Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

HAKLARINI ARAYAN ALEVI VATANDASLARA KÜRT'LERE SÖYLENENLERIN AYNISINI BASBAKAN SÖYLEDI

dominik

Önerilen İletiler

Son günlerde Kürt vatandaslarimizin hakli mücadelerine karsin devamli su söyleniyor: "Türkyie'de sadece Kürt'ler yasamiyor ve dolayisiyla sadece onlarin sorunu yok. Türk'ün, Cerkez'in, Bosnak'in,... da sorunlari var ama onlar Kürt'ler gibi ayricalik sitemiyorlar"

Simdi benzeri söylemler Alevi vatandaslarimiza karsin söylenmeye baslandi, hemde starti sayin basbakan yapti. Be söylüyor basbakan, Alevilerin sorunu var ama sunnilerinde var. Bu aynen su anlama geliyor, birakin hak mak aramayi, Türkiye'de herkesin belirli sorunu var. Bakin sunniler hak mak ariyorlar mi? Ehh sizde sunniler gibi susun ve oturun yerinizde. Yarin greve giden iscilerede benzeri söylenirse hic sasmayalim. Fabrikada greve gitmeyen iscilerinde sorunu var, bakin onlar eylem falan yapmiyorlar, sizde isinize devam edin denilirse sasmayalim.

"Başbakan'a göre Sünniler de sorunlu

'Beşikteki yavru için Alevilik nedir? Sünnilik nedir?Alevi kardeşlerim bağırıyor. Senin sorunun var ama Sünni kardeşimin de sorunları var'

ANKARA - Demokratik açılımların referanduma sunulabileceği sinyalini veren Başbakan Tayyip Erdoğan, Sünnilerin de önemli sorunları olduğunu iddia etti. Başbakan, “Allah aşkına beşikteki yavru için Ale-vilik nedir? Sünnilik nedir? Yumuk yumuk ellere, pamuk gibi ellere sahip o yavrucaklar için Türk nedir, Kürt nedir, Roman nedir, Gürcü nedir? Yahu bunlar sorulur mu? Alevi kardeşlerim bağırıyor. Tamam senin sorunun var ama Sünni kardeşlerimin de sorunları var” dedi. ......"

Kaynak: -http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=973576&Date=09.01.2010&CategoryID=78-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son günlerde Kürt vatandaslarimizin hakli mücadelerine karsin devamli su söyleniyor: "Türkyie'de sadece Kürt'ler yasamiyor ve dolayisiyla sadece onlarin sorunu yok. Türk'ün, Cerkez'in, Bosnak'in,... da sorunlari var ama onlar Kürt'ler gibi ayricalik sitemiyorlar"

Haklı mücadele mi? Sırrı Sakık'ı dinledim dün. 'Geçmişte evlatlarını kaybeden (pkk'ya kurban verenleri diyor) aileleri anlıyoruz, iki tarafda gençlerini kaybetti ama bunları geçmişte bırakmazsak sorunu çözemeyiz'. Ortamı ılıttıktan sonra devam ediyo tabi 'geçmişte Kürtlere şunlar yapıldı, şöyle yapıldı, böyle yapıldı'. Bi taraftan geçmişin hesabını sormamasını istiyo, sorulduğunda çözümün gerçekleşmeyeceğini söylüyo. Diğer taraftan da geçmişin hesabını sormaktan bi adım bile geri durmuyo. Kürtlerin haklı mücadelesi varsa, devletin de haklı mücadelesi var. Bu hak hukuk mücadelesi değil. Hakkı hukuku silaha sarılarak arıyorsa iki taraf, ortada haklılık yok, katillik var. 80 yıldır hak aramak için hep aynı yolu kullanıyolarsa Kürtler, onlarda bi sorun var demek bu. Başka bi çare düşünemiyolarsa, onların kafa yapısını sorgulamak lazım azıcık 'acaba neden bulamıyolar' diye. Ben fizik'ten anlamıyosam, zekam ona uygun olmadığı içindir di mi?

Ahmet Türk geçende kendisine Mardinli işadamı ev vermedi diye bi yorum yaptı kameralara, kimse burda onu eleştirmedi bile. Dedi ki 'o da mardinli, hem de kürt benim gibi. Hadi Türk olsa neyse ama'. Yani evi vermeyen Türk olsa anlıcak neden vermediğini, çünkü adamın ırkı Türk daha ne olsun. Irkı Türkse, Ahmet Türke göre bünyesinde tüm kötülükleri zaten barındırıyo. Ahmet Türkün anlamadığı şey, o adamın Kürt olmasına rağmen evi vermemesi. Allaalla abelki de Türkleşmiş bi Kürttür, di mi?

Sonra Ahmet Türk devam ediyo sözünü ve diyo ki 'Benim bi sürü evim, bağım bahçe, tarlam var. istesem satarım birini, en iyi evi alırım'. Kafa aynı kafa. Bazı arkadaşlar bu adamların demokratik olduklarını söylemişlerdi. Adamda hala feodal kafa var. Hala toprakla evle arsayla güçlü sanıyo kendisini. Kimlere kaldı demokrasi. Kimlere kaldı hak aramak di mi? Haklı mücadeleymiş. Severim ben öyle mücadeleyi. Çok severim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklı mücadele mi? Sırrı Sakık'ı dinledim dün. 'Geçmişte evlatlarını kaybeden (pkk'ya kurban verenleri diyor) aileleri anlıyoruz, iki tarafda gençlerini kaybetti ama bunları geçmişte bırakmazsak sorunu çözemeyiz'. Ortamı ılıttıktan sonra devam ediyo tabi 'geçmişte Kürtlere şunlar yapıldı, şöyle yapıldı, böyle yapıldı'. Bi taraftan geçmişin hesabını sormamasını istiyo, sorulduğunda çözümün gerçekleşmeyeceğini söylüyo. Diğer taraftan da geçmişin hesabını sormaktan bi adım bile geri durmuyo. Kürtlerin haklı mücadelesi varsa, devletin de haklı mücadelesi var. Bu hak hukuk mücadelesi değil. Hakkı hukuku silaha sarılarak arıyorsa iki taraf, ortada haklılık yok, katillik var. 80 yıldır hak aramak için hep aynı yolu kullanıyolarsa Kürtler, onlarda bi sorun var demek

.

.

.

Bana ne Ali'ni agaligindan Veli'nin fazla konustugundan. Burada bir halktan ve onlarin gasp edilen haklarindan bahsediyoruz. Biz önce kendimize bakalim elestirdiginiz konuda. Daha hala cemmatlarin etkisinden kurtulamamis bir Türk toplumu, her siyasetcinin destur almasi gereken bagli bulundugu bir cemaat varken, aynen yilanin deveye boynun egri demesine benziyor. Lütfen sadete gelin. Alevi vatandaslarinda herhalde bir feodal büyügü varki onlarada "severiz sizin hakli mücadelenizi" diyecegiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bana ne Ali'ni agaligindan Veli'nin fazla konustugundan. Burada bir halktan ve onlarin gasp edilen haklarindan bahsediyoruz. Biz önce kendimize bakalim elestirdiginiz konuda. Daha hala cemmatlarin etkisinden kurtulamamis bir Türk toplumu, her siyasetcinin destur almasi gereken bagli bulundugu bir cemaat varken, aynen yilanin deveye boynun egri demesine benziyor. Lütfen sadete gelin. Alevi vatandaslarinda herhalde bir feodal büyügü varki onlarada "severiz sizin hakli mücadelenizi" diyecegiz.

Tabi size ne ağalıktan mağalıktan. Ağalık kürtleri sömürmüyo di mi? Kürtlern haklarını Türkler değil, ağaları gaspediyo. Türk toplumu cemaatlerin etkisinde değil bir kere. Hem cemaatleri eleştirip, aşiretleri eleştirmemende çok anlamlı. Görmek istediğini görüyosunuz. Kürtler bölünüp gidince çok mu sevineceksiniz anlamıyorum ki. Devenin kim olduğunu söylemeden önce herkes kendi eğriliğine dönüp bi bakmalı di mi ama. Alevilerin haklı talepleriyle Kürtlerin bölücü taleplerini aynı kefeye koymayı vicdanına sığdırabileni de burada gördüm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi size ne ağalıktan mağalıktan. Ağalık kürtleri sömürmüyo di mi? Kürtlern haklarını Türkler değil, ağaları gaspediyo. Türk toplumu cemaatlerin etkisinde değil bir kere. Hem cemaatleri eleştirip, aşiretleri eleştirmemende çok anlamlı. Görmek istediğini görüyosunuz. Kürtler bölünüp gidince çok mu sevineceksiniz anlamıyorum ki. Devenin kim olduğunu söylemeden önce herkes kendi eğriliğine dönüp bi bakmalı di mi ama. Alevilerin haklı talepleriyle Kürtlerin bölücü taleplerini aynı kefeye koymayı vicdanına sığdırabileni de burada gördüm.

Sayin Buckminster, Kürtlerle Kütcülük yapanlari nasil ki ayni kefeye koymuyoruz, Alevilerle Siyasi Alevicileri ayni kefeye koymamaliyiz. Size hak veriyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adamin birinin yolunun üzerinde birkac cesme varmis, oradan gecerken hep ayni cesmeden su icermis, bunu farkedenler birgün sormuslar, "Ya arkadas,sen bunca cesme varken neden hep ayni cesmeden icersin suyu, hem o su bilmem nerelerden dolasarak geliyor o cesmeye" diye sormuslar.

Aldiklari cevap: "Ben bu cesmenin suyunun tadini seviyorum, bana ne nereden dolasip geldigi" olmus.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim, neden inadina insanlari fislemeye devam ediyorsunuz?

Kürt vatandaslarin hak talepleri ile agalarin varliginin ne alakasi olabilir? Hangi mantiga dayanarak Kürt vatandaslarin haklarini savunmak agaliga arka cikmak anlami cikartiyorsunuz?

Biz Türk'lerin her seyi iyimi, mesela bizde de modern agalar yokmu, ülkenin 70% tarikatlara bagli degil mi ve bu tarikatlarin yönlendirmeleri dogrultusunda iktidarlar ve politikacilar siyaset üretmiyorlar mi? Bunlar var diye Türk iscileri haklarini talep etmeyecek mi? Veya Alevi vatandaslar haklarini talep etmeyecek mi?

Nedir sizin Kürt halki ile alip veremediginiz? Konu Kürt halki icerisindeki sömürücüler, gericiler,... ise söylemlerinizde sonuna kadar hakli olursunuz, ama burada konu belirli gruptan vatandaslarin verilmeyen haklarini istemeleri ve bizimde bunlara destek olmamiz. Konu basligina bakin sizin deyindiginiz konulara bakin, ne alakasi var. Korkarim yakinda benzeri söylemleri Alevi vatandaslar icinde söylersiniz. Onlarda bir adim daha ileri gidip yeter artik haklarimizi ya verin ya verin deseler, derhal karsi cikarsiniz ve onlara da Kürt'ler örneginde yaptiginiz gibi konu disi örnekler ile elestirirsiniz. Nasil olsa simdi AKP iktidarda ve Alevi vatandaslar da AKP ile sorunlu olduklari icin Alevi'leri destekler görünüyorsunuz, ama CHP veya MHP iktidarda olsa ayni tutumu göstermezdiniz. Destekliyorsaniz gercekten destekleyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Buckminster, Kürtlerle Kütcülük yapanlari nasil ki ayni kefeye koymuyoruz, Alevilerle Siyasi Alevicileri ayni kefeye koymamaliyiz. Size hak veriyorum.

saygilarla

Siz sadece Alevi'lerin hakkini savunun yeter. "Siyasi Aleviler" ona da razi olur. Lafla peynir ekmek yenilmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.