Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aysel Tuğluk'a Yanıt...

kgurleyen

Önerilen İletiler

DTP Milletvekili AyselTuğluk bir grup gazeteciye yaptığı özel açıklamada, Kürt sorununun çözümünde DTP’nin izleyeceği yolla ilgili ilginç değerlendirmelerde bulunmuş. Tuğluk,un değerlendirmeleri özetle şöyle;

"Bağımsız Kürt devletini en başta Kürtler ve Türkler açısından yararlı görmüyoruz. Irak için şu an uygulanan federatif çözümü destekliyoruz. Ancak, Ortadoğu’da yeni bir ulus devlet inşa etmenin mantığı yoktur, koşulları da...

Türkiye’de birlik çözümüne dair anayasal adımlar atılmazsa, Kürtler milliyetçi ve daha radikal politikaları benimseyebilirler. Bu tehlikeleri hep birlikte önlemenin yolunu bulmalıyız. Şiddet olgusu ne bir hak arama yöntemidir ne de bir bastırma yöntemidir. Çağımız bu anlayışı reddediyor. Demokraside ısrar edilmeli ve çatışmasızlık hali sağlanmalıdır. DTP olarak bunu sağlamanın arayışındayız. Meclis zeminine ve siyasetine inanıyoruz. Bu imkan değerlendirilmezse, hepimizi çok zor bir süreç bekleyecektir ve Kürt sorunu şiddet eksenli gelişecektir.

Çok ciddi siyasi krizin içindeyiz ve bence örtülü bir ekonomik kriz de yaşıyoruz. Ben çıkış noktası olarak AB perspektifini ve bu yönlü reformları çok önemsemekteyim. Siyasi iktidar son 2-3 yıldır bu perspektifi kaybetmeseydi, belki de bu krizden daha güçlü çıkabilirdik. Ancak, yaratamadığı demokrasinin kurbanı olmuştur. Özellikle Kürtlerle ve Kemalistlerle bir iktidar mücadelesine girişmesi, siyasi iktidarı siyaset yapamaz hale getirdi.

DTP olarak tüm bunları iyi analiz ederek ’nasıl bir siyaset’ sorusuna yanıt aramaktayız. Uzlaşıya ve diyaloğa dönük siyaseti daha da merkeze almak isteyen bir yaklaşımımız var. Üzerimize düşen rolü özveride de bulunarak yerine getirme isteği ve gayretindeyiz. Tek başımıza bir şey yapabilecek güce sahip değiliz. Güçlendirilmemiz ve desteklenmemiz lazım!

Miadını doldurmuş ideolojik çatışmalardan uzak durarak, reel politik yaklaşımlar geliştirmek sorumluluğundayız. Hepimiz! En başta da Kemalistlerin, önce Kürtlerle ve İslamcılarla ilişkisini demokratik ve evrensel değerler etrafında yeniden kurmalıdır, diye düşünüyorum. Toplumsal barışımız için bu son derece önemlidir."

Bir süredir, DTP ye karşıt siyaset izleyen Kürt oluşumlarının yayınlarına baktığımızda, yazılarına ekledikleri fotomontaj resimlerde Abdullah Öcalan'a Kuvay-i Milliye Kalpağı giydirdiklerini görüyoruz...

APO yu Mustafa Kemal'in karikatürü şekline dönüştüren bu ironik yaklaşımı bir kenara koyarsak, gerek Kuzey Irak Kürt Bölgesinde gerekse sınırlarımız içerisindeki DTP karşıtı oluşumların koro halinde, DTP yi ve imralı'da ki liderini, Türk Derin Devletiyle işbirliği içinde olmakla ve Bağımsız Kürdistan Devleti idealine ihanet etmekle suçladıklarını görüyoruz...

Barzanicilik geleneğini sürdüren ve Bağımsız Büyük Kürdistan hayali içinde olan bu yapıların...DTP nin ve PKK nın Türk Devlet Sistemiyle entegre edilerek ve parlamenterizmcilik oynatılarak davadan uzaklaştırıldıklarını söylemeleri bir yana...Kürt Halkına ihanet ettiklerini bile açıkça söyleyip yazdıklarını biliyoruz...

Peki meselenin aslı nedir?...Örneğin Aysel Tuğluk yukarıdaki beyanatıyla, bu görüşleri haklı çıkaran bir söylem ve tutum içerisindemidir?...

Kemalist bir bakış açısıyla Aysel Tuğluk'un beyanatı analiz edildiğinde benim yanıtım;''Hayır!..''dır...

1-Aysel Tuğluk,Ortadoğuda bir Kürt ulus devleti inşaa etmenin mantığının ve koşullarının olmadığını söylüyor...Kuzey de federe bir kürt devleti oluşmasına ise destek veriyor...

Sırtını sıvazlattığı ABD de aynen böyle diyor...Ulus devletlerin sonunun geldiğini ve mevcutlarının bile parçalanacağını öngören küresel gücün, yeni bir ulus devlet inşaasına izin vermeyeceğini artık herkes biliyor...Irak'ın coğrafi ve siyasal bölünmesinin bir şii kuşağı yaratacağını savaş sonrası acı deneyimleriyle anlayan ABD, Kuzey Kürt aşiret liderliğini federe yapıya çoktan razı etmiş görünüyor...Kendisiyle her yönden uzlaşabilecek iktidarlar bulduğu sürece ABD nin Ortadoğuda Türkiye'yi her zaman tercih edeceği çok açıktır...Bu nedenle Aysel Tuğluk'un ve liderliğinin söylemini, ülkemizin üniter yapısına içten bir bağlılık olarak algılamamız beklenemez...Çünkü bakın... Arkasından tehdidi savuruyor;

2-''Türkiye'de birlik çözümüne dair anayasal adımlar atılmazsa...Kürt sorunu şiddet eksenli olarak gelişecektir...'' Diyor Aysel Tuğluk...Bu sözlerin açılımı nedir?...Kürtler anayasaya devletin kurucu ikinci asli unsuru olarak yazılacaktır...Kürtçe resmi dil olarak anayasada belirtilecektir ve yerel yönetimler özerk olarak kendi sembollerini kullanabileceklerdir...Bunlar yapılmazsa eğer, şiddeti silahlı kanadımız PKK ile tırmandırırız....

Bu sözlerin muhatabının herkes ve her kesim olduğu çok açık...Burada ABD ve AKP yaptırımcı güçler...Türk sivil kamuoyu ve TSK da ''ya devlet başa,ya

kuzgun leşe'' güya ürkütmesiyle rızacı güçler konumuna getiriliyor...Bu nedenle Aysel Tuğluk'un ve liderliğinin bu söylemini de ön koşulsuz ,samimi ve gerçekçi... Güzel bir Türkiye istenci olarak değerlendirmemiz olanaksızdır...

3-Sayın Tuğluk,siyasal ve ekonomik kriz döneminden geçtiğimizi belirterek AB perspektifinin ihmalinin bu süreci hızlandırdığını ve reform olanaklarını engellediğini,eğer AKP, vakit ve enerjisini Kürtlerle ve Kemalistlerle iktidar mücadelesine ayırmasaydı bu krizlerin çıkmayacağını ve AB demokrasisini de yasal dönüşümlerle ülkeye yerleştirmiş olacaktı diyor....Aysel Tuğluk laik cumhuriyetle sorunu olan ve dini referans alan bir partinin, devletin ve toplumun omurgası olan kesimlerle iktidar mücadelesine değil rejim mücadelesine girdiğini söyleyemiyor...Kürtlerle uzlaşabilirdi sözüne ise bir itirazım yok...Evet AKP Kürtlerle uzlaşmıştır...Ama Aysel Tuğluk'un Kürtleriyle değil,Barzani'nin ve ABD nin Kürtleriyle...

4-Aysel Tuğluk ''uzlaşıya ve diyaloga açık,merkeze yakın bir siyaset''izlediklerini ve miadını doldurmuş ideolojilerden uzak, reel politik duruş sergilemek gerektiğini ifade ederek Kemalistleri de...Hem bu pozisyonu almaya,hem de İslamcılarla ve Kürtlerle demokratik ve evrensel değerler içerisinde ilişki kurmaya davet etmektedir...Aysel Tuğluk'un evrensel değerler tanımlamasının içerisinde, Siyasal İslamcılarla ve Bölücü Kürtçülerle...Laik ve üniter bir devlet de, Kemalist denilen ve ''üniter laik cumhuriyet''i olmazsa olmazı sayanların, ilişki kurması ve uzlaşması gibi bir bölüm varsa onu bilemem...

Benim bildiğim Kemalistlerin Laik Cumhuriyeti ve Devletin temel niteliklerini baz almayan hiç bir siyasetle uzlaşmayacağı ve ilişki kurmayacağıdır...

Eğer Aysel Tuğluk, son günlerde içten ve dıştan pompalandığı gibi üniter devletten yana ise...Türklerle Kürtlerin ayrı etnik yapılar olarak Türk Milletini oluşturduğunu...Devletin Kurucusu ve manevi önderinin Mustafa Kemal olduğunu...Türk Bayrağını bayrağı...İstiklal Marşını marşı olarak bildiğini söylemek durumundadır...

Reel politika yapan Sayın Tuğluk'un çoğu soyut olan bu psikolojik engelleri önce aşmayı becermesini sonra da bizimle diyalog kurmayı denemesini bekliyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulus devletin ortadan kaldirilmasi calismalarini üzüntü ve ****** izliyoruz,AB ve ABD güdümündeki bir iktidardan bunun aksini beklemek tabiiki safdillik olur,ama insanlarimizin bu duruma seyirci kalmalari ve ne yapalim demeleri dahada üzücü vede korkutucudur.Isgal günlerinde milletimizde olan bikkinlik ve nemelazimcilik aynen geri gelmis ve milletimiz olan biten karsisinda sessiz kalmakta inat etmektedir.Insanlarin sirf milletci olmalari nedeniyle tutuklanmalari ve haklarinda henüz elle tutulur bir delil olmayisi ise ulusalcilara yönelik operasyonlarla insanlarin korkutulup sindirilmeye calisildigi anlasilmaktadir.Ben bunu isgal günlerinde Istanbulda bulunan milliyetperver kisilerin Ingilizler tarfindan tutuklanip Malta'ya sürülmelerine benzetiyorum.

301 in degistirilmesi,Türk'lüge küfretmenin serbest hale getirlmeside herseyin Türkler yani ulusalcilar üzerinde yogunlastirildigini göstermektedir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kardeşlerim TSK pkkyı her halikarda yenmiştir bundan hiçbirimizin şüphesi yoktur,ancak bunda kürt asıllı vatandaşlarımızın pkkya destek vermemeleride bir etkendir bunuda unutmamak gerekir,bugün pkkya destek verenlerde neden destek vermiştir bunun analizini iyi yapıp bu nedenleri ülkemizin birlik ve beraberliğine zarar vermeyecek şekilde ortadan kaldırmamız gerekmektedir.AYSEL TUĞLUK şöyle dedi veya böyle dedi bugün 15-20 milyon kürt asıllı vatandaşımız yaşıyor TÜRKİYE'de bunlar eğer bölünmeyi isteseydi bu gerçekleşirdi,eğer halen birlikteysek bizim bunu değil türk kardeşlerimizle birlikte yaşamayı tercih ettiğimiz ortadadır,bugün biri bana çıkıp deseki(ben kürdüm) ayrı bir kürt devleti kurucaz buna ilk ben karşı çıkarım bizim türklerle türklerinde bizimle bir sorunu yok ve bu üğlkenin her şehri bizim şehrimiz bayrağı bizim bayrağımız.

Sistemde yanlışlıklar var olabilir ancak bu oturup konuşularak siyasi ve demokratik yollar çerçevesinde konuşulması gereken bir konudur,yoksa her itirazı olan her haksızlığa uğradım diyen eline silahı alıp dağamı çıksın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kardeşlerim TSK pkkyı her halikarda yenmiştir bundan hiçbirimizin şüphesi yoktur,ancak bunda kürt asıllı vatandaşlarımızın pkkya destek vermemeleride bir etkendir bunuda unutmamak gerekir,bugün pkkya destek verenlerde neden destek vermiştir bunun analizini iyi yapıp bu nedenleri ülkemizin birlik ve beraberliğine zarar vermeyecek şekilde ortadan kaldırmamız gerekmektedir.AYSEL TUĞLUK şöyle dedi veya böyle dedi bugün 15-20 milyon kürt asıllı vatandaşımız yaşıyor TÜRKİYE'de bunlar eğer bölünmeyi isteseydi bu gerçekleşirdi,eğer halen birlikteysek bizim bunu değil türk kardeşlerimizle birlikte yaşamayı tercih ettiğimiz ortadadır,bugün biri bana çıkıp deseki(ben kürdüm) ayrı bir kürt devleti kurucaz buna ilk ben karşı çıkarım bizim türklerle türklerinde bizimle bir sorunu yok ve bu üğlkenin her şehri bizim şehrimiz bayrağı bizim bayrağımız.

Sistemde yanlışlıklar var olabilir ancak bu oturup konuşularak siyasi ve demokratik yollar çerçevesinde konuşulması gereken bir konudur,yoksa her itirazı olan her haksızlığa uğradım diyen eline silahı alıp dağamı çıksın?

Sevgili kardeşim biji tirkiye,

Benim Türk olmamın,senin Kürd olmanın, Mustafa Kemal'in yolundan gidenler açısından bir önemi yoktur...Biz ortak vatan Türkiye'de yaşayan Türküyle,Kürdüyle,Lazıyla,Çerkeziyle,Boşnakıyla ve diğer etnik yapıdaki insanlarla birlikte;Büyük Türk Milletiyiz...

''Ne Mutlu Türküm Diyene'' sözlerinin anlamı budur...

Siyasallaşmış etnik aidiyetleri kullanarak istismar edenler ve kendi aidiyetinden olan insanların sırtından bir yerlere gelenler bu soruna çözüm bulamazlar...

Çünkü tıpkı silahlı savaştan rant elde edenler gibi, ''silahsız savaştan'' da rant elde edenler var coğrafyamızda...

Uyuşturucu işi...Silah ve insan kaçakçılığı...Koruculuk sistemi...Ve bölücü politkacılık...

İçimizden siyasallaşmamış ve çıkarını düşünmeyen akil-halk adamları çıkarabilseydik...Ve bu insanların konuşmalarına,deneyimlerine,gözlemlerine yer verebilecek namuslu-vatansever yazılı-görsel medya bulabilseydik...Olayı çok büyük çapta çözebilirdik...

Seni Kürtlerin genç akil adamı olarak tüm Türkiye'ye ilan etmekten gurur duyuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat edersek herseyin zincirin halkalari gibi birbirine bagli olarak gelistigini görürüz.

AKP ye kapatma davasi acildi,ilk saskinlik dönemini Anayasa mahkemesinin davanin görüsülmesini kabul ettigini bildiren ikinci saskinlik ve telas dönemi takip etti.

AB den gelen ilk tepkiler ve ortaya atilan bildiricik ve bu bildiricigin ve tepkilerin ismarlama olusu AKP ile AB arasinda özele varan bir bag oldugunuda ortaya cikardi,neydi bu özel bag?AKP sonucta Türkiye Cumhuriyetinin bir partisidir ve iktidardadir dolayisiyla AB nin AKP ye olan yakinligi Türkiye devletini temsil eden bir iktidar statüsünde kalmasi gereken bir yakinlik olmasini gerektirirken tam aksi oluyor ve AB resmen Türk yargisina saldiriyor ve TÜrk devletini tehdit eder mahiyette aciklamalar yapiyor.(Hani, ya Mustafa Kemal'i yakalayin yada biz siddete basvururuz)diyen Ingilizler gibi.Bu aslinda yenilir yutulur bir gelisme degildi ama hem yenildi hemde yutuldu.Türkiye'den tepki almayan AB dahada ileri giderek adamlarini Türkiyeye saliverdi,mecliste birtakim olmamasi gereken olaylar oldu,aynen isgal günlerini andiran bir tarzda ki isgal günlerinde Türk ulusunun meclisine düsman girmedi hic.

AB bununlada kalmadi,ve AP Türkiye raporu aciklandi;AKP nin kapatilmasi üyelik görüsmelerine zarar verir,AKP Güneydoguda siyasi inisyatifi elealmalidir biran önce,Ordu susturulmalidir ve tamamen etkisiz bir hale getirilmelidir,Milli savunmada tek makam sivil otoritedir,Ergenekonun tamamen arkasindayiz gibi ve daha aciklanmayan bir sürü dayatma.

Ben rastgele elealacagim konulari;Ergenekonun tamamen arkasindayiz diyor raporun bir maddesi.Güzel iyi o zaman Türk hükümeti de karsi bir bildiri yayinlayip bizde Türkiye olarak nazi cetelerinin ortadan kaldirilmasi icin sizin arkanizdayiz hertürlü destegi verecegiz demesi gerekir.Ama bunu Türkiyeye söyletmezler,ve derler ki bu bizim isimiz sizi ilgilendirmez.Biz ne gerekirse yapariz.Evet ama bunu bizde söyleyebilecek basirette bir siyaset adami maalesef yoktur,size ne ergenekondanki bize destek vermektesiniz diyebilmek icin iktidarin bagimsiz olmasi gerekir.

Güneydoguda iktidar siyasi inisyatifi ele almalidir derken bu aslinda Türk askerini oradan cek anlamina gelmekte ve daha ileriside Güneydogu icin gerekli siyasi acilimlari bir an önce yap yani böleceksen basla bölmeye demektir.

Ordu susturulmalidir!Geci bu eski bir sarki hep söylerler bunu,nedenide Ordu arada bir Avrupanin gercek yüzünü AKP den daha etkili olarak söylemesi ve AB icindeki PKK yanlisi milletvekillerinin varligi ve dayatmalaridir.

Milli Savunmada tek makam siyasi otoritedir!Dogrudur öyle olmalidirda ama eger bir ülkede iktidar olanlar milli savunmayi ciddiye almiyor almiyacak kadar bir yerlere bagliysa o zaman ülkenin savuma görevini üslenmis olan makam bu görevi yerine getirmesi icin siyasi otoriteyi uyandirir.

Biz bugüne kadar demokratik mücadelenin silahla degil konusarak olmasindan yana olduk.Daga cikmayi cözüm olarak görmedik cünkü siz eger elinize silahi alip daga cikarsaniz bunun ne anlama geldigini bilmeniz gerekir,ve devletin silahli legal gücünün sizi takip etmeside dogaldir.Mustafa Kemal'in yolunda olanlar icin Türklük Lazlik Kürtlük birsey ifade etmemelidir,amac ülkemizin bayragimizin korunmasi insanimizin refahi ise o zaman elbirligi ile calismaliyiz.Iki dil,iki kurucu unsur bunlar bölücülüge giden yollardir.Demokratik hakla bunun asla bir ilgisi yoktur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seni Kürtlerin genç akil adamı olarak tüm Türkiye'ye ilan etmekten gurur duyuyorum...

Teşekkür ederim kgürleyen ancak sorun sadece bukadar değil kürtler türk adı altında değil kürt adı altında ancak tek türkiyede yaşamak istiyorlar,dillerini konuşmak,öğrenmek,öğretmek,geliştirmek,araştırmak vs.bu talepler doğru şekilde takip edildiği sürece bize bölünme değil daha fazla birleşme sağlayacaktır.Örneğin bir kürt kürtçe müzik dinleek istediğinde ne yapıcak türkiyede kürtçe yayın yapan tv yok radyo kısmen var mecburen pkk yanlısı yayın yapan mmc yada roj tvyi izliyor ordaki her iki şarkıdan enazından biri pkk propagandası dolu oluyor,zaten yıllarca hizmet götürülmemiş eğitim verilmemiş olan insanlarda bunlardan etkilenip devletin gerçekten kürt halıkının düşmanı olduğunu zannediyorlar,örneğin hatırlarsınız geçenlerde polislere taş atan çocuklara bir muhabir neden taş attığını sormuş çocuklarda polisler bizim düşmanımız demişlerdi,onların elindeki oyuncaklar alınmadıkça onlar bu ülkeyi maalesef karıştırmaya devam edeceklerdir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@ biji Tirkiye

Yıllardır Kürt asimilasyonu ile uğraşan ve uğraşanlara çanak tutan *** faşist zihniyetinden destek beklemeyiniz

Tüm dünyanın Türk olduğunu iddia eden ve tüm dünyayı Türkleştirme çabası içersinde olan zihniyet bir kaş milyoncuk

kürt halkını asimile etmekden mi imtina edicek ?

şöyle düşün ki

bölgenin %90 oyunu alan iki parti hakkında kapatma davası var

bu bölgeye meclis yolunu kapat

bu bölgede kendi dilini kendi kültürünü yaşamasına izin verme

bu bölgeye yatırım yapma

sonrada neden dağa çıkıyorsunuz kent battı mı diye sor...

ve gel demokrasi, özgürlük, çağdaşlık, halkların kardeşliğinden filan bahset

diyaloğun olmadığı yerde namluların konuşması gayet normal bunu anlayamadık hala

köprüler kurmak yerine duvarlar örüyoruz tabikide kürt insanımızında yapğtığı hatalar var ama

Hasolar, Memeolar demokrasi, eşitlik, özgürlük içerisinde olgunlaşıcaktır bunuda kimse unutmasın

Asimilasyona karşı davanızda haklısınız kültürünüzü ve kimliğinizi kaybetmeyin

muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.