Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dini Konular Başlığı Altındaki Yazılar Sizi Nasıl Etkiliyor?

BrainSlapper

Dini Konular Başlığı Altındaki Yazılar Sizi Nasıl Etkiliyor?  

36 üye oy verdi

1. 1. Dini Konular Başlığı Altındaki Yazılar Sizi Nasıl Etkiliyor?

• Buradaki yazıları okudukça dinimi daha çok seviyorum ve bağlanıyorum.
      11
    • Buradaki yazıları okuduktan sonra kafam karıştı. Daha çok araştırmaya yöneldim.
      6
    • Buradaki yazıları okuduktan sonra, Tanrı'ya inancım arttı, ancak İslamiyet'e inancım kalmadı.
      3
    • Buradaki yazıları okuduktan sonra Tanrı'ya inancım kalmadı.
      1
    • Zaten dinsizim. Buradaki yazılardan oldukça güzel bilgiler ediniyorum.
      11
    • Buradaki yazıların dini inancıma herhangi bir etkisi olmadı.
      4

Önerilen İletiler

Istisnalari bir tarafa koyarsak, Dini Konular'da yazilanlar carpitmalardan ileri gitmiyor. Dine karsi kullanilan usluplar sevgisizligin, tahammulsuzlugun, kin ve nefretin, muhatabini asagilamanin otesinde bir anlam ifade etmiyor. Birseyler ogretmek, bildigini paylasmak veya insanlari birtakim yanlisliklar konusunda uyarmak gibi amaclardan ziyade tamamen onkabul ve dusmanligin rol oynadigini goruyorum. Acikcasi iyi niyeti yakalamak gercekten cok zor. Tabii yine istisnalari hesaba katmiyorum.

.

.

.

Sonuc: Daha once dinin elestiri getirdigim yonlerinde bile dinin hakli oldugunu bazilari usluplariyla gostermis oldu. Bazilarini okudukca, din hakkinda edindigim elestirisel bilgilerin de boylesi carpitmalar sonucu edinilmis olabilecegini dusunerek bilgi kirliligine donuk daha uyanik davranmaya basladim...

Selam ile..

:clover::clover::clover:

Çok doğru noktalara değinmişsiniz sevgili Restpektif...

Hele bir de yaptıkları çarpıtmaları yüzüne vurduklarımız hiç bir şey olmamış gibi kendini "akılcı" buluyor ya; ahhh ah!!!

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forumun bu bölümünde tez-antitez ile çok sık karşılaşmam dolayısıyla çok güzel bilgiler edindiğimi bununla beraber kendi bilgilerimi yeniden irdeleme şansı bulduğumu söyleyebilirim. Ama yine de şuan için dini görüşümde herhangi bir değişme olduğunu söylemem yanlış olur. Burada çok değişik ve birbirini tamamlayan bilgilerin çok sıklıkla biri biri arkasına verilmesi çok faydalı oluyor benim için. uzun bir süredir foruma göz gezdirmesem de bu bölümden çok faydalandım en azından benim doğru bildiğim şeylerin farklı şekillerde irdelenmesi benim de aynı konuyu araştırıp detaylandırmama neden oldu. Buradaki arkadaşlara bu katkılarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

Gerçekten de akıl akıldan üstündür. Çok zengin bir bölüm. Ama bir tarafı gerçekten bölüme hiç yakışmıyor bana göre o da bazı teist ve ateist arkadaşların her konuyu objektif bir bakış açısıyla irdelemeden din-dinsizlik savaşına çevirmesi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Istisnalari bir tarafa koyarsak, Dini Konular'da yazilanlar carpitmalardan ileri gitmiyor. Dine karsi kullanilan usluplar sevgisizligin, tahammulsuzlugun, kin ve nefretin, muhatabini asagilamanin otesinde bir anlam ifade etmiyor. Birseyler ogretmek, bildigini paylasmak veya insanlari birtakim yanlisliklar konusunda uyarmak gibi amaclardan ziyade tamamen onkabul ve dusmanligin rol oynadigini goruyorum. Acikcasi iyi niyeti yakalamak gercekten cok zor. Tabii yine istisnalari hesaba katmiyorum.

Tartismanin bir adabi vardir. Muhatabini ciddiye almak, onu kucumsemeden konusmak, duygulari incitmemek, yanlisini kabul etme erdemi gibi... Ozellikle bu konudaki yazilar tersi istikamette yol aliyor surekli. Dolayisiyla, benim dusunce veya inancima kapali veya acik sekilde hakaret edeni neden ciddiye alayim ki?! Benim gozumde o kisi art niyetli ve kendisine asla guvenilemeyecek kisidir! Cunku guven duygusu yaklasimlardaki asaletle saglanir. Her agzini actiginda kin ve nefretini ortaya koyan kisiye neden guveneyim?

Guya dindeki sozde sevgisizligi, siddeti, ahlak disi ilkeleri esine az rastlanir bir sevgisizlik, siddet ve gayri ahlaki tavirlarla elestireni neden ciddiye alayim?

Ali'ye Muaviye ile mucadelesinde dini hilelere basvurmasi ogutlenir. O da su essiz sozle cevap verir: "Yasamasi ugruna mucadele ettigim ilkeleri yine bu yolda kurban etmemi nasil beklersiniz?" Ve kendisine karsi Islam'i tahrif ederek savasanlar icin yine der ki: "Sizler Islam'in elbisesini giymissiniz. Ama onu ters giyiyorsunuz!"

Dinle ilgili yazanlarin cogu da aynen yukaridaki ornekte oldugu gibi, muslumanlara Islam'in elbisesini ters giydirmeye calisiyorlar. Carpitarak, Islam'in hukum verme yontemini gozardi edip birkac parcadan hareketle, ayetleri cimbizlayarak konuyu saptiriyorlar. Ne Peygamber'in, ne Islam alimlerinin, ne de cagdas mufessirlerin gorusleri onemli onlar icin. Sadece Kur'an'dan bir ayeti al, butunlukten cikar ve bununla kafalari ne kadar karistirabilirim hesabi yap. O kadar..

Muslumanlari samimiyetsizlikle elestiren daha samimiyetsiz, Kur'an'i sevgisizlikle suclayan daha sevgisiz, kin ve nefret dolu... ve nihayet muslumanlari Islam hakkinda bilgisizlikle suclayan onlardan katbe kat daha bilgisiz olursa, buna ragmen bilgi kirintilariyla cehaletin zirvesinde gezinirlerse ben yazilanlari nasil ciddiye alayim? Hele bildigi halde carpitanlara ne demeli?..

Kimsenin uzerine alinmasina gerek yok. Kimseyle polemige girecek de degilim. Yalniz ortaya konusyorum! Ve diyorum ki son olarak:

Sayet din bu forumda bazilarinin iddia ettigi gibi kotu ise, bu kotulugu dile getiren dusunce sekli ondan daha kotudur!..

Sonuc: Daha once dinin elestiri getirdigim yonlerinde bile dinin hakli oldugunu bazilari usluplariyla gostermis oldu. Bazilarini okudukca, din hakkinda edindigim elestirisel bilgilerin de boylesi carpitmalar sonucu edinilmis olabilecegini dusunerek bilgi kirliligine donuk daha uyanik davranmaya basladim...

Tamamen demogojiden ibaret, müslümanlara çiçek dağıtmaya yönelik bir yazı.

Altına şöyle satırlar da yazsaydın, daha güzel olurdu:

Kavga-dövüş-tartışma olmasın, kelebekler uçabilsin, çocuklar süt içebilsin, menekşeler açabilsin..falan filan.

Daha dokunaklı olurdu.

Altına bir de not düş, Can Dündar'ın ağlamaklı sesi ile okunursa daha etkili olur diye, tamam olurdu.

O zaman sadece müslümanlara değil, herkese çiçek atmış olurdun.

*

Neymiş, neymiş?

"Dini Konular'da yazilanlar carpitmalardan ileri gitmiyor"muş.

Biz çapıtıyorsak, sen düzelt. Meydan sana da açık, bana da.

"Dine karsi kullanilan usluplar sevgisizligin, tahammulsuzlugun, kin ve nefretin, muhatabini asagilamanin otesinde bir anlam ifade etmiyor"muş...

Sen bize bir üslup öğret.

Mesela Muhammed'in tanrı'dan mesaj aldığını iddia eden bir adamdan başka birşey olmadığını, insanları kandırdığını, nasıl nazikçe söyleyebilirim, bunu bana bir öğretiver.

Ve önclikle şunu iyi bil: önkabuller, teslimiyet, sorgusuz inanç dine aittir. Dinlerin özelliği budur.

Burada doğuştan dinsiz insanlar yazmıyor.

Bir zamanlar müslüman olan, anası, babası, akrabaları müslüman olan insanlar yazıyor.

Düşmanlık etmek ayrı şey, yanlışların söylenmesini senin düşmanlık olarak algılaman ayrı şey.

Benim de son sözüm sana şu: Din gibi, tabularla, dogmalarla dolu bir düşünce sisteminde, yanlış'a nasıl yanlış denebilir nazikçe bana onu söyle.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Restpektifin yazısının altını imzalıyorum. Yine çok güzel tespitlerde bulunmuş.

Çok güzel tespitler, dinciler açısındandır.

Yoksa restrektif, "tarafsız görünümü altında dincilik propagandası yapan bir tarz" kullanıyor.

O güzel (!) tespitlerin altına madem imza atıyorsun, o zaman sen de cevap ver.

Muhammed'i peygamber sanan sizlere, Muhammed'in peygamberlik iddia eden bir adamdan başka biri olmadığı nı söylemek hakaret mi, saygısızlık mı?

Allah'tan başka herşeyin put olduğunu söyleyen sizlere, Allah'ın da görünmez bir put olduğunu söylemek, hakaret mi, saygısızlık mı?

Bana bu ve benzeri şeyleri "hakaret olarak algılanmayacak şekilde" söyleme yöntemini bir gösteriver. Müteşekkir kalırız.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel tespitler, dinciler açısındandır.

Yoksa restrektif, "tarafsız görünümü altında dincilik propagandası yapan bir tarz" kullanıyor.

O güzel (!) tespitlerin altına madem imza atıyorsun, o zaman sen de cevap ver.

Muhammed'i peygamber sanan sizlere, Muhammed'in peygamberlik iddia eden bir adamdan başka biri olmadığı nı söylemek hakaret mi, saygısızlık mı?

Allah'tan başka herşeyin put olduğunu söyleyen sizlere, Allah'ın da görünmez bir put olduğunu söylemek, hakaret mi, saygısızlık mı?

Bana bu ve benzeri şeyleri "hakaret olarak algılanmayacak şekilde" söyleme yöntemini bir gösteriver. Müteşekkir kalırız.

Saygılar.

Restpektif düşüncelerini ifade etmiş ben de altını imzalamışım. Düşüncelerini söylemesinde bir sakınca mı var? Yani sen düşüncelerini özgürce ifade edersin ama restpektif ya da Ali 0 1 ifade edemez mi? Amacınızın bir inancı eleştirmekten ziyade bir arkadaşınızın dediği gibi müslüman pataklamak olduğu zaman zaman ağzınızdan kaçıyor. Yani muhataplarınızı bir düşünceye ikna edilecek "insanlar" olarak değil masallara inanan "ahmaklar" olarak görüyorsunuz. Eleştirilen üslup budur.

Örneklerine bakalım.

Bütün o masallarının hepsi cevaplandı.

Uğraştırma beni.

Bilim oku, masal değil.

Saygılar.

Azarlandık.

Sayin restpektif, bati ulkede yasayip boyle dusuncelere sahip olmak garip!

Eger bati hakkinda boyle dusunuyorsaniz, niye batida yasiyorsunuz?

Saygilar,

Celal

Batı düşmanı olduk. Oysa eleştirdiğimiz bir sistemdi.

Bunları buraya alıntılamadan önce keşke biraz okuyup, araştırsaydınız! Yoksa sizin okumaya doymadığınız sadece Kuran mı?

Sadece Kuran okuyan başka bir şey okumayan cahil insanlar olduk.

Aslında "islam ve şiddet" konularını "hıristiyanlık ve şiddet" veya "yahudilik ve şiddet" konusuna döndüren arkadaşlar neticede bir "din ve şiddet" olayını tastikleyerek farkında olmadan teizm canavarının ne olduğunu bizden bile daha iyi ortaya koyuyorlar ama malesef üzerinde durup düşünmek istemiyorlar.

Teizm canavarına inanan. Canavar yani kelimeye bak. Hangi felsefe inanç böyle tanımlanabilir? Ateizm canavarı bööö. Bir zamanlarda komünizm canavarı vardı. Ruslar geliyor kaçıııııın diye halkı korkutuyorlardı Amerika’nın Holywood filmleri. Anlayış aynı anlayış. Komik ve aynı zamanda üzücü.

Sayın Medeni'nin ekleyemediği resim.

Aç kalarak ekmek çalan sekiz yaşındaki bir çocuğun islam usulü cezalandırılması.

Kolu otomobille ezilerek.

Ülke: İran.

Çocuk kolu kopartan arabayla hem de İslami usül. Görülen her kötülüğü İslam’a yamamaya çalışan bir anlayıştı bu. Ama işin acı tarafı ana-babası Müslüman olanların bunları başkalarından alarak İslam’ı ne kadar bil(me)diklerini de göstermeleriydi.

1-Evlatlığının karısına, halasının, teyzesinin ve tüm yakınlarının kadınına kızına "benim olmalı" diye ayet indirten(!) Muhammed, burada da kendine pay çıkartmış diye düşünüyorum.

Karısını üçüncü kez almak isteyen bir gariban peygamberden daha iyisinimi bulacak ?

Öyle değilmidirki o devirdeki tüm cahil insanlar, en ufak sorunlarında o'na gitmekte...

2- Müslüman bayanlar teslimiyetçi olduklarından tabiiki güzel bulacaklar hemde "en güzel". Hatta ne dense kabulleri olacak. Bunları burada yazamıyorum.

İnanç bu şakaya gelmez.

Bu da en bilimselcinin çamur at izi kalsın türünden bir mesajı. Peygambere karşı tam bir hazımsızlık örneği. İspatlamak için ayrıldı bakalım dönecek mi? Bunlar beş dakikada bulduklarım. Daha gezsem neler bulacağım kimbilir?

Hepsi kusura bakma ağır olacak ama hepsi hitlervari, karşıdakinin inancından dolayı ona saldıran. “İslamiyete inanan herkes ruh hastasıdır” türü bir yaklaşımın ürünü. Sizi suçlamıyorum. Çünkü bu bakış açısı çok uzun zamandır ülkemize yerleştirilmeye çalışılan doğu geri, pis, düşünmeyen bir yerdir bunun sebebi de inancından başka bir şey değildir anlayışı. Beyaz batılı adam (ki bununla bir sistemin yöneticilerini kastediyorum) aşağılık kompleksine soktu bizi ve değerlerimizi, bizi biz yapan şeyleri aşağılamayı bir görev bildik.

Nasıl bir üslup kullanacağınızı bilmiyorum. Üslubunuzu kendiniz ayarlayacaksınız. Eminim daha iyi bir yöntemi vardır. Sayın demirefe’nin dediği gibi

Fakat ne olursa olsun, fikirlerimiz zıt kutuplarda da olsa aynı suyu içiyor ve aynı atmosferi soluyoruz. Düşünüyorsak, birlikteyiz. Hepimiz aynı şekilde düşünseydik dünya öyle sıkıcı olurdu ki, tasavvur dahi etmek istemem.

Herkese saygılar...

biraz “relax” lütfen. Ben senin inançlarına saygı duyuyorsam senden de bunu beklerim.

Bu yüzden restpektifin sözlerinin altına imza atıyorum.

Yine saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Restpektif düşüncelerini ifade etmiş ben de altını imzalamışım. Düşüncelerini söylemesinde bir sakınca mı var? Yani sen düşüncelerini özgürce ifade edersin ama restpektif ya da Ali 0 1 ifade edemez mi?

Amacınızın bir inancı eleştirmekten ziyade bir arkadaşınızın dediği gibi müslüman pataklamak olduğu zaman zaman ağzınızdan kaçıyor. Yani muhataplarınızı bir düşünceye ikna edilecek "insanlar" olarak değil masallara inanan "ahmaklar" olarak görüyorsunuz. Eleştirilen üslup budur.

Herkes düşüncesini ifade edebilir. Edecek de.

Ben restpektif'in düşüncesini ifade etmesine birşey dedim mi?

Veya senin onun düşüncesine katılmana?

Tek istediğim, her ikjinizden de, madem bizim işimiz gücümüz İslam'a hakaret etmekmiş, Muhammed'in Tanrı ile ilişkide olduğuna dair iddiasının yalancılık ve düzenbazlık olduğunu nazikçe nasıl ifade edebiliriz, bize bir yöntem göstermenizi istedim.

İstediğim şey bu.

Bunu istememin nedeni de, tabu ve dogma olan hiçbir düşünce ver inanç, eleştiriye açık değildir. Her türlü eleştiriyi hakaret ve saygısızlık olarak görür. Size yöntem sorarak, görmenizi istediğim şey bu gerçektir.

*

Amacımız müslüman pataklamak değil. Zira bugünün müslümanları, yarın burada benim yerime yazacak olan insanlardır.

3-5 sene önce ben senin yerindeydim. islamiyeti savunuyordum.

Buradaki tartışmalar bana, savunduğum şeyin ne kadar boş olduğunu görmemi sağladı.

Şimdi, o gün bana karşı yazan insanların yerini aldım. Bayrak bana geçti.

Yarın da sana veya ali'ye gececek veya başka birine. Neden size dayak atayım ki?

Size ait olmayan, doğuştan sizinle birlikte doğmayan birşeye yapılan eleştirileri kendi şahsınıza algılayıp, dayak yediğinizi hissediyorsanız, buna benim yapabileceğim birşey yok.

Örneklerine bakalım.

Azarlandık.

Orada azarlama yok.

Bilim okuyun diyen şahıs, kendisi masalları sıralamış da, ben ona bilim oku dedim. Mucize sanıp oraya yazdığı şeylerin hepsine cevap yazdığımız için daha önceden, yorma beni diye bir sitemde bulundum.

Sadece Kuran okuyan başka bir şey okumayan cahil insanlar olduk.

Sevgili mukinin soru olarak yönelttiği şey, maalesef bir gerçektir.

Müslümanlar kitap okumazlar. ama Sevgili muki yanlış birşey söylemiş. Müslümanlar Kuran da okumazlar. Burada yanılmış.

Magician'ın kitap okuyor olması, müslümanların %99'unun kitap okumadığı gerçeğini değiştirmiyor. Müslümanların en çok okuduğu kitaplar İslami kitaplardır. Kuran okumazlar ama, Sonuçta İslam ile ilgili şeyler okurlar. Yani sürekli tek kanaldan beslenirler. Bu bir küçümseme değildir. Sadece acı bir gerçeğin ifadesidir. Kesşke müslümanlar en çok okuyan insanlar olsalar.

Bu da en bilimselcinin çamur at izi kalsın türünden bir mesajı. Peygambere karşı tam bir hazımsızlık örneği.

Sevgili Bilimselcinin söylediği herşey Kuran'da var. Kuran'da muhammed düşüncelerini nasıl ifade etmişse, Sevgili bilimselci o davranışları buraya yazmış. O davranışlar hoşuna gitmiyorsa , bilimselci'ye değil, muhammed'e kızacaksın.

Kuran'da Muhammed'in kendisine yakıştırdığı rolü, karakteri sen ona yakıştıramıyorsan bilemem.

Kuran'a itiraz ediyorsan ve hala müslüman olduğunu iddia ediyorsan onu bilemem.

Hepsi kusura bakma ağır olacak ama hepsi hitlervari, karşıdakinin inancından dolayı ona saldıran. “İslamiyete inanan herkes ruh hastasıdır” türü bir yaklaşımın ürünü.

İslamiyete ruh hastalarının inandığını söylemiyoruz.

İslamiyet'in, bu dine inanan insanların ruh sağlığını bozduğunu ileri sürüyoruz ama.

Sizi suçlamıyorum. Çünkü bu bakış açısı çok uzun zamandır ülkemize yerleştirilmeye çalışılan doğu geri, pis, düşünmeyen bir yerdir bunun sebebi de inancından başka bir şey değildir anlayışı. Beyaz batılı adam (ki bununla bir sistemin yöneticilerini kastediyorum) aşağılık kompleksine soktu bizi ve değerlerimizi, bizi biz yapan şeyleri aşağılamayı bir görev bildik.

Belkide hertürlü eleştiriye karşı savunma yapmayı görev edinmişizdir. Bi de bu yönden bakınız.?

Örneğin sen, ben, buradakiler Afrika'ya medeniyetin gitmediği, hala yamyamlık yapılan bir yere gitsek ve onlara insan yemenin çok yanlış birşey olduğunu söylesek, bu davranışımızı nasıl değerlendirirsin?

Oradan birisi çıksa ve dese ki, "insan yemek çok çirkin ve korkunç bir gelenektir diyenler bizi aşağılık kompleksine sokup, bizi ve değerlerimizi, bizi biz yapan şeyleri terketmemizi ve aşağılamamaızı istiyorlar. " diyerek savunmaya geçse haklı olur mu?

Ortadoğu'nun kültüründe, ianancında bir sorun var ki, hem dışarıdan, hem de içeriden bizler eleştiriyoruz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amacımız müslüman pataklamak değil. Zira bugünün müslümanları, yarın burada benim yerime yazacak olan insanlardır.

3-5 sene önce ben senin yerindeydim. islamiyeti savunuyordum.

Buradaki tartışmalar bana, savunduğum şeyin ne kadar boş olduğunu görmemi sağladı.

Şimdi, o gün bana karşı yazan insanların yerini aldım. Bayrak bana geçti.

Yarın da sana veya ali'ye gececek veya başka birine.

Aslında görüşlerinin hiçbirine katılmıyorum, katılmak zorunda da değilim sen de benimkilere. Şunu ifade edeyim: 3-5 sene önce de ben senin yerindeydim. Herşey kendi karşıtına dönüşür diyalektiğin kuralı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında görüşlerinin hiçbirine katılmıyorum, katılmak zorunda da değilim sen de benimkilere. Şunu ifade edeyim: 3-5 sene önce de ben senin yerindeydim. Herşey kendi karşıtına dönüşür diyalektiğin kuralı.

Yerçekimi olan bir yerde su yukarıya doğru akabilirse, sen de ateizmden sonra müslümanlığa geçmişsindir.

Ateist bir insan panteist, budist, taoist olabilir, zira aralarında pek bir fark yok. Ama tutup 6. yüzyıldaki Arap masallarına inanamaz. Bu da maddenin tabiatına aykırı.

Yani senin bir zamanlar ateist olduğuna inanmıyorum. Olsan olsan, Tanrı protestçisi olmuşsundur. Zira tanrı protestçiliği ile ateizmi karıştıran çok insan var: Neden kelebekler uçmuyor, çocuklar niye ölüyor, neden savaşlar oluyor, neden aç insanlar var gibisinden tanıyı protesto eden ve kendini ateist sanan, sonra da birisi üç beş laf edince pişmanlık duyan insanlar var.

Kusura bakma sadece bir tahmin.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Olayı diyalektikle açıklayacaksan eğer; Diyalektiğin kuralı madde üzerine kuruludur. Masallarda diyalektik tanımlama olamaz. Madde kavramı insan tarafından çözümlenmişse masal kavramlarına dönüşemez. Ama maddeci kavramlar, masal kavramlarına dönüşüyorsa henüz çözümlenememiş, özümlenememiş demektir.

Brain Slapper'in söylediği gibi suyun yukarıya doğru akmasına benzetmişsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten dinsizim. Buradaki yazılardan oldukça güzel bilgiler ediniyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.