey, Allah'ın güzel isimlerini gösteren birer sanat eseridir. Bütün bilim dalları da bu sanat eserlerini anlatan birer dildir. Kur'an gibi Evren ve İnsan kitaplarını okumak da bir vecibedir ve sevaptır.

3-Her varlık ve doğa olayı, hiçbir insanın, hiçbir güçle gerçekleştiremeyeceği olağanüstü özelliklere ve güzelliklere sahiptir.

a-Her şey son derece sanatlı yapılmaktadır. Hücreden insan yüzüne, çiçekten yıldızlara kadar her varlık, kendine özgü şekil renk vb. nitelikleriyle orijinal birer sanat şaheseridir.

SİMALAR, parmak izleri ve göz yapıları birbirinden farklıdır. Bu, Allah'ın sonsuz ilmini, iradesini ve kudretini gösterir. Yeni doğan bir bebeğe yeni bir yüz, göz, parmak izi, çizmek için, hiçbirini unutmamak ve karıştırmamak gerekir. Bu, sonsuz bir ilim gerektirir.

b-Her şey son derece kıymetlidir. Bir elimizi veya gözümüzü servetlerle değişmeyiz. Oksijen, su vb. hayat kadar pahalıdır.

c-Her şey çok sayıda yapılmaktadır. İnsan, bitki, hayvan, yıldızlar… Allah'ın nimetleri saymakla bitmez…

d-Her şey çok kısa zamanda yapılmaktadır. Bir hafta-da bahar güzellikleri ve varlıklar çevremizi sarıverir.

e-Her şey çeşitli, zamanında, ihtiyaca uygun ve sürekli yapılmaktadır. Yavruların çeşit çeşit her ihtiyacı, binlerce yıldır anın da gönderilmektedir. En zayıflara en iyi bakılmaktadır.

Bu maddelerde bir çelişki sözkonusudur.

Çok sayıda kısa zamanda karışık yapılan işlerde sanat ve kıymet bulunmaz. Oysa gözlemlediğimizde evrendeki her varlıkta ve olayda ayrı bir sanat ve değer görülüyor.

Bu da bu imkansız işleri yapan ilmi, iradesi ve gücü sınırsız bir varlığı göstermektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DIRMAV ABİM HOŞGELDİN ÖNCELİKLE, TEBRİK VE MUYAFFAKİYETLER

DİLERİM MÜSTAKBEL KANKAM EFENDİM.

SAYIN DIRMAV ABİ, İYİKİ GELDİN.

BANA ŞUNLARI ANLAT ALİM ADAMSIN BESBELLİ

VAR NE DEMEK YOK NE DEMEK BE ABİ?

GELDİM GELELİ ŞU FURUMA GELEN GİDEN VAR-YOK VAR-YOK DİYO

SORUYORUM CEVAP YOK

BENİ GÖRMEZLİKTEN GELİYOLAR HALBUKİ BEN EN BÜYÜK İLİMLERİ ONLARA

ÖĞRETİYORUM MÜTİŞ ŞİİRLER YAZIYORUM

GEZ FURUMUDA GÖR...

ABİ BLOCKUMA GİDERSEN 5 PUAN VERMEYİ UNUTMA ABİCİM :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlgilenen interlock arkadaşımıza, düşünceleri için teşekkür ederim.

Her insan başlıbaşına düşünen ve karar verebilen bir varlık olduğuna göre, özellikle soyut nanç konusunda düşüncelerin farklı hatta sıradışı olmasını olağan ve hoşgurülü karşılamak gerekir diyorum.

Ayrıca şunnu için de özellikle teşekkür ediyorum...

Müstakbel kankanızın etüd edebileceği yeni ve harika bir platform açmış oldunuz. Zihnime kıvılcımlar sapladınız!

Zihin dünyası ateş gibi olan insanlara ihtiyacımız var...

İnterlock arkadaşımız izin verirse bu konuyu yeni başlığa taşımak istiyorum.

.....................................................................

Canuğur arkadaşımıza da ayrı bir teşekkür borçluyuz.

Kullanıcı ismimin altında yazıldığı gibi; "Arkadaşlar! Çaylak'ın üzerine de ikişer ikişer gelmeyin lütfen!...Yeniyiz bir soluk alalım!.."

Arkadaşımız "Var ve Yok" sorununu adeta tamamlayacak farklı bir açı kazandırıyor olaya: İnanç ve Bilim...

Var ile yok...

Soyut ile somut...

Canuğur arkadaşımızın açtığı bu konuyu izninizle yine yeni başlıkta değerlendirmek isterim.

Tekrar teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN KANKAM DIRMAV KARDEŞİMİZ

NE GÜZEL BENİ KAALE ALDIN, TAAT YAPTIN

HERNEKADAR CEVAP VERMEMİŞ OLSAN DA....

ARAMIZA HOŞGELDİN

AMA BANA BLOCKUMA GİDİPTE HALA 5 PUAN VERMEDİN

SEN CANUYUR ABİME BAKMA

O BURADA HEPİMİZİN YAŞÇA EN BÜYÜK BABASI

O NE YAPARSA YAPSIN BİZİM İÇİN HEP DOĞRUDUR

BİZ ONU SEVER, HOŞ GÖRÜRÜZ CANUYUR ABİMİ :clover:

TAATIMIZA DEVAM EDELİM CANIM KANKAM

DUYGUSAL KANKAM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
<span style='color:blue'> <span style='font-size:10pt;line-height:100%'>

Bir elma cinsinin yeryüzünde olduğunu iddia eden bir in-san, bir elmayı göstermekle bunu kolayca kanıtlayabilir.

Elmanın yok olduğunu savunan ise, ya bütün elma ağalarını kesip yok etmesi lazımdır ya da bütün yeryüzünü karış karış do laştırıp hiçbir yer de bir tek elmanın bile bulunmadığını göstermesi gerekir.

Bunun gibi, Allah'ın var olduğunu söyleyen bir insan, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı gösterme si yeterlidir.

Allah'ın varlığını açıkça gösteren dört ana kanıt kapısı, 4 kitap şunlardır: Kur'an, Peygamberler, Evren, İnsan…

Allah'ın yok olduğunu iddia eden insanın, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı ortadan kaldırması gerekir ya da bütün evreni karış karış dolaştırıp hiçbir yerde bir tek yaratıcının bulunmadığını göstermesi gerekir (Güneş sisteminden çıkmak için ışık hızıyla 75 yıl gitmek gerekir).

Bir köy muhtarsız olmaz

Bir iğne ustasız olmaz

Bir harf kâtipsiz olmaz

Bir kanun hâkimsiz olmaz

Doğadaki her şey, Allah'ın güzel isimlerini gösteren birer sanat eseridir. Bütün bilim dalları da bu sanat eserlerini anlatan birer dildir. Kur'an gibi Evren ve İnsan kitaplarını okumak da bir vecibedir ve sevaptır.

3-Her varlık ve doğa olayı, hiçbir insanın, hiçbir güçle gerçekleştiremeyeceği olağanüstü özelliklere ve güzelliklere sahiptir.

a-Her şey son derece sanatlı yapılmaktadır. Hücreden insan yüzüne, çiçekten yıldızlara kadar her varlık, kendine özgü şekil renk vb. nitelikleriyle orijinal birer sanat şaheseridir.

SİMALAR, parmak izleri ve göz yapıları birbirinden farklıdır. Bu, Allah'ın sonsuz ilmini, iradesini ve kudretini gösterir. Yeni doğan bir bebeğe yeni bir yüz, göz, parmak izi, çizmek için, hiçbirini unutmamak ve karıştırmamak gerekir. Bu, sonsuz bir ilim gerektirir.

b-Her şey son derece kıymetlidir. Bir elimizi veya gözümüzü servetlerle değişmeyiz. Oksijen, su vb. hayat kadar pahalıdır.

c-Her şey çok sayıda yapılmaktadır. İnsan, bitki, hayvan, yıldızlar… Allah'ın nimetleri saymakla bitmez…

d-Her şey çok kısa zamanda yapılmaktadır. Bir hafta-da bahar güzellikleri ve varlıklar çevremizi sarıverir.

e-Her şey çeşitli, zamanında, ihtiyaca uygun ve sürekli yapılmaktadır. Yavruların çeşit çeşit her ihtiyacı, binlerce yıldır anın da gönderilmektedir. En zayıflara en iyi bakılmaktadır.

Çok sayıda kısa zamanda karışık yapılan işlerde sanat ve kıymet bulunmaz. Oysa gözlemlediğimizde evrendeki her varlıkta ve olayda ayrı bir sanat ve değer görülüyor.

Bu da bu imkansız işleri yapan ilmi, iradesi ve gücü sınırsız bir varlığı göstermektedir.

</span> </span>

kuran peygamberler evren ve insan allahın varlığını nasıl kanıtlayabilir?

kendin elmaları yok etmekten bahsediosun....

bu saydıkların sana allahı mı gösterdi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<span style='color:blue'> <span style='font-size:10pt;line-height:100%'>

Bir köy muhtarsız olmaz

Bir iğne ustasız olmaz

Bir harf kâtipsiz olmaz

Bir kanun hâkimsiz olmaz

</span> </span>

eğer akıl dediğin buysa sende zerre kadarı yok!!! bana allahı anlat o zaman. nasıl yapıyor? ha? dünyayı nası döndürüyor mesela? bundan başlayabilirsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Eveet.. Görüşlerini saygılı bir biçimde iletenlere teşekkür ederim.

"kuran peygamberler evren ve insan allahın varlığını nasıl kanıtlayabilir?"

_Kur'an, Arabistan'da indirildiği zamanlarda Araplar edebiyat alanında özellikle manzum alanında oldukça gelişmiş durumda idiler.. Kur'an indirildiğinde eğitimli insanlar bunun bir insan elinden çıkamayacak kadar iyi yazıldığını anlamışlardı. Allah'a inanmayanlar bile! Ve zaten Kur'an gibi bir kitap daha yazılamayacağını anlarsın. 600 sayfada hayatımız özetlenmiştir..Ve veee bilim adamları tarafından yeni yeni bulunan bazı bilgilerin zaten Kur'an'da olucağını görüceksiniz.. Mesela Güneş'le ilgili bir keşif yapılmış ve Kur'an'da geçtiği yer almıştı.. Sizce 600 lü yıllarda bu nasıl bilinebilir? Ayrıca gezegenlerin hareketleriyle ilgili bilgilerde yer alır Kur'anı Kerim'de..

_Peygamberler konusuna gelince.. Peygamberlerde Allah'ı göremeyenlere soruyorum: hiç bir peygamberin hayatını okudıunuz mu? Okumadıysanız yorum yapmaya fazlaca hakkınız olmadığını düşünüyorum.. Ama yine de: Hz. Muhammed(sav)'in bu kadar güzel ahlakı buna örnektir. Hanginiz bu kadar güzel ahlaka sahip birini gördünüz 1400 yılda? Göremezsiniz de.. Tabi bir de mucizeler kısmı var.. Hz.Musa'nın denizi ortadan yarması? Hz.İsa'nın Allah'ın izniyle ölüleri diriltmesi.. Bu olaylar o dönemde yaşayan insanlar tarafından görülmüştür ve inkar edilemez..

_Evren o kadar mükemmel bir düzende yaratılmıştır ki bunun tesadüf olması imkansızdır. Sen hiç tesadüfen Windows'u yazabilir misin? Hayır, hiç zannetmiyorum.. Evren ve insanda öyledir. Bizim bilim adamlarımız daha bir böbrek dokusu oluşturmak için o kadar uraşırken, karaciğerimiz bunu doğal bir şekilde yapar.. "Düşünen toplumlar için elbette bunların hepsinde ibret vardır."

"bana allahı anlat o zaman. nasıl yapıyor? ha? dünyayı nası döndürüyor mesela?"

Sana mükemmeli ancak bizim sözcüklerimizle anlatabilir ve emin ol dünyadeyklen Allah'ı tamamen anlayamazsın. Dünya onun ilminin yanında kumsaldaki bir tanesi kadar bile olamaz.. Nasıl döndüğüne gelince..Bilmiyorum..Ha evet bazı insanlar "Din geriye götürür! Bilimi inkar eder!" der.. Hayır tam tersine.. İslamiyet bilime teşvik eder. Bilim ile Allah'ın bize verdiği nimetlerden yüksek verimde yararlanırız. Diğer bir deyişle Allah'ın bize hazırladığı bulmacayı çözmeye çalışırız..

Son olarak bu mesajımı bazı şeyleri reddetmeden ya da agresif bir şekilde yaklaşmadan önce şöyle bir araştırmalıyız ve bu konu hakkında bilgi edinmeliyiz. Bilgi olmadan üreteceğin düşüncenin sana hiç bir getirisi yoktur. Bilgili insanın üreteceği düşünce değerlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.