Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Acaba son sayı ne?

eureka

Önerilen İletiler

67 :)

Bu yanıt (benim soruyu üretme mantığıma göre)doğru değil erzaim.

Bu sorunun bulunan çözümü yazılırken açıklaması da beraberinde verilirse bence iyi olur; bu sayede hem kafalarda soru işareti kalmaz, hem de belki de bir başka bakış açısıyla doğrulanacak yeni bir çözüm elde edilebilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim olusturdugum mantıga göre erzaim arkadasımızın verdigi cevap mantıklı ama zannedersem eureka arkadasımız sordugu sorunun çözümünü istemis bende onu yazayım dedim

Sayılara bakıldıgında ilk üç sayıdan yola cıkarsak bir ve üçüncü sayılar arasında ki sayı sayını bu iki sayı arasındakı farkları bırının digerinde bir fazla olması yani 25-16=9,24-16=8 yani ikinci gruba aradıgımız sayıya X dersek baktıgımızda ilk rakamla ortadakı farkı 'a' dersek X ile ortadadakı sayının farkı a+1 olması lazım onun için a:66-55:11 ise a:11 cıkar o zaman X-55:a+1 dersek a'nın yerinede 11 koyarsak

X:11+55+1 olur burdanda sonuc 67 cıkar diyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim olusturdugum mantıga göre erzaim arkadasımızın verdigi cevap mantıklı ama zannedersem eureka arkadasımız sordugu sorunun çözümünü istemis bende onu yazayım dedim

Sayılara bakıldıgında ilk üç sayıdan yola cıkarsak bir ve üçüncü sayılar arasında ki sayı sayını bu iki sayı arasındakı farkları bırının digerinde bir fazla olması yani 25-16=9,24-16=8 yani ikinci gruba aradıgımız sayıya X dersek baktıgımızda ilk rakamla ortadakı farkı 'a' dersek X ile ortadadakı sayının farkı a+1 olması lazım onun için a:66-55:11 ise a:11 cıkar o zaman X-55:a+1 dersek a'nın yerinede 11 koyarsak

X:11+55+1 olur burdanda sonuc 67 cıkar diyorum

Öncelikle uğraşın için kutluyorum klomboz; ancak belirttiğin çözüm "sorunun üretilme mantığı" ile uyuşmamakta.

Soruya çözüm önerisi getirirken, dizideki sayıları iki gruba ayırarak birinci grupta gördüğün bir mantığı diğer gruba uydurmaya çalışmıssın. Bu, gruplara ayırma mantığıyla hareket edilirse çok sayıda çözüm oluşturulabilir. Ayrıca bu yaklaşıma göre sayılar, sanki rastgele seçilmiş gibi de görünebilir (yani sayıların yerini başka sayılar alsa da dizi oluşturulabilir gibi).

Sorunun üretilme mantığına göre çözüm, tüm sayıların birbiriyle olan ilişkisi şeklinde ve rasgele olmayan bir mantıktadır.

Kolay gelsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de matematik sorusu oluşturdum sizler için. Soru şöyle:

"Aşağıdaki sayı dizisi belirli bir kurala göre yazılmıştır. Buna göre soru işaretli yere hangi sayı gelmelidir?

24 , 16 , 25 , 66 , 55 , ?

"

Kolay gelsin...

Soru sanırım birazcık karmaşık geldi; aslında bu sorudaki sayıların yerleşimi benzeri sorulardaki gibi değil. Küçük bir ipucu vereyim, umarım yardımı olur:

Ortak bir mantıkla sıralanan bu sayılar, "doğrudan göründükleri gibi" ele alınmak zorunda değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.