Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATATÜRK simdi yaşasa solcu mu olurdu sağcı mı yada...?

delibeto

Önerilen İletiler

ÖNCELİKLE DELİBETO VE ANGEL_CARA YA KATILIYORUM.!.!.

Alıntı

Ataturk ne olursa olsun ben solcuyum demezdi ne olursa olsun ben sagciyim da demezdi, o ulkesi icin en iyisini yapan ve soyleyendi, onun goruslerini solculuga ve sagciliga her ne tarafab olursa olsun cekmeyi yanlis buluyorum... O simdi olsaydi, boyle bi dusunceyi yok ederdi, cunku insanlarin dini olur devletlerin dini olmaz, turkiyede sagcilik ve solculuk dinle bagli gidiyor... O bize cumhuriyeti verendir, ne sagcidir ne solcudur, o cumhuriyetcidir, ne seriat devleti olsun istedi ne de sol harekatlari....

Angel_cara ya katılıyorum. Atatürk ne sağcıdır ne solcu hata onu kendi tarafına çekendedir. Birçok kişi Atatürk ün arkasına sığınyor onun adı altında istediğini yapıyor sonrada ben Atatürkçüyüm diye geziniyor. Kısaca Atatürk ne sağcı ne solcudur. Atatürk ülkesinin bölünmesini istemezdi zaten. Tüm solcular Atatürkçüdür ve hiçbir sağcı Atatürkçü diildir diye birşey yok Atatürkçülüğün sağ ve solla ilgisi yok. Atatürkçü olan insan öncelikle bölünmeyi engelleyen Türkiyeyi bir bütün halinde yüksek seviyede yaşatmak isteyendir. sağ ve sol ile ortalığı kargaşaya sokan değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 51
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 3 hafta sonra...
Atatürk tekrar gelcek olsa gecmisteki eksiklerini anlayip su seriatcilarin kökünü kazirdi muhakkak.

Atatürk kalkıp gelse en azından ahiretini kurtarmak için milli görüşcü olurdu.....iletimi alıntı yapan diger vatandaş inanmasaydım yazmazdım oraya emın ol

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu başlığın tümünü okumadım ama gördüğüm kadarıyla amaçsız ve sonuçsuz bir tartışma...

Yapmayın gözünüzü seveyim....

Atatürk gelirse sağcımıymış, solcumuymuş bilmem neciymiş...

Atatürk gelmez arkadaşlar gelmez. O öldü...

Mühim olan yıllar öncesinden gördüğü bugünleri daha iyi hale getirmenin yolalrını aramak.

Mühim olan yapmaya çalıştıklarını tamamlayıcı düşünceler ve faaliyetler geliştirmek.

Mühim olan yeni Atatürk'ler büyütebilmek.

Bunun için de önce onu tanımak ve anlamak gerekiyor diye düşünüyorum...

Yanisi siz bırakın bu tartışmayı da, memleketi öncelikle nasıl içinde bulunduğumuz komik durumdan kurtaracaz (iplerimizi) ve nasıl daha sonra dünyanın önde gelen ülkeleri haline gelebileceğiz? Bunu tartışın derim...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu başlığın tümünü okumadım ama gördüğüm kadarıyla amaçsız ve sonuçsuz bir tartışma...

Mühim olan yıllar öncesinden gördüğü bugünleri daha iyi hale getirmenin yolalrını aramak.

Mühim olan yapmaya çalıştıklarını tamamlayıcı düşünceler ve faaliyetler geliştirmek.

Yanisi siz bırakın bu tartışmayı da, memleketi öncelikle nasıl içinde bulunduğumuz komik durumdan kurtaracaz (iplerimizi) ve nasıl daha sonra dünyanın önde gelen ülkeleri haline gelebileceğiz? Bunu tartışın derim...

Saygılar...

Aslında sanal ortamdaki tartısmaların hepis soucsuz ve amacsız deilmidir..dedigine katılıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında sanal ortamdaki tartısmaların hepis soucsuz ve amacsız deilmidir..dedigine katılıyorum...

Hayır ben öyle düşünmüyorum...

Eğer hepsi sonuçsuz ve amaçsız ise ne diye vaktimizi harcıyoruz burada?

Bunları okuyanlar bilgi edinmiyor mu? Fikir geliştirmiyor mu?

Benim açımdan çok faydalı oluyor.

Size hiç bir katkısı olmuyor mu bu tartışmaların?

Bu da kitlesel iletişim aracçlarından birisi değil midir nihayetinde? Fikirlerin tartışıldığı bir öğrenme aracı?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Atatürk şimdi yaşasaydı solcu mu olurdu sağcımı olurdu diye tartışmanızın amacı nedir?Bu sonuç neye yarayacak ?Atatürk olsaydı siz bu soruyu sormazdınız bana göre.Atatürk ü anlamaya çalışmalı ve ilerlemeye bakmalıyız.Ülkemizin suan ki durumu bana göre hiçte içler açısı bir durumda değilken bizlerin burda bu konuları açması yerine ilerlemek için tartışır halde olmasını isterdim.Atatürk tekrar gelemeyeceğine göre bizler ülkemizi olduğu durumdan kurtarmılayız..Hepinize iyi günler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar...

Merhaba;

Atatürk şimdi yaşasaydı solcu mu olurdu sağcımı olurdu diye tartışmanızın amacı nedir?Bu sonuç neye yarayacak ?Atatürk olsaydı siz bu soruyu sormazdınız bana göre.Atatürk ü anlamaya çalışmalı ve ilerlemeye bakmalıyız.Ülkemizin suan ki durumu bana göre hiçte içler açısı bir durumda değilken bizlerin burda bu konuları açması yerine ilerlemek için tartışır halde olmasını isterdim.Atatürk tekrar gelemeyeceğine göre bizler ülkemizi olduğu durumdan kurtarmılayız..Hepinize iyi günler..

Arkadaşlar, özde bir fikir farklılığımız yok. Ancak bu tartışmanın sürecini giriş-gelişme-sonuç gibi kabul edelim, dediğiniz gibi somut bir sonucu olmayacaktır. Bu tartışmanın sonu doğmayacak çocuğa kefen biçmektir, bu konuda hemfikiriz. Ancaaaaaak;

Arada çıkan fikirleri de tartışmak lazım gelir. Gerici zihniyet çıkıp Cumhuriyet'in ilanından 85, Atatürk'ün ölümünden 70 sene sonra bile bu değerlere dil uzatabilmektedir. Bu takiyyeyi yapan insanlar herşeyin farkındadır, herşey bilinçli yapılmaktadır.

Bu ülkenin İstiklal Mahkemeleri vardı bilirsiniz. Bu mahkemelerde rejim muhalifleri yargılandı. Üzerinden çok zaman geçti hala tartışılır o ayrı. Ancak hala çıkıp, Atatürk olsa milli görüşçü olurdu diyebiliyorlar.

Yahu Atatürk'ten çektiğiniz kadar kimseden çekmediniz ki siz!!! Neyin savunmasındasınız?

Atatürk'ün adına, fikrine, resmine tahammül edemeyen zihniyet bugün size O'nun da kendilerinden olduğunu söyleyebilecek kadar çirkinleşmiştir.

Ayıptır, akıl dışıdır, tartışılmalıdır. Susmak isteyen gidip evinde kendi kendine sussun, başka ihsan istemeyiz.

Bizim bu tiplerle işimiz, görülecek hesabımız var!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Susmaya niyetim olsaydı burda bu yorumları yapmazdım.Atatürk olsaydılarla işler yürümüyor, onu anlamak ,ilerlemek gerekiyor ,savunmak gerekiyor ,oturduğumuz yerden konuşmak kâr etmiyor. Biri çıkıyor yok öyleydi yok böyleydi sinir oluyorum bu tip şeylere sinir oluyorummm..Nedir yaa Şu hale bakın bir ya artık gözleriniz açınnn açın açın ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Susmaya niyetim olsaydı burda bu yorumları yapmazdım.Atatürk olsaydılarla işler yürümüyor, onu anlamak ,ilerlemek gerekiyor ,savunmak gerekiyor ,oturduğumuz yerden konuşmak kâr etmiyor. Biri çıkıyor yok öyleydi yok böyleydi sinir oluyorum bu tip şeylere sinir oluyorummm..Nedir yaa Şu hale bakın bir ya artık gözleriniz açınnn açın açın ...

İyice kabak tadı verdiniz ancak işin mantığını açıklayabilmek için biraz daha yazacağım. Derdimiz olsaydılarla değil, hala çözemediniz. Derdimiz söze "olsaydı" diye başlayıp, bunu ideolojilerine alet edenlerle.

Gözünü açacak biri varsa biz değiliz.

Bir aynaya bakın en iyisi. Sinir olmayı da ihmal etmeyin tabii ki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ona atıfta bulunarak onun adına yaptığımız eleştirilerimizde ve işlerimizde bugün Mustafa Kemal olsaydı ne düşünürdü,ne yapardı acaba?

Muasır medeniyet seviyesine ulaşamadığımız için sitem eder miydi?Bunun sebebi olarak kimi suçlu bulurdu?

CHP'nin kendisini en iyi şekilde temsil ettiğini düşünüp onlara teşekkür eder miydi?

Türban yasasının ilkelerine ters düştüğünü söyleyip ''Türbanla üniversiteye kimse giremez!''der miydi?

Bu noktada CHP'nin mücadelesini,rektörlerin mücadelesini takdirle karşılar mıydı?

AKP'nin gerici zihniyete sahip bir parti olduğunu düşünüp kapatır mıydı acaba?

Darbelerle ilgili doğru düşünmüşsünüz,iyi yapmışsınız ben de olsam yapardım der miydi?

AB yolundaki durumumuza bakıp bunlar bizi bölmek istiyor düşüncesiyle AB'ye rest çeker miydi?

Devletçilik ilkesinin artık uygulanmadığını görüp üzülür müydü,özelleştirmelere zinhar izin vermez miydi,tekrar devlet eliyle kalkınma planını mı uygular dı?

Üniversitelerimizin bilim üretemediğini görünce ve bu zamana kadar da kendi adına yönetilip fikirlerinin bekçiliğini yapanlara bugünkü durumundan dolayı teşekkür eder miydi?YÖK sistemini iyi bulmuşsunuz der miy di?

Üniversite kapısında bekleyen bir milyon altı yüz bin gence ne derdi,onlar için ne yapar dı?

Bugün kendi adına konuşanlara,iş yapanlara evet ben de böyle düşünüyorum beni iyi anlamışsınız der miydi?

Gelir adaletsizliğini,barakalarda yaşayanları,çocuğuna elbise alamayanları görünce kime kızardı acaba?

Her kullandığımız ürünün yabancı marka,konuştuğumuz Türkçenin İngilizce kelimelerle hakimiyet altına alındığını görse ne yapardı kime kızardı?Meclise,parlemanto;milletvekiline parlementer şeklinde seslenir miydi?

Türban konusunda ayeti yorumlayıp yanlış inanıyorsunuz,o ayette türban yok deyip sizi kullanıyorlar der miydi?

ABD'nin Irak'a girmesine izin verir miydi ya da buna nasıl engel olurdu?PKK'yı nasıl bitirirdi?Güneydoğu için ne düşünür ne yapar dı?

Kuzey Irak operasyonunda ABD'yle işbirliği yapar mıydı,yapmazsa ABD de operasyona izin vermezse ABD'ye rağmen oraya girer miydi?

Şeriat tehlikesinin hat safhada olduğuna kanaat getirip ne yapardı acaba?Dini yayın yapan gazeteleri,kanalları,Fethullah Gülen'in okullarını kapatır mıydı?İrtica tehlikesini görüp imamhatipleri iyi ki kapatmışsınız deyip kapatanlara teşekkür eder miy di?

Bir mitingde Lenin'le birlikte posterini görse ne düşünür dü acaba?

CHP'nin niçin tek başına iktidara gelemediğini CHP'ye sorar mıydı, yoksa halka mı niçin CHP'ye oy vermiyorsunuz derdi?

Bütün bunlardan sonra Türk milletine ne derdi?

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Derdimiz olsaydılarla değil, hala çözemediniz. Derdimiz söze "olsaydı" diye başlayıp, bunu ideolojilerine alet edenlerle.

Taylan abi, söylediklerinlerinle birlikte yazıları tekrar okudum da, hak vermemek mümkün değil...

Haklısın... Bunu alet edenlerde her yerde tartışmak lazım...

Saygılar ve sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden yazdıklarımda farklı anlaşıldım ..Bu konuya tepkimi gösterdim dediğinize zaten katılanlar arasında yer alırken yazdığımı neden farklı algılamanızı sağladım bunu anlamış değilim...Farklı düşünenleri her zaman susturmaya çalışacağım onlar ön plana çıkmaya çalışsalarda neyse iyi akşamlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biri çıkıyor yok öyleydi yok böyleydi sinir oluyorum bu tip şeylere sinir oluyorummm..Nedir yaa Şu hale bakın bir ya artık gözleriniz açınnn açın açın ...

Neden yazdıklarımda farklı anlaşıldım ..Bu konuya tepkimi gösterdim dediğinize zaten katılanlar arasında yer alırken yazdığımı neden farklı algılamanızı sağladım bunu anlamış değilim...Farklı düşünenleri her zaman susturmaya çalışacağım onlar ön plana çıkmaya çalışsalarda neyse iyi akşamlar..

Yazışmalar sırasında mümkün olduğunca olayları kişiselleştirmekten uzak kalmaya, fikirleri ön planda tutmaya çalışıyorum. Haa bunu her zaman beceremediğim de oluyor. İşte size örnek;

Siz başkalarının fikirlerini "yok öyleydi yok böyleydi sinir oluyorum bu tip şeylere sinir oluyorummm" diyerek basite ingirgeyip, "şu hale bakın bir ya artık gözleriniz açınnn açın açın" diyerek de yol gösterirseniz az biraz ayıp olur. Bu üslubun hakkını da veririm ben, artık kişisel olurmuş olsun. Nereye giderse de gitsin.

Benimle/bizimle aynı fikirde olduğunuzu bu şekilde mi ifade edersiniz siz?

Döverek ve söverek sevengillerden misiniz yoksa?

Bir marjinallik var ama nerede ve nasıl, zamanla çözeriz artık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Attaürk yaşasaydı şimdi ne sagcı nede solcu olurdu..Milli görüşcü olurdu....

Ezberinizde iyi kalmış,birzamanlar Erbakan hocanızda aynısını söylemişti. Ama şu konuya dikkatinizi çekmek isterdim,izleyin ve gerçekleri görün.

http://www.turkish-media.com/forum/topic/99223-ataturk-ve-din/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 yıl sonra...

Atatürk sağcı veya solcu değildi. Çünkü sağ ve solu birbirinden ayıran tek etken ekonomidir. Yani bir solcu dindar da olabilir, milliyetçide olabilir. Aynı şekilde bunun tersini sağda da görebiliriz. Şimdi Atatürk'e solcu derken siz neyi kast ediyorsunuz. Atatürk anarşist midir? Bunu mu demek istiyorsunuz?
Yoksa komünist midir? Bu mu ? İkisi de değil. 
M.Kemal bir konuşmasında devlet yapısından ''devlet sosyalizmi'' diye bahsetmiştir.
Burda devletin topluma eşit davranması gerektiği kanaatindedir.
O dönem birçok fabrika ile halkın işçi sınıfının çalışmasını ve devlete kazandırmasını sağlamıştır.
Burda ki amaç savaştan yeni çıkan devletin gelir seviyesini yükseltmesidir.

Atatük'ün amacı siyaset değil ekonomik çıkardır.

Fakir ve geri kalmış bir ülke gelişimini tamamlamadan liberal ekonomiye geçiş yaparsa büyük ekonomi devlerine lokma olur.
Atatürk sol ekonomiyle gelişmini sağlayıp, gelişimini tamamlayınca liberal ekonomiye geçişi planlamıştır, ancak ömrü yetmediği ve onu anlayabilen olmadığı için bu gerçekleşememiştir. Gelişmeden liberal ekonomiye geçiş yapılmıştır ve sonuçları ortadadır.

Solun aşırısında da sağın aşırısında da insanların gözüne bir perde iner ve ülkenin gelişimi imkânsızlaşır. Solun aşırısında komünizm ve anarşi vardır. Bu sistemlerde akıllarda sürekli özgürlük vardır ama körü körüne bu fikrin peşinden gidilirken kaybedilenler görülmez. Özgürlük olsun çamurdan olsun derken özgürlük adı altında ülkede yaşanan karışıklıklar engellenemez.

Sağın aşırısında din, millet gibi tabu konuların peşinden öylesine körlemesine gidilir ki dinle, milletle alakalı olsun da çamurdan olsun denilir. Gözler bu kavramlarla kör olmuşken ülkede yaşanan gelişmeler takip edilmez ve ülkede her türlü yıkıcı faaliyetin yaşanması için müthiş bir atmosfer oluşur. Hitler ırk ve millet kavramıyla gözleri öylesine kör etmişti ki toplumun kendi içerisinde bölündüğünü fark edemedi ve devleti bölündü, ordusu yok oldu

bakınız solcuda değildir. Sağcıda.

6 şubat 1921
"Komünizm içtimai bir meseledir. Memleketimizin hali, memleketimizin içtimai şeraiti, dini ve milli ananelerinin kuvvetli, Rusya'daki komünizmin bizce tatbikine müsait olmadığı kanaatini teyit eder bir mahiyettedir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, C. III, 2. Baskı, s.20)

2 kasım 1922

"Şurası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşevizim ne de komünist; ne biri ne diğeri olamayız. Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir." (Ag.e, c .3, 2. Baskı, s. 20)

"Bolşeviklere gelince, bizim memleketimizde bu doktrinin hiçbir şekilde bir yeri olamaz. Dinimiz, adetlerimiz ve aynı zamanda sosyal bünyemiz tamamiyle böyle bir fikrin yerleşmesine müsait değildir. Türkiye'de ne büyük kapitalistler, ne de milyonlarca zanaatkar ve işçi vardır. Diğer taraftan zirai bir problemimiz yoktur. Son olarak, sosyal bakımdan dini prensiplerimiz bolşevizmi benimsemekten bizi uzak tutmaktadır." (Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri, IV., 1917-1938, Ankara, 1964, s.78)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 6 ay sonra...

kemalizmin merkezinde halk çıkarı ve ilerlemecilik bulunur. yani kemalizm ne sağcılıktır, ne de solculuktur. dolayısıyla solcu olduğunu iddia edenler de sağcı olduğunu iddia edenler de tam anlamıyla kemalizmi sevemezler. amaç siyaset değil halkın ekonomik çıkarı ve devletin ilerleyerek devamıdır. solcular aşırı özgürlük talebine cevap alamayacağı için, sağcılar da az paraya çok iş yaptıracak adam bulamayacakları için kemalizmi sevmezler.

kemalizm öylesine kapsamlıdır ki kemalizmin kapsamından çıkıldığında sağda muhafazakârlık ve faşizm, solda da komünizm ve anarşizm kalmaktadır. yani bu eksenden çıkınca ülkenin ilerleme olasılığı tamamıyla ortadan kalkmaktadır. dolayısıyla dünyadaki türkiye düşmanlarının her yolla kemalizmi ortadan kaldırmak istemesinin sebebi budur. kemalizm kalkarsa geriye aşırı uçlarda sürüklenen bir devlet kalır ki bu devleti nereye çekerseniz oraya sürükleyebilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.