Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ermeni meselesi

Unarm

Önerilen İletiler

sorun dünyaya at gözlükleriyle bakmak,sorun kuru kuruya herşeye itaat etmek.sizin yaptığınız olağanüstü güvenlik önlemleriyle donanmış olan eve girmemiş olmanıza rağmen yanlış anlaşılmalar sonucu,meşhur olmak adına evet bu eve ben girdim,hırsızlığı ben yaptım demeye benziyor.kusura bakmayın ama yapılan şey doğru bile olsa ben yapmadığım şeyi yaptım demem.sorun bu.bu sorunu ortaya atanların da istediği bu.bu oyuna gelmeyiniz.ısrarla soruyorum

.soykırım ne demek söyler misiniz.

http://www.devletarsivleri.gov.tr/kitap/resim/2/34.pdf

http://www.devletarsivleri.gov.tr/kitap/resim/2/35.pdf

osmanlı devlet arşivlerindeki kanıtlara bakarak soykırım olmadığını anlayabilirsiniz.tabi önce soykırımın kelime anlamını bilmek gerekiyor.

osmanlıca bilmenize gerek yok aslını kaybetmeden türkçeye çevrilmişi de var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte tartıştığtmız şey bu.Neden kabullenmediğimiz.Naziler Yahudi soykırımını yaptı ve bunu saklamıyorlar.Bu apaçık ortada ve kanıtlanmış bir olay.Sorun meydan okuyamamamız.Evet biz bunu yaptık aynı aptalığı başka bir millet yaparsa gene yaparız diyebilmek.Gerekirse biz bu ülke için bu dünyayı yakarız diyebilmek.sorun ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE''diyebilmek.

2653[/snapback]

Olmayan birşey kabullenemez !

Arşivlere göre tüm ermenilerin sayısı o dönemde 1.100 -200 bin civarında.(Ki bunlar öldürülmedi çoğunluğu zorunlu göç ettirildi.)

Ermeniler 1.5 milyon vatandaşının öldüğünü söylüyor.

Yani nufusundan daha fazlası : ).Gerçekten komik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın arkadaşlar size kulakklarımla duyduğum bir olay anlatacağım.Bir arkadaşımın dedesi kurtuluş savaşı gazisi TÜRK bana savaş sırasında bir ahır da diri diri 20 ermeniyi yaktıklarını anlattı.Şimdi size bir soru soracağım nazilerin yahudilere yaptığı soykırım mıydı değilmiydi?Bunu benim için bi cevaplarmısınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahudilere yapılan elbette bir soykırımdı.pekisiz söylermisiniz,20 ermeninin yanında kaç bin türk sadece öldürülmemiş işkencelere maruz bırakılmış.siz bir de bunları dinleyin.dünyanın her yerinbde birileri birilerini bir şeyler yüzünden öldürüyor o zaman bunların hepsine soykırımmı diyeceğiz.

kanıt istiyorum herkes birşeyler söylüyor.90 yılda yüzlerce türklere ait toplu mezara karşılık kaç tane ermeni toplu mezarı çıktı.hiç mi tv izlemiyorsunuz,daha geçen yaz trtde kazı ekibiyle röpörtaj yapıldı.söyledikleri dehşet vericiydi.biraz da başka dedelerimizidinleyin bakalım onlar size neler anlatacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizinle anlaşamdığımız bir nokta var.İlk olarak ben şunu söylemek istiyorum üstüne basa basa ermenile yapılan hiç bir şeyden rahatsız değilim.Bunun adı ister katliam olsun ister soykırım olsun.Burda 20 ermeni yada 1000 ermenide söz konusu değil.Söz konusu olan asker sivil çoluk çocuk demeden insanların öldürülmesi.Söylermisiniz bana dünya üzerinde hala yahudi varsa nazilerin yaptıklarını nasıl soykırım olarak nitelendirebiliyorsunuz?Eğer yapılan olayda önemli olan eylem değil niyetse sokırım yapıldığını benim kanıtlayamadığım gibi sizde yapılmadığını kanıtlayamazsınız.Bu arada türk medyasınada fazla kulak asmayın Türkiye'de medya olayları nasıl işine geliyorsa öyle aktarı.Üç gün önce bir gazetelerde bir haber vardı bilmem sizin haberiniz varmı?Hani şu ermeni kilisesi ile ilgili.O gazetede o haberin başlığı 'ERMENİ VAKFINA ŞOK' diye geçilmiş.Görünüşe göre medyamız ermeni tarafına geçmiş gibi.Nedersiniz

SAYGILARIMLA...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

medyanın ne dediği beni ilgilendirmiyor.ben bilimsel gerçeklerle hareket ediyorum.yapılan kazı sonucunda türklere ait toplu mezarlar bulundu ve belki de daha yüzlercesi bulunmayı bekliyor.medya bu gerçeği de işine geldiği gibi yorumlayacak değil hehalde.dün akşam ceviz kabuğunda ermeni asıllı bir tür hristiyan din görevlisi vardı.izledini mi bilmiyorum?bu toplu mezarların ermenilkere ait olabileceğini söylüyor.yahu bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir geröek sen bunu bile kabul atmezsen neyi kabul edeceksin.karşımızdaki zihniyet bu.

kazanacağını bilen bir pehlivan er meydanından kaçar mı?ermeniler kaçıyor hem de her seferinde.ermeni siyasilerine gelin bu konuyu bilimsel gerçeklerle aydınlığa kavuşturalım dedik.yok dediler.amaçlarına ulaşmak için kirli yolları kullanmaktan başka birşey düşünmüyorlar.avrupanı,abdnin baskısıyla bize de bu soykırım yalanını kabul ettireceklerini sanıyorlar.siz de durmuş,biz soykırım yaptık diyorsunuz.boş lafla tarih yürümez.gerçeği konuşacak ve ispat edeceksiniz.evet siz ispat edcemezsiniz ama ben ederim.verdiğim devlet arşivleri sitesine girdiniz mi acaba?ben konuşuyorum ama söylediklerimi bir temele dayandırarak.önce somut gerçeklerle hareket ediyorum sonra kalbimle.kanıtsa kanıt diyorum.ermenilern dayanağı olan belgelerin sahte olduğunu kanıtlayalı yıllar oluyor.niçin er meydanından kaçtıklarını sanıyorsunuz?biraz bilimsel düşünün lütfen körü körüne inanmayın söylenenlere.

gelelim yahudilere.2.dünya savaşı öncesindeki yahudi sayısı belli ,öldürülen belli,sağ kalan belli.sizse hala yahudi olması doğal değik mi?size doğal olmayan birşey söyliyeyi.tehcirden önce osmanlı toprağında 1.5milyon ermeni bile yoktu ama öldürülen sayı 1.5 şimdi bakıyorum sadece türkiyedekji ermeni sayısı 30bini aşkın.bunlar gökten zembille mi indiler.amaç belli toprak ve tazminat her artan kelle para demek.yalan üzerine yalan söyleyerek gerçekleri örtemezsiniz.gün gelir gerçek dikiliverir karşınıza.

eğer belgeler bile kabul edilmeyecekse söyler misiniz ermenilerin kişsel görüşlerne mi kalacak koca türk tarihini yorumlamak?belge diyorum belge.somut bir gerçek..........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya kusura bakmayın ama sizin hangi bilimselikten bahsediğinizi anlayamadım.Tarihte bildiğim kadarıyla deneylerden sadece karbon 14 deneyi kullanılıyor.Buda eserlerin yaşını tespit etmede kullanılıyor.Size soruyorum bu toplu mezarlardean çıkan cesetlere otosi yapılarak mı kanıtlandı bu mezarlardan çıkanların türk olduğu?Ne zamandan beri otopsi ile cesetlerin ırkı tespit ediliyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilimsellik derken belgelerden bahsediyorum sahte olmayan belgelerden.laf çarpıtmaya kalkmayın.bugün osmanlı arşivlerinde binlerce belge var ermeni meselesiyle ilgili.o zamanki kaynaklardan nerede toplu mezar olduğunu ve kime ait olduğunu anlayabiliyoruz.ayrıca bunların yüzlerce de canlı tanığı var.siz hiç inanıyor musunuz.o toplu mezarlar ermenilere ait olacak ama onlar soykırımı sahte belgelerle kanıtlamaya çalışacak.

hemen işin kolayına kaçıyorsunuz.nerde bir toplu mezar var bunlar ermenilere ait.bu kadar basit mi?soykırım olduğunu siz idda ediyorsunuz ben de kanıt diyorum.siz kanıtlayın ermenilere ait olduğunu.ama merak etmeyin ben size kanıtlayacağım o toplu mezarların kime ait olduğunu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Bakın arkadaşlar size kulakklarımla duyduğum bir olay anlatacağım.Bir arkadaşımın dedesi kurtuluş savaşı gazisi TÜRK bana savaş sırasında bir ahır da diri diri 20 ermeniyi yaktıklarını anlattı.Şimdi size bir soru soracağım nazilerin yahudilere yaptığı soykırım mıydı değilmiydi?Bunu benim için bi cevaplarmısınız?

2734[/snapback]

Degerli fosil,

bu duydugun olay,bence cok aci bisey!

Ama asil önemli noktayi unutmussun sanirim....

bu olay Devletin bi emiri üzerine mi uygulanmis, yoksa kendini bilmez bir kac kisiden mi?????

Soykirimi bi milleti yok etme amciyla yapilan bi vahset, ama icharbi esanisnda katledilen binlerce insan(ister Türk,ister Ermeni) soykirimina mi ugramistir????

peki farz edelimki Türkiye bi soyukirim pesindeydi o zamlarda(ki bu sadece bi varsayim!!), niye Ermeniler niye Lazlar, Abhazalar, Kürtler, Cerkezler, veya diger topluluklar yok edilmeye calisilmamis?????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BElge niyetine kullanabilecekseniz işte size hürriyet gazetesinden bi alıntı..

1915’teki trajedi işte bu tehcir kanunuyla başladı

Osmanlı'nın "millet-isadıka" (sadık millet) diye nitelediği Ermeniler, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Ruslarla işbirliği yapan milliyetçi Ermeni çetelerini destekleyebilecekleri gerekçesiyle Anadolu'

Hürriyet, son günlerde çok fazla tartışılan Ermeni sorununun üstündeki sis perdesini kaldırıyor. Hürriyet, Ermeni sorununun üstündeki sis perdesini kaldırıyor. Herkesin üzerinde tartıştığı Tehcir Kanunu nedir, amacı neydi, nasıl ve kimlere uygulandı? Tehcir kararı alındığı sırada Osmanlı Devleti hangi siyasal ve askeri koşulların baskısı altındaydı? Tehcir edilenler, nereye ve hangi şartlarda gönderildi?

Gönderilen insanların ne kadarı yerine ulaşabildi, ne kadarı yollarda öldü veya öldürüldü? Tehcir ve sonrası hakkındaki temel görüş ayrılıkları nelerdir? Tarihçiler, diplomatlar ve Türkiye Ermenileri 1915’i tartışıyor.

23 Ocak 1913’te o ünlü Babıáli Baskını ile iktidarı yeniden ele geçiren İttihat-Terakki yönetimi, Balkan bozgununun acısını hiç değilse bir miktar hafifletmek için askeri tedbirler almaya başladı. Yönetimdeki Talat, Enver ve Camal Paşaların Almanlar’a yönelik sempatisi, yeni hükümetin politikasının da esası olacaktı.

Enver Paşa, Almanlar safında girilecek savaşın en azından Turan hayallerini gerçekleştirmeye yardım edeceğini düşünüyordu. Osmanlı Devleti, 20 Temmuz 1914’te tarafsızlığını ilan ettiği halde, İngiliz gemilerinin kovaladığı ‘Goeben’ ve ‘Breslau’ adlı iki Alman zırhlısı, Enver Paşa’nın izniyle Türk kara sularına girecekti.

İtilaf Devletleri’nin protestoları karşısında ise bu iki zırhlının Osmanlı Devleti tarafından satın alındığı duyurulacak, ‘Yavuz’ ve ‘Midilli’ adları ile donanmaya dahil edilecekti.

ÜÇ CEPHEDE SAVAŞ

Donanma Komutanlığı’na getirilen Amiral Souchon, Enver Paşa’dan aldığı yazılı izne dayanarak Türk bayrağı çekilen Yavuz ve Midilli’yi de alıp Karadeniz’e açılacak ve başta Sivastapol olmak üzere Rus limanlarını bombalayacaktı. Bunun üzerine Ruslar 2 Kasım 1914’te Osmanlı’ya savaş ilan edecek, İngilizler de 3 Kasım’da Çanakkale’yi topa tutacaklardı.

Balkan bozgununun yorgunluğunu ve moral bozukluğunu üzerinden atamayan Osmanlı ordusu, üç cephede birden yeniden savaşa girmişti. Çanakkale’de 1. ve 2. Ordu, Kafkaslar’da 3. Ordu, Suriye ve Filistin cephesinde ise 4. ordu görev yapıyordu.

Ermeni meselesi, 3. Ordu’nun temel problemiydi. Balkanlar’daki milliyetçilik hareketlerine paralel bir biçimde, Osmanlı tarafından ‘millet-i sadıka’ (sadık millet) olarak tanımlanan Ermeniler’den bazıları, bağımsız bir Ermenistan kurma hayali ile öteden beri örgütleniyorlardı. Özellikle, ‘93 Harbi’ olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sırasında milliyetçi Ermeni çeteleri, Ruslarla işbirliği yaparak büyük hayal kırıklığına sebep olmuşlardı.

İşte 1914 yılında Ruslarla yeniden savaşa giren 3. Ordu’nun en büyük sorunu, cephe gerisinin güvenliği ve lojistik desteğin sürdürülebilmesiydi. Daha önce, II. Abdülhamid tarafından Kürt aşiret reislerine kurdurtulan ‘Hamidiye Alayları’nın bölgede yarattığı terör, Müslüman halkla Ermeniler arasında gerginliği iyice artırmış, milliyetçi Ermeni çetelerinin isyanları ise işin iyice tuzu biberi olmuştu.

AYDINLARA TUTUKLAMA

Bölgede çetelerin kışkırttığı sivil halkın birbirine girmesi için gereken kıvılcım Rus savaşıyla çakılmıştı. Üstelik o sırada Osmanlı ordusunda pek çok Ermeni asker mevcuttu. Enver Paşa, ilkin bu Ermeni askerlerin silahsızlandırılması emrini verdi. 18 Mart’taki Çanakkale Savaşı’ndan kısa bir süre sonra, milliyetçi Ermeni örgütlerinin Van’da başlattıkları isyan üzerine İttihatçı yönetim yeni tedbirler aldı. Bunların ilki, 24 Nisan’da İstanbul’da yayımlanan Ermeni gazetesi ‘Azamart’ın bürosunu basmak ve aralarında doktor, yazar, gazeteci ve milletvekillerin de bulunduğu Ermeni aydınlarından iki binden fazla kişiyi tevfik etmekti. Bunların önemli bir bölümünden bir daha haber alınamayacaktı.

Arkasından, Enver Paşa, İçişleri Bakanı Talat Paşa’ya, 2 Mayıs 1915 tarihinde bir telgraf çekerek, bölgede yaşayan Ermenilerin ya Rus ordularının üzerine ya da Anadolu’nun muhtelif bölgelerine doğru sürülmesini talep ederek şöyle dedi:

‘Bir mahzur yoksa, isyancıların ailelerini ve isyan bölgesi halkını sınırlarımız dışına göndermeyi ve onların yerine sınırlarımız içine dışarıdan gelen Müslüman halkın yerleştirilmesini tercih ederim.’

Yani daha Tehcir Kanunu çıkmadan, Ermeniler göç ettirilmeye başlanmıştı. Padişah Mehmet Reşat imzalı ve 27 Mayıs 1915 tarihli Tehcir Kanunu, sadece bunu resmi hale getiriyordu. Kendilerine tanınan süre iki haftaydı. Kıymetli eşyalarını yanlarına alabilecekler, geride kalan mülkleri ise mahalli yönetimler tarafından satıldıktan sonra parası kendilerine ulaştırılacaktı. Devlet, sürgün güzergáhındaki güvenliği sağlamakla kalmayıp beslenme ve sağlık gibi temel ihtiyaçları da karşılayacaktı. Ne var ki, kimi yerlerde Teşkilát-ı Mahsusa bünyesinde bulunan Topal Osman gibi çete reislerinin kafilelerin güvenliğini sağlamakla görevlendirilmeleri, ölümleri de beraberinde getirdi. Ermeni kafilelerinin yanlarında, altın gibi değerli eşyalar taşıdıkları dedikodusu ise yağmacıların iştahlarını kabartan ana unsurdu.

TALAT PAŞA’NIN ANILARI

Talat Paşa, hatıralarında duyduğu pişmanlığı şu sözlerle dile getirecektir:

‘Esas itibariyle askeri bir ihtiyat tedbirinden başka bir şey olmayan tehcir, vicdansız ve seciyesiz (karaktersiz) insanların elinde bir facia şeklini almıştır. Maksadım bu hareketlerin çirkinliğini gizlemek değildir.’

Talat Paşa’nın bu sözleri geç gelen bir saptamaydı. Pişmanlık dolu bu sözler kayda geçirildiğinde, onbinlerce masum Ermeni yurttaş yollarda ölmüştü. Milliyetçi Ermeni çetecilerin saldırılarında da binlerce masum Müslüman katledildi.

Öyle ki, İttihat-Terakki’nin dışında kalmaya büyük özen gösteren Mustafa Kemal, Misak-ı Milli’ye tehcirin sorumluları için bir ‘tecziye’ (cezalandırma) maddesi koyacaktır. İzmir Suikasti esnasında ünlü İttihatçılar’ın yargılanmaları ve bazılarının idam edilmesi biraz da bunun sonucuydu.

Biz bu yazı dizisinde, 1915 yılında ne olduğunu, konunun uzmanlarına sorduk ve bütün görüşlerin yansıtılması için çaba harcadık.

Hürriyet gazetesi intenetsitesinden bir Alıntıdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Ferfecir ve nurullah,

lütfen kan davasi gibi düsmanlik pekistirici yöntemlere basit propagandaya basvurmayin.

Bu hic birimizi bir yere götürmez, asagilar.

karsimizda dünya kamu oyu var ve uyanik olmaliyiz. Dünya arti basit irkci düsüncelerle ülkesine sahip olmaya kalkanlara poposuyla gülüyor.

hatta isi ileri götürenlerin oyuncaklarini ellerinden aliverirler.

Akilli olmaliyiz.

Ülke, kan edebiyati ile degil, akil ile kurtulur.

Ne demisti M.kemal Pasa:

Bu ülke icin savasan bu ülkenin vatandasidir. Türk kani gibi safsatalara girmemistir. Herkesin kani kirmizi, dili ve dini renklidir unutmayin.

Zira biz Türkler dünyanin her yerinde yasiyoruz, zaman zaman insan olan ermenilerle oldugu kadar ve insanliktan uzak türklerle de karsilasacagiz.

Cifte standart yasamayalim.

Cocuklarimizin körpe beyinlerine düsmanlik tohumlari ekmeyelim.

Listeler filan ne o öyle?

Bilim yolu varken milli davalarla hic bir sey cözemeyiz.

Osmanli ve Orhan Pamuk.. iste bu iki konuyu yani iki O yu iyi tartisip yargilamamiz gerek. birine dokun, ötekini birak, olmaz. Iki O nunda, yáni Osmanlinin da pamuk Orhanin da masaya yatirilmasi gerek:-)

Korkmayin kimsenin cani yanmaz, zira her ikisi de ruhsuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

1milyon 200 bin kişiden bugune kaç kişi kalmış bi sayalım ondan sonra matematiğin bize sunduğu nimetle soykırımmı faciamı vahşetmi siz karar verin dicem ama size karar vermekte düşmez artık çünkü işin içine matematik girdi artık çözümü kendi veriyor sizin bişi demenizede gerek kalmıyor ama siz gene kabullenmek istemiosanız tabiki bişiler uydurcaksınız zaten ama unutmayın bu dünyada hep kendini savunan kendinden olanı savunan kendi gibi olanı kendi görüşünden olanı kendi kanından olanı benimseyen insanlar yada varlıklar ne objektif olabilmişlerdir nede en küçük bir doğrunun ucundan tutabilmişlerdir.

ayrıca birileri ünlü olmak para kazanmak gündeme oturmak için böle laflar ettiğini sölemiş orhan pamuk için.. dünyada en çok satanlar listesine girmiş biri bunları yapıcak bari forumda sölüonuz sokakta sölemeyin gülerler :P bi zat ruhsuz demiş orhan pamuk için kendi çok ruhlu olduğu için bi tane bile kitabı yok dimi auhahuau

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

lalala konuyu bir yerinden tutmaya calismissiniz ama, haksz olmadiginiz yerler de yok degil.

1milyon 200 sayisini kim nereden buldu, ne kadar eminiz, bu tarihsel olarak asla belirlenmis bir sayi degildir. senaryonuzu bunun üzerine kurmaniz, celiskili.

Hakli buldugum taraf ise, bu konu milliyetci kesimleri asilsiz teorilere iterek konuyu yasanmis, ama kabuletmez tavira girdiklerini göstermissiniz. Bu iyi.

Bu konunun bu denli uzamasinin tek nedeni de, Ükemizde yillardir sultasini gizli ve acik olarak sürdüren gerici-ittihatci kesimin basiretsiz politikacilarinin ülke basinda olmasindan kaynaklanir.

Ittihatcilar, M.Kemal ülke savunmasina yönelince hilafet taraftari olarak adeta 80 yildir aciktan cumhuriyet düsmanligi yapmislardir.

Türkiye devletinin yillardir yaptigi hata bu. Ittihatci üc hain pasayi korumak adina ermeni katliami konusunda yan cizmistir. Bu üc hain pasa, Enver, Talat ve Cemal pasalardir. Ücü de cumhuriyt kurulma mücadelesi verilirken ülke disina cikmis oralarda öldürülmüslerdir.

Talat Pasa neden berlin´de öldürüldü?

Almanlar neden Türkiye ye o dönemlerde Enverland diyorlardi?

Enver pasa palandöken daglarinda neden 90 bin Türk askerini donarak ölümüne sebep oldu?

Ener ve Cemal pasanin Moskova da ne isi vardi?

Ve neden bu pasalar biri kafkaslarda digeri Afganistan da öldürüldü.

Bu sorularin yanitlarini yillardir biz biliyorduk, Türkiye hükümetleri de biliyordu.ama halk aydinlanmasin diye gizli tutuldular.

Pasalar kötü olmasin diye.

Daha sonra gelen iktidarlar ise bu pasalari korumak icin, isledigi tüm suclari örtbas ederek, yapilan tüm yanlislari M.Kemal´e yükleme gibi misyon üslenmislerdir.

Hürriyetin bu günkü bulusu, yeni bir bulus degildir.

Hürriyet cikardigi gazetede belge gibi sundugu gercegi 80 yildir biliyordu.

Ama enver, cemeal ve talat pasalara toz kondurmamak icin yillarca sustular :angry:

Simdi dünya bastirinca suclulari biri bir istemeyerek perdeyi aralama bahanesiyle bize duyuruyorlar.

Alaturka nin merak ettigi sorularin yanitlari burada gizli.

lalalala hakikatten bu is sandiginiz kadar lalalaa degil. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Aydinlattigin icin tesekkürler Canugur!

Itiraf etmeliyim ki benim Osmanli ve Türkiye nin tarihiyle ilgili pek fazla bilgim yok, belkide bu yüzden hic katilmamam gerekti bu tartismaya...

Ermeni meselesini hem Alman, hem de Türk medyasinda takip ediorum, farkettigim su ki, gerek ABD gerekse AB Ermeni diasporasinin ortaya attigi iddialari coktan kabul etmis, ve de hic tereddüt etmeden, ve Türkiye hala bir noktada odaklanmis, biz arsivlerimizi actik, isteyen gelsin baksin diolar....

kim gelip iddialarin aksini kanitlamaya calisin ki, inananlarin canina minnet zaten....

Seneler evvel üniversitede ermeni soykirimi iddialarina karsit bir panel´e katilmistim ve Avusruyali bir Profesör konusmaci olarak davet edilmisti ve Türkiyenin seneler sonra niye böyle bir sorunla karsi kasiya kaldigini aciklamak icin bir hikaye anlatmisti...

Aradan cok zaman gecti ve umarim hikayenin özünü aktara bilirim size...

hikaye söyle....

Bir Arap, bir Kürt, bir der Türk gece yarisi bir cadir da oturruken, birden bir Ingiliz cadirin girisinde elinde bir ellambasiyla iceriye bakar...

haytinda ilk defa ellambasi gören Arap söyle der: "Allahim ne kadar yücesin yarabbim, Ay´i adam eline nasil indirdin?"

Kürt se " cabuk bana ver onu "der ve adamin elinden lambayi almaya calisir.

ve bilin bakalim bizim Türk ne demistir o arada?

eveeeet bizim Türk hic birsey demez ve sadece tepkisizce önüne bakar.

Belki bazi seylerin üsütünü örtbaz etmek icin, belki isimize gelmedigi ve bize bir cikar saglamadigi, belki de "bize dokunmayan yilan bin yasasin" mentalitesiyle harekt ettigimiz icin,

önemli olaylara karsi duyarsiz kalip, üfak seylerle ugrasiyoruz.

Aaaaa evet ASEF var su an bu sorunla yakinen ilgilenen, ama 80 küsür sene gec kalinmis...

Ermeniler soykirima ugradiklarini iddia ediyorlar,ve dünya ya kabul ettirdiler bile, KKTC AB´ye girmek icin Kopenhag kriteri olmamasina ragmen engel olarak aniliyor, Türkiye de insanlarin saglik ve sosyal güvenceleri yok, hasta adamin parasi olmadigi icin ölmesine razi olan doktorlar var bu memlekette yaaa....Hipokrates yemini viz gelir ülkemin doktoruma, ne de olsa parayi veren düdügü caliyo( Nasreddin Hocayi saygiyla anmis olim bu arada)

Ama biz su sinir bozucu türban meselsi etrafinda, dönüp dolasiyoruz .

Yok kuran kurslari promosyonlu mu, yoksa promisyonsuz mu olmali?, Turizm bakani Koc nasil uyandirilmali?, Hülya Avsarin bikinili haline kocasi ne dedi?, gündemi mesgul eden ne yazikki böyle konular....haberlerin 80% bundan ibaret gibi gelio bana

Konuyu biraz dagittim, hemen toparlicem..

Demek istedigim su: Ilk önce sözüm forumdan disari, su konu tarisilsin bu konu sacma deyip bir yargida bulunmak istemiorum, sadece toplum olarak önemli önemsiz konulari ayirdedip biraz duyarli olmamiz gerektigini düsünüyorum, yoksa yillar sonra bu milletce vurdum duymazligin, ermeni meselinde de oldugu gibi, faturasi agir oluyor.

Avusturya li Profesörün de demek istedigi gibi, Türklein sorunu tepkisis kalmalari....

Biraz uzattigim kusura bakmayin emi

:flowers:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabe, tipki söyledigin gibi.

Bizler hep tepksizligin bedellerini ödüyoruz.

Onlarca yil önce osmanlinin suclarini bile üstümüze alip susuyoruz.

Sonra da birileri ortaya cikip, su tarihte sen sunu yapmistin deyince de apisip kaliyoruz :(

Ülke gercekten cok ciddi sorunlar icinde kivranirken öyle sorunlar cikariliyor ki, asil odaklardan uzak dursun halkin ilgisi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni konusunda önümüze sürdükleri belgeler tek yanli olduklari icin inandiriciliktan uzaktirlar.

Verilen sayilar gercekci degildir.

buna ramen, vahim olaylarin olmadigi anlamina da gelmez.

Ermeni konusu her iki taraf icin de, bir var olma savasiydi.

Olaylara, tek yanili katliamdi deyip kurtulmak kacis degildir.

Sanki, zuleme ugrayan ermeniler hic zlüm yapmamis gibi gösterilmeye calisiliyor.

sonucta her iki taraftan bir cok insanin cani yanmistir, bunun altinda bilindigi gibi; Osmanli devlet politikasi ve emperyal güclerin provakasyaonlari olmadigini kimse inkar edemez.

ermenilerin ugradigi zulümde en büyük hata, zaten Osmanli pasalarinda oldugu bilindigi halde bir cok kesim tarafindan bu güne kadar saklandigi icin, simdi suclu duruma biz düsürülmek isteniyoruz.

Tarih kitaplarimiz, "Talat Pasayi, Ermeni bir cani berlinde katletmistir" ´den baska sey ögretilmedi bize.

Oysa zulümde kantarin topuzunu kacirdiklarini bizzat kendisi itiraf ettigi halde, bizim memleket, her ne hikmetse, ittihatci hilfetci cumhuriyet düsmani osmanli pasalarini korumayi bir türlü terk etmemistir.

Bu uyusuklugumuz emperyal güclerin isine geldigi icin, ittihatci osmanli islam sentezini yillardir Türiye üzerinde baski araci olarak kullandilar ve nihayetinde, osmanli ittihatci kuyrukcularina, üstelik Atatürkcülük adina 12 eylül darbesini yaptirdilar.

Simdi de, isin icinden nasil siyriliriz diye aydin tarihci pesine düstüler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AVRUPANIN YAPTIGI GÜNAH KAPATMA ISLEMI GIBI BIR SEY.

BIZ YAPILAN ZULÜMLERI TEK YANLI OLMAMAK ÜZERE MASAYA KOYDUGUMUZ HALDE, BASIRETSIZ POLITIKACILARIMIZ TARAFINDAN, BIRILERINI KORUMAK ADINA ASIL AMACIMIZ DAHI SAPTIRILMISTIR.

ÖTE YANDAN;

ISPANYA VE FRANSA´NIN BAASKLARA NE YAPTIGINI,

FRANSIZLARIN, BRUTAN´LARA NE YAPTIGINI,

ISVECLILERIN LAPON´LARA NE YAPTIGINI

ALMANYA´NIN; KELTEN VE BRUSHAGA LARA NE YAPTIGINI

SORMAMIZ ICIN, BILGILI BIR TOPLUM OLMAK GEREKTIGINI ÖGRENMEDIKCE YÜZ YILLARIN SORUMLULUKLARINI SIRTIMIZA YÜKLERLER.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

*sayın fosil alaturkanın da dediği gibi kişisel emellerle yapılanların soykırım olmadığını bilmeniz gerekir.ermenilerin katlettiği Türklerin ölümüne tanıklık eden hiç mi insan yok sanıyorsunuz.ermenilerin başlattığı bu vahşet kimi zaman kendini koruma güdüsüyle kimi türklere de bulaşmıştır.ama devlet hiçbir zaman soykırım amaçlı bir asimile operasyonona girişmemiştir.her ölümü soykırım diye adlandırmış olsak ve ermeni zihniyetine bürünsek dünya türklerin soykırım anıtlarından geçilmneyecek sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*canugur 3 haziran tarihli yazınızı son cümlesine kadar takdir ederek okudum.ancak son cümlenizde o kadar saçmalamışsınız ki,insanın aklıyla düşünmesi imkansız.600 yıl dünyayı türk ruhuyla,türk terbiyesiyle idare etmiş bir imparatorluğa hiç kimse ruhsuz diyemez.benliğini paraya,-pula,ödüle satmışların bile iyi kötü ruhu varken siz kim oluyorsunuz da o koca imparatorluğa ruhsuz diyorsunuz.hangi ruhsuz 3 kıtaya barış,huzur getirebilir,hangi ruhsuz medeniyetin yüzyılnda kan gölüne dönen bosnada kosovada filistinde daha nicelerinde uzun müddet barış güvercinleri uçurabilir.görüyoruz amerikan ruhunun ya da ruhsuzluğunun dünyaya olan hakimiyetini.bırakın ırak ın abd antipatisini taa endonezya bile nefret duyuyor ruhlu abd ye.konumuz ermeni meselesi osmanlıyı tartışacaksanız buyrun ama lütfen kan edebiyatı ile değil akıl ile tartışın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*canugur bu 3 paşanın yaptığı hataları beşiktek bebek bile biliyor.nitekim kendileri bile itiraf ediyorlar.bu gerçek yan çizilerek örtbas edilemez.ne diyorsunuz:bu konunun bu denli uzamasının tek nedeni de ülkemizde yıllardır sultasın gizli ve açık olarak sürdüren gerici ittihatçı kesimin basiretsiz politikalarının ülke başına olmasında laynaklanır.

şimdi soruyorum hangi gerici politikacı yıllarca bu ülkenin başına kalmıştır ve bu konuya temas etmemiştir.ben bir tane biliyorum:ismet inönü.M.K.Atatürk ün yaptığı onca işten sonra

sıra inönüye gelmiyor muydu?ama o ne yaptı?ezanı türkçe okuttu.niye ermeni meselesindeki haksızlığı o kadar süre başbakan,cumhurbaşkanı olarak kalıp da gündeme getirmedi.sizin dediğiniz yıllar inönü dönemiyle başlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*öyle yada böyle ermeniler şu an bizden daha güçlüler.artık türkler bile inanıyor soykırım hülyasına.bize düşen görev solcuymuş,sağcıymış,teisrmiş,ateistmiş ayrımı yapmadan birlik olmaktır.ısıtıp ısıtıp eski konuları sofraya getirmekle bu işn sonu gelmez.önce haklılığımızı kanıtlayalım sonra iç meselelerimizi tartışalım yad da bu meseleleri bizim zararımıza olacak şekilde malzeme yapmayalım.sadece bu mesele üzerinden konuşmak gerekirse bir suçlu varasa o da inönüden başlayan türk siyasileridir.hiçbiri bu konuda girişimde bulunmamıştır.şimdi sayın başbakan ve sayın baykal siyasi görüşlerini bir yana bırakıp,bu konuda birlikte hareket ediyorlar.bu geç alınmış bir karardır.ama unutulmamalıdır ki zararın neresinden dönülürse kardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.