Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

allahın adaleti nerde?

kaoss

Önerilen İletiler

Arkadaşım Merhaba;

Öncelikle bu konuda insanların kendi kendilerine çok kez soru sorduğu bilinen aşikar bir gerçek. Bir ateist olarak sizinde buna dayanmanız gayet normal. Şimdik size Allah'ın herşeyi bilmesini bir örnek ile açıklamaya çalışacağım: Allah bizleri hür irade ve eşit olarak dünyaya getirmiş. bazı insanlar düşünür x yoluna gider bazı insanlar başka düşünür y yoluna gider. Allah bizlerim bu yolları seçiceğimizi biliyor amma bizleri o yolu seçmemiz için programlamıyor. Biz hayat değerlendirmemizde hangi yol mantıklı gelirse onu seçiyoruz. Dolayısı ile bundan sorgulanmamız mümkün olsun.

Bir dostum da bana; " Mazdah (zerdüştlerin Allah'ı) bizleri hür irade ve eşit olarak dünyaya getirdi. Bazı insanlar düşünür "A" yoluna gider bazı insanlar başka düşünür "B" yoluna gider. Mazdah bizlerin bu yolları seçiceğimizi biliyor ama bizleri o yolu seçmemiz için programlamıyor. Biz hayat değerlendirmemizde hangi yol mantıklı gelirse onu seçiyoruz. Dolayısı ile bundan sorgulanmamız mümkün olsun."a benzer telkinlerde bulundu.

Şimdi bizler, sizlerin hemen hemen gösterilen "yollar"ı aynı olan bu telkinlerinizin hangisine inanacağız? Seninkisine inanmamız gerekiyorsa neden? Onunkine inanmayın diyorsan neden?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir dostum da bana; " Mazdah (zerdüştlerin Allah'ı) bizleri hür irade ve eşit olarak dünyaya getirdi. Bazı insanlar düşünür "A" yoluna gider bazı insanlar başka düşünür "B" yoluna gider. Mazdah bizlerin bu yolları seçiceğimizi biliyor ama bizleri o yolu seçmemiz için programlamıyor. Biz hayat değerlendirmemizde hangi yol mantıklı gelirse onu seçiyoruz. Dolayısı ile bundan sorgulanmamız mümkün olsun."a benzer telkinlerde bulundu.

Şimdi bizler, sizlerin hemen hemen gösterilen "yollar"ı aynı olan bu telkinlerinizin hangisine inanacağız? Seninkisine inanmamız gerekiyorsa neden? Onunkine inanmayın diyorsan neden?

Biz yaratıcıya Allah diyoruz çünkü kutsal kitabımızda böyle buyruluyor, ve kutsal kitabımız Kuran bundan önceki bütün kutsal kitap ve peygamberleri kabul ediyor üstüne üstlük bilinmeyen tarihlerini aydınlatıyor. Dolayısı ile dünya üzerinde Allah'ın gönderdiği ilk insan Adem den itibaren bütün dinler bir sonraki dinin habercisi niteliğinde olmuş böyle büyük bir organizasyonun insanlar tarafından kurgulanması imkansız olarak görülmüştür ki böyledir. Birçok ilmi tarihi gerçeği aydınlatmış ve orda geçen bilgilerin doğruluğu şimdiye kadar tamamen belgeler ve tarih ile doğrulanmıştır. Dolayısı ile bizde kuranın göndericisi Allah a inanıyor iman ediyor kafamızdaki soruları Allahı temel alarak cevaplamaya çalışıyor ve bir çok sorumuza şükür cevap bulabiliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz yaratıcıya Allah diyoruz çünkü kutsal kitabımızda böyle buyruluyor, ve kutsal kitabımız Kuran bundan önceki bütün kutsal kitap ve peygamberleri kabul ediyor üstüne üstlük bilinmeyen tarihlerini aydınlatıyor. Dolayısı ile dünya üzerinde Allah'ın gönderdiği ilk insan Adem den itibaren bütün dinler bir sonraki dinin habercisi niteliğinde olmuş böyle büyük bir organizasyonun insanlar tarafından kurgulanması imkansız olarak görülmüştür ki böyledir. Birçok ilmi tarihi gerçeği aydınlatmış ve orda geçen bilgilerin doğruluğu şimdiye kadar tamamen belgeler ve tarih ile doğrulanmıştır. Dolayısı ile bizde kuranın göndericisi Allah a inanıyor iman ediyor kafamızdaki soruları Allahı temel alarak cevaplamaya çalışıyor ve bir çok sorumuza şükür cevap bulabiliyoruz.

O dostum bana tıpkı senin şu söylediklerin gibi söylemişti... Mazdah bizi kutsal kitabı "Avesta" ile aydınlattı, yol gösterdi demişti. "Her aradığın sorunun cevabını bulursun seni aydınlatır" demişti. Bir başka dostum da Bahai dininden bahsetmişti "yolunu ancak bahailik aydınlatır" diye. Bir başka dostumda.....

Kusura bakma fazla uzatamam. Dostlarımın telkinlerini yazsam yazımı sonuna kadar kimse okuyamaz sanırım. Çok fazla yer tutar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O dostum bana tıpkı senin şu söylediklerin gibi söylemişti... Mazdah bizi kutsal kitabı "Avesta" ile aydınlattı, yol gösterdi demişti. "Her aradığın sorunun cevabını bulursun seni aydınlatır" demişti. Bir başka dostum da Bahai dininden bahsetmişti "yolunu ancak bahailik aydınlatır" diye. Bir başka dostumda.....

Kusura bakma fazla uzatamam. Dostlarımın telkinlerini yazsam yazımı sonuna kadar kimse okuyamaz sanırım. Çok fazla yer tutar.

Tam olarak ne demek istiyorsunuz? Onu anlıyalım. Siz aynı dinler tarihinden bir tane daha başka bir versiyon ve peygamberleri kutsal kitaplarımı var demek istiyorsunuz? Link verin okuyalım öğrenelim o zaman nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tam olarak ne demek istiyorsunuz? Onu anlıyalım. Siz aynı dinler tarihinden bir tane daha başka bir versiyon ve peygamberleri kutsal kitaplarımı var demek istiyorsunuz? Link verin okuyalım öğrenelim o zaman nedir?

Söylediğimi çok iyi anlamışsın arkadaşım. Ancak link vermeye mükellef değilim. Zira misyoner değilim.

Ama yinede yardımcı olayım sana google'a "dinler" diye yazıp aratabilir, yüzlercesini okuyabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylediğimi çok iyi anlamışsın arkadaşım. Ancak link vermeye mükellef değilim. Zira misyoner değilim.

Ama yinede yardımcı olayım sana google'a "dinler" diye yazıp aratabilir, yüzlercesini okuyabilirsin.

Bulamıyorum ben tek bulabildiğim Allahın dinleri İslam,Musevilik,Hristiyanlık ... ve bilinen Hindu , Şamanizm

ve çok tanrılı dinler. Bunların hepsi hakkında bilgim var ancak senin bahsettiğin gibi Tek tanrılı Allahın dinlerine

mualif aynı söylemlerde bir büyük tarihi oluşum göremedim. Sadece Hindu tarafında bazı benzerlikler var ancak

çok sığ... İslam gibi Allahın dinleri kadar mantıklı destekli kuvvetli bir dini inanç yok. Allahın bir olduğunu görmek ve islama iman etmek

çok kolaylaşıyor şükür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
size göre hepimizi allah yaratmadı mı bize aklımızı düşüncelerimizi o vermedimi? o halde biz ateistler yanlış düşünüyorsak gitceğimiz yer belli cehennem. peki allah varsa bize ateist düşünceyi kabul eden bir beyni o vermiş olmalı. yani ateist olmamızı o istedi ve bize böyle bir kafa verdi. siz diyeceksiniz ki şimdi 'allah herkase özgür irade verdi. böyle olmayı sen seçtin' peki allah benim böyle olacağımı bile bile niçin yarattı? bana seçim şansı bırakmadı. biz özgür iradeliymişiz gibi görünüyoruz ama düşüncelerimiz biz yaratılmadan önce şekillenmişti ve değiştirilemez artık. o zaman allahın adaleti nerde kaldı? cevap yazarsanız sevinirim.

pekii Allaha inansan ne kaybetceksin..bunu soylermisnn.....

ömür boyu cehennemde yanacagına da inanmıyorsan sadece Allaha insansan ne farkeder...

Bu bir dusuncedir .Özgür olabilrisn ama sizin dusuncenizi ben annenizden babanızdan dogdugunz halde sizin annenize inanmıyormussunz gb geliyor..

sizi Allah yarattı..Ondan baska yaratıcı yoktur..VARI YOK EDEBİLİRMİSN...bu dünyada hiç birsey yok olmaz...en azından ortada 1 tane atom kalır...

Peki yoktan var edebilirmisn!aç kaldınız diyelimmm..evde yemek yok :( napcaksınız ....

İnsanların hepsi neden birbirinden farklı...Peki hiç Kur'an açıp okudunzmu....Bugunlerde neler olucaksa yazıyor...Doguda ve batıda büyük felaketler olcak...thusunami ve amerikada çıkan felaktler....

İnsanlar açık açık dolasmaya baslıcak ...Simdi insanlar yavas yavas daha açık giyinmeye baslamıyormu??

Dünya ısınıcakk.Susuzluk olucak..bunlar olmuyormuu....Yazanlar ortaya çıkıyorr....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.