Jump to content
Sign in to follow this  
mengutuncbilen

OHA: Türkiye'den çıkan acil estetik yardım konvoyu İran'a binlerce grafik tasarımcı ulaştırdı

Recommended Posts

iran+1.jpg

Üstte: İran'daki estetik felaketin korkunç boyutlarını tüm zevksizliğiyle gözler önüne seren Ahmedinecad'ın göreve başlama töreni (2009)

 

TAHRAN - Bölgesel ve küresel emellerine rağmen İran'ın resmi tören ve merasimlerinde dünyayı şok eden son derece basit, zevksiz, gülünç ve herhangi bir estetik anlayışından yoksun grafik tasarım anlayışı, İran rejiminin en büyük hayranı ve destekçisi olan AKP hükümetini harekete geçirdi. Başbakan Erdoğan'ın emriyle İHH İnsani Yardım Vakfı İran'ın bu estetik felaketle başa çıkmasına yardım etmek ve acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir konvoy dolusu binlerce grafik tasarımcıyı Tahran'a dün öğle saatlerinde ulaştırdı.

 

"Durumun mühimmiyetini biliyorduk, ama vardığımızda karşılaştığımız manzaranın bu kadar feci olabileceğini beklemiyorduk," dedi İHH yardım konvoyunda giden Acil Grafik Tasarım Yardım Ekibi mensuplarından Sedef Yurdakul. "Tırdan inince ilk gördüklerimiz şey pembe, mavi ve yeşil plastik çiçeklerin ortasında biri Türk bayraklı bir elin diğeri İran bayraklı bir eli sıkarken etrafından altın ve gümüş renkli güneş ışıklarının yıldızlara doğru saçılması ve o ışıkların arasında uçan beyaz bir güvercin... Aman Tanrım, durumun vehametini biliyorduk ama bu kadarını... bu kadar... pardon devam edemiycem."

 

Karşılaştıkları estetik felaketin etkisinde kimi tasarımcı fenalık geçirirken, bazılarının kustuğu, hatta sinir krizi geçirip tırlardan inmek istemediği görüldü. Ortalığın sakinleşmesiyle Acil Grafik Tasarım Yardım Ekibi İran Cumhurbaşkanlığı Sarayına yarınki yapılacak İslam Devrimi Yıldönümü merasim hazırlıklarına Apple Macbook Pro bilgisayarlarıyla beraber İllustrator programları açık ve hazır halde yola koyuldular.

 

Fakat saraya vardıklarında karşılaştıkları felaketin boyutlarının farkına daha yeni yeni varan grafik tasarımcıları, Devrim Muhafızlarının önceden hazırladıkları dekorasyon ve grafik sunumların zaten yerinde olduğunu ve artık durumu kurtarmanın neredeyse imkansız olduğunu anlayarak derin bir üzüntü ve çaresizliğe kapıldı.

 

"Geç kalmışız," dedi acil müdahale ekip üyelerinden grafik tasarımcı Hakan Karadeniz, bilgisayarını Shut Down moduna geçirerek. "Belli ki Photoshop'tan çat pat anlayan biri tarafından birbirleriyle alelade montajlanmış bayraklar, Humeyni ve Hamaney resimleri, bulutlarla kaynaşan halk imajları, hatta anladığımız kadarıyla bir halı deseni bile girmiş işin içine... Arapça'dan pek anlamamamıza rağmen kullandıkları bold ve katı yazı fontu bile feci... Burayı nasıl kurtarabileceğimizi bilmiyorum. Allah'ım."

 

Gözlerine yaşlar gelen genç tasarımcı ümitsizce etrafına bakındı ve çaresiz bir ifadeyle sigara yaktı.

 

"Heryerde gül var... bu gülleri temizlemek yıllar sürer."

 

iran+2.jpg

Üstte: Genç Türk tasarımcıların karşılaştıkları manzaraların temizlenip kurtarılmasının neredeyse imkansız olduğu düşünülüyor

 

(OHA)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.