Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Etnik çatışmalar sırası

Senyour

Önerilen İletiler

kürt halkı nasıl yok sayılmıştır sayın mavi olmayan gökyüzü...dil diyip duruyorsunuz..başka hangi gerekçeleriniz var bu zulüm dediğiniz nedir?ekonomik sorunlar ve dil'i bir kenara bırakırsak sayın mavi olmayan gökyüzü ne yapılmıştır kürt halkına..nasıl bir zulüm görmüşlerdirde dağa çıkıp elde silah ölüm saçıp duruyorlar?..

Buna cevap yoktur. Olmaz da. Cevap vern de ***********, abartıyordur ve çarpıtıyordur.

çünkü yazdıklarınız gerçeklerden çok uzak..

Bu gerçeklerden uzak yazıların elbete bir amacı vardır! Ama bu propagandalara müsade edilmemelidir!

Birarada kardeşçe yaşayan farklı kültürdek bu insanlar arasına ayrımcı tohumlar işte böyle serilmektedir. Umarım kulaktan dolma bilgiler ile yazıyorlardır bunnları. Diğer türlü, art niyet aramamak elde değildir!

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna cevap yoktur. Olmaz da. Cevap vern de *******, abartıyordur ve çarpıtıyordur.

Bu gerçeklerden uzak yazıların elbete bir amacı vardır! Ama bu propagandalara müsade edilmemelidir!

Birarada kardeşçe yaşayan farklı kültürdek bu insanlar arasına ayrımcı tohumlar işte böyle serilmektedir. Umarım kulaktan dolma bilgiler ile yazıyorlardır bunnları. Diğer türlü, art niyet aramamak elde değildir!

Saygılar...

Sayin Yersoy. NE yani siz simdi "Bu soruya cevap yoktur veren olursa da ******** olur" dediniz diye Kurt sorunu ve yapilan haksizlik ortadan yok oldu oyle mi? Dedigim gibi, siz hala hic cekinmeden INKARCILIK yapiyorsunuz. Sonumuz hayrola. Ne derseniz diyin, Kurt halkina yillardir sistematik bir sekilde yapilmis bir haksizlik vardir, ki bu haksizligi Turk halkinin buyuk bolumu bile itiraf edebiliyor artik. ********. Hepimizin sonu hayrola.

2008 yilinin Turk ve Kurt halkinin baristigi yil omasini diler, guzel Turkiye'min refaha erismesini umarim...

Saygilar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Yersoy. NE yani siz simdi "Bu soruya cevap yoktur veren olursa da ******** olur" dediniz diye Kurt sorunu ve yapilan haksizlik ortadan yok oldu oyle mi?

Arkadaşım,

anlatın kürt sorununu bizi de bilgilendirin. Bakın sadece ben değil, diğer arkadaşlar da soruyorlar. Bu ülkede kürtlere nasıl bir ikinci sınıf vatandaşlık uygulanmış; nasıl kültürleri yok sayılmış da adı kürt sorunu olmuş, sizlerden dinleyelim ve öğrenelim...

Daha sonra ben de görüşümü bildireyim. Ama önce altını doldurun ki şu lafın, sözde kalmasın. Değil mi???

saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım,

anlatın kürt sorununu bizi de bilgilendirin. Bakın sadece ben değil, diğer arkadaşlar da soruyorlar. Bu ülkede kürtlere nasıl bir ikinci sınıf vatandaşlık uygulanmış; nasıl kültürleri yok sayılmış da adı kürt sorunu olmuş, sizlerden dinleyelim ve öğrenelim...

Daha sonra ben de görüşümü bildireyim. Ama önce altını doldurun ki şu lafın, sözde kalmasın. Değil mi???

saygılarımla...

Size cok acik iki ornek vereyim. Ailem cok zengin ve hali yerindeyken Diyarbakir'da. 16 yasimda, Anadolu Lisesine gidip ustun basari gosterirken bizler, resmen surulduk o topraklardan sebepsiz yere ve ucumuz taaaa nerelerde cikti. Yapan mechul degil. Benim bozulmus Turkiye'min MIT'i. Yalan atmiyorum. Yasadigim olaylar bunlar. Kucucuk cocukken ne baskinlar yapildi okuluma MIT ve Turk polisi tarafindan kalesnikoflarla. Korkudan her yana kacan kac gencecik cocuk tutuklanim iskence gordu. Biliyoruz hepsini, yasadik. Yuzlerce ornek verebilirim sana kendi yasadiklarimdan.

Daha dun beraber yetistigim kuzenim 28 yasindayken olduruldu. Yeni yilin ilk gununde. Polis haberini veriyor, cesedini iade ediyor ve kimseden ses cikmasina izin vermiyor. Ne yaptik ta hakkettik bizler boyle siradisi ve afedersiniz hayvanca muameleyi? Neden benim ucum taaa Avrupalar'dan Amerika'lardan cikti ve neden Turkiye'de bir gelecegim ve yasamim olmasina izin verilmedi? Size soruyorum.

Benim annem ve babamim bana Kurt ismi vermesine neden izin verilmedi? Neden Turkce'yi Kurtce'den iyi konusabiliyorum? Neden? Ben size anlatabildim mi?

Tum bunlara ragmen, ofkeyle hareket etmeyip hala artik ITIRAF edilsin yapilan haksizlik ve su iki halk gelip barissin diyebiliyorum ben. Siz neden itiraf edemiyorsunuz benim halkima ve bana yapilan haksizligi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size cok acik iki ornek vereyim. Ailem cok zengin ve hali yerindeyken Diyarbakir'da. 16 yasimda, Anadolu Lisesine gidip ustun basari gosterirken bizler, resmen surulduk o topraklardan sebepsiz yere ve ucumuz taaaa nerelerde cikti. Yapan mechul degil. Benim bozulmus Turkiye'min MIT'i. Yalan atmiyorum. Yasadigim olaylar bunlar. Kucucuk cocukken ne baskinlar yapildi okuluma MIT ve Turk polisi tarafindan kalesnikoflarla. Korkudan her yana kacan kac gencecik cocuk tutuklanim iskence gordu. Biliyoruz hepsini, yasadik. Yuzlerce ornek verebilirim sana kendi yasadiklarimdan.

Daha dun beraber yetistigim kuzenim 28 yasindayken olduruldu. Yeni yilin ilk gununde. Polis haberini veriyor, cesedini iade ediyor ve kimseden ses cikmasina izin vermiyor. Ne yaptik ta hakkettik bizler boyle siradisi ve afedersiniz hayvanca muameleyi? Neden benim ucum taaa Avrupalar'dan Amerika'lardan cikti ve neden Turkiye'de bir gelecegim ve yasamim olmasina izin verilmedi? Size soruyorum.

öncelikle başına gelen kötü şeyler için içimin ürperdiğini ve çok üzüldüğümü söylemek isterim.

Diyarbakır'ı az çok ben de bilirim. Bir çok doğulu ve kürt olan arkadaşım var.

İşim gereği Doğu Anadolu'da bir çok yeri ben de gezdim. Batıdaki, Ege'deki köyleri de bilirim. Sorun yatırım ise, emin ol çok daha fakir köyler Türkiye'nin en batısında da var.

Gelelim. Kürt sorunu'nu neden "sözde" bulduğuma...

En basitinden yukarda söylediğim nedenden ötürü Doğuya yatırım laflarına pek inanmam. Fakirse Türkiye'nin her kesiminde var, zenginse de öyle. Ben yaşadığım hiç bir yerde insanlara kürt oldukları için farklı muamele yapıldığını görmedim. Hatta emin ol milliyetçilik uğruna ayaklansalar batıdaki bir çok yeri işgal bile edecek maddi güce de sahipler. Sayı desen onca... Kimseye bir haksızlık yapıldığını da görmedim. Haa doğu dersen farklı olur tabiiki de...

Sence bu konuda suçlu kim? PKK'nın beslendiği topluluk laz mı? çerkes mi? ne? Tabiiki de doğudaki insanlarımız ve kürtler. Neden?

Tek sebebi var kürtlerin belli bir kısmı kürdistan hayalini kurar...

Savaştan para kazanan ülkeler de bunu destekler...

Sence en başta kim suçlu? Bir ön yargı varsa bunun en temel sorumlusu kim?

Neden Turkce'yi Kurtce'den iyi konusabiliyorum? Neden? Ben size anlatabildim mi?

Biz de çerkezceyi doğru dürüst bilmeyiz ama gocunmayız. Öğrenmek istersek de buna kimse engel olmaz ki...

Tum bunlara ragmen, ofkeyle hareket etmeyip hala artik ITIRAF edilsin yapilan haksizlik ve su iki halk gelip barissin diyebiliyorum ben.

Ortada inat olduğunu sanmıyorum ama, bu temennine yürekten katılıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle başına gelen kötü şeyler için içimin ürperdiğini ve çok üzüldüğümü söylemek isterim.

Diyarbakır'ı az çok ben de bilirim. Bir çok doğulu ve kürt olan arkadaşım var.

İşim gereği Doğu Anadolu'da bir çok yeri ben de gezdim. Batıdaki, Ege'deki köyleri de bilirim. Sorun yatırım ise, emin ol çok daha fakir köyler Türkiye'nin en batısında da var.

Gelelim. Kürt sorunu'nu neden "sözde" bulduğuma...

En basitinden yukarda söylediğim nedenden ötürü Doğuya yatırım laflarına pek inanmam. Fakirse Türkiye'nin her kesiminde var, zenginse de öyle. Ben yaşadığım hiç bir yerde insanlara kürt oldukları için farklı muamele yapıldığını görmedim. Hatta emin ol milliyetçilik uğruna ayaklansalar batıdaki bir çok yeri işgal bile edecek maddi güce de sahipler. Sayı desen onca... Kimseye bir haksızlık yapıldığını da görmedim. Haa doğu dersen farklı olur tabiiki de...

Sence bu konuda suçlu kim? PKK'nın beslendiği topluluk laz mı? çerkes mi? ne? Tabiiki de doğudaki insanlarımız ve kürtler. Neden?

Tek sebebi var kürtlerin belli bir kısmı kürdistan hayalini kurar...

Savaştan para kazanan ülkeler de bunu destekler...

Sence en başta kim suçlu? Bir ön yargı varsa bunun en temel sorumlusu kim?

Biz de çerkezceyi doğru dürüst bilmeyiz ama gocunmayız. Öğrenmek istersek de buna kimse engel olmaz ki...

Ortada inat olduğunu sanmıyorum ama, bu temennine yürekten katılıyorum...

Iste nihayetinde ortak bir temennimiz oldu, kardeslik ve baris diye. Insallah olur artik ama bunun olabilmesi icin olaya gelen tepkiyi suclamak yanlis olur (gerek PKK tepkisi olsun gerek DTP ki bunlarin hepsi yillar once yapilan haksizliklara olusan tepki hareketleridir, etki tepkiyi yaratir, bilirsiniz).

Gercekten yapilan ne kotuluk ve haksizlik varsa artik itiraf edilmeli her iki taraftan. Turkiye gibi cok milletli ve kulturlu bir ulkeye yakismayacak derecede varolan milliyetcilik hastaligi yikilmali bana sorarsaniz. Herhangi bir azinligi (Kurt olsun, Ermeni olsun ya da Cerkez olsun) ************ ya da ikinci sinif vatandas konumuna koyacak soylenimlerden ve siyasetlerden kacinilmali bana sorarsaniz.

Iste eger yapilan hatalar itiraf edilirse, halklar barisirsa o zaman PKK olayi da biter ve Turkiye'de halklar arasi dusmanlik ve kutuplasma kalktigi icin Turkiye artik cag atlar sonunda.

Artik meclis'te Kurt Milletvekilinin teki yemin ettikten sonra Kurtce "ettigim bu yemin Turk ve Kurt halklarinin kardesligi icin ediyorum" dedigi zaman cezaevine gonderilmiyorsa, o zaman BARIS denen o guzelim seye ulastik derim ben. Ne yani, Leyla Zana hanimin dedigi cok guzel bir sey degilmiydi aslina bakarsaniz? Lutfen eliniz vicdaniniza koyun ve soyleyin, halklarin kardesligi icin soylenen ne soz yanlis olabilir ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insallah olur artik ama bunun olabilmesi icin olaya gelen tepkiyi suclamak yanlis olur (gerek PKK tepkisi olsun gerek DTP ki bunlarin hepsi yillar once yapilan haksizliklara olusan tepki hareketleridir, etki tepkiyi yaratir, bilirsiniz).

Burada etki kim tepki kim??? Bana sorarsan sizin haksızlık olrak gördüğünüz olaylar tepkidir.

Turkiye gibi cok milletli ve kulturlu bir ulkeye yakismayacak derecede varolan milliyetcilik hastaligi yikilmali bana sorarsaniz.

Milliyetçi birisi değilim ve PKK nın milliyetçi olduğu konusunda hiç şüphem yok...

Temennilerinin gerçekleşmesini istiyorsanız bu sizin elinizde... PKK yı bitirmek bence öncelikle doğudaki halkın işidir. Ama malesef bizim doğudaki halkımız ne yapıyor? Demokrasi yok dediği ülkede tutup teröristleri demokratik yollarla meclise sokuyor. Bu işin düzelmesini istiyorsanız bulunduğunuz yerden başlamalısınız! Yine söylüyorum: tepki, bölücü zihniyetin yarattığı etkiyedir.

Barış isteyen insanlar PKK ya destek olmaz, katılmaz; DTP yi meclise sokmaz!

Herhangi bir azinligi (Kurt olsun, Ermeni olsun ya da Cerkez olsun) ************ ya da ikinci sinif vatandas konumuna koyacak soylenimlerden ve siyasetlerden kacinilmali bana sorarsaniz.

Böyle bir söylem zaten yok... Tepkileri ise ayrı düşünelim: elmalar ve armutlar karışmasın...

Iste eger yapilan hatalar itiraf edilirse,

Kürtlerin itiraf etmesi gereken çok şey var;

halklar barisirsa

halklar küsmez küs değiller, küstürülürler;

o zaman PKK olayi da biter

PKK nın bitmesi dediğim gibi doğudaki halka bağlıdır;

ve Turkiye'de halklar arasi dusmanlik ve kutuplasma kalktigi icin Turkiye artik cag atlar sonunda.

Çağ atlamak için bu yeterli değildir... Daha çok yolumuz var...

Artik meclis'te Kurt Milletvekilinin teki yemin ettikten sonra Kurtce "ettigim bu yemin Turk ve Kurt halklarinin kardesligi icin ediyorum" dedigi zaman cezaevine gonderilmiyorsa,

Burada duralım biraz! Bu tamamen ajitatif bir olaydır. Bu bilinçli yapılmış bir provakasyondur! Kardeşim ne gereği vardır meclisete kürtçe konuşmanın! Türkçe konuştuğunda seni anlayamayan insan mı var? Anlaşamıyor musun? Burada duralım lütfen! Resmi diline saygılı olacaksın bir kere... Aksi taktirde yol açtığın provakasyonu zaten bilirsin...

o zaman BARIS denen o guzelim seye ulastik derim ben.

Barıltan kastınız ne sizin? Mecliste kürtçe konuşabilmek mi? Okulda kürtçe dersi mi? Ben artık farklı olaylar seziyorum. Derdiniz nedir? Özerklik mi? Ne yetmiyor size? İşte bak gördün ayrımcılık nasıl ortaya çıkarılıyor.. Sen mi yarattın ben mi?

Ne yani, Leyla Zana hanimin dedigi cok guzel bir sey degilmiydi aslina bakarsaniz?

Yahu isterse Mustafa Kemal'e övgü yağdırsın... Eleştirilen yöntemdir! Gereği yoktur! Amaç bellidir! Lütfen artık!

Lutfen eliniz vicdaniniza koyun ve soyleyin, halklarin kardesligi icin soylenen ne soz yanlis olabilir ki?[/size]

Kardeşlikten kastınız buysa bilemeyeceğim. Ama ben burada kardeşlikten öte, bir başkaldırı seziyorum. Biraz daha zorlasan kalkıp bana PKK nın kardeşlik için savaştığını söyleyeceksin!

Elinizi vicdanınıza koyun ve bu ülkeye nankörlük etmeyin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Yersoy. NE yani siz simdi "Bu soruya cevap yoktur veren olursa da ******** olur" dediniz diye Kurt sorunu ve yapilan haksizlik ortadan yok oldu oyle mi? Dedigim gibi, siz hala hic cekinmeden INKARCILIK yapiyorsunuz. Sonumuz hayrola. Ne derseniz diyin, Kurt halkina yillardir sistematik bir sekilde yapilmis bir haksizlik vardir, ki bu haksizligi Turk halkinin buyuk bolumu bile itiraf edebiliyor artik. ********. Hepimizin sonu hayrola.

2008 yilinin Turk ve Kurt halkinin baristigi yil omasini diler, guzel Turkiye'min refaha erismesini umarim...

Saygilar!

cevabınız varsa alsaydık o zaman..laf kalabalığından ziyade..o kadar haksızsınızki..kendiniz bile savunamıyorsunuz fikir dediğiniz nefreti..

Tum bunlara ragmen, ofkeyle hareket etmeyip hala artik ITIRAF edilsin yapilan haksizlik ve su iki halk gelip barissin diyebiliyorum ben. Siz neden itiraf edemiyorsunuz benim halkima ve bana yapilan haksizligi?

ne İTİRAF edilecekmiş..olmayan birşeyin itirafıda olmaz..pkk ve yandaşlarını savunmayın burda ajitasyon yapıp..

halkına ve SANA haksızlık yapıldığını düşünüyorsan..dönüp bir kendinize bakın ağlayacağınıza..

terör örgütünün öldürdükleri askerlerden..bombayla havaya uçurduğu sivillerden bahsetseydin azıcık..yada kendi bölgenizde kadın çocuk bebek demeden kurşunladıklarından..

ha bunların sebebi sana kürt ismi verilmemesi ve kürtçeyi iyi konuşamaman sana göre öylemi? :D ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplanması gereken tüm soruları kendi adıma cevapladım.Bu konudaki iletilerimde aradığınız cevaplar gizlidir.İlginç olan ne biliyor mususunuz?Siz sürekli iyi niyetinizle birşeyler anlatmaya çalışıyorsunuz;ve birileri kalkıp buna rağmen sürekli aynı şeyleri yeniler!İyi niyetlerimi ve güzel bir gelecek umutlarımı ayaklarım altına aldım!Eğer düşünmesi gereken insanlar bile birbirine bu kadar yabancı kalıyorsa;ekmek derdi olanlardan ne bekleyebilirim ki!Burada cevap yazmamanın nedeni verilmeyecek cevabımın olmamasından değil;sadece bölücü gibi sıfatlarla anıla,mamdandır.Zaten iletilerimi okursanız böyle olmadığımı göreceksiniz!Sizler yine de umutla kalın... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teror orgutu maskesiyle azmi DEVLET TERORU gorduk? Bakin Semdinli'de kitapevi bombalandi, suclular goz gore gore serbest birakildi. **** boyle sisteme! Bir de kalkip bana iftira attigimi soyluyorsunuz? ****!

Teror orgutu dedigin o sey, seviyesizce ve insanlik disi yapilmis DEVLET muamelesine karsilik bir tepkidir. Kalkin siz ilk basta bu ulkeyi bu duruma getiren politikacilarinizi elestirin. Hala kalkip IFTIRA diyebiliyorsunuz?

Hala KURT SORUNU yok diyebiliyorsunuz? VAR iste, bal gibi var. Insansaniz benim milletime insanca muamele yapin o zaman bizlerde PKK ya da DTP gibi olusumlarla tepki gostermeyiz!

Ne yani, kalkip sizlerin MHP'nizi ya da AKP'nizi savunsam daha hosunuza giderdi degil mi? Cok komiksiniz yahu, kalkip bizlere MILLIYETCI bile diyebiliyorsunuz artik sirf kendi dilimizi konusup cocularimiza kendi isimlerimizi takmak istedigimiz gibi? Bir dusunsenen senin dogan ogluna JOHNNY ismini takmak zorunda birakildigini?

Ezilen insanlarin derdinden baska ezilenler anlar, sizler ne anlarsiniz ki? Kalkip bana yersiz, ispatsiz elestiriler ve polemikler yapmayin. Cozum getirin. 30 senedir sizler kendi aklinizla cozmeye calistiniz bu sorunu ve daha beter ettiniz, ne yani yalan mi?

Cevaplanması gereken tüm soruları kendi adıma cevapladım.Bu konudaki iletilerimde aradığınız cevaplar gizlidir.İlginç olan ne biliyor mususunuz?Siz sürekli iyi niyetinizle birşeyler anlatmaya çalışıyorsunuz;ve birileri kalkıp buna rağmen sürekli aynı şeyleri yeniler!İyi niyetlerimi ve güzel bir gelecek umutlarımı ayaklarım altına aldım!Eğer düşünmesi gereken insanlar bile birbirine bu kadar yabancı kalıyorsa;ekmek derdi olanlardan ne bekleyebilirim ki!Burada cevap yazmamanın nedeni verilmeyecek cevabımın olmamasından değil;sadece bölücü gibi sıfatlarla anıla,mamdandır.Zaten iletilerimi okursanız böyle olmadığımı göreceksiniz!Sizler yine de umutla kalın... ;)

Agziniza saglik sayin Mavi Olmayan Gokyuzu. Baris isteyen insan iyi niyetle anlayisla yaklasir tartismalara. Bir aydan beridir her dedigim elestirilip yalan oldugu iddia ediliyor. Anlasamiyoruz. Iste anlayis olmadigi zaman da hem PKK olur, hem DTP, hem MHP ve hem de BOZULMA. Anlayamadiginiz konu bu iste. INKARCILIKLA hic bir yere gelemeyeceklerini insallah bir gun anlar bu arkadaslar.

Bu arkadaslar teror dedikleri seyin, olumlerin, bombalamalrin nedeninin bu kati yaklasimlari ve inkarciliklari oldugunun farkinda degiller mi? Yoksa farkindalar mi ama islerine gelmediklari icin itiraf edemiyorlar? Benim artik kafam almiyor. Baris diyoruz, beraber kalkinalim diyoruz yine laf geciremiyoruz. Artik PES dogrusu. Bence Kurtler yeterince odun verdi kendlerinden. YETER ARTIK!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Diyarbakırlı arkadaşım

30 senedir bu ülkede terör var binlerce insanımızı feda ettik ne uğruna?

Kürtler anadillerinde konuşma hakkı istiyorlarmış,

Kürtler özerklik istiyorlarmış,

Kürtler ayrı devlet kurmak istiyorlarmış,

Kürtler çocuklarına kendi dillerinde isim koymak istiyorlarmış...

Ahmetin, Mehmetin, Hasanın, Hüseyinin, Ayşenin, Fatmanın, Haticenin, Mustafanın, Kemalin, Münevverin nesi var? Siz ayrı millet olduğunu iddia ederek bu topraklar üzerinde, maddi manevi zararlar veren, canlarımızı alan, evlatlarımızı sakat bırakan, masum insanlarımızı teröre kurban veren adi bir terör örgütünün sloganlarının aynısını söyleyenler... Siz bu söylediğiniz yalanlarla ancak kendinizi kandıracak kadar cehalet içindesiniz...

Daha kundakta ezberletiliyor bunlar size değil mi? Atatürk'e, Devlete, Millete düşman olarak büyütülüyorsunuz... Dağa çıkan teröristin biri inandığı şeyin doğruluğuna o kadar inanıyor ki, bu benim namusum diyebiliyor...

Siz önce ağalık ve aşiret siteminizi çözün, siz önce millet olmayı öğrenin, siz önce maraba olmaktan uzaklaşın, devlete kafa tuttuğunuz gibi aşiret reisinize, ağanıza karşı gelemiyorsunuz değil mi?

Sizler önce kendi topraklarımız dediğiniz Güneydoğu için iki çivi çakın... Töre cinayetlerini bitirin, cehaletinizi yenin... Terörist başına saygı duyduğunuz kadar bu ülkenin gerçeklerine saygı duymadınız... Sizin laf salatalarınıza karnımız tok... Sizi inandırmış olabilirler ama bizi inandıramazsınız... bu topraklar üzerinde kaç farklı etnik köken var biliyor musunuz?

Hangisi sizin yaptığınızı yapıyor... Kendinizi emperyalist Amerika'ya kullandırıyorsunuz kendi devletinize, kendi milletinize düşman oluyorsunuz, sonra yok biz eziliyoruz, yok bize haksızlık yapılıyor... Hadi canım ordan...

Bu ülkenin adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ... DİLİ TÜRKÇE, BAYRAĞI AY YILDIZLI AL BAYRAK...

HALA NE ANLATIYORSUNUZ SİZ?

TÜRK MİLLETİ KİME DENİR HELE BANA ONU SÖYLEYİN...!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Diyarbakırlı arkadaşım

30 senedir bu ülkede terör var binlerce insanımızı feda ettik ne uğruna?

.

.

.

HALA NE ANLATIYORSUNUZ SİZ?

TÜRK MİLLETİ KİME DENİR HELE BANA ONU SÖYLEYİN...!!!

Ne dediginizi yine bilmiyorsunuz kardesim.

1 - Birakin da Mehmet'in, Mustafa'nin ya da Leyla'nin nesi varmis cocuklarina isim takma hakki olan Kurt anneleri ve babalari karar versin. Kendi cocuguma istedigim ismi verebilirm ve kimsenin buna hic bir itirazi olamaz. Hele sizlerin hic bir itirazi olamaz Bu bir! Ben de size soryim, Nevrow'un, Botan'nin, ya da Pervin'in nesi var? Neden koyamaiyoruz cocuklarimiza bu adlari?

2 - Bu ulkenin dili Turkce degil, ozellikle bu ulkede 20 milyon kisi ayri dile sahip iken Turkce olamaz! Bu iki...

3 - Emperyalist Amerikayi Turkiye'deki Kurtler hic bir zaman kullanamadi cunku PKK komunist bir akim. Ama Turkiye'nin NATO uyesi olup, Amerika'nin bir nevi kuklasi oldugu apacik ortada degilmidir? Bu uc!

4 - Tore cinayetleri kendi topraklarinizda civi cakma gibi anlamsiz seylerden bahsediyorsunuz. Kurt bolgelerindeki feodal sistemin en buyuk destekcisi yillardir Turk Devleti olmustur. Koruculuk sistmeini getirenler kim? Asiretlere oy alabilmek icin zorlama ve para yagrdirma yapanlar kim? Herhalde ben degilim. Gidin onlari o bozuk siyasi partilerinize sorun! Ve soruyorum size, sizz kim oluyosunuz da bizleri boylesine disliyorsunuz? Hemde mutfaginizdan muziginize kadar herseyimizi kendinize mal ede ede!

5 - turk milleti ne midir? Turklerdir. Kurtler ya da araplar degildir. Bana hic bir guc kalkip ta "NE MUTLU TURKUM DIYENE" de diyemez. Demem. O kadar kolaysa kalkin buyrun "NE MUTLU ERMENIYIM DIYENE " diyin. HODRI MEYDAN! Zor gelir degil mi?

6 - *********************

7 - Birakacaksiniz. Dilimi de konusacagim, dilimde yayin da yapacagim, cocuklarima Kurt ismi de takacagim. Kulturel haklarimi da alacagim. Eninde sonunda birakacaksiniz.

Hala kalkmis 30 yildir yapilan ******** siyaseti sunuyorsunuz benim onume. 30 yildir yaptiniz, ne oldu? Hangi Kurt sorunu cozuldu? hangi PKK bitirildi? Buyrun devam edin! Sizler ancak bir cok kisi daha kaybedildikten sonra akillanirsiniz degil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yersoy kardesim eger Leyla Zana'nin yaptiklarinda elestirilen yontemse o zaman yolsuzluk yapan, mecliste tekme tokat kavga kufur eden diger siyasetcilerin yontemine ne demeli? O zaman onlari MUEBBET hapse atalim. Uydurdunuz yine! Elestirilen yontemmis. Hayir yontem degil, elestirilen iki kelime Kurtcedir. Olay Kurtceye ve Kurtlere duyulan dusmanliktir. Neden inkar ediyorsunuz?

Eger biz bu ulkeyi bolmek isteseydik Kurtulus Savasinda bolerdik. Coktan bolerdik. Bolmek isteyen benim Kurtlugume tahammul edmeyen Turk Milliyetcilieridir. Ne var "bu ulke'de 20 milyon Turkiyeli Kurt var" deme de? Cok acayipsiniz yahu? Dedim ya, buyrun kalkin o zaman "Ne Mutlu Ermeniyim Diyene" diyin bakalim. Diyemezsiniz tabii! Ya da kalkip birileri size zorla soyletsin bunu. Zorunuza gider degil mi?

Hala cekinmeden sucu bizim uzerimize atiyorsunuz. Pes be kardesim. Ne diyecegimi sasirdim. Sizler Melaikesiniz zaten. PKK'nin bitirilmesi Turk Halkinin icine sinmis cirkin Milliyetciligin ve Kurt Dusmanliginin bitirilmesine baglidir. Sizler daha 20 milyon kisinin varligina ve diline tahammul edemezken, zor cag atlarsiniz! Turkce konustugumda beni anlamayan insan cok Dogu ve Guney Dogu Analdolu'da. Anneannem, babaannem dedelerim bilmiyorlar Turkce. Buyrun cevabiniz iste. Bilseler bile, siz kim oluyorsunuz da bana kendi dilimi konusmami YASAKLIYABILECIGINIZI saniyorsunuz be kardesim? ****** Bu ulkenin resmi dilinin ne olduguna sizin gibiler karar verdi zamaninda, iste yapilan haksizliklarin en buyuk ornegi. Bir referandum yapilsin Dogu'da da gorun halk hangi dili konusup hangi dili resmi yapmak istiyor. Birakin kendileri belirlesin.

Neden konusulmasin mecliste Kurtce? Neden?

Derdimiz ne mi? bizlerin varligini ve dilimiz ve kulturumuzu INKAR etmeniz ve YOK saymaya calismaniz. Derdimiz bu iste. Ozerklik degil, ayrilmak ta degil. Bizleri HOR gormeniz ve YOK saymaniz.

Ve evet haklisiniz, yaptigimiz bir BASKALDIRIDIR, haksizliga karsi bir baskaldiridir!

Bir de nankorluk etmeyin diyorsunuz. Kurtulus savasi nerelerde oldu? Maras'ta, Urfa'da, Antep'te oldu. Kimler savasti? Benim Kurt dedelerim. Sizin Denizlililer ya da Tokatlilar degil. Biz kurtardik bu ulkeyi herkesten once. Siz bize hazsizlik ettiniz ve hala ediyorsunuz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 - Birakin da Mehmet'in, Mustafa'nin ya da Leyla'nin nesi varmis cocuklarina isim takma hakki olan Kurt anneleri ve babalari karar versin. Kendi cocuguma istedigim ismi verebilirm ve kimsenin buna hic bir itirazi olamaz. Hele sizlerin hic bir itirazi olamaz Bu bir! Ben de size soryim, Nevrow'un, Botan'nin, ya da Pervin'in nesi var? Neden koyamaiyoruz cocuklarimiza bu adlari?

2 - Bu ulkenin dili Turkce degil, ozellikle bu ulkede 20 milyon kisi ayri dile sahip iken Turkce olamaz! Bu iki...

3 - Emperyalist Amerikayi Turkiye'deki Kurtler hic bir zaman kullanamadi cunku PKK komunist bir akim. Ama Turkiye'nin NATO uyesi olup, Amerika'nin bir nevi kuklasi oldugu apacik ortada degilmidir? Bu uc!

4 - Tore cinayetleri kendi topraklarinizda civi cakma gibi anlamsiz seylerden bahsediyorsunuz. Kurt bolgelerindeki feodal sistemin en buyuk destekcisi yillardir Turk Devleti olmustur. Koruculuk sistmeini getirenler kim? Asiretlere oy alabilmek icin zorlama ve para yagrdirma yapanlar kim? Herhalde ben degilim. Gidin onlari o bozuk siyasi partilerinize sorun! Ve soruyorum size, sizz kim oluyosunuz da bizleri boylesine disliyorsunuz? Hemde mutfaginizdan muziginize kadar herseyimizi kendinize mal ede ede!

5 - turk milleti ne midir? Turklerdir. Kurtler ya da araplar degildir. Bana hic bir guc kalkip ta "NE MUTLU TURKUM DIYENE" de diyemez. Demem. O kadar kolaysa kalkin buyrun "NE MUTLU ERMENIYIM DIYENE " diyin. HODRI MEYDAN! Zor gelir degil mi?

6 - *********************

7 - Birakacaksiniz. Dilimi de konusacagim, dilimde yayin da yapacagim, cocuklarima Kurt ismi de takacagim. Kulturel haklarimi da alacagim. Eninde sonunda birakacaksiniz.

Hala kalkmis 30 yildir yapilan ******** siyaseti sunuyorsunuz benim onume. 30 yildir yaptiniz, ne oldu? Hangi Kurt sorunu cozuldu? hangi PKK bitirildi? Buyrun devam edin! Sizler ancak bir cok kisi daha kaybedildikten sonra akillanirsiniz degil mi?

Maddeleştirmiş alıştılar zaten madde madde dayatmaya... :)

1) Türk alfabesinde "W" harfi yoktur o bakımdan içinde bu harfin geçtiği ismi T.C. sınırları içinde koyamazsın...

2) Ay ay ay, sen koskocaman Türkiye Cumhuriyetinin dilini iki dakikada değiştirdin mi? Vay be... :P

3) Emperyalizmle pkk'yı nasılda ayırmış birbirinden... ha o zaman ayaklarına giydikleri postallardan, ellerindeki silahlara kadar neden Amerikan menşeeli onuda desen?

4) Töre cinayetleri ve kendi bölgenize çivi çakmak sizin için anlamsız şeylerdir zaten... Ne anlamı ve önemi olabilir ki, ölen masum kadınların, kızların, amcaları, dayıları tarafından tecavüze uğratılıp, töre gereği katledilen eğitimsiz kadınlar çok anlamsız... Aşiretlerden oy alanların Türkiye'de Kürt meselesi vardır diyenlerle aynı kişiler olması acaba bir tesadüf mü?

5) Ermeni olsaydım söylerdim ama ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, Türküm, ve ne mutlu... Sen diyemezsin, demezsin kendini Türk hissetmediğin gibi bu milletin bir ferdi olarakta görmüyorsun... Bu durumda da kimin dışladığı, kimin kime dayatmacılık yaptığı ortada... Türkiye Cumhuriyetinin bütün düzenini, kanunlarını sizin lehinize değiştiriyorlar amacınızın ne olduğu gün gibi aşikar...

6) on puanla yıldız almışsın cevap yazamadım...

7) Barzani ***** söyleyin hepinizi Kuzey Irak'ta toplasın dilinizide, isminizide, törenizide, alın...

Ne anlatıyorsun ne, 30 yıldır mücadelesini verdiğiniz şey bir yalandır... Dilinizide konuşuyorsunuz bana tek kelime Türkçe bilmeyen kadınların, adamların nasıl oluyorda bu ülkede dillerini konuşamadıklarını açıklar mısın? Bulunduğum şehirde Kürt asıllılar çocuklarına boran, baran, bilmem ne isimlerini zaten koyuyorlar... Ama dert başka değil mi?

Ha birde neymiş yemeklerinizi çalmışız ha, ya kim sokuyor aklınıza bunları? Güneydoğunun kültürü bellidir Türkiye'nin kuzeyi ve batısı belli...

Terör örgütüde, terör başıda aynı şeyleri söylüyor... Asıl sizler dökülen kanların hesabını vereceksiniz birgün... Bu toprakları, bu vatan Kürtün keyfine göre kurulmadı, onun keyfiyle yıkılmaz... Bu topraklarda yaşayan kendisini Türk olarak tanımlayan milyonlarca insan, onlarca Türk devleti var... Nerede bu çok köklü Kürt devletleri? Tarihiniz ne sizin? Kaç devlet kurmuş, kaç kez millet olmuşsunuz?

Üç beş ****** Amerikan kuklası Öcalan'a hizmet ediyor birileri hala ayılamamış... Nereden geliyor bu değirmenin suyu? O çok şaşaalı düğünler yapan aşiret ağaları neden köylerine okul yaptırmazlar, yol yaptırmazlar.? Marabalar kaçmasın değil mi?

******** Devletlerin tek yönetimi, tek dili, tek bayrağı, tek milleti olur... Devlet öyle olur, millet böyle olunur... ******

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yersoy kardesim eger Leyla Zana'nin yaptiklarinda elestirilen yontemse o zaman yolsuzluk yapan, mecliste tekme tokat kavga kufur eden diger siyasetcilerin yontemine ne demeli?

Benim mecliste yer alan sözde temsilcilerimi savunduğumu nereden çıkardınız???

Elestirilen yontemmis. Hayir yontem degil, elestirilen iki kelime Kurtcedir. Olay Kurtceye ve Kurtlere duyulan dusmanliktir. Neden inkar ediyorsunuz?

Sen böyle diyorsan ben ne diyebilirim???

Bolmek isteyen benim Kurtlugume tahammul edmeyen Turk Milliyetcilieridir.

Bunu şöyle düşünelim ve düzeltelim. Emperyalizm her iki tarafı da kukla gibi oynatmakta ve bu savaştan çıkar sağlamaktadır...

Ne var "bu ulke'de 20 milyon Turkiyeli Kurt var" deme de? Cok acayipsiniz yahu? Dedim ya, buyrun kalkin o zaman "Ne Mutlu Ermeniyim Diyene" diyin bakalim. Diyemezsiniz tabii! Ya da kalkip birileri size zorla soyletsin bunu. Zorunuza gider degil mi?

Ne alaka kardeşim ne alaka???

Hala cekinmeden sucu bizim uzerimize atiyorsunuz. Pes be kardesim.

Yazılarım gayet nettir. Suçu kime attığım ortadadır.

Sizler Melaikesiniz zaten.

Sizlerden kastın kim???

Başladık yine ayrımcı söylemlere...

PKK'nin bitirilmesi Turk Halkinin icine sinmis cirkin Milliyetciligin ve Kurt Dusmanliginin bitirilmesine baglidir.

Bu bir kabul mü?

Yoksa kabul mü ediyorsunuz PKK nın Türk Milliyetçiliğine karşı oluşturulan bir hareket olduğunu? Yani Kürt milliyetçisi bir hareket?

Sizler daha 20 milyon kisinin varligina ve diline tahammul edemezken, zor cag atlarsiniz!

Kim tahammül edemiyor yahuuuu?

Türkçeniz mi yetersiz?

Turkce konustugumda beni anlamayan insan cok Dogu ve Guney Dogu Analdolu'da. Anneannem, babaannem dedelerim bilmiyorlar Turkce. Buyrun cevabiniz iste. Bilseler bile, siz kim oluyorsunuz da bana kendi dilimi konusmami YASAKLIYABILECIGINIZI saniyorsunuz be kardesim?

Haydaaaa, kim yasaklıyor kardeşim Kürtçe konuşmayı? Bunu mu anladınız yani? Olay nerelere çekildi...

Bu ulkenin resmi dilinin ne olduguna sizin gibiler karar verdi zamaninda, iste yapilan haksizliklarin en buyuk ornegi. Bir referandum yapilsin Dogu'da da gorun halk hangi dili konusup hangi dili resmi yapmak istiyor. Birakin kendileri belirlesin.

Evinde konuş evinde, sokakta konuş, ama resmi dile saygı göster... Olay budur....

Derdimiz ne mi? bizlerin varligini ve dilimiz ve kulturumuzu INKAR etmeniz ve YOK saymaya calismaniz. Derdimiz bu iste. Ozerklik degil, ayrilmak ta degil. Bizleri HOR gormeniz ve YOK saymaniz.

Arkadaşım. Kimse sizi yok saymıyor. Sİzi bizi yok bu işin. Kaç defa söyleyeceğim???

Ve evet haklisiniz, yaptigimiz bir BASKALDIRIDIR, haksizliga karsi bir baskaldiridir!

İşte asıl sorun burda başlar. Ortada haksızlık yok ama başkaldırı var. Mecliste kürtçe konuşamıyoz diye eziliyoruz ha?

Sizin derdinz başka galiba... Anlamaya çalışıyorum ama yıllardır izlediğim lafları duyuorum...

Bir de nankorluk etmeyin diyorsunuz. Kurtulus savasi nerelerde oldu? Maras'ta, Urfa'da, Antep'te oldu. Kimler savasti? Benim Kurt dedelerim. Sizin Denizlililer ya da Tokatlilar degil. Biz kurtardik bu ulkeyi herkesten once. Siz bize hazsizlik ettiniz ve hala ediyorsunuz!

Dedelerimiz nenelerimiz ülkeleri için savaştı. Şimdi kalkıp bunları sahiplenmesin kimse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Evet Emperyalizm her iki tarafi da kullaniyor, ha ne guzel iste demek ki sizler tarafindan yapilan bir hata oldugunu kabul ediyorsunuz sonunda. O zaman su emperyalist dusunceleri kaldiralim bu ulkeden.

- Ve evet, PKK Milliyetci bir akim olabilir ama, Turk Milliyetciligine karsi olusmus bir harekettir. Yine etki Turk Milliyetciliginden kaynaklanmistir. dedim ya ETKI TEPKIYI yaratir

- Siz derken hala Kurtlere bir haksizlik yapilmadigini iddia edenleri kastediyorum ben, uzerinize alinacaksaniz buyrun alinin!

- Yuzde 95'i Kurtlerden olusan sehirler'de belediyeler neden Kurtce hizmet vermesin Turkce yaninda? Biz Turkce yok olsun ya da kullanilmasin demiyoruz ya herhalde? Ne olsa Kurtce hizmet verilse? Bunu Hollanda da (Hollandaca ve Frisce) yapiyor, Amerika da (Ingilizce ve Ispanyolca), Belcika da (Flamanca, Fransizca ve Almanca), Isvicre de (Ingilizcem Italyanca, Almanca ve Fransizca), Kanada da (Ingilizce ve Fransizca). Bakin onlar nerelerde be bakin bizim halimiz ne hal! Hala bir lisani kabullenemiyorsunuz be kardesim. Cok acayip.

- PKK'yi destekleme gibi bir amacim yok, ama onlar ne kadar kotuyse Turk Milliyetci akimi ve bu memleketi yikan ve soyan su sozde partiler ve politikacilar ondan enaz 10 kat daha kotuler benim gozumde. Dedigim gibi ne kadar abuk sabuk olsa da PKK yapilan carpik islere karsi olusmus bir tepki olusumudur. ********

- Evet simdi Kurtce konusuluyor ve cocuklara Kurtce isim veriliyor ama bu 25 yildir yapilan savasin kazanci (hangi Kurde sorarsaniz bu cevabi alirsiniz bou konuda). Daha 10 yil once bile yasakti kardesim. Azmi coplandik 15 16 yasimizda Kurtce tiyatrolara gittik ya da Kurtce konustuk diye (tabii bunlari bilemezsiniz siz cunku bunu ne Hurriyet yazar ne de NTV gosterir televizyonlarinizda)? Ama hala Kurtce egitim ya da bir Televizyon kanali bile yok. 20 Milyon insanin kulturu dili ve degerleri YOK sayiliyor, yalan mi? TRT'de yillardir Ingilizce, Almanca ve Fransizca haberler var. *********

- Ve lutfen Turkce'mle dalga gecmeyin! Cabuk yaziyor diye surc-i lisan ediyor olabilirim ya da imla hatalari yapiyor olabilirim ama o ulkede sadece 16 sene yasamama ragmen, ve anadilim olmamasina ragmen bir cok Turk arkadasa hem edebiyatinda hem de imlasinda ders verecek duzeyde de konusabilirim isterseniz. Isterseniz siz kalkin benim Turkce'yi konustugum gibi konusun sizin olmayan bir lisani da gorelim marifetinizi!

- Benim derdim sizlerin beni kabullenememesi. Hala "kapat kapini ve evinde konus Kurtce" diyorsunuz resmen?

Artik Turkiye insanlarinin gerceklerin farkina varmasinin zamani geldi. Kurtce yayin ya da resmi kurmlarda gayr-i resmi de olsa Kurtce hizmet verilmesi bu memlekete zenginlik getirir ve BOLUCULUK dediginz hersey ortadan kalkar. Ama bastakilerin isine gelmiyor, zira ulkeyi boylesine bolup iki halkin kutuplasmasini saglamak onlarin isine geliyor. Emperyalistlerde aramayin sucu, basinizda olan siyasetcilerinizde arayin!

********* Tum Dunya ileriye giderken bizler hala bir dil ozgurlugu ya da cok milletlilik olayini bile kabullenemiyoruz. Olacak is mi be kardesim? Bir dusunun, eger bu haklar kabul edilse ve iki halk baristirilsa ve su Turk ve Kurt Milliyetciligi sona erse bu memleket nasil gelisir. Bir dusunun lutfen!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Ve evet, PKK Milliyetci bir akim olabilir ama, Turk Milliyetciligine karsi olusmus bir harekettir. Yine etki Turk Milliyetciliginden kaynaklanmistir. dedim ya ETKI TEPKIYI yaratir

Hah işte şöyle, gerçekleri konuşalım lütfen. Kimse kalkıp bana PKK nın yok sosyalist yok kmünist bir hareket oldıuğunu söyleyemez...

- Yuzde 95'i Kurtlerden olusan sehirler'de belediyeler neden Kurtce hizmet vermesin Turkce yaninda?

Neden mi? Bu hak verildikten sonra ayrımcılığın biteceği garanti değil de ondan. Sonra kalkıp başka şeyler ister bizim kardeşlikten dem vuran doğu halkımız. Kusura bakma ama hala cümlelerin buram buram milliyetçilik kokuyor. Kızmayın be arkadaşım Türk milliyetçilerine. Eskiden çok kızardım. Hala da kızarım ama artık anlamaya başladım onları. Onlar ne yapsın? Tıpkı saf dini duygularla sömürülenler gibi saf milli duygularla sömürülüyorlar. Onlar bile bilmiyor kime ve neye hizmet ettiklerini... Tıpkı sizin gibi...

- PKK'yi destekleme gibi bir amacim yok, ama onlar ne kadar kotuyse Turk Milliyetci akimi ve bu memleketi yikan ve soyan su sozde partiler ve politikacilar ondan enaz 10 kat daha kotuler benim gozumde. Dedigim gibi ne kadar abuk sabuk olsa da PKK yapilan carpik islere karsi olusmus bir tepki olusumudur.

Neredeyse destekledin vallahi. Kusura bakma ben objektifimdir. Objektif değerlendirir ve gördüğümü söylerim.

- Evet simdi Kurtce konusuluyor ve cocuklara Kurtce isim veriliyor ama bu 25 yildir yapilan savasin kazanci

Allah allaah? Bir 25 yıl daha savaşıp da başka şeyler mi kazanmaya çalışıyorsunuz. Söylemlerin hala milliyetçi ve hala nefret ve propaganda dolu...

Daha 10 yil once bile yasakti kardesim. Azmi coplandik 15 16 yasimizda Kurtce tiyatrolara gittik ya da Kurtce konustuk diye

Arkadaşım bunlar boş yere oluşan tepkii değildir diyorum sen arkasından çıkıp sizin etkinize tepki diyorsun. Sonu nereye varacak bilmiyorum. İşin özü şu arkadaşım. Kürt insanı bu ülkede, diğer halklar gibi yaşamayı bilseydi hiç bir sorun çıkmayacaktı. İtiraf edin artık milliyetçi duygularınızdan vaz geçemiyorsunuz. Benim anlayışımı da Türk milliyetçiliği olarak algılamayın. Ben halkçı bir insanım. Kürtmüş Türkmüş diye bakmam. Ama biri karşıma çıkıp yok dilimi kullanamıyorum yok şöyle yok böyle der ise ben art niyet ararım. Sİz de bunu anlayın lütfen. Bu ülkede size olan tepkinin kaynağı da budur.

- Ve lutfen Turkce'mle dalga gecmeyin! Cabuk yaziyor diye surc-i lisan ediyor olabilirim

Hala anlamamışsın. Ben senin yazdıklarımı çarpıtmanın nedeni olarak sundumö onu. Yoksa yazılarında bir sorun yok. Anlaşabiliyoruz. Ama benim söylediklerimi çok farklı yerlere çekiyorsun diye böyle bir şey yazdım... Tekrar okuyun lütfen...

- Benim derdim sizlerin beni kabullenememesi. Hala "kapat kapini ve evinde konus Kurtce" diyorsunuz resmen?

Yahu ne kabullenmesi? Kim kimi kabullenmiyor? Nasıl anlatacağımı şaşırdım yahu!....

Siz bu ülke için çalışmaya başlayıp bir şeyler ortaya koyarsanız, PKK gibi milliyetçi hareketleri bitirirseniz, bölücülük tarihe karışırsa bu ülkede kimse karışmaz kimin hangi dili konuştuğuna. Hatta ilerde verdiğiniz örneklerdeki gibi çağdaş bir ülke bile olur, kültür zenginliğimizin tadını bile çıkarabiliriz. Haksızmıyım??? Ama siz bunu, ayrılmanın temel nedeni olarak yaratıp üstüne bir de sonuç olarak yaşatırsanız, tepkilerden başınızı kaldıramazsınız. Anlatamıyorum hala sanırım!

Artik Turkiye insanlarinin gerceklerin farkina varmasinin zamani geldi.

Gerçek ortada kardeşim benim. Bir gerçeklik var. O da; PKK gibi, emperyalizmin güdümünde bölücü ve milliyetçi bir terör örgütü. Ve buna kürtçeyi serbest konuşmak adına (!) destek veren kürt halkı...

Kurtce yayin ya da resmi kurmlarda gayr-i resmi de olsa Kurtce hizmet verilmesi bu memlekete zenginlik getirir ve BOLUCULUK dediginz hersey ortadan kalkar.

Önce şunda bir anlaşalım isterseniz. Bu ülkede bölücülüğün temel nedeninin kürtçe konuşma yasağı olduğunu mu sanıyorsunuz? Sorundan bu kadar uzakmısınız yoksa böyle mi gösteriyorsunuz?

Dediğin şey tersinden mümkündür. Önce bölücülük kalkar sonra yasaklar! Neden sonuç ilişkilerini birbirine karıştırıp elma diye armut satmayalım sepetlerde lütfen...

Ama bastakilerin isine gelmiyor, zira ulkeyi boylesine bolup iki halkin kutuplasmasini saglamak onlarin isine geliyor.

Çok güzel! Bu Türk Milliyetçisi diye geçinen arkadaşlarımız hadi bunun farkında değil ve sizler farkındasınız, ona göre davranın da olayı çözün... Akıllı olmak lazım değil mi? Madem farkındasınız, örnek olun...

Emperyalistlerde aramayin sucu, basinizda olan siyasetcilerinizde arayin!

Neden? Emperyalistler ya da uşakları? Neden onlarda aramayalım? Bunu anlayamadım...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala KURT SORUNU yok diyebiliyorsunuz? VAR iste, bal gibi var. Insansaniz benim milletime insanca muamele yapin o zaman bizlerde PKK ya da DTP gibi olusumlarla tepki gostermeyiz!Ne yani, kalkip sizlerin MHP'nizi ya da AKP'nizi savunsam daha hosunuza giderdi degil mi? Cok komiksiniz yahu, kalkip bizlere MILLIYETCI bile diyebiliyorsunuz artik sirf kendi dilimizi konusup cocularimiza kendi isimlerimizi takmak istedigimiz gibi? Bir dusunsenen senin dogan ogluna JOHNNY ismini takmak zorunda birakildigini?

Ezilen insanlarin derdinden baska ezilenler anlar, sizler ne anlarsiniz ki? Kalkip bana yersiz, ispatsiz elestiriler ve polemikler yapmayin. Cozum getirin. 30 senedir sizler kendi aklinizla cozmeye calistiniz bu sorunu ve daha beter ettiniz, ne yani yalan mi?

insansanız diyip bize insanlık dersi vererek pkk yada dtp gibi oluşumlara(terör demiyor.)tepki göstermeyiz diyorlar..işte insanlık.

politikacılarınızı eleştirin diyor..mhp yi anlayalım hadi.. akp yi anlayamadım..size destek verip söylemlerinizi dillendiren bir partinin emeklerinide görmezden geliyorsunuz yani..sizede yaranılmıyor anlaşılan..

Doğru değil

...ortada sorun yokken kalkıp özerklik bayrak hatta toprak istersen..bunlarıda kürtçe isim koyamıyorum dilimi konuşamıyorum laf salatalarının ardına gizlemeye çalışırsan...ispatsız ezberci ve bölücü söylemleri çözüm adına önümüze sürmeye çalışırsan..karşılığında ne beklersin..ne demiştiniz sayın diyarbakırlı ETKİYE TEPKİ Mİ?

Agziniza saglik sayin Mavi Olmayan Gokyuzu. Baris isteyen insan iyi niyetle anlayisla yaklasir tartismalara. Bir aydan beridir her dedigim elestirilip yalan oldugu iddia ediliyor. Anlasamiyoruz. Iste anlayis olmadigi zaman da hem PKK olur, hem DTP, hem MHP ve hem de BOZULMA. Anlayamadiginiz konu bu iste. INKARCILIKLA hic bir yere gelemeyeceklerini insallah bir gun anlar bu arkadaslar.

Bu arkadaslar teror dedikleri seyin, olumlerin, bombalamalrin nedeninin bu kati yaklasimlari ve inkarciliklari oldugunun farkinda degiller mi? Yoksa farkindalar mi ama islerine gelmediklari icin itiraf edemiyorlar? Benim artik kafam almiyor. Baris diyoruz, beraber kalkinalim diyoruz yine laf geciremiyoruz. Artik PES dogrusu. Bence Kurtler yeterince odun verdi kendlerinden. YETER ARTIK!

barış istiyorsunuz demek..bakın bu çok ilginç..evet o bombaların..ölen insanların..kendi ülkesinin altını oyanların..dağa çıkıp dilimi konuşamıyorum..çocuğumun adı neden mehmet ..ben bu insanlık dışı muameleyi haketmek için ne yaptım..diye yakınan teröristlerin eline silahı tutuşturan..içine nefreti koyan..kaşının üstünde neden gözün var diyen bir halkla nasıl barışacaksınız efendim..SİZE GÖRE SORUMLU BİZİZ DEĞİL Mİ?

üstelik bu halkın hiç sebep yokken evlatları öldürülmüşse..vur kaç taktiğiyle insanlığını dağda bırakan teröristlerin attığı bombalarla havaya uçmuşsa gelecekleri..ve anlayamıyorsa bu halk.. seçme ve seçilme hakkı olan..kendisine verilen bütün hakların.. yakınan tarafada verilmiş olduğunu ..bir TÜRK VATANDAŞI olarak hiç bir ayrımcılığa..insanlık dışı muameleye maruz kalmadığını görerek NE İSTEDİKLERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞARAK geçirdiği uzun bir süreden sonra..gösterdiği bu tepkinin adıda İNKARCILIK OLACAK ÖYLEMİ?..

asıl size PES doğrusu..

Siz biliyorsunuz öylemi..

işte ana fikriniz..nefret tohumlarının yansımaları bu sözlerinizde gayet açık ve net..hiç yorulmayın...biz..sizi çookk iyi anladık..

bende meraktan soruyorum...öldürerek bunca yıldır söndüremediğiniz bu nefret ateşinin üstüne bu görüşleri savunarak gidenler ne zaman akıllanacak..

Hala cekinmeden sucu bizim uzerimize atiyorsunuz. Pes be kardesim. Ne diyecegimi sasirdim. Sizler Melaikesiniz zaten. PKK'nin bitirilmesi Turk Halkinin icine sinmis cirkin Milliyetciligin ve Kurt Dusmanliginin bitirilmesine baglidir. Sizler daha 20 milyon kisinin varligina ve diline tahammul edemezken, zor cag atlarsiniz! Turkce konustugumda beni anlamayan insan cok Dogu ve Guney Dogu Analdolu'da. Anneannem, babaannem dedelerim bilmiyorlar Turkce. Buyrun cevabiniz iste. Bilseler bile, siz kim oluyorsunuz da bana kendi dilimi konusmami YASAKLIYABILECIGINIZI saniyorsunuz be kardesim? ****** Bu ulkenin resmi dilinin ne olduguna sizin gibiler karar verdi zamaninda, iste yapilan haksizliklarin en buyuk ornegi. Bir referandum yapilsin Dogu'da da gorun halk hangi dili konusup hangi dili resmi yapmak istiyor. Birakin kendileri belirlesin.

çelişkiler yumağı ele geçirmişse fikirleri sonuç endişe verici olabiliyor....

dedim ya ETKI TEPKIYI yaratir

- Siz derken hala Kurtlere bir haksizlik yapilmadigini iddia edenleri kastediyorum ben, uzerinize alinacaksaniz buyrun alinin!

- Yuzde 95'i Kurtlerden olusan sehirler'de belediyeler neden Kurtce hizmet vermesin Turkce yaninda? Biz Turkce yok olsun ya da kullanilmasin demiyoruz ya herhalde?

- Evet simdi Kurtce konusuluyor ve cocuklara Kurtce isim veriliyor

********* Tum Dunya ileriye giderken bizler hala bir dil ozgurlugu ya da cok milletlilik olayini bile kabullenemiyoruz. Olacak is mi be kardesim? Bir dusunun, eger bu haklar kabul edilse ve iki halk baristirilsa ve su Turk ve Kurt Milliyetciligi sona erse bu memleket nasil gelisir. Bir dusunun lutfen!

kürtçe isim veriyorsunuz..kürtçe konuşabiliyorsunuz...nihayet kendi ağzınızla söylediniz..yukardaki iletinizde de yazmışsınız anneanneler ve dedeler Türkçe bile bilmiyor üstelik..nasıl bir yasak varsa eskiden onlar koruyabilmişler dillerini!!!

ee o zaman sayın diyarbakırlı..HALA DERDİNİZ NE?..yayındı..millet meclisiydi masallarını bir kenara bırakarak cevap verin..demek isterim ama bunun cevabı ortada..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Frozen ve Yersoy,

Bizim ayrililcilik gibi hic bir niyetimiz yok. En azindan benim yok. Dedigim gibi bir ayrilim olsa ucte biri Kurt olan Istanbul'a ya da Izmir'e ne olacak? Yari Kurt yari Turk ailelerimize ne olacak?

Sayin Yersoy bana Kurtler diger halklar gibi Turkiye'de yasayabilseydi sorun olmazdi diyor, diger halklar dediginiz her halk Turkiye'de asimile olmus, kutlturlerini adtelerini ve dillerini unutmus halklardir. Biz buna karsiyiz. Iste sizin anlamadiginiz durum bu? Ben neden Turkiye'de yasaybilmek ugruna ozumden taviz vereyim ki? Neden degerlerimi tarihimi ve dilimi unutayim? Ne munasebet?

Yok eger dil ozgurlugu verilirse diger seyleri istecekmisiz de yok garanti yokmus ta? Insanlarin oz haklarini alalbilmesi icin hic bir garantiye ya da sarta ihtiyac olmamalidir. Demokrasi oyle der. Acin gozunuzu lutfen.

Bir de size baslayin milliyeciligi birakmaya diyorsunuz. Azmi denedik, her yaptigimizda ustumuze geldiniz ve yikim yapildi. Dogu ve Guneydogu Anadolu'da 7 bin koy yakildi. Evet 7 bin. Bu ne kadar urkutucu bir sey dusunebiliyormusunuz? Bunu Turkiye Devleti yapti, PKK degil. Bir de PKK'ya emperyalist diyorsunuz. Yahu Turkiye CUmhuriyetinin temelleri Emperyalist ulkeler tarafindan atilmadi mi? Ingilizlerin, Amerikanlarin ve Almanlarin kuklasi degilmiyiz hala. Nato uyesi degilmiyiz? Al iste sana gelmis gecmis en emperyalist duzen, NATO! Avrupa Birligi diye diye yillardir canimiz cikmadi mi? Al sana baska bir emperyalist duzen! Nasil kalkip ta kendi gozundeki metegi gormemezlikten gelip baskasinin gozundeki cope bakarsiniz anlayamiyorum be kardesim!

Yine tekrar ediyorum, bizim ayrilma gibi bir niyetimiz yok. Artik Turkiye'de yillardir varolan Milliyetci zihniyet birakilsin da herkes kardesce ve insanca yasasin diyorum. Herkes Turk degil, Turkiyeli olsun diyorum!

Birakin halklar ozgurce yasasin, ama tek bayrak altinda, tek ulkede ama kendi zenginlikleriyle. Birakin halklar artik ozgurce yasasin bu guzelim ulkede ve ileri gidelim!

NE MUTLU TURKIYELIYIM DIYENE!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Yersoy bana Kurtler diger halklar gibi Turkiye'de yasayabilseydi sorun olmazdi diyor, diger halklar dediginiz her halk Turkiye'de asimile olmus, kutlturlerini adtelerini ve dillerini unutmus halklardir. Biz buna karsiyiz. Iste sizin anlamadiginiz durum bu? Ben neden Turkiye'de yasaybilmek ugruna ozumden taviz vereyim ki? Neden degerlerimi tarihimi ve dilimi unutayim? Ne munasebet?

Arkadaşım biraz samimi olun yahu.

Kimmiş o asimile olan halklar? Seni, lazların düğünlerine, çerkez düğülerine, bunların eğlencelerine davet ediyorum! Git ve gör kim asimile olmuş ya da özünü kaybetmiş. Hiç bir şey kaybolmadı, emin ol... Asimile eden kim? Haa, TV programlarındaki içi boş ve yozlaşmış kültürden bahsediyorsan bu tüm Türk halkının sorunudur. Kültürünüze sahip çıkın. Her halk sahip çıkmalı. Asimile olun diyen yoktur! Olamaz da... "Ne mutlu Türküm diyene" demek asimile olmayı gerektirmiyor. Taviz verilecek bir durum yoktur. Düşüncelerimi ve çözümü yeterince anlattım. Ajitasyon ve polemiğe gerek yoktur.

Hala DTP ye (PKK nın yasal uzantısına) haklı gözüyle bakıyorsunuz. Diğer taraftan PKK yı bir terör örgütü olarak kabul ediyor musunuz acaba, merak ediyorum...

Ayrıca şunu da çok merak ediyorum. Ben Türk olmadığım halde, çerkez olduğum halde, rahatlıkla "ne mutluy Türküm diyene" diyebiliyorum ve bundan gocunmuyorum da, siz neden hala diyemiyorsunuz? Bu lafı söylemek için safkan Türk olmaya gerek yoktur. Öze bakın lütfen...

Her neyse arkadaşım. Sizin anlamak gibi bir derdiniz yok. Ben neden uğraşayım ki artık?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet sevgili Yersoy arkadaşımızın anlamak gibi bir derdi yok provoke olmuş biri sadece...

Ne mutlu Türküm diyemeyen bir insanın (hatırlıyoruz Türkiye'lilik kavramını bu ülkeye kim soktu) amaç neydi, neden bu kavram ortaya atıldı, NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE ne demekti, diyemeyen neden diyemezdi... BİR BAŞBAKAN BİLE ÜLKESİNİN KURUCUSUNUN ÜSTÜN BİR ZEKA İLE SÖYLEDİĞİ VE ALTINDA YATAN ONLARCA NEDEN OLAN "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" SÖZÜNDEN RAHATSIZ OLURSA, SEN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DERSEN, ÖTEKİDE NE MUTLU KÜRDÜM DİYENE DER, VE DERSE... Artık o ülkede provakatörlerin bir şey anlamak ve anlatmak gibi bir dertleri olmadığını anlamak isteyen anlar... amaç bellidir, gerisi hikayedir...

aynı başbakan şimdi birlik ve beraberliğimize saldırıyorlar dediğinde birileri tatmin oluyor ama içimize nifak tohumlarını kim ekiyor sormuyorlar...

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2008 girdigimiz su gunlerde tartistiginiz konularin ceviz kabugunu bile doldurmayacak kadardir kurt/ turk sorunun bukadar cozulemez arap sacina donmesinin nedeni nedir acaba hic dusundunuzmu acaba buradaki arkadaslar yazdiklari yazilarini kendileride okuyorlarmi hem okadar kirici ve tahrik edici konusuyorlarki sanki ayni vatanin ayni topragin insanlari degilde iki azili dusmanlarmis gibi birbirlerine hakaret etmekteler tek sorun ne kimin kimden ustun oldugumu kim kimin uzerinden oyun ve entrikalarmi oynuyor neden oturup bir 5-10 dakika dusunmuyorsunuz olaylara kurt turk laz cerkez ermeni olarak degilde insan olarak bakin olenler kimler kimler oluyor asker olsun teror orgutu olsun peki bu olenlerin icinde hic bir fabrikatorun bir millet vekilinin bir doktorun evladi varmi olenlerin hepsinin gelir duzeyi dusuk neredeyse sofrasina yemek koyacak bir tas yemegi yokken bu olen insanlar uzerinden milliyetcilik ve vatanseverlik yapmayi birakin madem hepimiz vatanin birligi ve huzuru icin caba sarvediyorsak gondersinler cepheye bir fabrikator evladini gondersinler bir milletvekili cocugunu gondersinler bir genelkurmayin cocugunu bakin ozaman teror ve entriklarin sona erdigini mazlumlarin kani uzerinden sehitler olmez vatan bolunmez demek yetmez.. ben cephede bir zenginin evladini, millet vekilinin evladini veyahut bir generalin evladinida eline silah alip terore kursun attigini gormek istiyorum yoksa bu forumlarda kim ne yazarsa yazsin beni inandiramaz ve bana inandirici gelmez gerisi bana kardes kardesin uzerinden cikar saglanmaya calistigini gosterir

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
2008 girdigimiz su gunlerde tartistiginiz konularin ceviz kabugunu bile doldurmayacak kadardir kurt/ turk sorunun bukadar cozulemez arap sacina donmesinin nedeni nedir acaba hic dusundunuzmu acaba buradaki arkadaslar yazdiklari yazilarini kendileride okuyorlarmi hem okadar kirici ve tahrik edici konusuyorlarki sanki ayni vatanin ayni topragin insanlari degilde iki azili dusmanlarmis gibi birbirlerine hakaret etmekteler tek sorun ne kimin kimden ustun oldugumu kim kimin uzerinden oyun ve entrikalarmi oynuyor neden oturup bir 5-10 dakika dusunmuyorsunuz olaylara kurt turk laz cerkez ermeni olarak degilde insan olarak bakin olenler kimler kimler oluyor asker olsun teror orgutu olsun peki bu olenlerin icinde hic bir fabrikatorun bir millet vekilinin bir doktorun evladi varmi olenlerin hepsinin gelir duzeyi dusuk neredeyse sofrasina yemek koyacak bir tas yemegi yokken bu olen insanlar uzerinden milliyetcilik ve vatanseverlik yapmayi birakin madem hepimiz vatanin birligi ve huzuru icin caba sarvediyorsak gondersinler cepheye bir fabrikator evladini gondersinler bir milletvekili cocugunu gondersinler bir genelkurmayin cocugunu bakin ozaman teror ve entriklarin sona erdigini mazlumlarin kani uzerinden sehitler olmez vatan bolunmez demek yetmez.. ben cephede bir zenginin evladini, millet vekilinin evladini veyahut bir generalin evladinida eline silah alip terore kursun attigini gormek istiyorum yoksa bu forumlarda kim ne yazarsa yazsin beni inandiramaz ve bana inandirici gelmez gerisi bana kardes kardesin uzerinden cikar saglanmaya calistigini gosterir

saygilar

Sayin Yakisikli,

2008 yilina gelinmisken Kurt sorununun arap sacina donmesinin tek nedeni hala yapilan inkarciliktir. Bu sorun bu ulkenin her tabakasinda varken ve her tabakasini etkiliyorken kalkip ta "YOKTUR" demek hic bir siyasi ve insani ahlaka sigmaz. Bizler olaylara INSAN olarak bakalim diyoruz. Turk, Kurt, Cerkez, vs. insanlarimiz hangi halktan olursa olsun bir Turk yerine, "Ne Mutlu Turkum Diyene" demeye zorlanmak yerine, ezilip ikinci sinif vatandas muamelesine ugramak yerine INSANCA yasayabilsin ve INSAN olarak kabul edilsin diyoruz.

Konuya Turk-Kurt olarak bakmayi biraktigimiz an, ve olaylara ve taraflara Turk ya da Kurt yerine INSAN ya da TURKIYE INSANI olarak baktigimiz an sorun kalmaz bana sorarsaniz. Ama bu safaya erisilebilinmesi icin devletimizin kokten ve yeniden duzenlenmesi sarttir. Milliyetci zihniyet kimden geliyorsa gelsin ortadan kaldirilmalidir. Buna da ilkin Devletin canindan baslamliyiz, zira devletimizin Milliyetci temeller uzerine kurulu bir sistemi oldugu cok aciktir. Yoksa devletimiz Milliyetciligi korukledigi surece daha PKK gibi tepkisel yuzlerce kontra-milliyetci ve siddet yanlisi hareketler olusacaktir. Eger PKK'da suc araniyorsa, bu olayi kimlerin yarattigi ve bu olayin icimizde kimlerin ekmegine yag surdugu de arastirilmalidir.

Bence artik olaylara Turk ya da Kurt degil INSAN olarak yaklasmamizin zamani geldi. Klasik Turkcu ya da Kurtcu soylenimler ve siyasetlerlebir yerlere gelemeyecegimiz coktan belli olmustur. Boyle soylenimler ve siyasetler bizi daha da batakliga suruklemektedir.

Gelin Insan olalim! INSANCI bir devlet kuralim, TURKCU ya da KURTCU bir devlet degil! Degisme ilerlemenin en buyuk kosuludur. Bizler degismekten korktugumuz surece ve INSANCIL yonde harekete baslamadigimiz surece korkarim sonumuz hayirli olmayacaktir.

Saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.