Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Koku - Bir Katilin Hikayesi (2006)

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Koku - Bir Katilin Hikayesi (2006) Perfume: The Story of a Murderer - Le Parfum - Histoire d'un Meurt

Not: Bu film daha önce tanıtılmıştı ama nasıl olmuşsa bulamadım. Galiba hesabı silinen birisi tarafından postalandığından yanlışlıkla silinmiş...

Her neyse gelelim filme. Seyrettiğim güzel filmler listesine giren ve bugün ikinci defa seyrettiğim bu filmi herkese öneriyorum. Bir sene kadar önce ilk defa seyrettiğimde çok sevdiğim filmi daima başıma gelen bir yöntemle bugün tekrar seyrettim. Garip ama 'Dejavu' bana çok olan bir şeydir sanki daha önce yaşadığım bir şey değilde bir başka olayla eşleştirdiğim olaylardır...

Bugün bir arkadaşımın 5 aylık oğluna uzattığım parmağımı yakalayıp burnuna götürdüğünde hemen aklıma gelen bu film, böyle başlıyordu. Yetimhaneye düşen Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) daha küçücük yaşlarda koku duyusunun ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyordu ve böylece ikinci defa seyretmeye karar vermiş ve uygulamıştım. Patrick Suskind'ın en iyi satan kitabından sinemaya uyarlanan bu film tamamen kokuların peşinde koşan genç bir beynin on üçüncü esansı bulmak için uyguladığı akıl almaz yöntemi size doğal bir olaymış gibi anlatacak ve aklınızı bir kez daha zorlayarak kokunun ne demek olduğunu düşündürecektir. Öyleki burnu ile yürüyen bu insanın gerçek olup olmadığını tartışacaksınız. Benden söylemesi kaçırmayın.... Ayrıca Ben Whishaw'un inanılmaz performansına şapka çıkarmayıda unutmayın derim... Dustin Hoffman'da iyi oyunculuğuna bir yeni rol daha eklemiş diyebiliriz...
Yönetmen: Tom Tykwer
Oyuncular: Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Ben Whishaw, Reg Wilson, Sam Douglas, Sara Forestier, Karoline Herfurth, Birgit Minichmayr

post-2-0-33787600-1375124703_thumb.jpg post-2-0-13244300-1375124704_thumb.jpg

Born with an acute sense of smell, Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) resorts to dark deeds in creating a perfume that captures the essence of a woman in this 18th-century thriller based on Patrick Süskind's best-selling novel. The disturbing intensity mounts as Baroque-born Grenouille's obsession to create the ultimate scent moves from innovation to murderous aberration. Alan Rickman co-stars along with Dustin Hoffman as a master perfumer.
Director: Tom Tykwer
Cast: Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Ben Whishaw, Reg Wilson, Sam Douglas, Sara Forestier, Karoline Herfurth, Birgit Minichmayr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu film hakkında daha önce yorum yapmıştım ama madem silinmiş konu yeniden karalayalım birşeyler..

Uzun zaman önce kitabını okumuş çok beğenmiştim birde filmi görelim dedim.Sinemaya giderken size eşlil edecek kişileri iyi seçin çünkü ben muzip kuzenimle gitmek gibi bir gaflette bulundum film boyunca beni koklayıp durdu,eve döndükten sonrada üstüne başına parfüm boca edip "kendimi kızların ortasına atacağım"deyip tüm gecemizi gülme krizi ile geçirtmişti.

Her zamanki gibi burdada kitapla filmi mukayese edince kitap filmden daha kaliteli geliyor,her ne kadar olaylar kitapla benzeşsede oldukça önemli bir detay farklı aksettirilmiş izleyiciye..

Yazar kitapta Jean-Baptiste Grenouille den bahsederken onu bir pislik bir hayvan gibi tasvirliyor (kendi yarattığı karakteri bu kadar aşğılayan bir yazar daha görmedim :) ) yani yazar bu katil ruhlu sapığı yerden yere vuruyor fakaatt filme gelince Jean sanki o cinayetleri işlemek zorundaymış gibi hissediyorsunuz.

Ona acıyor ve merhamet besliyorsunuz ayrıca kitaptaki karakter son derece çirkin ve itici iken filmde masum ve hiçte çirkin olmayan bir tip olarak karşınıza geliyor..

Film sanki kitaba inat Jean-Baptiste Grenouille yi aklamaya çalışıyor mesela yetimhanede çocukların onu boğmaya çalışma sahnesi abartı yetimhanedeki diğer çocuklar ondan tedirgin oluyor ölmesi için üzerine birşeyler atıyorlar ama elleri ile boğmaya çalışmıyorlar..Doğal olarak ilk burda acıma duygunuz körükleniyor

Cinayetleri öyle saf öyle yapılması gereken birşeyler gibi gösteriyorki film bir seri katil size hiçte korkulacak biri gibi gelmiyor..

Benim kitapla benzeştirdiğim en önemli kısım final kısmıydı oldukça başarılı yansıtılmış..

18.yüzyıl Parisi görsel bir şölen gibi,yinede bu filmi en iyilerden biri olarak göstermek mümkün değil bana göre...tabi zevkler tartışılmaz..

İzlemenizi öneriyorum,özellikle kitabı okumuş olanların ilgisini çekecektir..(her ne kadar yazara ihanet edilmişsede)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Sanirim o biri bendim:)

Neyse bari bende yorurumu yapayim.

Aziz denilebilecek birinin nasil katile donustugunu anlatan guzel bir film....Aslinda ona katil demek dogru mu olur?Bence olmaz...Kimseye zarar vermek istemiyordu, sadece o muhtesem kokuya sahip olmak icin kurbanlar veriyordu...

Suheda'ya kitap konusunda katiliyorum,kitap daha guzel..Ve Grenouille bana filmde cok yakisikli gelmisti ;) Ama ne demek lazim...Her yonetmen istedigi sonu getirme ozgurlugune sahip...Herbiri kendi gozleriyle ele alir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.