Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ledün ilmini çıkar için kullananlara ceza ayeti varmı ?

çelikbilek

Önerilen İletiler

Ledün ilmi için çok esrarlı , gizli , ve özel olduğu söylenir.

Peki bu ilmi çıkarlar için kullanan alimler için bir ceza yada mükafat ayeti varmıdır ?

bil-SİZ-liğime verin ve Ceh-ALET-ime verin...

Ceh :"Certified Ethical Hacker" =(Etik Hacker bilgilerini iyi amaçlı kullanan Hacker)

Alet : e biz olmuşuz , başka nerden merak edip el-aleme soracak......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz-liğimiz, Biz-liğimizle bir cevap vermeye çalışalım izninizle :)

Bugüne kadar hangimiz cehaleti yaşamadan gelebildik ki?

Cehaleti dahi tatmadan olurmu hiç?

Önemli olan, bugünden sonra ne yaptığımız, ne yapacağımız olmalıdır diye düşünüyoruz.

Herkes güzel olanı istiyor ama kendi güzelini elbetteki..Bazen kalkıveriyor örtüler 'kendi kendilerine'. :)

Elbetteki öncelikle sevdiğimizi düşündüğümüz kişilere kalkıveriyor örtüler.

Her ne kadar bu çıkar gibi düşünülsede,normal geliyor bize bu durum, çünkü sevgiye açılıyor örtüler.

Kendinden kendine kalkan örtülerin cezasının olmadığını düşünmeye çalışıyoruz, yoksa cezalıyızdır, herkes gibi :)

Ceza değil; sevgiden başka hiç birşey görmek istemiyoruz.İstediklerimizi yaşadığımızı biliyoruz. O yüzdende, yolumuza bakıyoruz..

Herkese iyi yolculuklar :) )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ledün ilmi..esrarlı haşhaşlı değildir.. :D sırlıda değildir..adı üstünde ilim..ne esrarı ne sırrı.. :D

Kendini (İNSANI) tanıyan, ayan beyan apaçık olan bu ilimi öğrenmiştir.. :D

LEDÜNN: "yanında" gibi bir zarftır. Türkçede katımızdan veya tarafımızdan demek gibidir. Ve görülüyor ki ilmin değil, öğretmenin kaydıdır. Bununla beraber öğretmenin, O'nun katından olması, ilmin de O'nun katından olmasını gerektirmez değildir. Şüphe yok ki bütün peygamberlerin ilmi Allah tarafından vahiy ve öğretmek itibarı ile Ledünnî (Allah katından)dir. Fakat burada dikkate değer bir husus şudur ki "ve kendisine tarafımızdan ilim öğrettik." kaydı ile Hızır'a öğretilmiş olan ilim, Musa'nın ilminden bambaşka bir ilim, yani Allah tarafından öğretilen ilimlerden özel bir ilim olduğu anlatılmıştır ki, âyetteki kıssalar karinesi (ipucu) ile tefsir bilginleri, bunu "Gayıplar ilmi ve gizli ilimlerin sırları" diye tefsir etmişlerdir. Diğer bir ifade ile demişlerdir ki: "Musa'nın ilmi, şer'î hükümleri bilmek ve dış görünüşe göre fetva vermekti. Hızır'ın ilmi ise işlerin iç yüzünü bilmekti." Sahih-i Buharî'de rivayet edilmiştir ki, Hızır şöyle demiş: "Ey Musa! Ben Allah'ın ilminden bana öğrettiği bir ilim üzereyim ki, sen onu bilmezsin. Sen de Allah'ın ilminden sana öğrettiği bir ilim üzeresinki ben onu bilmem." Bu şekilde ilm-i ledünnî (Allah bilgisi) deyimi, bu özel ilimde en özel bir mânâ ile terim olmuştur ki, buna hakikat ilmi ve batın (gözle görülmeyen şeyler) ilmi de denilmiş ve tasavvufçular, bu kıssaya bir delil olarak tutunmuştur. Özetle ledünnî ilim, kafa çalıştırmakla elde edilmeyip Allah tarafından, sırf Allah vergisi olan bir mukaddes kuvvetin tecellisidir. Etkiden etki yapana, duygudan varlığa doğru giden bir ilim değil, etki yapandan etkiye (ize), varlıktan duyguya gelen birinci derecede bir ilimdir. Nefsin olagelene geçişi değil, olagelenin nefiste meydana çıkmasıdır. Doğrudan doğruya bir keşiftir. Fakat ledünnî deyimi, bunun özellikle Allah'ın sırlarına ait olanından daha fazla deyim olmuştur. Türkçede bir işin ledünniyatı demek iç yüzündeki gizli incelikleri ve sırları mânâsında herkesçe bilinir. Bu kıssada ilim için araştırma yapmak ve yolculuğa çıkmaya bir teşvik delili ve bununla beraber ledünnî ilmin çaba harcamak ve istemekle kazanılmasının mümkün olmadığını anlatmak vardır.

Yukardaki alıntı işin lugat manasıdır dolayısı ile bu olay "LEDÜNN" ilmi öyle ezoterik takılıp sanalda bir takım "sanki" böyledir

şöyledir ile açıklanamaz bundan dolayıdırki "LEDÜNN" ilmi hakkında Tasavvuf büyüklerin her sözünü anladım ve anladığımı yazıyorum demek yanlış kaçar nedeni'de "LEDÜNN" ilmi yaşanır.

KEHF; 65.Derken, Katımız'dan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kulu buldular.

66.Musa ona dedi ki: "Doğru yol (rüşd) olarak sana öğretilenden bana öğretmen için sana tabi olabilir miyim?"

67.Dedi ki: "Gerçekten sen, benimle birlikte olma sabrını göstermeye güç yetiremezsin."

68.(Böyleyken) "Özünü kavramaya kuşatıcı olamadığın şeye nasıl sabredebilirsin?"

Gerisi teferruat...

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olur olmaz yerlerde farkında olmadan örtümüz düşebiliyor...

yani ; bunun için nedir ceza ?... kaç kırbaç yada ne gerekiyosa.....

biz tam karşılığını bulamadık cezasını ayetlerde...

bi el atın kendi için....

islam'da örtü yoktur,o halde korkma,zaten t.c.laik bir devlet.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ledün ilmi için çok esrarlı , gizli , ve özel olduğu söylenir.

Peki bu ilmi çıkarlar için kullanan alimler için bir ceza yada mükafat ayeti varmıdır ?

bil-SİZ-liğime verin ve Ceh-ALET-ime verin...

Ceh :"Certified Ethical Hacker" =(Etik Hacker bilgilerini iyi amaçlı kullanan Hacker)

Alet : e biz olmuşuz , başka nerden merak edip el-aleme soracak......

evet var ama o insanlara hiçbirşey verilmemiştir,sadece bildiklerini zannedip yalan yanlış şeylerle kendilerini ve insanları kandırırlar.

işte ayet;

ali imran suresi7.ayet: Sana bu muazzam kitabı indiren O'dur. O'nun bir kısmı anlamları kesin olup kitabın temelini oluşturan ayetlerdir. Diğer bir takımları da anlamları benzeşik olanlardır. Ama kalplerinde bir yamukluk bulunanlar fitne aramak ve keyiflerince yorumlamak için sadece anlamı benzeşiklerin ardına düşerler. Halbuki, onun gerçek yorumunu ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar da: "İnandık, hepsi Rabbimizdendir." derler. Bunları özü temiz olanlardan başkası düşünemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlim..BİLİNDİ,mi Bilim..yani ben bildim..başkada ilim milim yok..var diyenler çıksın ilmini bilmini koysun ortaya..yaşam hayat sırdır bizler için..şayet yaşamın felsefesini yapıyorsak yaşamı henüz BİLEMEDİĞİMİZ içindir..bildikçe yaşam güzelleşir..haz frekansları yükselir..

Sn.Çelikbilek leddün yani İNSANI anlatan bir kaynak bulmuş..

İnsanı ancak insan tanımlayabilir..basit gelen tanımlamalar dikkati çekmez..gözden kaçar..kulak bazen atlar duyamaz..fakat o basitlikler bize basitmiş kolaymış gibi gelir,aman yaaa bumuymuş, dediklerimiz bizim GERÇEKLERİMİZ..hiçte BASİT falan değiliz..

Yaşam LEDDÜN,dür..yani tasarımcısı vardır..katındandır..o kata çıkabilenler(düşünce idrak fikir olarak elbette) yaşamın felsefesini yapmaz sadece YAŞAR..

Sn.KARAGÜMRÜK..

Sorun sorularınızı..mutlaka hayatın içinden bir cevabı vardır..sorularınız hayatın dışından olamaz çünki..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dayı bu ilmi ledün denen sırları bilenlerin olduğunu bazı kaynak ve nette okumuştum.Kimseyi sınamak gibi bir niyetim yok

yalnız bulunan kaynak ne onu merak ettim.

Selam ,

kardeş bunların ben çoğunu okudum,hepsi fasa,fiso yani,eğerki kafanın karışmasını istemiyorsan sakın bulaşma,hiç merak etme,boş işler,beni sorarsan vaktimi harcamışım boşuna,saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kardeş bunların ben çoğunu okudum,hepsi fasa,fiso yani,eğerki kafanın karışmasını istemiyorsan sakın bulaşma,hiç merak etme,boş işler,beni sorarsan vaktimi harcamışım boşuna,saygılar.

Merkezinde İNSAN olmayan uçuk kaçık anlatımlar EFSANE,dir..fasa fisodur Sn.KARAGÜMRÜK.. :) Sn.arci özetlemiş durumu.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İkaz için sağol.Yalnız Sn.Dayı güzel yazıyor.Ben de anlamaya çalışıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlmi ledun okuyanlar aynen yoldaş olur

Emedi Ahmed fatihada baş olur

Pa ile ça ja ile ka anlayan sırdaş olur

İlmi ledun manasıdır ehli inkar anlamaz

Aşık Virani

işte yalancı ve düzenbaz,aşık,maşuk, insanlar için inen ledun ilmini biliyorum diyenler için muhteşem bir ayet;!!!!!!!!!!!!!!!!

ENAM suresi93.ayet Allah'a karşı yalan uyduran veya kendisine birşey vahyedilmemişken: "Bana vahiy geliyor!" diyen kimseden, bir de: "Allah'ın indirdiği ayetler gibi ben de indireceğim!" diyenden daha zalim kim olabilir? O zalimlerin halini ölümün şiddetli dalgaları içinde boğulurken bir görsen! Melekler, ellerini kendilerine uzatıp: "Haydi bakalım çıkarın canınızı! Bugün zillet azabı ile cezalandırılacaksınız; Allah'a karşı doğru olmayanı söylediğinizden ve Allah'ın ayetlerine karşı kibirli davranmanızdan dolayı!" derler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte yalancı ve düzenbaz,aşık,maşuk, insanlar için inen ledun ilmini biliyorum diyenler için muhteşem bir ayet;!!!!!!!!!!!!!!!!

ENAM suresi93.ayet Allah'a karşı yalan uyduran veya kendisine birşey vahyedilmemişken: "Bana vahiy geliyor!" diyen kimseden, bir de: "Allah'ın indirdiği ayetler gibi ben de indireceğim!" diyenden daha zalim kim olabilir? O zalimlerin halini ölümün şiddetli dalgaları içinde boğulurken bir görsen! Melekler, ellerini kendilerine uzatıp: "Haydi bakalım çıkarın canınızı! Bugün zillet azabı ile cezalandırılacaksınız; Allah'a karşı doğru olmayanı söylediğinizden ve Allah'ın ayetlerine karşı kibirli davranmanızdan dolayı!" derler

Uzun bir cevap yazmıştım ama elektirikler kesildiği için silindi gitti, yeniden yazamayacak kadar tembelimdir...

Sadece şunu ekleyeyim, Batını olan bir yorumun zahirler tarafından açıklanmak istenmesi ve bunun için çok çabalamaları hakikaten bana komik geliyor.

Batini yorum, benim Staruss'dan öğrendiğim "Ezoterik okuma" ile eşdeğer bir okumadır ve bu yüzden de benim için değerlidir, Biçim ile değil de içerik ile ilgilenmesi ve gizli olanı arama çabalarını çok seviyorum. Bunu yaparken bazı ilginç yerlere gittiklerini de kabul etmekle beraber, bir okuma geliştirmeleri ve bir sistematik belirlemeleri hep hoşuma gitmiştir ve yine Virani ile bitireyim:

Yedi derya sohbetini bahri uman anlamaz

İlmi ledun manasıdır ahmak olan anlamaz

küntü kenzden ders okursun cahil ondan ne anlar

Gözü kör kulağı sağır bibaserler anlamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepimiz kendimize bakacağız..bizden HAK olurmu..olur diyen tertemiz olmuş ve kendinde HAKKI görmüş Ben HAKKIM diyebilmiş..olmaz yaaa diyenler henüz kendilerinde olanı Hakikatlerini..bu hakikatlerin üzerini örten VEHİM ve ZAN,larını görememiş AÇIKGÖZLER,dir.. :D

Gözüaçık uykuda olanlar bir gurup..bir diğer gurup, GÖNLÜ açık UYANIKLAR.. :D

Kuşta böçekte çiçekte havada karada denizde Allahı gördüğünü söyler..iş İNSAN,a gelince kabul kapıları sıkı sıkıya kapanır..olmaaaaaaaazzzzz der İnsandan..peki nereden olacak..nereden bilinecek..nerede İDRAK edilecek..kitapta yazar..o yazan alıp yaşamda kullanılmassa ha kitapta yazmış ha bizim kafada çakılmış kalmış..ne farkeder.. :D

İnançlarımız deneyimlenmeyecek afaki efsanevi bilgilerse ki bunlara bilgide diyemeyyiz ya neyse.. :D ve Merkezinde İNSAN yok ise..geçin bi kalem öteye.. :D

Sn.KARAGÜMRÜK :)

Hayatı kolay ve güzel kılacak bütün bilgiler ''O''nun katındandır.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzun bir cevap yazmıştım ama elektirikler kesildiği için silindi gitti, yeniden yazamayacak kadar tembelimdir...

Sadece şunu ekleyeyim, Batını olan bir yorumun zahirler tarafından açıklanmak istenmesi ve bunun için çok çabalamaları hakikaten bana komik geliyor.

Batini yorum, benim Staruss'dan öğrendiğim "Ezoterik okuma" ile eşdeğer bir okumadır ve bu yüzden de benim için değerlidir, Biçim ile değil de içerik ile ilgilenmesi ve gizli olanı arama çabalarını çok seviyorum. Bunu yaparken bazı ilginç yerlere gittiklerini de kabul etmekle beraber, bir okuma geliştirmeleri ve bir sistematik belirlemeleri hep hoşuma gitmiştir ve yine Virani ile bitireyim:

Yedi derya sohbetini bahri uman anlamaz

İlmi ledun manasıdır ahmak olan anlamaz

küntü kenzden ders okursun cahil ondan ne anlar

Gözü kör kulağı sağır bibaserler anlamaz.

kardeş biz sana AYET gönderiyoruz,sen ise masal şiiri!!!!!!!!!!!!!!

sen ALLAH'ın ayetinimi yoksa bu şiiri yazanamı inanıyorsun,pes doğrusu!!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

kardeş biz sana AYET gönderiyoruz,sen ise masal şiiri!!!!!!!!!!!!!!

sen ALLAH'ın ayetinimi yoksa bu şiiri yazanamı inanıyorsun,pes doğrusu!!!!!!!!!!!!

Allah'ın Ayetlerinde ,Hz Hızır'a Verilen İlim'in Ne Olduğu ,Hangi İlim olduğunu HİÇ MERAK ETMEDİNMİ ?

Ledün İlmi : Allah'ın Gizli yani BATINİ verilen ilmin gerçekliğidir.

Mevlana ,Molla iken (Molla nedir Sözlüğe bakaınız) AÇILAN CAN GÖZÜ ile görmesi ve Hatta Şemsin bütün Kitaplarını suya Atması ,İLM-i LEDÜNm işaretidir yani KİTAP gerekmez !!!

Şimdi MASAL dediğin yere Gelelim

VİRANİ KİMDİR ?

Tanıyormusun yok, Peki YUNUS EMRE senin için masalcı BİRİMİ ?

Sende EDEP denilen bir kavramın olduğundan şüphe ediyorum ,VİRANİ ,

Bektaşiliğin ikinci piri Balım Sultan'dan el almıştır. Bir süre Necef-i Eşref de Hz. Ali Türbesi'nde türbedarlık, babalık yapmıştır, (1587-1618) yıllarında İran'da saltanat süren Şah Abbas'la görüş­müştür. Anadolu'nun bir çok yerlerini ve daha sonra da, Bulgaris­tan'da Deliorman ve Debruca'yı dolaşmıştır. Neceften dönüşünde, Deliorman yöresinde bulunan Demir Baba tekkesini ziyaret etmiş ve ondan bilgilenmiştir. Demir Baba, soy zinciri itibariyle Peygam­ber'e ulaşır.

Sen HAKK'A himzet Etmiş,Nasip Almış kişinin İLAHİ yada NEFES'i,ne MASAL deme Cüretinde bulunarak İLM-i LEDÜN değil EDEP YOKSUNU olduğunu göstermişsin bana kalırsa !!!...

Çok Kitap Okudum demişsinya ,BİR ÖMÜR DAHİ okusan gene ÇÖZEMEZDİN ,çünki O İLİM ALLAH'In (KÜN EMRİ) emri olmadan kimseye verilmez ,Bu İlm-i KUTUBLAR ve HIZIR (a.s) Dervişlere giydirir..

Dörtlükteki PA ,ÇA,JA,KA Kuran'daki Otuz İki Harf'in DÖRT tanesidir. Fazlullah Hurufi'nin kurduğu Hurufiliğin kökünde bu OTUZ İKİ BAB vardır.. sana Detayını anlatmayacaığm ,birazcık Okusan anlarsın !

Muhabbet Eyleriz Demi devran Olur,

Kimisi Kul Olur Kimisi Hayvan,

Erkan Yürütüler İlm-i Lüden'den,

Kul Fukara Olur burada Seyran

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.