Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Şu Dünyaya Neden Geldik..

alkanaga

Önerilen İletiler

insan bu dünyaya kendini bulmaya gelmiştir..

işte kendim bu değil mi ?

C=Değil

bu senin varlığın vesikası fotoğrafı resmidir.. sen değil kardeşim

15 yaşındaki resminle şimdikini karşılaştır.. ne çok değişmiş başkalaşmışsın dimi.. bu ben değilim dersin

15 yaşındayken de işte benim diyerekten kendini gösterdiğin şey.. sen değil.. senin varlığın bir vesikası bir fotoğrafı imiş

Ezel aleminden Veli isminde biri gelmiş ne maalum ? C= işte bu vesikası.. resmi

İnsan bu aleme 3 şey için gelmiş diğer bütün hadiseler bu 3 şeyin teferruatıdır

bilmek bulmak Olmak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yeni bir soru degil bu:

"yunus sen bu dunyaya niye geldin

gece gunduz HAKKI ZİKRETSİN DİLİN"

hakk kelimesinin anlami gorecelidir; tartismaya aciktir. :)

Hakikat Acıdır derler.. hani göreceliydi..

aslında hakikatten daha tatlı bir şey yoktur.. manevi tad alma kuvvesi bozuk olana acı gelir..

zikr: anmak hatırlamak demektir..

yani filan sene filan yerde bir yemek yemiştim.. hala hatırlarım tadı damağımda unutmam anarım..

çok güzeldi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hakikat Acıdır derler.. hani göreceliydi..

aslında hakikatten daha tatlı bir şey yoktur.. manevi tad alma kuvvesi bozuk olana acı gelir..

zikr: anmak hatırlamak demektir..

yani filan sene filan yerde bir yemek yemiştim.. hala hatırlarım tadı damağımda unutmam anarım..

çok güzeldi..

afiyet olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana sorulan, "bu dünyaya neden geldin" sorusuna bildiklerimle verebileceğim en mantıklı vevap; "benim isteğimle olmadı, bir dişi ile bir erkeğin zevk alma amaçlı birleşmesi sonucu geldim dünyaya" olabilir.

Ama bilinmeyen bir çok şey de uydurabilirim "bu dünyaya neden geldin" sorusuna. İnanan da çıkabilir, inanmayan da. Bu, yapabileceğim satış becerime bağlı. Bilinmeyenlerle bir çok şey uyduran, satışı güçlü olanlar, epeyce taraftar toplamışlar tezleriyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

afiyet olsun.

Doğru ve Yanlış.. Hayır ve şerr Hakiki tesirler midir ? Yoksa psikolojik bir zihin hali midir ?

(Ağzının tad alma kuvvesi bozulmamış kimseler.. ağzını aldıkları lokmanın tatlılığını ve acılığını

hissettikleri gibi.. ezeli istadatı Hak ve Hakikatten zevk alma hususiyetleri bozuk olmayan kimselerde..

vucudu maneviyeleri ile hayır ve Şerri böylece hissedebilirler.. Görünüşte.. yanlış olan Şerr olan bir şeyi

sözleriyle ne kadar dönürürüp tevile kaşkışsalarda.. içinde sessiz sözsüz bizsiz sizsiz konuşan

vucudu manevileri.. bir şeyin Şerr olduğu Hususunda şaşmaz.)

hayatın acımı geçiyor.. bu acılıklar tatlılığa nasıl inkılap edebilir.. düşün ?!?!?

dipnot : parantez içindeki alıntıladığım bu soru ve cevap:

Hazreti Muhammed Şemseddin Yeşil Efendinin.. Amerikalıların sorduğu sorulara

cevap adlı eserinden aldım.. sizlerin anlayabileceği dilde bir sadelikte buraya getirdim..

ANmak için ANI lazım..Hatırlamak için HATIRA gerek.. :)

Anı ve hatıra gerek diyorsun

Kuranı Mübinde Cenabı Hak buyuruyor Ki

şarhoşken hatta ne dediğinizi blmediğiniz halde.. namaza yaklaşmayın..

oradaki sarhoşluk iki saatte 24 saate ayılan sarhoşluk değildir..

kim söylüyor Allah

demek ki çook büyük bir şeyi beyan ediyor 2 saatlik bir şey için konuşmuyor

orada ki şarhoşluk gaflet şarabı ile mest olmuş sarhoşluktur.. rakı içen iki saatte ayılır

gaflet şarabı ile mest olmuş kimsede ancak ölürken ayılır.. işte bu çok fena bir durumdur

insan o zavkit o sarhoşluktan ayılır amma.. Ahhh der Aman.. bir an müsade et dediğin gibi olucam.. Kudret geçti artık der..

Ayetin daha aşağısını okudun mu ?

hatta der ne dediğinizi bilmediğiniz halde.. namaz yaklaşmayın

Bunun manası :

insan der ki filan sene filan yerde bir yemek yemiştim.. hala hatırlarım tadı damağımda unutmam anarım..

çok güzeldi..

iyi peki güzel.. soruyorum.. 2 hafta evvel yatsı namazının farzının ikinci rekatında fatihadan sonra hangi sureyi okudun..

benim sofram... 10 sene evvel yediğin andığın hatırladığın sofradan da aşağı değil ya ?

Anlatabildik mi ?

Allah bu asırda.. ne namazına bakar ne oruçuna..

Kim beni ve beni beyan edenin muhabbetini tercih ediyor.. her asrın bir imtihan suali vardır..

bizim talihimizde bu çıkmıştır.. bu imtihanı verebildin mi.. iftiharla geçer insan sınıfı

Allahın iftiharıda nasıldır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana sorulan, "bu dünyaya neden geldin" sorusuna bildiklerimle verebileceğim en mantıklı vevap; "benim isteğimle olmadı, bir dişi ile bir erkeğin zevk alma amaçlı birleşmesi sonucu geldim dünyaya" olabilir.

En mantıklı cevap : benim isteğimle olmadı.. çiftleşme aletleri ile geldim diyorsun

ya peki bu alemden giderken.. kendi isteğinle mi gidersiniz

gelmede gitmede sana sormadılar.. hiç kimseye sormadılar.. dünya denilen acaip bir alem vardır gelirmisin

buradan sizi alıyoruz istermisin.. isterim ama korkuyorum.. çok isterim hemen alın

hayır istemem.. ben burada kalıcam.. sordular mı ki ? yoo..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ferrari.. :)

Sizin Allah ile anılarınız sadece namaz kılarken okuduklarınızdan ibaretmi.. :)

essalatu hayrün minel nevm: namaz uykudan hayırlıdır

insan uyuduğunda kendisini kendinsinden alıp o tatlı sahaya attar.. neler görür neler tadar

neler işitir neler söyler

namaz uykudan hayırlıdır.. yani hakiki namaz kılan.. kendinde değildir.. orada gördükleri işittikleri

taddıkları uykuda iken taddığı gördüğü işittiği şeylere benzemez hayırlıdır..

nasıl ki ahiret dünyadan hayırlıdır.. namazda uykudan hayırlıdır

namaz uyumadan kendini kendinden alıp.. Allahın sana kendimi verdim demesidir yaa

namazda okuduklarının manası tadı nedir acaba..

süphena rabbiyel azim ne demek tadı nasıl acaba..

semi allahu limen hamd ne demek tadı nasıl acaba

ama işte manevi tad alma kuvvemiz bozuk.. hiç zevk tadamıyoruz..

namaz kılmak duduklarından ezberlediğin şeyleri söylemek değildir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En mantıklı cevap : benim isteğimle olmadı.. çiftleşme aletleri ile geldim diyorsun

ya peki bu alemden giderken.. kendi isteğinle mi gidersiniz

gelmede gitmede sana sormadılar.. hiç kimseye sormadılar.. dünya denilen acaip bir alem vardır gelirmisin

buradan sizi alıyoruz istermisin.. isterim ama korkuyorum.. çok isterim hemen alın

hayır istemem.. ben burada kalıcam.. sordular mı ki ? yoo..

Yine bildiğimiz kadarıyla, bu yaşama gelişimiz gibi, yaşamımızın sonu da kendi isteğimizle olmuyor. Canlıların oluşumunda yeni hücrelerin oluşması, yok oluşunda ise hücrelerin zamanla yaşlanıp ölmesi doğanın devinimi. Zamanla belki hücrelerin yaşlanıp yok olmasına çare bulunabilir. Ben bulunabileceğine inanıyorum. Ancak bu uzun zaman alacak tabiiki.

Yalnızca insanların beyinleri faaliyette olduğu süre içerisinde, akılları ile istediklerini yapabilirler. Bu da insanların zamanla kazandıkları bir özellik. Bu özelliği nasıl kazandığı sorusu bilimlerde mümkün olduğu kadar açıklanıyor.

Şu ana kadar bilimce cevaplanamayan sorular, bizleri mitolojilerin, teolojilerin anlamsız yaratılış amacı iddialarına götürmemeli. Somut olmayan iddialara inanmak, sadece içi boş bilgilere inanmaktır.

"İmtihana gelinildi, imtihanı kazanmak için şu şu törelere uymak zorundasınız" dayatması, bu dayatmalarla yaşamdan rant sağlamaya çalışan gurubun cin fikirliliğidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalnızca insanların beyinleri faaliyette olduğu süre içerisinde, akılları ile istediklerini yapabilirler. Bu da insanların zamanla kazandıkları bir özellik.

Bu özelliği nasıl kazandığı sorusu bilimlerde mümkün olduğu kadar açıklanıyor.

Akıllarıyla istediklerini yapabilirler..

kaiatta herşeyin bir vazifesi vardır.. hangi zerreye bakılırsa.. muhakkak bir vazifesi olduğu görülüyor

yani.. bir bilim adamı kainatta bu şey niçin olmuştur diyemez.. incelendikçe muhakkak bir vazifesi oluğunu görülüyor

eko sistem var dimi..

İnsan da bu kainatta bir varlıktır.. şimdi kainat vazife ile dolu dolu olduğu halde.. İnsan vazifesiz başı boş mu var olmuştur

eğer insan başı boş vazifesiz kafasına göre hareket eden bir canlı olaraktan varsa bu alemde..

o zaman Hilkat abes olur. halbuki hilkatte abes bir şey yoktur.. diyor bilim adamı

muhakkak her canlının bir vazifesi vardır.. zamanla incelendikçe çıkıyor

o halde.. vazife ile dolu olan bu kainatta.. herşeyin bir vazife ile var olduğu bu almede

insan başı boş mu ? unutulmuş mu.. bir vazefesi yok mu ?

yok dersek.. hilkat abes olur.. halbuki hilkatte abes hiçbir şey şey yoktur.. o halde insan unutulmuş olur mu

onunda bir vazifesi vardır

o halde ikinci hayat vardır.. diyor bilim adamı..burada aklının kafasının istediği gibi yaptıklarınında.. ihtiyari hareketlerininde

bir mükellefiyeti vardır

ikinci hayat muhakkak olması lazımdır.. mesala insan kafasına göre bir şeyi yaptı... niçin yaptı.. cevap ikinci hayatta..

bu canlı niçin olmuştur.. ?

bu canlı neden olmuştur.. sorusnun cevabı başadır.. işte şundan olmuştur..

bu canlı nasıl olmuştur.. işte böyle böyle devrelerden geçmiş olmuştur

peki niçin olmuştur.. çünkü eğer olmasaydı eko sistem darmadağın olurdu..

bu gördüğümüz hayatın güzelliklerin yşilliklerin devamı için var

heee.. peki İnsan niçin olmuştur.. bu ihtiyari harekletleri niçin var.. bunu ikinci hayatta görücez oranında bir düzeni sistemi var..

anatabildik mi ?

Şu ana kadar bilimce cevaplanamayan sorular, bizleri mitolojilerin, teolojilerin anlamsız yaratılış amacı iddialarına götürmemeli. Somut olmayan iddialara inanmak, sadece içi boş bilgilere inanmaktır.

bu soruyu tersini ceviriyorum..

şu anada kadar bilimce cevaplanamayan ysorularda..

kainatta şu şey niçin olmuştur diyemezsin.. abes hiç bir işe yaramıyor.. bir vazifesi yok diyemezsin..

zamanla inceledikçe vazifeli olduğu çıkıyor meydana

İmtihana gelinildi, imtihanı kazanmak için şu şu törelere uymak zorundasınız" dayatması,

bu dayatmalarla yaşamdan rant sağlamaya çalışan gurubun cin fikirliliğidir

bu alem bir imtihan alemi değilse... sefa alemimi.. bu dünya sefa yerimi :)

her sahanın cin fikirli adamları vardır.. yalnız Dinin değil..

şimdi cin fikirli adamlar yüzünden.. o mesleklerin aleyhinde mi olalım..

mesela doktor liyakatsizliği ile.. filan hastaları.. taciz etmiş..

tıbba lüzüm yoktur hastaneler kapatılsın.. denilir mi ?

Sabah yataktan kalkınca gece yatana kadar geçen Vakit, NAMAZ vaktidir..ve içinde rükuda vardır secdede vardır..kılınan vakit namazın zevkleri,

İKAME edilen hayat namazı içinde daha yüksek frekansta ve bolca vardır..

hayret.. Allah cephede düşman karşında olduğun anda bile... namazı kıl diyor.. gel seni seviyorum namaz penceresinden ben seyret diyor namazın terkini müsade etmiyor..

yani herhalde bir insan için cephede ölüme ramak kala düşman karşısında olduğu andan daha MÜHİM bir an olamaz

şimdi orada bile Cenabı Hak namazın (salatın) terkini müsade etmiyorda.. salatın nasıl kılınacağını beyan

ediyor ama bazıları bunu teslim etmiyorda.. (salat) kelimesini döndürdükçe döndürüyor

diğer tarafta.. teslim edenlerinde bazıları namaz kılmazsan.. ahirette feci yanarsın diyor

yaa bu müslümanlar karmakarışık olmuş yaa

hayat namazının içinde daha yüksek ferakansta bolca varsa.. neden cenabı Hak savaşta cephede bile

peygamberine namazın nasıl kılınacağını beyan ediyor..

hayat namazı içinde olmayan şeyler namazda mı var acaba ?!?!?

sonraaa.. namaz kıldıktan sonraaa !!! bir aşağıdaki ayete de... Allahı her yerde anınız diyor..

şimdi dikkat !! salat kelimesini döndürdükçe döndürenler

namaz (salat) sadece allahı anmak zikretmek Allahın dini yaymak insanlara islamı anlatmak filansa

neden cenabı Hak (salattan) namazdan sonra bunları yap diyor

salattı namazı eda ettikten sonra Allahı heryerde anınız.. diyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu alem bir imtihan alemi değilse... sefa alemimi.. bu dünya sefa yerimi :)

her sahanın cin fikirli adamları vardır.. yalnız Dinin değil..

şimdi cin fikirli adamlar yüzünden.. o mesleklerin aleyhinde mi olalım..

mesela doktor liyakatsizliği ile.. filan hastaları.. taciz etmiş..

tıbba lüzüm yoktur hastaneler kapatılsın.. denilir mi ?

Rahatsızmı oldun? İnsanların sefada olması seni neden rahatsız ediyor? Mutlu olmak insanın en büyük hakkı. Baskıcılarla fikir yoldaşlığın mı var?

Ne imtihanı? Neden imtihan? Beni dünyaya getirenler bana sordularmı ki seni dünyaya getirip imtihan edeceğiz diye? Bendenmi izin aldılarmı ki imtihana karar kılmışlar. Nereden bu emir vaki?

Yok Yok bu aslında imtihan falan değil. Yine sömürücülerin cin fikirliliği. Bulmuşlar bir formül, Allah, kitap, peygamber, imtihan. Seni imtihan edeceğiz. Aslında amaç bir şekilde, cin fikirlilikle beni kullanmak.

Benim değil senin minnet borcun var bana. Sana bir zevk, bir iş, bir oyalanma olmuşum. Beni oluşturmak ya da yaratmakla(!)kendini tatmin etmişsin. Sen kendini imtihan et! Bir çok olumsuzlukların var bana karşı. Hastalık, acılar, eksiklikler, ölüm vs. Bunların hesabını nasıl vereceksin insanlığa? Her gün oluk oluk kan akıyor. Bunların ilk sebebi benmiyim? Kaldıki bunlar da yetmiyor gibi, bir de "öldürün" diyorsun. İmtihanda sınıfta kaldın ey ilah. Günahların çok. Asıl sen yanmalısın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rahatsızmı oldun? İnsanların sefada olması seni neden rahatsız ediyor? Mutlu olmak insanın en büyük hakkı. Baskıcılarla fikir yoldaşlığın mı var?

Ne imtihanı? Neden imtihan? Beni dünyaya getirenler bana sordularmı ki seni dünyaya getirip imtihan edeceğiz diye? Bendenmi izin aldılarmı ki imtihana karar kılmışlar. Nereden bu emir vaki?

Yok Yok bu aslında imtihan falan değil. Yine sömürücülerin cin fikirliliği. Bulmuşlar bir formül, Allah, kitap, peygamber, imtihan. Seni imtihan edeceğiz. Aslında amaç bir şekilde, cin fikirlilikle beni kullanmak.

Benim değil senin minnet borcun var bana. Sana bir zevk, bir iş, bir oyalanma olmuşum. Beni oluşturmak ya da yaratmakla(!)kendini tatmin etmişsin. Sen kendini imtihan et! Bir çok olumsuzlukların var bana karşı. Hastalık, acılar, eksiklikler, ölüm vs. Bunların hesabını nasıl vereceksin insanlığa? Her gün oluk oluk kan akıyor. Bunların ilk sebebi benmiyim? Kaldıki bunlar da yetmiyor gibi, bir de "öldürün" diyorsun. İmtihanda sınıfta kaldın ey ilah. Günahların çok. Asıl sen yanmalısın...

Bir çok olumsuzlukların var bana karşı. Hastalık, acılar, eksiklikler, ölüm vs. Bunların hesabını nasıl vereceksin insanlığa?

sende böyle olduğu gibi Vicdanı mukayesenle diğerlerinde de böyle olduğunu gördüğünde..

Bu dünyanın sefa yeri olmadığını anlarsın

bu dünyada hiç kimsenin işlerinin yolunda gitmediğini anla..

bu dünya sefa yeri değil

burası imtihan alemi.. ibtila alemi..

ibtila demek.. bir şeye müptela olmak demektir..

hani.. müptelayım ben... derler.. yaa..

Allah herkes bir yerinde tutmuş yakalanmıştır onu onunla imtihan etmek üzeredir..

Mevlanın dayağından lezzet almayan seviyorum davasında bulunmasın diyor.. Koca Hazreti Rabia.. O büyük Anne

Kadın

bu alem imtihan alemi değilse.. insanın başına yağan bu müsibeti.. kim kimden sorabilir..

nedir bu ?

bu alem imtihan alemi değilse..

neden hiç bir insan.. başına gelen musibetleri tahlil edememişde.. tahlilde aciz kalmış.. nedeni bulamamış

buna yol verilmemiş

akıl tıkanır.. insan orada iman ve aşk ile yol alabilir.. iman sahibi akla kanmaz.. (aşk romanda okunan aşk değil)

sen doğruyu bağlı bulunduğun derecenin müsadesi nisbetinde anlayabiliyorsun.. ben sana kanma der.. iman arar

yani 15 sene evvel bugünkü aklım olsaydı neler yapmazdım ki

15 sene evvel sınıfı geç sana bisiklet alıcam dediklerinde tamam diyordum

aldanmışım.. o gün bana zevkli geliyordu ama.. daha bilmediğim ne zevkler varmış

aklımın haber yokmuş bu zevklerden.. ben akla kanmam der.. iman ve aşk arar

demek ki aklım benim önüme ufak ufak şeyler getiriyor.. bağlı bulunduğu derecenin müsadesi nisbetinde anlayabiliyor

ben bu kayıtlardan kurtulunca.. ahirette ne zevkleri kaçırmışım dersem

mesela en çirkin kıymetsiz değersiz bir insanın gönlünü almış olsam ve bundan zevk alsaymış

bugün neler neler kazanacaktım yahut o gün bana ne zevkler verilecekti.. Büyük Kitapta beyan etmiş

iman sahibi olursam aklım beni aldatamaz.. imanım olmaz akılım beni taciz eder.. bundan ancak iman ile kurtulabilirim

akıl aldaTmamaya yarar.. aldaNmamaya değil. çünkü akıl hep aldanır.. akıldan daha üstün bir varlık ara iman iman

ne acaip bir tecellidir ki.. bir kimse ne kadar bilgili olursa olsun bütün cevapları bilirsede bilsin

onu imtihana tabi tuttuklarında.. imtihana girdi mi sıkılır.. imtihan olunmaklıktan sıkılır

bu alem imtihan alemi değilse.. nedir yaa... sefa alemi mi ?

...

bana sormadılar diyorsun

soruyorum.. sana.. kaç yaşındasın 20 30 40 neyse.. 50 sene evvel kendini bilirmiydin

15'ine kadar kendini bilmezdin.. 5 10 senedir var zennetiğin.. bu hakka isyan eden sahte benliğini bilirmiydin..

işte insan 5 10 senelik bu varlık bana nerden geldi.. bunu araştırmıyor.. o yüzden inliyor

Aman!! 32 sene evvel ben kendimi bilmiyordum demiyor

hangi bir adam vardır ki aklı ve muhakemesi yerinde durdukça bu kadar meşakatli sıkıntılı bir hayatı Hiçliğe tercih etsin

yani bu hayatı gelmek istermiydi..

hayır

o halde aşk nedir bu müthiş suale kim cevap verebilir..?!?!??

50 sene evvel şu isyan eden sahte benliğin varmıydı yok

olsaydı bu dünyaya gelmek istermiydin yok

demek ki buraya gelmeden evvel bir teslimiyet içersindeymişsin

sen yok değildin... hakikatte ne yoktan bir zerre var olur

ne de vardan bir zerre yok olur yaa.!! varlığın artmasına eksilmesine imkan var mıdır yaaa!!1??

sen yok değildin

dünyaya gelmek çok zordur..

bak mevlana ne diyor

Kaza u Kader beni çekmeseydi bu aleme ne olurdu halim..

demek mevlana için bile bu dünyaya gelmek çok zormuş

mevlana kimdir dünyaya kendisini kabul ettirmiş yaa... dünyada günü yapılıyor

sultanı kader.. beni bu aleme çekmeseydi ne olurdu halim diyor

sultanı kaderle boğuşulmaz..

biz evvela Allahın kahyasıyızdır.. kısmeti ezelimizden razı değiliz

bak milyarlarca senedir bu dünya var.. bu dünya ne aşklar ne meşkler ne salatanatlar neler neler gördü

senin bundan bir kısmetin varmıydı yok isyanda mıydın yok..

kısmete bak ki şimdi geldin..

kısmeti ezelisinden razı ve hoşnud olan insan Allaha teslim olmuş insandır.. zevk ile yaşar..

Allah haminne mi yaaa !! ne olur hamine verirmisin.. Allah haminne mi ??

hayır! Allah sen diyor şu benliğinden sıyrıl diyor.. aramıza giriyor diyor

100 sene evvel varmıydı şu benliğin.

ben kimim de.

nerden geldim de

ne olucam de

nereye gidiyorum de

bak uyuduğunda bambaşka bir alemdesin.. büyük bir gurbettesin seni orada yalnız bırakıyor muyum?

sana annenden babanda daha yakın değilmiyim

seni ne annen ne baban bilmezken.. hayatında kıymet verdiğin kimselerin hiçbiri seni bilmezken

hiç bir tanıdığın.. kıymetini bilen yokken.. ben senin kıymetini bilirdim getirdim.. emanet ettim

seni sinek yapmadın

sana böyle değer verdiğim gibi böyle getirdiğin gibi diğerlerinide böyle getirdim..

incin incin ama kimseyi incitme..

bir gün şucunu yüzüne vurdum mu.. hem benim salatanımda sarayımda oturusun. hem sarayın kızlarında gözün olur

seni kovdum mu.. yüzüne vurdun mu.. ben seni ezelden beridir bilirim.. düşündüğün şeylerden münezzehim

hiç bir şeyin yoktu sana vermedim mi buyrun nimetiniz derim sana verdikçe veririm..

kadere bağlıdır.. muhakkak oldu.. gelir elbette hükmü kader.. at o skıntını

maddelerde eşitlik olmaz ki.. bu alemde herkes eşit olamaz ki

herkes eşit olursa... kainatta bütün işler durur.. ben filana çok evlat mal veriyorum diye onları çok seviyorum değil ki

maddelerde eşitlik olmaz ki..

bak kitapta ne yazıyor.. birine bir nimet geldimi.. Allah beni kayırdı der..(böylelikle nimetin şükrünü yapamaz imtihanı kaybeder)

diğeride Allah bana ihanet etti bir şeyim yok der (oda sabr edemez imtihanı kaybeder)

her zaman ihanet olmaz ki.. bazen o kulun değerini yükseltmek için olur..

görünüşte hiç bir şeysi olmayan iman ve aşk ile beslenen bir insan ölürken..

son nefesinde nasıl gider.. bir merhameti süphani esmez mi ?

pek çok şeyi olan bir insan ölüm hastalığında nasıl gider.. eyvah filan filan şeye sahip olucak.. filanı alacak.. der

sıkıntılar içinde boğulurda gider..

öbürü gittimi.. bir şey bulur..

Allah ölüm anını herkese göstermemiş.. o zaman kainat dururdu.. ölüm hastalığıda insana bir bak kumandası verilir

en çok komada olanda belli olur. hayretli nazarlar başlar.. bakar.. huuhh der gider..

hayatındaki acılıklar büyük bir nimettir.. güzel karşılamak gerekir.. ALEMDE MİHNETİ ZEVK ETMEDİR HÜNER

FELEĞİN SEVİNCİde GAMIda BÖYLE GELİR BÖYLE GİDER.. devamı yok ki ne sevnçin ne üzüntünün devamı yok

2 sene evvel çok üzüldüğün şeye şimdi üzülürmüsün umurunda mı..

kendini dolduruşa getirirsen 5 sene evvel ki yaşadığın şeyde üzülürsün ama bu başka bir üzüntüdür

o günkü üzütünün aynı değil

hayatta iflas yoktur.. doğduğunda sineğini kovamazdın

yanında biri olmasa ağyar seni parçalardı

şimdi bak yürüyorsun geziyorsun sineğinide kovuyorsun..

hayatta iflas yok

ne kadar düşsen sineğini kovamıycak kadar düşersin..

nen vardı ki elinden aldı.. hangi mertebeden aşağı saldı..

evvelde hiç bir şeyin yoktu ki... onun için hayatta iflas yok..

Allahtan çalan yakalanır.. hile ile dalavereyle işini gören kimse insanlrı kandıran kimse

Allahtan çalıyor demektir.. Allahtan çalan yakalanır..

Allahın hukukunun temeli nedir bilirmisin

ihmal ile istinadır (daima önde)

kendisine yapılan tecavüzlere gayet geniş mühlet verir

kendisi için zaman yok ki veriyor mühlet

benim için senin için bin on sene milyon sene

ama onun için zaman yok ki

zaman olmayınca muhlet veriyor

yoktur dersin bırak bu safsatayı dersin gayet çok geniş mühlet verir

sen birisine ceza vereceğin vakit acele edersin benim elimden o kuvvet gider dersin

Allahın elinde o kuvveti alacak kuvvet yok

acele etmiyor.. zaman yok ki..

zaman olmayınca bütün insanlığa ve insanlara muhlet veriyor.. ***

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Renault.. :)

Neden kılınıyor Namaz..Allahın emri..tamam emri..Allah bu; ANLAMI MANASI olmayan bir emir verirmi.. :)

Namaz kılan ne anlayacak; yada Namaz kılarak ne anlatacak..ve bu anlayışla nasıl yaşayacak.. :) yani Namaz hayatı nasıl güzel ve kolay kılacak..Namazın içindeki nasihatler NELER.. B)

Yok dayı..ben anlamam..faydasını zararını..kılarım sadece,diyorsan..TAKLİT olur o zaman.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu da yeni bir tarz..

dincilerin yani metafizikçilerin (fizikötesi) konuyu ve insanı kendi

<inançları>na çekmek ve tümüyle kontrol altında tutma politikasının bir

başka versiyonu..

diğer topictede aynı düşünce taraftarının bir başka türevi olarak

<dine inanılmazsa ahlak kurulamaz> işleniyor..

ayrıca belirtelim ki eskiyen versiyon <her nefis ölümü tadacaktır>

yani bilimin <her canlı ölümlüdür> yasasının dinsel doğmaya bulaştırılmış

versiyonu..

++++

oysa konunun özü asıl itibarıyla madde ile ide yani düşünce

arasındaki ilişkiler..hangisinin birincil(asli) ve diğerini belirlediğine

ilişkin bin yıllık felsefi tartışma..

bu tartışmaya girilebilse belki verim yakalanacak..

ama amaç biliniz ki verimlilik değil..

dinsel doğmaların,hurafelerin,karşıdakine politik bir şekilde zirkedilmesi..

bu yapılırken de mümkün olduğunca kutsal kitaplardan alıntılar unutulmaz,

bol arapçanın eşliğinde..insanaların inançları kullanılır sonuna kadar..

eğer bu başarılmışsa o insan artık kolay kontrol edilebilir..

denecek ki bu dünyaya imtihan(sınav değil,arapçası imtihan) edilmeye

geldik.sonra imtihan sonucuna göre ya cennetle ödüllendirme veya

cehennemle cezalandırma olgusu bekliyor insanlığı..

bu cennet-cehennem ritüeli aşağı yukarı tüm dinlerde mevcut..

çünki tüm dinler inananlarını ancak bir ödül-ceza sistemi ile tutabiliyorlar...

oysa bu konularla direkt olarak ilgili olan,dinlerin toplumda nasıl bir

fonksiyonu olduğu işlenmez..dinlerin yedibin yıllık insan tarihinde nasıl

bir gelişme gösterdiği neden büyük bir kısmının öldüğü,kalanların büyük

ölçüde toplum yaşamından el çektiği daha da önemlisi toplumsal

katmanların çıkar savaşında dinlerin hangi sınıfa hizmet ettiği soruları

hiç irdelenmez..

soruyu soran aynı zamanda verdiği cevapla konunun gidişini yönlendirendir.

++++

canlıların en gelişmişi olan insanoğlu tüm canlılar gibi üreme yolu ile

yaşama merhaba der...bu gelişmiş canlı günlük yaşamında üretime,bölüşüme,

tüketime girer..bunlar toplumsal ilşikilerdeki alınan rolleridir ki aynı zamanda

insanı değiştirerek yeniden üretir..bir başka deyişle insan yaşarken üstlendiği

üretim rolleri onu etkileyerek değişime yolaçar zamanla..yani insan da gerek

kişiliği gerekse fiziği,kendini ifade ediş biçimi devamlı değişmektedir..

aile olabilmesi,eğitim alıp vermesi,kültürel miras bırakması aslında onun

rollerini kendi türüne miras bırakmasından başka birşey değildir.

ve bu gelişme de sonsuzdur.insan kendine bağlı olan ve olmayan tüm

faktörlerin bir bütünü olarak yaşar..bu yaşamında aslında üretimleri ile

(bu üretimlere,çalışma hayatından tutunda,ürettiği sanat eserlerine kadar

hepsi dahildir.)kendini gerçekleştirir..bu farkında olmadan kendini eylemiyle

var etmesine ve bir amaç edinmesine yolaçar..yani insanoğlunun yaşam

amacı en geniş anlamda üretim ve bölüşümüdr.

++++

çağımız artık sekülerizm çağıdır,laisizm çağıdır..

(sekülerizm: toplum yaşamının dinsel buyruklara dayandırılmadan yönetilmesi.

laisizm: dinle devlet işlerinin ayrılması)..

dinlerin buyruğu altında yaşamak isteyenler olabilir,bu onların tercihidir.

ama artık çağdaş devlet ve toplum yapısının kısacası günümüz modern

hayatının herhangi bir dinin doğmalarıyla yönetilemeyeceği kanıtlanmış

bilimsel gerçektir...

ayrıca belirtelim ki dinler taraftarlarını sistemin içinde tutabilmek için onlara

demokrasi filan tanımazlar,aykırı görüşlere fazla tahammülleri yoktur.

kafirlikten,katlin vacip olmasına kadar,veya afaroz edilmeye kadar cezalarla

dinsel buyrukların emrinden çıkmak cezalandırılır.

bugün dünya atlasının geri kalmış yerleri ile dinlerin yönetimde etkili olduğu

yerleri boyadığınızda tam tamına çakıştığını görürsünüz..çünki bunun

altında yatan gerçek bilimsel araştırmaya,teknolojiye,bilimsel gelişmeye

adanmış bir toplumsal yaşam modeli yerine,

<dünya imtihan dünyasıdır-gerçek değildir,

biz kuluz,amaç kulların tanrıya layık olacak şekilde yaşamaları>

mantığıdır..

oysa insanın geleceği kendi aklındadır yani bilimdedir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.