Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"Kadın" Cİnsiyet Belirtir, "Bayan" bir hitap şeklidir...

ejderha

Önerilen İletiler

Forumum kişisel ayarlar bölümünde iki cinsiyet var: "Erkek": insanın eril cinsi, o tamam da... "Bayan"? Bayan kim?

Arkadaşlar, kibarlık falan filan herhalde ama yanlış... "Bayan" cinsiyet belirmek için kullanılmaz, bir hitap şeklidir. Bizim cinsiyetimiz "Kadın". Kadınım, kadınsın, kadın. Çok da güzel bir kelime; dişinin insan hali. Kadın. Korkmayalım kullanalım. Medyanın saçma sapan cahil yönelendirmelerine kurban olmayalım gözünüzü seveyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dil ci değilim ama,bayan genel i çağrıştırıyor.yeni doğmuş ve ya on yaşındaki çocuğa,onsekiz yaşında ki kıza kadın diyemezsiniz.bence kullanım doğru......

Hayır, kullanım doğru değil. Yeni doğmuş olanların -ki cinsiyetleri yoktur henüz toplum içinde, tek kelime kullanırız; bebek- konumuzla ilgisi yok. Kız-Kadın tartışmasına gelince, zaten bu "Bayan" kelimesinin yanlış-doğru, af buyurun; ***** bir şekilde her yerde gelişi güzel kullanılmasının altında yatan başka bir saçmalık. Geleneksel olarak, evlenmemiş, yani bakire olduğu kabul edilen dişi insana kız denir. Aslında gençlik sıfatını işaret ettiği doğrudur. "Genel" olarak demişsiniz, tam da benim söylemek istediğim şey. Cinsel durumu özel hayatına saklı kalmakla birlikte, üreyebilecek olgunluğa erişmiş tüm dişi insanlar "Kadın"dır. Ve bir cinisyeti tanımlayan sözcüğü ahlaki ya da geleneksel görüş ve genelleme adına düzenlemek onun kimliğine saldırıdır. Binlerce yıllık fiziksel saldırı yetmedi, bir de cinsiyetimizin adıyla oynamayın diyorum.

Ayrıca, ülkemizdeki kadın çoğunluğunun tamamına yakını 12-18 yaşında evlendirilenlerdir! Evlenince kadın ama, ondan önce insan bile olmadığından, cinsiyetinin tanımı çok önemli değil gibi görünüyor sanırım.

"Kadın" kaba ya da kötü bir kelime değil! Karı-Koca da öyle. Bunlar dilimizin ürettiği ve kullanmamız gereken, zenginlik katan, 'gerekli' kelimeler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o zaman şöyle söyleyeyim. kadın kelimesinin kullanımı konusu haricindeki her görüşünüzde hemfikiriz.en azından ben öyle görmüş öyle bilmişim.sayenizde konunun uzmanları yazarda bizde aydınlanır yerli yerinde kullanırız.feminist açıdan bakarsanız,haklı olabilirsiniz.yoksa benim algılayabildiğim mana o değildi.türkce nin doğru kullanılması açısımdan bakmıştım ben.siz doğru olabilirsiniz,emin değilim.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o zaman şöyle söyleyeyim. kadın kelimesinin kullanımı konusu haricindeki her görüşünüzde hemfikiriz.en azından ben öyle görmüş öyle bilmişim.sayenizde konunun uzmanları yazarda bizde aydınlanır yerli yerinde kullanırız.feminist açıdan bakarsanız,haklı olabilirsiniz.yoksa benim algılayabildiğim mana o değildi.türkce nin doğru kullanılması açısımdan bakmıştım ben.siz doğru olabilirsiniz,emin değilim.....

Tamam işte ben de onu diyorum. "Bayan"ın anlamı başka, "Kadın"ın anlamı başka. Cinsiyet seçimi, bu gezegene hakim olan insan türünün iki cinsinden birini sormuyor mu? Birisi "Erkek", diğeri "Kadın". Ama bu "Kadın"lar içinde bir sürü "Bayan...." bilmem ne var. Yani sen ona hitab edince "Bayan" o. "'Bayan' bilmem ne geldi dün sizi sordu" ya da ". "Bir 'Bayan' bulmuş şemsiyesini, çay ocağına bıraktı sanırım" Edilgen halde hitap olmaksızın, "Kadın" o. Ok? :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.