Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Etnik çatışmalar sırası

Senyour

Önerilen İletiler

ALİ BULAÇ

Bölgenin küresel güçlerin arzusu doğrultusunda yeniden yapılandırılması için öngörülen "yaratıcı kaos" doktrini iki esasa dayanır. Biri, bölgenin son yapı taşlarına kadar ayrıştırılması; diğeri, ayrıştırılan unsurların önce birbirlerine yabancılaştırılarak ve arkasından çatıştırılarak öngörülen doğrultuda yapılandırılması. Son iki senedir sahneye konan "mezhep çatışması" bu doktrin çerçevesinde sürmektedir.

Büyük acılara yol açan mezhep çatışmalarının mahiyetini ve "yaratıcı kaos" adı verilen doktrinin ne olduğunu anlamanın en güvenilir yollarından biri şu sualin cevabında yatmaktadır: Neden 1.400 senedir birbirleriyle çatışmayan mezhepler son iki sene içinde kanlı bir biçimde çatışır hale geldiler? Emevilerin veya Abbasilerin Ehl-i Beyt'e uyguladığı siyasi baskı veya iki Türk hanedanı olan Sünni Osmanlı ile Şii Safeviler arasındaki çatışmayı buna dahil etmiyoruz. Çünkü özünde iktidar mücadelesi olan çatışma biçimlerine her zaman rastlamak mümkün. "Mezhep çatışmasından kastettiğimiz, bir mezhep grubunun, kendisi dışındaki mezhep mensuplarına yaşama hakkı tanımaması veya kendisi gibi amel etmeye mecbur etmesinden dolayı çıkan çatışma halidir. Bunun tarihimizde hiçbir örneğinin olmadığını söylemek gerekir ki, söz konusu çatışmanın en somut ve trajik olanı Avrupa'da vuku bulmuştur.

Ancak şimdi Irak'ta "Sünniler" ile "Şiiler" arasında kanlı çatışmalara şahit olabiliyoruz. Irak'taki çatışmaları anlamak için üç önemli hususu göz önünde bulundurmamız gerekir:

Yabancı istihbarat birimlerinin provokatif faaliyetleri. Gizli servis elemanları Sünnilerin camiine bomba atıp etrafa 'Şiilerin bombaladığı' söylentisini yayıyor. Ya da Şiilerin bir türbesini bombalıyor, 'Sünniler bombaladı' diyor. Böylelikle neredeyse periyodik olarak her iki tarafı da tetikleyecek uygun bir zemin oluşturuluyor.

Radikal, laik, Arap milliyetçileri, Saddam'ın Baas ordusu bu işte belirleyici rol oynamaktadırlar. Şu mesajı vermeye çalışıyorlar: "Irak'ta bizim dışımızda kimse kamu otoritesini kuramaz. Ya biz olacağız veya kimse olmayacak." Kelimenin gerçek anlamıyla terör de yapıyor bunlar. Bunların hiçbir dinî kaygıları yok, sadece iktidar için savaşıyorlar.

Daha önemli bir faktör var, bu çatışmalarda rol oynayan kesimlerin lümpen karakteridir. Kaba, eğitimsiz, şehrin varoşlarında büyümüş, işsiz güçsüz, umutsuz, değerlerini yitirmiş insanlar çatışmalarda aktif olarak kullanılıyorlar. Maalesef Türkiye dahil İslam dünyasında bu kesimlerde bir artış var. Bundan dolayı ne Sünni ne Şii ulema bu şiddet yüklü kitlelere söz geçirebiliyorlar.

Irak'ta "mezhep çatışması" tanımına yakın sayılacak tek örnek, birtakım "tekfirci gruplar"ın da bu işte rol oynamaya çalışmasıdır; bunlar kendileri dışında kalan bütün İslami grupları tekfir etmekte, kanlarını helal saymaktadırlar. Bunlar "marjinal"dir, asıl çatışmayı sürükleyenler yukarıda saydıklarımızda. Yazık ki İslam dünyasının her tarafından mezhep çatışmalarını tahrim eden ulema, nasıl lümpen takımlar üzerinde etkili olamıyorsa, bu aşırı-tekfirci gruplar üzerinde de etkili olamıyor. Teselli verici tek husus, meşru İslami otoritelerin, alimlerin mezhep çatışmalarını tahrim etmesidir. Benim gözlemlerime göre, "yaratıcı kaos"un ikinci ayağı devreye sokulmak istenmektedir. Bu da benzer derinlikte ve yıkıcılıkta "etnik çatışmaların sahnelenmesi" şeklinde olacaktır. Burada Türk-Kürt, Fars-Arap, Azeri-Fars, Kürt-Türkmen çatışmalarının çıkmasına çalışılmaktadır. Mademki doktrin, mezhep, ırk/etnisite ve coğrafi/yöresel unsurların tecridini, özerkleştirilmesini ve çatıştırılmasını öngörüyor, bölgenin bütün beşeri unsurları son yapı taşlarına varıncaya kadar ayrıştırılacak ve birbiriyle çatıştırılacaktır. Son terör olaylarının yöneldiği hedef budur. Bütün bölge insanları bu tuzağın farkında olmamız lazım, aksi halde "kendimizi kendi ellerimizle yıkıma uğratacağız, hepimiz helak olacağız."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Kendimi bildim bileli var olan sorunlardan biri de Filistin-İsrail arasındaki çatışmalardır.Kimileri bu sorunun temelinde İsrail ve ABD destekli Büyük Ortadoğu Projesini kimileri de emperyailst ülkelerin hesaplaşması olarak algılar.İsrail ile arsında sorunları çözme aşamasına gelen bir Filistinde bu sefer de karşımıza aynı mücadeleyi veren bir halkın kendi iç hesaplaşması çıkar.Yani taşlar başkalrı tarafında yerleştirildi.Herkes kendine biçilen rolü oynadı.Irak bir yıkımın tarihine tanıklık ederken orada yaşananlar benim için bir savaş değil bir işgalin kulakları sağır eden ayak sesleriydi.ABD süper güçü nedense(?) birden insafa geldi,Saddam diktatörlüğüne son vermek ve DEMOKRATİK BİR IRAK için tüm güçleriyle Iraka savaş uçaklarıyla komşuluğunu gösterdi.Ve bütün bunlardan sonra geriye sadece cehenneme dönmüş bir ülke kaldı.ABD orada alması gerekenleri aldı.Böl,parçala ve yönet.Yiner işe yaramışdı bu formül.Şimdi ise orada aynı kaderi paylaşan halklar karşı karşıya.Teşekkürler Zedan bu güzel yazı için!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemiz üzerindede oynanan bu oyunların amacı büyük ortadoğu projesi çerçevesinde bütün mezopotamyayı kuracakları bir kukla devletle ellerine geçirmektir,ancak bana göre unuttukları birşey varki bizim halkımız bu oyunlara gelmez.Mutlaka aramızdan bu senaryoda figüran olanlar çıkacaktır ancak bizim bütünleşmemiz ne ırak,ne iran,ne suriye gibi değildir,bu dediğiniz projeleri oralarda rahatça gerçekleştiriyorlar ancak söz konusu bizim ülkemiz olduğunda bunu yapmanın ne kadar zor olduğunuda biliyorlar,bunun içinidrki bize dostluk nağmeleri okuyolar aslında bizimle ilgili dostane beklentileri olduğu kocaman bir yalandır...

saygılarımla....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemiz üzerindede oynanan bu oyunların amacı büyük ortadoğu projesi çerçevesinde bütün mezopotamyayı kuracakları bir kukla devletle ellerine geçirmektir,ancak bana göre unuttukları birşey varki bizim halkımız bu oyunlara gelmez.Mutlaka aramızdan bu senaryoda figüran olanlar çıkacaktır ancak bizim bütünleşmemiz ne ırak,ne iran,ne suriye gibi değildir,bu dediğiniz projeleri oralarda rahatça gerçekleştiriyorlar ancak söz konusu bizim ülkemiz olduğunda bunu yapmanın ne kadar zor olduğunuda biliyorlar,bunun içinidrki bize dostluk nağmeleri okuyolar aslında bizimle ilgili dostane beklentileri olduğu kocaman bir yalandır...

saygılarımla....

Bu oyunlar belirttiğiniz gibi sadece bizim üzerimizde oynanmıyor.Irak,Afganistan,Filistin ... bu oyunun yerleştirilmiş temel taşlarından yalnız birkaçıdır.Halkımız bu oyuna gelmez temennisini paylaşmakla beraber;keşke öyle bir halk duyarlılğına sahip olsaydık.Halkımız bu oyunlara geliyor maalesef.Ayrıca bu emperyalist ülkelerin bize gösterdikleri dostane bakışların denge politikasına yoruyorum.Çünkü onlara olmayan bir ülke değil;zayıf,maddi ve manevi tüm değerleri ile bağımsızlıktan uzak olan bir ülke gerek!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün *YEZIDI*Kürtleri ile ilgili izledigim belgesel beni hayrete düsürdü.Onlarin Ermenistan'a siginmalarinin nedenlerini,neden topraklarini birakip kactiklarini izledigimde Kürtler arasinda nasil bir irkclik ve dincilik olduguna daha yakindan sahit oldum.Sunni Kürtlerin gazabina ugrayip topraklarini terkeden YEZIDILER Ermenistana yerlesmisler.Bir dagin eteginde yasayan Yezidiler,Sovyetlerin dagilmasi ile daha zor durumlara düsmüs fakat dogup büyüdükleri topraklari unutmamislar.Kirmanca konusan Yezidiler,Melek-i Tavs diye Tavus kusunu kutsal kabul ediyor bazi arastirmacilara görede seytana tapiyorlar.Fazla detaya inmeden diyebilirimki Kürtler arasinda mevcut olan bu dinsel fanatizm nedeniyle kendlilerinden olan bir toplumu aralarina kabul etmiyorlar.Ve onlari dogup büYüdükleri topraklardan uzakta yasamaya mecbur birakiyorlar.Etnik catismayi körükleyen ve demokrasi paravanasi arkasina siginarak ayrilikcilik yapanlar kendilerinden olanlara demokratik olamiyorlarsa samimi degillerdir bence.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün *YEZIDI*Kürtleri ile ilgili izledigim belgesel beni hayrete düsürdü.Onlarin Ermenistan'a siginmalarinin nedenlerini,neden topraklarini birakip kactiklarini izledigimde Kürtler arasinda nasil bir irkclik ve dincilik olduguna daha yakindan sahit oldum.Sunni Kürtlerin gazabina ugrayip topraklarini terkeden YEZIDILER Ermenistana yerlesmisler.Bir dagin eteginde yasayan Yezidiler,Sovyetlerin dagilmasi ile daha zor durumlara düsmüs fakat dogup büyüdükleri topraklari unutmamislar.Kirmanca konusan Yezidiler,Melek-i Tavs diye Tavus kusunu kutsal kabul ediyor bazi arastirmacilara görede seytana tapiyorlar.Fazla detaya inmeden diyebilirimki Kürtler arasinda mevcut olan bu dinsel fanatizm nedeniyle kendlilerinden olan bir toplumu aralarina kabul etmiyorlar.Ve onlari dogup büYüdükleri topraklardan uzakta yasamaya mecbur birakiyorlar.Etnik catismayi körükleyen ve demokrasi paravanasi arkasina siginarak ayrilikcilik yapanlar kendilerinden olanlara demokratik olamiyorlarsa samimi degillerdir bence.

saygilarla

Kardesim, ezilen biz, yok edilen biz, yok sayilan biz hala hic cekinmeden kalkip ileri geri Kurtlere irkci diyebiliyorsun? Bu forumda seni kimsenin ciddiye aldigini sanmiyorum. Biz Irkci olsaydik zamninda hicbirnize yardim etmezdik ver Turkler bu topraklarda olmazdi. Kesek zamanin da oslaydi su Kurt Irkciligi dediginiz hayal urunu sey de biraz ozgur olsaydik. Pes vallahi!

Siz ****** artik ne diyeceginizi sasirmissiniz sayin politika. Hayret etmemek mumkun degil. Cok komik bir olay yahu! Kalkmis hala Kurt Irkciligi Kurt Milliyetciligi diyebiliyorsunuz? Turkiye' de MHP, Bozkurtcular gibi olusumlar varken. ********

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Pes doğrusu.Biz kürtler melektir demiyoruz ki;zulü kimden gelirse gelsin zalimdir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamamda bu yuvarlak bir cümle oldu,YEZIDI sorununa cevap degildi,yoksa o konuya deginmek istemedinizmi???

saygilarla

Yezidi Kürtleri ve Yezidilikle ilgili kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

Büyük bölümü Irak ın Musul kentinde yaşayan ve Kürtçenin farklı bir lehçesi olan Kırmançi dilini konuşan Yezidi Kürtlerinin, Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan da da cemaatleri bulunuyor. Irak´ta 100 bin olmak üzere, bugünkü toplam nüfusları 500 bin civarında olduğu tahmin edilen Yezidiler, başta Almanya ve İsveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde göçmen olarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

Ortadoğu kökenli bir din olan Yezidilikte, Allah tarafından görevlendirildiğine inanılan "Melek Tavus" kutsal görülüyor. İslam dinindeki "Şeytan"a karşılık gelen Melek Tavus, Yezidi inancına göre, kötü bir melek olmayıp, aksine Allah ın en değerli meleği olarak görülür. Günümüzde, oldukça kapalı ve geleneklerine bağlı olarak kültürlerini devam ettiren Yezidiler, günde üç defa güneşe dönerek ibadet ederler. Yezidilerin, "Siyah Kitap" anlamına gelen "Meshaf Reş" ve "Tanrısal İzahatlar" anlamına gelen "Kitab el Celve" olmak üzere iki kutsal kitabı vardır. Cennet-cehenneme inanmayan Yezidiler, şeytan konusundaki inançları ve güneşe tapma ayinleri nedeniyle yaşadıkları bölgelerdeki Müslüman ve Hıristiyan çevrelerce "dinsiz" olarak görülmüşlerdir. (9 Nisan tarihli "İşlerine Geldiğinde Kürt, Gelmediğinde Yezidi" başlıklı yazıda ayrıntılı bilgi mevcuttur)

Evet Yezidiler hem kendi milletinden hem de başka inançlardan büyük bir zulüm görmüştür.Sayın Politika belirttiğim gibi Kürtler melek değil;tüm insanlar hatalarıyla,yaşam karşısında ödedikleri bedellerle vardır.Eğer zülüm varsa;kim olursa olsun karşısındayız.Ayrıca çok ilginç ama acı bir gerçek: Mazlum çoğu zaman bir zalime dönüşür.İnsan işte ne yaparsak yapalım aynı yanılgılara tanıklık eden tarihlri ile varlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim, ezilen biz, yok edilen biz, yok sayilan biz hala hic cekinmeden kalkip ileri geri Kurtlere irkci diyebiliyorsun? Bu forumda seni kimsenin ciddiye aldigini sanmiyorum. Biz Irkci olsaydik zamninda hicbirnize yardim etmezdik ver Turkler bu topraklarda olmazdi. Kesek zamanin da oslaydi su Kurt Irkciligi dediginiz hayal urunu sey de biraz ozgur olsaydik. Pes vallahi!

Siz ****** artik ne diyeceginizi sasirmissiniz sayin politika. Hayret etmemek mumkun degil. Cok komik bir olay yahu! Kalkmis hala Kurt Irkciligi Kurt Milliyetciligi diyebiliyorsunuz? Turkiye' de MHP, Bozkurtcular gibi olusumlar varken. ********

Siz önce kendi adiniza yazmayi ögrenin birakin beni birilerinin ciddiye alip almamasini,ben gocunmam öyle seylerden,ben birilerinin gözüne girmek icin degil kendim icin yaziyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu oyunlar belirttiğiniz gibi sadece bizim üzerimizde oynanmıyor.Irak,Afganistan,Filistin ... bu oyunun yerleştirilmiş temel taşlarından yalnız birkaçıdır.Halkımız bu oyuna gelmez temennisini paylaşmakla beraber;keşke öyle bir halk duyarlılğına sahip olsaydık.Halkımız bu oyunlara geliyor maalesef.Ayrıca bu emperyalist ülkelerin bize gösterdikleri dostane bakışların denge politikasına yoruyorum.Çünkü onlara olmayan bir ülke değil;zayıf,maddi ve manevi tüm değerleri ile bağımsızlıktan uzak olan bir ülke gerek!

keşke sahip olabilseydi bazılarımız değil mi sayın mavi olmayan gökyüzü..

bunun farkında olarak bu oyuna iştirak etmek daha bir ilginç değil mi?

bu ülkenin adından,bayrağından,dilinden ve bölünmez bütünlüğünden rahatsız olanlara hatırlatan bizleri suçlamak bir o kadar daha ilginç..

biz içimizde dışımızda dolaşan o dostane bakışlara gayet alışığız..bakın buda ilginç..düşününce..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

keşke sahip olabilseydi bazılarımız değil mi sayın mavi olmayan gökyüzü..

bunun farkında olarak bu oyuna iştirak etmek daha bir ilginç değil mi?

bu ülkenin adından,bayrağından,dilinden ve bölünmez bütünlüğünden rahatsız olanlara hatırlatan bizleri suçlamak bir o kadar daha ilginç..

biz içimizde dışımızda dolaşan o dostane bakışlara gayet alışığız..bakın buda ilginç..düşününce..

Sayın Frozen aslında ne demek istediğinizi tam anlayamadım.Ama dediğiniz gibi farkında olupda oyunlara iştirak etmek/daha kötüsü sadece seyirci olmak ilginçliklerin en alası!Değerli forum arkadaşım bu ülkenin bütünlüğünden,bayrağından rahatsız olanlar tabi olacaktır.Bu sadece bizim ülkemiz için geçerli değil ki!İnsanlar kendine biçilen rollerle tutumlar içerisinde bulunurlar.Hiçbir insan diğer birey gibi düşünmez.Düşünemez de çünkü o başka bir kaderi yaşamıştır;kendi umutları,acıları,hayal kırıklıkları olmuştur.Bakın yukarda Sayın Politika Yezidi Halkı üzerinde bence de hiç de yabana atılmayacak bir düşüncesini yazdı.Bunu yapan Kürtler dedi.Evet dedim;çünkü insan ne olursa olsun yine insandır.Hatalrıyla,doğrularıyla vardır.Bakın biz burada bazı şeyleri yazıyorsak;bu bu oyunlardan olan rahatsızlığımızdandır.Ben benim ülkemin sorunlarını başka ülkeler çözsün(?) diye bir yanılgı içinde değilim.Ve söz konusu Kürtler ise sadece şunu yazmak bana düşer;Bu kirli oyunlar bir halkın yok sayılmasını,onca yanlışı haklı kılabilir mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi ben şunu söylemekte bir sakınca görmüyorum artık..kişi savunduğu fikrin arkasında durmalı..bir sürü laf kalabalığının arkasında araya gerçek fikirler sıkıştırılmamalı..ve ne dediğinin.. neyi savunduğununda farkında olmalı..size başka başlıkta bir soru sordum cevap vermediniz...ajitasyonla kapattınız..

bir halkın yok sayılması demişsiniz..bu halk kimdir ?sayın mavi olmayan gökyüzü ve nasıl yok sayılmıştır bu halk...lütfen açıklayında öğrenelim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkesinin sorunlarini baska ülkelerin cözmesinden yana olmayanlar Türk devletini parcalamak icin caba harcamazlar,biz eziliyoruz bize hak verin diye gercek disi laf etmezler.Onlarin kalpleri tüm Türkiye icin atar.Ülkesinin sorunlarini cözmek isteyenler baska ülkelerle ülkesi üzerinde planlar yapmazlar,AB- ABD ile ülkesini parcalama calismalari yapmazlar.Türkiyede sorunlarin cözülmesini baska ülkelerden bekleyenler Irakta cözümü Amerikadan bekleyenlerden farkli degillerdir.Saddam'i öne sürerek Amerikadan yardim bekleyenler Irak'i kan gölüne cevirmekle yetinmemis Irakin bölünmesine calismislardir.Irak'in toprak bütünlügüne kastedenlerin Türkiye'nin toprak bütünlügüne zaten deger verdikleri yoktur.Onlar icin Kuzey Irakla birlesme hayalleri Türkiyeyi bölmekten gecer.Bunun calismasini yapmaktadirlar.Ali Bulac dogru yazmis,önce mezhep catismalari sonrada etnik catismalar.Ama bunlari kimler yapiyor,Saddam'i bahane ederek Irakta koltugu ele gecirmek isteyenler kimlerdi,SIILER VE KÜRTLER ve basardilar,Saddam asildi,Irak bölündü kan gövdeyi götürüyor,Saddam'i begenmeyenler ise demokrasi gelecek diye hala bekliyorlar,gele gele Iraka kan geldi,Iraki paylasan SIILERLE KÜRTLERIN umurundami kan akmasi Irakta?hayir,umurunda olsa kanda durur birlesir ve isgalcilere karsi savasirlar.Etnik catismalari körükleyenler kimler peki?KÜRT IRKCILAR DEGILMI?kim Türkiyede Kürtcülügü kendine bayrak yapmis devlete kafa tutuyor?Kürtcü ayrilikcilar degilmi.O zaman yarin Türkiyede cikacak olan bir catismanin nedenide Kürt iRKCILAR olacaktir.Cünkü amaclari zaten odur.Türkiyede her hakka sahip oldukalri halde Türk devletine karsi her dönemde ayaklanan kesim Kürtcü kesimdir.Türkiyenin bölünmesi icin caba harcayan kesim Kürtcü kesimdir.Gerek Kurtulus savasimizda,gerek günümüzde isgalcilerle ve bugünün dünkü isgalcileriyle Türkiye'ye karsi mücadele verenler Kürtcü kesimdir.Lazlarin,Cerkezlerin,Gürcülerin,istemediklerini Kürtcülerin istemesinin anlami HAK mi yoksa baska birseymidir?

SAYGILARLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi ben şunu söylemekte bir sakınca görmüyorum artık..kişi savunduğu fikrin arkasında durmalı..bir sürü laf kalabalığının arkasında araya gerçek fikirler sıkıştırılmamalı..ve ne dediğinin.. neyi savunduğununda farkında olmalı..size başka başlıkta bir soru sordum cevap vermediniz...ajitasyonla kapattınız..

bir halkın yok sayılması demişsiniz..bu halk kimdir ?sayın mavi olmayan gökyüzü ve nasıl yok sayılmıştır bu halk...lütfen açıklayında öğrenelim..

Sayın Frozen ben sizi gerçekten anlamamıştım.Olayo hemen benim laf kalabalığına getitmeme bağlama yerine en azından sorunuzu net bir şekilde sorabilirdiniz!Bir halkın yok sayılması dedim;bundan kastım Kürt Halkıdır.Şimdi soruyorum size Sayın Frozen sizce de bu halk yok sayılmadı yıllarca...Bence sayıldı!Dili yasaklandı,kendisine yabancılaştırıldı ve bu zülümlere rağmen suçlu olan yine o oldu!Yok sayılmıştır;çünkü varlığı bile kart-kurtlarla aıklanmaya çalışılmıştır!Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışırım.Arkasında durmayacağım sözler sar etmem!(Geciken cevaplar olabilir;sınav zamanı netti hayatımda çıkarıyorum da!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkesinin sorunlarini baska ülkelerin cözmesinden yana olmayanlar Türk devletini parcalamak icin caba harcamazlar,biz eziliyoruz bize hak verin diye gercek disi laf etmezler.Onlarin kalpleri tüm Türkiye icin atar.Ülkesinin sorunlarini cözmek isteyenler baska ülkelerle ülkesi üzerinde planlar yapmazlar,AB- ABD ile ülkesini parcalama calismalari yapmazlar.Türkiyede sorunlarin cözülmesini baska ülkelerden bekleyenler Irakta cözümü Amerikadan bekleyenlerden farkli degillerdir.Saddam'i öne sürerek Amerikadan yardim bekleyenler Irak'i kan gölüne cevirmekle yetinmemis Irakin bölünmesine calismislardir.Irak'in toprak bütünlügüne kastedenlerin Türkiye'nin toprak bütünlügüne zaten deger verdikleri yoktur.Onlar icin Kuzey Irakla birlesme hayalleri Türkiyeyi bölmekten gecer.Bunun calismasini yapmaktadirlar.Ali Bulac dogru yazmis,önce mezhep catismalari sonrada etnik catismalar.Ama bunlari kimler yapiyor,Saddam'i bahane ederek Irakta koltugu ele gecirmek isteyenler kimlerdi,SIILER VE KÜRTLER ve basardilar,Saddam asildi,Irak bölündü kan gövdeyi götürüyor,Saddam'i begenmeyenler ise demokrasi gelecek diye hala bekliyorlar,gele gele Iraka kan geldi,Iraki paylasan SIILERLE KÜRTLERIN umurundami kan akmasi Irakta?hayir,umurunda olsa kanda durur birlesir ve isgalcilere karsi savasirlar.Etnik catismalari körükleyenler kimler peki?KÜRT IRKCILAR DEGILMI?kim Türkiyede Kürtcülügü kendine bayrak yapmis devlete kafa tutuyor?Kürtcü ayrilikcilar degilmi.O zaman yarin Türkiyede cikacak olan bir catismanin nedenide Kürt iRKCILAR olacaktir.Cünkü amaclari zaten odur.Türkiyede her hakka sahip oldukalri halde Türk devletine karsi her dönemde ayaklanan kesim Kürtcü kesimdir.Türkiyenin bölünmesi icin caba harcayan kesim Kürtcü kesimdir.Gerek Kurtulus savasimizda,gerek günümüzde isgalcilerle ve bugünün dünkü isgalcileriyle Türkiye'ye karsi mücadele verenler Kürtcü kesimdir.Lazlarin,Cerkezlerin,Gürcülerin,istemediklerini Kürtcülerin istemesinin anlami HAK mi yoksa baska birseymidir?

SAYGILARLA

Neden acaba tüm ayaklanmalar Kürtler tarafından çıkarıldı?Biraz da nedenler üzerinde duralım isterseniz?Sorunları çözmenin en iyi yolu budur değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtler de Bizim Soydaşımız

[10 Şubat 2005 tarihli Referans gazetesinde yayınlandı]

Kuzey Iraklı Kürtler de, aynı ordaki Türkmenler gibi, bizim akrabalarımız. Türkiye nüfusu "Türkler'den, Kürtler'den ve diğer anasır-ı İslam"dan oluştuğuna göre, Kuzey Iraklı Kürtler de soydaşlarımız.

Peki bu soydaşlarımıza hiç kulak veriyor muyuz?

-----------------

Mustafa Kemal Paşa, 1 Mayıs 1920 günü, yeni açılmış olan Meclis'in kürsüsünden şöyle diyordu:

"Yüksek Meclisinizi teşkil eden insanlar yalnız Türk değildir, yalnız Çerkes değildir, yalnız Kürt değidir, yalnız Laz değildir. Fakat hepsinden oluşan anasır-ı İslamiye'dir."

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı boyunca ısrarla ifade ettiği bu "kardeşlik vizyonu" sayesinde, Kürtler Ankara hükümetine büyük bir destek verdiler. Kurtuluş Savaşı'nı, Türkler ve Kürtler omuz omuza kazandık.

Bugün ise her şey tersine dönmüş durumda. Kuzey Iraklı Kürtler kendilerince bir "kurtuluş mücadelesi" içindeler. En büyük engel olarak da Türkiye var karşılarında.

Kuşkusuz bu noktaya gelişimiz, 80 yıllık karmaşık bir tarihsel süreç sonucunda oldu. Ulus-devletin kuruluşu, kendilerini dışlanmış hisseden Kürtlerin isyanları, bunların bastırılışı, Kuzey Irak'ın kaybedilişi, yeni isyanlar, ve en sonunda da korkunç PKK terörü...

Tüm bunlar meseleye 1920'de olduğu gibi bakmamıza izin vermiyor. Oysaki hiç değişmemiş bir gerçek var: Kuzey Iraklı Kürtler de, aynı ordaki Türkmenler gibi, bizim akrabalarımız. Türkiye nüfusu "Türkler'den, Kürtler'den ve diğer anasır-ı İslam"dan oluştuğuna göre, Kuzey Iraklı Kürtler de soydaşlarımız.

Peki bu soydaşlarımıza hiç kulak veriyor muyuz?

"Kuzey Irak kamuoyu"

Türkiye pek çok konuda başka toplumların kamuoyunu hesaba katıyor. "Amerikan kamuoyu"nu dikkate alıyor, bir TV dizisinde Türkler hakkında en ufak bir olumsuzluk geçse, tepki gösteriyor. "Avrupa kamuoyu" bir o kadar önemli ve kendimizi Avrupalılara sevdirmek için yollar düşünüyoruz.

Peki ya "Kuzey Irak kamuoyu"? Orada yaşayan Kürtler bizim hakkımızda ne düşünüyor? Bundan haberimiz var mı?

Gelin, bunu Kuzey Irak'lı bir Kürt'ün gözünden görmeye çalışalım: Türkiye onun için sınırın ötesinde, güçlü bir ülke. Ancak bu gücüyle 80 yıldır yaptığı işlerden biri "Kürt diye bir şey yoktur" diye ısrar etmek olmuş. "Ben Kürd'üm" demeyi bile onyıllarca yasaklamış. Hatta sırf bu cümleyi söyledi diye insanları hapse atmış. Emniyet birimlerinin "bölge"de yaptığı işkenceler, ayyuka çıkmış. Ankara, Kuzey Irak'taki Kürtlere katliam yapan Saddam Hüseyin ile gayet sıcak ilişkiler geliştirmiş. Hatta Türkiye'nin Bülent Ecevit gibi bazı liderleri Saddam ile "Üçüncü Dünyacı dayanışmacılık" içine bile girmiş. Türk uçakları arada bir gelip Kuzey Irak dağlarını bombalamış. Eskiden "Türkmen" lafını ağzına bile almayan Ankara, Kürtler'in Saddam'dan kurtulmaya başlamaları üzerine birden bire "Türkmen kartı"na başvurmaya karar vermiş. Türkmenleri riske eder şekilde...

Şimdi de aynı Ankara, "Kürtler'e, Kerkük petrollerini bıraktırmayız" diye sert açıklamalarda bulunuyor. Elbette Kerkük petrollerinin karının tüm Iraklılar tarafından eşit şekilde paylaşılmasını istemek, haklı bir politika. Ancak "eşit paylaşım" üzerinde ısrar etmekle, Kürtlere esip-savurmak, "gelir işgal ederiz" tehditleri göndermek arasında belirgin bir "üslup farkı" var.

Peki bütün bu geçmişi yaşayan ve söz konusu "üslup" ile muhatap olan bir Kuzey Iraklı Kürt, sizce Türkiye hakkında ne düşünmeli?

Ve daha da can alıcı soru şu: O Kuzey Iraklı Kürt'ün, sınırın bu yanındaki akrabası ne düşünmeli?

Abdülhamid ve Özal

Eğer "bize ne Kürtlerin fikrinden, güçlü ülkeyiz, dediğimizi yaptırırız" derseniz, yanılırsınız. Bu "kafa", 80 yıldır Kürt sorununa bir çözüm getiremedi.

Oysa daha önceleri Sultan Abdülhamid Kürtleri kazanmayı bilmişti. Bugün "Kuzey Irak" dediğimiz coğrafya da dahil olmak üzere, tüm "Güneydoğu"yu silahla değil, yardımla, dostlukla, eğitimle, ekonomik gelişmeyle, "kardeşlik" duygusuyla Osmanlı'ya bağlamıştı. Bu nedenle ona "Kürtlerin babası" diyorlardı.

Yakında tarihte bir de Turgut Özal aynı akıl, sağduyu ve vizyonu gösterdi.

Bunun unutulduğunu da sanmayın. Gidin Kuzey Irak dağlarına, "Turgut Özal'ı nasıl bilirdiniz" deyin,

insanların onu saygıyla andıklarını göreceksiniz.

Eğer AKP hükümeti Kuzey Irak konusunda doğru bir politika izlemek istiyorsa, tanımladığı "muhafazakar" çizginin yakın tarihteki en iyi temsilcisi olan Özal'ın yolunu izlemeli.

O yol "Kürt düşmanlığı"ndan değil, Kürtleri kazanmaktan geçiyor...

Mustafa Akyol dan aldığımız bu yazıyla işe başlayalım!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerek Kurtulus savasimizda,gerek günümüzde isgalcilerle ve bugünün dünkü isgalcileriyle Türkiye'ye karsi mücadele verenler Kürtcü kesimdir.Lazlarin,Cerkezlerin,Gürcülerin,istemediklerini Kürtcülerin istemesinin anlami HAK mi yoksa baska birseymidir?

:clover:

Şimdi soruyorum size Sayın Frozen sizce de bu halk yok sayılmadı yıllarca...Bence sayıldı!Dili yasaklandı,kendisine yabancılaştırıldı ve bu zülümlere rağmen suçlu olan yine o oldu!Yok sayılmıştır;çünkü varlığı bile kart-kurtlarla aıklanmaya çalışılmıştır!

Bana sorarsan hiç de yok sayılmadı...

Ama sürekli ayaklanan onlar oldu:

Neden acaba tüm ayaklanmalar Kürtler tarafından çıkarıldı?Biraz da nedenler üzerinde duralım isterseniz?Sorunları çözmenin en iyi yolu budur değil mi?

Bak sen de diyorsun...

Bu sorunun cevabı çok basit kardeşim. Kürtler (her kürt için konuşmadığımı belirtmeme gerek varmı) her zaman ayrı bir devlet hayali kurmuşlardır. Başlarına ne geldiyse de bundan gelmiştir.

Çerkezlerin de, lazların da gürcülerin de ayrı dilleri var, ayrı gelenek görenekleri var! Kimse kalkıp ayrımcılık yapmıyor. Kendi kültürlerini yaşamayı bildikleri gibi milli bütünlüklerini de korumayı biliyorlar! Ya kürtler????

"Gelelim kürtler eziliyo" gibisinden içi boş ve çarpıtılmış ajitasyonlara...

Bana sorarsan kürtler hiç de ezilmiyo. Nerede bir insana kürt diye iş verilmemiş? Burs verilmemiş? Nerede? Diyeceksin ki doğunun durumunu görmüyormusun... Gördüm. Türkiye'nin en batısındaki köylerin halini de gördüm... Sen onları gördün mü?!!

Kürt milliyetçilerinin ve ayrımcılarının tek özelliği **********. Kimse kalkıp bana kürtlere ikinci sınıf muamelesi yapılıyo demesin bana! Bırakalım artık bu basit propagandaları!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:

Bana sorarsan hiç de yok sayılmadı...

Ama sürekli ayaklanan onlar oldu:

Bak sen de diyorsun...

Bu sorunun cevabı çok basit kardeşim. Kürtler (her kürt için konuşmadığımı belirtmeme gerek varmı) her zaman ayrı bir devlet hayali kurmuşlardır. Başlarına ne geldiyse de bundan gelmiştir.

Çerkezlerin de, lazların da gürcülerin de ayrı dilleri var, ayrı gelenek görenekleri var! Kimse kalkıp ayrımcılık yapmıyor. Kendi kültürlerini yaşamayı bildikleri gibi milli bütünlüklerini de korumayı biliyorlar! Ya kürtler????

"Gelelim kürtler eziliyo" gibisinden içi boş ve çarpıtılmış ajitasyonlara...

Bana sorarsan kürtler hiç de ezilmiyo. Nerede bir insana kürt diye iş verilmemiş? Burs verilmemiş? Nerede? Diyeceksin ki doğunun durumunu görmüyormusun... Gördüm. Türkiye'nin en batısındaki köylerin halini de gördüm... Sen onları gördün mü?!!

Kürt milliyetçilerinin ve ayrımcılarının tek özelliği **********. Kimse kalkıp bana kürtlere ikinci sınıf muamelesi yapılıyo demesin bana! Bırakalım artık bu basit propagandaları!...

Onlar Kürt olduğu için canlarından oldu;bundan daha büyük bir zulüm var mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın maviolmayangökyüzü;

Bu ülkede gökyüzü mavidir! Bunu görüp bunun için uğraşanlara mavidir!

Hala gökyüzünün mavi olmadığını söyleyenlerin, beklentilerinin ne olduğu ortadadır!

Sayın Yersov çok teşekkür ederim;size ve ısrarla bana aynı şeyleri yazmak zorunda bırakanlara...Gökyüzü maviyse ne ala!Temennim daha masmavi bir gökyüzü!Artık bu konuda söyleyecek hiç bir sözüm yok!(Sinan Abicim galiba seni dinlememin zamanı geldi de geçti!E nasıl olsa anlatamadık derdimizi... B) )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gökyüzü maviyse ne ala!Temennim daha masmavi bir gökyüzü!Artık bu konuda söyleyecek hiç bir sözüm yok

Bu ülkede gökyüzünün maviliğini bozan bir çok etmenden biri de sizin gibi söylemlerde bulunanlardır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Frozen ben sizi gerçekten anlamamıştım.Olayo hemen benim laf kalabalığına getitmeme bağlama yerine en azından sorunuzu net bir şekilde sorabilirdiniz!Bir halkın yok sayılması dedim;bundan kastım Kürt Halkıdır.Şimdi soruyorum size Sayın Frozen sizce de bu halk yok sayılmadı yıllarca...Bence sayıldı!Dili yasaklandı,kendisine yabancılaştırıldı ve bu zülümlere rağmen suçlu olan yine o oldu!Yok sayılmıştır;çünkü varlığı bile kart-kurtlarla aıklanmaya çalışılmıştır!Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışırım.Arkasında durmayacağım sözler sar etmem!(Geciken cevaplar olabilir;sınav zamanı netti hayatımda çıkarıyorum da!)

kürt halkı nasıl yok sayılmıştır sayın mavi olmayan gökyüzü...dil diyip duruyorsunuz..başka hangi gerekçeleriniz var bu zulüm dediğiniz nedir?ekonomik sorunlar ve dil'i bir kenara bırakırsak sayın mavi olmayan gökyüzü ne yapılmıştır kürt halkına..nasıl bir zulüm görmüşlerdirde dağa çıkıp elde silah ölüm saçıp duruyorlar?..

arkadaşlar yazıyor kabul etmeyip sinirleniyorsunuz ama bir cevapta veremiyorsunuz..o zaman derdinizi açık yazın ki bizde anlayalım..çünkü yazdıklarınız gerçeklerden çok uzak..

ekonomik sorunlar geri kalmışlık yatırım yapılmaması sadece güneydoğunun sorunu değildir..ülkenin geneline bir göz gezdirin...

bu geri kalmışlığın..yatırım yapılmamasının sebeplerini bölgenize.. bölgenizdeki para odaklarına dönerekte bir sorgulasanız..kimlerin işine gelmemektedir?

dil derseniz..türkçe bilmeyenlerin sayısını siz benden daha iyi bilirsiniz..diliniz yokmu oldu..etnik bir kıyım mı yapıldı..eğitiminizi kürtçemi yapmak istiyorsunuz..sizi rahatsız eden ne?.

sanırım şimdi gayet açık yazdım....

peki bunların dışında kürt halkının derdi ne?ne istiyor?öğrenmeye çalıştığım budur..cevaplarsanız sevinirim..ve sınavlarınızda başarılar.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.