Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

***** AB'de çağ dışı uygulama

kaplan-200

Önerilen İletiler

***** AB?de çağ dışı uygulama

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler?in tartışmalı göç yasasını onaylaması ile birlikte yasa yürürlüğe girdi. Artık Almanya?ya evlenerek, yani aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerin önce Almanca bilmesi gerekecek.

***** AB?den çağdışı uygulama

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler?in tartışmalı göç yasasını onaylaması ile birlikte yasa yürürlüğe girdi. Artık Almanya?ya evlenerek, yani aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerin önce Almanca bilmesi gerekecek. AB vatandaşları ile Avustralya, İsrail, Japonya, ABD gibi ülkelerin göçmenleri için ise bu şartlar aranmayacak. Yasanın Türkler?i hedef aldığını, ayrımcılık yaptığını, insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Almanya?daki Türk kuruluşları ve Türk kökenli milletvekilleri, bu iddialarını mahkemede kanıtlamak için bir örnek vaka bekliyor.

Aileler parçalanıyor

Örneğin Almanya, eşinin yanına gelmek isteyen, ama dil bilmeyen bir Türk kadına vize vermeyecek ve olay mahkemeye götürülecek. Yasanın iptaline kadar uzayacak hukuk sürecini başlatacak bu girişimin temel gerekçesi ?ayrımcılık? olacak. Sonuçta en azından, Japon, Amerikalı, İsrailliler?in de yasa kapsamına alınması gerekeceği, Almanya?nın ise tüm dünyayı karşısına alamayacağı, yasayı yumuşatacağı umuluyor. Almanya?da yaşayan Türk diplomatlar ve Türk dernekleri yetkilileri yaptıkları açıklamalarda sözkonusu uygulamanın ülkedeki gerilimi daha da artıracağına vurgu yaparak mesleki ve eğitim alanında olduğu gibi toplumların dışlandığını kaydettiler.

Uymazsanız uydururuz

Yapılan açıklamalarda ise şunlara vurgu yapıldı: ?Alman toplumu içerisinde zaten varolan Türk ve Türkiye karşıtlığını da güçlenmiş hatta artık yasalaşmıştır. Yani Almanya?nın 3 mesajı var: ? Biz artık kırsaldan ve alt gelir gruplarından aile birleşimi istemiyoruz. Çok kişinin Alman vatandaşlığına geçmesini istemiyoruz. Ya uyum sağlarsınız, ya da biz sizi uydururuz.

YENİÇAĞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler?in tartışmalı göç yasasını onaylaması ile birlikte yasa yürürlüğe girdi. Artık Almanya?ya evlenerek, yani aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerin önce Almanca bilmesi gerekecek.

.

.

.

Uymazsanız uydururuz

Yapılan açıklamalarda ise şunlara vurgu yapıldı: ?Alman toplumu içerisinde zaten varolan Türk ve Türkiye karşıtlığını da güçlenmiş hatta artık yasalaşmıştır. Yani Almanya?nın 3 mesajı var: ? Biz artık kırsaldan ve alt gelir gruplarından aile birleşimi istemiyoruz. Çok kişinin Alman vatandaşlığına geçmesini istemiyoruz. Ya uyum sağlarsınız, ya da biz sizi uydururuz.

YENİÇAĞ

Sayin Kaplan-200 ne var bunda garipsenecek?Almanya bütün diger ülkeler gibi ulus devlet olmanin gereklerini yerine getirmektedir.Vede dogru yapmaktadir.Bizim tatlisi baliklari Almanci Batici aydinlarimiz nerede?nerede,Türkceyi tukaka eden aydinlar,nerede Avrupadan demokrasi dersi ögrenin diyen aydinlar,nerede Batini her emrettigi yasayi cikartanlar ve kendilerini 7.ci gökte görenler.Bütün dünya ülkeleri bagimsizliklarini ve kültürlerini yayma ve sahip cikma savasi vermektedir biz haric.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Kaplan-200 ne var bunda garipsenecek?Almanya bütün diger ülkeler gibi ulus devlet olmanin gereklerini yerine getirmektedir.Vede dogru yapmaktadir.Bizim tatlisi baliklari Almanci Batici aydinlarimiz nerede?nerede,Türkceyi tukaka eden aydinlar,nerede Avrupadan demokrasi dersi ögrenin diyen aydinlar,nerede Batini her emrettigi yasayi cikartanlar ve kendilerini 7.ci gökte görenler.Bütün dünya ülkeleri bagimsizliklarini ve kültürlerini yayma ve sahip cikma savasi vermektedir biz haric.

saygilarla

haklısınız politika garipsenecek birşey yok tabiki ,ama burada Avrupayı o kadar çağdaş o kadar medeni gören arkadaşlarımız varki türkiye sanki hiç medeniyetten nasip almamış.

Avrupada yaşayan vatandaşlarımıza o kadar haklar veriliyormuşki, türkiyede yaşayan yabancılarada o haklar verilmesi gerekiyormuş

Şimdi acaba almanyanın çıkardığı yasayı türkiyenin çıkarmasını isteyeceklermi,yoksa almanyayı kınayacaklarmı?

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısınız politika garipsenecek birşey yok tabiki ,ama burada Avrupayı o kadar çağdaş o kadar medeni gören arkadaşlarımız varki türkiye sanki hiç medeniyetten nasip almamış.

Avrupada yaşayan vatandaşlarımıza o kadar haklar veriliyormuşki, türkiyede yaşayan yabancılarada o haklar verilmesi gerekiyormuş

Şimdi acaba almanyanın çıkardığı yasayı türkiyenin çıkarmasını isteyeceklermi,yoksa almanyayı kınayacaklarmı?

Saygılar

Evet geri alinan haklar hic bir zaman güzel degildir.?

evet Avrupa dünyanin en medeni insanlarin yasadigi yerdir insanca yasamanin keyfini cikarirsin.!

baska ülkelerin insanlari vede bu medeniyetten kiyisindan kösesinden yararlananlarda farkinda olmadan birnevi yararlanirlar..vede cok hostur...

ama o ülkede direk yasiyorsaniz ama bir ülkede yabanci olarak yasamak ne kadar hostur o tamamen ayri konu.?

onun icin böyle yazilara cevap vermek seneler alir.!

gelelim yasaya cikan yasaya mantik olarak cok hakli fakat genede biraz Almanca ögrendinmi sorun yok .?

hersene evlenme cagina gelen kiz olsun erkek olsun esini gene bu ülkede beraberce yasamlarini saglayabilir..

aslinda gercekten bir sorun yok... amac bu ülkede yasayanlarin icerde kendi toplumunla kaynasmalaridir..

mantik olarak esleri Almanca ögrenmeye biraz olsun Alman toplumuna uyum saglanmasi ..!!! Almanlasmasi degil.?

cünkü Türkiyeden gelip burda yasayanlar genel olarak Almanca bilmez.. birde esini o ülkeden getirirse bir düsünün..!!

kaosu...

sonra buralarda disarda bin cesit dil konusulur kimse bu ne konusuyor diye tepki olmaz.!

amac dil ögrenmek yasamini Aktüel olarak devam ettirebilmektir.. isyerinde alisveriste iletisimde herhalde bir ülkede ortak bir dili herkes konusabilmeli.. öyle degilmi..

bu ülke zaten ama öyle ama böyle hersene binlerce ülkemizden göc almaktadir.! düsünün Almanca bilmeyen bu birikimin ne gibi sorunlar yaratacagi ilerde yani sorunu cözemeyen bir toplumun parcalarini onlarin cözmeye kalkmasidir bunda aslinda bir abes yani yoktur.. hani biz gururlu ülkenin okumayan dil ögrenmeyenlerin insanlari olarakta zorumuza gidiyor...

ozaman dil ögrenecektin bu noktayada gelmezdi.? fakat genede ortada bir ülkeyi yok saymak o ülkeyi dislamak diye bir konum yok.. cünkü bizler ister icine girelim ister girmeyelim bizlerde Avrupanin bir parcasiyiz... buda ayri bir konu.?

özal zamaninda bizim ülkemiz kendi yoldaslarimizi bulgaristandan alinca ne hale geldigini unutmayalim.! unutmayalimki Avrupa hersene okadar ülkemizden göc aliyor.!

hersey genede ülkemizden gelen insanlarin daha güzel ortak bu ülkede yasamalari icindir.. icerideki insanlarin Alman vatandasligina gecmeleri icin bir sorun yoktur..

gecmek istemeyenlerinde uzun dönem bu ülkede yasiyorsa zaten süresiz oturum haklari vardir.?

burasi evet madah ülkedir... yasam olarak insan kalitesi olarak en yüksek seviyededir.. kimse kendi dilinde konusan insanlari yanibasinda bu ne ötüyor demez....

gayet normal istedigin gibi diledigin gibi yasam hakkin vardir... onun icin bu yasa bile agirdir yani ben bu ülkede yasiyorsam almanca bilmem sart degildir.. artik bunada siz karar verin .? cünkü ben avrupanin yalakaligini yapmiyorum. ama gene bu yasa bizlerin adina ciktiysa düsündürücü vede üzücü....

simdilik bukadar diyelim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir ülke vatandaşlık ön koşulu olarak o ülkenin resmi dilini bilmeyi önkoşul sayabilir. Mantıklı olduğu gibi o ülkenin hakkıdırda. Zira vatandaşı olduğu ülkenin dilini bilmemesi kişinin abes bir durumdur.

Bir ülke vatandaşlık ön koşulu için, uyum kurslarına gitmeyide zorunlu kılabilir. Böyle bir hakkıda vardır.

Ancak bunu bir kısım insanlardan isteyip bir kısım insanlardan istemezsen bu ayrımcılıktır. Yani bir İtalyan Almanca bilmeden vatandaş olabilirken bir cezayirliye bu şartı getiriyorsan. Veyahutta yabancılarla ilgili bu tür düzenlemelerde şu insanlar için geçerlidir. Bunlar için geçerli değildir gibi bir uygulama ise bu ayrımcılıktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hal böyleyken, bizim dışişleri ne yaptı? Nota mı verdi? Hayır. Sert bir açıklama mı yaptı? Hayır. Yaptırımlar için devletin kurumları ile mi görüştü? Hayır. Benim aslan dışişlerim yazılı bir açıklama yaptı ve dedi ki;

"Türk vatandaşlarının yeni yasaya karşı Almanya'da ve olumlu bir sonuç alınamaması halinde de uluslararası yargı yoluyla haklarını geri alabileceklerine inandıklarını" söyledi. Ve ekledi;

"Söz konusu aykırılıkların bugüne kadar Türk vatandaşlarının yanı sıra birçok Alman politikacı, hukukçu ve sivil toplum örgütleri tarafından dile getirildiğini hatırlattı, bu uyarıların ve Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi girişimlerin göz ardı edilmiş olmasının, hayal kırıklığı yarattığını" vurguladı.

Vay vay vaaay, vurguya bak vurguya. Ben bile çok korktum ki, elin Almanı kaçacak yer arıyordur şimdi.

Bütün bu olaylar sırasında dışişleri bakanı kim miydi? Gül'ünüz efendim, Gül'ünüz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yakın Avrupa tarihi hakkında azda olsa bilgi sahibi olan Avrupanın çiftestandarçılığını bilir. Ellerine geçen her fırsatta özellikle Kürtler üzerinden Türkiye'ye çeşitli dayatmalar getiren Avrupa kendi içerisinde dilediğince çıkarlarına yönelik karar alabilir. Peki biz bizi rahatsız eden konularda hakkımızı neden arayamıyoruz, Türkiye'de anadilinin Kürtçe olduğunu söyleyen ve bunu eğitim kurumlarına sokmak isteyen zihniyete karşı neden ilkeli bir tutum sergileyemiyor, neden Türkiye sürekli taviz veren taraf durumunda kalıyor?

Avrupaya özenti ancak küçük beyinlerin işidir dünya gerçeklerini iyi okuyan hiç kimse aksini söyleyemez.

Geleceğini kendi medeniyeti üzerine kurmayan, ülke menfaatlerine karşı emirleri dışarıdan alan, kendi içsel sorunlarını çözmede aciz kalan bir toplum ancak sömürge toplumu olabilir. Türkler tarihleri boyunca sömürge olmamışken bugün bunu nasıl hazmediyoruz anlamış değilim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

***** AB?den çağdışı uygulama

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler?in tartışmalı göç yasasını onaylaması ile birlikte yasa yürürlüğe girdi. Artık Almanya?ya evlenerek, yani aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerin önce Almanca bilmesi gerekecek. AB vatandaşları ile Avustralya, İsrail, Japonya, ABD gibi ülkelerin göçmenleri için ise bu şartlar aranmayacak. Yasanın Türkler?i hedef aldığını, ayrımcılık yaptığını, insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Almanya?daki Türk kuruluşları ve Türk kökenli milletvekilleri, bu iddialarını mahkemede kanıtlamak için bir örnek vaka bekliyor.

Aileler parçalanıyor

Örneğin Almanya, eşinin yanına gelmek isteyen, ama dil bilmeyen bir Türk kadına vize vermeyecek ve olay mahkemeye götürülecek. Yasanın iptaline kadar uzayacak hukuk sürecini başlatacak bu girişimin temel gerekçesi ?ayrımcılık? olacak. Sonuçta en azından, Japon, Amerikalı, İsrailliler?in de yasa kapsamına alınması gerekeceği, Almanya?nın ise tüm dünyayı karşısına alamayacağı, yasayı yumuşatacağı umuluyor. Almanya?da yaşayan Türk diplomatlar ve Türk dernekleri yetkilileri yaptıkları açıklamalarda sözkonusu uygulamanın ülkedeki gerilimi daha da artıracağına vurgu yaparak mesleki ve eğitim alanında olduğu gibi toplumların dışlandığını kaydettiler.

Uymazsanız uydururuz

YENİÇAĞ

kendi adıma bıktım usandım şu abd ve ab muhabbetinden..batı ülkelerini kurtarıcı olarak görenlere, sonrasında o kurtarıcılardan nasıl kurtulunacağı gerçeğini anlatmıştım..hayatın diğer bi çok alanında da bu böyledir..neden biz kendi dinamiğimize dönemiyoruz..neden kendi kendimize yetemiyoruz..çokta biryerlere taraf olacaksak eğer , avrasya birliğini niye düşünmüyoruz...

--Atatürk bence ne batılı nede doğucuydu..batının ilmi yanlarını, doğununsa mistisizmi ve insancıl yanlarını kendinde sentezlemiş ve hiç bir yanada taraf olmadan kendini varetmiştir..kendi olmuştur..bir şeylerin uzantısı değil..

şu globelleşme halimi bizi başka bir ülkenin içine girememe endişesine kaptıran..

--Almanya böyle yapıyor..ingiltere şöyle yapıyor..fransa tokat atıyor..yaptırmayalım kardeşim..ülkeler arası ilişkililik stratejilerinde ne kadar da yanlış yollardayız..adamın kapısına dayanır..illede içine girecem dersen ve oradaki de bir takım kurallara uymazsan tabiki seni geri iteceklerdir..hem bu illede onların içine girme çabası niyee..klozetleri altından mı..şu avrupa birliği ve batı seviciliği beni gerçekten de gerdi..bu ne yaa..onlarsız hayat yok mu..onlarsız bir ülke devam ettirilemezmi..biz onlarsız kendimizi var edemezmiyiz..biz şu avrupalı olma halini gayret edersek kendi içimizde yaratamazmıyız..

--ve arkadaşlar...birşeylerin zararlarından kurtulunmak isteniyosa önce faydalarından kurtulunmalı...

not: bir avrupa yada batı düşmanı değilim..başka ülke değerlerine(kurtarıcı zannedilmesi) dikilen gözlerde kendi değerlerimizin kaybedilmesinden hayıflanmam..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kendi adıma bıktım usandım şu abd ve ab muhabbetinden..batı ülkelerini kurtarıcı olarak görenlere, sonrasında o kurtarıcılardan nasıl kurtulunacağı gerçeğini anlatmıştım..hayatın diğer bi çok alanında da bu böyledir..neden biz kendi dinamiğimize dönemiyoruz..neden kendi kendimize yetemiyoruz..çokta biryerlere taraf olacaksak eğer , avrasya birliğini niye düşünmüyoruz...

--Atatürk bence ne batılı nede doğucuydu..batının ilmi yanlarını, doğununsa mistisizmi ve insancıl yanlarını kendinde sentezlemiş ve hiç bir yanada taraf olmadan kendini varetmiştir..kendi olmuştur..bir şeylerin uzantısı değil..

şu globelleşme halimi bizi başka bir ülkenin içine girememe endişesine kaptıran..

--Almanya böyle yapıyor..ingiltere şöyle yapıyor..fransa tokat atıyor..yaptırmayalım kardeşim..ülkeler arası ilişkililik stratejilerinde ne kadar da yanlış yollardayız..adamın kapısına dayanır..illede içine girecem dersen ve oradaki de bir takım kurallara uymazsan tabiki seni geri iteceklerdir..hem bu illede onların içine girme çabası niyee..klozetleri altından mı..şu avrupa birliği ve batı seviciliği beni gerçekten de gerdi..bu ne yaa..onlarsız hayat yok mu..onlarsız bir ülke devam ettirilemezmi..biz onlarsız kendimizi var edemezmiyiz..biz şu avrupalı olma halini gayret edersek kendi içimizde yaratamazmıyız..

--ve arkadaşlar...birşeylerin zararlarından kurtulunmak isteniyosa önce faydalarından kurtulunmalı...

not: bir avrupa yada batı düşmanı değilim..başka ülke değerlerine(kurtarıcı zannedilmesi) dikilen gözlerde kendi değerlerimizin kaybedilmesinden hayıflanmam..

Figgaro :clover:

Soruyorum Avrupacılara, Batıdan beklentiniz nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Figgaro :clover:

Soruyorum Avrupacılara, Batıdan beklentiniz nedir?

Ne beklentisi.?

beklentiyle yasayanlarin Batida yeri yoktur...

buralar yan gelip yatma yeri degil.!

Bir aciklamada bulunmak istiyorum 2013.de 300.binden fazla Akaedemisyen acigi olacak tabi o degerlerde olan kisilerin bu ülkelerde yasamaya karar verirse ..!!

hic bir sorunla karsilasacagini zannetmiyorum hatta ilk secimlerde bu ülkenin meclisinde yerde alabilir... hatta yeni kanun cikara bilirde artik batinin degerlerini kullanmayin diye...

bebeleri artik asilamayada gerek kalmaz .. bebeler dogdugtan itibaren tekrar kundaga baglariz ..

ya anlamadigim bizlerin batiyi yakalamak yetmiyorsa .. önüne gecelim yakalama diye derdimiz kalmaz..

olmadi neyi yakalayalim magandadan gecilmeyen ülkemizde...

örnegin bugün bakin televizyonlara bir genc is adami kalp kirizinden ölmüs ..

onun cenazesinde ünlü bir oyuncu isyan ediyor diyorki böyle varlikli bir Ailenin cocugu devlet hastenelerin kösesinde nasil ölebilir.? buyrun bu hangi maganda sinifina giriyor.!

lütfen bunu seyret vede bir aciklama izahi bul..!! zaten bir haberi binkere veriyorlar.. bir zahmet

Not ben batici degilim sadece burda yakalanmis güzel degerleri bizim ülkemizinde yakalaya bilmesi bildiklerimle bilmeyenlerle paylasmasam bildiklerimin bir degeri kalirmi.. ama unutmayin bizleri buralardan cekip alacak olanlarda sizlersiniz.. ama lütfen bu sartlarda almayin bizlerin eline bakan ülkemde en az bir kac aile var.. böyle konulari anlatmak bize yakismaz... bu sadece ufak sersenis..

bizler burda ot degiliz emperyalizim icin degil ülkemiz icin yan gelip yatmiyoruz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi Türkler gerçekten merak ettiğim için soruyorum nasıl görüyorsun diye.

Sence örnek teşkil edebilecek değerlere sahip Avrupa coğrafyasından nasıl oluyorda ırkçılık hortluyor. Ve aşağı yukarı kilit avrupa ülkelerinde ırkçı söylemlere sahip partiler iktidara geliyor ? Nasıl oluyorda Avrupa'da siyasi partiler arasındaki temel farklar yabancılar hakkında ne düşündükleri ve ne yapacakları oluyor. Avrupa'nın iki lider ülkesi Almanya ve Fransa'da son seçimleri örnek verebiliriz mesela.

Yada bizim sahip olamadığımız hangi değerlere daha fazla sahipler. Ekonomik şartlardan bahsetmiyorum. Zira bu ayrı bir konudur.

Ancak "Avrupa değerleri" olarak ortaya koyabileceğimiz değerler nedir mesela ?

İlk akla gelen demokrasi dersek. Ne bileyim bir coğrafyada ırkçılığın ve demokrasinin aynı anda yükselmesi mümkün gibi gelmiyor bana.

Bir devlet yasa çıkardığında. Yasanın içeriğinden önce demokrasi açısından bir kıstas vardır. Bu yasanın kapsayıcılığı herkesi aynı oranda bağlayıp bağlamadığı. Sicilya adasında bir köyde doğmuş büyümüş ve kendi ülkesinin başkentinde bile uyum sorunu yaşayan bir İtalyan'ı bağlamazken bir yasa (Almanya İtalyan mafyasının Amerika'dan sonra en güçlü olduğu ülkedir) . Türkiye'de üniversite bitirmiş belkide öğretim üyesi olan bir aydını bağlamaktadır. Yada bir İrlandalı Almancayı öğrenmedende vatandaş olabilirken, bir cezayirli bunu öğrenmek zorundadır.

Avrupa öncüsü olduğu değerleri 1920 lerle birlikte terketmiştir ilk önce. Neticesini sanırım anlatmama gerek yok. Dünya'nın gördüğü en vahşi ideoloji demokrasinin öncüsü olan kıtanın ülkelerinden yayılmıştır. Yani bir sabitlik olabilirmi bu değerler açısından. 1950 lerle tekrar sarıldığı değerler benim gördüğüm kadarıyla artık hızla terkedilmektedir Avrupa'da.

Avrupa kıtasındaki bu değişim her alanda kendini hissettirmektedir. Dünya kupasında olsun, siyasi alanda olsun, farklılıklara olan saygı ve tahammül manasında olsun bu gerilemenin sonuçları hissettirmektedir kendisini.

En kritiği Avrupa demokrasiyi bir kez daha rafa kaldıracakmı? Avrupa insanı bu değerlere hala sahipmi. Yoksa AB parlamentosu kendi ülke halklarını demokrasiye ikna etme zorundamı hissediyor kendisini. Avrupa Anayasası oylamalarını hatırlıyorum da. Orada yaşayan birisi olarak bunların benden daha fazla farkında olduğunu düşünüyorum.

1970 lerde ve 80 lerde avrupa ülkelerinde yüzbinler kendi devletlerinin uyguladığı kimi ırkçı politikaları, yarı sömürge ülkelerde yaptıklarına. Yada ülke içinde yabancılara karşı izlediği tutumu protesto eden dev gösteriler düzenliyorlarmış. 2000'lerde. Avrupalı hükümetler dünyaya salık verdikleri ve ülkeleri sahip olup olmamakla tasnif ettikleri "demokrasi, ayrımcılık" gibi konularda kendi vatandaşlarını ikna etmeye çalışıyorlar.

Batının seviyesine ulaşmak. Ekonomik anlamdaysa. Bizim bunu Avrupanın yaptığı şekilde yapmamız mümkünmü. Ki dilerimki hiç gücümüz yetmez hiç yapmayız, hiç özenmeyiz. Sadece 10 yıl içerisinde 3 savaşa katılmak taraf olmak. Yada bugün bu yöntemden farklı olarak dünyada Avrupa devletleri kadar güçlü bir ekonomiye sahip olmak mümkünmü teknik olarak işte onu bilmiyorum. Ve sanmıyorumda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi Türkler gerçekten merak ettiğim için soruyorum nasıl görüyorsun diye.

Sence örnek teşkil edebilecek değerlere sahip Avrupa coğrafyasından nasıl oluyorda ırkçılık hortluyor. Ve aşağı yukarı kilit avrupa ülkelerinde ırkçı söylemlere sahip partiler iktidara geliyor ? Nasıl oluyorda Avrupa'da siyasi partiler arasındaki temel farklar yabancılar hakkında ne düşündükleri ve ne yapacakları oluyor. Avrupa'nın iki lider ülkesi Almanya ve Fransa'da son seçimleri örnek verebiliriz mesela.

Yada bizim sahip olamadığımız hangi değerlere daha fazla sahipler. Ekonomik şartlardan bahsetmiyorum. Zira bu ayrı bir konudur.

Ancak "Avrupa değerleri" olarak ortaya koyabileceğimiz değerler nedir mesela ?

İlk akla gelen demokrasi dersek. Ne bileyim bir coğrafyada ırkçılığın ve demokrasinin aynı anda yükselmesi mümkün gibi gelmiyor bana.

Bir devlet yasa çıkardığında. Yasanın içeriğinden önce demokrasi açısından bir kıstas vardır. Bu yasanın kapsayıcılığı herkesi aynı oranda bağlayıp bağlamadığı. Sicilya adasında bir köyde doğmuş büyümüş ve kendi ülkesinin başkentinde bile uyum sorunu yaşayan bir İtalyan'ı bağlamazken bir yasa (Almanya İtalyan mafyasının Amerika'dan sonra en güçlü olduğu ülkedir) . Türkiye'de üniversite bitirmiş belkide öğretim üyesi olan bir aydını bağlamaktadır. Yada bir İrlandalı Almancayı öğrenmedende vatandaş olabilirken, bir cezayirli bunu öğrenmek zorundadır.

Avrupa öncüsü olduğu değerleri 1920 lerle birlikte terketmiştir ilk önce. Neticesini sanırım anlatmama gerek yok. Dünya'nın gördüğü en vahşi ideoloji demokrasinin öncüsü olan kıtanın ülkelerinden yayılmıştır. Yani bir sabitlik olabilirmi bu değerler açısından. 1950 lerle tekrar sarıldığı değerler benim gördüğüm kadarıyla artık hızla terkedilmektedir Avrupa'da.

Avrupa kıtasındaki bu değişim her alanda kendini hissettirmektedir. Dünya kupasında olsun, siyasi alanda olsun, farklılıklara olan saygı ve tahammül manasında olsun bu gerilemenin sonuçları hissettirmektedir kendisini.

En kritiği Avrupa demokrasiyi bir kez daha rafa kaldıracakmı? Avrupa insanı bu değerlere hala sahipmi. Yoksa AB parlamentosu kendi ülke halklarını demokrasiye ikna etme zorundamı hissediyor kendisini. Avrupa Anayasası oylamalarını hatırlıyorum da. Orada yaşayan birisi olarak bunların benden daha fazla farkında olduğunu düşünüyorum.

1970 lerde ve 80 lerde avrupa ülkelerinde yüzbinler kendi devletlerinin uyguladığı kimi ırkçı politikaları, yarı sömürge ülkelerde yaptıklarına. Yada ülke içinde yabancılara karşı izlediği tutumu protesto eden dev gösteriler düzenliyorlarmış. 2000'lerde. Avrupalı hükümetler dünyaya salık verdikleri ve ülkeleri sahip olup olmamakla tasnif ettikleri "demokrasi, ayrımcılık" gibi konularda kendi vatandaşlarını ikna etmeye çalışıyorlar.

Batının seviyesine ulaşmak. Ekonomik anlamdaysa. Bizim bunu Avrupanın yaptığı şekilde yapmamız mümkünmü. Ki dilerimki hiç gücümüz yetmez hiç yapmayız, hiç özenmeyiz. Sadece 10 yıl içerisinde 3 savaşa katılmak taraf olmak. Yada bugün bu yöntemden farklı olarak dünyada Avrupa devletleri kadar güçlü bir ekonomiye sahip olmak mümkünmü teknik olarak işte onu bilmiyorum. Ve sanmıyorumda.

Sayin CYRANO

evet samimi sekilde nasil gördügümü yazmami istiyorsun.! tabiki iletinin icinde bir degil bir cok soru var .. cevap vermesi uzun bir dönem alacak zaten ben buraya katildigimdan beri dönem dönem bu konulari isliyorum derken buralardan birseyler yansitmaya calisiyorum vede hep devam edecek keske bu güzel iletin bu kadar soruyla kafamda patlamasaydi.! yada benmi öyle algiliyorum herneyse Avrupada Irkcilik , Avrupa devletlerin ulusal anlayisi ve ulus devleti olup olmadiklari.! öyle ya bunlarin yönetim sistemi.!! gercekten demokrasiylemi yönetiliyorlar icerde yönetildikleri gibi disari karsida öylemi Avrupa Türkleri ne kadar uyum sagladi.. Avrupa türklerin icinde bulunduklari sorunlar gercek manasiyla, birinci kusak yasiyormu yasamiyorsa mezarlari nerede, ikinci kusak ne oldu,,ücüncü kusak ülkesini ariyormu.? bundan sonra ne olur ne gibi tehlikeler bekliyor..

vede gercekten Avrupali Türkler Demokrasinin besigindemi yasiyor

kisaca yazalim ...

nasil oluyorda irkcilik hortluyor demissin .. birkere hortladigini zannetmiyorum nasil bu kaniya vardiniz öyle ya.? nedenleri bu yasaysa bu yasanin irkcilikla ilgisi yok bu bir uyum yasasi,, hakliligi tartisilir .. vede haklidirlar..

öbür ülkeler icin gecerli degil demissin dogru öyle olmasida gerekiyor .. ve dogrudur bir yanlis yani yok cünkü kisaca o ülkelerden göc yok...

bizim göcümüz masallah ufak göc olsa belki uyum yasasina gerek kalmayacakti.. büyük oldukca büyük büyük oldugu kadar uyum sifir ..

bir düsünlelim bizim sorunlarimiz icin gelen varmi memleketten.? yok geldimi kimlere ugradilar hani bazi salonlarda kemalizm yikilacak diye kiliclarin cekildigi salonlara ugradilar desek yalan olurmu.!! iste bu görüntüler bile bizim ne uyumu pesinde oldugumuzu göstergesidir..

evet secimlerde Avrupalilar bu son dönemde saga kaymistir önceki dönem soldu ondan önceki dönem sagdi ve öyle devam edecektir bu saga kaymak.? radikal sag degildir.. yani seriat tehlikesi yoktur fasizim tehlikesi yoktur onlar olsa olsa bizde olur.!

unutmayalim Avrupa büyümeye devam ediyor göc almaya devam ediyor edecektir .. hangi fasizim tehlikesinden bahsedebiliriz.?

bazi örnekler görüyoruz bu örnekler bir cilginin bir manyagin bir bireysel hareketidir.? zaten böyle olaylarin altindan ya bir manyak yada bir mafya imzasi bulabilirsin ..

unutmayalim sayin CYRANO bugün Türkiyemizde bile sag sol olayi bitmistir bir dahada yesertemezsin.. burda bu sorunun cevabini bulabiliriz.! iyi analiz edersek ..

Avrupanin degerlerini bütün dünya soluyor.! solumagada devam edecek .. etmek zorundadir kendi izah anlayisimla daha dogrusu Avrupa izah anlasiyla,, dün gölette bogulan kuzenler 7.kuzen beni bir daha aglatmistir.. yüzme bilmemek ne aci yüzmesi gereken halk yüzemiyor.. yüzdürmüyorlar.!

Avrupa dün degerlerine bir kisi tecavüze ugrarsa o sehirde herkes kendinden örnek vermek zorunda o kisi bulunabilmesi icin ve cok isabetli basarili oldu simdiye kadar,, bugünden itibarende artik heryerde sigara icmek yasaklaniyor evinde dahi.!

sirf teknolojide ilerlemek olmuyor demekki Avrupa daha temiz toplum toplumca yasama degerleri pesinde kosuyor sirf bu acidan takip edersek yakalamak istediklerimizi yakalayabiliriz.. birde bizlerin artik polis karakollarinda intiharlarin bitmesi buda avrupanin bize armagan ettigi degerdir.. fikirlerin polis karakolunda intihar etmesi...

İlk akla gelen demokrasi dersek. Ne bileyim bir coğrafyada ırkçılığın ve demokrasinin aynı anda yükselmesi mümkün gibi gelmiyor bana. demissin .. yukarda belirttigim gibi yok öyle birsey yükselen farkli sesler

örnegin tabiki bu duruma getiren gene bu duruma getirenlerdir.. etki tepki olayi neyse diyaletik yasalarina girmeyelim ..!! ama genede birikimin getirdikleri belli noktada böyle konusmak zorunda kaliyorlar tabiki bunun gercek sözcüleri sag parti olacaktir...

bir düsünelim bu kadar göc alan bir cografya yüzlerce kültür farki yüzlerce dil konusuyor bu cografya tabiki gelisen büyüyen göc , beraberinde gelen sorunlar tabiki konusulacak.! tabi cok sesli biraz hararetli olacak birde politika malzemeleri yoksa bizdeki gibi.. bolca.? bizlerde gercekten biraz malzemeysek.. olacak okadar.. namus töresi ,tarikatlar , binbir maymunlari burda oynamaya devam ediyorsak.. almanyada hergecen nüfusumuzu büyütüyorsak bir alis veris yerine girdiginde bir ekmek almasini beceremiyorsa ..

Türkiyeye izine gidip dönüste yaninda getirdiklerini almanyaya giriste bunu getirmek yasak deyen polise hemde alman pasaportunla giris yaptigi halde cevap veremiyorsa tabiki biraz ses birazda böyle nezaketli yasa cikar istenen birkac kelime ögrenmen kendini anlatacak kadar... biz olsak herhalde üstüne birde döverdik .. nerden buldun bu kimligi diye neyse artik onlar bizi taniyor.. Avrupanin hösgörüsüyle,vede kendi haklarimizla yasiyoruz buralarda.. ne onlar bizden vaz gecebilir nede biz onlardan.! Artik bu topragin rengine bizlerde karistik.. cünkü burada eger fransada yasiyorsam bir fransiz kadar hakkim var eger bir almanyada yasiyorsam aynisi vede bütün avrupa icin gecerli..

En kritiği Avrupa demokrasiyi bir kez daha rafa kaldıracakmı? kaldirmak istese kimle kaldiracak , bakin bizde cumhuriyeti kaldirmak isteyenler ne kadar geri kaldiysak bile kaldiracak bu ülkede nüfus bulamiyacaklardir.. bunu yasayip görecegiz.. sonra avrupalinin ikinci ülkesi akdeniz ülkeleridir örnegin belki hayal olacak onun yasantisinda belki gercek fakat o onun benliginde yasayacak birgün emekli olunca oralara göcücemder ilk önde gelen ispanya türkiyedir ve kendinde o hakki görür nedenmi ülkesinde farkli yasamamaktadir.!

sonra Avrupa hic birzaman 1920.lere dönemez Avrupa dünya ile bütünlesiyor tamam diyelim okadar uzun boylu olmasin öyle ya asyaya nasil acilabilir türk devletlerine nasil acilabilir sonra yukarda birsürü persektif koyduk ortaya en azindan balkan ülkeleriyle nasil bütünlesebilir ..

Sayin CYRANO aslinda senin daha önce aciklamalarin icinde bu soru gizli..!!

bunu ortaya en güzel senin koydugunu görmüstüm ulusal devlet kavrami ulusal milliyetcilik anlayisi üzerine.. iste bu sir Avrupayi temsil eder.! bu senin savundugun tezdir.. arti disiplinli calismayi ekledinmi ver elini medeniyet.!!

Neyse ,diyorsunki Batinin seviyesini batinin degerleriyle ulasmak istemiyorum yani bunlarin basarisinin altinda ülkeleri ezmekten geciyor.?

iste bu büyük yanilgi tekrarliyorum basari calismaktan geciyor .. calismaya kimse engel olamaz sen cok calisiyon diye hic bir ülkenin basina bomba düsmez.! tabii Abd ve ingilizleri karistirmiyorum onlar zaten neyse en azindan avrupayi temsil etmiyorlar.!

Avrupanin savaslara taraf olduklarini söylüyorsun.. belkide olmak zorunda kaldilar.. olamazmi.! bati halkini temsil etmeyenler tarafindan ayrica 1974.lerdeki petrol krizini unutmayalim..

savasmislarmi hayir yani savaslara taraf olmuslar.! cünkü avrupa ülkeleri savasa karsi, herseyden önce halki savasa karsi diyor.! ikinci dünya savasi son savaslari olmustur.. soguk savas diyebilirsin artik soguk savasta yoktur ticaret savasi vardir tek tarafli ticaret olamayacagina göre herkesin ticarete katmanin idolojik savasi vardir.. artik bunun dönüsü yoktur Abd nin Iraktaki cikmazida bunu percinlemistir.! yani ticareti bir ülkenin tekeli altinda yönlendirelemez bütün ülkelerin katilimiyla zamanla dengeler yerine oturur ne derece denge saglanir o ayri konu fakat en azindan dünya ülkeleri hizla refaha dogru gider..

Bu arada savasa taraf olmayan ülkeler kac savasin icine girmistir.? örnegin Türkiye ,,, kore örnegi irak örnegi,afganistan örnegi bosna örnegi somali örnegi.. sakin biz oraya baris götürüyoruz demeyin.. buda savasin bir sekli degilmi..

birde ekonomik vede silah gücümüz olsa neler neler yapardik öyle degilmi.!! halkimiz savasa hayir diyebilirmiydi diyebiliyormuki kore örnegi önümüzde dururken..

Allah korusun bugün yunanistanla aramiz ciddi sekilde sorun ciksa hepimiz yürümeye haziriz öyle degilmi , kimse sormaz savasmadanda olamazmi diye..!!

Dünyada savasa taraf olmayan ülke varmi.? ve birgün dünyada savaslar bitecekmi dersin. en azindan avrupada bittigini inaniyorum , yoksa dünyada hicmi bir deger kalmadigini düsünüyorsun..

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin CYRANO

evet samimi sekilde nasil gördügümü yazmami istiyorsun.! tabiki iletinin icinde bir degil bir cok soru var .. cevap vermesi uzun bir dönem alacak zaten ben buraya katildigimdan beri dönem dönem bu konulari isliyorum derken buralardan birseyler yansitmaya calisiyorum vede hep devam edecek keske bu güzel iletin bu kadar soruyla kafamda patlamasaydi.! yada benmi öyle algiliyorum herneyse Avrupada Irkcilik , Avrupa devletlerin ulusal anlayisi ve ulus devleti olup olmadiklari.! öyle ya bunlarin yönetim sistemi.!! gercekten demokrasiylemi yönetiliyorlar icerde yönetildikleri gibi disari karsida öylemi Avrupa Türkleri ne kadar uyum sagladi.. Avrupa türklerin icinde bulunduklari sorunlar gercek manasiyla, birinci kusak yasiyormu yasamiyorsa mezarlari nerede, ikinci kusak ne oldu,,ücüncü kusak ülkesini ariyormu.? bundan sonra ne olur ne gibi tehlikeler bekliyor..

vede gercekten Avrupali Türkler Demokrasinin besigindemi yasiyor

kisaca yazalim ...

nasil oluyorda irkcilik hortluyor demissin .. birkere hortladigini zannetmiyorum nasil bu kaniya vardiniz öyle ya.? nedenleri bu yasaysa bu yasanin irkcilikla ilgisi yok bu bir uyum yasasi,, hakliligi tartisilir .. vede haklidirlar

öbür ülkeler icin gecerli degil demissin dogru öyle olmasida gerekiyor .. ve dogrudur bir yanlis yani yok cünkü kisaca o ülkelerden göc yok...

Öncelikle "Avrupada Yükselen Irkçılık" söylemi için bu yasayı referans almadım. Göç konusuna gelince. Almanya Türkiye ve diğer müslüman ülkelerle bilrikte balkanlardan ve slav ülkelerindende göç alıyor. Çinden hatta. Ve yine aynı Almanya şu an Rus- Çin- İtalyan mafyasının Almanya üzerindeki hakimiyet savaşlarıyla uğraşıyor. Ya geçen senenin sonunda ya bu sene başında Almanyada bu üç ülkeden göç edenler tarafından oluşturulan mafyaların kanlı hesaplaşmalarına sahne olmuştu. Ve Almanya tarihindeki terör eylemlerinden daha çok insan öldürülmüştü. Orada anlatmak istediğim, Almanya göç aldığı bir çok ülkeden gelenlerle uyum sorunu yaşıyor. Özellikle balkan ve slav ülkelerinden gelen göçün bir kere göç edilen ülkede mutlaka suçu ve mafyozik faaliyetleri arttırdığı bununda temelinde bu göçmenlerin uyum sorunu yaşaması sonucu çeteleştikleri belirtiliyordu. Ancak halen karinede Almanya slavlardan ve balkanlardan göç eden nufusun uyum sorunu yaşamıyacağını varsayıyor. Ancak Türkiye'den göç edenlerin yine karinede mutlaka bu sorunu yaşayacağını varsayıyor.

evet secimlerde Avrupalilar bu son dönemde saga kaymistir önceki dönem soldu ondan önceki dönem sagdi ve öyle devam edecektir bu saga kaymak.? radikal sag degildir.. yani seriat tehlikesi yoktur fasizim tehlikesi yoktur onlar olsa olsa bizde olur.!

unutmayalim Avrupa büyümeye devam ediyor göc almaya devam ediyor edecektir .. hangi fasizim tehlikesinden bahsedebiliriz.?

bazi örnekler görüyoruz bu örnekler bir cilginin bir manyagin bir bireysel hareketidir.? zaten böyle olaylarin altindan ya bir manyak yada bir mafya imzasi bulabilirsin ..

unutmayalim sayin CYRANO bugün Türkiyemizde bile sag sol olayi bitmistir bir dahada yesertemezsin.. burda bu sorunun cevabini bulabiliriz.! iyi analiz edersek ..

İlk akla gelen demokrasi dersek. Ne bileyim bir coğrafyada ırkçılığın ve demokrasinin aynı anda yükselmesi mümkün gibi gelmiyor bana. demissin .. yukarda belirttigim gibi yok öyle birsey yükselen farkli sesler

örnegin tabiki bu duruma getiren gene bu duruma getirenlerdir.. etki tepki olayi neyse diyaletik yasalarina girmeyelim ..!! ama genede birikimin getirdikleri belli noktada böyle konusmak zorunda kaliyorlar tabiki bunun gercek sözcüleri sag parti olacaktir...

Avrupada Yükselen Irkçılığı "bazı bireylerin bireysel çılgınlığına" bağlamak iyimser olur. Unutmamak lazımki Fransada bundan önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Irkçı Le Pen'i durdurmak için fransız sağı ve solu ittifak yapıp Chirac'ı desteklemiş ve ancak Le Pen engellenebilmişti. Ki Sarkozy yani şu anki Cumhurbaşkanları Le Pen'in söylemlerini aratmayan göçmen söylemleriyle oy istedi. Sarkozy'Nin yabancı düşmanlığı ve bunu gizlemeye ihtiyaç dahi duymaması. Avusturya da haider vakası. Almanya'da son iki yıldır yabancılara karşı girişilen şiddet eylemlerinin katbe kat arttığını biliyoruz. Danimarka ve Hollanda'da artan ırkçılık. İngiltere'de bir tv yarışmasında dahi bir hintlinin katılması sonucu olanları unutmadık sanırım.

Yine Avrupa Birliği "Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi" ni kurma ihtiyacını sanırım boşuna hissetmedi.

Alman İçişleri bakanı Wolfgang Schäuble'nin raporunda verdiği rakamlarla. Almanya'da 2006 yılında tam 11 bin Irkçı şiddet eylemi gerçekleşti. 2007'nin ilk altı ayında gerçekleşen ırkçı şiddet eylemi sayısı 5321 ve tutuklanan kişi sayısı sadece "9". 11 bin ırkçı şiddet eylemini "bireylerin yada mafyanın bireysel eylemi" olarak görmek dediğim gibi en iyi ihtimalle "iyimserlik" olur.

Avrupa Birliğinin her dönem oturumlarında mutlaka görüşülen başlıklardan birisi Irkçılıkla mücadele oluyor.

Bu sene Avrupa Birliği Eşit Haklar Ajansı da bir rapor yayınladı.

"Avrupa Birliği ırkçılık ve yabancı düşmanlığı" raporuna göre.

2006'da Almanyada yaşanan Irkçılık vakası sayısı 18,000. İngiltere'de 58,000. Sanırım onların raporlarıda "bireysel eylem" olarak görülebilecek rakamlar değil. Ve sanırım onlarda böyle görmüyor.

Ajansın başkanı Anastasia Crickley, "Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde ırkçılık artıyor. Biz bütün insanlara sadece kağıt üzerinde değil, pratikte de eşitlik sunmak zorundayız." şeklinde ifade ediyor bu durumu.

İspanya ve İtalya'da artık ırkçılık futbol sahalarında ayyuka çıkmış durumda. Zenci futbolculara karşı gösterilen nefret mesela Lazio İtalyanın bu şehrinde bırakın zenci futbolcu olmak. Ayağınıza top geldiğinde sahaya yüzlerce muz yağıyor. Ve taraftarlar maymun gibi bağırmaya başlıyor.

Şimdi burada gerçekten Avrupa ülkelerinde ırkçı partilerin faaliyetlerini, ülkelerde ırkçılığın nasıl yükseldiğine dair uzun uzun yazılar alıntılar yaparım.

Ancak bir şeyin net olduğundan şüphemiz olmasın. Avrupada ciddi ve tehlikeli bir ırkçı yükseliş vardır. Ve bunu "aykırı farklı sesler" olarak göremeyeğimiz gibi. Herşeyden önce Avrupa'nın kendisi bunun farkındadır.

Ancak bir yandan ırkçılıkla ve yabancı düşmanlığıyla mücadeleden dem vurup bir yandan hiçbir önlem almamak. Yabancı düşmanı söylemlerin bizzat liderler tarafından dile getirilmesine ses çıkarmamak. Karikatür krizinde olduğu gibi sahiplenmek. Dahası bu ırkçı şiddet eylemlerini gerçekleştirenleri cezalandırmamak. Bir mücadele yöntemi olmasa gerek.

bir düsünelim bu kadar göc alan bir cografya yüzlerce kültür farki yüzlerce dil konusuyor bu cografya tabiki gelisen büyüyen göc , beraberinde gelen sorunlar tabiki konusulacak.! tabi cok sesli biraz hararetli olacak birde politika malzemeleri yoksa bizdeki gibi.. bolca.? bizlerde gercekten biraz malzemeysek.. olacak okadar.. namus töresi ,tarikatlar , binbir maymunlari burda oynamaya devam ediyorsak.. almanyada hergecen nüfusumuzu büyütüyorsak bir alis veris yerine girdiginde bir ekmek almasini beceremiyorsa ..

Türkiyeye izine gidip dönüste yaninda getirdiklerini almanyaya giriste bunu getirmek yasak deyen polise hemde alman pasaportunla giris yaptigi halde cevap veremiyorsa tabiki biraz ses birazda böyle nezaketli yasa cikar istenen birkac kelime ögrenmen kendini anlatacak kadar... biz olsak herhalde üstüne birde döverdik .. nerden buldun bu kimligi diye neyse artik onlar bizi taniyor.. Avrupanin hösgörüsüyle,vede kendi haklarimizla yasiyoruz buralarda.. ne onlar bizden vaz gecebilir nede biz onlardan.! Artik bu topragin rengine bizlerde karistik.. cünkü burada eger fransada yasiyorsam bir fransiz kadar hakkim var eger bir almanyada yasiyorsam aynisi vede bütün avrupa icin gecerli

Irkçılık "göçün getirdiği sosyal sorun" olarak adlandırılamaz. Irkçılık için yabancıların davranışlarını gerekçe olarak görmekte hata olur. Irkçılık insanları orijinleri üzerinden tasnif etmek ve bu yüzden düşman olmaktır.

Artı birazcık hatalı bir bakış var. Yani Türkiye ile kıyasta.

İngiltere'de iki bomba patladı. Çıkarılan terörle mücadele yasası Türkiye'de Avrupa Birliğinin yoğun eleştirilerine mazhar olan eski Terörle mücadele yasasını özgürlükler anlamında mumla aratır bir yasa oldu. Şu an İngiltere'deki terörle mücadele yasasına göre bir suçlu avukatıyla dahi görüştürülmeden 30 gün boyunca polis tarafından sorgulanabilir. İtalya'da bir küreselleşme karşıtı gösteri oldu. Menydanda bir genç jandarma tarafından öldürüldü. Gözaltına alınan binlerce genç, karakollarda kendilerine "yaşasın duçe (mussolini) " marşının zorla söyletildiğini belirttiler. Fransa'da göçmenler sokaklarda gösteri yapmaya başladı. Neticesinde Fransa anında vatandaşlık kanunu değiştirip kendi vatandaşı dahi olsa göçmenleri sınırdışı edebilecek bir yasa çıkarttı. İngiltere daha 90'ların ortalarına kadar İrlandada sürek avı yürütüyor İngilizlerin desteklediği protestan militanların, Katolik ilkokul çocuklarını tarayıp öldürüyordu. İra şu anda silahlı eylem yapmıyor ama yaparsa İngiltere farklımı davranacak. İspanya Eta yeniden eylemlerine başlayınca bir haftada Batasuna partisini kapattı. Oysa Türkiye'Nin parti kapatmasına AB hep eleştirir şiddetle karşı çıkardı. AB kınamadı dahi İspanya'yı

Türkiye 25 yıldır Avrupa Birliği ülkeleri tarafından desteklenen bir terör örgütüyle savaşıyor. Ancak Türkiye'de kimse kürt olduğu için diğer vatandaşlar tarafından hiçbir ciddi etnik ayrımcılığa maruz kalmıyor, insanlar sorunsuz bir şekilde aynı semtlerde aynı apartmanlarda yaşayıp. Aynı işyerinde çalışıyorlar.

Sanırın ne anlatmak istediğimi anladın. "Avrupa Değerleri" kıyas yaptığın Türkiye ile aynı sınavlarla karşı karşıya kalınca korundumu ? İki bomba patlayınca terörle mücadele yasalarını elli yıl önceki kadar özgürlükçülükten yoksun hale getiren. Göçmenler ayaklanın vatandaşlık yasasını derhal geriye çeken Avrupa Türkiyenin verdiği gibi bir sınav karşısında nasıl davranır ?

başka bir yerde örnek vermiştim sanırım" köpeksiz köyde değneksiz dolaşmak" değilki marifet.

En kritiği Avrupa demokrasiyi bir kez daha rafa kaldıracakmı? kaldirmak istese kimle kaldiracak , bakin bizde cumhuriyeti kaldirmak isteyenler ne kadar geri kaldiysak bile kaldiracak bu ülkede nüfus bulamiyacaklardir.. bunu yasayip görecegiz.. sonra avrupalinin ikinci ülkesi akdeniz ülkeleridir örnegin belki hayal olacak onun yasantisinda belki gercek fakat o onun benliginde yasayacak birgün emekli olunca oralara göcücemder ilk önde gelen ispanya türkiyedir ve kendinde o hakki görür nedenmi ülkesinde farkli yasamamaktadir.!

sonra Avrupa hic birzaman 1920.lere dönemez Avrupa dünya ile bütünlesiyor tamam diyelim okadar uzun boylu olmasin öyle ya asyaya nasil acilabilir türk devletlerine nasil acilabilir sonra yukarda birsürü persektif koyduk ortaya en azindan balkan ülkeleriyle nasil bütünlesebilir ..

Gerçekten Efendi Türkler, Avrupa dünya ile bütünleşiyor derken. Avrupa kendi arasında bütünleşebildimi. Yoksa belli başlı avrupa ülkelerinde birliğin varlığımı sorgulanıyor. Hazırladığı Anayasa oylandığı ülkelerde açık farkla reddedilmişken. Ortak Para birimini terketmek için ülkeler arasında yoğun bir talep varken. Kendi arasında bir bütünleşme ?

Kaldıki Mesela AB ile Bulgaristan'ın bütünleşmesinin, Amerika'nın Meksika ile bütünleşmesinden bir farkı varmı ?

Sayin CYRANO aslinda senin daha önce aciklamalarin icinde bu soru gizli..!!

bunu ortaya en güzel senin koydugunu görmüstüm ulusal devlet kavrami ulusal milliyetcilik anlayisi üzerine.. iste bu sir Avrupayi temsil eder.! bu senin savundugun tezdir.. arti disiplinli calismayi ekledinmi ver elini medeniyet.!!

Neyse ,diyorsunki Batinin seviyesini batinin degerleriyle ulasmak istemiyorum yani bunlarin basarisinin altinda ülkeleri ezmekten geciyor.?

iste bu büyük yanilgi tekrarliyorum basari calismaktan geciyor .. calismaya kimse engel olamaz sen cok calisiyon diye hic bir ülkenin basina bomba düsmez.! tabii Abd ve ingilizleri karistirmiyorum onlar zaten neyse en azindan avrupayi temsil etmiyorlar.!

Abd'den hiç bahsetmedim burada. Ancak Avrupa'nın lider ülkelerinden İngiltere için onlar Avrupa'yı temsil etmiyor demek, işte bunu anlamadım.

Şimdi "adam çalışmış kazanmış" denir. Mesela böyle yolsuzlukla voliyi vurmuş birisi için, yada bir dolandırıcı için. Avrupa'nın sermaye birikim süreci? Fransa'nın süper güç olmasının sebebi Fransızların çok çalışmasımıdır sadece. Yoksa Cezayiri 60 lara bırakmaması ve 90 ların sonlarına kadar Afrikada petrol ve elmas madenlerini silah zoruyla elinden tutmasının payı yokmudur ?

Almanya hep çok çalışıpmı sermaye biriktirmiştir. Yoksa katledilen 6 milyon insanın mal varlığı artı yine milyonlarca insanın el koyulan zenginlikleri, işgal edilen topraklardan elde edilen altınlar vs nin payı yokmudur.

İsviçre çokmu çalışmıştır sadece. Yoksa dünyanın kara para aklama merkezi olmasınında bir payı yokmudur ?

Yani şimdi dostum kendimi gerçekten kaba ajitasyon yapar gibi temel bilgi verir adam pozunda görmek istemiyorum ama. Dünyanın bir kısmını iliklerine kemiklerine kadar sömürüp. Milyonlarcasını öldürüp sermaye biriktirmiş ülkeleri elbette onların yöntemleriyle örnek almayı istemem. Ve tabiki aslada böyle bir yöntem kullanmamızı istemem.

Avrupanin savaslara taraf olduklarini söylüyorsun.. belkide olmak zorunda kaldilar.. olamazmi.! bati halkini temsil etmeyenler tarafindan ayrica 1974.lerdeki petrol krizini unutmayalim..

Gerçekten bu yaklaşımı sana yakıştıramadım. Fransa Ruanda'da 1 milyon Tutsi'nin katledildiği iç savaşa nasıl taraf olmak zorundaydı ? 1994'te Fransızların silahlandırdığı Hutu'lar 1 milyon Tutsi'yi katlederken BM barış gücü Ruanda sınırlarına gelince Fransız ordusu önlerini kesti. Ve Fransa BM güvenlik konseyinde Ruanda'ya yapılacak bir askeri müdaheleyi savaş sebebi sayacağını açıkladı. Yok Dostum beraber 16 saat düşünsek "zorunda kaldı" diyemeyiz. Tabi Ruanda'nın %80 verimle çalışan elmas madenlerini saymazsak.

Yugoslavya'da bütün etnik gruplar Avrupa ülkeleri tarafından silahlandırdı. Ardından o bildiğimiz katliamlar başladı. Hemde Avrupanın yanı başında. Ve sonunda Avrupa Ordusu Nato ile beraber saldırmadımı Yugoslavya'ya. Avrupa Yugoslavyayı paramparça edip insanları birbirlerine boğdururken nasıl bir "zorunda" lık içerisinde olabilirki?

Sadece iki örnek bunlar.

İran-Irak savaşı, Afganistan savaşı, Birinci körfez savaşı, ikinci körfez savaşı, 6 gün savaşları, arap - israil savaşı, Lübnan iç savaşı vs vs yüzlerce örnek.

Yüzlerce örnek sayabilirim. Avrupa devletlerinin bizzat çatıştığı yada taraf olduğu savaşlar çatışmalar için. Hiçbirisi içinde "zorunda kaldılar" gibi bir gerekçe bulunamaz.

savasmislarmi hayir yani savaslara taraf olmuslar.! cünkü avrupa ülkeleri savasa karsi, herseyden önce halki savasa karsi

Tabi Avrupa Ülkeleri savaşa karşı. Ama orduları Irakta savaşıyor. Ardından Madrid'de, Londra'da bombalar patlayınca "tatlı canımız yanmasın" diyerek Irak'tan kaçmaya başlıyorlar. Bu savaşa karşı olmakmı ? bir milyon Irak'lı ölürken maşallah hiçbir Avrupa devleti savaşa karşı falan değil. Hepsi ya asker gönderiyor. En kabadayı Fransa (ki ortadoğuda abilik rolu geriye atıldığı için kızgın) dahi bütün imkanlarını Irak savaşı için açıyor. Ama Irak savaşı, Avrupalıların canını yakınca terör yansıyınca bir anda askerlerini çekmeye başlıyorlar.

ikinci dünya savasi son savaslari olmustur

Körfez savaşları, Yugoslavya savaşı. Bunlar savaştan sayılmıyormu.

soguk savas diyebilirsin artik soguk savasta yoktur ticaret savasi vardir tek tarafli ticaret olamayacagina göre herkesin ticarete katmanin idolojik savasi vardir.. artik bunun dönüsü yoktur Abd nin Iraktaki cikmazida bunu percinlemistir.! yani ticareti bir ülkenin tekeli altinda yönlendirelemez bütün ülkelerin katilimiyla zamanla dengeler yerine oturur ne derece denge saglanir o ayri konu fakat en azindan dünya ülkeleri hizla refaha dogru gider..

Hımm. Peki niye silahlanıyor Avrupa hergeçen gün daha fazla. Niye NATO'nun yanına bir de Avrupa Ordusunu kuruyorlar. Neden NATO'nun genişlemesini destekliyorlar. Şu anda NATO'nun karşısına çıkabilecek herhangi bir askeri güç varmı ? Yani bir yandan silahlanıp. Bir yandan yeni bir Global Ordu kurup. Bir yandan NATO adlı savaş makinesini genişletip güçlendirip. Aynı andada savaşa karşı oluyorlar ve bir daha savaşmayı düşünmüyorlar. Peki BOP'u niye destekliyorlar ? BOP'a niye hazırlanıyor hem daha fazla silahlanarak ve yeni ordular kurarak ?

Bu arada savasa taraf olmayan ülkeler kac savasin icine girmistir.? örnegin Türkiye ,,, kore örnegi irak örnegi,afganistan örnegi bosna örnegi somali örnegi.. sakin biz oraya baris götürüyoruz demeyin.. buda savasin bir sekli degilmi..

birde ekonomik vede silah gücümüz olsa neler neler yapardik öyle degilmi.!! halkimiz savasa hayir diyebilirmiydi diyebiliyormuki kore örnegi önümüzde dururken..

Türkiye'nin başlattığı sebebi olduğu herhangi bir savaş varmı ?

Anlatmak istediğim. Senin "Avrupa Değerleri" dediğin değerler nasıl oluyorsa bunca savaşın, katliamın, iç çatışmanın sebebi ve destekleyicisi oluyor ?

Allah korusun bugün yunanistanla aramiz ciddi sekilde sorun ciksa hepimiz yürümeye haziriz öyle degilmi , kimse sormaz savasmadanda olamazmi diye..!!

Dünyada savasa taraf olmayan ülke varmi.? ve birgün dünyada savaslar bitecekmi dersin. en azindan avrupada bittigini inaniyorum , yoksa dünyada hicmi bir deger kalmadigini düsünüyorsun..

:shuriken: yamyam frankfurt

Dünyada savaşların sebebi, kaynağı, faili olan ülkelere böyle mazeret olurmu ?

"Savaşa Karşı" olan hangi Avrupa devleti. Türkiye'nin veto ettiği yasa gibi bir kararın altına imza atabildi?. Tüm dünyada ben bu savaşa karşıyım imajı çizen Fransa yapabildimi ?

Dostum gerçekten kimi yorumlarına şaşırdım. Gerçekçi bir arkadaşa ait olmasına bu yorumların.

İstersen ben sana bir dahaki yazım için. Son On Yılda, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, çıkardığı, taraf olduğu, desteklediği ve bizzat askerleriyle savaştığı, savaşların, iç çatışmaların bir dökümünü yapayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avrupa'da yükselen ırkçılığa gerçekten çok önemli bir örnek gündemde.

Avrupa'nın göbeğindeki bir ülke ırkı sebeplerden dolayı bölünmenin eşiğinde Belçika.

Belçika Cermen kökenli Flamanlar ve Latin kökenli Valon'lardan oluşan bir ülke. Ülkede demografik yapının %60'ını oluşturan Flamanlar hükümeti kurma görevini iade ettiler ve temsilcileri olan aşırı sağcı lider Yves Leterme, Valonlarla aynı ülkede yaşamak istemediklerini belirterek ayrılık istedi.

Yani düşünebiliryormusun, Avrupa'nın göbeğinde bir ülke. Irk ayrımı sebebiyle ikiye bölünmek üzere. Bir şeyinde altını çizeyim. Avrupa Beyaz Irkçılığı'nın latin kökenliler hakkındaki görüşününün altınız çizmek isterim.

Avrupa'nın göbeğindeki bir ülkede. Vatandaşlar etnik asıllarına göre sınıflandırılıyor ve bu kritere göre iki ayrı ülkeye ayrılmaları gündemde.

Dediğim gibi Avrupa'da yükselen ırkçılık "bir kaç marjinal adamın icraatları" olmanın çok ötesinde ve tehlikeli boyutta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

izlediğim bir belgeselde İspanyolların Boğalara yaptığı işkencelri gösteriyordu.

binlarce çadaş avrupalı büyük heyecanla gelen matador ve boğayı alkışlıyor.

Matador arenaya çıkan boğayı kan kayıbı olması için 3-5 yerinden mızraklıyor heyecan artıyor ,matador başlıyor işkenceye ve hayvan kan kaybından düşecekken kalbine saplanan kılıçla yere yığılıyor,son olarak beynine aldığı kılıç darbesi ile boğa can veriyor .

Ve o Çağdaş ,insan ve hayvan savunucuları avrupalılıar heyecandan çılgına dönüp kendinden geçiyorlar.

boğa güreşleri İspanya’da futbol maçlarından sonra en fazla izlenen yayınlar arasında yer alıyor.

Biz de boyle bi sey olsaydi, kesin Avrupa Birligi yasaklatirdi.

Avrupa nin gobeginde vahset ama gören yok, göran azınlıkların ise yapacağı birşey yok.

İspanyollar genelek olduğundan bu vahşete dur diyemiyorlar...

Türkiyede böyle bir vahşetin olduğunu ve bunun bizim geneleğimizin olduğunu söylediklerini düşünebiliyormusunuz.Yer yerinden oynamazmıydı o zaman.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar Almanya#da veya avrupanin baska bir ülkesinde cikartilan göcmenler yasasi elestirilebilir, yanlislari konusulur ama varsa dogrularinida kabul etmek gerek. Almanya'da ve diger avrupa ülkelerinde yasayan milyonlarca Türkiyeli vatandaslarimiz var, hatta bunlarin arasinda gene binlercesi o ülkelerin vatandasligini almislar. Su bir gercek degilmi, o milyonlarca insanlarimizin büyük bir kisminin egitim düzeyindendolayi kaynaklanan bazi sorunlari var, mesela dil sorunlari. Gene Türkiye'den avrupaya gelin veya damat olarak gidenlerin cogunun egitim düzeyi keza benzer. Bu insanlar dil ögrenemedikleri icin hem kendileri icn hemde ileride dogacak cocuklari icin yararli olamiyorlar. Almanlar yerine keske kendimiz istesek diyorum, oralara gitmeden önce birazda olsa Almanca ögrensek diye. Bunda yanlis ne var??? Ama acikcasi istemiyoruz böyle bir sey.

Baska bir yanlis, AB ülkelerinin vatandaslarina dil bilme sarti kosulamaz, cünki bu AB antlasmasinda var. Ikincisi, Amerika'dan, Hindistan'dan veya Japonya'dan gelen göcmenler vasifli olarak özel davetle getiriliyorlar ve onlarin zaten 3. Dünya ülkelerinin vatandaslari gibi ömür boyu o ülkelerde kalma düsünceside yok. Ayriyeten muhtac oldugun bu vasifli elemanlaradan bizim gibi vasifsiz olanlara getirdigi sarti isterse, o insanlari kaybeder, bunu aciklayan bir Alman milletvekili oldu. Istenilen Almanca zaten sadece günlük hayatta gereken Almanca. Bunu ögrenerek gelsek kötümü olur??? Ha illada sart kosuyorlar o hata diyorsak, neden kendimiz bastan beri yapmadik??? Elimizi vicdanimiza koyalim arkadaslar, ne yapiyorsak kendimiz icín yapiyoruz. Eger avrupa ülkelerinde yasamayi ve yerlesmeyi düsünüyorsak ve su anki durum bunu gösteriyor, o ülkenin tüm nimetlerinden yararlanmak yararimiza olmazmi??? Eger olursa bunu dil bilmeden, egitim örmeden nasil gerceklestirecegiz??? Elestirimizi yaparken konuya AB düsmanligi veya baska tarzdan yaklasirsak dogru olmaz diye düsünüyorum. Biliyorum bazi arkadaslar hemen kizacaklar ve AB savunucusu falan filan diyecekler, ama hicte gerek yok. Dost aci konusur derler. Herkes gercekleri kabul edemez, eden erdemdir. Avrupa ülkelerinde yasayan vatandaslarimizin konumu iyi diyorsak aynen devam edelim, yok kötü diyorsak o zaman gercekci olalim ve öncce kendi hatalarimizi düzeltelim. Bizler ehr zamanki gibi sucu baskalarinda aradigimiz icin gene bulduk suclulari. Neymis simdi evlilik yoluyla Almanya'ya gidilemiyecekmis, yalannnnn. Tek istenilen geleceklerin biraz Almanca ögrenmeleri. Bunu beklemek o gelecek insana nasil bir zarar verir anlamis degilim. Sadece kuru politika yaparak, ne olursa olsun benden istenilen her seye karsi gelirim mantigiyla hareket ederek kimseye faydamiz olmaz. Keske kendimiz dili ögrenseydikte bu Alman'lara bu kanunu cikartacak firsati vermeseydik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gözümüzden kacirdigimiz bir nokta var;Alman anayasasi ikinci dünya harbinden sonra cikartilan ve Almanlardan cok Amerikanin dikte ettirdigi bir anayasadir.Böyle bir anayasanin yapilmasi Almanlarin zaten irkci olan yapilarina karsi bir önlem alma amacini tasimaktaydi.Yani onlari dizginlemeyi öngörüyordu,Muhakkak ki Alman halkini tüm olarak irkci göremeyiz ve diger yanda irkciligi sadece vuran kiran yakanla tanimlayamayiz,irkciligin militan kesimi Almanyada bilinen nazi partilerine üye olanlardir yani bir zamanlarin *SKIN HEAD*denilen kesimidir.Skin Headin anlami dazlak kafadir,bu Alman nazilerinin siyasi simgesiydi.Zamanla bu simge yalin olmaktan cikarilip genisletildi ve simdi bircok simgeler var,simgeler yasak oldugu icin *Nazi sembolleri*naziler kendilerini tanimlayabilmek ve iletisim kurabilmek icin önünde örnegin*NSDP*(yani nasyonal sosyalist Alman partisi)harflerini tasiyan bir kelime yazili Tshirtler giyerler,veya nazi oldugu bilinen firmalarin amblemini tasiyan giysiler giyerler.Bunlar nazilerin militan kesimleridir,birde pasif naziler vardir ki asil sessiz cogunluk bunlardir.Bunlar diger partilerin icersinde olabilecekleri gibi halkin arasinda kamu kuruluslarindada olurlar.Onlarin yabanci düsmani olduklarini ancak onlarla bir sekilde isiniz oldugunda anlasilir.Bu nedenle hernekadar Almanlarin hepsini ayni sinifa sokamazsak bile öemli bir cogunluk yabanci karsitidir.Sadece Almanlara bu agir yükü yüklememiz haksizlik olur cünkü tüm Avrupa böyle bir hastaligin pencesindedir.Turistik geziler tatiller nedeniyle diger ülkelere gitmeleri farkli toplumlarla tanismalari zamanla bu hastaligi bir nebze olsun iyilestirmeye dogru yöneltmissede,asil cekirdek kisim degismeden durmaktadir.

Türk'lere yönelik yasalara gelince;egri oturup dogruyu konusmaliyiz bence.Ama konusurkende hem nalina hemde mihina vurmaliyizki dogruya yaklasalim.Almanya isci alimina baslayinca (ki harpten cikmis tas tas üstünde kalmamis bir ülke ayaklaniyor ve öyle bir atilim yapiyorki kendi iscisi yetmiyor ve disardan isci alimina basliyor,bu takdir edilmesi gereken bir gercektir.Biz bugün hala ekonomi batti batacak kriz falan filan diyip IMF nin kuyrugunda geziniyoruz,Almanlar dünya siralamasinda en baslarda gelen kalkinmis ve sanayisi en güclü ülkelerden biridir,yani bizim gibi türbanla siyaset yapmiyorlar.)ilk olarak Italyadan sonrada Türkiyeden isci seferberligi basladi Almanyaya.Demirel gidin size is kapisi buldum diyordu.Aynen gecenlerde Norvecin isci istemesi ve Bakaninda 100.000 kisi hemen hazirlayabiliriz demesi gibi.

Türkler ayri bir kültür cevresinden gelmektedir,ve genelliklede dinleri Islamdir,bir defa bu iki faktör tüm Avrupa ülkeleri icin bir yüktür eger gercek olarak bakarsak olaya.Ayri kültür ve dine sahip olmak suc degildir ama birde bu kültürü ve dini bulundugun ülkeye empoze etme olayi varki iste Avrupanin problemide buradadir,bunu Avrupada encok kullananlar Naziler ve maalesef Yahudilerdir.Avrüpa toplumuna uyum saglamak asumile olmak degildir,asimile edilmek zorla icnde bulundugu topluma uydurulmak demektir ki Avrupada bunun böyle oldugunu sanmiyorum,Avrupa Türklerden uyum istemektedir ve ne yazikki Avrupaya uyum saglayamayan veya saglamamak icin inat eden tek toplum ise Türklerdir.Bunun nedeninide yine dinde degilde din adamlarinda ve Avrupadaki insanlarimizin büyük kesiminin kirsal kesimden gelmesi olarak verebilirim.Yoksa tabiiki Avrupada o topluma uyum saglamis binlerce insanimiz var onlarinda zaten pek problemleri olmaz cünkü hem gettolasmadan uzaktadirlar hemde sosyal yasama önem verirler.

Almanca bilmek aslinda Almanyada yasayan calisan herkes icin önemlidir ve Almanyanin bunu sart kosmasi aslinda pekte yadirganmamalidir.Sonucta Almanya zorla vatandas yapmiyor insanlari,vatandas olmak isteyenlerden bunu bekliyor.Haklidirda,Türkiyede digmus büyümüs nice insan varki sirf ideolojik nedenlerle Türkce ögrenmemis ögretilmemistir.Bu yanlis birseydir,Almanyada aynidir,Almanlarin Türkce ögrenmeleri gerekmiyor anlasabilmek icin Türklerin Almanca bilmeleri gerekiyor.Türkiyede yasayan Almanlarla ben Türkce konusuyorum.Almanyaya calismak icin giden ve yillarca Almanyada kaldigi halde tek kelime Almanca bilmeyen insanlarimizin var olduguna inanasim gelmiyor bazen,para kazanmaktan baska bir sey düsünmeyen,ama kazanipta dönüs yapmayan,Almanyada kaldigi süre icersinde Türkler disinda baska birisiyle görüsmeyen tanismayan cok insanimiz vardir.

Son olarak diyebilirimki Almanya her ne kadar modern ve insan haklarina saygili bir anayasaya sahipse bile Almanya bir ulus devlettir ve bu ulus devlet temelinden hicbir ödün vermez ve kimsede Almanyayi ulus devlet diye yikmaya calismaz bizdeki gibi.Almanya bi kadar demokratik bir ülke olmasina ragmen hala nazilere göz yummaktadir,gerektiginde nazilerin yaptiklarini basit polisiye suc diye kamuoyuna aktarmaktadir bizdeki gibi ücbes mafia bozuntusu icin ulusalcilara hakaretler yapilmaz Almanyada.Unutmamak lazimki Nazi-irkci olmakla ulusalci olmak arasinda cok büyük farklar vardir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

izlediğim bir belgeselde İspanyolların Boğalara yaptığı işkencelri gösteriyordu.

Matador arenaya çıkan boğayı kan kayıbı olması için 3-5 yerinden mızraklıyor heyecan artıyor ,matador başlıyor işkenceye ve hayvan kan kaybından düşecekken kalbine saplanan kılıçla yere yığılıyor,son olarak beynine aldığı kılıç darbesi ile boğa can veriyor .

Ve o Çağdaş ,insan ve hayvan savunucuları avrupalılıar heyecandan çılgına dönüp kendinden geçiyorlar.

boğa güreşleri İspanya’da futbol maçlarından sonra en fazla izlenen yayınlar arasında yer alıyor.

Avrupa nin gobeginde vahset ama gören yok, göran azınlıkların ise yapacağı birşey yok.

Türkiyede böyle bir vahşetin olduğunu ve bunun bizim geneleğimizin olduğunu söylediklerini düşünebiliyormusunuz.Yer yerinden oynamazmıydı o zaman.

Malesef yanildiginizi söyler isem kizarmisiniz Sayin kaplan-200

Malesef kelimesini yanildiginiz icin kullanmiyorum bu ara da... " Biz de böyle bi sey olsaydi, kesin Avrupa Birligi

yasaklatirdi"....cümlesi icin gecerli.

buraya bi bakin isterseniz..

Ege Bölgesi'nin yaz eğlenceleri arasında yer alan ve hayır işleri amacıyla yıllardır devam eden boğa güreşleri, pazar günü

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde başlıyor.

Sene 2007 ve yıllardır devam eden deniliyor...2008'de iz, bu olay kaldirildimi dersiniz artik..inanmak istiyorum da,

inanamiyorum cünkü..

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Kaplan,ufak tefek protesto sesleri ciksada boga güresleri Ispanya kültürünün bir simgesidir.Türkiye'de Kurban kesimini vahset olarak niteleyenler Ispanya'ya boga güreslerini izlemeye gidiyorlar turist olarak.Türkiye'de kesim tarzina karsi olmama ragmen Kurbanin dini bir vecibe oldugu icin kesilmesine karsi Ispanya'da zevk icin boga güresleri yapilmaktadir,ve o korumasiz hayvanlar binlerce insanin alkislari ile katledilmektedir.Evet kan dökmejk dini bir vecibe icin oldugunda vahset ama spor olunca zevk olmaktadir!

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.