İçeriğe atla


Fotoğraf

Çin Süper Bilgisayar Şampiyonluğunu Kimseye Bırakmıyor


Bu başlığa 2 cevap verilmiş

#1 Admin

Admin

  Süper Üye

 • ™ Admin
 • 51.778 İleti

Gönderi Tarihi: 17 Kasım 2015 - 14:50

Çin'in süper bilgisayarı 6'ncı kez birinci oldu

 

Çin'in Tianhe-2 (Samanyolu) adlı süper bilgisayarı, dünyanın en güçlü sistemine sahip bilgisayar ünvanını 2013 yılından beri üst üste 6'ıncı kez korudu.

ABD ve Almanya'daki bilgisayar uzmanlarınca 1993'ten bu yana Haziran ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa hazırlanan dünyanın en hızlı 500 süper Bilgisayarı listesi ''Top 500''de Çin'in süper bilgisayarı, ünvanını kimseye kaptırmadı.

 

tianhe-2-jack-dongarra-pdf.jpg

 

Çin'in Savunma Teknolojileri Ulusal Üniversitesi tarafından tasarlanan ve saniyede 33,86 petaflop (Pflop/s) işlem yapılan bilgisayarı Tienhe-2'nin, saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen ABD yapımı Titan'a göre neredeyse iki kat hız farkı olduğu belirtildi. Petaflop, saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak tanımlanıyor ve dünyanın en hızlı bilgisayarlarının erişebildiği hız birimi olarak ifade ediliyor.

 

Çin medyasına göre, Guangzhou'daki Ulusal Süper Bilgisayar merkezinde yer alan Tianhe-2, malzeme bilimleri, fen bilimleri, atmosferik bilimler, ekonomi ve kirlilikle mücadele gibi alanlarda kullanılıyor.

 

Listede 2013 Haziran'ından beri ilk beşteki sıralama değişmedi. İlk beşteki bilgisayarların çok güçlü ve çok pahalı olduğu, ilk beşe girebilecek yeni bir sistemin belki bir yıl alabileceği ifade edildi.

 

Listede ABD bilgisayarlarının sayısının 231'den 201'e düştüğü, Çin'in ise Sugon, Lenovo ve Inspur'un sistemleriyle listede 109'a çıktığı kaydedildi.

Listede, HP 156 sistemle birinci, Cray, 69 sistemle ikinci, Çin'in Sugon'u ise 49 sistemle üçüncü sırda bulunuyor. IBM ise 45 sistemle dördüncü sırada yer alırken, Lenovo altıncı, Inspur ise sekizinci sırada yer aldı.


facebook.jpg
twitter.png
google-plus.gif
youtubelogo.jpg
turkwiki.gif
İletişim


#2 Arda

Arda

  Genç Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPip
 • 145 İleti

Gönderi Tarihi: 18 Kasım 2015 - 08:21

hem hizi hem de modifiyesi supermis tongue.png islemcisiyle ramlerini gormek te iyi olurdu #3 Evrim

Evrim

  Deneyimli Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPipPip
 • 539 İleti

Gönderi Tarihi: 18 Kasım 2015 - 11:22

ne kadar doğru bir bilgi bilmiyorum ama Tianhe-2 için Intel işlemcilerin satışının Çin'e yasaklandığı söyleniyor. 


ey bir elinde mezarcılar yaratan-bir elinde ebeler koşturan doğa-bu seslenişimiz yanlızca sana-bitmedi daha- sürüyor- ve sürecek!
Cevap ekle