Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

allahın adaleti nerde?

kaoss

Önerilen İletiler

size göre hepimizi allah yaratmadı mı bize aklımızı düşüncelerimizi o vermedimi? o halde biz ateistler yanlış düşünüyorsak gitceğimiz yer belli cehennem. peki allah varsa bize ateist düşünceyi kabul eden bir beyni o vermiş olmalı. yani ateist olmamızı o istedi ve bize böyle bir kafa verdi. siz diyeceksiniz ki şimdi 'allah herkase özgür irade verdi. böyle olmayı sen seçtin' peki allah benim böyle olacağımı bile bile niçin yarattı? bana seçim şansı bırakmadı. biz özgür iradeliymişiz gibi görünüyoruz ama düşüncelerimiz biz yaratılmadan önce şekillenmişti ve değiştirilemez artık. o zaman allahın adaleti nerde kaldı? cevap yazarsanız sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bi an için kendinin ateist olmadığını düşün ve inanan biri olarak kendine şu soruyu sor beni bu evreni her şeyi yaratan Allah benim soruyu soracağımı bilmiyormuydu atesitlerin bu soruyu soracaklarını bilmiyormuydu bana seçme şansı verdimi vermedimi bu soruyu bana verdiği beyinle sorduğuma göre istese bana o beyni bu soruyu sormayacak şekilde kullandırmazmıydı ama ozamanda bana vermiş olduğu özgür iradeye mudahele etmiş olacaktı ben bu soruyu hiç soramayacaktım aklımın ucundan dahi geçmeyecekti onun varlığını zaten kabullenmiş olacaktım ozamanda bu dünyada sınav için bulunmamın bi anlamı olmayacaktı eğer onun varlığını kabul etmezssem benim için her hangi bi sınav yoktur sınav önce onun varlığını bana verdiği özgür akılla kabul etmemle birlikte başlar ve sonra emrettiği iyiliği adaleti uygulamamla devam eder eğer Allah varlığını bana bildirecektiyse neden neden aracılar kullandı Peygamberlerle bildirdi neden bunu bana verdiği beyinde normal duyu organlarımla algılamamı sağlamadı aa dur bi dakka beyinle direk algılasaydım buda bi aracı olmazmıydı zaten gördüğüm her şeyde ona inandığım için onun varlığını buluyorum ozaman gördüğüm her şey Peygamberler gibi aracılar değilmi yosa bunda benim için bir sınavmı var... eğer ben bu algılamayı yapamıyorsam bu benim hatammıdır. kendine önce bu konuşmayı yap bunu dahada uzatabilirsin bu sadece ufak bir yol bununla birlikte şunuda düşün siz inanmayanlar Allahın varlığını kabul etmeyeler hep dersinizki her şey benim kafamda olup biter ben ne dersem o, bir cisme var dersem vardır yok dersem yoktur kabul etmeme bağlıdır hani meşur sandalye hikayesi varya onun gibi hoca öğrncilerine snavda soruyo bu sandalyenin burda olmadığını ispatlayın diyo öğrencide hangi sandalye diyerek cevap veriyo ya o mantıkla yapıyonuz bunu evet belki bu kısmen doğrudur dezavantaj yoktur nasıl kullanılacağı bilinmeyen avantaj vardır durumunda geçerlidir yani sandalyeye yok demekle yok olmadığı olan şeyin onun orda olmadığını söyleyen kişinin yalancı olduğudur gerçekleri görebilmekle alakalı ama konu bu denli çetrefilli olunca gerçeklik kavramıda göreceli bir hal alıyor bu durumda bardağa nerden bakacağımız önemlidir eğer yarı suyla dolu dersek olumlu bakmış oluruz eğer yarı boş dersek olumsuz bakmış oluruz eğer yarısı havayla yarısı suyla dolu dersek bu bambaşka bi bakış açısı olmuş olur eğer yarısı boş dersek boşluktan kastımız havayla dolu kısım olmuş olurki bu durumda suyunda havada bulunana bağzı gazların birleşmesiyle oluştuğunu düşünürsek özünde bardak tamımıyla havayla doludur yani boştur sonucunu çıkarırız işte bu bakış açımız olur ben şahsen bardağın yarısın suyla yarısınında havayla dolu olduğunu düşünüyorum bu yüzdende görebiliyorumki Allah c.c sana bu beyni verdi ve bu beyinle bu soruyu soracağını bile bile verdi yine bu sorunun cevabınıda aynı beyinle anlayabilecek şekilde yarattı bizleri ama buna mudahele etmedi deminde dediğim gibi mudahle etmiş olsaydı özgür irade olmazdı bu şimdi akıllara şu soru gelecektir Allah c.c neden kendini inkar edebilecek bi özgür düşünce yaratmıştır cevap: her özgür düşünce er yada geç bu dünyada yada diğerinde mutlaka Allah c.c varlığını kabul edecektir inkar söz konusu olmayacaktır ancak inkar ve itaatsizlik bu dünyada sıkça karşımıza çıkmaktadırki buda görenler için her şeyde olduğu gibi Allah c.c. varlığının kanıtıdır onun varlığının olmadığı hiç bir şey söz konusu olamaz zaten... sen diyorsun ki ben var olduğuna inanmıyorum bende diyorum ki öyle bir gelcek ki sende var olduğuna inanacaksın ve ozaman diyemeyeceksinki benim aklım seni anlamaya varlığını kabul etmeye uygun değildi bunun aksini söylemen imkansız olur bu konuda diyecek söylecek daha çok şey var ama gecenin bi yarısı oldu umarım bu yazdıklarımda seninde benim gibi Allahın varlığını kabul etmene yarayacak şeyler yakalayabilirsin... son söz olaakta şunları söyleyeyim sizlerden Allah c.c varlığını her ne söylenirse söylensin ne anlatılırsa anlatsın kabul etmeyenler için kalpleri mühürlenmiş olarak bahsedilir buna sende bilirsin şimdi kalkıp demeki benim kalbim mühürlüyse ben nasıl kabul edeyim diye kabul etmediğin için mühürleniyor zaten bunu iyice düşünmeni tavsiye ederim ve umarımki kalbin mühürlenmemiştir ve hakkında hayırlısı neyse o olur Allah inşallah hidayet nasip eder sanada... artık bundan sonrası sana kalmıştır dediğim gibi er yada geç aklının beyninin Allahın varlığını reddedemediğini göreceksin artık bundan sonrası sana kalmış bu istersen hemen yapabilirsin...saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
size göre hepimizi allah yaratmadı mı bize aklımızı düşüncelerimizi o vermedimi? o halde biz ateistler yanlış düşünüyorsak gitceğimiz yer belli cehennem. peki allah varsa bize ateist düşünceyi kabul eden bir beyni o vermiş olmalı. yani ateist olmamızı o istedi ve bize böyle bir kafa verdi. siz diyeceksiniz ki şimdi 'allah herkase özgür irade verdi. böyle olmayı sen seçtin' peki allah benim böyle olacağımı bile bile niçin yarattı? bana seçim şansı bırakmadı. biz özgür iradeliymişiz gibi görünüyoruz ama düşüncelerimiz biz yaratılmadan önce şekillenmişti ve değiştirilemez artık. o zaman allahın adaleti nerde kaldı? cevap yazarsanız sevinirim.

bak kardeş ismin gibi bi kaos içine girmişin sen bir melek gibi yaratıldın ama anneni babanı sen seçmedin onlar seni istedi ve sen oldun buraya kadar sorun yok sonra hayatını sen şekillendirmeye başladın sen seçimini yapmısın o yönde gidiyosun peki biz senin seçimini yapıp senle neden yürümüyoz düşündün mü düşüncelerini değiştir o zaman ufkunu aç gerçeği görmeye çalış kolaya kaçma zoru seç başarıcaksın :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak kardeş ismin gibi bi kaos içine girmişin

Kaos yaşamak iyidir, kaosa düşmek iyidir...

İnsanların düşündüğünü ve sorguladığıı gösterir...

sen bir melek gibi yaratıldın ama anneni babanı sen seçmedin onlar seni istedi ve sen oldun buraya kadar sorun yok

Var!

Melek gibi yaratılmak ne demek?

1. Bu sadece bir benzetme mi? Yani acaba insanlar ilk doğduğunda melek midir? Kötülük bilmez mi? Peki ya iyilik? Yoksa bunlar yaşadığı toplumda şekillenen şeyler midir?

2. Annesi babası seçti ne demek? Kaoso arakadaşımızı mı seçtile? Yoksa sadece bir bebek mi dünyaya getirdiler?

sen seçimini yapmısın o yönde gidiyosun

Larsie,

Bu seçim Kaos'un kaderinde varmıydı yoksa yokmuydu?

peki biz senin seçimini yapıp senle neden yürümüyoz düşündün mü

Bu neyi değiştirir?

düşüncelerini değiştir o zaman

Düşüncelerini neden değiştirsin? Doğru ya da yanlış olduğuna kim karar verecek? Sen mi, ben mi? yoksa kendisi mi?

ufkunu aç gerçeği görmeye çalış

Ufkunun kapalı olduğunu nereden çıkardın? Yoksa bu sadece bir hakaret mi?

kolaya kaçma zoru seç başarıcaksın :)

Kolay olan ne? Zor olan ne?

Bana sorarsan senin seçimin kolay derim...

Larsie bu şekilde tartışma olmaz bak gördün mü?

Onlarca soruya sebep verdin...

Sen tartışmıyorsun, sadece kendi doğrularının tek doru olduğunu kabul edip dayatma yoluna giriyorsun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kaoss düşüncende haklı olduğunu düşündüğüne eminimm

ama şu nktayı atlıyorsunn

eğerr iraden tamımı ile özgür olmasa idii

cennet diye bir ödül konmazdıı cennete girecekler direkk girer dünya hayatıı dene şey zaten yaşanmazdıı

tabe cehennem denen olguda olmazdıı şüphesizz

Allah bizi yaratırkenn bizee özgür bir irade vermiş ama herşeyi ile özxgürr inanıp inanmaman senin elindee

yada şu soruyu sorayım sen ateizmi ne zaman seçtin

ve nasıl seçtin özgür iradenle değilmii

sana getirisinide götürdüklerinide kabul ettinn

yani özgür iradenle verdin eğer iraden tamamen özgür olmasa bu kararı verebilirmiydin arkadaşım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki bu durum daha önceden Tanrı tarafından biliniyormuydu acaba? Bilinmiyormuydu? Onun kaderinde yokmuydu yani?

benim kader inancıma göre bilmesi gerekirr

kader biraz muğlak bir kavram

eğerr geçmişten inanılan kader gibi düşünürsek yani düz mantık yaparsakk allah ateistlerin yazddı ve gönderdii olurrr

ama özgür iradenin en büyük kanıtıı bencee

hanii sağ ve sol omuzlarımıda olduğuna inandığımızz Münker ve Nekir

isimli günahlarımızı ve sevaplarımızı yazan meleklerdirr

ve birde ahiret inancıı

eğerr gerçekten son belli isee neden büyük hesap günüü vaad edilsinn

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim kader inancıma göre bilmesi gerekirr

Kader konusunu daha önce çok tartışmıştık.

Çıkan sonuç kaderin tam bir çelişki olduğu. Bu kuram dindeki en çelişkili nokta bence...

kader biraz muğlak bir kavram

Aynen öyle efendim... ve çelişkili...

eğerr geçmişten inanılan kader gibi düşünürsek yani düz mantık yaparsakk allah ateistlerin yazddı ve gönderdii olurrr

Bu tür konuların gelmişi geçmişi olmaz. Ne ise odur. Düzeltmek demek Allahın ve Muhammed'in hatasını düzeltmek demektir. Yanılıyormuyum?

ama özgür iradenin en büyük kanıtıı bencee

Kanıt diye gösterdiğiniz şeyler sadece inançlar. Yanılıyormuyum?

Saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bende görğüün gibi bence kelimsenii koyuyorum ve kendi kanıtım olduğunu iddaa ediyorumm

inançlar için kendi kanıtların olmak zorundadırr

yoksa kendi inanıcını kendine savunamassınn

kader muğlakk evett

ama insanların kanaat etmesii sağlayan bir yöntemm değilmii kaderr

insanlarıı kaderdeymiş deyipp isyanın belki delirmenin eşiğinden döndüren bu inanç değilmii

çoğu insanı doğruu yolada tutan şeyy cehennem korkusu değilmii

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

İslamın allahı adaletsizdir (eğer böyle bir allah varsa)

100 kadına tecavüz edip öldüren bir adam tevbe edince cennetlik olabiliyor fakat tecavüze uğrayan kadın intahar ettiğinde ebedi cehennemlik oluyor yani yapan yaptığıyla kalabiliyor, mağdursa ebedi cehennemde yanıyor??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Kader konusunu daha önce çok tartışmıştık.

Çıkan sonuç kaderin tam bir çelişki olduğu. Bu kuram dindeki en çelişkili nokta bence...

Aynen öyle efendim... ve çelişkili...

Bu tür konuların gelmişi geçmişi olmaz. Ne ise odur. Düzeltmek demek Allahın ve Muhammed'in hatasını düzeltmek demektir. Yanılıyormuyum?

Kanıt diye gösterdiğiniz şeyler sadece inançlar. Yanılıyormuyum?

Saygılar....

öncelikle bir konuyu tartışırken konuya olbildiğince hakim olmaya çalışalım inanan arkadaşlar ateizm i iyi ce incelemeli ve anlamaya çalışmalı inanamayanlarda bir defa olsun kuran ı kerimi okuyarak anlamaya çalışmalı kader iki aşamalı olan kimisi değiştirilebilen kimiside asla değiştiremeyeceği kaderdir insanların inanç sistemleri tamamen değiştirilebilir bir kader çizgisidir ALLAH a zaman ve mekan farkı yoktur o bundan 100 yıl sonrasını görür haliyle senin tercihlerini senden önce bile bilmektedir ve onlar tamamen sana aittir. ona ondan bir müdahale gelmez annen babban değiştiremiyeceğin ve senin tercihinde olmayan kaderdir ve sen bunu değiştiremessin. insanlar yaptıklarıyla vardır. hepimiz bir araya gelsek bütün bir ve belirsiz bir zamanı kapsayacak bir kitap yazamayız herhalde bu bile bizim inanmamız için yeterli bi sebeb ama tabi ki bence iman inanmaktan geçer bilenler le bilmeyenler hiç bir olur mu bir kere okumakla hiç bir şey kaybetmezsiniz. ama eğer doğruysa çok şey kazanır sınız kader mutlak vardır ve iki aşamadan ibarettir kuran ı okursanız görürsünüz. anlarsınız ve inşallah iman edersiniz. işte bu sizin elinizde onun için kuran var ve kader dediğiniz şey sizin bildiğiniz gibi mahkumluk değil özgürlüğün taaaaaaaa kendisidir.

100 kadına tecavüz edip öldüren bir adam tevbe edince cennetlik olabiliyor fakat tecavüze uğrayan kadın intahar ettiğinde ebedi cehennemlik oluyor yani yapan yaptığıyla kalabiliyor, mağdursa ebedi cehennemde yanıyor??

bir kere öyle bir şeyden bahsedemessin sen bi kere idda ettiğin şeyin islam dininde varlığını ısbatla islam dininde tövbe o kadar kolay değil ve tecavüze uğrayan insan o insanı affetmedikçe ALLAH(c.c.) asla onu affetmez gelelim öldürmeye masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir bu islamın ne kadar bu konuda hassas olduğunu gösteriri intihar etmek ise ALLAH(c.c) yok saymak ve şirktir buda ebedi olarak yanmayı gerektirir çün ki ALLAH (c.c) iman edenler teslim olanlar yardımı ve mükafatı ondan beklerler ve asla kendi canlarını almaya vesile olamazlar. yaparlarsa zaten iman sahibi olamazlar yaşasın cehennem iyiki var. yoksa zalimler nerde zülüm göreceklerdi. bir şeye karşı çıkmadan bi onu anla onu öğren hala karşı çıkmana gerek görüyorsan çık zaten böyle kulaktan dolma bilgilerle ve asılsız itamlarla insanlar bu dini daha öğrenmeden kabul etmiyorlar senin sorupta islamın yanıtlayamayacağı şey yok istersen dene

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle bir konuyu tartışırken konuya olbildiğince hakim olmaya çalışalım inanan arkadaşlar ateizm i iyi ce incelemeli ve anlamaya çalışmalı inanamayanlarda bir defa olsun kuran ı kerimi okuyarak anlamaya çalışmalı

Okumadığımı nereden çıkardın? Yazılanları okursan anlarsın kimin neye hakim olup olmadığını...

Yok yine anlamadığımızı düşünüyorsan bakalım sen neler söyleyeceksin...

kader iki aşamalı olan kimisi değiştirilebilen kimiside asla değiştiremeyeceği kaderdir

Bu nedemek şimdi?

Birazdan düştüğün çelişkiyi anlatacağım...

insanların inanç sistemleri tamamen değiştirilebilir bir kader çizgisidir

bunu genellemek lazım...

ALLAH a zaman ve mekan farkı yoktur o bundan 100 yıl sonrasını görür haliyle senin tercihlerini senden önce bile bilmektedir ve onlar tamamen sana aittir.

Birinin tercihlerini biliyorsan (yaratıcı olarak), o tercih artık onun değildir.

Baştan biliyorsa eğer inkar edileceğini, bunu bile bile yaratmış olur. Cehenneme gideceğini bile bile yaratmak sence ne demektir?

Müdehale etsin etmesin, başatn biliyorsa, sonuç baştan bellidir.

Kaderin değişeni değişmeyeni olmaz.

o her şeyi baştan biliyorsa, sen değiştirsen de o baştan bellidir. Eğer ona sürpriz yapmaktan bahsediyorsan bilemem :)

hepimiz bir araya gelsek bütün bir ve belirsiz bir zamanı kapsayacak bir kitap yazamayız herhalde

:) konu bu mu şimdi? :)

Değil ama, söyleyeyim... Gözünüzde fazla büyütmüşsünüz. o kitap bütün zamanları kapsamaz. Sadece dönneminin bilgi birikimini ifade eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

;)bak kaos kardeşim.o irade özgür olmasaydı yani Allah seni direk olarak sen atheist olacaksın diye dünyaya yollasaydısen bugün bunları düşünemezdin.anlıyormusun.senn bu düşüncelerin olmazdı yani çünkü Allah emretmiş bu kulum atheist olacak diye daha ötesi var mı bunun.sen böyle düşünebildiğine göre iraden tamamen özgür.

Lütfen arkadaşlar işinize gelmediği için bu tür tartışmalara girmeyin.benim bi arkadaşım vardı ve bana sürekli Allah yoktu sonradan insanlar var diye öğrettiler.çünkü Allah olmasa ahiret olmasa güçlü olan zayıf olanı ezer ve bu traz sorunlar çıkardı.nasılsa güçlü olana ceza veremiyolar değilmi.insanlar ahirette yanarsınız dedikleri için bu tarz sorunlar ortadan kalkıyor.yani toplumda düzen sağlanıyor.evet arkadaşım bana bunları söylüyordu.ama sonunda büyük tartışmalar yaptık ve itiraf etti.benim işime gelmiyo Allah'a inanmak.çünkü namaz kılmak vb diğer ibadetleri yaparken zorlanıyorum.ben yatsı kılarken diğerleri gece kulüplerinde barlarda eğleniyolar.bu haksızlık oluyor o yüzden benimde işime gelmiyor dedi.

umarım sende de biraz olsun bi kıpırtı uyandırır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yalnız vega kardeşim;

o adamın direk cennetlik olması için o kadınlardan helallik alması gerekir.ve şunu da ekliyim bir insan yaptığı her günahın cezasını çekecektir.ondan sonra cennete günahsızmış gibi girecektir.ya bu durumda kadınlar haklarını helal etmezler doğal olarak ve adam da o zinanın cezasını çektikten sonra cennete girer.bilgisizliğinden kaynaklanan bi durumdan dolayı Rabb'ine karşı böle bi saygısızlıkta bulunma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

sevgili arkadaşım soru sorma tarzından (bol keseden ucuz palavra türeten değil) konunuza vakıf, donanımlı ve hazırlıklı biri olduğunuzu anlıyorum.

(yanılıyorsam uyarınız)

Ben de sorunuza cevaben derimki;

ALLAH sizin ateist olacağını bile bile sizi tam olarak şu şekilde yarattı.

izzet sahibi olan CENAB I HAK var olduğu iddia edilmiş ve tükenmiş (inananı kalmamamış)tanrı dedikleri şeylerden farklı olarak öncelikle ALLAH ismiyle müsammadır. Bu ne demek,? Şu demek.

ALLAH (HAŞA) yalnızca kudretiyle varolan yada cehennemi ile korkutan veya cenneti ile sevdiren, kader i ile herkezin elini kolunun bağlayan bir, ve de bunları yapmaktan haz duyan bir mabud değildir.Ya nedir..?

(hatam olursa affola)

ALLAH ALİM DİR sonsuz ilim sahibidir,

ALLAH BASİR DİR herşeyi her yönüyle görendir

ALLAH SEMİ DİR herşeyi işitendir

ALLAH RAHİM DİR bağışlayıcı ve affedicidir

ALLAH RAHMAN DIR esirgeyen koruyandır

ALLAH HAKİM DİR hikmet ve hüküm sahibidir

ALLAH EVVEL DİR varlığının başı yoktur

ALLAH AHİR DİR varlığının sonu yoktur

ALLAH KUDDÜS TÜR her türlü kötü çirkin şeyden uzak olan, temiz olan temizleyendir

ALLAH KADİR DİR dilediğini dilediği gibi yapmaya gücü yetendir

ALLAH MALİKÜL MÜLK TÜR mülkün asıl sahibi ve mülkünün dışına çıkılamayandır

ALLAH HAKEM DİR herşey hakkında nihai hüküm sahibidir.

(soruyu inanan birine somuşsan, onunda cevaplamak için, nasıl bir İlah a inanıyor olduğunu anlatması reddedilemez.)

şimdilik sadece bu kadarını değerlendirecek olsak dahi, bu vasıflara sahip bir İlah,

sizin red edeceğinizi önceden bilmesi sebebiyle ve/veya bunu bizzat kaderinize yazması sebebiyle; nasıl olur da sizi dünyaya gönderenin O olmuş olduğu gerçeği çelişir.

anlamakta zorlananlar için farklı bir izah ;

olacakları önceden bilmek yada yazmak gerçeğinin, kader i mantıksız kılmak şöyle dursun aynen ispat ettiğini ve bunun ilim yoluyla dahi anlaşılabileceğini

''benim şuurum ve aklım var'' diyen herkese bir örnekle (ALLAH ın izniyle) ispat ediyorum Şöyleki;

düşünün siz bir bilimadamı sınız, teknolojik gelişmeler adına dünyada otoritesiniz,

şimdi bir robot üretmiş olsanız uzun yıllar boyu çalışıp bu robota oturmayı kalkmayı yürümeyi değilde, düşünebilmeyi, mantık yürütebilmeyi kazandırabilmiş olsanız, (yapay zeka dediğimiz şey) herkes bilirki siz onun düşünebileceği herşeyi daha önce zaten düşünmüş olmak zorundasınızdır. Yani ürettiği robot kadar dahi zeka nızın olmadığı, yada onu yapan geliştiren bir bilimadamı olarak) ondan daha kabiliyetsiz daha başarısız olmanız söz konusu olamaz.(eğer inadına olur diyenler varsa hemen bu yazıyı okumayı bırakıp yeni bir konu başlığı altında toplansınlar hazırlansınlar ben onlara yetişirim)

(Böyle bir durum olsa idi, muhtemelen, robot insanı icad ederdi, insan robotu değil)

bir gün bu robot olurda sahibine gazete almaya markete giderken , nokia lar gibi bir anda şarzı bitse, kendini bir trafik kazasına kurban etse

diyebilirmiyizki bu bilim adamı yada sahibi bunu öldürdü, diyebilirmiyiz ki şarzının birgün çabuk biterek kaza geçireceğini bile bile bunu ne diye üretti, yada niye markete gönderdi

yada bilimadamına labarotuar da asistan lık hizmeti sunarken metal olan vücuduna elektrik akımı maruz kalsa, kısa devre yapsa, ve sistemi çökse diyebilirmiyiz ki bu bilimadamı bundan mesuldur, yada böyle olacağını bile bile bu robotu yapmıştır.

Şimdiki asıl mesele burada; (iyi düşünün)

bu bilim adamı gerçekten de bunun böyle olacağını bilse, o robot nükleer enerjisinin son damlasını kullanıp gözlerini kaparken dese beni sen mahvettin, yada

bile bile bana bunu yaşattın deme hakkı varmıdır gerçekten.

Arkadaşlar insanlar stres atmak için nasıl porselen takımı alıp kırıyorlarsa, bende çocuğuma dünyanın en pahalı ve gelişmiş robotunu alıp oynasın, kırarsada kırsın canı sağolsun bir tane daha alırım diyemez miyim, robot kim ki programındaki yüklenmiş kelimeleri kullanarak bana suç isnad edecek, sen suçlusun diyecek,(madem biliyordun,,,,,,) diyecek...

İşte ALLAH I; hem önceden bilip, hem kedisi yazıp, hemde bizzat Yaratmasın dan ötürü mantık bunun neresinde diye (HAŞA) küçümsemek cüretinde bulunanların içinde bulunduğu durum da, konumuzda ki robottan farksızdır...

NOT: bu örnek robot ve bilimadamı üzerine inşa edilmiştir, şahsi yorumum olan kendim kırabilirim bu suç olmaz yaklaşımı şahsi yorumumdur örneği bağlamaz

yani kimse o zaman ALLAH bizi kendi malıyız diyemi öldürüyor gibi bir soru ile boşuna uğraşmasın, gerçekten merak edenler için yinede cevaplanmaktan uzak değildir.

şimdi itirazları alabiliriz.

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(Birinin tercihlerini biliyorsan (yaratıcı olarak), o tercih artık onun değildir.

Baştan biliyorsa eğer inkar edileceğini, bunu bile bile yaratmış olur. Cehenneme gideceğini bile bile yaratmak sence ne demektir?

o her şeyi baştan biliyorsa, sen değiştirsen de o baştan bellidir.)

o sana, gerekli olan her şeyi vermiş. akıl, mantık irade bilgi, nasihat daha ne istiyorsun. sen bunlara rağmen hala inkar ediyorsaan. senide özgür bırakmış dilediğin gibi yaşa sana niye böyle yaşıyorsun diyen yok. ölüm anı geldiğinde bi şeyler sana bunları zaten soracak bu benim işim değil. ben bu siteyi gezerken gördüm ve belki bi şeylere vesile olurum dedim ama. görüyorum ki bu benim ilmimi aşar. inkarcılar seninle var olmadı onlar her zaman var dı . ben tebliği ilettim müslümanlık hakkımı, yerine getirdim gerisini senin bileceğin iş, senin inancın sana, benim ki bana......... ALLAH bağışlayıcıdır. affetmeyi sever benimde bi dünya günahım var ama ben onun büyüklüğüne sığınıyorum. bir gün her şeyin dönüşü ona

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(Birinin tercihlerini biliyorsan (yaratıcı olarak), o tercih artık onun değildir.

o her şeyi baştan biliyorsa, sen değiştirsen de o baştan bellidir.)

o sana, gerekli olan her şeyi vermiş. akıl, mantık irade bilgi, nasihat daha ne istiyorsun. sen bunlara rağmen hala inkar ediyorsaan. senide özgür bırakmış dilediğin gibi yaşa sana niye böyle yaşıyorsun diyen yok. ölüm anı geldiğinde bi şeyler sana bunları zaten soracak bu benim işim değil. ben bu siteyi gezerken gördüm ve belki bi şeylere vesile olurum dedim ama. görüyorum ki bu benim ilmimi aşar. inkarcılar seninle var olmadı onlar her zaman var dı . ben tebliği ilettim müslümanlık hakkımı, yerine getirdim gerisini senin bileceğin iş, senin inancın sana, benim ki bana......... ALLAH bağışlayıcıdır. affetmeyi sever benimde bi dünya günahım var ama ben onun büyüklüğüne sığınıyorum. bir gün her şeyin dönüşü ona

değerli arkadaşım öncelikle yazını okudum ve takdir ettim,

lakin bir müslüman kişinin nasıl olup da;

imani bir meseleyi ele alırken bu ''benim işim değil'' ve ''bu benim ilmimi aşar'' tabirini kullanabildiğini (kusura bakmayın) anlayabilmiş değilim

Cenab ı Hakk ın dünyada;

çözümsüz mesele,

şifasız hastalık,

dermansız dert,

yaratmadığını hatırlatmak kardeşin olarak benim vazifemdir,

tabii ki vardır ama bunlar ı henüz ben keşfetmedim diyecek iseniz;

Bunun aslında sizin boynunuza borç, hatta üzerinize farz olduğunu hatırlatmak, yine kardeşin olarak benim vazifemdir...

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Kâfir — Kaza ve kader denilen olgular nelerdir?

Mümin — Kader: Allah’ın, maddi ve manevi varlıkların(yarattığı her şeyin) ne yapacağını önceden bilmesidir. Her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor.

Kaza ise Allah’ın takdir ettiği olayların zamanında ve mekânında yerine gelmesidir.

Kâfir — Bu biraz saçma değil mi?

Mümin — Neden saçma olsun? Asıl bir programcı yaptığı programın kapasitesini ve ne yapıp/yapamayacağını bilmezse saçma olur. İşte bu ‘‘Evren’’ programının programcısı da Allah’tır.

Kâfir — Madem, her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor; o halde insanlar niçin cehenneme gidiyor? Allah; kaderimi yazarken, bana mı danıştı? Ey Hâkim; ben kader kurbanıyım, beni niçin cezalandırıp, hapse yolluyorsun?

Mümin — Evet her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor; ama, kader defterinde yazılı olduğu için o şey olmuyor. Kader: Allah’ın, maddi ve manevi varlıkların(yarattığı her şeyin) ne yapacağını önceden bilmesidir. Mesela; Bir meteoroloji uzmanı, uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilir. Meteoroloji uzmanı, uydudan gelen fotoğraflara ve bilgilere bakarak, görüyor ki, Türkiye”nin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplayarak, hemen defterine şunları yazıyor ”yarın Türkiye bulutlu ve yağışlı olacak”. Bulutların gelmesine daha bir gün var. Bir gün sonra, Türkiye bulutlu ve yağışlı olsa; acaba meteoroloji uzmanı bir gün önceden defterine, bu olayı yazdığı için mi olaylar oluyor? Tabiî ki hayır. Uzman olayları uydudan önceden gördü de yazdı. Yani; meteoroloji uzmanı; defterine yazdığı için olaylar olmamakta; fakat olayın öyle olacağını önceden uydudan, görüp, yazmıştır.

Allah insanlara akıl vermiştir. İlahi kurallar da bildirmiştir. İnsanlar iradelerine göre hareket etmekte serbesttir. Ama kurallar çiğnenirse ne ceza göreceği de bildirilmiştir. Üstteki örneğimizi açalım. Meteoroloji uzmanı televizyonda yarın yağmur yağacak dese ve önlemler almamız için bizi uyarsa; ama biz buna rağmen o gün şemsiye almadan ve sıkı giyinmeden dışarı çıksak ve hasta olsak Meteoroloji uzmanını suçlayabilir miyiz? Suçlamak çok komik bir durum oluşturur. Çünkü uyarılmamıza rağmen uyarıyı dikkate almadık. O zaman kimse Allah’ı da kendi işlediği suçlar yüzünden suçlayamaz. Zira Allah, yüzlerce kez Kur’an’da bizi uyarmakta ve yapmamız gerekenleri bildirmektedir.

(Alıntıdır...)

-------------------------------------------------------------

İlmin kapısı Hz.Ali’ye de aynı soru sorulur. Ve Hz.Ali olayı şöyle özetler: ‘‘Farzedelim; inanmayan inat edenlerin dediği gibi; Allah, peygamberler, kitaplar, melekler, ahiret, kader yok. Bu durumda ne inanana bir şey olur, ne de inanmamakta inat edene. Ama, ya varsa; inanana yine bir şey olmaz, ama inanmamakta inat eden, işini şansa bırakmış olur ki buda akıl karı değildir.”

Sonsuzu kaybetme pahasına da mı inkar edeceksiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlmin kapısı Hz.Ali’ye de aynı soru sorulur. Ve Hz.Ali olayı şöyle özetler: ‘‘Farzedelim; inanmayan inat edenlerin dediği gibi; Allah, peygamberler, kitaplar, melekler, ahiret, kader yok. Bu durumda ne inanana bir şey olur, ne de inanmamakta inat edene. Ama, ya varsa; inanana yine bir şey olmaz, ama inanmamakta inat eden, işini şansa bırakmış olur ki buda akıl karı değildir.”

Sonsuzu kaybetme pahasına da mı inkar edeceksiniz?

Kaza-Kader konusunu ve bu söylediklerinizi daha önce onlarca kere işledik...

Aynı verdiğiniz örneği de işledik...

Sonunda söylediğiniz önermeyi de...

Kur'an-da "Kader"in anlamının söylediğiniz şekilde olduğunu ifade eden tek bir ayet gösterir misin bana?

Kur'an-da "Kader" veya türevlerinin geçtiği ayetleri getirir misin?

Bakalım Kur'an-da bahsedilen "Kader" ile senin söylediğin "Kader" aynı mıymış!?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mümin — Evet her şey bir kader defterinde yazılı ve her şey ona göre oluyor; ama, kader defterinde yazılı olduğu için o şey olmuyor.

Ahanda yine aynı konu :D

Baştan biliniyor ise bu kaderdir, özgür irade yoktur!

Bilinmiyor ise bu özgür iradedir; kader yoktur!

Kader: Allah’ın, maddi ve manevi varlıkların(yarattığı her şeyin) ne yapacağını önceden bilmesidir.

Biliyor ise neden sınava tabii tutuyor? Sınavın ne anlamı var?

Mesela; Bir meteoroloji uzmanı, uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilir. Meteoroloji uzmanı, uydudan gelen fotoğraflara ve bilgilere bakarak, görüyor ki, Türkiye”nin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplayarak, hemen defterine şunları yazıyor ”yarın Türkiye bulutlu ve yağışlı olacak”. Bulutların gelmesine daha bir gün var. Bir gün sonra, Türkiye bulutlu ve yağışlı olsa; acaba meteoroloji uzmanı bir gün önceden defterine, bu olayı yazdığı için mi olaylar oluyor?

:D

Tanrı da tahmin mi ediyor yani?

Kardeşim bu verdiğin örnek bilimsel verilere göre yapılan bir fikir yürütme ve tahmin olayıdır!

Ne alakası var şimdi? "tahmin ettim diye oldu" ne demektir?

Allah insanlara akıl vermiştir. İlahi kurallar da bildirmiştir. İnsanlar iradelerine göre hareket etmekte serbesttir.

Bu serbestliğin sonucu biliniyor ise serbestliğin ne anlamı var kardeşim? Bana bunu açıkla? :stuart:

Ama kurallar çiğnenirse ne ceza göreceği de bildirilmiştir.

Kurallar çiğnenir ise Allah baştan bilemiyor pozisyonuna mı düşer? :stuart:

Üstteki örneğimizi açalım. Meteoroloji uzmanı televizyonda yarın yağmur yağacak dese ve önlemler almamız için bizi uyarsa; ama biz buna rağmen o gün şemsiye almadan ve sıkı giyinmeden dışarı çıksak ve hasta olsak Meteoroloji uzmanını suçlayabilir miyiz?

İnsanlara olacak bir olayı verileri ile birlikte verirsen kimse kalkıp seni suçlamaz. Kelime oyunu yapmayalım şimdi... Bana irade ve akıl veren Allah, bu irade ve akıl ile onu red edeceğimi inkar edeceğimi baştan biliyor mu bilmiyor mu. Sorun burada. Red ettin yanacaksın; bu ayrı konu. Konuları birbirine karıştırmayalım kelime oynları ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım Merhaba;

Öncelikle bu konuda insanların kendi kendilerine çok kez soru sorduğu bilinen aşikar bir gerçek. Bir ateist olarak sizinde buna dayanmanız gayet normal. Şimdik size Allah'ın herşeyi bilmesini bir örnek ile açıklamaya çalışacağım: Allah bizleri hür irade ve eşit olarak dünyaya getirmiş. bazı insanlar düşünür x yoluna gider bazı insanlar başka düşünür y yoluna gider. Allah bizlerim bu yolları seçiceğimizi biliyor amma bizleri o yolu seçmemiz için programlamıyor. Biz hayat değerlendirmemizde hangi yol mantıklı gelirse onu seçiyoruz. Dolayısı ile bundan sorgulanmamız mümkün olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bilgilere nerden ulaşıyorsun ki? Haşa Allah'ın yanında hakim tanıdığınmı var? ***nislamcılardan dinlediğinle gelip burda nara atman hiiiç doğru değil. Kesinlikle araştır Allahın büyük rahmetini ve affediciğiliğini gör bazı örnekler insanların Rahmetini anlayabilmeleri için insan seviyesine inilerek verilmiştir. Ancak insanlar bunları sonradan böyle koz olarak kullanıyor. Seviyesi yetersiz olan insana Allah adaletini anlatamaz çünkü çok üst düzey fazla üst düzey. Senin yukarıda verdiğin örneğe gelince 100 kadına tecavüz edip tövbe eden insanın kaderini Sadece ALLAH bilir sen cennete girer diye yorum yapamazsın ebediyen cehennemde de kalabilir. Aynı şey intihar eden kadın içinde geçerlidi.

İntihar edenin cennete giremiyeceği sence neden söylenmiştir? Tabiyki intiharın çooook kötü yapılmaması gereken bir hareket ne kadar kötü bir iş olduğunu anlatabilmek için. Kimsenin ahireet kaderini kimse bilemezi yorumlayamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.