Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Allah var mı yokmu diye tartışıyorsunuz,bence varlığı ve ya yokluğu değil önemli olan konu,

asıl önemli olan onun varlığı yada yokluğu karşısında bizim nasıl davrandığımız.

Varolduğunu gözönüne alırsak;şunu bilmeliyiz ki biz insanoğlu yaratıcının

bir parçası olabiliriz ama ''kulu'' değiliz.Kimseye kulluk kölelik peşinde koşup

koskoca bir ömrümüzü mahvetmeyelim,dünyaya geliş amacımız kişiliğimizi

karakterimizi iyiye doğruya yönelerek geliştirmek olgunlaşmaktır bunda başka

bir amaç yok,hiçbir yüce varlığında bizim kulluğumuzu köleliğimizi

istediği filan da yok,zaten bu yaratıcının yüceliğe yakışmaz.

:clover:

Sevgili LUCAS,

Benim neden Tanrı var mı yok mu tartışmalarına girmediğime,

Neden Kuran/diğer semitik kitaplar/peygamberler vs üzerine yoğunlaştığıma iyi bir cevap olmuş.

Benim amacım hak din diye birşey olamayacağını, her dinin insan arayışının bir ürünü olduğunu, birinin diğerinden daha kutsal, daha gerçek, daha doğru din olamayacağını göstermek.

İnsan arayış serüveni içinde en doğrusunu bulur.

O doğruları kimse insana vermez. Yine insan bulacak.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BEN öncelikle bu başlığın değiştirilmesini istiyorum.En azından tabi nasıl uygun başlık olcaksa daha uygunu olur heralde.Okurken bile kötü olyorm ne demek Allah yoktur.Konunun dikkat çekmesini istyosan farklı bi yol bul.Böyle diosunuzda mesela küçük örnek wereym depremde göçük altında kaldğın zaman naparsn tabiki şüphesiz dua edrsn.O kadar insan kurtuldu kaç gün sonra, nasıl dayandılar aç susuz kim yardım etti sanıyorsunuz!Kim sabrını verdi sanıyorsunuz sizin gibi Allah ın yok oldğunu düşünen insancıklar mı tabiki hayır.Artık bunların safsatasını yapmayın arkadaşlar sadece acırım sizlere.Bu kadar kör oldğnuza acırım.:(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuşun o yeteneği tabiattan kaynaklanıyor, rastlantı değil, kuş maddeden oluşmuştur, yetenek maddededir

Kuş birdenbire oluşmamıştır, birdenbire oluştuğuna dair bir bilginiz varsa akıllı bilinçli bir tasarımdan geldiğine inanırım (ama dini kavramlarla değil, çünkü dini Tanrı için ekstra bir ispat gerekiyor)

arkadaşım madde kendi kendine nasıl hareket ediyor yapıcısız proğramcısız şimdi madde keddiliğin den hareket ediyor deyince inanıyosun ki böleşey olmaz yaratıcı ve proğramlıyan var deyince inanmıyorsun saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Ipek her canli kendine belli bir ozellikle dogar....

Kus ---ucar

bukalemun---renk degistirir

Agackakanlar--yuva yapmak icin gagalariyla defalarca seri vurusta bulunurlar...

Kum akrepleri--gozlerinin gormedigi halde en kucuk titresimleri bile hissedebiliyorlar ve boylece avlarini yakaliyorlar..

vs...........vs.................vs

Goruldugu gibi canlilarin ozellikleri yasadiklari ortama ve familyalarina gore farklilik gosterir...Bunu tanriya baglamak da geleneksel davranis....

BÖLE BŞYİN nasıl geleneksel inanç oldğnu savunuyorsun.Bizim Allah a inanmamız nasıl geleneksel bi davranış olbilir.O kadar insan okuyup araştırmasını bilen insanlardan bahsedyorm nasıl yahudiyken hristyinken vs.. müslüman olyolar onlarınkide mi geleneksel,Allah herkese bazı gerçekleri göstermeyi nasip edermş değerlendirmesini ve görmesini bilirsen tabi... bizler müslüman doğmuşuz die şükredeceğimize gösterilen herşeyi elimizn tersiyle kenara itiyoruz.Neden? çünkü kolayımıza geliyorda ondan. inş.bigün sizlerde gösterilen verilen ipuçlarını değerlendirilmesini öğrenirsiniz ne diym başka...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Ipek her canli kendine belli bir ozellikle dogar....

Kus ---ucar

bukalemun---renk degistirir

Agackakanlar--yuva yapmak icin gagalariyla defalarca seri vurusta bulunurlar...

Kum akrepleri--gozlerinin gormedigi halde en kucuk titresimleri bile hissedebiliyorlar ve boylece avlarini yakaliyorlar..

vs...........vs.................vs

Goruldugu gibi canlilarin ozellikleri yasadiklari ortama ve familyalarina gore farklilik gosterir...Bunu tanriya baglamak da geleneksel davranis....

sayın la_boheme yukarıda yazdığın özellikleri kim veriyor tanrıya bağlamak geleneksel olmuş diyorsun bize göre şupesis tanrı veriyor siz o zaman başka yere bağla bilelim saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BEN öncelikle bu başlığın değiştirilmesini istiyorum.En azından tabi nasıl uygun başlık olcaksa daha uygunu olur heralde.Okurken bile kötü olyorm ne demek Allah yoktur.Konunun dikkat çekmesini istyosan farklı bi yol bul.Böyle diosunuzda mesela küçük örnek wereym depremde göçük altında kaldğın zaman naparsn tabiki şüphesiz dua edrsn.O kadar insan kurtuldu kaç gün sonra, nasıl dayandılar aç susuz kim yardım etti sanıyorsunuz!Kim sabrını verdi sanıyorsunuz sizin gibi Allah ın yok oldğunu düşünen insancıklar mı tabiki hayır.Artık bunların safsatasını yapmayın arkadaşlar sadece acırım sizlere.Bu kadar kör oldğnuza acırım.:(

Sn Külan eğer bukadar basitse olay 5 yaşındaki günahsız kızçocuğunun

annesiyle sokakta yürürken logar kuyusuna düşüp malesef feci şekilde

ölmesinin de cevabını aynı mantıkla veriniz.

Ve anne babasına da bu konuyu açıklayınız.Göçük altında kalan insanlara

yardım eden yüce kudret zaman zaman yardım etmeyi unutuyor galiba,

sizin mantığınız burada çıkmaza girer sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ozellikler canlinin familyasina gore siniflandirilir....Dogustan aldiklari ozellikleridir...Bunun tanriyla alaksi nedir peki?

la_boheme arkadaşım bu özelliklerin doğuştan aldıklarını biliyoruz benim sizden öğrenmek istediğim bu özelikleri doğuştan kim veriyor tanrı değil diyorsun peki kim saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

la_boheme arkadaşım bu özelliklerin doğuştan aldıklarını biliyoruz benim sizden öğrenmek istediğim bu özelikleri doğuştan kim veriyor tanrı değil diyorsun peki kim saygılar

kimin verdiği yada birinin verip vermediği belli değil, bilinen tek şey bu özelliklerin ve organizmanın madde ve tabiat kanunlarından oluştuğu, bilinen başka bir şey yok.

Bildiğinizi iddia ediyorsanız lütfen delil sununuz.

Ben size madde ve tabiat kanunlarını delil olarak suındum, sizde bir delil sununuz

Kendi kendine oluşmaz demeyin, çünkü gördüğünüz gibi kendi kendine oluşmuyor, bir yumurtadan bir kuş çıkıyor gözünüzün önünde, buda tabiat ve maddenin yeteneğiyle oluyor, bilimsel olarakta ayrıntıları çözülmüş. Tabiat ve maddenin yeteneğini kendi elinizle aksaklığa uğrattığınızda, o yumurtadan kuş çıkmaz.

Peki bunun ilk başlangıcı nasıldır ? dedim ya bilinmiyor diye !!!

Sn Külan eğer bukadar basitse olay 5 yaşındaki günahsız kızçocuğunun

annesiyle sokakta yürürken logar kuyusuna düşüp malesef feci şekilde

ölmesinin de cevabını aynı mantıkla veriniz.

Dini olarak şöyle bir cevap vereyim

İnsanlar, bundan sonra önlem alsınlar diye, Allah masum bir canı feda etti, Allah bunu hep yapıyor, bizim iyiliğimiz için

Bide kendi fikrimi söyleyeyim

Ben olsam masum bir çocuğa kıymazdım, çocuğun sadece hafif şekilde yaralanmasını sağlar, insanların rögar kapağı konusunda daha dikkatli olmasını sağlardım.

Bide şöyle bir üzüntümü dile getireyim

Ne olursa olsun masum bir çocuk katledilemez, o şeker çocuk daha hayatı tanımadan hunharca ve bir lağım pisliğinin içinde yok oldu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ztn 5 yaşındaki bi çocuğun mekanı cennettr.O ölmesin ona bşy olmasın o zaman sizce bu dünyanın hali ne olurdu. kiminiz burda ödüllendirilip cezalandırılmıyuorsak o zaman cennet cehennem de yok dio.Etrafınıza bakın herkes çk mu mutlu herkes çk mu mutsuz.DİNİN İKNA EDİCİ ÖZELLİĞİNE GELİRSEK Allah herkese bi beyin wermş tbi size kimin verdiğini düşünüyosunuz bilemem orası tartışılır.İnsanların en büyük özelliklerindendr düşünebilme okuyabilme yeteneği.Siz acaba islamı araştırdınız mı heralde o ikna ediciliği size havadan verilmez.Sizce cennete gitmek için çabalamamız kötü bşy mi siz yakıcı biyerde pislik içinde olan biyerde mi olmayı tercih edersiniz yoksa güllük gülistan mis gibi bi mekanda mı.Bu bizim ödülümüz bu ödülü alabilmek için çabamız.neden cennet için uğraşmak varken cehennem için kolay yolu seçelim ki eğer siz buna hazırcılık ve kolaycılık diosanız o szin probleminiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ztn 5 yaşındaki bi çocuğun mekanı cennettr

imtahan olmadan neden cennete gidiyor

o zaman bütün çocuklar intihar etsin, intihar etmek lağım pisliğine düşüp ölmekten iyidir.

hepsi cennete gitsin, kısa yoldan !!!!

daha Allah'ı bilmeden inanmadan cennete gitmek olur mu ?

bu kadar ters bir mantığı, içimize sindiremeyiz.

neden cennet için uğraşmak varken cehennem için kolay yolu seçelim ki eğer siz buna hazırcılık ve kolaycılık diosanız o szin probleminiz.

çünkü insanların 5/4 ü cehennemde cayır cayır yanacak, onlar yanarken ben cennette mutlu olamam. Ayrıca cennet sıkıcı bir yer, yan gelip yatmaktan başka hiçbirşey yok, hemde sonsuza kadar.

ayrıca cennet veya cehennemi seçmek için öncelikle onun varlığını bilmemiz gerekiyor, bunun için elimizde en ufak bir delil bile yok. Sadece masallar var.

Allah herkese bi beyin wermş tbi size kimin verdiğini düşünüyosunuz bilemem orası tartışılır.

evet tartışılır, ama şu an elimizdeki imkanlarla bilinemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YA sen 5 yaşında bi çocuk daha ne okuma yazma bilir nede dinini bilir.Neyle imtihan olacak ağlamasıyla?yürümesiyle? yada tek tük dediği anne baba kelimeleriyle mi.Daha ne bilioki intihar etsn sence aklı başında mıdr 5 yaşında ki çocuk.

hmmm sen demek cehennemi zevkli buluyosn saol ya bu arad çk iysin insanlar yanarken sen mutlu olamassn zannetmyorm ki sen herşeyi yer içerken aç bi insana senin yediklerinden verdiğini yada bi insanın üstü başı yoksa senin giydirdğni.Sen ateşi sewysn anladğm kadar,bi söz wardr ateşe dayanabileceğin kadar günah işle die bigün elini bi mumun üstüne küçücuk mumun üstüne 5 dk koyar mısın aa gerçi biliorm sen zevk alacaksn bundan sıkıcı deil çünkü.dayanma gücünü merak ettm doğrusu çk idialısn ya

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YA sen 5 yaşında bi çocuk daha ne okuma yazma bilir nede dinini bilir.Neyle imtihan olacak ağlamasıyla?yürümesiyle? yada tek tük dediği anne baba kelimeleriyle mi.

5 - 6 - 7 - 8 - 9 ...........................

yaşı ilerleyecek

Daha ne bilioki intihar etsn sence aklı başında mıdr 5 yaşında ki çocuk.

o zaman neden Allah pis lağım suyunda hunharca öldürüyor ?

çocuğun aklı başında değil zaten ölse ne olur ölmese ne olur diye düşündüğü için mi ?

hmmm sen demek cehennemi zevkli buluyosn saol ya bu arad çk iysin insanlar yanarken sen mutlu olamassn zannetmyorm ki sen herşeyi yer içerken aç bi insana senin yediklerinden verdiğini yada bi insanın üstü başı yoksa senin giydirdğni

cenennemde cayır cayır yanmakla, aç gezmek arasın inanılmaz bir fark vardır. Aç olan insanlar için elimizden geleni yapmaya çalışıoyoruz. Onları görünce üzülüyoruzda, cehennemde cayır cayır yanan milyarlarca insanı bilince mi üzülmeyeceğiz ?

parmak ucunu ateşe uzat bak bakalım dayanabiliyor musun ? açlık ve acı arasındaki farkı anlarsın !!!!

milyarlarca insan böyle bir vahşeti yaşayacaksa, bende yaşamak istiyorum, tabiki yanmak istemem acıya dayanamam ama milyarlaca insan yanacak sonuçta, bende yansam ne olur ki !!! insanları çok büyük bir çoğunluğu böyle inanılmaz bir vahşeti yaşayacak zaten. İyilik ve güzellik dolu hayatlarına rağmen, sırf islam dinine inanmadıkları için !!!!!!!!!!!!!

böyle hunharca bir ceza, Tanrıya yakışmaz, hiç kimse kendisine inanmayan ama çok iyi bir insanıi ateşte sonsuza kadar yakmaz. Hele hele Tanrı varsa bunu hiç yapmamalı.

Hem Tanrı bizim cehennemde yanacağımızı bile bile, kendisine karşı geleceğimizi ve isyan edeceğimizi bile bile yaratan varlıktır. Dolayısıyla yapacak bir şey yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki acı çekmekle aç kalmak farklı ben ufacık bi örnek vereyim demiştim.milyarlarca insan cehenneme gidecekse bi o kadarda insan cennete gidecek tabi sen sadece cehenneme odaklandığın için bunu göremiyorsun.Neden isyana giriyosun ki ewet bizi bile bile yarattı ama isyan edelm die değil bu irade meselesidir onu sana bırakır.Ne istyosan yap madem inanmyosun seni yaratanın oldğna boşwer buralarda kafanı yorma başka şeylerle uğraş.ok?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki acı çekmekle aç kalmak farklı ben ufacık bi örnek vereyim demiştim.milyarlarca insan cehenneme gidecekse bi o kadarda insan cennete gidecek tabi sen sadece cehenneme odaklandığın için bunu göremiyorsun.

cehenneme gideceklerin sayısı ezici bir çoğunlukla daha fazla, müslümanların bile azımsanmayacak bir kısmı cehenneme gidecek (tahminen, gördüğüm kadarıyla)

zaten Allah insanlardan çoğunu cehennem için yarattığını söylüyor bir ayette.

Neden isyana giriyosun ki ewet bizi bile bile yarattı ama isyan edelm die değil bu irade meselesidir onu sana bırakır

bildiği birşeyi neden bana bıraksın ki ? bana bıraktığı şeyide tamamen biliyor !!!!

Ne istyosan yap madem inanmyosun seni yaratanın oldğna boşwer buralarda kafanı yorma başka şeylerle uğraş.ok?

Ne yani forumdan çıkayım mı ? bir daha yazmayayım mı ?

Gerçekleri arıyorum gerçeğin peşindeyim, gerçeğe ulaşmak için elimden geleni yapıyorum. O yüzden kafa yormak zorundayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlş anladn tabiki öle bşy demedm ben sana forumdan çı felan.Ama bence sen gerçekleri aramıyorsn kendince gerçekleri bulmuşsn onu savunuyosn.Gerçek 1 tanedr bi kaçtane deil.Arkadaşm inş gerçekten kafa yoryosnddr gerçeğe ulaşmak için bütün temenniğimde bu....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerçek 1 tanedr bi kaçtane deil

evet katılıyorum, gerçek(doğru) bir tanedir

ama işin içine inançlar girince, asıl gerçek bir tane olmasına rağmen, bin tane gibi görünüyor ve karışıklık oluyor, hangisin gerçek olduğunu bilemiyoruz.

bu nedenle biz sadece kanıtlara bakıyoruz ve kanıtlara ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte bana hertürlü kanıt dediklerinizden örnekler istyorum.

Mesela en basitinden, dünyanın yuvarlak olduğunu biliyoruz. Uzaydan çekilmiş resimler var. Bu bir kanıttır.

Mesela elektrik, lambanın çalışması, dokununca çarpılmamız, elektronik cihazların çalışması bir kanıttır.

Böyle şeyler.

Mesela sen neden Muhammed'e Allah'ın özel mesaj gönderdiğine inanıyorsun?

Mesela neden Evreni bir Allah'ın yarattığına inanıyorsun da Allahlar Konseyinin yarattığına inanmıyorsun?

Mesela Evreni neden Şeytan yaratmış olmasın ki? Allah yaratmış inancı ne kadar inandırıcı ise, bu da o kadar inandırıcı.

Gerekçen nedir?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela sen neden Muhammed'e Allah'ın özel mesaj gönderdiğine inanıyorsun?

Mesela neden Evreni bir Allah'ın yarattığına inanıyorsun da Allahlar Konseyinin yarattığına inanmıyorsun?

Mesela Evreni neden Şeytan yaratmış olmasın ki? Allah yaratmış inancı ne kadar inandırıcı ise, bu da o kadar inandırıcı.

Gerekçen nedir?

Özel mesaj göndermesi bir sorun yada bir olanaksızlık değildir..

Bulunduğu konum ityibariyle özel mesaj alması çok doğaldır, çünkü Alahtan aldığını ümmetine iletmek, öğretmek ve uygulamak gibi bir görevi vardı, adı üstünde elçi, Kur'an-ı Kerim de bunların bir bütünüdür zaten..

Kur'an-ı Kerim'in hak olduğu ise tartışmasız bir gerçektir, bir benzeri yazılamadı yazılamazda..

Bu durumda demekki Hz. Peygamber Allahtan mesaj alıyor biz buna ayet diyoruz, mesajların Alahtan geldiğinin kanıtıda, o tarihte henüz bilinmeyen bir çok gerçekliğini Kur'an-ı Kerimde yazılmış olması ve çok ileri tarihlerde bu gerçekliklerin görünmesidir..

Örneğin cenin'in ana rahmindeki evreleri..

Evrenin birden fazla yaratıcısının olması muhaldir, tartışıldığında bir çok olanaksızlığın olduğu görülecektir..

Evreni şeytan yaratmış olamaz, çünkü zaten şeytan ve şeytanın varlığının bilgisini, inanmadığınız Kur'andan alıyorsunuz..

Kur'an-ı Kerim'e inanmadığınız halde, Kur'an-ı Kerim'in içeriğinden bir meseleye nasıl inanıyorsunuz ve şeytanı var kabul ederek, şeytan yaratmış olamaz mı gibi bir soru soruyorsunuz.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özel mesaj göndermesi bir sorun yada bir olanaksızlık değildir..

Bulunduğu konum ityibariyle özel mesaj alması çok doğaldır, çünkü Alahtan aldığını ümmetine iletmek, öğretmek ve uygulamak gibi bir görevi vardı, adı üstünde elçi, Kur'an-ı Kerim de bunların bir bütünüdür zaten..

Kur'an-ı Kerim'in hak olduğu ise tartışmasız bir gerçektir, bir benzeri yazılamadı yazılamazda..Bu durumda demekki Hz. Peygamber Allahtan mesaj alıyor biz buna ayet diyoruz, mesajların Alahtan geldiğinin kanıtıda, o tarihte henüz bilinmeyen bir çok gerçekliğini Kur'an-ı Kerimde yazılmış olması ve çok ileri tarihlerde bu gerçekliklerin görünmesidir..

Evrenin birden fazla yaratıcısının olması muhaldir, tartışıldığında bir çok olanaksızlığın olduğu görülecektir..

Evreni şeytan yaratmış olamaz, çünkü zaten şeytan ve şeytanın varlığının bilgisini, inanmadığınız Kur'andan alıyorsunuz..

Kur'an-ı Kerim'e inanmadığınız halde, Kur'an-ı Kerim'in içeriğinden bir meseleye nasıl inanıyorsunuz ve şeytanı var kabul ederek, şeytan yaratmış olamaz mı gibi bir soru soruyorsunuz.

Saygılar..

Kuranın bir benzeri ile birisi ortaya çıktığında benzeri olup olmadığına kim karar verecek, müslümanlar mı,yoksa allah mı ?

Eğer müslümanlar karar verecekse,değil benzeri kurandan bin kat daha üstün nitelikte bir bir kitap yazılsa bile yinede müslümanar inadına kutsallarını korumak adına benzeri değil diyecekler. Bu açıdan bakılınca bir benzeri yazılamaz şeklindeki meydan okuma havada kalır.

Allah karar verecek zaten diyemezsiniz zira kurana karşı gelmiş olursunuz. Çünkü kurana göre allahın vahiy göndermesi 1400 sene önce son bulmuştur.

Kendi kendinize gelin güvey olmayın derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çarpıtık ayetlerle, dünyanın küre biçiminde olduğu bile anlatılabilinir

bir yaratıcnın olmasıda sorunu düzeltmiyor, zaten bilinen bir şeyde yok ! sadece masallar var !

bulunduğu konum farklı değil, o da bizim gibi insan, insanüstü bir yeteneği görülmemiştir.

Kur'an-ı Kerim'in hak olduğu ise tartışmasız bir gerçektir, bir benzeri yazılamadı yazılamazda..

tabiki yazılamaz, hiçbir kitabın benzeri yazılamaz, yazanlar aslını taklit etmiş olur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranın bir benzeri ile birisi ortaya çıktığında benzeri olup olmadığına kim karar verecek, müslümanlar mı,yoksa allah mı ?

Eğer müslümanlar karar verecekse,değil benzeri kurandan bin kat daha üstün nitelikte bir bir kitap yazılsa bile yinede müslümanar inadına kutsallarını korumak adına benzeri değil diyecekler. Bu açıdan bakılınca bir benzeri yazılamaz şeklindeki meydan okuma havada kalır.

Allah karar verecek zaten diyemezsiniz zira kurana karşı gelmiş olursunuz. Çünkü kurana göre allahın vahiy göndermesi 1400 sene önce son bulmuştur.

Kendi kendinize gelin güvey olmayın derim.

bir benzerinin tıpa tıp yapılması zaten mümkün degildir çünkü o Kur'an'dır.

farklı olması zaten Kur'an olmadıgına delildir.

bu yüzden bir benzerinin yapılması mümkün degildir vesselam.

:)

Kur'an'ın yerine geçecek bir kitap dersen ; kimse kimsenin elini baglamıyor buyursunlar yapsınlar ve ortaya koysunlar.

insanların teveccühü neyin ne oldugunu gösterirl zamanla .

yeryüzünün en çok okunan metinleri kutsal metinlerdir.

öyle ya da böyle insanlar okuyor ne yapalım .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.