İçeriğe atla


Fotoğraf

Adobe Fireworks CS4 Araç Kutusu Paneli

adobe fireworks CS4 araç kutusu paneli photoshop

Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 GeceKuşu

GeceKuşu

    Uzman Üye

  • Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 3.709 İleti

Gönderi Tarihi: 28 Aralık 2011 - 16:54

Adobe Fireworks CS4 Araç Kutusu Paneli


Adobe Fireworks CS4 araç kutusu resim düzenleme için kullacağımız araçları üzerinde barındırır.Adobe Fireworks CS4 araç kutusu paneli 6 bölümden oluşur.Bunlar Select, Bitmap, Vector, Web, Colors ve View bölümleridir.
Kullanılan araç simgelerinin yanında aşağıyı gösteren ok başı mevcut ise bu durum görünen simgenin altında başka bir araç simgesi olduğu anlamına gelir.Bu alttaki simgelere ulaşmak için üzerinde aşağıyı gösteren okların bulunduğu simgelerin üzerinde iken farenin sol tuşu basılı tutulmalıdır.Ardından alttaki simgeler görüntüye gelince farenin sol tuşu ile simge seçimi yapılıp araç simgesi kullanıma hazır hale gelir.Aynı zamanda her simgenin üzerine fare işaretçisi ile gelip kısa bir süre bekleyince üzerindeki simgelerin adlarına ulaşabiliriz.Bu simge adlarının yanında parantez içindeki harfler de üzerinde bulunulan simgenin klavye kısayolunu bize göstermektedir.Araç kutusundaki simgelere ulaşmak bu kısayol tuşları da kullanılabilir.
Eğer Adobe Fireworks CS4 araç kutusu paneli ekranda görünmüyor ise Window menüsü altındaki Tools seçeneği işaretlenmelidir ya klavyeden önce Ctrl sonra F2 tuşuna basılmalıdır.Fireworks simge araç kutusunu ekrandan kaldırmak için Window menüsünün altındaki Tools seçeneğine tıklanarak onay işareti kaldırılmalıdır.
Buraya kadar Adobe Fireworks CS4 araç kutusunun bölümleri, araç kutusunun nasıl ekrana getirldiği ve simgelerin altındaki diğer seçeneklerin asıl aktif edilebileceğini öğrendik.Şimdi biraz da Adobe Fireworks CS4 araç kutusu simgelerinin görevleri ve nasıl kullanıldıkları hakkında bilgiler verelim.
adobe-1.jpg Adobe Fireworks CS4 Araç Çubuğu

SELECT (SEÇİM ARAÇLARI)
Pointer-Select_Behind_Tool.jpg
Pointer Tool: Resimleri seçmeye nesne şeçili iken taşıma yapmaya yarar.
Select Behind Tool: Bir nesne veya resmin arkasında bulunan bir alanı ya da nesneyi seçmenizi sağlar.
Subselection Tool: Altta bulunan bir nesne veya resmi seçmek için kullanılır.
Scale-Skew-Distort-Slice_Scaling_Tool.jpg
Scale Tool: Resimlerinizi boyutlandırma ve dikey, yatay, eğik bir şekilde resimlerinizi büyütüp küçültmeye yarayan bir araçtır.
Crop-Export_Area_Tool.jpg
Crop Tool: Seçtiğini alanı kırpıp diğer kısımların silinmesini sağlar.
BİTMAP ARAÇLARI
Marquee-Oval_Marquee_Tool.jpg
Marquee – Oval Marque Tool: Dikdörtgen ve oval seçim alanı oluşturmamızı sağlar.
Slice-Polygon_Slice_Tool.jpg
Lasso Tool – Polygon Lasso Tool:
Lasso Tool ile serbest seçim alanları oluşturabiliriz.Polygon Lasso Tool ile düzgün kenarlı seçim alanları oluşturabiliriz.
Magic Wand tool: Bu araç ile resimdeki veya şekildeki benzer renklere sahip alanları tek tıklama ile seçebilirsiniz.Bu seçim tolerans değerinden etkilenir.Tolerans değerini arttırırsanız daha fazla renkli bölgeyi seçebilirsiniz.Tolerans değeri düşürülürse daha az renkli bölge seçilebilir.
Brush Tool: Fırça aracı ile şekil veya resim üzerinde serbest boyama işlemi gerçekleştirilir.
Kalem: Kalem aracı ile serbest yazı yazıp serbest şekiller çizebiliriz.
Silgi: Silgi aracı ile çizilmiş veya boyanmış bölgeler silinebilir.
Blur-Sharpen-Dodge-Burn-Smudge_Tool.jpg
Blur Tool: Bu araç ve altında yer alan diğer araçlarla resimlere bulanıklaştırma,keskinleştirme,aydınlatma,karartma,yakma ve istediğiniz bölgedeki renkleri ve resimleri yumuşatma işlemleri uygulayabilirsiniz.

Rubber_Stamp-Replace_Color-Red_Eye_Removal_Tool.jpg Rubber Stump Tool: Resmin bir kısmını başka bir yerde aynen oluşturmaya,bir rengi başka bir rekle değiştirmeyi ve kırmızı göz hatalarını giderme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
VECTOR ARAÇLARI
Line Tool: Line tool aracı ile vektörel çizgiler çizebilirsiniz.Düzgün bir doğru için Shift tuşu ile beraber kullanılmalıdır.
Pen-Vector_Path-Redraw_Path_Tool.jpg
Pen Tool: Pen tool aracı ile serbest şekilde yay çizimleri yapılır.
Rectangle-Ellipse-Polygon_Tool.jpg
Rectangle Tool: Bu araç dikdörtgen çizimi yapar.Altında bulunan araç elips yada daire çizme,onun altındakisi ise yıldız,üçgen,beşgen gibi çizimler yapmamızı sağlar.Bu araçların altındaki bölümden de hazır çeşitli şekillerden de faydalanıp şekiller çizebiliriz.
Text Tool: Resim ya da nesne üzerine yazı yazma işlemi için kullanılır.
Freeform-Reshape_Area-Path_Scrubber_Tool.jpg
Freeform Tool: Bu fireworks aracı ile resimde eğme köşeleri serbest şekilde ovalleştirme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.
Knife Tool: Bu araçla ile vektörel bir şekli veya çizimi kesip bölmek için kullanılır.
WEB ARAÇLARI
Rectangle-Circle-Polygon_Hotspot_Tool.jpg
Hotspot Araçları: Bu araç ile resim veya şekil üzerinde link için tıklama alanları(hotspot) oluşturabilirsiniz.

Slice-Polygon_Slice_Tool.jpg Slice Tool: Bu araç ile resmimizi dilimleme işlemini uygulayabiliriz.
Slice ve Hotspotları Göster / Gizle: Bu araç, link bölgelerini(hotspot) ve dilimlenmiş bölümleri gösterip gizlemek için kullanılır.
RENK ARAÇLARI
Eyedropper Tool: Bu araç resim damlalığı olarak yani çalışma alanında ya da ekranın herhangi bir yerinden renk seçimi yapmak için kullanılır.
Paint Bucket: Fireworks CS4 araç kutusundaki bu araç şekillere dolgu rengi vermek için kullanılır.
Gradient Tool: Bu araç resim üzerinde gradient renk geçişleri oluşturmanızı sağlar.
GÖRÜNTÜLEME ARAÇLARI
Bu bölümde ekran görüntüleme formatları arasında geçiş yapma, el ile taşıma işlemleri ve büyütme-küçültme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Bu yazımda sizlere Adobe Fireworks CS4 araç kutusu simgelerinin görevlerinden bahsettim.Bundan sonraki yazılarımda bu simgelerin detaylı kullanımlarını göreceğiz.Şimdiden herkese iyi çalışmalar.

Ek küçük fotoğraflar

  • Lasso-Polygon_Lasso_Tool.jpg
  • Lasso-Polygon_Lasso_Tool.jpg
  • post-2-0-56118200-1325085296.jpg

Herkes Kültürü Kadar Yaşlı,

Bilincinde Olduğu Kadar Olgun,

Öğrenme İsteği Kadar Gençtir...
Cevap ekle