Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

evrim - yaratılış tartısması

seckiner

Önerilen İletiler

Evrim teorisi – yaratılış tartışmaları son yıllarda çok gündemde. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da da. Acaba yaratılışın okul kitaplarına girmesi, Radikal gazetesi yazarı İsmet Berkan’ın da bugünkü (25 Haziran, Cumartesi) "Yaradılış masalları Radikal'e de sızmayı başardı" başlıklı köşeyazısında bahsettiği gibi, çok ciddi bir tehlike mi? Çocuklarımıza “bak yavrum, senin atan bir maymun türüydü” derken neden tereddüt etmiyoruz da, “seni Allah yarattı” demekten bu kadar korkuyoruz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 59
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

seçkiner, bence "senin atan bi maymun türüydü" demekten korkuyoruz da seni allah yarattı demekten korkmuyoruz. çocuklarımı düşünmeye sevk etmeden, dinini hemen biz seçiyoruz. genç, büyüyünce "ben kimim? neden yaşıyorum? allah gerçekten var mı?" gibi soruları kendisine soruyor. bu soruların da cevabını alabilmesi için, yaratılışın kitaplara girmesi son derece doğru bi karar bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim biraz objektif olun! Cok degil ama, birazcik. Ve laf oyunu yapmayin.

Bir cocuga kendisinin tanri tarafindan yaratildigini söylerseniz, o da nasil yapti bu isi, hadi oradan yalanci demez mi size :D:D:D

Siz insanligin elindeki bilgileri son demine kadar kullanin, arastirma, inceleme ve buluslari izleyin, beyin kapasitenizin de % 100 calisincaya kadar evrimlesin, Ondan sonra haaala insanin nereden geldigini cözemezseniz; oglum seni allah yaratti deyin.

Bu günkü insanin beyin evrimi sonucu kapasite % 10 larin üzerine cikmak üzere. Bu yüzlerce yildir sürekli artiyor.

Acele etmeyin, okumaya, bilimden uzak kalmamaya gayret edin, tanrinizi bir kac yüz yil sonra bulursunuz. Biz de belki.. Ama acele yok.

Eger simdi tanriyi bulamadiysaniz, bundan siz sorumlu degilsiniz. Öte dünyada size sorarlarsa, beynim bu kadar evrimlesti, bana ne, sizin sorununuz demeye hakkiniz vardir.

Zira kitap da ayni seyi söylüyor. Ben onlari gözlerine perde gerdim, asla göremezler, onlarla ugrasmayin, isteseydim tüm dünyayi imanli yapardim. demiyor mu alllah? O halde, korkaya gerek yok, calismaya devam edin dostum.

Not: ABD de okul kitaplarinin basinda, "bilimin tanri kavramiyla bir alakasi yoktur" diye yazilidir. Evrim teorisinden de korkmaya gerek yok. Koca Amerika. 500 milyon insan yasiyor. 500 milyon insan cehennemde yanacaksa ben de yanayim o allahin atesinde dostum, biraz mantikli olmak cok seyi cözer ya olamiyoruz iste naaapalim :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Not: ABD de okul kitaplarinin basinda, "bilimin tanri kavramiyla bir alakasi yoktur" diye yazilidir. Evrim teorisinden de korkmaya gerek yok. Koca Amerika. 500 milyon insan yasiyor. 500 milyon insan cehennemde yanacaksa ben de yanayim o allahin atesinde dostum, biraz mantikli olmak cok seyi cözer ya olamiyoruz iste naaapalim :excl:

şimdi abd.de böle yapılıyor diye doğru mu oldu?

sanki matah bi haltmış gibi işnize gelen örnekleri seçip o moronlar topluluğu zavallı ülkeye mal edip doğru diye satmaya ne gerek var?

ewrim teorisi bilimsel olarak doğrulanmış ve kanıtlanmış bir teoridir. tanrıyla bir alakası olmadığı gibi doğruluğunu teyid ettirmek için amerikaya da ihtiyaç yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"şimdi abd.de böle yapılıyor diye doğru mu oldu?

sanki matah bi haltmış gibi işnize gelen örnekleri seçip o moronlar topluluğu zavallı ülkeye mal edip doğru diye satmaya ne gerek var?

ewrim teorisi bilimsel olarak doğrulanmış ve kanıtlanmış bir teoridir. tanrıyla bir alakası olmadığı gibi doğruluğunu teyid ettirmek için amerikaya da ihtiyaç yoktur. "

Diyor bir zat beyler :D

Biz, ******* ******** da uzmanca konusmasini biliriz. Bu arada sinirlerinize hakim olursaniz biraz daha aydinlanmis olursunuz :D

Bir kez su yukarida yazdiginiz anlasilmaz paragrafin ne demek istedigi acik degil.

Yine de size yardim edeyim; ABD de ders kitaplarina sözünü ettigim pasajin gecilmesinin tek nedeni, kilisedir. Gerisini siz düsünün. Bu kadar ip ucu yeter.

Ayrica siz, bilgi yetersizliginizden dolayi; tartisma yerine, yalnizca karsi olmayi seciyorsunuz, bu büyük hata.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklisiniz. Katiliyorum.

Ben konuya fransiz kalmis arkadasa bir seyler yazmak istemistim.

Iste meshur pasaji arkadasin.

"şimdi abd.de böle yapılıyor diye doğru mu oldu?

ewrim teorisi bilimsel olarak doğrulanmış ve kanıtlanmış bir teoridir. tanrıyla bir alakası olmadığı gibi doğruluğunu teyid ettirmek için amerikaya da ihtiyaç yoktur. "

Konumuzla da ilgisi yok, öylesine karsi cikmak adina savurmus ABD ye. Araplar da savuruyor, biz de. Ama kimse neden bu isler böyle dönüyor demiyor.

Onlar Moronlar, sunlar emperyalistler, ötekiler irkci, digerleri kafatasci.....gidiyor böyle. OFHH.... :D

Ben de soruyorum yargi sahiplerine: SIZ KIMLERSINIZ?

Lokantada sevgilinizle bir aksam yemegi yerken masaniza gelen sarabin, ne sarabi oldugu, eger üzerinde yazmiyorsa, nerenin sarabi diye sorarsiniz garsona: O da Fransiz ya da Türk sarabi diyebilir.Bu gayet dogaldir.

YA SIZ NErenin SARABISINIZ? diye sormak ta benim hakkim herhalde :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizi bilmem ama ben genelde rumlarla büğüdüm ermeni süryani de bir çok arkadaşım dostum var kayın valdemde koyu ortodoks nevyork köln ist. aramızda dolaşır bacanağımda süryani papazı. Bize dayatılan isanın allah olduğu ben ve eşimde etten kemikten allah olmaz demekteyiz, tabi biz bilimsel olarak ele alıyoruz konuyu, onlar bilmeden doğru söylüyorlar halbuki her dinin tanrıları gökyüzünde çok büğük görünmez uzay gemilerinin olduğundan bahsetmiştim,.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu olaylara hindistan çok açık ve net yaklaşıyor anlamakda kolay, koyu inanç için kendilerinide yakanlar var.

Kalküta sanskrit kolojinden Prof. Dr. Dileep Kumar Kanjilal, eski hindistana ait bütün parçalarını derleyip vimanas in ancient india adlı kitapda yayınladı. Bir pasajı aktarayım, Kıral dusyanta hava taşıtı indiğinde ne toz ne de gürültü çıkarıyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslına bakarsanız böyle durumlarda cevap yazmak adetim değil ama sadece tekrar malzeme olmamak için yazıyorum bu satırları.

alıştığın gibi gidelim değil mi öğretmenim?

1.ben (çok üzgünüm hayallerini yıktığım için ama) dişiyim...

2.belki de bu forum sayfasında görebileceğin en yavşak,en gevşek,sinirleri alınmış bir tuhaf insanım...ewt bazen agresif çıkışlarım oluyor tabi nadir de olsa...(muayyen günlerde :P )

3.aslına bakarsan paragraf bence gayet açıktı ama uzun yıllardır yurt dışındasın ya belki o yüzden sana biraz karmaşık gelmiştir...ewrim teorisi kanıtlanmış ve grönlandda bulunan son kalıntıyla da ispatlanmış bir teoridir.amerika bir standartlar ülkesi değildir.

onların kitaplarında yazan şeylerin 2/3.si yalan dolan ve abartmayla doludur.siz koca amerika 500 milyon insan yanacaksa vardır bi hikmeti yazınca ben de şu minicik aklımla,haddim olmayarak düşündüm ki niyedir bu amerikanya manyaklığı? :P

4.başkalarının ne yaptığı umrumda değil ama amerikaya savuruyorum evet ve ömrüm oldukça da savuracağım o moronlar ve (geçen sefer söylemeyi unutmuşum)obez sapıklar ülkesine...

5.şu ahir ömrümüzde anlaşabileceğimiz nadir konulardan birinde de asıl sizin bana neden savurduğunuzu anlayabimiş değilim?

6.menşeime gelince bendeniz evren düşünüldüğünde henüz yeşil bir koruk tanesiyim...şarap nedir? (offf lafa bak...çok şık oldu yahu!!!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, kendinize haksizlik ettiginizi düsünmüyor degilim.

Ve kendinizi cok, ama cok yoruyorsunuz. Ben hic bir konuda radikal olacak kadar inancli degilim. Bu benim ilerleme yöntemim. Kisiye göre degisir, ya da tartisma konusu edilebilir.

Frumlarda dedigim gibi herkes görüsünü diledigi gibi yansitir.

Kisileri yargilamamak grektigi cok aciktir. Düsünceler konu dahilindedir.

Erkek dünyasinda disi olmanin dezavantajlarinin farkindayim.

Düsüncelerle ugrasacaginiza, kisinin yurt disinda olmasindan kaynaklanan görüs eksikligi gibi yorumlar yapmak hic de alisilmis yöntem degil; Ilhan Arsel herhalde su an Konya da degil ve yaziyor, Tanilli de disardan az yazmadi.

Insanlar bos durmuyor. Bu isin yurt ici yurt disi yoktur.

yurt icinden dogru görenler 356 sandalye ile bir garip ucube rejimi baslarina dolandirdilar, görüyoruz. :excl:

Minarenin uzunlugu iceriden degil, disaridan belli olur. Bu da görüs.

Evrim teorisi bir kavramlar bütünüdür, henüz buz daginin ancak ucu kanitlanmis, her gün adim adim yeni buluslarla evrim teorisi biraz daha saglamlasmaktadir. Bu da yurt disinda olmanin avantaji mi bilmiyorum. Felsefik olarak evrim teorisini bitirdiyseniz o baska. Öyle bir teorinin varligina ben de katliyorum. Ama bitmis kanitlanmis bir evrim teorisi diye bir sey daha yok. Sürekli destekleyici veriler bulunmaya devam ediyor. Kimileri de yikiliyor. Bunu dinciler tabi anlatamzsiniz. Bu konudaki degisiklikleri ve yenilikleri ancak bizler izliyoruz.

Radikal amerikan karsitligi ortadogu geleneginin bir parcasi oldugu icin bir sey demiyecegim. Bunun icin hakli bir cok nedenleriniz var.

Ben, kendi halkini da aldatan ABD sistemi´nin nin, insanlik disi politikalarindan dolayi; gec bir kalem diyerek sanatina, bilimine ve egitimine dil uzatacak kadar egitimli degilim. Hakaret etmege de gücüm yetmez, zira o seviyeyi asmak gerekir saldirmak icin. Saldiri da bilim ve felsefe alanlarinda sayisiz sosyal icerikli dergiler, ve medya kanaliyla yapilir. Bunu akilli insanlar, ABD ye küfür etmeden zaten yapiyorlar. Ha begenmiyor musunuz. ok. Diyecegim ne olabilir ki? Söylenin kimseye bisi olmaz.

ABD standart midir. Bence evet, standarttir. Kizmaya gerek yok. Benim görüsüm degil, incelemem bu. Sokak solculari veya araplr gibi kuru ABD düsmanligi yapmaksa baska sorun. Önyargilarla gitmek, bir cok yeniligiye, bulusa, hatta düsmani tnimaya gözleri kapamak gibidir bence.

2/3 yalan dolan...

ABD nin kalan 1 ölcüsü yeter artar bile bu dünyaya. :excl:

Gerisini ise dünyayi aldatmak icin kullanir. Eger 3 te 2 in, 1 birimi dogru ise, ki bu yeter bile bu kaptal dünyaya, kalan ikisi ile dünyi kendisine düsman ederek baglamasini da bildiyse lanet edilecek ABD degil, aldigimiz egitim, takindigimiz kuru ABD karsitligi tavri ve eksikliklerimizdir bence.

Bu da benim görüsümdür, ama bana degil, görüse saldirabilirsiniz :P

Ancak dilimize dolariz amerikanya manyakligini. edebi bicimde siirlerstirerek üstelik.

Ben kimsenin sahsina saldirmam, düsünceyse alp carpmasini cok severim; hele objektif degillerse, hele ön yargilarla, takiyyelerle süslü ise :D

Tartismalarda, kisi yoktur bende. düsünce vardir. Bu anlamda disi olmaniz ne süprizdir, ne de düs kirikligi :P

Benim cok dikkat ettigim konu tarisma notlarinin icinde hakaretvari yaklasim, Üstelik bu yaklasim; silinir korkusuyla forum yönetimini de uyandirmadan yapilinca ortaya cikan sark kurnazligi cinlerimi tepeme cikariyor muayen zamanlarimda. Her zaman degil tabe.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dogadaki her canlinin, tabi ki Insanin da, olusum süreci icinde bu güne gelinceye dek gecirdigi biyolojik degisimlerin dizini.

Bildiginiz gibi dinler, adem havva teorisiyle bu günkü seklimizle cennetten kovuldugumuzu iddia ederler.

Bilim ise evrim teoisini kullanarak, bu dinsel saf satayi yok etmis, canlilarin yüz binlerce yildir gecirdigi degisim evrelerini, bu güne kadar cikan fosil ve iskeletlerden ortaya cikardigi bulgularla evrim teorisini C.Darwin den bu yana sürdürmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinleri bir kenara bırakalım, 120 milyon senelik çok yüksek seviyede yaşamda keşfedildi henüz hece ve gıramerlerini çözemedik. Dünya evriminden söz ediyoruz şimdi, basit bir misalle başlamak gerekirse faraziye girmeden 36 dakika ömrü olan bit i ele alırsak bulunduğu mekan oluşmasından çok hayatta kalıcak besin maddesi mevcut, insanında oluşumu tek hücre denizden balıkdan karaya maymun vs. Bilindiği gibi insana 2 bin kalorin ve protoğin gerekli, evrim sırasında soya ağcının alt kısımlarında olduğumuzu düşünerek ömrün 25 sene olduğunu düşünelim, bu günkü beslenme olanaklarının çoğalmasıyla ömür sürecinin artmasındaki besin faktörüde mi evrim geçirerek çeçitli meyve sebze oluşmuştur devam edicekmi, mesala arpa gillerden oluşan başka bir tür DNA ya ne gibi etkisi olucak. İlk olarak bir varlığın hayatta kalabilmesi için besin maddesi oluşması gerekir, eğer bu süreç oluşmuşsa sonradan akıllı varlık oluşması imkansız gibi görülmekde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Besin maddeleri, her seyden önce canlilari icin degildir. Bir hayavan, canlilar icin bir besin maddesi olsa da biz yiyelim diye var olmadi. O hayvanin yiyecegi seyler de besin maddeleri degildir.

Onlari yiyerek hayatta kalmak zorunda oldugumuz icin besin maddeleri diyoruz.

Bilim ilerledikce, kendimize zorla besin maddesi yaptigimiz canlilari, yakin gelecekte yiyemeyecegiz.

Bu gün et yiyenler icin, laboratuarda; hayvan canli hücreleri gaz bilesimi ile sigir eti basariyla yapilmistir. Ilk adimlar olsa da ileride büyük capi besin maddesi sorunu cözülecek.

Evrim sürecine insanin da katkisioldugunu itraf etmeliyiz.

Bilimsel calismalarla bu gün bir cok hayvan ve bitki türleri karistirilarak, daha verimli ve daha cesitli ürünler elde edilerek, gelecek kusaklar ise yetistirildigi bicimde sürecektir.

Ayni zamanda, doga eger canliligi tehlikeye sokacak kadar bozulmazsa, bir cok bitki ve hayvan, kendi gelisim sürecini tamamlamak icin ileriye dogru doganin evrim ve seleksionuna maruz kalarak varliklarini sürdüreceklerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Evrim Teorisi geleceğin en büyük mizah konularından biri olacak....Niye mi???

Örneğin Amerikalı felsefeci Malcolm Muggeridge, bu konuda şöyle der:

" Ben kendim, evrim teorisinin, geleceğin tarih kitaplarındaki en büyük alay konularından biri olacağına ikna oldum.

Gelecek kuşaklar, bu kadar dayanaksız ve belirsiz bir hipotezin inanılmaz bir saflıkla kabul edilmesini hayretle karşılayacaktır"

(Malcolm Muggeridge, The End of Christendom, Grand Rapids: Eerdmans, 1980, s. 59 )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrimi bu tarz savunan arkadaslara soruyorum. madem insan yaratılmadı sadece evrim gecirerek bu hale geldi o zaman kainat neden evrimlesti maymundan mı yoksa?

EVET EVRİM VARDIR!!! Bu kesin ama evrim ne kadar var. Zaten arastırılan konu bu.

evrim var diye neden insanların atalarını hemen maymun ilan ediyorsunuz?

kusura bakmayın ama bana herseyi bir kişinin yaratması herseyin tek bir canlı turunden evrimlesmesinden daha mantıklı geliyo.

ayrıca insanın atası maymun değildir maymunlara olsa olsa dede diyebiliriz insanın asıl atası bir mikroorganizmadır.(evrim anlayısına gore)

sonradan cesitli yararlı mutasyonlar gecirerek ustunlesmiştir.(imkansız degil ama co.........k dusuk bir ihtimal)

soyledigim gibi evrim vardır ama atalarımızın maymunlar oldugunu hiç zannetmiyorum.

bence herseyi allah yaratmıstır. ama yarattıgı seyler zamanla degisime ugrayabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk olarak şu durumu anlamaya çalışalım, bu büyüklükteki güneşin ve bu büyüklükteki dünyanın bir serçe kuşunu bile evrimle oluşturucak gücü olmadığı yapılan toprak analizlerinden meydana çıkıyor, fakat solucan ve küçük varlıklar vs ler doğanın kimyasal malzemesinden oluşabiliyor bir çok örnek sıralanabilir. Büğük varlıklar yaratılmıştır kuşdan dinazora kadar.

Bir kanalizasyon solucanından daha büğük varlıkları düşünüyorsanız, bizim güneşimizden 250 bin veya 350 bin defa büğük güneşin gezegenlerinde arayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hah şöyle anlayan çıktı aranızdan bir kaçtane evrimin olmadığını yav kardeş evrim olduda peki neden biz daha bir hayvan kadar kendimizi savunamıyoruz. la bir köpek bile doğar doğmaz suya atsan başlıo yüzmeye vahşi hayvanlar napıcağını biliyo ama insan bilemiyo... düşünün böyle bir mantık varmı? evrim evrim kesinlikle bir ilah var. sadece tek bir ilah neden mi? birden fazla olsa yer yüzünde hayat olmaz düzen bu şekilde olurdu. ehli kitaplarda (hristiyanlık,islamiyet,musevilik) hep adem a.s. den geldiğimizi söylüyor hepside birbirine hıncahınç düşmanken. neden siz aksini iddia ediyorsunuz. bir hücreden çoğalma olabilir ama farklı bir yapı oluşmaz bunun için kromozomların değişmesi lazım o zaman hücre ölüyor. yani buda imkansız o zaman bu durumu idare eden bir ALLAH VAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cemkaya: şimdi bu duruma da açıklık getirelim ama kulaktan dolmayla değil okuyarak.

Sümerlilere göre şerhirleri ve kültür varlıklarını meydana getirip insanlara vermişler, aynı düşünceyi kuranda da buluyoruz. Allahın insanlara elbiseler yaptığını ( Araf 26 ) dağlarda barınaklar sıcakdan koruyacak elbiseler, savaşda koruyacak zıhlar ( Nahl 81 ) ve gemileri yazılı.

Sümerde de ol deyince o şey olur Yasin 82 de Allahın yaratmak istediğine ol demesi yeterlidir demektedir. Sümer tanrılarının gökyüzünde doku denilen toplandıkları yerleri kürsüleri vardı, israillere göre tanrının göksarayı ve etrafında bir çok yarattıkları var, kuranda 26 ayetde de Allahın arşda etrafında melekler cinlerden oluşan bir toplulukla oturduğu yazılı, arş da saray demek. Kuranda bir çok sure içinde Allahın çeşitli milletleri nasıl yok ettiği sayılmaktadır, bunların bağzıları kasırga bağzıları dondurucu soğuk ile ortadan kalkmış. (Ankeluti 38) (Furkan 38) Hece 44 Akkaf 27 Hz.Muhammet 13 Fussilet 13 bunlardan bir kaçı.

Kuranda Enfal 17 de insanların değil Allahın öldürdüğü, atılan öldürücü silahların Allah tarafından atıldığı yazılı. Şimdi yaratılış hakkında biraz fikrimiz oldu çinden hint den araplardan mayalara kadar yaratılış anlatımı devamlı çamurdan olduğu anlatılmakda

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.