Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bu Kainat Niçin Yaratıldı?

kaybolansehir

Önerilen İletiler

Bu Kainat Niçin Yaratıldı?

Başımızı gökyüzüne çevirip baktığımız zaman ne görüyoruz? Sonsuz bir kainat, sonsuz bir güzellik, sonsuz bir nizam, o kadar büyük bir kainat ki, içerisinde bir yıldızın ışığı diğer bir yıldıza 100 milyon senede bile gidemiyor. Işığın bir saniyede 300 bin km. yol kat ettiğini düşünecek olursak bu ne büyük azamettir Ya Rabbi! Cenab-ı Hak insanlara bir esere bakarak bu eserin sahibi hakkında fikir edinme kabiliyeti vermiştir. Bir resme baktığımız zaman bu resmi yapan kimsenin çocuk mu? Olgun bir insan mı? Sinirli mi? Huzurlu mu? Olduğunu anlamak mümkündür. İşte bunun gibi bu kainata baktığımız zaman en ufak bir yerinde bir aksaklık bulunmayan, bir uyumsuzluk olmayan, şurada da müteahhidin parası yetişmemiş burayı da idare edivermiş sen de bakmayıver kardeşim, denmesine ihtiyaç duyulacak en ufak bir kusur bulunmayan bu kainatın yaratıcısı da elbette her türlü kusurdan münezzeh sonsuz Kemal (Eksiksiz, tamlık, bütün güzel sıfatlarla muttasıf olmak) sahibi olan Rabbimizdir. Dolayısıyla etrafımıza bakındığımız zaman yaratıcımız olan Rabbimizin Kemal sıfatıyla muttasıf olduğunu idrak etmememiz mümkün değildir. Rabbimiz her türlü eksikten, noksandan münezzehtir. Sonsuz Kemal sahibidir.

Bir Hadis-i Kutside Cenab-ı Hak bildirmiştir ki:

"BEN GİZLİ BİR HAZİNE İDİM. BİLİNMEYİ MURADETTİM. BENİ BİLSİNLER DİYE MAHLÜKATI YARATTIM."

Bir yerde çok kıymetli bir hazine olsa, ama onu kimse bilmese; diğer yerde ise bir hazine olsa kendisini bilecek bir kainatı yaratsa ve bilinse elbette ikinci hal birinciye nazaran daha büyük bir "Kemal" ifade eder.

Rabbimiz ise sonsuz Kemal Sahibidir. Hadis-i Kutside de bildirildiği gibi; işte bu yüzden bu kainat yaratılmıştır. Eğer bu kainat yaratılmasaydı Rabbimizin Kemal sıfatında noksanlık olurdu.

Yaratılan bu kainatta cemadat (Cansız cisimler) var; canlı nebatlar, hayvanlar ve insanlar var. İnsan yaratılanın en mükemmeli, en şereflisidir.

Seni aramam için uzağa attın!

Alemi benim, beni kendin için yarattın!

N.F.K.

İNSAN NİÇİN YARATILDI?

İnsanın bütün diğer yaratılanlardan, nebatlardan ve hayvanlardan üstün olmasının temelinde Cenab-ı Hakkın ona verdiği dört önemli meziyet bulunmaktadır.

Bunlar,

1. Doğru ile Yanlışı

2. Güzel ile Çirkini-İyi ile Kötüyü

3. Faydalı ve Zararlıyı

4. Adalet ve Zulmü

ayırabilme meziyetleridir.

Diğer mahlukatta bu kıymetli meziyetler yoktur.

Bunun için bir insan bu meziyetleri ne derece süratle ve isabetle kullanabilirse o insana o derecede akıllı diyoruz.

Bir insan bu 4 temel meziyete ve akıla sahip olunca o insanda iman olur. İnsanı yücelten işte bunlardır: Akıl, iman ve 4 temel meziyet.

Eğer insan gibi mükemmel bir mahluk yaratılmasaydı bu Rabbimizin sonsuz Kemal sıfatına uygun düşmezdi. Çünkü birçok güzellikler yaratılmış ama bunu gören, sezen yok. Bu bir eksiklik olurdu. Ondan dolayı, insanın yaratılması Yüce Rabbimizin sonsuz Kemal sıfatının bir gereğidir.

İNSAN BU DÜNYADA NEDEN İMTİHAN EDİLİYOR?

Rabbimizin Kemal sıfatıyla birlikte bir de Adil sıfatı vardır. İşte bundan dolayı; yani mahlukatın bir çeşidi insanoğluna diğer mahluklardan farklı olarak bu kıymetli meziyetler emanet edilip verilince Adalet gereği insanoğlunun imtihan edilmesi gerekmiştir.

Nitekim bir insanın çok kıymetli ve paha biçilmez bir pırlantası olsa bunu uzak bir yerdeki bir kimseye göndermesi gerekse "Ahmet! Kilerde bir taş var al bunu falanca yerde filanca kimseye götür ver" diyemez. Taş paha biçilmez değerde olduğu için, uzun uzun düşünür, araştırır, en uygun bir kimseyi bulur. Ona uzun uzun tembihatta bulunur."Bu taş çok kıymetlidir, paha biçilmez kıymettedir. Bunu gözünden ayırmayacaksın, yatarken karşına koyacaksın, üstündeki ipek örtüyü açmayacaksın... vs" eğer Ahmet bu tembihatlara dikkat eder, emaneti gönderilmesi icap eden yere sağlam olarak ulaştırırsa ona aferin denir ve bir MÜKAFAT verilir. Yok, eğer bütün bu tembihatlara rağmen taşı kaybeder veya çaldırırsa o zaman da Ahmet'e çok büyük bir ceza verilmesi zaruri olur. Çünkü Adalet böyle gerektirir.

İşte onun için bu kıymetli meziyetlerin kendisine verilmesi dolayısıyla insanoğlu,"Rabbimiz Adil olduğundan" imtihan edilmek mecburiyetindedir.

Biz dünya hayatına, bu imtihan için geliyoruz. İmtihan oluyor ve gidiyoruz.

Tembihatları ciddiye alanlara ne mutlu, tembihatları ciddiye almayanlara ise ne yazık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İNSAN BU DÜNYADA NEDEN İMTİHAN EDİLİYOR?

Rabbimizin Kemal sıfatıyla birlikte bir de Adil sıfatı vardır. İşte bundan dolayı; yani mahlukatın bir çeşidi insanoğluna diğer mahluklardan farklı olarak bu kıymetli meziyetler emanet edilip verilince Adalet gereği insanoğlunun imtihan edilmesi gerekmiştir.

Nitekim bir insanın çok kıymetli ve paha biçilmez bir pırlantası olsa bunu uzak bir yerdeki bir kimseye göndermesi gerekse "Ahmet! Kilerde bir taş var al bunu falanca yerde filanca kimseye götür ver" diyemez. Taş paha biçilmez değerde olduğu için, uzun uzun düşünür, araştırır, en uygun bir kimseyi bulur. Ona uzun uzun tembihatta bulunur."Bu taş çok kıymetlidir, paha biçilmez kıymettedir. Bunu gözünden ayırmayacaksın, yatarken karşına koyacaksın, üstündeki ipek örtüyü açmayacaksın... vs" eğer Ahmet bu tembihatlara dikkat eder, emaneti gönderilmesi icap eden yere sağlam olarak ulaştırırsa ona aferin denir ve bir MÜKAFAT verilir. Yok, eğer bütün bu tembihatlara rağmen taşı kaybeder veya çaldırırsa o zaman da Ahmet'e çok büyük bir ceza verilmesi zaruri olur. Çünkü Adalet böyle gerektirir.

İşte onun için bu kıymetli meziyetlerin kendisine verilmesi dolayısıyla insanoğlu,"Rabbimiz Adil olduğundan" imtihan edilmek mecburiyetindedir.

Biz dünya hayatına, bu imtihan için geliyoruz. İmtihan oluyor ve gidiyoruz.

Tembihatları ciddiye alanlara ne mutlu, tembihatları ciddiye almayanlara ise ne yazık...

o pırlantada allahın ahmette allahın zamanda allahın taşın gideceği yerde allahın geldiği yerde allahın

ve allah için hiçbirşey kıymetli olamaz çünkü onun için yok yoktur yoktan anlamayan var olanın kıymetini bilmez

bir ol demesiyle oluveriyorya herşey bir kıymeti kalmıyor oyüzden allah için kıymetten bahsetmeyelim pek inandırıcı gelmiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kabul etmek zorundayız. yoksa sahip olduğumuz türden bir inançla hiç bir yere varamayız!

Bilgiden başlayalım.

burada bizler onun ontik anlamda var olup olmadığını tartışmayacağız. Tartışılan sadece zihnimizdeki Allahın kendisidir.

Mesela, eğer bilgiden başlayacak olursak, her şeyi sınırsız olarak bilen bir Allah yoktur.

Böyle bir kabul bizim özgürlüğümüzü bir kenara atar. dolayısıyla günah işlediğimizde bütün suç Allaha ait hale gelir ki bu doğr udeğildir. yani her şeyi bilen bir tanrı yoktur.

buradan başlamak istiyorum. Kabul ediyorsanız susmanızyeterlidir.

Saygılarımla...

NOT; Tartışmada cevaplar 15 Ağustos 2005 te tüm hızıyla başlaycaktır. Konunun bir hafta beklemesi gerekmektedir.

görüşmek üzere.

şimdi tartışılan her neyse ne ile tartışacağız "ZİHİN" ile peki zihin ne demek "AKIL" o zaman şu akla geliyor "BİLGİYİ" üreten ne "ZİHİN,AKIL" madem öyle her kimde "ZİHNİ VEYA AKLI GÖSTERSİN" yok eğer kimse bir kanıt ,veri sunamıyorsa boşuna teori üretmesin bu itibarla her şeyi sınırsız olarak bilen "ALLAH" vardır ve İnsanında istediği biçimde özgürlüğü vardır çünkü İnsanda "İRADE" vardır "İYİYİ,KÖTÜYÜ" şeçebilir günah işlediği zaman kişi kendi tercihi (iradi) olarak yapar bu itibarla kimse benim özgürlüğüm sınırlı istediğimi yapamıyorum diyemez'ki her şeyi yaratan,her şeyi sonsuz ilmi ile bilen "ALLAH" kendisini inkar edeni hemen cezalandırırdı demekki insan özgür ama bütün özgürlüklerinde bir bedeli vardır "DİNE VE ALLAH'A" kişi inanmayabilir ve inanmadığı şeyide ispat etmesi gerekir hadi "ALLAH" yok diyen (HAŞA) OLMADIĞINI İSPAT ETSİN" tık yok peki "VARSA VE'Kİ VAR" o zaman yine tık yok bir sürü absürt teori ne oldu başladığı gibi bitti o zaman susmak yeterli. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o pırlantada allahın ahmette allahın zamanda allahın taşın gideceği yerde allahın geldiği yerde allahın

ve allah için hiçbirşey kıymetli olamaz çünkü onun için yok yoktur yoktan anlamayan var olanın kıymetini bilmez

bir ol demesiyle oluveriyorya herşey bir kıymeti kalmıyor oyüzden allah için kıymetten bahsetmeyelim pek inandırıcı gelmiyor

Abraham konunun bu noktasına gelmeden önce kainatın nasıl var olduğu hakkında kendi görüşlerinizle bizi aydınlatırmısınız acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Abraham konunun bu noktasına gelmeden önce kainatın nasıl var olduğu hakkında kendi görüşlerinizle bizi aydınlatırmısınız acaba?

İnsanoğlu bilmediği bilemediği şeyler için ne güzel de uyduruyor hikayeleri.

Evrenin başlangıcı nasıl olmuş?

Elimizde teori, tahmin ve inançtan başka bişey yok ya, ben de ****** bakayım;

Evreni Zeus Yaratmış.

Apollon ona yardım etmiş.

Horus'un da katkısını yatsımayalım.

Horus sonra Allah diye birini yaratmış.

Allah'ı dünyanın başına çoban dikmiş.

Allah Dünyanın üstündeki tahtına oturmuş, dünyada olup bitenleri izliyor.

Kimisine ödül veriyor, kimisinin kafasına taş atıyor, sinirleniyor, köpürüyor, seviniyor, falan flan yapıyor.

Bu masal nasıl?

Bu da fena olmadı.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrenin başlangıcı nasıl olmuş?

Elimizde teori, tahmin ve inançtan başka bişey yok ya, ben de ****** bakayım;

Evreni Zeus Yaratmış.

Apollon ona yardım etmiş.

Horus'un da katkısını yatsımayalım.

Horus sonra Allah diye birini yaratmış.

Allah'ı dünyanın başına çoban dikmiş.

Allah Dünyanın üstündeki tahtına oturmuş, dünyada olup bitenleri izliyor.

Kimisine ödül veriyor, kimisinin kafasına taş atıyor, sinirleniyor, köpürüyor, seviniyor, falan flan yapıyor.

Bu masal nasıl?

Bu da fena olmadı.

Saygılar.

Edebiyat yapacağınıza neden soruma cevap verme zahmetine girmiyorsunuz,sorduğum soru çok basit,dünyanın varlığını nasıl izah edebilirisiniz,buyrun sizi dinliyorum!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Edebiyat yapacağınıza neden soruma cevap verme zahmetine girmiyorsunuz,sorduğum soru çok basit,dünyanın varlığını nasıl izah edebilirisiniz,buyrun sizi dinliyorum!...

Tanrılar çıldırmış filminde uçaktan düşen cola şişesinin ne olduğuna o ilkel insanlar açıklama getiremiyorlardı.Öyle ise bunun tek bir açıklaması vardı. Bu nesne tanrının bir hediyesiydi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevabımı göremediniğz mi?

Yazımın giriş cümlesinde var.

Sonra sevgili katakuta da açıklamış.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrılar çıldırmış filminde uçaktan düşen cola şişesinin ne olduğuna o ilkel insanlar açıklama getiremiyorlardı.Öyle ise bunun tek bir açıklaması vardı. Bu nesne tanrının bir hediyesiydi.

Bana konuyu BİLİMSEL alanda,maddenin varlığını açıklayın dostum,mümkünse kendi görüşleriniz olsun yazacaklarınız,bu şekilde kaçamak cevap verip,cevap veremeyeceğnizi bu kadar çabuk hissettirmeyin.

Cevabımı göremediniğz mi?

Yazımın giriş cümlesinde var.

Sonra sevgili katakuta da açıklamış.

Saygılar.

Yazıpta benim görmediğim noktayı biraz açarmısınız,cahilliğime verin.Katakuta hiç bir şey açıklamadı daha doğrusu açıklayamadı,umarım bu mesajımdan sonra bu konuyu biraz açıklarsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.