Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Seriata inanmayanlar Kafirdir! Nedenmi?

feneriumx

Önerilen İletiler

Allah Kurani kerimde zeten ayet olarak bildirmis seriat islam anayasasidir! Buna ya inanirsin ve müslüman olarak yasarsin, yada inanmayarak kafir olarak hayatina devam edersin. Yok ben seriata karsiyim ama müslümanim diyen bilsinki böyle bir seyin mümkünati yoktur! Sakin kimse Irani örnek göstermesin cünkü onlar seriati tam manasiyla yasamayan birr devlettir. tarihte osmanliari örnek alsinlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 68
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

sayın fenerinumx "kafir" ithamında bulunmak için çok geniş çaplı bi iddianame hazırlamanız gerekmekte.

mesela şeriatın ne olduğunu, Kuran'dan farzlığının ispatını ve Resulullah (sav) in hayatındaki tezahürlerini, bu konuda emir mahiyetindeki ayet ve hadisleri kaynak göstererek belirtmeniz ve bunların izahını iddianızda yerli yerine oturtmanız gerekir.

içinizden geldi ve gerekli gördünüz diye burada "kafir" ithamını savurmanız savunduğunuz değerlerin anlaşılmasına mani olacaktır. Rahmet dinini azap ile anlatmak yetersiz zayıf ve yanlış oluyor. neyi savunduğumuzu ya da anlattığımızı iyice tartmalıyız. daha dikkatli olalım inşAllah...

selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şeriat Kur-an' dır. Kur-an' ı kendine kitap olarak seçmiş birinin şeriata karşıyım demesi doğru değil...

Bütün dini kavramlar gibi şeriat kavramınında zaman içinde içi boşaltıldı ve gerçek anlamından farklı yerlere sürüklendi. Mesela şeriat denince artık iran, arabistan rejimleri gelir akla. Aslında insanların karşı olduğu şeriat yani Kur-an değil iran ve arabistan rejimleridir. Bu rejimlerde şeriata göre hareket ettiklerini iddia ettikleri için insanlar şeriata karşıyım sloganlarıyla çığırtkanlık yaparlar...

Karşı olunan şey her ne kadar rejimlersede ben şeriata karşıyım gibi bir cümle kullanmak müslümanlar açısından hoş değil diye düşünüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seriata inanmayanlar Kafirdir

senin statün nedir. kimsinki sen bir insanın kafir olup olmadığı konusunda kesin yargıda bulunabiliyorsun. senin gibi insanlar milleti dinden soğutmaktan başka bir işe yaramaz. eğer sen kendinin islami konuda millete öğütler verecek ve açıklamalar yapabilecek seviyede olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. yaklaşımın ve tarzın böğle olmamalı. şeriatın ne olduğunu doğru düzgün bilmeyen bir müslüman senin bu söylediklerin karşısında, seni çok ciddiye alırsa bunalıma girer. korkar. Buda bizim dimizde katiyen yapılmaması gereken birşeydir.

unutmayınki İslamiyet hakkında konuşmak, millete vaazlar vermek, kurallarından bahsetmek o insana çok büyük sorumluluklar yükler. Her insan bunu yapamaz. sonuçta sizin burada yazdıklarınızı birçok insan okuyor. bunlar çok hassas şeyler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin statün nedir. kimsinki sen bir insanın kafir olup olmadığı konusunda kesin yargıda bulunabiliyorsun. senin gibi insanlar milleti dinden soğutmaktan başka bir işe yaramaz. eğer sen kendinin islami konuda millete öğütler verecek ve açıklamalar yapabilecek seviyede olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. yaklaşımın ve tarzın böğle olmamalı. şeriatın ne olduğunu doğru düzgün bilmeyen bir müslüman senin bu söylediklerin karşısında, seni çok ciddiye alırsa bunalıma girer. korkar. Buda bizim dimizde katiyen yapılmaması gereken birşeydir.

unutmayınki İslamiyet hakkında konuşmak, millete vaazlar vermek, kurallarından bahsetmek o insana çok büyük sorumluluklar yükler. Her insan bunu yapamaz. sonuçta sizin burada yazdıklarınızı birçok insan okuyor. bunlar çok hassas şeyler.

Bu okadar acik biseydirki, bunun seviyeyle ve statüyle uzaktan yakindan alakasi yoktur. Seriatin manasi hukuktur(Islam).

"kimsinki sen bir insanın kafir olup olmadığı konusunda kesin yargıda bulunabiliyorsun" diyorsun. Bikere sen benim seviyemi nerden bilebilirsinki? Bunu ben söylemiyorum! Kuran söylüyor Allah söylüyor Apacik ve Net bisekilde Bunun icin uzman olmak gerekmez sevgili

CEVIZ.

Ben milleti sogutmuyorum aksine dogru yolun seriat oldugunu söylüyorum cünkü baska bir alternatif yok.

Allah Tealâ'nın dinine sadece "Din" denildiği gibi, millet, şeriat, İslâm ve İslâm dini de denir. Bununla beraber "İslâm" sözü, bazan güzel ameller manasında, bazan da İman manasında kullanılır. Şeriat sözü de, ibadetler ve insanlar arasındaki ilişkilerle ilgili olan hükümlerin tümünde kullanılır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Seriat evet Islam anayasasidir nevarki insanlar tarafindan yazilmis bir anayasadir.eger bu böyle olmasa idi afrikada kadinlar sünnet edilmezlerdi.bu Seriat kanununun Kuranin hangi ayetinde mevcut oldugunu bana izah edebilirsen memnun olurum.Kuranin hicbir ayetinde dininden döneni öldürün diye bir madde olmazken Afganistandaki Seriat mahkemesi nasil böyle bir karar alabiliyor.Dinimizi bukadar basitlestirmeyin lütfen.

1- şeriatı kulları için Allah koymuştur.

2- şeriat, dini ve dünyevi hükümlerin tamamıdır.

3- şeriat, "din" kelimesiyle eşanlamlıdır.

4- şeriat kavramının içinde, imani hükümlerin yanında ahlaka, ibadete ve günlük hayattaki işlere dail hükümlerin hepsi vardır. Allah şeriatı, kullarının ebedi hayata ve hakiki saadete ulaşmaları için gönderilmiştir.

Biz müslümanız diyen herkesi müslüman kabul ederiz. Lakin bilinmelidir ki bu dinin, İslam’ın sahibi yani Allah buyurmaktadır ki “Müslümanım demekle kurtuluvereceğinizi mi sanıyorsunuz” (29/2) bu demektir ki müslümanım demek yetmemektedir. Müslümanım demenin gereklerine inanmakla başlayan bu süreç, kurallarını; insanla insan, insanla toplum(ve giderek devlet) ve insanla kendini yaratan (Allah) arasındaki ilişkileri düzenleyen bütünü kabul ettiğini söylemektedir. Nasıl hem kemalistim ama anıtkabre gitmem demek abes ise hem müslümanım hem de şeriata karşıyım demek aynı derecede abestir ve işiteni güldürür. Zira müslümanım ama Haccı kabul etmiyorum demek gibidir.Allahin haram ve helal kildigi seylerin tümüne seriat denir!!!

Seriata inanmayanin, ben müslümanim demesinin bir anlami varmidir???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana KURAN ın neresinde böyle bir anayasa var ayetin ve surenin adını verebilirmisiniz? Peygamberin zamanında kendisi hem peygamber, hemde devlet adamlığı yapmıştır bu yüzden ki bazı kurallar getirilmiştir.

bugün böyle bir şey söz konusu değildir. İslam din olarak yeryüzünde kullar arasında adalet istemiştir, uygulanması gereken budur. hele ilk emrin "ikra/oku" olması düşündürücüdür.

dünyada pek çok ülkede araştırmalar sonucu rüşvetin en çok arap/islam ülkelerinde olduğu açıklanmış, hristiyanların büyük çoğunluğunda rüşvet yok neden acaba? yoksa onlar mı şeriatla yönetiliyorlar? bu demek oluyor ki eğitim düzeyin yükseldikçe böyle şeylere tenezzür etmiyorsun. ama cahil millete bunu yaptıramazsın, illa ki eğitim. ama önce ahlaki eğitim şart....

herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya...............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana KURAN ın neresinde böyle bir anayasa var ayetin ve surenin adını verebilirmisiniz? Peygamberin zamanında kendisi hem peygamber, hemde devlet adamlığı yapmıştır bu yüzden ki bazı kurallar getirilmiştir.

bugün böyle bir şey söz konusu değildir. İslam din olarak yeryüzünde kullar arasında adalet istemiştir, uygulanması gereken budur. hele ilk emrin "ikra/oku" olması düşündürücüdür.

dünyada pek çok ülkede araştırmalar sonucu rüşvetin en çok arap/islam ülkelerinde olduğu açıklanmış, hristiyanların büyük çoğunluğunda rüşvet yok neden acaba? yoksa onlar mı şeriatla yönetiliyorlar? bu demek oluyor ki eğitim düzeyin yükseldikçe böyle şeylere tenezzür etmiyorsun. ama cahil millete bunu yaptıramazsın, illa ki eğitim. ama önce ahlaki eğitim şart....

herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya...............

BEN TÜRKCE YAZIYORUM SEN ANLAMAMAKTA ISRAR EDIYORSUN.

4- şeriat kavramının içinde, imani hükümlerin yanında ahlaka, ibadete ve günlük hayattaki işlere dail hükümlerin hepsi vardır. Allah şeriatı, kullarının ebedi hayata ve hakiki saadete ulaşmaları için gönderilmiştir.

Daha ne ayetinden ne suresinden bahsediyorsun, kuranda bahsedilen haramlar ve helellerin genel ismi seriattir! yani kisacasi SERIAT islam hukuku´dur.

dünyada arap ve islam ülkelerinde rüsvet yayginsa bu seriatin sucumudur?Rüsvet almak veya vermek haramdir. Ahlaksizliktan baska bisey degildir bu. icin basi sistemin bozuklugundandir. eger ben gönül rahatligi ile kimseye muhtac olmadan yasayabiliyorsam rüsvet vermek veya almak gibi davranisim olamaz cünkü muhtac degilimir. yani isin basi sistemdir.

saygilarimla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- şeriatı kulları için Allah koymuştur. bunu ispatlaman için kurandan tastamam bi anayasa çıkarman gerekir. bu durumda da çaresiz kalacaksın. zira sadece ayetlerle -bir kaç konu dışında- ne bir hukuk sistemi ne de bir siyasi sistem oluşturamazsın. o halde bahsi geçen (siyasi sistemi kapsayan) şeriat tarihseldir. din ile bağlantılı da olsa dinin gereği değil, pratikte ortaya çıkan bi unsurdur. bir ateist dahi siyasi şeriat ile eleştiri de bulunurken Kuran dan örnek vermez. çünkübi delil bulamaz. ancak tarihi olaylar ve kişilerle savunmasını yapmaya çalışır.

2- şeriat, dini ve dünyevi hükümlerin tamamıdır. din ile dünyeviliği ayırman enteresan.

3- şeriat, "din" kelimesiyle eşanlamlıdır. şeriat din demek de olsa tarih içinde anlam kaymasıyla siyasi ve hukuki bi anlam içinde sınırlanmış ve bahsettiğin "dünyeviliği"n siyasi ve hukuki yönünü tamamen kapsayıcı bi unsur olarak algılanmıştır.

4- şeriat kavramının içinde, imani hükümlerin yanında ahlaka, ibadete ve günlük hayattaki işlere dail hükümlerin hepsi vardır. Allah şeriatı, kullarının ebedi hayata ve hakiki saadete ulaşmaları için göndermiştir. günümüzdeki şeriat kavramı bunların ötesinde. bu nedenle şeriat kavramını kullanırken neyi kasdettiğimizi vurgulamamız gerek. bence "şeriat" naraları yerine Kuran merkezli bi bakış açısı ve fikir yapısı oluşturmak gerek. dediğim gibi şeriat tarihsel ve ayrıca kültürel bi akımdır. Kuran ile, İslam ile anılsa da aslında bunlardan az-çok bağımsız bir sistemdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha ne ayetinden ne suresinden bahsediyorsun, kuranda bahsedilen haramlar ve helellerin genel ismi seriattir! yani kisacasi SERIAT islam hukuku´dur.

dünyada arap ve islam ülkelerinde rüsvet yayginsa bu seriatin sucumudur?Rüsvet almak veya vermek haramdir. Ahlaksizliktan baska bisey degildir bu. icin basi sistemin bozuklugundandir. eger ben gönül rahatligi ile kimseye muhtac olmadan yasayabiliyorsam rüsvet vermek veya almak gibi davranisim olamaz cünkü muhtac degilimir. yani isin basi sistemdir.

saygilarimla..

1. şeriatı Allah hangi ayetle kesinleştirmiştir?

2. dini ve dünyevi hükümlerden örnek verebilir misin?

3. dinin hangi kurallarını inanmayana uygulayabilirsin?

4. islam hukuku dediğinde kasdettiğin tam olarak nedir?

islami kurallardan söz ediyorsan KURAN dan sure ile açıklamalısın... ve sen de bilirsin ki bu kurallar mezheplerin uygulamalarında değişiktir. İran daki şeriat sistemi farklıdır, arabistan da ki farklı neden peki? ve bu şeriat düzenini getirdiğinde yönetime bir din adamını mı getireceksin kimi getireceksin? ve ahlaki eğitimi neye göre ve nasıl vereceksin?

samimiyetle yazıma cevap verdiğin için teşekkür ederim.

inşallah birbirimizi kırmadan güzel bir tartışma gerçekleştirebiliriz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz müslümanız diyen herkesi müslüman kabul ederiz. Lakin bilinmelidir ki bu dinin, İslam’ın sahibi yani Allah buyurmaktadır ki “Müslümanım demekle kurtuluvereceğinizi mi sanıyorsunuz” (29/2) bu demektir ki müslümanım demek yetmemektedir. Müslümanım demenin gereklerine inanmakla başlayan bu süreç, kurallarını; insanla insan, insanla toplum(ve giderek devlet) ve insanla kendini yaratan (Allah) arasındaki ilişkileri düzenleyen bütünü kabul ettiğini söylemektedir. Nasıl hem kemalistim ama anıtkabre gitmem demek abes ise hem müslümanım hem de şeriata karşıyım demek aynı derecede abestir ve işiteni güldürür. Zira müslümanım ama Haccı kabul etmiyorum demek gibidir.Allahin haram ve helal kildigi seylerin tümüne seriat denir!!!

Seriata inanmayanin, ben müslümanim demesinin bir anlami varmidir???

FENERLI ARKADAS

Seriat diye tutturmussun nedir istedigin?

Namazini kiliyormusun,yetmiyormu?

Orucunu tutuyormusun,yetmiyormu?

Kurbanini kesiyormusun,yetmiyormu?

Ezan seslerini bes vakit duyuyormusun,yetmiyormu?

Hcca gidiyormusun,yetmiyormu?

Mevlüt okutabiliyormusun,yetmiyormu?

Allahin Peygamberin adini rahatca anabiliyormusun,yetmiyormu?

Dinini ögrenmiyormusun,yetmiyormu?

Kurani Kerim okuyamiyormusun,yetmiyormu?

Peki nedir istediginiz,Irandaki gibi Türkiye Islam Cumhuriyetimi istiyorsun

Suudiler gibi krallikmi istiyorsun?

Söyleyin ne istediginizide insanlar ögrensin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar şu şeriat devleti takıntınızdan kurtulun, zira bu şekilde inanmayan insanları kendi dini(m)nizden soğutuyorsunuz...

Şeriat nedir ilk önce bunu açıklayın bari... Ne olması gerekir şeriat için? Şeriat nasıl olur? Bunları açıklamadan şeriat isterim diye tutturmak insanların İslam dan soğumasından ve kaçmasından başka bi işe yaramaz. Zira şeriatle yönetildiğini iddia eden devletlerin durumu ortada. Direkt olarak akla gelen bu ülkeler...

Lütfen biraz daha dikkat...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açık ve net söylüyor...

Şeriata inanmayan Kafirdir.

Ama gel görki bizim tatlu su dindarları buna inanmıyorlar niyemi çünkü kendi inandıkları dini yaşamak istemiyorlar kendilerine göre bir yol çizmek ve demokrasinin kendilerine verdiği özgürlüğü kullanmak istiyorlar...

Şimdi biraz daha açalım.

Şeriatın hakim olduğu bir ülkede yaşasalardı. Birisi onlara Şeriata inanmayanlar kafirdir dese onlarda aynı şeyi söylemek zorunda kalacaklardı....

Ama demokratik bir ülkede yaşıyorlar ve istediklerini istedikleri şekilde yaşayabiliyorlar ve reddedebiliyorlar....

Bu ne demek Feneriumun dediği köküne kadar doğru...

Kuran şeriattır. Şeriat Kurandır...

Bunun tersini söyleyene kendi dinini inkar ediyor demektir...

Kuran açık ve net söylüyor... Bana inanmayan beni uygulamayan kafirdir...

Dedim ya inandıklarını yaşamak istemiyorlar...

Gerisini size bırakıyorum....

Benim ülkemde yani Türkiye Cumhuriyeti sinirlari icersinde dini yanlis yorumlayanlarin,insanlara gercek dinin ne oldugunu degilde yikiciligin ne oldugunu empoze edenlerin ve Cumhuriyet ATATÜRK düsmanlari disinda kalan herkes Türkiyedeki din ve vicdan özgürlügünden sikayetci degillerdir ki bunlarda Türkiye nüfusunun neredeyse %90 idir.sadece Türkiye Cumhuriyeti denmesi nedeniyle insanlara kafir damgasi vuranlarin Kurandan ve Islamdan hicbir nasip alamadiklari ortadadir.Birilerine vkafir diyenin kendisi kafirdir diye hem Kuranda ayet hemde peygamberin hadisi olmasina ragmen yüzleri dahi kizarmadan insanlara kafir diyebilmektedirler.Birakin insanlarin yakasini artik.Allaha ortak olmayin ve Allah Peygamber adina konusmayin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Feneriumx;

Tamam şeriat vardır,ama zamanımızdaki uygulanabilirliği tartışılır.Bizim ülkemiz Atatürk'ün kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİ'dir ve cumhuriyet kanunlarıyla yönetilir.Sen kendin söylüyor kendin suçluyorsun ''Şeriata inanmayan kafirdir'' diye.İşte tam burada tehlike beliriyor.Senin gibi biri çıkacak bu adam/kadın şu suçu işlemiştir diyecek ve şeriat hükümlerinde karşılığı neyse onunla cezalandırılacak öyle mi?Menemen'de o teğmenin kafası böyle kesilmedi mi?Kendine müslüman diyen içinde yahudilerinde olduğu bir güruh bir yezid'in sözüne bakıp can aldılar.Bu forumda inananların çoğu şeriat yok demez ama uygulansında istemez.En azından cezalar bölümünün uygulanmasını.Şimdi bu dediklerimi boşver,kafir dediklerinin içinde bir tane iman etmiş çıkarsa vay haline.Sen başkalarını kurtarma derdine düşmüşken kendi yuvarlandığın çukuru göremiyorsun.Al şapkanı önüne biraz düşün.Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açık ve net söylüyor...

Şeriata inanmayan Kafirdir.

Ama gel görki bizim tatlu su dindarları buna inanmıyorlar niyemi çünkü kendi inandıkları dini yaşamak istemiyorlar kendilerine göre bir yol çizmek ve demokrasinin kendilerine verdiği özgürlüğü kullanmak istiyorlar...

Şimdi biraz daha açalım.

Şeriatın hakim olduğu bir ülkede yaşasalardı. Birisi onlara Şeriata inanmayanlar kafirdir dese onlarda aynı şeyi söylemek zorunda kalacaklardı....

Ama demokratik bir ülkede yaşıyorlar ve istediklerini istedikleri şekilde yaşayabiliyorlar ve reddedebiliyorlar....

Bu ne demek Feneriumun dediği köküne kadar doğru...

Kuran şeriattır. Şeriat Kurandır...

Bunun tersini söyleyene kendi dinini inkar ediyor demektir...

Kuran açık ve net söylüyor... Bana inanmayan beni uygulamayan kafirdir...

Dedim ya inandıklarını yaşamak istemiyorlar...

Gerisini size bırakıyorum....

KURAN yol gösteren bir kitaptır aklını işletenlere gönderilmiştir. nereden bu kanıya varıp dindar insanları talısu/acısu dindarları olarak ayırıyorsunuz. asıl siz dini gerçek anlamda kavrayamayan ve başkalarının da kavramasına tahammül edemeyen insanlarsınız. dini yorumunuz acı, diliniz acı, kalbiniz acı, İslam hoşgörü ve özgürlük dinidir. dinde zorlama yoktur, peygamberimizin sözüdür. KURAN bilhassa Resule bile "sen sadece tebliğ ile sorumlusun, kendini zorlama, ALLAH'ın kalbini mühürlediğine sen hidayet edemessin" diyor. ne demek bunun manasını biliyormusunuz? kimseyi zorlayamassın, herkesin yapabildiği kendinedir. bir kişi hayatında bir kere namaz kılsa ama onu tam kalbiyle kılsa, hayatı boyunca namaz kılan ama kalbinde bu namazı hissetmeyen birinden kıymetlidir.

tatlısu dindarları bizsek bundan kendi adıma memnuniyet duyarım. Tatlı acıdan güzeldir. tatlı su içilir acı su içilir mi? siz bu lafı hakaret etmek için kullanıyorsunuz ama ALLAH bizim için kötü söz dahi söyletmiyor size... her ne yaparsak kalbimizdekini ALLAH bilir ancak O'na hesap vereceğim. başka hiç kimseye değil...

KURANA inanmayan kafirdir doğru, ama şeriat KURAN mıdır o tartışılır. şeriat bazı din ulemalarının KURANA dayanarak yaptıkları dini bir anayasa uygulamasıdır. ancak burdaki kuralların tamamı KURAN dan değildir ulemanın kendi yorumları çoğunluktadır. KURAN tastamam bir kitap olduğuna göre ona kim bir ekleme yapmaya cesaret edebilir.

ben ALLAH'a çok şükür okuma yazma biliyorum ve okumaya üşenmiyorum hiç bir gruba bağlı değilim kendi aklımla düşünüyorum ezbere yaşamıyorum. size de onu tavsiye ederim. ezbere yaşamayın.......

İSTERSEN YANLIŞ DÜŞÜN AMA NE OLURSA OLSUN KENDİ AKLINLA DÜŞÜN...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben seriat gelsin dedigimi hatirlamiyorum TAURUSMUTIS! Sadece inkar edersen kafir olursun diyorum ve bunu kendi kafamdan söylemiyorum. cogu kisinin seriat denince iran akillarina geliyor ve orasi gibi yönetilir düsüncesine kapilyorlar ,ve seriati inkar ediyorlar buda allahi inkar etmis gibidir.

Saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

Aslında bugün cami avlularında hilafet ve şeriat çığlıkları atanlar birdenbire ortaya çıkmadı arkadaşlar...

Bu eylemlerin geçmişi 82 yıl öncesine kadar dayanmakta; altyapı, 82 yıllık Cumhuriyet tarihinde hiç eksik olmadı... 1923: 1938, 1938: 1954, 1954: 1960, 1960: 1972, 1972: 1980, 1980: 2002 dönemlerinde ve 2002'den günümüze kadar devam edegelen dönemde bu altyapı, iktidarların izledikleri politikalar doğrultusunda değişkenlik göstermekle birlikte her zaman varlığını sürdürdü. Bugün gelinen nokta, geçmiş dönemlerin oluşturduğu bu altyapının son ürünü... Yıllar yılı, şeriat özlemiyle, hilafet özlemiyle yanıp tutuşanların, eyleme kalkışmak için bugün çok elverişli bir siyasal rüzgâr yakaladıkları bir gerçek... Bu özlem sahipleri -1980 öncesi bir istisna olmak üzere- Menemen'den sonra ilk defa bu kadar cüretle ortalığa dökülme cesareti bulabildiler... Bu, belki de onların ele geçirdikleri ilk ve son fırsat... Türk ulusu bir gün üzerine sinmiş bu durağanlık duygusundan kurtulduğu zaman, aydınlık yarınlarını yaratmak için özgür iradesini kullanma fırsatı bulabildiği zaman, muhakkak ki şeriat ve hilafet eylemcileri için vakit çok geç olacak...

Gelinen noktayı ve olayları art ardına sıralandığında ve tüm boyutlarıyla ele alındığında ortaya karamsar bir tablo çıkmaktadır:

-___ Türkiye Cumhuriyeti, 83 yıllık süre içerisinde yetiştirdiği nesillerin tümüne; ulusal, çağdaş, laik ve özgür bir eğitim verememiştir.

-___ Bu ülkenin evlatlarından bir kısmı, ulusçuluğu reddeden ve bugün bunu inançla ve kararla anlatmaya çalıştığımız dinsel nitelikli bir eğitimden geçirilerek; uluslarına, ülkelerine yabancı, Cumhuriyet'e karşıt hale getirilmişlerdir.

-___ Türkiye Cumhuriyeti'nde iktidar olan bir siyasi parti; Cumhuriyetin kuruluş felsefesine ve anayasal niteliklerine karşı açıktan açığa tavır alarak, Cumhuriyet karşıtlarına eylemde bulunma cesareti vermiştir.

-___ Yakın dönemde yapılan yasa değişiklikleri ile Türkiye Cumhuriyeti, bölücü/ayrılıkçı ve irticai nitelikli eylemler karşısında savunmasız bırakılmıştır.

-___ ''Yargı'' nın bir kısım organları ile ''Yürütme''nin yasa uygulayıcısı konumundaki kurumları, siyasal iktidarın baskısı nedeniyle görevlerini tam olarak yerine getirmekten çekinir olmuşlardır.

-___ Bu uygun ortamdan yararlanan Cumhuriyet karşıtları, olanca güçleriyle Türkiye Cumhuriyeti'ne saldırmaktadırlar.

Son olarak ta şunu söyleyebiliriz... Şeriatçilerin karşısına Menemen'de olduğu gibi, cesaretle dikilebilecek bir avuç yürekli insan çıkmamış... Belki de verilmiş bir talimatın gereği yerine getirilerek hareketsiz kalınmış! Ya da verilmiş bir talimat olmamakla birlikte, siyasi iktidarın politik çizgisi bilindiğinden, müdahale sonrasında olabilecekler önceden görülerek kayıtsız kalınmış... Yoksa burada kimsenin dini ve inancı ile uğraştığımız yok başından beri yapma çalıştığımız ise uyarı ve hazırlıklı olmak hepsi o.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarimla..

Neyi söylediğimizin değil neyi söylemek istediğimizin önemi vardır kuranı kerimi inkar eden tabiki kafirdir. ama biz şeriati bir yönetim şekli olarak biliyoruz. yönetim şekli olarak bugün uygulanan şeriat gerçekten tüyler ürpeticidir. Sardunyanın söylediklerine katılıyorum peygamberimiz zamanında hakkıyla uygulanmış bu sistem insanları mutluluğa götürmüştür. Ama o zaman peygamberimiz gibi adil merhametli sevilen sayılan sözü geçen ve allah tarafından yönlendirilen ve allah korkusunu her hücresinde duyan bir insan ve yönetici vardı. bugün bu sistemin uygulanması imkansız uygulayanları görüyoruz. Tabiki ibadetle ilgili konularda elimizden geldiği kadar nefsimizi terbiye edebildiğimiz kadar senin şeriat dediğin kurallara uyacağız ama sosyal hayatımız o kadar değişti ki yeni kuralların yeni önlemlerin alıması şart. önemli olan İslamın özünü oluşturan yapılması kesin olarak emredilen ibadetleri yapmamız ve yapılması kesinlikle yasaklanan şeyleri yapmamamız Allaha olan inancımızı ta yüreğimizde hissetmemizdir. Yoksa kimse kimseyi kafir ilan edemez.

Kaldı ki hiç bir insan mükemmel yaratılmamıştır. nefsini terbiye edemeyen bir insan Allahın emir ve yasaklarından herhangi birine uymaması durumunda günah işlediği için günahkardır tövbe kapısı her zaman açıktır bu insana kafirsin demek islamı hiç bilmemektir. Çünkü islam bir hoşgörü dinidir. Bence Sen ya gerçekten kendini yanlış ifade eden birisin ya da kendi nefsinin doğrultusunda islamı kullanmaya çalışan gerçek bir şeriatçi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dil böcegi aslinda cok güzel izah ettin konuyu evet bu zamanda cok zor peygamber efendimizin döneminde ki gibi yasayabilmek. Ancak seriati kabul etmiyorum, inanmiyorum demek allahin bize emrettiklerini kabul etmiyorum demektir. Helaller ve haramlarin genel adi seriattir yani kisaca islam anayasasi. Ama bende katiliyorum uygulanan seriatin tüyler ürpertici oldugunu. Zaten cogu kisi bu yüzden seriati istemiyorlar. aslen seriatin böyle olmadigini söylemeye calisiyorum. islamda en önemli sey iman etmektir ancak ben herseye iman ediyorum yalnizca biseyi kabul etmiyorum demek olmuyor yani a dan z ye herseye iman sart.

sevgiyle kalin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Kurani kerimde zeten ayet olarak bildirmis seriat islam anayasasidir! Buna ya inanirsin ve müslüman olarak yasarsin, yada inanmayarak kafir olarak hayatina devam edersin. Yok ben seriata karsiyim ama müslümanim diyen bilsinki böyle bir seyin mümkünati yoktur! Sakin kimse Irani örnek göstermesin cünkü onlar seriati tam manasiyla yasamayan birr devlettir. tarihte osmanliari örnek alsinlar..

Demek şimde ben kafirim öylemi?...

Ay allah...

Ne yapsam bilmemki...

Kaçacak deliğim yoktur şimdi benim animallah...

Tövbe tövbeee...

Acaba bir rüyamı bu...

Bir karabasan...

Yok yok hayır ne münasebet canım olurmu hiç öyle şey...

Eminim bu da insanlara yakıştırılan birşeydir... :)

Her neyse sevgili fenerium...

Bilmemezliğimizi mazur gör...

Çok rica ediyorum şu şerihat rejiminden bize lütfen biraz bahsedermisin...

Kolay gelsin...

Sevgi ve saygılar...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.