Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Muhabbet....

alkanaga

Önerilen İletiler

Mutluluk,mutlu olmak ,hayatı güzel görebilmek ve gördüklerinden ders çıkarabilmek, insanın kendi elindedir.Her gün işlediğimiz tüm faaliyetler, tüm görüp duyduklarımızın ve tüm düşüncelerimizin bir birlikteliği olarak yaşanır.Duygu ve düşüncelerimizin Esiri olmak yerine, duygu ve düşüncelerimizi yönlendiren olduğumuzu fark eylediğimiz de,İnsan kendi Alemini yönetmeye başlar.Aksi ise Duygularımızın kölesi olmuşuzdur.

Güne tebessüm ederek başlamak,hayatı en basitinden kafa karışıklığına mahal vermeden ,sade şekliyle yaşamak,yaşama mutluluk ve huzur veriyor.İnsan her anının kıymetini bilmeli. Bilmeden rastgele verilen kararlar kendi yansıttığınız kararlar olmaktan çıkıyor...

Hayatın tamamı bu karalarımız ile oluşur.Ya bir Cennet bahçesi veya Cehennem de çukur olur.

Sözlerimiz bir dışa vurumdur.Duyduklarımız gözlediklerimiz,düşündüklerimiz sözcükler ile açığa çıkar.İşte bu sözler, sizin ifadelerinizdir...

Vücut bulan bu sözler sizin vücudunuzdan çıktı.Karşınızda ki vücutlarda da kimbilir ne etki bıraktı.Dişlinin çarkları gibi dir şu hayatın kesreti.Ufağından büyüğüne cümlesi tıkır tıkır

işler işleri.

Bugün sohbet eyledik öyle.Makam dan , makamın efsanelerinden dem vurdu bir abi.Makam veya ünvan ,yok şu hayatta. Makam ünvan kovalayan,bir makamı kendine sahiplenen. Makamı bir mağrifet sayan ,Makamıyla kalır bunu gördüm inan...

Muhammed mirac için gökyüzüne yükseldi Arkasına da bir taş takılıverdi.Dur dedi Muhammed gelemezsin . O taş oradan ileri gidemedi.Muallak taşı dendi Adına, O taş kaldı Orada.Zerre ile uğraşan Zerre görür,Okyanusa dalan.Daldığını görür...Cennet denizin kenarında imiş. Kıyısından Seyreyleyen Ummanı görür...

Şu Alem Sevgi üzerine kurulu.O halde bırakalım,Seyreyleyelim Alemi ki görelim,ne başı var ne sonu...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan Tam bir Seyyah şu Alem de.Her Anı ayrı güzel ve zevk için de. Üç

günlük bir yol eyledik, Cümle Alemi seyran eyledik ,güzeller ile sohbet eyledik,kalanlara Selam Eyledik.

Bu fakir bakındı yol boyunca.Cümle Alem toplanmış bir don da. Nice güzellikler seyretti yol boyunca. Dağlar,ovalar,tarlalar hayatın rengi,Yeşil ile kaplıydı. Haki olan toprak üzerinde kesreti gösteriyordu.Her nebatat bir topraktan Can eyliyordu.Ehadiyetten,Kesrete dönüyordu.Hak olarak oynuyordu dallar,eğiliyordu çiçekler.Bu Alkan aga rübübiyetle seyretti gören oldu bu gözler.Tüm yol boyunca geçtik cümle vadiden. Ne başı vardı nede sonu mana nın...

Seyyahız bu Alem de, toplarız tüm An ları.Zevk ile dertlendirir bu An lar Aşıkları.Cümle Fena silinmiş bir kalemde.Sır olmuş Adem de Hak kelamı.

Ma latya ya vardım. Bir zahit Girdi kolumuza,gezdirem dedi, agam seni bu Şehrimizde. Bir yıkık minare nin yanından geçtik. bir minareli imiş gördüğüm bu Camii,İçinde namazda idi Cemaati...

Tek minare yıklmış her inşasında,çok denemişler tekrar tekrar yapmaya. Yıkık kalmış O minare Tek başına.Camii yi cami etmişler Çift minare inşaasıyla.. Biri Diğerine ayna olmuş.Birbirleri ile felah bulmuş.Cümle Cemaat içine koşmuş...

Az daha gezindi bu fakir Malat yayı düşündü. Muhammed ten aldığı aldığı mim İle Başlayan Adı ,Cebrail in lam’ı ile sürüyordu. Cebrail ve Muhammed işte bir şehirde yürüyordu.

Hal denilen bir mevkiye geldik..Burada cümle meyva,ve Altın renkli kayısı ların satıldığını duyduk ,gördük...Kayısı lardan tattı bu fakir. Kayısı Hakikatin kıyısı idi.Hakikati Altın renginde saklı idi..Aslı ise En olgunu en kıyıda idi.Tattık cümle çeşitten.Hal denilen mevki bir pazar idi.Meyvalar burada satılıyor idi.Gördüğünü tattı bu fakir.Görmediğiyle işi olmadı...

Üç günlük bir Rüya idi öldü bitti,Yeniden İzmide can oldu fakir.Koştu e Denizin kıyısına zevkine yine zevk kattı orada....

Bu Alem zevk deryası,görmeyi bilen tadar bu tadı.Göremeyene söylüyecek kelamım yok.Alem de olur cümle çeşit meyvası...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu Alem O kadar süslenmiş ki. Nasılda cezbediyor, şu feleği.Yer ve gök heybetli görünsede sanki Baki, Fani dir bu Dünya Fani... Yüzler gördüğümüz resimler,Arkasından gelen her olay birer çevrilen filimler.. Ne zaman ki film biter O zaman gün olur devran döner. Aşk tır şu Alemin Ateşi. Kandil gibi yakar Kalpleri. Bir güzele sevdalananın gözü görmez başka şeyi..

Her Derdin Dermanı var dostum,Her güzelin bir de cilvesi var. Lakin Dönen bu çark-ı feleğin binbir yüzü var..

Tabip te sensin Hasta da sen. Sözde sensin nefeste. Şu Alemin Anahtarı sende. Gözlerinin içinde. Yoğurduğun gönül toprağına ektiğin fidan sensin, toprağa dikilen Sen.Arama kendini başka kollarda çünkü sıkılan kolda sensin...

Bir nehir kenarından geçen Genç,kendi Aksini görmüş su da. Hayran olmuş bu görüntüsüne.Eriyip bitmiş orada. Nergis çiçeği bitmiş orada...

Kendini olduğu gibi kabul eden,Kabul den öte hayatı seven, Sevgiyle yaşamı çizene Sefalar olsun.

Sevgi tüm pislikleri örter.Sevmeden Alem neye döner? Yüzler birer elbise dir. Her Elbisenin Aslı bir,kumaşı bir.Fani Dünya nın Gözü bir. Doğumu ve ölümü bir.Alkanaga Dertlendi yine.İki kelam karaladı işte.Cümle Alemin derdini Neylesin. Onun derdi bir...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu Paslı Dünya.Paslandırıyor . Birer parlak metal gibi ,ışıl,ışıl gelir şu Aleme Bebekler.Mis gibi kokuları vardır. Gülerler,Ağlarlar,oyunlar yaparlar.Ne kadar saf ve doğal olurlar...

Dedik ya zaman la Paslandırıyor şu fani Dünya. Günler geçince büyüyor çocuklar.Türlü türlü huylar ediniyorlar.Hiç ummadığınız Anda Ağzından beklenmedik küfürlü laflar dökülüyor veya beklemediğiniz hareketleri yapabiliyorlar.Büyüdükçe çevreyi keşfediyor çocuklar.Arkadaşlıklar kuruyor etkileşim içinde oluyorlar..

Günler geçtikçe yabancılaşıyor,şu fani alemin süslerine kanıyoruz. Gün oluyor baktığımızda,bambaşka huyların esrarı oluyoruz.

Bu gün İzmir’e yakın şipşirin bir köy e gittim.Cümle şarapları Ziyaret ettim. Derterinden tadıp alemi seyrettim. Şu Alemin Özü şarap tır.Şarabın özü ise Dünyanın kızı üzümdendir.Tortularından arınmış şarap en mükkemmeli dir.

Üzüm ise bir ağızdan yenendir.

Allah bisükundur.Her zerre de kemalatına yol alır. Hiç durmaz bu Alem.Her zerre de zevk edendir.Bu gün bir nefes alıyorsak hayatta.Yarına ne oluruz belli değil.İçinde hala sevgi ile yaşıyorsan,şükretmene sebep bundandır.Şu alemin resimleri,Her daim değiştirir perdeyi.Hangi perdede sahne alırsak alalım.Gördüğümüzden zevk alalım.Azab eden dedikleri.Sahiblenip bildiklerindir.İnsan tüy gibi hafifken hızla gezer,yapışıp kaldıkların işte bu fani alemin tortusudur...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah bisükundur.Her zerre de kemalatına yol alır. Hiç durmaz bu Alem.Her zerre de zevk edendir.Bu gün bir nefes alıyorsak hayatta.Yarına ne oluruz belli değil.İçinde hala sevgi ile yaşıyorsan,şükretmene sebep bundandır.Şu alemin resimleri,Her daim değiştirir perdeyi.Hangi perdede sahne alırsak alalım.Gördüğümüzden zevk alalım.

Saygılar Efendim...

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:  :clover:  :clover:

Teşekkür Ederim Abi... :clover:  

:D   Dikkat , çok kullanırız bu kelimeleri,Yaşantımızdaki Halleri DİK  AT tığımızda.Bunu görüp,uyguladığımızda ,inandığımızda  beliğ demişiz.İnandık çünkü. İnsan Hay ve Hu dur. Bir noktadan nice noktalara gidendir. Sözlerin özü, Mananın kendisidir.

Ahadiyeti ve akıl ile kendisi bir üçlük olur insanda.Elif Lam ve Mim  Bu Üçlük sadece toplanır bir noktada. Bu noktadır Seyyah olan tüm Alemlere.Tüm Alem ki bir noktadan Açılmış bir piramit gibi şu Cebarut Alemine.  :lol:

Geçen Hastahaneye,bir arkadaşa ziyarete gittim.Ameliyathane önünde bir kaç saat bekledim. Yüzlerde ki fatihaları seyrettim.O tasalı yüzlerin Ardındaki Sevgi yi gördüm. Tedavi eden ve edilen ,Doktor ve hastaları gördüm.Bir de bekleyenler vardı.Burada da bir üçlük oldu. Bu üçlük bir hastahane içinde cereyan ediyordu.Göz yaşlarına şahit oldum. Yüreklerin kabardığı,sözcüklerin parladığına şahit oldum.Zamanın hiç akmadığına şahit oldum O Ameliyathane önünde.İnsanların yakınlaşmasını gördüm.İnsan sosyal varlık.Hemen tevhid olup bir araya geliyor,bir dayanışma içinde.. :)

Ey Zahit,bu zevklerin hepsini gördü bu fakir.Türlü haller içerisinde rububiyete döndü bu fakir.Yoksuldu,yoklukta varlığı gördü bu fakir. Sorma bu haller neredendir.  Cevabı İnsanın kendi sırrın dandır... :)  :)  :)

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D  :clover: Dünya öyle güzel bir gezegen ki,Her şey yerli yerinde. Bir gece,bir gündüzümüz var.Bir Güneşimiz,bir de Ay’ımız  var.Bir Yazımız,bir de Kışımız var.Güzellikler oluşmuş bu alemde.

Samanyolunda onca gezegen var. Bir türlü bulamadılar Dünyaya tıpa tıp benzerini.Daha arıyorlar.

Öyle ki, Güneş ile Dünya arasındaki mesafe,Ay ile Dünya Arasındaki mesafede muazzam dengeli...

Şu Ay,misalen olmayaydı;Yeryüzü nice fırtınalara gebe kalırdı.Nice göktaşları Dünyayı bulurdu.Geceleri kapkaranlık olurdu.Yaşam da bir o kadar farklılaşırdı...

Güneş olmayaydı,Dünyada  bildiğimiz türden canlılık kalmazdı.Gündüzlerimiz olmazdı.

İnsan da dengede olacak bu alemde. Çünkü her şey bir denge üzerinde.Dünyadaki bu denge elbet olacak yeryüzünde.Bir Dünya günü 365 gün ,6 saat tir.Bir ay günü ise 354 .İkisinin Farkı ise  1 1 içerisinde iki bir var.demek ki bir denge var yine.Haa 6 saati sorarsanız şayet,Dünyada da aydada 6 yön bilene,ki bu yönler yukarı Aşağı,Sağa sola,Öne ve Arka ya dır.

Dengesiz Zerrenin olmadığı bu Evrende.O halde her şey yerince. Denge de ise bu Alem,O denge senin ve seninle.Çünkü Alemin herbir parçası olan zerre, Sende de mevcut be Dostum. Her zerre var Sende... :lol:  :clover:

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanı anlatmaya kelam yetmiyor  dostum.Hep bir hareket hep bir heyacan içerisinde İnsan. Yılların getirdiği tecrübelerle pek çok yeniliğe imza atmış insan. Gökyüzündeki Ay dan tutun, Toprağın altındaki madenlere kadar ulaşabilmiş insan. Kemalatının da sonu yok. Hala araştırıyor, hala soruşturuyor. Yerince bir köpeği seviyor evinde dahi besliyor, Yerince belediye ekibi oluyor, köpeği zehirleyip azrail oluyor insan. Bazen şaşarım öyle,doyulmaz bu  alemi seyretmeye. Mevlanın  gösterdiği zevkler biter mi hiç?

İnsan,bir ışıktır hayatta. Gittiği yeri aydınlatan. Bu kadar yapılan , edilen görülmeseydi zevk olurmuydu? Bu zevki yaşatacak insan...

Kombi teçhizat için birçok boru,dirsek vs.. geldi bugün oturduğum  Bina  önüne.  Bizde seyrettik işte olanları öyle. Bir çok boruyu kestiler,güzelce diş açtılar. Apartmanda, teçhizat için uygun delikler açtılar. Bu hummalı çalışmaya baktım. Bir insan nasıl işler seyrettim. İnsan Emek koyup işliyor. İşlediğinle hizmet ediyor. Hizmet ettiğiyle geçiniyor. Alkanagam döndü alemine. Baktı kendi kollarına ve eline.Hizmetinde idiler çünkü. Bir kahveyi veya çay fincanını taşırken hizmetindeydi. Tamir taklavat işinde hizmetindeydi. Sonra gözleri geldi aklına. Bunca şeyi gördü hizmet etti. Tek tek tüm uzuvlar geldi aklına. Pek çok hizmet edeni vardı. Bu Beden sarayında oturan padişahın,Hizmetkarı boldu...

İnsan bunca hizmet edeni varken, güzel zevk etmeli Alemi. Zevk etmeyenin gözü görmüyor işte bu hizmetleri...

Saygılar Efendim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gün -ü Ah eden yaşamdaki seçimlerimiz. Dikkat etmeden yaptığımız seçimlerimiz,Düşünmeden yaptığımız seçimlerimiz.

mesala biri si çıkıpta Az param var yaff gidip şu borsaya girem diye Hanımın kolundaki parayı da kapıp yatırdı mı borsaya.Arkasından ay çıkyı ,oyy Düştü telaşesi başlar..Kaybetti mide Yandı gülüm keten helva..

Veya Çocuğumuzu Okul çağında iken gerekli ilgi yi göstermeyip,o kapı senin bu kapı benim misafirlik gezer iken. Oğlan büyüyüp üniversiteye bir türlü giremediğinde yada Ya da Çok güzel bir kız veya Erkek diye diretip,Daha iyi tanışmadan Evlendiğinizde,etrafınızızdaki dikkate almayaraktan...vs...

Kavonoz dipli dünya dönüyo işte ,hayat akıp gidiyo.Her daim yeni seçimlerle karşılaşıyoruz. Mesala yaff işe arabamla gideyim uyuyayım bir saat...Uyku tatlı geliyo çekiyon yorganı başına sona bide bakıyon ki sat 10:00 olmuş geç kalmışsın işe..Patronu kızdırmışsın..

Dünya hali..İşlerini sağlam yapmayan dikkatli davranmayan katlanıyo sonucuna işte...

Bazılarımızda mutluluk timsali gibiyiz '' yaff deriz şu adama bak maşallah yüzünden nur akıyor.Seni gördüm ya işlerim rast gider artık..'' O kişi yi görmekle bile morelimiz  artıyor,sevince bürünüyoruz. Bir de ki sizle sevimli anılar bırakmışsa demeyin işte...

Veya sevdiklerimizle olduğumuz  anlar nasıl hatırladığımız anda tebessüm ettirir.Unutturur sıkıntıyı..

Mutlu olmayı öğrenmeliyiz..  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan Hasrette be.Hasreti her dem yakıyor.Hasretle yanan insan Acıyla konuşuyor lakin bu Ateş, Tasa ateşi değil.Aşk Ateşinin ta kendisidir...

İnsanı insan yapan değer edebidir. Her makamda vurduğu edeb dolu kelamdır.Edebsiz olursa kişi o na herşey mübahtır.Edeb kendi koyduğumuz çizgidir. Sözlerdeki titizliliktir.Yüzlerdeki nezakettir,hallerdeki kabul dur.Hareketlerdeki ölçüdür.Ölçüsünü bilmeyen edebini de bilmez olur...

Hayatın Anlamı kişinin kendinde gizlidir. Kim ne yönde Edeb ile yürürse o yönde hareketlenir.İnsan bir nefestir,bir hava dır şu fani hayatta.Hani şu mağaza önlerinde hava ile şişirilip hareketlenen kuklalar vardır yaa ,hava pompalandığı müddetçe sağa sola eğilip hareketlenir.İşte aynen öyledir. Bir hava ile hareketlenen insanda Aldığı hava,yani nefesi müddetince hareketlidir.Çünkü canlıdır. İster şu beden kabrinden bakın isterse sosyal yaşamınızdan.Nefes aldığı hava ile şişirdiği müddetçe şu gönül balonunu Hayat bulur insan ve Hayat bulduğu müddetçe ruhtan ruha hayat verir,Hayat olur insan.Bu ruh yerince kulaktan üflenir.Nice alemler görür insan...

İnsan dedik ya,insan işte bir havadır. Bir ruhtur insan,gönülden gönüle akan.Hayaller alemindeyiz Dostum, anılardır ardımızda kalan.... :lol:

Saygılar Efendim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan,bir gemidir şu kesret denizinde. Her daim gark olur yeni bir zevkle.

Bugün öyle gezindim Türlü dalgalar arasında.Türlü suretler gördüm, herbiri kendi hevesinde.

Hayatta var olan kendi bakışımızdır. Bu bakışımızın kabulleriyle şekil olur şu düşünceler.Bu Düşünceleri Süzen ise akıldır. Akıl ile süzülen mamul fikriyattır. Fikriyat ise Aleme kattığımızdır.Her kattığımız fikir ile zevkte  oluruz.

Cümlelerini  gördüm söz ile gezinen.Yolları yoktur hakkın iline. Binmiştir kelam  gemisine.Lakin zevkler kadardır idrak.Kelamda gezen, Rüzgarsız kalır bu Derya Üzerinde...

İnsan gemi olduğu gibi rüzgardırda. Herdem haşır ve neşirdir hayatla. Ölüm ve kalımı üzerinedir tüm hayatı. Ne yöne gitmek dilerse o yönedir rüzgarı. Dertler ile yüklenmiştir tüm hayatı.Onun tümderdi kendisidir,kendi.

Bugün üç Arkadaş muhabbet eyledik.Üç ayrı dertten Ayrı Ayrı içtik.Her Alem farklı bir bakış,ayrı bir pencere şu hayata.Her pencereden bakışta başka Alemler gördük..

Gördüğümüz aslında kendimiziz,Kendimizdeki zevklerdir.İnsan kendini seyrettikçe,nice sırlarla tanış olandır.

Saygılar Efendim... :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanın minneti,kendinedir.O halde İnsan kendine güvenmeyi öğrenmelidir.Kendine Güveni olmayan, Kendi Hayatını güvensizlik üzerine kurar.Ayrıcada yine kendine Güveni olmayan, huzurda olamaz.Ailelerin en temel görevi,çocuklarına özgüveni aşılayabilmektir. Özgüveni tam olan bir çocuk,yarınında hayatını güven içerisinde yaşayacaktır.Bir çoğumuz gözümüz gibi baktığımız yavrularımıza kıyamaz,Ellerini sıcak su dan,soğuk suya bırakmayız lakin böyle yapmış olmakla ,çocuk işlerinde size güvenir.Hazır varken neden yorulsun ki?Ceplerini para ile doldurup Sokağa saldığımız yarularımızın ,hazır para varken para savurganlığına ,kıymeti görmemesine neden olur.Aslında sevdiğimizden zarar vermiş oluruz.

Kıymet bilmeyen,Bereket bilmez olur.Bereketi aşılayan,bekasında bereket bulur.

Bir işin yarınlarda daha güzel yaaşaması,kemalatını bulması için gerekli şeylerden biri, o işi Aktarmaktır,gelecekte yaşatmaktır. Aynı şekilde bir fikrin, düşüncenin devamlılığı ve gelişimide o düşünceyi aktarmak ve yaşatabilmeye bağlıdır.Yaşamanın devamı budur.

Çocuklarımızı sevgi,ilgi ve kendine güvenle yetiştirdiğimiz taktirde, Gelecekte pek çok şeyin üstesinden gelebilecek bireyler yetiştirmiş oluruz.

Çocuklarımızın cesaretini kırmak,aşağılamak ve şiddet göstermek yavrumuza zarar verir. Sevgi tahumu ekmek ve sevgi üzerine bir hayat sürmek hem mutluluk hemde huzur verir..

Cesaretin çoğu bir işe başlamaktır.Bir işe başlayan o başlama esaretinden kurtulup,başına C harfi alır. C harfi bir çizginin bükülmüş,ezilmiş halidir ki,esareti ezdiğinizin anlamıdır.Cesaretin Anahtarı özgüvendir. Özgüveni tam olan insan,Cesareti elde edendir.

Tüm değişim ve gelişimler Cesaret ve özgüven tabanıyla oturur. Bu cesaret ve özgüveni sağlayan ise Sevginin Tam kendisidir.

Çok zengin bir İşAdamı abiye soruyorlar;

-Nasıl bu kadar zengin oldunuz...

Cevabı,

-Annem sayesinde oldu,birgün Buz dolabından Sürahiyi Alıyordum,tam tutamadım kırıldı.Mutfak batıp çıkmıştı Annem geldi,Oğlum ortalığı güzel Dağıtmışsın,beraber toplayalım dedi.Beraberce ortalığıtopladık oyun gibi oldu.Daha sonra Annem bana sürahinin nasıl tutulacağını gösterdi.Ardından bahçeye çıktık.Annemle oyun oynadık.Bir Sürahi dolusu su ile bahçede koşturdum.Tam gün eğlendik.Lakin kendime güvenim Tamdı.Bütün işlerin sevmek ve sevdirmekten geçtiğini gördüm.Seven insan neleri yapmaya kaadir değil ki?

Hayatımın Anlamını sevgi üstüne kurdum dostlar.Hermüşkülde,sevgimden aldım desteğimi,Ailemi sevdim,arkadaşlarımı, dostlarımı sevdim.İşte budur benim Asıl zenginliğim...

Evet hikaye böyle,biraz cesaret ve sevgiyle hayatın anlamı çıkar ortaya.Sevgi bulmayan hayatlar.Susuz çiçekler gibidirler.Ne diyelim Sevgiyle kalın...

Saygılar Efendim... :lol::lol::lol::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:lol: Şu Evren var ya,Sığmış şu ufacık bedenlere.Her insan dipsiz Karadelikler gibidir. Aynen yansıması gibi evrenin.Her insan içine açılan bir karadelik işte.Dışarıda gördüğü nice yıldızları, gezegenleri,Işığı veya nice maddeleri alır içine.Aldıkları ile kaybolur şu evrenin bir köşesinde.

Kainatta sürekli bir hareketlilik vardır.Daim bir harekettir bu.Tüm galaksiler,yıldızlar,gezegenler döner.İnsanda öyle,her daim bir hareketle döner,sabahtan akşama,akşamdan sabaha.Türlü halleri yutmuştur,şu fani dünyada.Nice düşünceler ve fikirlerle doldurmuştur alemini.

Defalarca dolup boşalır şu fani dünya.Niceleri doğar,niceleri elvada der hayata.Bu kafalardaki filirler,düşüncelerde öyle.Defalarca boşalır ,defalarca dolar şu Başımız.Sadece ve sadece fikirler düşünceler değişir lakin fikir fikir dir ,düşüncede düşünce.Ne kadar dolup,boşalsalarda hep yeni fikir ve yeni düşünceler olur orada...

Saygılar Efendim...

:clover::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan,pekçok şeye şahit oluyor şu Hayatta. Her gördüğünden farklı zevkler ediniyor, Farklı öğretimler yaşıyor hayatta.

İnsan güzeli görendir.Güzeli öğrenendir.

Hayatta nice dersler gizli.Her derste ediniriz nice fikirleri. İşte böyle gider hayatın kemali.

Her söz bir,yeniliktir aslı.Bu yenilikler ile açarlar cümle sırrı.Anlayanın Evreni işte burada saklı.Bu idrakler ile açılır arzdaki ve semadaki bütün kapı .

Sevgi evreni bu evren.Sevgi tohumu eken sevgiyi,garez eden de şeytanı bulur.Herkez aradıgıdır aslı.İnsan ise hep arayıstadır.Sevgiyi cümle kapıdan seyredendir. Her aldığı zevkle cümle ruh katandır Hayata.

Dostlar,bu aleme güzellik katmaya geldik. Güzellikler kendi yansıttığımızdır hayata. Güzellik yansıtan güzellik bulur çünkü ZATen odur.

daim dağılıp boşalan şu Alem var ya kabullerimiz ile Şekillenir. Her kabulumuz ayrı şekildir.Güzellikleri kabul edelim.Güzellik olsun Kabemiz. Yoksa bu Alemde ne buluruz..

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan olmasaydı bilinmezdi bu alem.O halde herşey İnsan için var. İnsan olmadan karanlık kalır bu Alem. İnsan nur dur hayatta. Nur olmadan göz görmez. görmeyen göz ise şahit olmaz. O halde Alemin Nur'u insan.

İnsanı anlatmaya kelam yetmiyor.İnsansız birr hayat ise hiçbirşey ifade etmiyor.İnsan yüklenmiş emaneti,ancak Alem insanla biliniyor..

Saygılar Efendim..

:lol::lol::lol::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:Şu 3 günlük Dünyada yaşarız nice hüzün ve sevinçleri.Bir bayrak gibi savruluruz rüzgardan rüzgara.Her salınışımız yaşamın nice cilvelerini barındırır.Bu barındırdıkları ile oluşur işte bu fani hayat.

Bugün İş çıkışı bakındım yol boyunca.Tüm kesret saçılmıştı öyle önüme.Herkes kendi dalgasında idi.Bakındım işte öyle durup.Agam dedim,Bak işte NAS serilmiş önüne.Hepsinin de bir İP i var elinde. İstediğinin ucundan tut işte budur NASİBİN de..

Şu fani hayat geçiyor işte,biz istesek te istemesek te.Nice hüzün ve mutluluk görüp, türlü hallere dalıyoruz. Lakin bu zevkin tümü inanın bir nefestir.İnsan,bildim diyemez asla. Her an yeniden taliptir yeni Alemlere.Kemalatın bir sonu yok. Bir son, bir erişelecek yer yok.İşte bizde geçiyoruz bu fani Dünyadan böyle.Seyredip türlü tatları öyle.

Yarınımız farklı zevkte dost.Ne zaman bitecek şu çevirdiğimiz film ,ne zaman dönücez kendi sılamıza belli değil.Sözler ve gönüllerde kalan yaşamdan An larımız.Her An ile yaşadıklarımız.Güzel yaşayan,türlü güller koklayan,daha bu alemde iken ölümü bulan,selamete erendir. Selamet ,gönlün selameti.Sözlerin,öz ün selameti.Şu fani alemin selameti olsa gül hiç solmaz idi,Güneş te asla batmaz idi.Yaşadığımız bir gölge oyunundan farksız,sabun köpüklerinden yapılmış bir alemde oynamak gibi.

Dostum,Hak Ayandır tüm bu gölgeler içinde.Sözler birer ulaktır,şu gönüller içinde. Aslı, Gönlüller de olanda ve görünüp zahire erende bir dir.İşte Nur var Nur içinde...

Saygılar Efendim... :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yaşıyoruz işte Geçirdiğimiz An lar ile. Her Anı ve hatıra ile nice Düğümler atıyoruz Hayata.Yaşam Harekettir ve bu hareketle beraber gelen sürekliliktir.Bugün bakmışsınız evinizde uyurken ,yarın bakmışsınız başka şehirde ve yerde gözünüzü açmışsınız.

Hayatı sağlıklı kılınmasının yolu, bu Süreklilik içerisindeki fazlalıklardan kurtulmaktan geçiyor.İnsan vücudu dahi hergün binlerce cenaze kaldırıyor.Her gün binlerce hücremiz ölüp binlercesi yeniden doğuyor.Yani fazlalıklardan kurtuluyor.Şayet ölmeyeydi bu hücreler,Sağlığımızı kaybederdik.Keza Uzay da da böyle. Nice güneşler Doğup,büyüyüp Ölüyor. Bir başka güneşlere veya sistemlere Maya oluyor.

İnsanlarda böyle.Her gün binlercesi doğup,binlercesi ölüyor.Bununla beraber bu işleyiş bize hüznü ve sevinci yaşatıyor.

Keza bu sağlıklı işleyiş sosyal hayatlar içinde gerekli. Misal, Eşinizle,çocuklarınızla veya akrabalarınızla sağlıklı bir iletişim için her gün onlarca düşüncenizi öldürüp,Onlarcasını Doğuruyoruz.Bu süreklilik ve hareket daim dönüp duruyor işte. Alemin temelindeki Atom ve Atom içindeki çekirdeğin etrafındaki elektron da öyle.Hayatın her anı bir hareket ve bir berekettir.Yabi bir fena ve bir beka dan ibarettir.

İnsan Anladığı İdraktır.İnsan, Hayat mimari gibidir. Ölçüp biçtiği hayatı,bir kelamda anlatır.

Saygılar Efendim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Umut bir dayanaktır şu hayata. Umut olmadan,Hayatın anlamı olmaz. Umut bir yönüyle ateştir yakan fişekleri.Umudu kalmayan An lamını bulamaz.

Pekçok kişi umutla sarılır şu hayata. Ardında bıraktığı hatıralarla. Her hatıra umutlara açılmış kapılardır şu üç günlük rüyada.

İnsan ölmez.İnsan da umut bitmez. İnsanın kendi umuttur.Umutsuz olan yerde insan olmaz.İnsan zevktir hayatta.Hep durur yeni umutlarla.Umudun adı insan olur.Zevkle bakar şu hayata.

Bakalım şu Aleme Dostum.Ne dir kalan hayatta.bu alkanagamda zahiren kaybolsa. Yaşar yine hatırlayan olursa...

İnsan Hatırdır dostum.Hatıralardan ibarettir.Yaşattığı tüm hatıralar.O yaşayan zat a aittir.Yaşamadan An lam bulan ne var? Yaşadıkça olur hatıralar...

İnsan gönüldür dostum.Topraktan yoğrulmuştur çamuru.O toprak var olmasa idi.Şu koca Dünya var olurmuydu?Tüm yaşam bu topraktan nemalanır.Döneceği şey yine şu kara topraktır...

İnsan sevinç ve hüzündür. İşte bu iki ayak üzerinde yürüyendir.Gezen bilir Dostum.İşte İnsan bir Seyyahtır...

Saygılar Efendim :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ey Fani,bir yanım hep eksiktir benim. Eksikliğim Arzu isteklerim. Ademi halk ettim bilinmek diledim. Adem olmasa nasıl bilinebilirdim. Havva yaratıldı,şu Ademin Hatırına. Nice zevklere Duçar oldum bunca yılda. Sözler oldu elbisem,gezdim hep gönüllerde.Bazen Settar oldum bazen Ateş oldum Aşkla.

Yüzlerde göründüm 99 ismimle. Yüzlere nurumu verdim zat-ı Muhammedimle. Nicelerine perde çektim göremediler beni.Ariflere nur oldum O muhabbetimle.

Hep bilinmek diledim bunca zamandır. Gece görünmeze yol gösteren Ay dır. Ay'a o nur benim,söz benim zevk benim...

Can lara nice Sultanlar koydum şu Dünya Sarayına.Hepsine baktım geri döndüler bana. Hangi sultana baktımsa hep. Hepside beni Anlattılar Bana...

Din Denilen Puthaneler yaptım.Başlarına nice iblisler Çaktım. Hep Aradılar sağda solda beni.Cehenneme nice yollar yaptım...

Gönül Aynasında Muhammedi gördüm.Aşkım ile Onu Tac ettim. Sevgilim oldu,hep Anlattı beni.Gören gözü Duyan kulağı oldum....

Aşıklar Camilerim oldu yeryüzünde. Her birinde saklandım bin bir isimle.Arz dan semaya yol eyledim,Sırat eyledim Tüm Rahmetimle...

Ey Aşık kulak ver bu sözlerime. Ya Er gibi öl,yada yaşama şu Alemde. Tüm Cihanı sevgi üstüne kurdum ben. Sevgiden Gayri sakın görmeyin beni...

Saygılar Efendim... :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hep Edep dedik, Edeb söyledik Efendim.Edeb efendi olmanın, efendi olabilmenin zevkidir. Efendi olmak ise Rahman ve rahimiyetten ileri gelir. Efendi insan,müşkülleri giderebilendir.

İnsan olmak, insanca yaşamak,yardım eliyle rahimiyet dağıtmak,dertleri paylaşabilmektir efendilik.Efendilik, kimseyi hor görmeden,her mertebeden İnsanı seyredebilmektir,Bu seyrettikleri ile her mertebede hazır ve nazır olabilmektir.

Efendilik,sözlerin ve işleyin Adabını bilmektir. Kimseye tek bir zarar vermeden Hak'ı temsil edebilmektir.Karşındakine zarar vermek,kibir ve garez etmek edebsizliktir.

Sevebilmektir efendilik,bir Anne nasıl seviyorsa yavrusunu öyle sevmektir tüm Alemi.

İnsanca duruş gösterebilmektir efendilik, Züht-ü Riya ile insan kanı içmek değil.

Hoş konuşup,hoşluk yaşatabilmektir Efendilik,kimseyle *********** yarıştırmak değil...

Ey Dost En büyük Efelik Efendiliktir derler.Güzelde söylemişler.Edeb erkan-ı tanımamazlık etme,işte bu edeb ile çizilir tüm çizgiler...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendini Tanımak,kendini bilmek...

işte bu sözle anlatılan, İnsanın tüm hayatı kendinin yansımasıdır.Kişi neleri işledi ise Dünyada,kendisi oldu işte sonunda.Her işimiz,kendimizi yansıtır.Her ortaya koyduğumuz hareket bizim hareketimizdir.Bu ortaya koyduklarımız ile şekillendiririz hayatımızı...

Heveslerimiz bize özeldir. Bu heveslerde bizim dir. Her insan kendi hevesinin peşinden gider. Aslı heveslerimizi bilmek,kendimizi bilmeye eştir. Kimi sıkıntı yapar ufacık bir cilvede.,Kimi sıkıntılarla büyür. Ders alır her seferinde.İnsanın kendini bilmesi. Kendi Alemine hükümran olmasıdır çünkü aldığı kararlar kendi kararıdır. Her fikir ile nicelerine gebe olur şu Alem. Düşünen insana bunda nice ibret vardır.

Bakalım şu fani dünyaya.Neler işledik her anında.Her insanda bir ruh katar işte bu devrana.Kimi çekimser,kimi karamsar,kimi sevgi dolu ,kimide zevkine bakar lakin Cümlesi bir denge içindedir ve aslı hepsi sende var.

İnsan Düşünmek için var bu Alemde. Düşündüğü ile zevk etmede. Ne kadar idrak ettin kendini, işte o kadar yol aldın kendinde.

Kendini bilmek demek,kendindeki huyları farkedip karekterini bilmendir.İşte bunların hepsi inan senin bir yansımandır. Nasıl yansıyorsan oysun işte bu Alemde. Ona buna sarma sakın,gören göz sendedir...

Saygılar Efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.