Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Samsun'da nasıl ölünür?

Yayamaz Kayımca

Önerilen İletiler

Anne... Sol yanı felçli, kırk altı yaşındaki Yeşim Uygun... Baba... Belindeki sakatlık nedeniyle elleri üzerinde yürüyebilen otuz sekiz yaşındaki Aydın Uygun...

Çocuklar... Sekiz yaşındaki Yeşim...

On üç yaşındaki Uğur...

On beş yaşındaki Umut...Samsun’da nasıl ölünür?

Baba Aydın Uygun evde yoktu...

Uzaklarda...

Hatta...

Ancak elleri üzerinde yürüyebildiği için çok çok uzaklarda da diyebilirdiniz...

Nerelerdeydi?

Köy köy dolaşarak zücaciye satma derdinde...

Yerlerde sürünerek ekmeğini taştan çıkarma derdinde...

Satabiliyor muydu?

Ekmeğini taştan çıkarabiliyor muydu?

Felçli karısına...

Üç çocuğuna bakabiliyor muydu?

Nerde...

Samsun’da nasıl ölünür?

Yaşamınızda,

Parasızlıktan ‘soba borusu’ alamadığınız oldu mu?

Bilirim...

Kötüdür...

Çok kötüdür...

Fena kötüdür...

Gece hava soğumuştu.

Felçli anne üşüyordu...

Yeşim üşüyordu...

Umut üşüyordu...

Uğur üşüyordu...

Samsun’da nasıl ölünür?

Samsun da fındık diyarıdır...

Mevsimlik işçilerin yollarda öle öle toplamaya geldikleri...

Yoksulluk parasından geçim çıkarmaya uğraştıkları fındıkların diyarı...

Hasat toplanmış...

Uygun ailesinin payına da sağdan soldan topladıkları fındıkkabukları düşmüştü...

Zaten soba da yoktu...

Daha doğrusu soba vardı ama boruları yoktu...

Samsun’da nasıl ölünür?

Fındıkkabuklarını...

Bulup buluşturdukları kartonlarla birlikte borusuz sobaya koydular...

Sonra...

Tutuşturdular...

Amaç közleri tepsiye çıkarıp donmadan uyuyabilmekti...

Donmadan uyudular...

Ama uyanamadılar...

Karbon monoksit gazından zehirlenmişlerdi.

Samsun’da nasıl ölünür?

Bir felçli anne ile üç çocuk...

Sobalarına boru alacak paraları olmadığı için...

Tepside fındıkkabuğu yakarak ısınmaya çalışırken ölseler...

Yerde, elleri üzerinde köy köy dolaşarak zücaciye satmaya çalışan baba da uzaklarda...

Hatta çok uzaklarda ise...

Cesetler ne zaman bulunur, öldükleri ne zaman anlaşılır?

Bir, iki, üç, dört gün sonra mı?

Ne zaman?

Belki de hiç bulunmayacaktı.

İnönü İlköğretim İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Burcu Dönmez, annesine aynı mahallede oturan arkadaşı Yeşim Uygun’un ‘geçen hafta’ okula gelmediğini söyledi...

Şüphelendiler...

Önce yakınlara...

Sonra polise...

Çilingir kapıyı beşinci günde açtı...

Cesetler çürümeye başlamıştı...

Eve giren polis müdürü ‘sobanın boruları yok, bu cehaletten başka bir şey değil’ demiş...

Bence...

O cümlenin doğrusu şöyle olacak:

‘Soba boruları yok, bu kara sefaletten başka bir şey değil’

Samsun’da nasıl ölünür?

Türkiye’nin en büyük sorunu ne?

Yoksulluğu...

İşsizliği...

Kara cehaleti...

Ve Samsun’da ölümü...

Valilerin kömür dağıttığı bir ülkeyiz...

Ama kiminin sobası...

Kiminin borusu bile yok.

Soruyorum size:

Samsun’da nasıl ölünür?

[email protected]

Bu yazıyı önce gazetede okudugumda çok kötü oldum ama olaya sadece Samsun olarak bakmadım Türkiye olarak ele aldım!!!!!ama içimin acıdıgını,canımın yandıgını hisettim ve paylaşmak istedim...bunlar bizim yakınımız olabilirdi kardeşimiz,akrabamıs,komşumuz ozamanmı içimizin acıması lasım diye düşündüm!!ne yazan kişi ne Samsun da oldugu sadece Neden oldugu olmaması gerektigini düşündüm!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olur sayin yayamaz kayimca

burasi turkiye burada hersey olur turkiyenin dogusundan batisina kuzeyinden guneyine halen halk yoksulluk icinde ve halen ilkel sekillerde kendi yaptiklari koprulerin uzerinden hayatlari pahasina geciyorsa bugun samsun gibi bir yerde olmesini hic yadirgama baksana sozde metro sehir olan istanbulda en ufak bir sarsintida binalar bir kagit parcasi gibi yirtiliyor halbuki 100-200 yillik binalar sapa saglam yerinde duruyor samsuna yagmur yagiyor asfalt gocuyor olacak ismi yagmur yagiyor her yeri sel goturuyor daha sonrada medya yagmura hazirsizlik yakalandik diye haber yapiyor yagmur veya kar yagmadan once turkiyeden vizemi almasi gerekiyor... neden hic kimse kazandigi parasinin hakkini vermiyorda en kisa yoldan zengin olmaya calisiyor acaba soruyorum okadar insanin olumune neden olanlar geceleri kafalarini yastiga koyduklarinda huzur icinde uyuyabiliyorlarmi..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte ben buna bukadar duyarsıs kalan kişilere tepkim ya.......ama bisleyde sessiz bir toplum olursak(yapılmak istendigi gibi)tepkisis bir toplum olursak ki genede böyle olmamıs isteniyooo!!!bizde böyle olursak ozaman bu ölenler,öldürülenler,doga felaketleri v.s bunlar için ozaman tamam dedigimiz noktadır.....Yorumlarınız için sağolun....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepimiz sitemkarız muzdarip hallerden.Her şey iyi olsun,kimse sıkıntı yaşamasın,milletçe refaha erelim diyoruz.Bunu hepimiz söylüyoruz.Olanlara bakıp sadece konuşuyoruz, sadece kendimizi düşünüyoruz.Bu çaresizlikleri,dertleri ortadan kaldırmak için ne yapıyoruz.Uzaylılar mı getirdi bizi bu hale?

Hepimiz demokratız, demokrasi için insan öldürürüz; hepimiz laikiz, laiklik için binlerce madur üretebiliriz,hepimiz vicdana sahipiz kimsenin aç kalmasına gönlümüz razı olmaz, daha nasıl fazla para kazanırız diye kafamızı buna yorarız,reynalarda bilmem ne diskolarında şampanya dökeriz baştan aşağı.Kendi geleceğimiz, menfaatimiz için bir başkasının tepesine çıkmaktan onu ezmekten gocunmayız.

Gerekirse işimize yarayacaksa olmayan sıkıntıların dahi hasıl olmasına sebep olur sonra da çözmeye çalışıyormuş gibi yaparız.

Biz vatanseveriz, biz insanseveriz, biz laikiz, biz Atatürkçüyüz, biz Müslümanız, biz çağdaşız, biz akıllıyız, biz hukuk devletiyiz, biz sosyal devletiz...

Bu kadar güzel vasıflarla bu kadar sorunlar nasıl bir arada duruyor, bu güzel ilkeler, anlayışlar bu kadar sorunu nasıl üretiyor şaşmamak mümkün değil...

''AYNASI İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ!''

ZİYA PAŞA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.