Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRKIYE'DEN CAGDASLIK GÖRÜNTÜLERI

dominik

Önerilen İletiler

Ben siz o sunuz bu sunuz demiyorum sevgili dominik sevgili yılmazın benim akp yi destekleyen bir yazımı göster dediniz bende gösterdim !

Bu göstermek sen akp lisin demek değildir.

Türkiye aleyhine varsa nerede yalan yanlış haber propaganda varsa siz oradasınız işin gerçeği bunu size söylüyorum.

o zamnan kendini nereye nereye koyarsan koy ister akp yanına koy ister bölücü,ister vatan sever...İsterseniz insan hakları ve halkaların kardeşliğine koyun !!!!!!!!

Siz görmediğiniz bilmediğiniz yalan haberleri, propagandaları gerçekmiş gibi gösteriyorsuz her seferinde bunu size söylüyorum...Türkiye aleyhine nerede yalan varsa çanak tutanlar hep aynı !!Arkasında demokrasi,barış !!

Nasıl demokrasi barış ise yalnız teröristler için geçerli oluyor,bunu gündemde tutmaya çalışanlarda hep aynı barişçı?zihniyet !

Anlayisiniza hayranim gercekten. Kusura bakmayin ama benim AKP'yi siyasi olarak hic bir yerde savundugumu göstereemzsiniz. Bu demek degildirki, A veya B konusunda dogru tutum icerisindeyse, inadinada karsi gelecegim. Ben dogru tutum icerisinde olan degisik siyasi görüslerede , evet bu noktada dogru davraniyor derim ve bundanda asla gocunmam. Ama bu hic bir zaman o siyasi görüsü tümüyle destekliyorum anlamina gelmez. Bunu böyle bilesiniz.

Türkiye aleyhine yalan yanlis bilgilere sahip cikiyorsam bunu belgelerle gösteririsiniz ve bizde yanlis görüsümüzden vazgeceriz. Sirf yalan yanlis bilgiler demekle olmuyor sayin kaplan-200.

Ben ekndimi nereye koyacagimi cok iyi biliyorum, ama ebnim adima burada beni suraya buraya koyanlar var ve ben sadece gülüp geciyorum, bazende aynen size söyledigim gibi olur hatirinize o dediginizdenim diyorum, yeterki mutlu olsunlar.

Siz birakin benim veya digerlerinin demokrasi ev baris anlayisini, önce kendinizinkini bize aktarinki sizin dogrularinizi bilelim.

Evet ne anliyorsunuz siz demokrasi acilimindan? Umarim ögrenebiliriz. Bizim demokrasi acilimi anlayisimizi elestiriyorsunuz ama kendinizinkini alternatif olarak bize sunmuyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 55
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sevgili yılmaz işin aslı birileri akp yi göstererek islama vurmaya çalışıyor.

Bu gibi zihniyetlerin derdi akp falan değil aslında, bakmayın siz onların akp ye karşı olduklarına ,onların derdi asıl islam, onlar alttan destekler sağ gösterip sol vururlar !

sayın kaplan ben aynı fikirde değilim; burada sadece uzaylı bir arkadaş İslama inanmanın saçmalığından falan söz etti, cevap vermeye çalıştım ama nafile...

Bundan başka bir minare ve din dersi konuları geçti; orada da açıkça saygısız, dine saldırı falan ben göremedim. Bu konunun hassas olduğunu herkes biliyor, herkes inancında özgürdür; biz onların inançlarına onlar da bizim inancımıza saygı duymak zorundadır. Şu ana kadar da bunun dışına çıkıldığını sanmıyorum. Bu nedenle de bütün forumdaşlara şahsen ben teşekkür ediyorum.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili yılmaz işin aslı birileri akp yi göstererek islama vurmaya çalışıyor.

Bu gibi zihniyetlerin derdi akp falan değil aslında, bakmayın siz onların akp ye karşı olduklarına ,onların derdi asıl islam, onlar alttan destekler sağ gösterip sol vururlar !

Dominik nickli arkadaşın benim anladığım kadarıyla bu başlığı atmasındaki amaç laikliği savunanların başarısızlıklarıyla dalgasını geçmek. Senin dediğin gibi AKP'yi göstererek İslama vurmaya çalışmış olsa, konu başlığında '' AKP'nin Çağdaşlık Görüntüleri '', '' İşte İslam İşte AKP '' gibi bir ibare görüyor olacaktık. Bak ilk iletisinde ne demiş kendileri :

Birilerine cagdaslik dersi verenlerin bu tip görüntülere ne diyecegini cok merak ediyorum dogrusu. Siyasette zaten tarikatlarin etkileri net bir sekilde gözüküyor. Ama bu halimize ragmen birilerimiz hala birilerine cagdaslik ve ilericilik dersi veriyor.

Bir de sağ gösterip sol vurmakla neyi kastettin Kaplan-200? Solcular dinsizdir mi demek istiyorsun yani ağzından baklayı çıkarman gerek. AKP'yi göstererek İslama vurmaya çalışanlar olabilir, bunların bir kısmı kendine solcu da diyebilir ama gerçek solcuların gözünde AKP'ye karşı olmak emperyalizme ve onun bu ülkede sistem için uygun gördüğü gericiliğe, çağdışılığa, adaletsizliğe, sömürüye karşı olmaktır. Çağdaş olmak da mayo, bikini, tanga giyip giymemeye indirgenemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dominik nickli arkadaşın benim anladığım kadarıyla bu başlığı atmasındaki amaç laikliği savunanların başarısızlıklarıyla dalgasını geçmek. Senin dediğin gibi AKP'yi göstererek İslama vurmaya çalışmış olsa, konu başlığında '' AKP'nin Çağdaşlık Görüntüleri '', '' İşte İslam İşte AKP '' gibi bir ibare görüyor olacaktık. Bak ilk iletisinde ne demiş kendileri :

Bir de sağ gösterip sol vurmakla neyi kastettin Kaplan-200? Solcular dinsizdir mi demek istiyorsun yani ağzından baklayı çıkarman gerek. AKP'yi göstererek İslama vurmaya çalışanlar olabilir, bunların bir kısmı kendine solcu da diyebilir ama gerçek solcuların gözünde AKP'ye karşı olmak emperyalizme ve onun bu ülkede sistem için uygun gördüğü gericiliğe, çağdışılığa, adaletsizliğe, sömürüye karşı olmaktır. Çağdaş olmak da mayo, bikini, tanga giyip giymemeye indirgenemez.

Sayin Zehir Hafiye, size ne kadar tesekkür etsem az olur. Harfi harfine benim baslik altindaki yorumumu anlamissiniz. Demekki ön yargisiz okundugunda bazi seyler daha basit anlasilabiliyormus. Umarim sayin kaplan-200 de aynen sizin gibi ön yargisiz okur

Diger taraftan ne demek yani sag görüp sol vurmak? Ülkemin insanlarini islam adina yok efendim mayosuz denize gireceksin, erkeklerin yaninda bayanlar denize giremez veya göneslenemez gibi anlayisa yönlendiriliyorsa ve sizde buna karsi gelmeyi Islam'a karsi gelmek olarak niteliyorsaniz varsin olsun derim. Islam baski ve zulm ise varsin karsi gelelim derim. Ama siz olayi irdelemek yerine kaliplasmis görüsler cercevesinde yargiliyorsunuz. Hic kimsenin kendi iradesiyle yaptigi ttutuma kimse karsi gelemez ve bende karsi degilim. Siz isterseniz takim elbisenizle girin, beni zerre kadar ilgilendirmez. Ammaaaa devlet görevlileri belirli siyasi baski altinda davranislarini degistirmek zorunda birakiliyorsa is degisir ve orada durun derim ve Islam'i kendi dar görüslerinize kalkan yapmayin derim. Is bu kadar basit.

Ama konunun ötü aslinda sayin Zehgir Hafiye tarafindan cok güzel anlasilmis vede aciklanmis. Vrsa görüsünüz ve elestiriniz buyurun dinleyelim sizi. Yoksa bosuna sag görüp sol vuruyorlar gibi gercek disi ithamlarinizdanda vaz gecin derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Zehir Hafiye, size ne kadar tesekkür etsem az olur. Harfi harfine benim baslik altindaki yorumumu anlamissiniz. Demekki ön yargisiz okundugunda bazi seyler daha basit anlasilabiliyormus. Umarim sayin kaplan-200 de aynen sizin gibi ön yargisiz okur

Diger taraftan ne demek yani sag görüp sol vurmak? Ülkemin insanlarini islam adina yok efendim mayosuz denize gireceksin, erkeklerin yaninda bayanlar denize giremez veya göneslenemez gibi anlayisa yönlendiriliyorsa ve sizde buna karsi gelmeyi Islam'a karsi gelmek olarak niteliyorsaniz varsin olsun derim. Islam baski ve zulm ise varsin karsi gelelim derim. Ama siz olayi irdelemek yerine kaliplasmis görüsler cercevesinde yargiliyorsunuz. Hic kimsenin kendi iradesiyle yaptigi ttutuma kimse karsi gelemez ve bende karsi degilim. Siz isterseniz takim elbisenizle girin, beni zerre kadar ilgilendirmez. Ammaaaa devlet görevlileri belirli siyasi baski altinda davranislarini degistirmek zorunda birakiliyorsa is degisir ve orada durun derim ve Islam'i kendi dar görüslerinize kalkan yapmayin derim. Is bu kadar basit.

Ama konunun ötü aslinda sayin Zehgir Hafiye tarafindan cok güzel anlasilmis vede aciklanmis. Vrsa görüsünüz ve elestiriniz buyurun dinleyelim sizi. Yoksa bosuna sag görüp sol vuruyorlar gibi gercek disi ithamlarinizdanda vaz gecin derim.

Ama olmadı ki şimdi :)

Sen hem benim dediğimi hem de Kaplan-200 nickli arkadaşın kullandığı deyimi anlamamışsın veya bilmiyorsun galiba. '' sağ görüp sol vurmak '' değil '' sağ gösterip sol vurmak'' denir ona. Boksta rakibini şaşırtıp beklemediği yerden saldırmak anlamında. Benim senin için söylediğim de, '' dini baskıya karşı geldiğin için İslama saldırdığın '' değil, SSK memurlarının artık her ne sebeple ister baskı ile olsun ister yalakalık nedeniyle denize haşema ile vs. girdikleri haberini buraya taşırken başlığı '' Türkiyeden Çağdaşlık Görüntüleri '' diye atman hasebiyle laikliği, çağdaşlığı savunanlarla dalganı geçmeye çalıştığın. Ne demişim daha öncesinde onu da okumamışsın veya anlamamışsın, kusura bakma yani.

Başlığın ismi yanlış olmuş. '' AKP dönemi baskıları '' yada '' Sağlık Bakanlığındaki kadrolaşma '' veya '' AKP dönemi yalakalıkları '' falan gibi bir başlık atılsaydı habere daha uygun olurdu. Zaten Dominik nickli arkadaşın verdiği linkte Radikal gazetesi ''Sağlık Bakanlığı personeli seminerde!'' şeklinde başlık atmış.Eğer Dominik nickli arkadaş çağdışılıktan baskılara boyun eğmeyi veya yalakalığı anlıyor ise onu bilemem. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, Akp yi gösterip İslama vuruyorlar dediğimde bu foruma yazılanları genel olarak düşündüm.

Yalnız bu konu ile değerlendirmedim.

Daha önceki yazılara bakarsanız (Özellikle dini konular da)ne demek istediğimi anlarsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Zehir Hafiye' ne alakası var şimdi Solcuların dinsizliği ile ilgi düşündüğümü nasıl anladın? Şaka yapıyorsunuz sanırım.

Bu tür şaklarda en azından bir simge koyun bizde anlayalım :)

Bu forumda bu konuları daha önce başka başlıklar halinde çok yazmıştık ve özellikle dini konular bölümünde adamlar fırsat arıyor İslami karalamak için.

Bu tür zihniyetler yalnız İsalım için değil Türklük içinde geçerli.

Adamlar anlar anlamaz bakın Türkiye de şu oldu,tecavüz oldu,Asker bunu yaptı Polis bunu yaptı diye yaygara yaparlar.

Örneğin Şemdinli de ki uzman çavuşun olayı gibi, Askerin sözde köyleri yakması gibi!

Yalan, uydurma propagandaları gerçekmiş gibi göstermeye çalışıyorlar.

Söylediklerinde olağan üstü bir durum olsa tamam diyeceğim.

Yeter ki en ufak bir açık yakalasın,duysun hemen yaygara ve zamanında,bize diye başlarlar !!

İşin özeti; Kişilerin hatalarını fırsat bilip kurumlara ve İslam a mal etmeleridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama olmadı ki şimdi :)

'' Türkiyeden Çağdaşlık Görüntüleri '' diye atman hasebiyle laikliği, çağdaşlığı savunanlarla dalganı geçmeye çalıştığın. Ne demişim daha öncesinde onu da okumamışsın veya anlamamışsın, kusura bakma yani.

Dostum ülkemizin aydin ve cagdas gecinen CHP'lisi, Türkcüsü, sucusu bucusu Türkiye'deki mesela Kürt azinligi icin "bunlar cagdaslasmayi red eden bir toplum, illada feodal olarak yasamak istiyorlar" diyenlere bir atiftir benim basligim. Türk'leri cagdas ama Kürt'leri cagdasliga karsi gösterenler önce kendi toplumlarinin ne kadar cagdasliktan uzak olduklarini ve öylede yasamak istediklerini görmeliler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum ülkemizin aydin ve cagdas gecinen CHP'lisi, Türkcüsü, sucusu bucusu Türkiye'deki mesela Kürt azinligi icin "bunlar cagdaslasmayi red eden bir toplum, illada feodal olarak yasamak istiyorlar" diyenlere bir atiftir benim basligim. Türk'leri cagdas ama Kürt'leri cagdasliga karsi gösterenler önce kendi toplumlarinin ne kadar cagdasliktan uzak olduklarini ve öylede yasamak istediklerini görmeliler.

Ya Allah aşkına bu yazdığınızla konu başlığının ne alakası var şimdi ?

Konu başlığına bakın ,türk ile kürt ile ne alakası var ben anlamadım!

Sevgili dominik bide bu konu başlığının chp ile ne alakası onuda anlamadım!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ilsikisini anlayamiyorsaniz yapacak bir sey yok sayin kaplan-200. Bu forum ortaminda Türk'leri cagdaslikla ve Kürt'leride cagdas olmamakta direnen bir halk olarak niteleyenlere karsin ülkemizdeki gericiligi ve yobazligi basliktaki haber dogrultusnda örnekledim. ama anlamak istemeyene ne söylesek kar etmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kaplan, bu iş dönüp, dolaşıp yine Türk, Kürt meselesine geliyor. Ben bu konuya riyakarlık, amire yaranma açısından bakmıştım. İş giyimle, Kürt lere ayrıcalık tanımakla çağdaş olma gibi bir yola girdi. Dini konularda bir tartışmamız yok lütfen onu bari karıştırmayalım. Herkes istediğine inanır, isteyen hişbir şeye inanmaz.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dominik;

İstediğin kaar zorla:

Kürtler feodal bir yaşam sürüyorlar ve dünyanın neresine gidersen git;

Aynı biçimde örnek gösterdiğin ve konuyu açan iletindeki misal de ilkel bir kültürdür.

Ve ben ona da karşıyım merak etme.

"Kendilerine baksınlar" diyorsun ama ben onlardan değilim ki kendime bakayım?

Türkiye'de Feodal Kültür ve Şeriat Kültürü,

Çağdaşlık karşısında yüz karasıdır.

Birisinin diğerinden farkı yoktur.

Yazdığın tüm iletiler, bir önceki ile inanılmaz derecede çelişiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dominik, demek ki sen yazılanları üstünkörü okuyormuşsun. O saydığın şucu bucu gruba ben de dahilim haberin yok. :)

Evet 19.yy. a kadar böyle idi. Ama anlattığın Miri toprak sistemi, Tanzimat fermanı ile özel toprak mülkiyeti sistemine geçilmesiyle son buldu. Bu sürecin denetimsizliği yüzünden de zorbalıkla yada çeşitli yasa dışı yollarla eşraf veya nüfuzlu kişiler ilk toprak ağaları haline geldi. Böylece dirlik esasına göre kira, hizmet karşılığı bu toprakları elinde tutanlar sonrasında tapuları da ele geçirdiler. Güçlü aileler veya aşiretlerin zorbalıkla, şeyhlerin, şıhların inanç sömürücülüğüyle, tefecilerin yoksul köylüyü borçlandırarak ele geçirdiklerini, artı Ermeni tehciri sonrasında göç ettirilen Ermenilerden ve daha sonra Kurtuluş savaşı sırasında kaçan Rumlardan veya şehitlerden kalan topraklari, tarla yapılan çayır ve meraları, ormanları da sayarsak - ki bunlar da tapusuz olanlardır- ''Toprak Reform''unun, günümüzde ( 21.yy ) de, sağlıklı bir demokrasinin temininin ön koşulu Burjuva Devriminin tamamlanması için ne derece önemli mesele olduğu anlaşılır.

Cumhuriyet öncesinde, genel olarak batıda toprak ağalarına isyanlar sonucu topraklarını geri alabilen, o bölgelerde feodaliteyi hem fiili hemde yer yer düşünsel anlamda yıkan köylüler, doğuda tam tersine Cumhuriyetin toprak reformu çabalarını, toprak ağalarının yanında yer alıp devlete isyan ederek etkisiz kılmışlardır büyük ölçüde.

Daha önce söylediğim gibi, Atatürk'ün özellikle önem verdiği ama gerçekleştiremediği Toprak Reformu'nun sonraki donemlerde de yapılamayışı, bugün Türkiye'nin en önemli sorunlarının ana kaynağını oluşturmaktadır. Devrimin tamamlanmasi icin 1945 yılında çıkarılmaya çalışılan "Çiftçiyi Topraklandırma Yasası", mecliste cok tartisilip yine meclisteki toprak ağaları tarafından doğal olarak desteklenmemiş, bu girisim ve niyet 1950'de çoğunlukla CHP'den ayrılan bu toprak ağalarının oluşturduğu DP'nin iktidarına yol açan sürecin en önemli itici etkenlerinden biri olmuştur.

Bugün ise, batıda tamamen, doğuda ise yer yer fiili olarak yıkılmış görülen feodalite aslında bir cok yorede mentalite anlamında henüz yıkılmamıştır. Blok-oy deposu aşiretler, cemaatler, demokrasinin sağlıklı ilerlemesinin önündeki en önemli engeldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dominik;

İstediğin kaar zorla:

Kürtler feodal bir yaşam sürüyorlar ve dünyanın neresine gidersen git;

Feodal kültür, ortaçağa ait ilkel bir kültürdür.

Aynı biçimde örnek gösterdiğin ve konuyu açan iletindeki misal de ilkel bir kültürdür.

Ve ben ona da karşıyım merak etme.

"Kendilerine baksınlar" diyorsun ama ben onlardan değilim ki kendime bakayım?

Türkiye'de Feodal Kültür ve Şeriat Kültürü,

Çağdaşlık karşısında yüz karasıdır.

Birisinin diğerinden farkı yoktur.

Yazdığın tüm iletiler, bir önceki ile inanılmaz derecede çelişiyor.

Hayır, arkadaş '' Kürtleri eleştireceklerine kendi toplumlarına baksınlar '' gibisinden bir hamle yaparken, o seminere gidenlerin arasında Kürt olmadığını nerden biliyor onu anlamadım. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Zehir Hafiye' ne alakası var şimdi Solcuların dinsizliği ile ilgi düşündüğümü nasıl anladın? Şaka yapıyorsunuz sanırım.

Bu tür şaklarda en azından bir simge koyun bizde anlayalım :)

:)Kaplan-200, ben kalıp halinde düşünenlere hep tepki göstermişimdir. Bu deyimi doğru anlamı ile kullandığını hissetsem de netleşmesi adına sana sorma gereği duydum.

Bu forumda bu konuları daha önce başka başlıklar halinde çok yazmıştık ve özellikle dini konular bölümünde adamlar fırsat arıyor İslami karalamak için.

Bu tür zihniyetler yalnız İsalım için değil Türklük içinde geçerli.

Adamlar anlar anlamaz bakın Türkiye de şu oldu,tecavüz oldu,Asker bunu yaptı Polis bunu yaptı diye yaygara yaparlar.

Örneğin Şemdinli de ki uzman çavuşun olayı gibi, Askerin sözde köyleri yakması gibi!

Yalan, uydurma propagandaları gerçekmiş gibi göstermeye çalışıyorlar.

Söylediklerinde olağan üstü bir durum olsa tamam diyeceğim.

Yeter ki en ufak bir açık yakalasın,duysun hemen yaygara ve zamanında,bize diye başlarlar !!

İşin özeti; Kişilerin hatalarını fırsat bilip kurumlara ve İslam a mal etmeleridir.

Forumu bilmem ama vardır böyleleri haklısın. Ama konu o değilmiş görüldüğü üzere. Şimdi her şey net, bazılarının ağzındaki bakla çıkmış, artık problem yok. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, arkadaş '' Kürtleri eleştireceklerine kendi toplumlarına baksınlar '' gibisinden bir hamle yaparken, o seminere gidenlerin arasında Kürt olmadığını nerden biliyor onu anlamadım. :D

O değilde, sanki Kürtler bu toplumun bir parçası değilmiş ve bu toplum o şeriatçı kesimden ibaretmiş gibi bir tavrı var arkadaşın.

Oysa yazdıklarımızı şöyle doğruca bir okusa;

Ben Kürtleri de sahiplenirim, şeriatçıları da...

İkisi de bizim insanımız...

Fakat kafa yapılarını tasvip etmem...

Kürtleri eleştirmemiz, bizi Şeriatçılara ait bireyler haline getirmez...

Her iki kesim de ilkel bir yaşam tarzı sürüyor...

Birisi Misvak kullanıyor dişini fırçalamak için,

Diğeri de kan davası güdüyor!

Onu bırak,

Anadolu'da Tarikatler en çok Kürtler arasında yaygındır.

Hadi madem konuya girdik;

Onu da anlatıvereyim de çıksın aradan...

Osmanlı Devleti, 19ncu yüzyıla kadar hep Kürt Aşiretlerine ayrıcalıklar vermek yönünde bir politka izlemişti.

1808deki Sened-i İttifak ile de Ayan konumunda olan aşiretler hanedan olarak tanımlanmış ve Osmanlı'nın merkezi otoritesi, yerel örgütlenmelere yani taşraya kaymıştı.

Sened-i İttifak'ın Alemdar Mustafa Paşa'nın Yeniçeriler tarafından öldürülmesi ile kesin olarak son bulması

Aynı zamanda II. Mahmut'un Merkezi Bürokrasi Monarşisini kurmasının da önünü açmıştı.

Merkezi yönetimin güçlenmesi sürecinde de özellikle 1850ye kadar Aşiretler, Feodal yapılanmalar güçlerini belirli oranda kaybettiler.

İşte bu süreçte Kadirilik, Nakşibendilik gibi tarikatler, Aşiretler üzerinde etkisini artırarak nüfuz elde ettiler.

Aşiret ağalarının kızları ile evlendiler ya da kızlarını, aşiret ağalarının oğulları ile everdiler.

Giderek de Aşiretler, Tarikat-Aşiret haline geldi.

1858deki toprak reformu ile de halkın toprakları kesin olarak bu yapılanmanın eline geçti.

1891 yılında da II. Abdülhamit'in Hamidiye Alayları ile bu yapılanmalar vergilerden muaf tutulduğu gibi, ayrıcalıklar, topraklar ve iltimaslar elde ettiler.

Dolayısı ile o yapı iyiden iyiye kemikleştirildi.

Şeyh Sait isyanında, isyanı çıkaranın Şeyh ve Aşiret reisi olması bu yüzdendir...

Koçgiri ayaklanmasında isyanın önderinin Seyit (Hz. Hasan soyundan gelen) ve Aşriet reisi olması bu yüzdendir...

Bugün bile baktığınızda, Aşiret Reisliği ile Şeyhlik içiçedir büyük oranda...

Dolayısı ile "Tarikatleşmeye" suç bulunacaksa, yine o yapının merkezine yani Kürtlere bakması lazım arkadaşın...

Ha bunu yapabilmek için de öncelikle tarih bilgisine sahip olunması gerekir.

Yoksa bir köroğlu bir ayvaz kalıverir insan ortada...

Ama arkadaş yine çıkıp beni "hayal kurmak" ile suçlayacak, her zaman yaptığı gibi...

Ve yine her zaman yapamadığı gibi yine benim söylediklerimi çürütemeyecek ya da daha doğru bir bilgi sunamayacak...

Bugün Anadolu'da kemikleşmiş bir Tarikatleşme varsa, bunun en büyük sorumlusu yine Kürtlerdir.

İsteyen istediği kadar inanmayabilir;

Tarih karşımızda dımdızlak, mudurnu tavuk gibi duruyor.

Yine birileri çıkıp "aman canım o egemenin yazdığı tarih" diyebilir...

Lost'un son bölümünde Hugo Reyes'in Sayid'e verdiği yanıtı hatırlatırım burada:

"he he, o dediğinden!"

O değilde, aynı arkadaş yani Sayın Dominik, bir ifadesinde şöyle demiş:

"Kürtler bu ülkeyi ne zaman yönetti ki?"

Aynen böyle yakınmış!

Bu ülkede Kürt kökenli Cumhurbaşkanlarının, Başbakanlarının, Meclis Başkanlarının gelip geçtiğini hatırlatmak bir yana;

Ne demek istediğini anlamadım bu söyleminde kendisinin?

Bir ülkeyi, bir etnik unsura mı vereceğiz yönetsin diye?

Sırf Kürt oldukları için "gelin ülkeyi yönetin" mi diyeceğiz?

Hangi demokrasi anlayışında var böyle bir uygulama?

Sonra da bu arkadaş çıkıp bize "demokrasi dersi" vermez mi?

İşte o zaman gülümsüyorum biliyor musun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir soru...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dominik, demek ki sen yazılanları üstünkörü okuyormuşsun. O saydığın şucu bucu gruba ben de dahilim haberin yok. :)

O halde bu baslik sizin icinde gecerli. Kendimizden soyutlayarakmi cagdas bir toplum aloacagiz? Türk'lerin %70 sinden fazlasi basliktaki zihniyete sahipken kalkip Türk'ler cagdastir ama Kürt'ler cagdas olmamakta direniyor diyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde bu baslik sizin icinde gecerli. Kendimizden soyutlayarakmi cagdas bir toplum aloacagiz? Türk'lerin %70 sinden fazlasi basliktaki zihniyete sahipken kalkip Türk'ler cagdastir ama Kürt'ler cagdas olmamakta direniyor diyoruz.

Dostum, aşağıdaki yazdıklarıma rağmen bunları bana nasıl söyleyebilirsin ? Üstünkörü okuyorsun derken haksız mıyım, sen takdir et artık ? :)

Bugün ise, batıda tamamen, doğuda ise yer yer fiili olarak yıkılmış görülen feodalite aslında bir cok yorede mentalite anlamında henüz yıkılmamıştır. Blok-oy deposu aşiretler, cemaatler, demokrasinin sağlıklı ilerlemesinin önündeki en önemli engeldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O değilde, sanki Kürtler bu toplumun bir parçası değilmiş ve bu toplum o şeriatçı kesimden ibaretmiş gibi bir tavrı var arkadaşın.

Oysa yazdıklarımızı şöyle doğruca bir okusa;

Ben Kürtleri de sahiplenirim, şeriatçıları da...

İkisi de bizim insanımız...

Fakat kafa yapılarını tasvip etmem...

Kürtleri eleştirmemiz, bizi Şeriatçılara ait bireyler haline getirmez...

Her iki kesim de ilkel bir yaşam tarzı sürüyor...

Birisi Misvak kullanıyor dişini fırçalamak için,

Diğeri de kan davası güdüyor!

Onu bırak,

Anadolu'da Tarikatler en çok Kürtler arasında yaygındır.

Hadi madem konuya girdik;

Onu da anlatıvereyim de çıksın aradan...

Osmanlı Devleti, 19ncu yüzyıla kadar hep Kürt Aşiretlerine ayrıcalıklar vermek yönünde bir politka izlemişti.

Dostum Osmanlı 16.yy'dan beri hiç Türkmen aşireti bırakmış mıydı ki, 19.yy'da Kürt aşiretlerinden başka kayıracağı aşiret kalsın ? Türkmen aşiretlerinin nasıl dağıtıldığı, göçebeyken nasıl yerleştirildiklerini ve yerleştirildikleri bölgeye göre yöresel adlar adı altında toplandıklarını biliyoruz. Buralarda yerleştirildikleri yörede yaşayan ilk gelen Türkmenlerle müslümanlaşmış antik etnisite ile nasıl kaynaştıklarını da biliyoruz. Osmanlı'dan kaçabilen Kürtlerin bol bulunduğu yerlerde de bu Türkmen aşiretlerin, Kürtler'in kültürünü benimseyip Kürtleştiğini de biliyoruz. Bu mihvalde Anadolu için kültürel anlamlarının dışında Türk veya Kürt diye net ırksal nitelendirmelerden bahsedemeyiz. Türk kelimesinin, Osmanlı'da, Anadolu'da tarihsel olarak kendiliğinden gelişmiş genel müslüman milleti gibi bir anlamı varken, Cumhuriyetle birlikte modern bir millet inşaası amacıyla laik bir kimliğe büründürülmeye çalışılan bir anlamı vardır, hepsi bu.

Osmanlı Kürt aşiretlere kaşına gözüne hayran olarak ayrıcalıklar vermemiştir. Kürt aşiretleri, onları İran'dan getirten Yavuz Selim'den başlayarak İran'a karşı daha doğrusu Safevi hanedanının nüfuzundaki İran Alevi Türkmenlerine karşı bir tampon bölge toplumu oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Hatta ilkel kabileler olan Kürt aşiretleri, İran'a karşı daha etkili kullanılabilmeleri için bu devirde Osmanlı'nın zorlaması ile üstten gelen bir baskı ile daha üst bir toplumsal yapı olan feodal bir kimliğe kavuşturulmuştur. Bu nedenle Kürt aşiretlerde görülen kabile ve feodal karışımı heterojen yapı oluşmuştur.

Anadolu'daki Türkmen aşiretler ise, Osmanlı hanedanına rakip teşkil etmemeleri için dağıtılmış, yöre adı ile anılan gruplar haline getirilmiştir. Yerleşik hayata geçirilen ve Türk diye adlandırılmaya başlanan müslümanlar, Miri toprak sistemi nedeniyle Kürtlerden çok sonra ancak Tanzimat fermanından sonraki Toprak Reformu sayesinde yani 19.yy'da feodal yapıya geçmişlerdir.

İnsanlık tarihinde, hayvancılıkla uğraşan göçebe ilkel yapıdan feodal yapıya geçiş sürecinde din ortaklığı sebebiyle hem kabilelerin ortak başkanı olan hem de dini başkan kabul edilen aşiret reisleri, tarımsal ilkel yapıyı tercih edip yerleştiklerinden sonra toprağın ortak kullanılması anlayışı sona erince, aynı zamanda toprak ağası ( derebeyi ) haline gelmişlerdir. Bu toprak ağaları arasındaki çekişmeler, savaşlar sonucu tüm toprakları ele geçirip büyük kısmına veya Osmanlı'da olduğu gibi tümüne sahip olanlar Kral, İmparator olmuştur. Osmanlı'nı kuruluş sürecinden sonra, Türkmen aşiretlerin tasfiye edilmesi ve daha sonrasında kalanların da dağıtılıp, yerleşik hayata geçmeye zorlanmalarının sebebi budur.

1808deki Sened-i İttifak ile de Ayan konumunda olan aşiretler hanedan olarak tanımlanmış ve Osmanlı'nın merkezi otoritesi, yerel örgütlenmelere yani taşraya kaymıştı.

Sened-i İttifak'ın Alemdar Mustafa Paşa'nın Yeniçeriler tarafından öldürülmesi ile kesin olarak son bulması

Aynı zamanda II. Mahmut'un Merkezi Bürokrasi Monarşisini kurmasının da önünü açmıştı.

Merkezi yönetimin güçlenmesi sürecinde de özellikle 1850ye kadar Aşiretler, Feodal yapılanmalar güçlerini belirli oranda kaybettiler.

İşte bu süreçte Kadirilik, Nakşibendilik gibi tarikatler, Aşiretler üzerinde etkisini artırarak nüfuz elde ettiler.

Aşiret ağalarının kızları ile evlendiler ya da kızlarını, aşiret ağalarının oğulları ile everdiler.

Giderek de Aşiretler, Tarikat-Aşiret haline geldi.

1858deki toprak reformu ile de halkın toprakları kesin olarak bu yapılanmanın eline geçti.

1891 yılında da II. Abdülhamit'in Hamidiye Alayları ile bu yapılanmalar vergilerden muaf tutulduğu gibi, ayrıcalıklar, topraklar ve iltimaslar elde ettiler.

Dolayısı ile o yapı iyiden iyiye kemikleştirildi.

Şeyh Sait isyanında, isyanı çıkaranın Şeyh ve Aşiret reisi olması bu yüzdendir...

Koçgiri ayaklanmasında isyanın önderinin Seyit (Hz. Hasan soyundan gelen) ve Aşriet reisi olması bu yüzdendir...

Bugün bile baktığınızda, Aşiret Reisliği ile Şeyhlik içiçedir büyük oranda...

Dolayısı ile "Tarikatleşmeye" suç bulunacaksa, yine o yapının merkezine yani Kürtlere bakması lazım arkadaşın...

Ha bunu yapabilmek için de öncelikle tarih bilgisine sahip olunması gerekir.

Yoksa bir köroğlu bir ayvaz kalıverir insan ortada...

Tarikatler, Osmanlı'da bir tür siyasi parti işlevini gören ve feodal yapıdan ayrı görülmemesi gereken yapılardır. Feodal yapının yani İmparatorlukların birleştirici unsuru dindir. Osmanlı'da yönetim erkini elde etmiş iktidardaki tarikatlar olduğu gibi muhalif kesimlerin de sığınma kurumları olmuş olan diğer tarikatlar vardır. Tarikatların mümkün olduğunca nüfuzunu genişletmeleri muhalefet güçlerinin artması için elzemdir.

Osmanlı feodal sisteminde, Kürtlerin yaşadığı bölgeler dışında, Miri toprak sistemi geçerli olduğundan ve Tanzimat sonrası feodal yapı aşiret düzeninden kopuk oluştuğundan, Türk diye adlandığımız müslüman toprak ağalarının, daha sonrasında hem halk tarafından isyanlarla tasfiyesi, hem de Cumhuriyetle birlikte tasfiyeleri kolay olmuştur. Ama Kürtlerin yaşadığı bölgelerde, aşiret reisleri hem toprak ağası hem kültürel-ırksal kabile şefi hem de dinsel önder konumunda olduğundan tasfiyeleri çok zor olmuştur veya olamamıştır.

Senin anlattığın süreçte, bu dinsel önder-kabile şefi-toprak ağalarının muhalif tarikatlare yönelimi merkezi yönetime karşı güçlerini arttırma çabasından başka bir şey değildir. Batı'da ise, bu tür yapılar olmadığından yani toprak ağaları aynı zamanda dinsel önder veya kültürel-ırksal şef olmadığından bunların tarikatlere yönelişinin etkisi lokal olmuştur.

Fakat, dinsel, tarikatsel bağ sebebiyle '' feodal mentalite '' sebepli oy verme olayı Türkiye çapında görülen bir durum olduğundan feodallik sadece Kürtlere mal edilemez. Her ne kadar feodal mentalite, Batı'da Doğu'ya nazaran nispeten daha az görülse de vardır. ( Bkz. AKP oylarının dağılımı )

Bu nedenle Tarikatleşmenin günümüze taşıyıcısı büyük oranda Kürtler olsa da asıl kaynağı Kürtler değildir ve feodal yapı fiili olarak yer yer Doğu'da, tamamen Batıda yıkılmış olsa da, feodal düşünce sadece Doğu'da değil, Kürtleri de içine alan tüm Türkiye toplumunda yani Türkler'de henüz sonlandırılamamıştır. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum, aşağıdaki yazdıklarıma rağmen bunları bana nasıl söyleyebilirsin ? Üstünkörü okuyorsun derken haksız mıyım, sen takdir et artık ? :)

Ben sadece sizin "bende o saydiklariniza aitim" sözünüze karsilik verdim. Siz kendinizi öyle tanimliyorsaniz benim yapacak bir seyim yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zehir Hafiye;

Söylediklerine aynen katılıyorum...

Düşüncelerimi çok güzel bir biçimde bütünlemişsin;

Teşekkürler...

Konuya getirdiğin açılım için ben de sana teşekkür ediyorum. :)

Düşünüyorum da Atatürk'ün Toprak Reformundan daha önce tarikatları ele almış olması ( tekke ve zaviyeleri kapatması ), Osmanlı toplumunun Batının yani kıta Avrupası'nın gelişiminden farklı evrilişini iyi analiz etmiş olduğunu gösteriyor.

Çünkü, Batı'da, Kral'a siyasi muhalefet toprak sahibi olmak üzerinden yapılmış hep. Yani yönetim erkinin büyük bölümünü eline toplayan aynı zamanda en fazla toprak sahibi derebeyi olmuş. Toprak için mücadeleler devam ederken, mezheplerin ortaya çıkışı ister istemez laikliğin fikir olarak gelişimine yol açmış, mezhep ortaklığı kalmayınca da soylular kolayca devrilmiş. Feodalitenin sona erdirilerek, toprakların köylülere dağıtılması, sağlıklı demokrasinin kurulabilmesi için ön şart olmuş.

Osmanlı'da ise, Kürt aşiret reisleri dahil, 19.yy'a kadar toprak mülkiyeti olan kont, baron gibi soylu sınıf olmadığından ve devlet için bir mezhep esas alındığı için, mücadeleler, ganimeti ele geçiren taraf olmak için tarikatlar üzerinden olmuş. Kürt aşiretleri ise bu mücadelenin dışında kalmıştır.

Toprak mülkiyeti olmayan ama içişlerinde özerk olan yarı feodal Kürt aşiretlerinin söylediğin gibi II. Mahmut'un Merkezi Bürokrasi Monarşisini kurması sürecinde tarikatler yolu ile sisteme entegre olmaya çalıştıklarını görüyoruz. Yani eski güçlerini kazanma mücadelerini tarikatler üzerinden gerçekleştirmeye çalışmışlar.

Cumhuriyetin tarikatlere indirdiği darbe de en çok bu kesime dokunmuş, ayaklanmaların çoğu bahsettiğin gibi din motifli olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhuriyetin tarikatlere indirdiği darbe de en çok bu kesime dokunmuş, ayaklanmaların çoğu bahsettiğin gibi din motifli olmuş.

Cumhuriyet tariketlere darbe vurmus. Hayal dünyasindami yasiyorsunuz dostum? Türkiye hic bir zaman tarikatlarin etkisinden kurtulmadiki siz darbeden bahsediyorsunuz. Türkiye siyasetini belirleyen tek güc var o da tarikatlar. Darbe vurulmus falan filan hikayeleri. Türkiye gercegiyle ters düsüyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazdığınızla konu başlığının ne alakası var demiştim konu başlığına bakın Türk ,Kürt ve chp ile ne alakası var demiştim .

Sevgili dominik bide bu konu başlığının ne alakası onuda anlamadım!

Ben hala anlayamadım !!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.