Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NÜKLEERE HAYIR... Nükleer santral istemiyoruz...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Fitilli pompalı HOT marka gaz ocağımız vardı(gaz yağı ile çalışırdı..)..çocukluğumun en son teknolojisi idi ve ben çok mutluydum..

İspirto ile çalışan lüx ler vardı ve o bizim için bayağı bir lüks tü onu zenginler kullanırdı, bizim payımıza gaz lambası düşerdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslına bakılırsa tabiat ana çok büyük bir ders verdi bizlere.

Maalesef bu dersi en son dönemde Japonya çok acı bir şekilde yaşadı, bu feci ve üzücü durumları henüz yaşamamış ülkeler/ülkemiz bunu basiretli davranıp bu dersi çok iyi almak gerekli ve aynı zamanda da bizim gibi ülkeler için öğretici olmalıdır.

Fakat gelin görün ki, Bırakın doğanın bu gibi acımasızlığından ders almayı adeta umursamaz bir tavır ve düşünceyle ona karşı inatlaşmayı politik başarı olarak görüyoruz.

Ya da kişisel hırs uğruna politik avantaj olarak görüp bundan çıkar sağlamaya çalışıyoruz... :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nkleer.jpg

Buradan ... -http://nukleer.greenpeace.org/-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslına bakılırsa tabiat ana çok büyük bir ders verdi bizlere.

Maalesef bu dersi en son dönemde Japonya çok acı bir şekilde yaşadı, bu feci ve üzücü durumları henüz yaşamamış ülkeler/ülkemiz bunu basiretli davranıp bu dersi çok iyi almak gerekli ve aynı zamanda da bizim gibi ülkeler için öğretici olmalıdır.

Fakat gelin görün ki, Bırakın doğanın bu gibi acımasızlığından ders almayı adeta umursamaz bir tavır ve düşünceyle ona karşı inatlaşmayı politik başarı olarak görüyoruz.

Ya da kişisel hırs uğruna politik avantaj olarak görüp bundan çıkar sağlamaya çalışıyoruz... :(

Wikileaks belgelerinde ne demişlerdi, ' alınan ihalelerde belli paylar alınıyor ve yakın çevre korunuyor'. -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Wikileaks belgelerinde ne demişlerdi, ' alınan ihalelerde belli paylar alınıyor ve yakın çevre korunuyor'. -_-

Yani sayın y. yılmaz...

Aynen bahsettiğin gibi..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akaryakıta 3 kuruş ZAM geldiğinde ortalığı Ayağa kaldırıyorsunuz ondan sonra Nükleer Santrala karşıyız diyeceksiniz....

Tabi. İleri demokrasilerde protesto neyin zinhar olmaz. :stuart:

Efendim, '' nükleer santrallerde ucuz elektrik üretildiği bir kandırmacadır '' dedikten sonra, var mı bunun daha ötesi dedik, Nükleer teknolojinin diğer enerji teknolojilerinden ucuz falan olmadığını, bilakis pahalı olduğunu da söyledik hala anlatamadık. Hayret !

Hayır, yazılanlar okunmadan mı bir şeyler yazılıyor alel acele ? Herhalde öyle görünüyor.

Ben bir itiraz falan bekliyorum, işte '' bu dediğin yanlıştır, Nükleer Enerji ucuzdur '' gibi, o da gelmiyor, merak edip soran da çıkmıyor. Hayret ki ne hayret !

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi. İleri demokrasilerde protesto neyin zinhar olmaz. :stuart:

Efendim, '' nükleer santrallerde ucuz elektrik üretildiği bir kandırmacadır '' dedikten sonra, var mı bunun daha ötesi dedik, Nükleer teknolojinin diğer enerji teknolojilerinden ucuz falan olmadığını, bilakis pahalı olduğunu da söyledik hala anlatamadık. Hayret !

Hayır, yazılanlar okunmadan mı bir şeyler yazılıyor alel acele ? Herhalde öyle görünüyor.

Ben bir itiraz falan bekliyorum, işte '' bu dediğin yanlıştır, Nükleer Enerji ucuzdur '' gibi, o da gelmiyor, merak edip soran da çıkmıyor. Hayret ki ne hayret !

Saygılar sunarım.

İyi söylüyorsun, doğru söylüyorsun, güzel söylüyorsun da sayın Canraşit...

Böylesine önemli bir konuda insanların, canlıların, çevrenin ve hatta gezegenin kaldığı zor durum karşısında "ben özetledim ya, ötesine ne gerek var" mantığıyla öyle pat diye bir nokta koyulamaz öyle değilmi...

Başbakanın bile tüp patlaması ile nükleer patlamayı eşit tuttuğu bir ülkede yaşıyoruz. :excl:

İnsanların senin veya benim dışında söyleyebileceği, paylaşabileceği, anlatabileceği çok şey var emin olun. Ki bu nedenle önemli olduğu ve sürekli gündemde kalması gerektiği düşünülüyor olabilir. Bilgilerini, tedirginliklerini, endişelerini de bu nedenle paylaşıyor olabilir. Biliyorsunuz en son felaket ortada. İnsanlar gezegen için tedirgin ve temizliği bile100 lerce yıl sürebileceği söyleniyor uzmanlar tarafından...

Hayrıca konu ile ilgili olarak sürekli bilgilenilmesinin, araştırmaların duyurulmasının, toplumsal duyarlılığın ilgisini çekmenin, insanların konuya katılıp düşüncelerini açıklıyor/paylaşıyor olmanın ve gelişmelerden haberdar olunmasının kime ne zararı olabilirki...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi söylüyorsun, doğru söylüyorsun, güzel söylüyorsun da sayın Canraşit...

Böylesine önemli bir konuda insanların, canlıların, çevrenin ve hatta gezegenin kaldığı zor durum karşısında "ben özetledim ya, ötesine ne gerek var" mantığıyla öyle pat diye bir nokta koyulamaz öyle değilmi...

Başbakanın bile tüp patlaması ile nükleer patlamayı eşit tuttuğu bir ülkede yaşıyoruz.

İnsanların senin veya benim dışında söyleyebileceği, paylaşabileceği, anlatabileceği çok şey var emin olun. Ki bu nedenle önemli olduğu ve sürekli gündemde kalması gerektiği düşünülüyor olabilir. Bilgilerini, tedirginliklerini, endişelerini de bu nedenle paylaşıyor olabilir. Biliyorsunuz en son felaket ortada. İnsanlar gezegen için tedirgin ve temizliği bile100 lerce yıl sürebileceği söyleniyor uzmanlar tarafından...

Hayrıca konu ile ilgili olarak sürekli bilgilenilmesinin, araştırmaların duyurulmasının, toplumsal duyarlılığın ilgisini çekmenin, insanların konuya katılıp düşüncelerini açıklıyor/paylaşıyor olmanın ve gelişmelerden haberdar olunmasının kime ne zararı olabilirki...

:) İyi, hoş, güzel de efendim, neden yazdıklarımı üzerinize alınıp, sayın movsar yerine bana cevap yetiştirme telaşına düştünüz onu anlamadım ?

'' daha ötesi var mı '' sorumu '' nokta koymak '' olarak nitelendirmeniz de gerçekten ilginç !

Üstelik, şunu:

Efendim, bir nükleer kaza, diğer kazalar gibi ne lokal kalır ne de yalnızca belli bir kısa zaman diliminde zarar verir.

Yani, ben hayret ediyorum. Genetik zararlı etkileri nesiller boyu sürecek bir kazaya yol açabilecek bir teknolojiyi savunmanın bir mantığı var mı ?

yazdığım halde, bunların daha ayrıntılı ve mükerreren dile getirilmesinden rahatsız olmuşum gibi bir algı yaratmışsınız düşüncenizde...

Madem, üzerinize alındınız, sizin için de tekrarlayayım,

akıl ve mantık sahibi bir insan, risklerinden önce, Nükleer Teknolojinin ekonomik olup olmadığına bakar, eğer bu kaynak ekonomikse ondan sonra risk analizi yapıp karar verir.

Dolayısıyla, başımızdaki yöneticiler ve ona biat edenler dahil,

Nükleer Teknolojiyi savunanların ana dayanağının, '' onun ucuz olduğu '' iddiası olduğunu görmek ve

herşeyden önce,

bunun doğru olmadığını, bir kandırmaca olduğunu, soğuk savaş sırasında ve sonrasında Nükleer Bomba yapımı için bulunan bir kamuflaj olduğunu

söylemek gerekir.

Yoksa, gelir birisi yok tüpgaz der, yok akaryakıt zammı der, yok tren der, yok tüp geçit der ve konu iyice muğlaklaşır. Okuyanların kafasında da net bir fikir oluşmaz.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Canraşit...

Öyle veya böyle herkesin bir yoğurt yiyişi vardır...

Ve herkes seni, beni, bizleri anlamak zorunda da değil...

Bakın mesela,

diyorsunuz...

Evet ama sevgili Canraşit bey herkes sizin bilgi ve donanımınıza sahip olmayabilir ve pekala kendi inandığı bir şekliyle yazabilir değilmi...

Diğer taraftan da,

Evet...

Düşüncenize İtiraz edilmiyebilir, düşünceniz yanlıştır denmeyebilir ve merak edip size de sorulmaayabilir...

Alınacak ne var burda...

Birkere hiçbirimiz her konuda uzman kesilebilecek kadar alamet-i farika değiliz ki...

Üstelik bunda yanlış anlaşılacak birşey yok bana göre.

Nedeni açık burada üye olan herkes forum kuralları çerçevesinde düşüncelerini açıklama özgürlüğüne sahiptir...

Kaldı ki burada yüzlerce konu tartışılabiliyor ve burada herkesin forumda tartışma, üretme, paylaşma vb gibi yöntemleri çok ama çok farklı olabilir...

Mesela;

Kimi arkadaşlarımızı bir konuyu tartışmaya açar ve sürekli konuyu besleme yapar...

Kimi arkadaşlarımız bir konuyu tartışmaya açar ve sonuçlarını kendince takipe eder...

Kimi arkadaşlarımız konu başlıklarını tartışır ve bunlarla ilgili arada bir düşünce belirtir...

Kimi arkadaşımız yazan arkadaşların düşüncelerini baz alır ve onların düşünceleriyle uğraşır...

kim arkadaşımız kendi konu başlıklarına veya vermiş olduğu cevaplarına sürekli muhatap bulmak ister ve bundan hoşlanarak konuyu kişiselleştirir...

Kimi arkadaşımızda konu başlıklarını açar ve bunların insanlar tarafından bilinilmesi, öğrenilmesi, araştırılması, sorgulanılması, incelenilmesi, analiz edilinilmesi gerektiğini bilir ve böylelikle toplumsal refleksin, dinanizmin, uyanık ve diriliğin yakalanacağına inanır...

Kimi arkadaşlarımız da kendini sadece din, bilim, güncel, Politika, siyaset, edebiyat, arkadaşlık, sanat, sinema, tiyatro, bilgisayar vs vs. gibi konularda yoğunlaştırmış olabilir...

Kimi arkadaşlarımız da arada bir sadece bir iki kelime birşey yazar ve birdaha görünmez kaybolur gider ki kapasite meselesidir bu (formumuzun kalitesi açısından söylüyorum)...

Bu uzar da uzar sevgili Canraşit...

Şimdi söyleyin lüften...

İnsan düşünsel kavramlarda herşeyi tam olarak bilebilirmi...

Ki düşünsel kavramlar soyuttur ve her zaman 2x2=4 etmez...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Anlatamıyorum galiba...

Sayın movsara hitaben yazdığım ifadeler neden sizi bu kadar alındırdı ?

İsteyen istediği amaçla, istediği düşünceyi, istediği tarzla yazabilir elbette, peki benim buna bir itirazım olmuş mu ?

Fakat, kendi savunduğum düşüncenin, buyurduğunuz gibi '' insanlar tarafından bilinilmesi, öğrenilmesi, araştırılması, sorgulanılması, incelenilmesi, analiz edilinilmesi gerektiğini bilip ve böylelikle toplumsal refleksin, dinanizmin, uyanık ve diriliğin yakalanmasını '' istemek benim de hakkım değil mi ?

Kimse '' allame-i cihan '' da olmak zorunda değil, bu da nereden çıktı ?

Toplumda bilinen şimdiye kadar işlenen iddia nedir ? Nükleer enerjinin ucuz olduğu.

E ucuz değildir pahalıdır dediğim halde, konuyu okumadan hala bu argüman üzerine fikir beyan edenleri eleştirmem, sizce neden bu kadar yanlış oluyor, alınganlık oluyor ve siz neden bu ifadelerden alınıyorsunuz ?

'' arada bir sadece bir iki kelime birşey yazar ve bir daha görünmez kaybolur gider '' diyorsunuz ama bu neden ona cevap yazma hakkımı elimden alsın ki ?

Ve en önemlisi insanlar için kapasite tayini yapma hakkını nasıl kendinizde buluyorsunuz inanılır gibi değil...

Ayrıca, her düşünsel kavram nasıl soyut olsun ki, değer yargıları değil ki tartıştığımız. Soyut değil somut veriler üzerinden konuşmuyor muyuz bu başlıkta ?

Gerçekten ilginç !

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir başlıkta bahsettim ama, burada da biraz daha açsam iyi olacak:

Yılmaz Özdil anlatıyor: Japonya'da afet bölgesine yardım götüren kamyonu trafik polisleri vizesi yok diye trafikten alıkoymuş, kamyon gidememiş. Yani kurallara uymanın bu kadar sıkı denetlendiği, afette bile savsaklanmadığı bir ülkede bile nükleer sızıntı olabiliyor. Nükleer sızıntı dediğimiz öyle söylenip geçilecek bir şey değil, korkunç bir şey! İnsanlar ölse, yine iyi. Yıllarca acılara neden olacak bu olay.

Türkiye'de ise Nükleer araştırma merkezinde bir çelik çay semaveri fotoğrafla belgelenmiş. Üzerinde bir kağıtta şöyle yazıyor:

"ELEKTRİK KAÇIRIYOR, DOKUNMAYIN"!!!

Nükleer araştırma merkezinde!! bir de üstelik ha! bir semaverin elektrik kaçırması, ancak kağıda yazılan bürokratik bir emirle engellenilmeye çalışılan bir ülkede nükleer santral!!!

"RADYASYON KAÇIRIYOR, KAÇIN"!!!

Ya da daha kötüsü:

"KAÇIRIYOR BİRAZ AMA, BİŞEY OLMAZ, ALLAH KORUR"

Reaktörün alnında kocaman harflerle bir de "MAŞEAALLAH" yazdı mıydı, bir şeycik olmaz allahın izniyle! Hidayet ve tevfik allahtandır. La havle ve la kuvve...

Santral personeline birer cevşen dağıtırlar, okur dururlar, bir şey olmaz biiznillah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bastonlunineler.jpg

Toplumsal duyarlılık genci yaşlısıyla her yerde...

İspir İlçesi’nde Çamlıkaya ve Aksu derelerine kurulması planlanan HES’lere tepki gösteren Çamlıkaya Çevresini Güzelleştirme, Kalkındırma ve Dayanışma Derneği tarafından protesto eylemi yapıldı.

Ellerinde baston yaşlı kadınların ön safta yer aldığı protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, HES’lerle Çoruh’a ve derelere ihanet edildiği görüşü savunuldu.

Çamlıkaya Deresi’nde toplananlara konuşma yapan 25 yaşındaki Mine Nacit, "Halkın ve hayvanlarımızın yaşam alanları kalmıyor" dedi. Verimli tarlaların ve ağaçların kurayacağını belirten Macit, "Turistler artık gelmez oldu. Bundan sonra enerjide dışarı bağımlı olsak ne olur olmasak ne olur? Neden bedelleri hep biz ödüyoruz?" diye sordu.

Çamlıkaya, Sarıkonaklar, Aksu köylerinden gelen elleri bastonlu yaşlı kadınlardan Fazilet Duman da yaptığı konuşmada, "Suyumuz için canımızı veririz. Biz balık gibiyiz, su olmazsa yaşayamayız. Suyumuzu aldılar mı canımızı da alsınlar" diye konuştu.

Çamlıkaya Deresi kenarında yapılan HES’leri protesto eyleminden sonra yaşlı kadınlarla diğer katılımcılar ’Ölürüz de suyumuzu vermeyiz’ sloganları atarak köylerine döndü.

Kerim BURUCU/DHA

heseylemi.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hükümetten Nükleer İncileri...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını öne sürerek, ABD'de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadığı örneğini verdi.

Ha 'nükleer santral' ha 'mutfak tüpü"...

Dünya Japonya'daki 8.9'luk deprem ve tsunaminin ardından 'nükleer santraller'in güvenilirliğini sorgularken, Türkiye'de hükümet bir kez daha nükleer santralde kararlı olduğunu vurgulamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yani evinize Aygaz tüpü de o zaman koymamak gerekir veya bir doğalgaz hattı çekmemek gerekir veya ülkeden ham petrol hattının geçmemesi gerekir. Yani biz köprüleri yapmayalım mı? Bütün o dev köprüler gördünüz gitti" demişti.

akpvenkleer.jpg

Kaynak ... -http://www.cnnturk.com/2011/ekonomi/genel/04/05/bekarlik.nukleerden.daha.riskliymis/612235.0/index.html-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

]Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını öne sürerek, ABD'de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadığı örneğini verdi.

Enerji bakanı ya, evlilerle bekarların enerjisini inceliyor herhalde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nükleer Enerji Santrallerine EVET.... Türkiye Japonya kadar Avupa kadar Zengin değil, Petrolu Doğalgazı yok, ABD VE Avrupalı gibi kimsenin zenginliğine EL KOYMUYOR.. Kendi alnının teriyle GEÇİNİYOR...

Ama Nükleer Enerji hepsinden '' daha pahalı '', niye yapılsın ki santral ? :huh:

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını öne sürerek, ABD'de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadığı örneğini verdi.

Fakat, şimdi hakkını yemeyelim, bu örnek tüpgazdan, köprüden falan daha mantıklı bir örnek.

Çünkü, bekarlığın soyu kuruttuğu gibi, Nükleer Radyasyon da '' İNSAN SOYUNU KURUTUR ! ''.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Radyasyon da allahın radyasyonu değil mi, ağzı dualı hükümetimiz yapınca bişeycik olmaz, güzelce apdes alıp besmele ile açarlar. Besmele ile açılan santral radyasyon neyin yaymaz allahın izniyle. Hadi diyelim yaydı, ölen vatandaşlarımız şehit olup cennete gider. Ölmeyip şehitlik sevabını kaçırırlarsa, sakat çocuklara bakarak sevap kazanırlar. Hem devlet sakat bakma parası verir, fena mı? Devletimiz nasıl da destekliyor bizi, yardım ediyor diye oylarını da AKP ye verirler.

Şart nükleer şart! Neresinden baksan mutlaka yapılmalı. Faydaları saymakla bitmiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Radyasyon da allahın radyasyonu değil mi, ağzı dualı hükümetimiz yapınca bişeycik olmaz, güzelce apdes alıp besmele ile açarlar. Besmele ile açılan santral radyasyon neyin yaymaz allahın izniyle. Hadi diyelim yaydı, ölen vatandaşlarımız şehit olup cennete gider. Ölmeyip şehitlik sevabını kaçırırlarsa, sakat çocuklara bakarak sevap kazanırlar. Hem devlet sakat bakma parası verir, fena mı? Devletimiz nasıl da destekliyor bizi, yardım ediyor diye oylarını da AKP ye verirler.

Şart nükleer şart! Neresinden baksan mutlaka yapılmalı. Faydaları saymakla bitmiyor...

:lol:

Sayın demirefe, bu olay da, Libya'yı bombalayanlara destek verip, yaralananları tedavi için Türkiye'ye getirmeye benzeyecek anlaşılan.

Bu AKP çok faydalı bir eser yahu ! Allah zeval vermesin :P

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Libya'yı bombalayanlara destek verip, yaralananları tedavi için Türkiye'ye getirme

Bir de neymiş, getirilenler dua ediyormuş. Tabii tabii, elçiliğimizi işgal etmek isteyen Libyalılar da dua ediyorlar. Ama hayır duaya pek benzemiyor!

Olay neresinden baksak çok vahim. Resmen Kaddafi ile muhalifler iyice bir vuruşsun, iyice bir düşmanlık ayyuka çıksın, aralarına telafi edilemez bir düşmanlık ve kin girsin diye bekliyorlar. Yok NATO üslenmiş, yok Amerika çekilmiş, manevralarla oyalıyorlar.

Yara onulmaz hale gelince, ortada Libya diye bir şey kalmayınca, düşman kamplara kesin olarak bölününce darbeyi vurup işi bitirecekler. Tam klasik emperyalist taktiği...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gülüyoruz ağlanacak halimize

Yani gülmeli mi, ağlamalı mı, ne demeli şaşırdık. Söz bitti artık, eleştirecek bir şey kalmadı, devenin eğri yerini söylemekten beter oldu iş! Son YGS rezaletiyle artık benim nutkum tutuldu, söz bitti ya! Söz bitti yani, bitti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.