Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KUBİLAY'IN ŞEHİTLİĞİNDEN BU YANA KAÇ KİŞİ KUBİLAY OLDU...

DİPNOT

Önerilen İletiler

.

KUBİLAY'IN ŞEHİTLİĞİNDEN BU YANA KAÇ KİŞİ KUBİLAY OLDU...

Sema Özbilgin söz alarak dedi ki:

''- Türkiye Cumhuriyeti var oldukça ve bayrağımız göklerde dalgalandıkça bu park da Mustafa Yücel Özbilgin adıyla anılacaktır. 17 Mayıs'ta kaybettiğimiz Cumhuriyet ve yargı şehidi Mustafa Yücel Özbilgin Cumhuriyetçi, yurdunu seven, laik ve inançlı bir insandı.''

İki sözcüğün altını çizin:

1- Laik..

2- İnançlı..

Kendisini inançlı sanıp da laik olmayanlar bu ülkeye bilir bilmez en büyük kötülüğü ve ihaneti yapmaya adaydırlar...

Kubilay 'a kıyanlar bunlardır..

Sıvas katliamını yapanlar bunlardır..

Yüksek yargıcımız Özbilgin'i şehit eden de bunlardandır..

Bilmem ki hesabı yapıldı mı?..

Kubilay'ın şehitliğinden bu yana kaç kişi Kubilay oldu?..

Yüksek yargıcımız Mustafa Yücel Özbilgin kaçıncı Kubilay?..

Aydınlanma'nın aydınlığına bağlandıktan sonra karanlığın karanlığına kurban edilen kaç şehidimiz var?..

Bu tarihsel süreç Batı'da, Avrupa'da, Fransa'da, ötekilerde de gülsuyuyla yaşanmamıştır...

Ancak 21'inci yüzyılda yaşadığımızı unutmayalım...

Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin son şehidimiz mi olacaktır?..

Son Kubilay mı olacaktır?...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay'ı katledenler İttihat ve terakkicilerin ta kendileridir.

Pes artık....

Sanıyorum gerçekleri çarpımtmakta ve gerçekleri birilerinin uzantısı ile yorum ve değerlendirme yaparak murit toplama gayreti içinde olan ve kendileri için tarihin karanlık sayflarını bir bir devşirip ak'a çevirme gayretinden başka bir amaç göremiyorum...

Üzülmüyorum inanın...

Sadece ne kadar sinsi olunabileceğinin ve buna karşılık ise bizlerin tarihte olduğu gibi bugünlerde de ne kadar uyanık ve hazır bulunmamız gerektiğini bir kez daha çok iyi anlıyorum...

Eeeyy nizamülmülk...

KUBİLAY OLAYI; 23 Aralık 1930 günü Menemen’de bir grup gericinin gerçekleştirdiği bir eylem ve cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini göstermesi yönünden ibretle anımsanması gereken bir olaydır.

Cumhuriyete başkaldırı niteliğindeki Menemen olayı, tarihimizdeki en acı olaylardan biridir.

Menemen’de asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı acımasızca katledenlerin temsil ettikleri zihniyetin ve günümüzdeki uzantılarının çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fakat Cumhuriyetin felsefesi, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, Türk ulusunun duyarlılığı ve sağduyusu ile kurumlarımızın kararlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına hiçbirzaman ulaşamayacaklardır. ARTIK BUNU DÜNYA ALEM BÖYLE BİLSİN...

_________________________________________________________________________________

İşte Ayaklanmaya başlatan Adam...

seyhesatli5.jpg

ŞEYH ESAT VE YANDAŞLARI: Olay. zamanın Nakşibendi tarikatının lideri Şeyh Esat ve yandaşları tarafından planlanmış ve Menemende uygulamaya konulmuştur. Şeyh Esat’ın Manisa’da Nakşibendi tarikatını yaymakla görevlendirdiği Laz İbrahim’in yönlendirdiği Manisa tarafından gelen, dördünün adı Mehmet ikisinin de Hasan olan yobazlar; 23 Aralık 1930 da sabah namazından sonra camiden aldıkları Yeşil Sancağı yola dikerek silah zoruyla etraflarına adam toplamaya çalışırlar. Katılmak istemeyenlere 70 bin kişilik bir Halife Ordusunun beklediğini ve onların öncü olduklarını belidirler. İstedikleri şeriattır. Karşı çıktıkları Cumhuriyettir, Atatürk ilke ve Devrimleridir...

ANLAŞILDIMI NİZAMÜLMÜLK ARKADAŞ...

LÜTFEN ARTIK GERÇEKLERİ GÖRÜN VE YOBAZLIĞIN KARANLIK TARİHİNİ AKLAMAYA KALKMAYIN...

BU TOPLUM TÜM BU YALANLARA VE OYUNLARA KARŞI SAHİPSİZ DEĞİL...

_________________________________________________________________________________

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet allahuekber naralarıyla halkı galeyana getirip kubilayı öldürenler ittihat ve te4rakkicilerdi(!)

hatta 2 temmuzda benzeri bir olayı yapanlarda Atatürkçülerdi.(!)

dipnot dost ayıp ettin şimdi nakşibendilere laf atmayacaktın onlar bu ülkenin bağımsızlık mücadelesinin

vazgeçilmez neferleridir(!)

BİZ Kİ YANGINLARDAN ÇIKIP GELİRİZ SICAK NAMLULARA DAMLAR TERİMİZ![/size]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay'ı katledenler İttihat ve terakkicilerin ta kendileridir.

Pes artık....

Sanıyorum gerçekleri çarpımtmakta ve gerçekleri birilerinin uzantısı ile yorum ve değerlendirme yaparak murit toplama gayreti içinde olan ve kendileri için tarihin karanlık sayflarını bir bir devşirip ak'a çevirme gayretinden başka bir amaç göremiyorum...

Üzülmüyorum inanın...

Sadece ne kadar sinsi olunabileceğinin ve buna karşılık ise bizlerin tarihte olduğu gibi bugünlerde de ne kadar uyanık ve hazır bulunmamız gerektiğini bir kez daha çok iyi anlıyorum...

Eeeyy nizamülmülk...

KUBİLAY OLAYI; 23 Aralık 1930 günü Menemen’de bir grup gericinin gerçekleştirdiği bir eylem ve cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini göstermesi yönünden ibretle anımsanması gereken bir olaydır.

Cumhuriyete başkaldırı niteliğindeki Menemen olayı, tarihimizdeki en acı olaylardan biridir.

Menemen’de asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı acımasızca katledenlerin temsil ettikleri zihniyetin ve günümüzdeki uzantılarının çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fakat Cumhuriyetin felsefesi, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, Türk ulusunun duyarlılığı ve sağduyusu ile kurumlarımızın kararlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına hiçbirzaman ulaşamayacaklardır. ARTIK BUNU DÜNYA ALEM BÖYLE BİLSİN...

İşte Ayaklanmaya başlatan Adam...

seyhesatli5.jpg

ŞEYH ESAT VE YANDAŞLARI: Olay. zamanın Nakşibendi tarikatının lideri Şeyh Esat ve yandaşları tarafından planlanmış ve Menemende uygulamaya konulmuştur. Şeyh Esat’ın Manisa’da Nakşibendi tarikatını yaymakla görevlendirdiği Laz İbrahim’in yönlendirdiği Manisa tarafından gelen, dördünün adı Mehmet ikisinin de Hasan olan yobazlar; 23 Aralık 1930 da sabah namazından sonra camiden aldıkları Yeşil Sancağı yola dikerek silah zoruyla etraflarına adam toplamaya çalışırlar. Katılmak istemeyenlere 70 bin kişilik bir Halife Ordusunun beklediğini ve onların öncü olduklarını belidirler. İstedikleri şeriattır. Karşı çıktıkları Cumhuriyettir, Atatürk ilke ve Devrimleridir...

ANLAŞILDIMI NİZAMÜLMÜLK ARKADAŞ...

LÜTFEN ARTIK GERÇEKLERİ GÖRÜN VE YOBAZLIĞIN KARANLIK TARİHİNİ AKLAMAYA KALKMAYIN...

BU TOPLUM TÜM BU YALANLARA VE OYUNLARA KARŞI SAHİPSİZ DEĞİL...

evet allahuekber naralarıyla halkı galeyana getirip kubilayı öldürenler ittihat ve te4rakkicilerdi(!)

hatta 2 temmuzda benzeri bir olayı yapanlarda Atatürkçülerdi.(!)

dipnot dost ayıp ettin şimdi nakşibendilere laf atmayacaktın onlar bu ülkenin bağımsızlık mücadelesinin

vazgeçilmez neferleridir(!)

BİZ Kİ YANGINLARDAN ÇIKIP GELİRİZ SICAK NAMLULARA DAMLAR TERİMİZ![/size]

Çok haklısın sevgili commandante...

Onların bağımsızlık mücadele anlayışının yolunun yolu bölücülük kadar tehlikeli bir şekilde bu ülkenin altına dinamit koymak, kemirmek, ve ortaçağ karanlıklarına sürüklemektir...

Peki şöyle bir düşünelim;

Diyelimki din devleti olduk ya da şeriat ile yönetiliyoruz.

Bu toplum refah bulabilecekmi?,

huzuru yakalayabilecekmi?,

sömürü duracakmı?,

ekenomik kalkınma sağlanacakmı?,

Toplumsal dinamikler rahat haraket edebileceklermi?

İnsanlar mutlu olabileceklermi?

Açlık ve yokluğa çare bulunabilecekmi?

Emperyalizme karşı bugünkü olduğu kadar durulabilecekmi?

Türk Kürt kardeşlerimiz bu coğrafyada kardeş Türküleri söyleyebileceklermi?

Savaşla önlenebilecek, kıyımlara dur denilebilecekmi?...

Ne dersiniz...

Sevgi ve umutla kalın... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay cumhuriyet şehiidi kubilay göznuru kubilay cancagızımız..

Yahu Kubilay La sınırlandırmayın bu Ülkede cumhuriyetten bu yana Kaç tane mehmetçik öldü siz hala nerelerde takılı kalmişsiniz..

terör denen ilelete verdiğimiz şehitlerimiz(öğretmenler bebekler emniyet mesublerı siwiller)

sizler hala kalkmiş geçmişi yargılıyorsunuz bırakın paşam yaa geleceğe bakın az..

Ölene hak rahmet etsin hepimiz bu vatan için ölmeye göze almişiz neticede..

şehitler arkasından siyaset yapmak fikirler üretmek ve bunları şehitlerimize lanse etmek hiç birimize yakışmaz ve bunu nerelere kimlere bu şekilde benimsetebiliriz...

SAyGıLAr..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

Ölene hak rahmet etsin hepimiz bu vatan için ölmeye göze almişiz neticede..

şehitler arkasından siyaset yapmak fikirler üretmek ve bunları şehitlerimize lanse etmek hiç birimize yakışmaz ve bunu nerelere kimlere bu şekilde benimsetebiliriz...

....................................................................................................................................................

haklısın tabi şehitlerimize saygısızlık yapmayalım SUSALIM :excl: nasıl olsa ölmüş artık ölenede allah rahmet eder değilmi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görmek istemediğinden dolayıdır fark etmemişsindir..

ben genel olarak konuştum..

genel denince aklıma tüm toplumu kapsadığını düşünüyorum..

İlla Ki devlet yöneticisi diye açik açik yazsamıydım anlaman için KISACA SiYASET yapmak yakışmaz dedim mesajı anlamak isteseydin anlardın..

He Şayet ki sende bu siyasilerle aynı tutum ve tavırları sergiliyorsan lafımı esirgemem..

Anlamadığın içinde seni yargılamam..

ben Çok Üst düzey yetkili gördüm Görsel basında yada gözümle Ölen bir şehidi BAyat iki nutuk atarak uğurlayan sonra rakısından akşam yudum çeken yada skorski ile balık yemeye giden..

her Ş'i Allah'a Havale eetmedim genelde ölen insanlara yada şehitlere allah rahmet etsin dendiği içindir kurduğum cümle yane>>>Allah rahmet eylesin..

Bu demek değildir ki Allaha havale ediyorum..

[seni Kınamak için yazmadım sakın alınmayasın]

SAyGıLAr..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay olayı hakkında bi açıklama yapmak istiyorum.

Sevgili arkadaşlar, ben Kubilay'ın oğlu Vedat Aktuğ ile bizzat görüştüm. Sanırım bir iki yıl önce vefat etti.

Detaya fazla girmemeye çalışacağım. Kendisi Kubilay yani babası öldğünde 18 aylıkmış. Kubilay ise 24 yaşında... Babasının başına gelenleri ortaokula giderken öğrenmiş. (komşular konuşurken)

Ellerinde bir sürü belge varmış ancak ellerinden alınmış ve geri verilmemiş sadece iki resim var ve onu bana da göstermeye çekinmişti önce.

olay mı?

İstanbuldan gelen Nakşıbendi tarikatı,Laz İbrahim olaya mahal vermiş. Manisa'dan emir gelmiş. O sırada Nalıncı ve giritli Mehmetler Manisa 'da bir köyde esrarla alem yapıyorlarmış. Sabaha karşı Menemen e gelmişler. Müftü camiye girmiş ve yeşil bir bayrak açıp dikmiş. 72000 kişi burdan geçecek diyormuş. Olay jandarma kom.a bildirilmiş. Kubilay olaya yerine geldiğinde ona kan istemiyoruz deseler de tartaklamaya başlamışlar. O sırada ayağı kayan Kubilay merdivenlerden düşerken ateş açıyor. Silah sesine gelen 2 bekçi de şehit oluyor orada. Kubilayı ensesinden bağ testeresiyle kesmişler va başını gövdesinden ayırıp dolaşmışlar caddelerde.

olaydan 15 yıl geçinde artık kimse hatırlamaz aramaz sormaz olmuş aileyi. "Hani bu nasıl Atatürkçülük hala tekkeden saltanattan şeyh den bahsediyolar ...." derken gözleri dolmuştu Vedat Beyin.

onunla konuşurken adeta o zaman gittim. annesi çğretmenmiş ama çalışmamış. 1984 de vefat etmiş.

yazık diyorum yazıkkk.

babanızı koyun onun yerine, ya da askere gönderdiğiniz nişanlınızı ya da çocuğunu büyüttüğünüz eşinizi...

bu tarz olaylar olmasın bir daha. İnsana insan gibi bakmayı öğrenelim nolur ki?

Ne mezhebi, ne dini? İnançlı olan önce insan değil mi?

Dinine sahip olman farklı dini ya da mezhebi dışlamayı gerektirir mi ki?

daha fazla yazmaya yüreğim elvermiyor.

Kimsenin canı yanmasın yakılmasın. ne Sivas'ta ne Menemen'de ne de başka yerde

sevdikleriniz ve siz hep mutlu kalın.

sevgiler saygılar arkadaşlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görmek istemediğinden dolayıdır fark etmemişsindir..

ben genel olarak konuştum..

genel denince aklıma tüm toplumu kapsadığını düşünüyorum..

İlla Ki devlet yöneticisi diye açik açik yazsamıydım anlaman için KISACA SiYASET yapmak yakışmaz dedim mesajı anlamak isteseydin anlardın..

He Şayet ki sende bu siyasilerle aynı tutum ve tavırları sergiliyorsan lafımı esirgemem..

Anlamadığın içinde seni yargılamam..

ben Çok Üst düzey yetkili gördüm Görsel basında yada gözümle Ölen bir şehidi BAyat iki nutuk atarak uğurlayan sonra rakısından akşam yudum çeken yada skorski ile balık yemeye giden..

her Ş'i Allah'a Havale eetmedim genelde ölen insanlara yada şehitlere allah rahmet etsin dendiği içindir kurduğum cümle yane>>>Allah rahmet eylesin..

Bu demek değildir ki Allaha havale ediyorum..

[seni Kınamak için yazmadım sakın alınmayasın]

SAyGıLAr..

sevgili jhonywalker anlamak istemediğimden değil gerçekten anlamadığımdan.ayrıca herşeyi allaha havale ediyoruz dememin nedeni allah rahmet eylesin deyip 2 dakika sonra unuttuğumuz içindir direk sana eleştiri değildir.bak gördünmü sende beni anlamamışsın üstüne almışsın. sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.