Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yil 2008 ve hala savas naralari atiyoruz

Taner Bayram

Önerilen İletiler

Malesef biz burada sizin bulundugunuz yeri konusmuyoruz, Türkiye genelini konusuyoruz. Türk ceza kanununa iyi ´ce bakarsaniz kisa zamana kadar kürtce dilinin yasak oldugunu göreceksiniz. Bir seyi ayirmamiz gerek, surada veya burada konusuluyor olmasi o dilin serbest oldugunu göstermez. Bugün Iran'da icki yasak, ama gidin bakin insanlar evlerinde gizlide olsa iciyorlar. Sizin mantiginiza göre orada icki yasagi var diyemeyiz. Birakin bölücülük yapildi söylemlerini, aciktan normal konusmak bile yasakti. Ne zamandan beri piyasalarda kürtce kaset satmak ve almak serbest acaba?? Herhalde cevabi ezellden beri degil demi? Her lafinizdan biride önünüze geleni PKK destekcisi yapmak. Kürtleri desteklemek demek otomatikmen PKK destekcisi degildir. Herhalde siz insanlari zorla PKK li yapacaksiniz anlasilan. zaten bir cok dogulu vatandasta aynen bu tür suclamalardan ve otomatikmen kürt olduklarindan terörüst gözüyle görüldüklerinden ve horlandiklarindan dolayi malesef PKK saflarina gittiler. Yoksa soruyorum nasil bu kadar genci PKK daglara cikartabiliyor? Burada biraz bizim böyle olur olmaz konusmalarimizinda sebebi var diye düsünüyorum.

Türkiyede sadece kurumsal alanlarda bu yasak vardır.

burada kürtçenin yasak olduğu anlamına gelmez , bunu anlaycak seviyeye sahip olduğunuzu biliyorum fakat TCK kürtçenin (kürtçe konuşmanın)yasak olduğunu bulamadım.şurada veya burada kürtçe konuşmak değil, isteyen istediği heryerde (kamusal alan haricinde) dilini konuşuyor,bununda yasağı olmadı.oldu diyorsanız TCK var diyorsunuz göserin o zaman.

Sizin baktığınız Türk ceza kanununda kürtçenin yasak olduğu maddeyi gösterebilirmisiniz?

Gösterin hadi!

gösteremeseniz kıvırnmadan cevap verebilecekmisiniz acaba!

ben aradım bulamadım ,Bende doğuluyum ve yasak olduğuna hiç şahit olmadım diyorum, oysa siz yanlış hatırlamıyorsam Almanyada yaşadığınızı söylüyorsunuz ve bu yasağın var olduğunu idda ediyorsunuz,TCK da olduğunu söylüyorsunuz .

nerde gösterin bakalım bu kürtçe yasağını.

Bu yasa 1928'de Arap harfleri vs kullanılmaması için çıkartılmıştır,İyi o zaman bütün kamu alanlarında biri arap,biri kürt,biri laz,diğeri çerkez,ermenice vs konuşsun olabilirmi böyle anlamsız uygulama hangi devletlerde vardır.

Türkiyede sadece kurumsal alanlarda bu yasak vardır.bölücülük içeren herşey yasaklanmalıdır elbet ,bu devletin gereğidir.

bana bölücülük içeren kaset ve konserlerden bahs etmene gerk yok.)

Madde 1 – Şimdiye kadar Türkçeyi yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine Latin esasından alınan ve merbut cetvelde şekilleri gösterilen harfler (Türk harfleri) unvan ve hukuku ile kabul edilmiştir.

Madde 2 – Bu Kanunun neşri tarihinden itibaren Devletin bütün daire ve müesseselerinde ve bilcümle şirket, cemiyet ve hususi müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konulması mecburidir.

Madde 3 – Devlet dairelerinin her birinde Türk harflerinin Devlet muamelatına tatbiki tarihi 1929 Kanunusanisinin birinci gününü geçemez. Şu kadar ki evrakı tahkikiye ve fezlekelerinin ve ilamların ve matbu muamelat cetvel ve defterlerinin 1929 Haziran iptidasına kadar eski usulde yazılması caizdir. Verilecek tapu kayıtları ve senetleri ve nüfus ve evlenme cüzdanları ve kayıtları ve askeri hüviyet ve terhis cüzdanları 1929 Haziranı iptidasından itibaren Türk harfleriyle yazılacaktır.

Madde 4 – Halk tarafından vakı müracaatlardan eski Arap harfleriyle yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir.

1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.

Madde 5 – 1929 Kanunusanisi iptidasından itibaren Türkçe basılacak kitapların Türk harfleriyle basılması mecburidir.

Madde 6 – Resmi ve hususi bütün zabıtlarda 1930 Haziranı iptidasına kadar eski Arap harflerinin stenografi makamında istimali caizdir. Devletin bütün daire müesseselerinde kullanılan kitap, kanun, talimatname, defter, cetvel kayıt ve sicil gibi matbuaların 1930 Haziranı iptidasına kadar kullanılması caizdir.

Madde 7 – Para ve hisse senetleri ve bonolar ve esham ve tahvilat ve pul ve sair kıymetli evrak ile hukuki mahiyeti haiz bilcümle eski vesikalar değiştirilmedikleri müddetçe muteberdirler.

Madde 8 – Bilümum bankalar, imtiyazlı ve imtiyazsız şirketler, cemiyetler ve müesseselerin bütün Türkçe muamelatına Türk harflerinin tatbikı 1929 Kanunusanisinin birinci gününü geçemez. Şukadar ki halk tarafından mezkür müesseselere 1929 Haziranı iptidasına kadar eski Arap harfleriyle müracaat vakı olduğu takdirde kabul olunur. Bu müesseselerin ellerinde mevcut eski Arap harfleriyle basılmış defter, cetvel, kataloğ, nizamname ve talimatname gibi matbuaların 1930 Haziranı iptidasına kadar kullanılması caizdir.

Madde 9 – Bütün mekteplerin Türkçe yapılan tedrisatında Türk harfleri kullanılır. Eski harflerle matbu kitaplarla tedrisat icrası memnudur.

Madde 10 – Bu Kanun neşri tarihinden muteberdir.

Madde 11 – Bu Kanunun ahkamını icraya İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

Harf Devrimi nedeniyle Arapça harflerin kullanılmasını yasaklamak için hazırlanan bu kanun, Türkçe resmi yazışmalarda belirlenen 29 harften başkasının kullanılamayacağını hükme bağlamaktadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 90
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sayin ucansahin,

.

.

.

Yavas yavas gidiyoruz acik ve baris dolu gunlere. Kimse ama kimse bunun onune gecemeyecektir!

Sayin Diyarbakirli, ben kendimi bildim bileli tüm sorunlari ve azinliklari inkar eden bir politika uyguluyoruz. Herhalde millet olarak böyle bir aliskanligimiz varki bunu hic bir zaman birakmayacagiza benziyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin ucansahin,

Zaten yillarca yapilan dediginiz gibi Kurt insanina zorla terorist ve bolucu etiketi takma olayindan ibarettir. Bu ulkede kimlerin neye hizmet ettigi cok acik ortadadir. Ben nedersem diyeyim, Turk Milliyetcisi bir arkadas ne derse desin gercekler gercekltir ve degistirilemez! Burada maalesef bizlere hala ispat soruluyor Kurtelre karsi yapilan baski politikalri icin ve cirkinlikler icin. Insaf be kardesler! Bu kadar da inkarcilik olmaz yani! Her yer gulluk gulistanlikmiydi da gencecik cocuklar daglara ciktilar? Bir sorun bakalim bu soruyu kendi kendinize!

Islerine geleni terorist ve bolucu yapiyorlar. Once bizlerdik, simdi RTE, sonra Akin Birdal ve Ufuk Uras. yeter artik. Medeniyet dedigin acik fikirlilikle elde edilir inkarcilikla degil! Nedense bu ulkede yuzde 15lik puskullu ulusalci fikirlere (ki bana sorarsaniz asiri milliyetci ve dalavereci bir olusum bu!) karsi cikan herkes nedense bolucu diye adlandiriliyor. Baksaniza SOLCU gecinen CHP'de bile paran olmasa siyaset yapamiyorsun. Bu ne bicim solculuk be kardesim? Solculuk dedigin ozgurluklere karsi olan her kisitlamaya karsi cikmak demektir. Emek sahiplerine karsi cikmak demektir. Emek sahibi bir memurumuz gelip CHP'den vekil adayi olamiyorsa bu ne demektir? Allah askina solculugun ya da sosyal demokratligin tanimina bir bakin. CHP hangi gruba giriyor bir gorelim. Bence MHP'den daha kiskirtici ve daha milliyetci bir akim. Cok tehlikeli bu ulke icin!

Turkiye'nin icine sinmis, sistemin icine sinmis ve bu ulkeye hic bir hayri olmamis bu insanlardan tek tek kurtulmamiz lazim. Bu zihniyetlerden tek tek kurtulmamiz lazim.

Oyle bir kutuplasma varki, daha dun Milli Egitim ve Kultur Bakanligi'nin Diyarbakir tanitim videosundaki yorumlara baktim. Sirf Diyarbakir videosu diye bizlere yapilan hakaretlere bakarsaniz insanlarimizin ne turlu yobazlastigi ortaya cikiyor! Bir acin bakin Bursaspor ve Diyarbakir spor macindaki sevgili Bursali arkadaslarin hakaretli tezahuratlarina! Acip hepiniz bakin. Kimler bolucu ve ayrilikci kimler degil ogrenin!

Yavas yavas gidiyoruz acik ve baris dolu gunlere. Kimse ama kimse bunun onune gecemeyecektir!

Selamlar.

Diyarbakırlı, mert insan,

Tesbitlerine katılmakla beraber, bir kaç sözde ben yazmak istiyorum müsadenle.

Türkiyeyi yönetenler satranç oyununu oynayanlar olsa, yüreğim yanmayacak.

satrancı oynayan başkaları, bizim devlet yöneticilerinin çoğu sadece satrancın taşları.

Orta doğunun üzerine oynanan oyunlar,

İsrail emperyalizmine hizmet etmektedir, amerika ise israilin elinde sadece bir maşadır

Türk Kürt sorununu çıkaran dış güçlerdir.

Dil sorunu nu sünni olarak gündemde tutmaktadırlar,

Dil sorununu gündeme getiren hollanda iki yüzlü politika sergilemektedir.

Türkiyeden Kürtçe diline özgürlük vermesini isterken,

Kendi ülkesinde ilk okullarda Türkçeyi yasaklamıştır.

Bende seninle hem fikirim.

Bir ırkın diline engel olunmamalı.

Hatta kendi dilinde eğitim özgürlüğü olmalı.

saygılar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin baktığınız Türk ceza kanununda kürtçenin yasak olduğu maddeyi gösterebilirmisiniz?

Evet TCK da böyle bir ibare yoktur.Ama;

Financial Times gazetesinin 28 Eylül 2001 tarihli İnternet sayfasında, yukarıdaki başlık altında yeralan Justin Trugger imzalı yorumun çevirisi şöyledir:

>1991 yılına kadar Kürtçe konuşmak bile yasaktı ve kısa bir süre öncesine kadar Kürtçe'nin, Türkçe'nin bir lehçesi olduğunu iddia ediliyor; böyle bir dilin varlığını dahi kabul etmiyordu

ve bu dili konuşanlar çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyordu.

hasan cemal'ın "kürtler" kitabının 373 sayfasında bakınız ne yazıyor:

>"1925 yılında çıkan ve kürtçeyi yasaklayan şark ıslahat planı'nın 41. maddesinde doğu ve gündeydoğu illeri tek tek sayıldıktan sonra şöyle denmiş:

>"hükümet ve belediye dairelerinde ve diğer kuruluşlarda, okullarda ÇARŞI VE PAZARDA!!!!! (tekrar yazıyorum çarşı ve pazarda !!!) türkçeden başka dil kullananlar, hükümet ve belediyenin emirlerine aykırı davranmakla suçlanacak ve cezalandırılacaktır."

Sayın Kaplan-200 Kürtçe yasak oldu mu doğuda;olduysa karşılaşmadığınızı söylüyorsunuz.Merak ettim;nereli olduğunuzu...Kürtçe,Türkçe,İbranice...ne olursa olsun bir insana yapılacak en büyük zulüm ona dilini yasaklamadır.Bu şovenist tavırlar sadece insanları nefrete,öfkeye götürür.Berivan isminin yasaklı olması neyi önledi.Evet kamu kurumlarında tek bir dil olmalıdır;zaten maddelerle harf inkilabındaki amacı belirtmişsiniz.Yalnız arada ki ince çizgiye farkedebilmek çok önemli...Mesela ben Kürtçe kasedin yasaklı olduğu yılları yada Kürtçe şarkısına klip öçekmek isteyen bir sanatçıya verilen tepkiyi de hatırlıyorum. Ama illah Aysun Kayacı gibi benimde söz hakkım var diyerek;gerçeklere bu kadar uzak olmayı tercih ediyorsanız...Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiyede sadece kurumsal alanlarda bu yasak vardır.

burada kürtçenin yasak olduğu anlamına gelmez , bunu anlaycak seviyeye sahip olduğunuzu biliyorum fakat TCK kürtçenin (kürtçe konuşmanın)yasak olduğunu bulamadım.şurada veya burada kürtçe konuşmak değil, isteyen istediği heryerde (kamusal alan haricinde) dilini konuşuyor,bununda yasağı olmadı.oldu diyorsanız TCK var diyorsunuz göserin o zaman.

Gösterin hadi!

gösteremeseniz kıvırnmadan cevap verebilecekmisiniz acaba!

ben aradım bulamadım ,Bende doğuluyum ve yasak olduğuna hiç şahit olmadım diyorum, oysa siz yanlış hatırlamıyorsam Almanyada yaşadığınızı söylüyorsunuz ve bu yasağın var olduğunu idda ediyorsunuz,TCK da olduğunu söylüyorsunuz .

nerde gösterin bakalım bu kürtçe yasağını.

Bu yasa 1928'de Arap harfleri vs kullanılmaması için çıkartılmıştır,İyi o zaman bütün kamu alanlarında biri arap,biri kürt,biri laz,diğeri çerkez,ermenice vs konuşsun olabilirmi böyle anlamsız uygulama hangi devletlerde vardır.

Türkiyede sadece kurumsal alanlarda bu yasak vardır.bölücülük içeren herşey yasaklanmalıdır elbet ,bu devletin gereğidir.

bana bölücülük içeren kaset ve konserlerden bahs etmene gerk yok.)

Madde 1 – Şimdiye kadar Türkçeyi yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine Latin esasından alınan ve merbut cetvelde şekilleri gösterilen harfler (Türk harfleri) unvan ve hukuku ile kabul edilmiştir.

Madde 2 – Bu Kanunun neşri tarihinden itibaren Devletin bütün daire ve müesseselerinde ve bilcümle şirket, cemiyet ve hususi müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konulması mecburidir.

Madde 3 – Devlet dairelerinin her birinde Türk harflerinin Devlet muamelatına tatbiki tarihi 1929 Kanunusanisinin birinci gününü geçemez. Şu kadar ki evrakı tahkikiye ve fezlekelerinin ve ilamların ve matbu muamelat cetvel ve defterlerinin 1929 Haziran iptidasına kadar eski usulde yazılması caizdir. Verilecek tapu kayıtları ve senetleri ve nüfus ve evlenme cüzdanları ve kayıtları ve askeri hüviyet ve terhis cüzdanları 1929 Haziranı iptidasından itibaren Türk harfleriyle yazılacaktır.

Madde 4 – Halk tarafından vakı müracaatlardan eski Arap harfleriyle yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir.

1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.

Madde 5 – 1929 Kanunusanisi iptidasından itibaren Türkçe basılacak kitapların Türk harfleriyle basılması mecburidir.

Madde 6 – Resmi ve hususi bütün zabıtlarda 1930 Haziranı iptidasına kadar eski Arap harflerinin stenografi makamında istimali caizdir. Devletin bütün daire müesseselerinde kullanılan kitap, kanun, talimatname, defter, cetvel kayıt ve sicil gibi matbuaların 1930 Haziranı iptidasına kadar kullanılması caizdir.

Madde 7 – Para ve hisse senetleri ve bonolar ve esham ve tahvilat ve pul ve sair kıymetli evrak ile hukuki mahiyeti haiz bilcümle eski vesikalar değiştirilmedikleri müddetçe muteberdirler.

Madde 8 – Bilümum bankalar, imtiyazlı ve imtiyazsız şirketler, cemiyetler ve müesseselerin bütün Türkçe muamelatına Türk harflerinin tatbikı 1929 Kanunusanisinin birinci gününü geçemez. Şukadar ki halk tarafından mezkür müesseselere 1929 Haziranı iptidasına kadar eski Arap harfleriyle müracaat vakı olduğu takdirde kabul olunur. Bu müesseselerin ellerinde mevcut eski Arap harfleriyle basılmış defter, cetvel, kataloğ, nizamname ve talimatname gibi matbuaların 1930 Haziranı iptidasına kadar kullanılması caizdir.

Madde 9 – Bütün mekteplerin Türkçe yapılan tedrisatında Türk harfleri kullanılır. Eski harflerle matbu kitaplarla tedrisat icrası memnudur.

Madde 10 – Bu Kanun neşri tarihinden muteberdir.

Madde 11 – Bu Kanunun ahkamını icraya İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

Harf Devrimi nedeniyle Arapça harflerin kullanılmasını yasaklamak için hazırlanan bu kanun, Türkçe resmi yazışmalarda belirlenen 29 harften başkasının kullanılamayacağını hükme bağlamaktadır.

Sayin kaplan-200, kim ne zaman kurumlarda Kürtce serbestti dediki, öncede yasakti bugünde. Ve buna kimsenin diyecegi bir sey yok. Türkiye'de resmi dil türkce ve bu herkes icin gecerli. Söylemistim ama gene söyleyeyim. Türkiye'de bu gün özel kürtce okul acabiliyorsun ve ögretebiliyorsun. Yasak degilmiydi yakin gecmise kadar böyle bir sey??? Yasak oldugunu ögrenmek icin bir örnek yeterlidir, daha fazlasida var ama, görmek isteyene. istemeyene istersen 100 örnek göster gene görmez. Birakin kürtce konusmayi,yeni dogan cocuklara kürtce isim bile vermek ysakti. Yani isimden bile nem kapan bir milletiz biz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar.

Diyarbakırlı, mert insan,

Tesbitlerine katılmakla beraber, bir kaç sözde ben yazmak istiyorum müsadenle.

Türkiyeyi yönetenler satranç oyununu oynayanlar olsa, yüreğim yanmayacak.

satrancı oynayan başkaları, bizim devlet yöneticilerinin çoğu sadece satrancın taşları.

Orta doğunun üzerine oynanan oyunlar,

İsrail emperyalizmine hizmet etmektedir, amerika ise israilin elinde sadece bir maşadır

Türk Kürt sorununu çıkaran dış güçlerdir.

Dil sorunu nu sünni olarak gündemde tutmaktadırlar,

Dil sorununu gündeme getiren hollanda iki yüzlü politika sergilemektedir.

Türkiyeden Kürtçe diline özgürlük vermesini isterken,

Kendi ülkesinde ilk okullarda Türkçeyi yasaklamıştır.

Bende seninle hem fikirim.

Bir ırkın diline engel olunmamalı.

Hatta kendi dilinde eğitim özgürlüğü olmalı.

saygılar.

Evren.

Sayin Evren ögrenmek icin soruyorum, hangi ülkede ilkokullarda Türkce konusmak yasak söylermisiniz lütfen? Önceden o okullarda ögretim Türkcemi yapiliyordu da simdi yasakladilar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet TCK da böyle bir ibare yoktur.Ama;

Financial Times gazetesinin 28 Eylül 2001 tarihli İnternet sayfasında, yukarıdaki başlık altında yeralan Justin Trugger imzalı yorumun çevirisi şöyledir:

>1991 yılına kadar Kürtçe konuşmak bile yasaktı ve kısa bir süre öncesine kadar Kürtçe'nin, Türkçe'nin bir lehçesi olduğunu iddia ediliyor; böyle bir dilin varlığını dahi kabul etmiyordu

ve bu dili konuşanlar çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyordu.

hasan cemal'ın "kürtler" kitabının 373 sayfasında bakınız ne yazıyor:

>"1925 yılında çıkan ve kürtçeyi yasaklayan şark ıslahat planı'nın 41. maddesinde doğu ve gündeydoğu illeri tek tek sayıldıktan sonra şöyle denmiş:

>"hükümet ve belediye dairelerinde ve diğer kuruluşlarda, okullarda ÇARŞI VE PAZARDA!!!!! (tekrar yazıyorum çarşı ve pazarda !!!) türkçeden başka dil kullananlar, hükümet ve belediyenin emirlerine aykırı davranmakla suçlanacak ve cezalandırılacaktır."

Sayın Kaplan-200 Kürtçe yasak oldu mu doğuda;olduysa karşılaşmadığınızı söylüyorsunuz.Merak ettim;nereli olduğunuzu...Kürtçe,Türkçe,İbranice...ne olursa olsun bir insana yapılacak en büyük zulüm ona dilini yasaklamadır.Bu şovenist tavırlar sadece insanları nefrete,öfkeye götürür.Berivan isminin yasaklı olması neyi önledi.Evet kamu kurumlarında tek bir dil olmalıdır;zaten maddelerle harf inkilabındaki amacı belirtmişsiniz.Yalnız arada ki ince çizgiye farkedebilmek çok önemli...Mesela ben Kürtçe kasedin yasaklı olduğu yılları yada Kürtçe şarkısına klip öçekmek isteyen bir sanatçıya verilen tepkiyi de hatırlıyorum. Ama illah Aysun Kayacı gibi benimde söz hakkım var diyerek;gerçeklere bu kadar uzak olmayı tercih ediyorsanız...Saygılar!

Bakın sevgili mavi olmayan gökyüzü TCK yı size yazdım.bırakın hasan-hüseyin cemali işinize gelince kanunları tanırsınız oysa şimdi hasan cemali tanıyorsunuz.

daha öncede söyledim Erzurum-Kars-Ardahan-ığdır bu bölgeleri çok iyi bilrim bu bölgede yaşadım kars-ardahanda büyüdüm yaşım 31 bu güne kadar yasağı duymadım,görmedim.

bizler kürt-azeri-yerli olarak bir kültür oluşturmuşuz kardeş gibiyiz,ayrımcılık yoktur bizde, birbirimize kız alıp vermişiz ben diyorumki kendi bölgemdeki kürt kadar kürdüm,kendi bölgemdeki azeri kadar azeriyim.

lütfen bari bu bölgeleri kendi emellerinize alet etmeyin, armıza nifak sokmayın.

çünkü bizler bir kültür oluşturmuşuz aynı kültürü paylaşıyoruz.

buralarda pkk ya terör örgütü diyemeyen zihniyetlere benim tepkim,terörist pkk ya terör örgütü diyemeyenlere kusura bakmayın ama ne düşüncesine nede kendisine saygı gösteririm.

onların sinsi, münafık düşüncelerine saygı göstermek 35000 şehidimize saygısızlıktır.

bilmem anlata bildimmi:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın sevgili mavi olmayan gökyüzü TCK yı size yazdım.bırakın hasan-hüseyin cemali işinize gelince kanunları tanırsınız oysa şimdi hasan cemali tanıyorsunuz.

daha öncede söyledim Erzurum-Kars-Ardahan-ığdır bu bölgeleri çok iyi bilrim bu bölgede yaşadım kars-ardahanda büyüdüm yaşım 31 bu güne kadar yasağı duymadım,görmedim.

bizler kürt-azeri-yerli olarak bir kültür oluşturmuşuz kardeş gibiyiz,ayrımcılık yoktur bizde, birbirimize kız alıp vermişiz ben diyorumki kendi bölgemdeki kürt kadar kürdüm,kendi bölgemdeki azeri kadar azeriyim.

lütfen bari bu bölgeleri kendi emellerinize alet etmeyin, armıza nifak sokmayın.

çünkü bizler bir kültür oluşturmuşuz aynı kültürü paylaşıyoruz.

buralarda pkk ya terör örgütü diyemeyen zihniyetlere benim tepkim,terörist pkk ya terör örgütü diyemeyenlere kusura bakmayın ama ne düşüncesine nede kendisine saygı gösteririm.

onların sinsi, münafık düşüncelerine saygı göstermek 35000 şehidimize saygısızlıktır.

bilmem anlata bildimmi:

Bakın o zaman hemşeri sayılırız;çünkü bende o taraflardayım;yani 17 yıl yaşadığım bu kültürü ve olan bitenlerden benim de haberim var! Benim sıra arkadaşlarım da azeriydi;zaten bizim birbirimizle hiç sorunumuz olmadı. Konumuz eğer Türk,Kürt,Azeri halkları arsında ki kader ortaklığı ise Sayın Kpalan-200 bana göre de hiçkimse aramıza nifak koyamaz;hele buluştuğumuz değerler aynı ise...Ama eğer konu yasaklar ise;yasaklar vardı ve hiçbir çözüm getirmedi! Sanki biz çok mu seviniyoruz;yıllardır önümüze ısıta ısıta getirilen ölümlerden,sorunlardan...Farkında değil miyiz başka gidecek yerimiz olmadığından...Farkındayız;hemde bebeklerle oynamadan;silahlar altında geçirilen bir çoçuklukla...Onun için yazıyoruz tüm bunları;gelin kabul edelim yanlışları çünkü hastalığı teşhiş etmeden sunalacak hiçbir çözüm akıllıca olmaz. Bakın bende sonuna kadar güzel ve aydınlık bir gelecek için size şunları yazayım; TCK da olduğu ngibi yaşansın herşey ve yoksa ööle yasaklar o zaman gelin beraber sorun ve yasak üreten zihnityetlere dur diyelim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın o zaman hemşeri sayılırız;çünkü bende o taraflardayım;yani 17 yıl yaşadığım bu kültürü ve olan bitenlerden benim de haberim var! Benim sıra arkadaşlarım da azeriydi;zaten bizim birbirimizle hiç sorunumuz olmadı. Konumuz eğer Türk,Kürt,Azeri halkları arsında ki kader ortaklığı ise Sayın Kpalan-200 bana göre de hiçkimse aramıza nifak koyamaz;hele buluştuğumuz değerler aynı ise...Ama eğer konu yasaklar ise;yasaklar vardı ve hiçbir çözüm getirmedi! Sanki biz çok mu seviniyoruz;yıllardır önümüze ısıta ısıta getirilen ölümlerden,sorunlardan...Farkında değil miyiz başka gidecek yerimiz olmadığından...Farkındayız;hemde bebeklerle oynamadan;silahlar altında geçirilen bir çoçuklukla...Onun için yazıyoruz tüm bunları;gelin kabul edelim yanlışları çünkü hastalığı teşhiş etmeden sunalacak hiçbir çözüm akıllıca olmaz. Bakın bende sonuna kadar güzel ve aydınlık bir gelecek için size şunları yazayım; TCK da olduğu ngibi yaşansın herşey ve yoksa ööle yasaklar o zaman gelin beraber sorun ve yasak üreten zihnityetlere dur diyelim!

Sayin mavi olmayan gökyüzü, ben nafile derim. Bugüne kadar sorunlari görmeyen veya görmek istemeyen bundan sonra hic göremez veya görmek istemez. Inkarcilik iligimize kadar islemis malesef. Konulari o kadar basitce carpitiyoruzki tartisilan konu neydi sonunda onu bile bilmiyoruz vallahi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Evren ögrenmek icin soruyorum, hangi ülkede ilkokullarda Türkce konusmak yasak söylermisiniz lütfen? Önceden o okullarda ögretim Türkcemi yapiliyordu da simdi yasakladilar?

sayin,dünyahepimizin,

kardes,

Ben Hollandada yasiyorum.

ilk onceleri ilk okullarda hollandacanin yani sira turkce dersleri verilmekte idi,

asagi yukari 4 yildir yasaklandi,

artik ilk okullarda turkce dersi yok Turk cocuklari icin.

Orta dereceli okullarda ise secmeli ders,

yani istege bagli.

Hollandanin yaptigi bu tutum iki yuzluluktur,

Turkiyeye, kurtlere kendi dillerinde egitim hakki vermiyorsunuz derken, hollandada diger halklara kendi dilinde egitimi ilk okullarda yasakladi, ben onu belirtmek istemistim.

Ben kendim Turk olmama ragmen,

dil yasagina karsiyim.

her kavmin kendi dilinde egitim ozgurlugu olmasi gerekir,

saygilar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayin,dünyahepimizin,

kardes,

Ben Hollandada yasiyorum.

ilk onceleri ilk okullarda hollandacanin yani sira turkce dersleri verilmekte idi,

asagi yukari 4 yildir yasaklandi,

artik ilk okullarda turkce dersi yok Turk cocuklari icin.

Orta dereceli okullarda ise secmeli ders,

yani istege bagli.

Hollandanin yaptigi bu tutum iki yuzluluktur,

Turkiyeye, kurtlere kendi dillerinde egitim hakki vermiyorsunuz derken, hollandada diger halklara kendi dilinde egitimi ilk okullarda yasakladi, ben onu belirtmek istemistim.

Ben kendim Turk olmama ragmen,

dil yasagina karsiyim.

her kavmin kendi dilinde egitim ozgurlugu olmasi gerekir,

saygilar.

Evren.

SayinEvren önce cevabiniz icin tesekkürler. Hollanda hakkinda iyi bir bilgiye sahip degilim ve sizin söylediginiz dogrultuda yapilanlar tabiiki yanlis. Ama ileride bu konuda kendi imkanlarimda bir arastirma yapacagim ve baska bilgilere sahip olursam burada sizinle paylasirim. Bende sizin gibi ayni düsüncedeyim ve ana dilin hic bir zamen hic bir yerde yasak olmamasi gerektigini savunuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizinle hemşeri olduğuma sevindim Sn maviolmayan gökyüzü o zaman sen anlarsın ne demek istediğimi.

size kültürünüzü yaşatmayan,dilinizi yasaklayan oldumu?bizimde sıra arkadaşımız kürttü,hatta ondan kürtçe öğrenirdik.

bana kürtmüsün diye sorduklarında hiç çekinmeden kürt olmadığım halde çok defa kürdüm demişimdir.

oysa şimdi bizi ne hale getirdiler.

İnsanlar kürt dediğinde pkk ile dtp ile değerlendiriyor,bundada kürdüm diye geçinenler çanak tutup kürdüm diyor pkk propagandası yapıyor.

kendilerinin bozulmasından ziyade örnek gösterilecek kars-ardahan gibi illerimizede nifak sokuyorlar.

görüyorumki bu bölgelerdede artık ayrımcılık başlamış nifak tohumları filizlenmeye başlamış.

artık kürt-türk-azeri ayrımcılığı başlamış,zaten bu münafıkların amacıda buydu yavaş yavaş hedeflerine ulaşıyorlar,bu münafıklara sizingibi insanlarımızın düşüncleri ile engel olabiliriz.

Yoksa sözde kürdüm deyipte pkk teröristlerine çanak tutanlar değil..

Ben yine söylüyorum, bu yazılarımdan farklı yorum yapa bilirler benim kardeşten -babadan öte diye bileceğim kürt abilerim ve kardeşlerim vardır onlara sygım sevgim her zaman sonsuzdur,hiç bir münafıkta bizim aramızı bozamayacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizinle hemşeri olduğuma sevindim Sn maviolmayan gökyüzü o zaman sen anlarsın ne demek istediğimi.

size kültürünüzü yaşatmayan,dilinizi yasaklayan oldumu?bizimde sıra arkadaşımız kürttü,hatta ondan kürtçe öğrenirdik.

bana kürtmüsün diye sorduklarında hiç çekinmeden kürt olmadığım halde çok defa kürdüm demişimdir.

oysa şimdi bizi ne hale getirdiler.

İnsanlar kürt dediğinde pkk ile dtp ile değerlendiriyor,bundada kürdüm diye geçinenler çanak tutup kürdüm diyor pkk propagandası yapıyor.

kendilerinin bozulmasından ziyade örnek gösterilecek kars-ardahan gibi illerimizede nifak sokuyorlar.

görüyorumki bu bölgelerdede artık ayrımcılık başlamış nifak tohumları filizlenmeye başlamış.

artık kürt-türk-azeri ayrımcılığı başlamış,zaten bu münafıkların amacıda buydu yavaş yavaş hedeflerine ulaşıyorlar,bu münafıklara sizingibi insanlarımızın düşüncleri ile engel olabiliriz.

Yoksa sözde kürdüm deyipte pkk teröristlerine çanak tutanlar değil..

Ben yine söylüyorum, bu yazılarımdan farklı yorum yapa bilirler benim kardeşten -babadan öte diye bileceğim kürt abilerim ve kardeşlerim vardır onlara sygım sevgim her zaman sonsuzdur,hiç bir münafıkta bizim aramızı bozamayacaktır.

Evet hemşerim;maalesef orada da sorunlar yaşanmaya başlamış.Madem birbirimizi anlamay çalışacağız;insan noktasında buluşmak bile bunu o kadar kolaylaştıracaktır ki...sSıra arkadaşımız Kürt,Türk...sıra arkadaşımız bizimle aynı kaderi paylaşan;onca farklılığa rağmen aynı havayı solduğumuz insanlarımız...Tabi ki aramızda sorunlar olmamalı.Bunlar hepimiz için öncelikli halledilmesi gereken sorunlar olmalı...Kültürümüzü yasaklayan oldu mu?Buna hayır diye cevap vermek isterdim.Bakın yasaklar hiçbir zaman çözüm değildir diye haykırarak bir şeyler anlatmaya çalışıyorsak;bunun tek gerekçesi benim için herşeyi ile bütün olan bir ülkenin ne kadar da güzel bir yarına gebelik yapacağı düşüncesine olan inancımdır.Kendi aramızda bu konuları konuştuğumuz zaman;ama bu neden yasak diye hemen verilen cevaplar insanların yasaklara olan tepkisini çok iyi gösteriyor.O zaman kendi doğrularınız bile anlamını yitiriyor.Kültürün temel yapısı dildir. Dil yasaklandı;insanların birbirini anladıkları,duygularını en açık dillendirdiği o araç bir topluma yasaklandı.Böyle bir yasak yok demeği bile o kadar basitleştiriyor ki...Ve eğer bu bölgede yaşamışsak orada var olan yoksullğu,çaresizliği görmemezlikten gelmek olur mu? Diyebilirsiniz ki sadece orada bmı var bunlar?Tabi ki hayır! Ama bu yanlışlar,bu olaylar da bunun en önemli nedeni değil mi?Bilmelisiniz ki ateş sadece düştüğü yeri yakmaz;bi bakarsınız tüm coğrafyayı ele geçirmiştir.Her tarafta soğuk bir külün yakıcılığı sarar.

Evet hemşlerim;nifakın olduğu yerde acı vardır,öfke vardır.Nifakın olduğu yerde nifakın verdiği o dayanılmaz yıkımlar vardır.Ve kendim için değil yarın için buı nifakları aramıza sokanlara fırsat vermemliyiz.Bırakalım siyaset adına yerle bir edilen kavgaları;HERKESİN SÖZ HAKKINA SAHİP OLDUĞU,HERKESİN İNSANA YARAŞIR BİR ŞEKİLDE YAŞADIĞI bir ülke dileyelim.Ve eğer gerçektende(ki ben sözlerinizde bunları inanarak söylediğinizi anladım)bu kadar özel insanlar varsa hayatınıda onların acılarına da kulak verin.Tek dertleri kendi olma olan insanlarımıza bunu verebilirsek;yanlış temeller üzerine değilde doğrulardan sarsılmaz bir temel oluşturabilsek aramızda inanın ki herşey daha güzel olcak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim pes dogrusu,

Hala kalkip sizler nasil Kurtlere herangi bir acidan baski ya da kisitlama yapilmadigini one surebiliyorsunuz? Yahu bu ulkenin hemen hemen her ferdi artik bu Kurt sorunu denen seyi kabulleniyor ve cozum istiyor, baris istiyor sizler ise bir kac kisi bir araya gelip hala INKAR ediyorsunuz. Ne zamana kadar devam edecek bu olay? Taa ki bir ic savas durumuna gelinip yikima gidilene kadar mi? Lutfen herkes artik ellerini vijdanlarina koysun ve eger iclerinde zerre kadar vatanseverlik, halkseverlik, Turk/Kurt kardesligi hissi varsa, yapilanlari itiraf etsin. Yani 10-15 yil oncesine kadar Kurtce dilinin, 20 milyon insanin (ki bakin bo bir cok ulke nufusundan daha buyuk bir sayi) dilinin yasak oldugunu inkar ediyorsunuz hala. Olacak is mi bu? Ki bu yasak PKK'dan once de vardi ve hep varoldu. Bizler ne zamana kadar inkar icinde yasayip ****** pesini tutacagiz?

Saygilar...

Sayin Mavi Olmayan Gokyuzu, geldim iste..Merak etme! :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim pes dogrusu,

Hala kalkip sizler nasil Kurtlere herangi bir acidan baski ya da kisitlama yapilmadigini one surebiliyorsunuz? Yahu bu ulkenin hemen hemen her ferdi artik bu Kurt sorunu denen seyi kabulleniyor ve cozum istiyor, baris istiyor sizler ise bir kac kisi bir araya gelip hala INKAR ediyorsunuz. Ne zamana kadar devam edecek bu olay? Taa ki bir ic savas durumuna gelinip yikima gidilene kadar mi? Lutfen herkes artik ellerini vijdanlarina koysun ve eger iclerinde zerre kadar vatanseverlik, halkseverlik, Turk/Kurt kardesligi hissi varsa, yapilanlari itiraf etsin. Yani 10-15 yil oncesine kadar Kurtce dilinin, 20 milyon insanin (ki bakin bo bir cok ulke nufusundan daha buyuk bir sayi) dilinin yasak oldugunu inkar ediyorsunuz hala. Olacak is mi bu? Ki bu yasak PKK'dan once de vardi ve hep varoldu. Bizler ne zamana kadar inkar icinde yasayip ****** pesini tutacagiz?

Saygilar...

Sayin Diyarbakirli, inkar onunla da kalmiyor, bir de tuturmuslar kürce konusmak hic yasak degildi diye inkar ediyorlar, bazilari da daha ileri giderek kürtce yok diyorlar, alfabesi bile yokmus falan filan, veya kürtce bir siveymis. Düsünün artik........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim pes dogrusu,

Saygilar...

Başım gözüm üstüne geldin ;) Valla merak etmeye başlamıştım. :) Ama sensiz de pek tadı olmuyoooo buraların.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet hemşerim;

.

.

.

temel oluşturabilsek aramızda inanın ki herşey daha güzel olcak.

Sevgili hemşerim zamanım olmadığından kısa cevaplar vermek zorunda kalıyorum k bakmayın,Şimdi çok güzel yazmışsınız size katılıyorum elbette yanlız kürtçe konuşmanın yasak olup olmadığını yazmamışmısınız.

Önceki yazılarımdan hatırlarsanız bazı yasaklara (zamanında kürtçe yayın gibi)karşı olduğumu hatırlarsınız.

oysa hala ağızlarda kurtçe konuşmak yasaktı deniyor....bu yasak size uygulandımı sizden öğrenmek istiyorum saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili hemşerim zamanım olmadığından kısa cevaplar vermek zorunda kalıyorum k bakmayın,Şimdi çok güzel yazmışsınız size katılıyorum elbette yanlız kürtçe konuşmanın yasak olup olmadığını yazmamışmısınız.

Önceki yazılarımdan hatırlarsanız bazı yasaklara (zamanında kürtçe yayın gibi)karşı olduğumu hatırlarsınız.

oysa hala ağızlarda kurtçe konuşmak yasaktı deniyor....bu yasak size uygulandımı sizden öğrenmek istiyorum saygılar.

******;ama kürtçe konuşmak gerçekten yasaktı.Şimdi soracaksınız bu yasak size uygulandı mı?1985'liyim.Yani hatırlayamıyorum.Ama sabahın bir vakti patlayan bombaları,sabaha kadar şehir merkezinde olmamıza rağmen pencere önünde ölümle burun buruna gelişimizi!Ve buna benzer onca yaşanlar;bakın şimdi Diyarbakır'dayım.Gece havalanan askeri uçaklar inanın o kadar çok korkutuyor ki beni.Kulaklarımı tıkayıp saatlerce battaniye altında nefessiz kaldığım oluyor.Bırakın bunu memleketimde gece asla tek başıma dışarıya adım bile atamam.Neden mi?

Ben üstümüze doğrulan silahlardan çok korkuyorum;ve onu kendimle büyütmüşüm.Kürtçe yasağı varmıdır hemşerim;varsa göstereyim.Yoksa susayım.Ben susmayacağım.Çünkü bu topraklar savaşa yenilmeyecek.Ben Diyarbakır sokaklarında köyü yakılmış çoçuklar,her karışında anlamsız kavgalara verilen emekleri görmek istemiyorum.Ben çoçuğuma ölüme terkedilen işçilerin olduğu,insanın yok sayıldığı bir ülke bırakmak istemiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir insan sabit bir fikirle hareket edip ****** bizim haklılığımızı anlamaları imkansız.Kendileri bulgaristan veya yunanistan yada almanyada türkler meclise girince (türklüklerini inkar etmeye zorlanmadan ) mutlu olurlar ama aynı şeyi kürtler türkiyede yapmaya kalktımı bölücü oluyorlar bu ne yaman çelişki anlamak zor...

saygılarımla kardeşim....

Ordaki Türk millet vekilleri "türkçe yayın , türkçe eğitim ..vs" gibi hakk istemiyolar. Bence bu haklar biraz abarti."Kürtçe yayım" tamamda "kürtçe eğitime" sanırım çoğu Türk göz yumamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ordaki Türk millet vekilleri "türkçe yayın , türkçe eğitim ..vs" gibi hakk istemiyolar. Bence bu haklar biraz abarti."Kürtçe yayım" tamamda "kürtçe eğitime" sanırım çoğu Türk göz yumamaz.

- Siz isterseniz 2 milyon Alman Turk'unun Turkce konusmasini bir yasaklamayi deneyin, deneyin bakin neler olur! HEr okulda her yerde, resmi makamlarda her yerde Turkce tercumanlik hizmetleri veriliyor. Borsurler hep Turkce basiliyor Almanya'da ve bir cok Avrupa ulkesinde!

- Bu ulkede Turklerden dahi once yasamis olan ve sayilari 20 milyona ulasan Kurtlerle Bulgaristan'daki gocmen Turk azinligi bir tutamazsiniz ki kaldi ki onlara da kendi dillerini konusma ve kendi dillerinde egitim hakki verilmeli. Bunu isteyen de sizlersiniz! Az mi bagiriyor MHP'liler bas bas "Bulgaristandaki soydaslarimiz, Yunanistan'daki soydaslarimiz" diye?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

******;ama kürtçe konuşmak gerçekten yasaktı.Şimdi soracaksınız bu yasak size uygulandı mı?1985'liyim.Yani hatırlayamıyorum.Ama sabahın bir vakti patlayan bombaları,sabaha kadar şehir merkezinde olmamıza rağmen pencere önünde ölümle burun buruna gelişimizi!Ve buna benzer onca yaşanlar;bakın şimdi Diyarbakır'dayım.Gece havalanan askeri uçaklar inanın o kadar çok korkutuyor ki beni.Kulaklarımı tıkayıp saatlerce battaniye altında nefessiz kaldığım oluyor.Bırakın bunu memleketimde gece asla tek başıma dışarıya adım bile atamam.Neden mi?

Ben üstümüze doğrulan silahlardan çok korkuyorum;ve onu kendimle büyütmüşüm.Kürtçe yasağı varmıdır hemşerim;varsa göstereyim.Yoksa susayım.Ben susmayacağım.Çünkü bu topraklar savaşa yenilmeyecek.Ben Diyarbakır sokaklarında köyü yakılmış çoçuklar,her karışında anlamsız kavgalara verilen emekleri görmek istemiyorum.Ben çoçuğuma ölüme terkedilen işçilerin olduğu,insanın yok sayıldığı bir ülke bırakmak istemiyorum.

sevgili kardeşim şimdi benim soruma karşı ne alaka?anlamadım.

hem yasaktı diyorsunuz hem hatırlamadığınızı döylüyorsunuz..

kars-ardahan bölgesindemi bomba sesleri ile ile uyanıyorsunuz bunu anlamadım?eğer diyerbakır diyorsan onu pkk yandaşlarına sormalısın, o bombaları pkk teröristleri patlatıyor,kimse bombaların patlamasından yana değil.

onu pkk teröristleri yandaşlarına sor onlar cevaplasın.

ne olmasını bekliyordunuzsiz korkuyorsunuz diye uçaklarda kalkmasın..tabi gürültü kirliliği yaratıyor sanırım.

yahu kardeşim sokakta gezene silahmı doğrultuyorlar,yada kim doğrultuyor? bunu nerden çıkardınız diyarbakır bilmediğimiz yer olsa yuturacksın bize.

size susun konuşun diyen yok, ama ansanlığınız adına sizden doğru söylemenizi istiyorum kürtçe yasağına şahit oldunuzmu bunu kıvırmadan dürüstçe söyleyebilecekmisin.

sonra istediğin kadar haykırabilirsin..eğer çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak istiyorsan önce insanca kardeşçe yalansız dolansız vatanına, milletine ,dinine imanına sahip çıkarak istediğin gibi bir dünya bırakabilirsin.

miş lerle mışlarla olmaz.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Siz isterseniz 2 milyon Alman Turk'unun Turkce konusmasini bir yasaklamayi deneyin, deneyin bakin neler olur! HEr okulda her yerde, resmi makamlarda her yerde Turkce tercumanlik hizmetleri veriliyor. Borsurler hep Turkce basiliyor Almanya'da ve bir cok Avrupa ulkesinde!

- Bu ulkede Turklerden dahi once yasamis olan ve sayilari 20 milyona ulasan Kurtlerle Bulgaristan'daki gocmen Turk azinligi bir tutamazsiniz ki kaldi ki onlara da kendi dillerini konusma ve kendi dillerinde egitim hakki verilmeli. Bunu isteyen de sizlersiniz! Az mi bagiriyor MHP'liler bas bas "Bulgaristandaki soydaslarimiz, Yunanistan'daki soydaslarimiz" diye?

yahu kardeşim hala kürtçe yasak diyorsunuz anlamıyorum siz nerde yaşıyorsunuz.

bu yasak yanlız sizemi yahu siz buradaki insanları özürlümü sanıyorsunuz ?ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamıyorm.

anlamak mümkün değil beyez,bayeazdır siz hala beyazın siyah olduğunu idda ediyorsunuz.

pes doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşim şimdi benim soruma karşı ne alaka?anlamadım.

hem yasaktı diyorsunuz hem hatırlamadığınızı döylüyorsunuz..

kars-ardahan bölgesindemi bomba sesleri ile ile uyanıyorsunuz bunu anlamadım?eğer diyerbakır diyorsan onu pkk yandaşlarına sormalısın, o bombaları pkk teröristleri patlatıyor,kimse bombaların patlamasından yana değil.

onu pkk teröristleri yandaşlarına sor onlar cevaplasın.

ne olmasını bekliyordunuzsiz korkuyorsunuz diye uçaklarda kalkmasın..tabi gürültü kirliliği yaratıyor sanırım.

yahu kardeşim sokakta gezene silahmı doğrultuyorlar,yada kim doğrultuyor? bunu nerden çıkardınız diyarbakır bilmediğimiz yer olsa yuturacksın bize.

size susun konuşun diyen yok, ama ansanlığınız adına sizden doğru söylemenizi istiyorum kürtçe yasağına şahit oldunuzmu bunu kıvırmadan dürüstçe söyleyebilecekmisin.

sonra istediğin kadar haykırabilirsin..eğer çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak istiyorsan önce insanca kardeşçe yalansız dolansız vatanına, milletine ,dinine imanına sahip çıkarak istediğin gibi bir dünya bırakabilirsin.

miş lerle mışlarla olmaz.

saygılar.

Artık bu konuda söyleyecek tek şey;bravoooooo!İşlem öncesi dönemin birer yaramazları gibiyiz.Birbirimizi dinlemiyoruz.Evet herkes ben buradayım demenin derdinde.Arkadaşlar lütfen eleştirirken saygı sınırlarını aşmayalım.Hayatımda olmadık kelimelerle karşılaştığım tek yer!Oh ne ala sizin gibi düşünmeyince;vatan haini oldum.Ben bu vatanı sizden çok seviyorum;kendi insanıma kendi olma hakkını veriyorum.Ben Iğdırlıyım ve bomba seslerini filistinde değil Iğdırda duydum.Diyarbakır derken ne demek istediğimi hiç anlamamışsınız.Özür dilerim ama ben artık papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum.Ve lütfen iletilerinizde biraz daha yapıcı olmaya bakın;çünkü gerçekten acayip sıkıyor artık ben haklıcı bu iletileriniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim pes dogrusu,

sayın diyarbakırlı bu sözde kürt sorununu kabul eden ülkenin hemen hemen her ferdi kimlerdir?neye dayanarak bunları söylüyorsunuz?belge filan var mı?

ve sayın diyarbakırlı diyelimki kürtçe 10..15 yıl öncesine kadar yasaktı..artık yasak olmadığına göre temcit pilavı gibi bu konuyu sürekli neden yazıp duruyorsunuz o halde?

sizde bizde neler olduğunu biliyoruz..amacın ne olduğunuda..

savunduğu fikri dürüstçe ifade etmeyip..arkasında durmayıp kıvırmak.. lafı başka yerlere getirmek sanıyorum ki kimseye yakışmaz..bu söz üstüne alınanlaradır..

bende umarım ki bu ülkenin hepimiz için ne kadar değerli olduğunu geç olmadan fark edebiliriz..

iyi bir eğitimden yararlanamayan..sağlık hizmetinden yararlanamayan..ekonomik durumu güçsüz tek bir bölgemiz ve vatandaşımız kalmasın..ASIL SORUN BUDUR..kürt sorunu diyerek bunlara çözüm getiremezsiniz..bunda ısrar edenlerin tek bir şeye faydası olur oda çözümsüzlüktür..

yok biz tekrarla beyinlerde yer etmek istiyoruz.. amacımız bu şekilde isteklerimizi kabul ettirmek.. işte tamda bu yüzden her yol mübah diyorsanız..

üç beş inkarcıya bakmayın.., vicdanlı sözlerinize devam edin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.