Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

.....

dogalay

Önerilen İletiler

• 2 hafta sonra...

*Bir dergidir..

*Kalemin ucunun defter üzerinde bıraktığı şekildir..

*Kelimeyi bitirendir..

*Benim iletilerimde arkadaş bulandır.. :)

*Son'dur..

*Virgülün kuyruğu kopmuş halidir..:)

*Derslerden hatırladığım birşey daha var;boyutları olmadığı için yok sayılır demişti öğretmenimiz.Hatta doğrular noktalardan oluştuğu için yoktan oluşanda yoktur gibi bi yorumda yapmıştı..(Bana saçma geliyor)

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nokta nedir ?

iki doğrunun kesişimi veya bir doğruyu oluşturan dizili parçaların her biri gibi, yeni sorulara mahal vermeden lütfen )

çapı ve yarı çapı olan minik yuvarlaktır.bence sıradan bir kalemle oluşturulan nokta ondan daha küçük olan bir kalemle ikiye hatta dörde bölünebilinir diye düşünüyorum. :unsure::unsure:

iyi yıllar, bayramınız kutlu olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Nokta sadece bir teoridir...

Teoriler'in doğruluğu kanıtlanmamıştır.

Doğruluğu kanıtlanmamış birşeyin ispatı olamayacağı için de ne olduğunu söyleyemeyiz...

Teorisel olarak nokta: Alanı ve hacmi olmayan bir ŞEY dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nokta

sıfır boyuttur.

0 * x = 0 olduğundan

binlerce noktanın birleşmesi de

yine bir noktadır

doğru ya da düzlem değil.

Dediğin şey fiziksel olarak doğru. yani fizikte noktanın kapladığı bir alan yoktur. bu yüzden sonsuz sayıda noktanın birleşimi yine 0 dır.

Fakat matematikte noktanın kapladığı bir minimum alan olduğu varsayıldığı için yan yana dizilmiş noktaların bir doğru oluşturacağı var sayılır.

tabi bu ayrımın sebebi de noktanın teoride kalmış birşey olması olabilir. Kanımca Öyle :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

matematikte böyle bir tanım var mı?

bilmediğim için soruyorum....

Doğru Parçası : İki nokta ile bu iki nokta arasında kalan noktaların birleşimidir

yani yaklaşık olarak öyle :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biraz saf mıyım ne?

(http://www.xxxxxxxx.com)

adresine bakayım dedim

xxx bayanlar varmış :stuart:

neyse

bir nokta eğer sıfır boyutlu değilse

boyutu kaç mm veya mikron veya angstromdur?

Naptin sen :D

site adresi vermek reklam gibi olur diye site adi vermemiştim. (başka bir yerden alinti oldugu belli olsun diye de internet adres formatı vermiştim.)

bu arada bana noktanın boyutunu sorma çünkü ben de noktanın boyutsuz , hacimsiz hatta zamansız birşey olduğunu düşünenlerdenim. :D

Fakat yine de cevap bulamadığım bir soru var. eğer bir noktanın boyutu , hacimi , zamanı yoksa ; nokta ile hiçbirşey arasında ne fark vardır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer bir noktanın boyutu , hacimi , zamanı yoksa ; nokta ile hiçbirşey arasında ne fark vardır?

noktanın boyutu sıfır*sıfır*sıfır dır (en-boy-yükseklik)

bu noktanın hiçbirşey olduğu anlamına gelmemeli

xyz kartezyen koordinatlarında

x,y, ve z ye her verdiğiniz değer

bir noktayı gösterir

kısaca

nokta bir xyz değerinin tarifidir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
birşey matematikte başka fizikte başka değerlendirilebilir mi?

eğer değenlendirilebilirse hangisi doğru olur?

bir kaç örnek:

pi bir sayıdır. (matematik)

ama pi cm.boyunda bir doğru çizemezsiniz. (fizik)

e bir sayıdır. (matematik)

ama pi cm.boyunda bir doğru çizemezsiniz. (fizik)

sonsuz vardır (matematik)

sonsuz büyüklükte bir doğru yoktur (fizik)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu açıdan hiç düşünmemiştim

Sayenizde yeni birşey öğrenmiş oldum konuya katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Benim buradan anladığım bazı durumlarda bilimin dallarından birinin var dediğine biri yok diyebiliyor.

Ya da bunun başka bir izahı var mı acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu açıdan hiç düşünmemiştim

Sayenizde yeni birşey öğrenmiş oldum konuya katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Benim buradan anladığım bazı durumlarda bilimin dallarından birinin var dediğine biri yok diyebiliyor.

dini bölümde baya tartışılan bir konu bu..:D Aynı bilim kendi doğrularını bile bir süre sonra yalanlayabiliyor..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematiği ne kadar bilim olarak görebiliriz bilemiyorum (bilen varsa açıklayabilir belki) Çünkü diğer bilimler gibi teori kurma, deney yapma, deney sonuçlarıyla bu teoriyi destekleme veya yalanlama vb. cinsten süreçlerle ilerlemiyor. Kabul etmiş olduğu birtakım aksiyomlar var, çok daha soyut bir iç tutarlılık gözetiyor diğer bilimlerden. Bunun için matematiğin kabul ettiği/üzerinde işlemler yaptığı şeylerin gerçekte varolması, diğer bilimlerce de kabul edilmesi diye bir şart olmamalı.

Mesela matematiğin '5 cm' diye kullandığı şey fiziksel dünyada yok, ancak '5 cm uzunluğunda nesneler' var. Üçgen de yok, nokta da; fiziğin üçgen şeklinde kabul ettiği, noktasal davrandığını düşündüğü birtakım objeler var..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematiği ne kadar bilim olarak görebiliriz bilemiyorum (bilen varsa açıklayabilir belki) Çünkü diğer bilimler gibi teori kurma, deney yapma, deney sonuçlarıyla bu teoriyi destekleme veya yalanlama vb. cinsten süreçlerle ilerlemiyor. Kabul etmiş olduğu birtakım aksiyomlar var, çok daha soyut bir iç tutarlılık gözetiyor diğer bilimlerden. Bunun için matematiğin kabul ettiği/üzerinde işlemler yaptığı şeylerin gerçekte varolması, diğer bilimlerce de kabul edilmesi diye bir şart olmamalı.

dediğim gibi pi uzunluğunda cetvel ya da

karekök(-1) = (i) gram nesne olmaz

pragmatik biri olduğumdan

bilimin orjinal tanımı beni ilgilendirmiyor

ama ben üzerinde sistemli olarak kafa yorulabilen

herşeyin bilim olduğunu düşünüyorum

politika, ekonomi, tarih ve

çok sevdiğim yazılımcılık da bir bilim bence :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.