Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Üniversite kargasasi

Misafir alaTurka

Önerilen İletiler

Dün aksam bültenin de izledigim, beni üzen iki olayi burda dile getirmek istiorum...

1. Ankara Üniversitesi Dil,Tarih ve Cografya bölümünde cikan kanli bicakli kavga, ve olaylarin o kadar cigrindan cikip, cevik kuvvetlerinin müdahele etmesi gerekmesi.

2. Marmara Üniversitesinde, ve Ankara da adini animsiyamadigim bir baska üniversitenin mezuniyet törenine, bas örtülü ANNElerin kapidan iceriye dahi alinmamasi.

Atatürk laik, demokrat ve aydin bi Türkiye düsünürken, bunlari mi kast etti aceba?

Handi görüs, hangi zihniyet ve hangi mantik böyle olaylari aciklaya bilir?

Bence cok ayip ve cok üzücü seyler, bunu da burdan söylemek istedim.

Saglicakla kalin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu olayın unıversıte catısı altında ıkı farkılı sekılde yasanması cok dogal.Ornegın Bursa da Uludag Unıversıtesı'nde de tam tersı bı olay yasandı ve basortusu olan aıleler salona alındı.Hatta ogrencılerle bırlıkte sahneye bıle cıkarıldı.Bu olay nasıl dogal karsılanıyorsa dıger olayda dogal karsılanmalı.Cunku soz konus olan yer bı Unıversıte.Cunku unıversıteler ozerk kuruluslardır.Yerı geldıgınde polısın bıle mudahale edemedıgı bı yerde bu konu tartısılmaz bıle.Demokrası,ozgurluk dıye bagıranlar en buyuk ozgurlugun onune gecıyorlar.Ne yazık kı tartısılmıyır bıle :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki Uludag Üniversitesinde bas örtülü Anneler sahneye cikarken , bas ösrtüsüz anneler iceriye alinmadi mi???

Üniversite özel oldugu kadar, bagimisz da olmali!

Birlesik Milletler Binasi diilki bu, Polis dahi müdahele edemesin, yapma Allah askina!

Ve ben böyle olaylari birak dogal karsilamayi, kiniyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Icerıye alınıp alınmama kararını unversıtetnın dekanı verır.Bırı ıstedı almadı dıgerı ıstedı aldı.Ayrıca ben unıversıteler ıcın ozel demedım OZERK derdım.Arasında cok fark var.Mesela bırısı basortulerı ıcerı alır bırısı almaz.Bu bır carpıklıktır.,ben kesınlıkle ınsanların ozgurluklerıne karısılmasın karsıyım ama bunu devlet daırelerınde tartısalım.Unıversıteye sen,ben ya da Devlet karısamaz.Iyı kı de karısamıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki degerli Forum arkadasim,

o üniversitenin dekani yaptigi ayirimi hangi mantikla aciklio???

Hadi herhangi bi dekan o zaman kalkip sarisin anneleri, ve biyikli babalari mezuniyet törenine almiorum desin.....

kime ne, dimi? ne de olsa dekan, kime hesap vermek zorunda canim?!alla alla,istedigini alir, istemedigini almaz, belki biraz da o gün ki havasina göre karar veriodur, ne dersin?!

kusura bakma ama, yazdiklarin cok komik, ve ne mantikli ne de cagdas ne aydin ne de insani...

Gerci aciklamalarin her nasil olursa olsun, ben bu OLAYLARI(ben iki ayri olaydan bahsetmistim cünkü) kiniyorum ve bunu burda belirtmek istedim sadece.

NOT:

bu olaylara Türkiye de salt basörtülüler diil, sagduyusu ve vijdani olan her vatandas kinadi.

ve bahsi gecen diger üniversite Erzurum Atatürk üniversitesi, Ankara da bi üniversite diil yani...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pekı sence neden almadı,nıye kısme bu dekana dur dıyemedı.Ben yapılan hareket dogrudur demıyorum ama kımsenın bu dekana yaptırım uygulamaya gucu yok.Neden o zaman bu ulkede her yere ve mekana basortusu serbetlıgı tanınmıyor.Cunku hukumet gelecek tepkılerden cekınıyor.Ben basortusu konusunu tartısmıyorum.Sadece senın Unıversıte dıye belırtmenı ters buluyorum.Yoksa dıger dusunce olarak senle paralelız.Bu ulke eger demokratık bı ulkeyse herkesın kararlarına saygı duymalı.Ama hıcbır zaman bu ulkede bu hukumet bastayken ozgurluk ortamı beklememelıyız.Cunku onların idolojosıne gore hareket etmek zorunda kalırsak bu seferde bası acık kadınları kamu daırelerıne sokamayız.Bu hukumet yok olmadıkca ozgur ortamdan bahsedemezsın,bahsedemeyız.Amac serii hukumlerı uygulamak.Buna da kımse ızın vermez.Bu arada basortusuyle turban arasında cok fark var.Insanlar tessetturle bı yere gırmeye calısırsalar kusura bakma ama buna kımse ızın vermez. :angry2:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniversitelerin özerk bir kurum olduğuna inanmıyorum, sonuçta seçimle gelen rektörlerin bile resmi anlamda görevinin başına geçmesi bir sürü kişi ya da kurumların onayına bağlı.

Son dönem üniversitelerde yaşanan türban konusuna gelirsek; bir annenin türbanlı diye kızının mutlu bir anında yanında bulunamamasına sebep olan zihniyetler, düşüncelerindeki türbanı açsınlar önce. Asıl sorun bu.

Bu arada Sayın sycophent ve alaTurka nereye kadar gidecek bu tartışma. Sonuçta birilerinin işine geliyormuş gibi geliyor bu bana. 'Big Brother' ların yüzünü güldürmeyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DEGERLI Forumarkadasim Sycophent,

niye bu kadar hararetli karsilik verdigini bilmiorum :unsure:

Ben burda ne bi hükümeti, ne dini , ne de herhangi bi siyasi görüsü destekliorum veya tartisiorum!!!!!

Hükümtler, Basbakanlar gelir gider, ama Üniversiteler daimdir, ve bu politik calkantilardan ve siyasetten tamamen uzak durmalidir.

Demissin ki baska bir yerlerde niye Türban yasak, bu sorunun cevabini ben vermicem sana, ve beni ilgilendiren "baska yerler" de diil!

Ben bi mezuniyet balosundan bahsediorum, bi dini ayinden, veya siyaset meyadnindan diil!!

Yok onun ideolojisi, yok bunun ideolojisi, beni baydi valla, demokrasi demokrasi die bas bas bagirio herkes,ama demokrasinin D´si yok bu kisilerde!!!

Ben eminim Atatürk hayatta olsaydi, bu olaylari hic mi hic tasvip etmezde.

Ve hukuk sistemine güvenen insan, hic kimsenin farkli ideolojisinden korkmaz.

Ve Türban, tesettür farki demissin, bugün Hürriyet te Ahmet Hakan in bu konuyla ilgili bi köse yazisi var, belki okursun:o)

ve öyle kizgin kizgin bakma, hemfikir olmasakta ne güzel konusuoyruz iste sunun surasinda

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniversitelerin özerk bir kurum olduğuna inanmıyorum, sonuçta seçimle gelen rektörlerin bile resmi anlamda görevinin başına geçmesi bir sürü kişi ya da kurumların onayına bağlı.

Son dönem üniversitelerde yaşanan türban konusuna gelirsek; bir annenin türbanlı diye kızının mutlu bir anında yanında bulunamamasına sebep olan zihniyetler, düşüncelerindeki türbanı açsınlar önce. Asıl sorun bu.

Bu arada Sayın sycophent ve alaTurka nereye kadar gidecek bu tartışma. Sonuçta birilerinin işine geliyormuş gibi geliyor bu bana. 'Big Brother' ların yüzünü güldürmeyelim.

5291[/snapback]

Degerli Soltin,

sen bi tartismaya baslamdan önce sonucunu mu kestirirsin???

nereye kadar gider bilmiorum, ve hic kimse uslubunu bozmadigi süre de gidecegi kadar gide bilir.

Big Brother niye bizim tartismamiza sevinsin hem???anlamdim valla..

Fikrimizi burda da mi belirtemicez, bak benim basim kapali diil, konusa bilirmiyim ?! :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın alaTurka,

Yanlış anlaşıldım, hemen bir tartışmanın sonucunu kestirmek amaçlı söylemedim ama genel olarak türban konusunun tabiri caizse suni olduğunu düşünüyorum. Neden diye soracak olursan, dikkatimizi bu konuya çekerek arka planda başka işlerin döndürüldüğüne inanıyorum. Şuna inanıyorum ki, türban bizler için çok fazla sorun değil. Yani en azından benim için ya da çevremde gözlemlediğim kişiler açısından bakarsak kimse bunu sorun etmiyor. Bunu da insanların duyarsız olmaları anlamında demiyorum ama, en azından benim çevremde kimse ortamdan türbanlı diye dışlanmadı.

Yani ben ve türbanlı arkadaşım sinemaya gidebiliyoruz ya da bir yerlerde oturup bir şeyler atıştırabiliyoruz. Yanımdakinin türbanlı olması ne benim için ne bulunduğumuz ortam için sorun. Biz sosyal alanda bu kadar içiçe geçmişken, niye bir dar görüşlü birilerinin türbanla ilgili yaptıkları absürt icraatlerinin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışıyoruz ki.

İnsanların bağlı olmadıkları kurumun kurallarını uygulama zorunluluğu yok. Sonuçta Erzurum'daki olayın kahramanı anne, o kurumun öğrencisi değil ve herkes yasalarla böyle bir müdahalenin yapılamayacağı biliyordur. Bu olayın birilerine prim sağladığını düşünüyorum. Yanlış mı sence?

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pardon soltin!

ben seydiye algiladim, hani bu konunun sonu yok, iyisimi hic konusmamali ...

Gözlemledigim kadariyla Türbanin suni bi sorun oldugunu düsünmüyorum, tam aksine ister istemez türban bi dini hareketlenmenin simgesi olarak algilanio.

Ama beni kizdiran olay türban veya biyik ,ne bilim sakal, cübbe veya dövme falan diil.

O Annelerin kilik kiyafetleri ne olursa olsun, cocuklarinin mezuniyet törenlerinde kapidisa birakilmalari, bence hic bir mantikla aciklanamaz.

ben bu görüntüleri izledigimde üzüldüm!

sadece bunu belirtmek istedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konuyla ilgili olarak söylemek istediğim bir şey daha var, belki çok uçta olacak ama yine de bir ihtimal. Kamusal alan-resmi kurum ayrımı yapmadan Erzurum Üniversitesi'nde böyle bir olaya sebep olanların 'türbanı yasallaştırmak isteyenlere prim vermek amacıyla yapmadıkları ihtimalini' kim zihnimden atabilir ki. Arka planda 'zavallı türbanlılar' ya da 'öcü türbanlılar' mesajını vermek gibi. Hele iktidar ile muhalefet arasında Çankaya'ya çıkma ile ilgili türban tartışmaları varken.

Aslında ben, derdimi kestirme yoldan anlatacağım derken 'türbanlı-türbansız' diye ayırım yapmaktan bile utanıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın alaTurka

Aslında kullandığımız dil farklı ama derdimiz aynı. Sana katılıyorum. Bence insanların hakları ellerinden bu kadar arkası dayanıksız gerekçelerle alınmamalı. Ben de hem böyle bir yaşanmasına hem de bu olayı yaşayanlara üzüldüm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaaaa ben derdimi anlatamiorum galiba :(

ben olaylara insani acidan bakilmasini isterdim, muhalefet, hükümet tartismasi, türban, mürban konusu olmadan!!!

Insanlar kapi disi birakilio yaaaa :excl:

ve kapi disari kalan insanlar, cocukalrinin mezuniyet törenine katilamiyanlar, irk ayirimi yapildigi icn, veya cinsiyet ayirimi yaptildigi icin de iceriye alinmamis olsalar, ben ayni sekilde kinardim olaylari.

Ama maalesef bi türbandir tutturmusuz gidior, mantikli ve insani düsüncelerimizin bile önüne gecmis.

Saygilar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartismalarda gecen konulara yer yer katilmamak elde degil.

Kimsenin böyle olaylar istemedigi ana fikir olarak acikca anlasiliyor.

Temel sorunumuz, neden olsun böyle aci olaylar: herkes hakli. NEden olsin ki.

Türkiye bana göre, cografi, ekonmomik konumu ve siyasal örgütlenisi geregi yerini dünya konjünktüründe tam olarak belirleyemedigi icin devlet otoritesinde sürekli iktidar bosluklari yasanmakta.

Bu zaaflar da dogal olarak, ilk üniversitelere yansir.

35 yil önce ABD nin savas ucagi gemisinin dolmabahceye geldigi yillarda da Bagimsiz Türkiye nidalariyla ilk sokaklara cikan kesim, yine üniversite gencligi olmustur. Bu, büyük Atatürkün mirasidir.

Ancak ülkelerine en duyarli üst yapi kurumleri olan üniversiteler, sayisiz nedenlerle provakasyonlara getirilerek hedef carpitiliyor, Üniversitelerin terör ve anarsi yuvasi oldugu fikri her dönem aci olaylarla ve dümenlerle halka gösterilmeye calisiliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Canugur

Benım anlatmak ıstedıgım de kesınlıkle bu.Unıversıtelerın insanlara bı bakıma anti-musluman ya da mevcut hukumetın muhalefetı olarak gosterılmesın karsıyım.ulkede bu kadar fazla issizlık,aclık gıbı sorunlar varken sankı memleket gulluk gulistanlıkmıs gıbı gıdıpte basortusunu mevzu yapmalrını anlayamıyorum.Madem o kadar mevcut duzene karsınız gıdıpte doguda bır kız cocugu neden okuyamıyor ya da okuması gerekırken cocuk yasta neden evlenıyor bunları tartısın.Kusura bakmayın ama mılletın karnı acken yok basortulu gırsın mı gırmesın mı dıye tartısmak bence abesle ıstıgaldır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baska insanlarin hassesiyet gösterdikleri konular size abest gele bilir, ama bu demek diil ki sizin dogrulariniz dogru digerlerin ki yanlis.

su en son yazdiklarinizda anlasilior ki , benim demek istediklerimde zerre kadarini anlamamissiniz :excl:

ya benim Türkcem yetersiz, ya baska bisi!

Türkiye de bir sürü sorun var, evet bu dogru,ama hangi konu, nerde ne zaman tartisilacak buna herkes kendi karar vere bilir!!!

O kadar biliosaniz, burda karsilik vereceginze, gidin sizin icin daha önemli bi konuyu tartisin, bunu engelliyen mi var????

alla alla

ve yine dikkatinizi cekerim, ben IKI olay dan bahsettim, ama siz birinin üzerinde durdunuz!!!

aceba neden??

ama her neyse, bu cevabi size vermem bile aslinda yanlis, cünkü bos bi tartisma neticesinde, ama kendimi ala koyamadim.

Saygilar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen ve senın gıbıler oldugu surece bu ulke bır arpa boyu yol alamaz.Dusuk bellı pantolonu yasak saymak nasıl komıkse basortusune de laf etmekte o kadar komık.Bu kurumlar unversıte ve dekanı ne ısterse onu yapar.Ama bu ulkede sokaklarda hala kara carsaflı kadınlar gezıyorsa ve buna kımsenın sesı cıkmıyorsa bu yazıktır ıste.Benım basortusune lafım yok ben tessedtur ve carsafa karsıyım.Ataturk'un Cumhurıyetınde kara kara carsaflarla dolasamaz.Kımsede bu zıhnıyetı bu ulkeye sokamaz.bu hukumetın en kısa zamanda gorevden alınması lazım.Cunku ılerlemek yerıne Ortacaga gerı donerız

saygılarımla....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mantikin yetmedigi yerde hakaret baslar!

Lütfen kisisel boyutlara tasimayalim olayi!!!

Sizin gibiler mizin gibiler diyen zihniyetler tamamen karsiyim!!!

ve kacinci kes yaziorum bilimiorum, ama ISRARLA yine yine tekrarlarim, benim parmak basmak istedigim konu türban diil!!!!!!!!!

LÜTFEN elestiriken dikkatli okuyun!!!!

Ama ben ne dersem diim, siz dedigim dedik, caldigim düdük diosunuz!!!

Türban konusundan daha önemli konular var dien kisi, nedense burda Türban dio baska bisi demio, ilginctir!!

Iki insan türü vardir hic mi hic hoslanmadigim..

1. cahil insan ve

2. kontra produktif olan

bu yüzden sizinle tartismam burda sona ermistir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Sayın alaTurka

Aslında kullandığımız dil farklı ama derdimiz aynı. Sana katılıyorum. Bence insanların hakları ellerinden bu kadar arkası dayanıksız gerekçelerle alınmamalı. Ben de hem böyle bir yaşanmasına  hem de bu olayı yaşayanlara üzüldüm.

5304[/snapback]

aynen :D

sadece bunu söylemek istedim, ne fazlasi var ne de eksisi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fenerbahceli arkadas, dekanliktan, türbandan, sundan bundan, kara carsafa karsi oldugundan filan bahsediyor ama, kavramlari corba yapmis bir bardaga doldurup icimis :D

1- Tartisma yönteminde kisilige saldiriyi secmesi herseyden önce abes. Ama ögrenecegiz.

2- Ülkemizde üniversiteler bagimsiz ögretim kurumlari olmadiklari icin, yönetime atanmislar getirilir. secilmisler degil. Atanmislar da hükümetin istedigi kalipta olduklarindan onlari bagimsiz egitimciler olarak göremeyiz.

3- Sokaklarda dolasmasini istemediginiz kara carsaflilar üniversiteli türbanlilarin gelecekte sokaklardaki görüntüsüdür,,, haberiniz olsun ayrica.

4- Bir günde taktiginiz türbani, basinizdan bir ömür cikaramazsiniz, bundan da haberiniz olsun.

5- simdi egitim sorununa devam ediniz

tesekürler,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.