Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Amerika'da Ne Oluyor - Güncel / Politik Haberler

Admin

Önerilen İletiler

• Cevaplar 611
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gönderilen Görseller

• Admin

Fox News, Trump'ın Konuşmasındaki Yalanları Çürütmek İçin Güney Carolina Konuşmasını Yarıda Kesti

Donald Trump'ın Güney Carolina'da yaptığı 'Oy Verme' miting konuşmasını yayınlayan Fox News sunucusu, Trump'ın bazı açıklamalarını düzeltmek için devreye girdi.

Fox News, Trump'ın iddialarını düzeltti

Cuma akşamı, Donald Trump'ın Rock Hill, Güney Carolina'daki 'Oy Verme' mitingindeki konuşması yayınlanırken Fox News sunucusu Neil Cavuto yayını kesti. Eski cumhurbaşkanının ve 2024'ün Cumhuriyetçi liderinin açıklamalarındaki bazı yanlışlıklara dikkat çekti.

Doğruluk Kontrolü

Cavuto, Trump'ın yükselen piyasadan kendine pay çıkarması ve aynı zamanda yüksek gaz fiyatları ve diğer sorunlar nedeniyle Biden'ı suçlaması konusundaki endişelerini dile getirerek şunları söyledi:

"Başkanın sözlerini izlemeye devam edeceğiz ve onu ya da onu dinlemeye devam etmek isteyebilecek bazılarınızı suçlamıyorum, ancak şunu söylemek zorundayım ki, eski başkanın kendi fikirlerine hakkı olmasına rağmen, buna hakkı yok. kendi gerçeklerine.”

Trump'ın Ekonomik Retoriği

Cavuto ayrıca Trump'ın yükselen piyasa hakkındaki sözlerine de değinerek, bu gelişmenin Trump'ın eylemleriyle bağlantılı olmadığını açıkladı. Ayrıca, gerçek ortalama fiyatın 3,26 dolar olduğunu öne sürerek, Trump'ın benzin fiyatlarının galon başına 6 dolar olduğu yönündeki iddiasını çürüttü.

Seçim Hırsızlığı İddiaları

2020 seçimleri konusunda Cavuto, Trump tarafından atanan yargıçlar da dahil olmak üzere kapsamlı soruşturmalarda seçim hırsızlığı iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığını izleyicilere hatırlattı.

Trump mı Biden'ın Piyasa Başarısı mı?

Bu yılın başlarında Eski Başkan Donald Trump, Truth Social gönderisinde borsanın Başkan Joe Biden yönetiminde büyüdüğünü kabul etti.

Ancak Trump, yatırımcıların yaklaşan seçimlerde Biden'a karşı zafer kazanacağına dair beklentilerinin yükselişini "BU TRUMP BORÇ PİYASASIDIR" diyerek yine de övgüyü hak etti.

Kanıt yok

Trump, seçimlerden yaklaşık 10 ay önce öne sürdüğü bir iddia olan mevcut piyasa yükselişinin potansiyel zafer beklentileriyle bağlantılı olduğu yönündeki iddiasına ilişkin hiçbir kanıt sunmadı.

Biden Altında Gaz Fiyatları

2024 Cumhuriyetçi başkanlık adaylığının önde gelen adaylarından biri olan eski Başkan Donald Trump, yakın zamanda Coralville, Iowa'da düzenlenen bir mitingde, kendi döneminde ve Başkan Joe Biden yönetimindeki benzin fiyatları arasındaki zıtlığı vurgulamaya çalıştı.

Biden'ın Gaz Fiyatlarını Abartıyor

Trump, Biden döneminde benzin fiyatlarının galon başına 5, 6, 7 ve hatta 8 dolara ulaştığını iddia ederek, kendi başkanlığı sırasındaki 1,87 dolar gibi düşük fiyatlara tezat oluşturdu.

'Çoğunlukla Yanlış' İddialar

PolitiFact, Trump'ın rakamlarının seçici olduğuna dikkat çekerek bu iddiayı 'Çoğunlukla yanlış' olarak değerlendirdi.

GasBuddy.com'a göre, ABD'deki benzin istasyonlarının yaklaşık %99,2'si galon başına 5 doların altında yakıt satıyor ve hiçbiri galon başına 8 dolardan satılmıyor. Bazı istasyonlar 5 dolardan fazla ücret alırken, bu çoğunluğu temsil etmiyor.

Seçimde Sahtekarlık İddiaları

Donald Trump'ın 2020 başkanlık seçiminin çalındığı yönündeki ısrarlı iddiaları geniş çapta yalanlandı. Hakimler, eyalet seçim yetkilileri ve hatta Trump'ın kendi yönetiminin Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) bu iddiaları reddetti.

Trump'ın iddialarına karşı çıktığı için kovuldu

CISA direktörü Chris Krebs, bu dolandırıcılık iddialarıyla çeliştiği için 17 Kasım'da Trump tarafından kovuldu.

Cumhuriyetçi Seçmenler Seçim Sahtekarlığına Karşı

Anketler, Cumhuriyetçi seçmenlerin çoğunluğu da dahil olmak üzere Amerikalıların önemli bir kısmının Joe Biden'ın 2020 seçimlerinin meşru kazananı olmadığına inandığını gösteriyor.

Seçimlerde Güvensizlik

Bu inanç, Amerikan seçim sistemine karşı daha geniş bir güvensizliğe yol açtı ve bazıları için 6 Ocak 2021'deki eylemlerin gerekçelendirilmesine yol açtı.

Kanıtlanmamış

Bu seçim sahtekarlığı iddiaları, devam eden ayrıntılı veya sıkı bir incelemeye tabi tutulmadı; eleştirmenler tarafından genellikle inandırıcı olmadığı gerekçesiyle reddedildi, mahkemeler tarafından aynı şekilde reddedildi ve yetkililer tarafından yapılan denetim ve incelemelerde yalanlandı.

Kaynak: All Things Financed

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Yüksek Mahkeme'nin Dokunulmazlık İddiası Üzerindeki 'Muhalefet'i Trump İçin Kötü Haber

Eski bir federal savcı, Yüksek Mahkeme'nin muhtemelen Donald Trump'ın başkanlık dokunulmazlığı davasını dinlemeyi reddedeceğini söyledi.

Pazar günü Sivil Söylem hukuk blogunda yazan Joyce Vance, Yüksek Mahkeme'nin davayı alıp almama konusunda karar vermesinin uzun zaman aldığını, bunun da Trump'ın dilekçesini reddetmek üzere olduğunun bir işareti olduğunu söyledi. Bunun nedeni, gecikmenin muhtemelen Trump'ın davayı görme talebini destekleyen muhalif görüşten kaynaklanması. Newsweek, Pazartesi günü e-posta yoluyla yorum almak üzere Trump'ın kampanyasına ulaştı.

Trump'a başkanlık dokunulmazlığı, Washington D.C.'deki seçime müdahale davasında yargıç olan Tanya Chutkan ve Washington D.C. temyiz mahkemesi tarafından reddedildi. Şimdi davanın görülmesi için Yargıtay'a başvuruyor. Mahkemeden, başkanlık dokunulmazlığının kendisini Adalet Bakanlığı davasında yargılanmaktan koruması gerektiği yönündeki iddiasını değerlendirmesini istedi. Bu, Başkan Joe Biden'a karşı kaybettikten sonra 2020 başkanlık seçim sonuçlarını bozma girişimleriyle ilgilidir.

DOJ soruşturması, Trump'ın, Trump'ın çalındığını söylediği bir grup destekçisinin seçimi şiddetle protesto ettiği 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'ndaki isyan öncesinde ve sırasındaki eylemlerine odaklandı. Özel danışman Jack Smith'in soruşturması aynı zamanda Trump yanlısı seçmenlerin Seçim Kurulu'na sahte listeler sunmaya yönelik iddia edilen çabaları da inceledi. Dört ağır suçtan dolayı suçlanan Trump, tüm suçlamaları kabul etmedi ve herhangi bir suçtan masum olduğunu ileri sürdü.

"Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı itirazını hâlâ Yüksek Mahkeme'de bekliyoruz. Olası göründüğü gibi, bir veya daha fazla Yargıç Mahkeme'nin ertelemeyi reddetme veya davayı almayı reddetme kararına karşı görüş yazıyorsa, biz kazandık Vance, "Yazımları bitene kadar Mahkemeden haber alamıyorum" diye ekledi.

Vance, "Mahkeme'nin davayı görme kararına itiraz eden bir Yargıcın muhalefet yazısının bu kadar uzun sürmesi daha az olası görünüyor, çünkü amaçları kısmen daha fazla gecikmeyi önlemek olacaktır." diye yazdı.

Trump'a sempati duymayan ve onun davasını dinlemek istemeyen liberal bir Yüksek Mahkeme yargıcı, onun bir an önce yargılanmasını görmek istedikleri için muhalif görüşlerini aceleyle sunacaktır.

Trump taraftarı muhafazakar bir yargıç muhtemelen muhalif görüşlerini erteleyecektir çünkü eski başkanın seçime müdahale davasının mümkün olduğu kadar uzun süre ertelenmesi isteğini kabul edeceklerdir.

Harvard hukuk profesörü Laurence Tribe, 21 Şubat'ta Newsweek'e yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme'nin sessizliğinin dava hakkında nasıl karar vereceğini göstermediğini, ancak duruşmasını başkanlık seçimi sonrasına ertelemeye çalışan Trump'a iyi bir haber sunduğunu söyledi.

Tribe, "Yüksek Mahkeme'nin, dokunulmazlık talebinin esası konusunda Trump'ın lehine karar vermesi ihtimali sıfır, ancak bu davayı Kasım ayındaki seçimler sonrasına kadar duruşmadan kaçacak kadar uzatma girişimiyle birlikte devam etmesi önemli bir ihtimal" dedi. .

Kaynak: Newsweek

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Önemli Muhafazakar Yayınlardan Okuyuculara Trump'a Oy Vermeme Çağrısı

William Buckley Jr. tarafından 1950'lerde kurulan muhafazakar ve özgürlükçü dergi National Review, 10 Ocak'ta okurlarını Trump dışında herkese oy vermeye çağırdı.

Diğer seçenekler

National Review editörlerinin önerdiği iki alternatif Ron DeSantis ve Nikki Haley'di. Anket toplayıcı FiveThirtyEight'a göre her ikisi de Trump'ın 45 puandan fazla gerisinde. DeSantis o zamandan beri başkanlık yarışından çekildi.

İlk Sebep

National Review, diğer Cumhuriyetçi adayların 2024'te Biden'ı yenme olasılıklarının daha yüksek olacağını savundu. FiveThirtyEight'e göre, Ocak ayındaki anketler genel olarak Trump'ın Biden'ın önünde olduğunu gösterdi ve bazılarında Biden, Haley ve DeSantis'in önünde yer aldı.

İkinci Sebep

National Review'un editörleri ayrıca diğer adayların Trump'tan "muhafazakar sonuçlar sunma ihtimalinin daha yüksek" olacağını öne sürdü. Kanıt olarak Trump'ın "vahşi drama" yaratma eğilimini gösterdiler.

Yaklaşan Değişim

New York Times'ın Nisan 2023'te belirttiği gibi, Trump'ın "ideolojik inançlar" yerine "kişisel sadakate" odaklanması, muhafazakar hareketin hedeflerine de engel olabilir. Ancak Heritage Vakfı, Trump'ın Beyaz Saray'a dönmesi durumunda onunla birlikte çalışacak bir plan geliştirme çabasına öncülük etti.

Kaynak: All Things Finance

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Yetkililer Donald Trump Jr.'ın Florida'daki evindeki şüpheli maddeyi araştırıyor

Pazartesi günü yetkililer, eski başkanın oğlunun içinde şüpheli beyaz toz bulunan bir zarfı açmasının ardından Donald Trump Jr.'ın Florida'daki evine müdahale etti.

İlk olarak Daily Beast tarafından aktarılan haber, olup biteni bilen bir kişi tarafından doğrulandı.

Hasmat araçları ve itfaiye araçları, Trump Jr.'ın nişanlısı eski Fox News kişiliği Kimberly Guilfoyle ile paylaştığı Jupiter, Florida'daki evinin önünde görüldü.

İlgili kişi, maddeye ilişkin ilk test sonuçlarının yetersiz olduğunu ancak yetkililerin tozun ölümcül olduğuna inanmadığını söyledi. Kişi, Trump Jr.'ın hayatının tehlikede olmadığını ekledi.

Palm Beach İlçesi Şerif ofisi yorum talebine hemen yanıt vermedi.
Eski Başkan Donald Trump'ın en büyük oğlu Trump Jr., uzun süredir babasının vekili olarak görev yapıyor. Muhafazakar medya programlarına düzenli olarak konuk oluyor ve yakın zamanda eyaletin Ocak ayındaki ön seçimleri öncesinde New Hampshire'da kampanya yürüttü.

Kaynak: POLITICO

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Siyah muhafazakar seçmenler Trump'ın tartışmalı siyahlara hakaret eden sözlerine rağmen Trump'ın yanında olacaklarını açıkladılar. 

Eski Başkan Donald Trump, Siyah seçmenlere kur yapıyor ancak aynı zamanda ırkçılık içeren duygular kullanarak, bunların kendisine yönelik çok sayıda suç duyurusuyla ilgili olduğunu iddia ederek Siyah Amerikalılara yönelik çağrısını güçlendirdiğini öne sürerek tartışmalara da yol açtı.

Trump bu açıklamayı geçen hafta Güney Carolina'nın Columbia kentinde düzenlenen Siyah Muhafazakar Federasyon Galasında yaptı.

Başkan Joe Biden'ın yeniden seçilme kampanyası eşbaşkanı Cedric Richmond, yorumların "açıkça ırkçı" olduğunu söyledi.

Trump'ın yorumlarının yarattığı tepkiye rağmen bazı Siyah muhafazakarlar hâlâ eski başkanı desteklediklerini söylüyor.

"Siyah Amerikalılar, Demokrat Parti'nin kendilerinden yararlandığı gerçeğinin farkına varıyor ve medya ile parti dehşete kapılıyor. Toplumumuz Başkan Donald J. Trump'ın politikalarını destekliyor ve hayatın dört yıl önce daha iyi olduğunu çok iyi biliyor onun yönetimi altında.

Diante Johnson, "Medyanın hiçbir aldatmacası ya da liberal ırkları kışkırtması, bu Kasım ayında daha güvenli sokaklar, daha iyi bir finansal refah, daha güvenli bir sınır ve Joe Biden'ın felaketle sonuçlanan görev süresinin tamamen reddedilmesi için oy verecek olan Siyah seçmenlerin zihinlerini etkileyemeyecek" dedi. Siyah Muhafazakar Federasyonu Başkanı bir açıklamada şunları söyledi.

Kuzey Carolina Frederick Douglass Vakfı Operasyon Direktörü Addul Ali, Moms For Liberty'nin ulusal sosyal yardım direktörü Tia Bess, Every Black Life Matters'ın kurucu ortağı Kevin McGarry ve Florida A&M Üniversitesi öğrencisi Charrise Lane, Devam eden destekleri hakkında ABC News'den Linsey Davis ile konuştu. Trump yorumlarını yaptığında ve bunların ırkçı olduğuna inanmadıklarında etkinlikteydiler.

Aşağıdaki değişim netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

ABC News Live: Abdul, o gece etkinlik sırasında bu yorumları duyduğunda düşüncelerin nelerdi?

Ali: Artık birinin doğruyu söylemesinin zamanı geldi. Demek istediğim, o sadece bazı Siyahların çok uzun zamandır deneyimlediği, çoğu durumda felaketle sonuçlanan bir adalet sistemiyle ilgili konuşuyor. Ve sonuçta hepimiz bunun gözümüzün önünde gerçekleştiğini görebiliriz. Ben... Alınmadım ya da söylediği hiçbir şeyin herhangi bir şekilde ırkçı olduğunu hissetmedim.

ABC News Live: Eski Başkan Trump, Georgia davası kapsamında çekilen sabıka fotoğrafıyla ilgili de açıklama yaptı. Hadi bunu bir dinleyelim.

Trump: Peki bunu herkesten daha çok kim benimsedi biliyor musunuz? Siyah nüfus. İnanılmaz. Siyahların benim sabıka fotoğrafımla dolaştığını görüyorsunuz. Bilirsin, gömlek yapıyorlar ve tanesi 19 dolara satıyorlar.

ABC News Live: Kevin, seni buraya getirmek istiyorum. Bu yorumun herhangi bir şekilde renksiz olduğunu düşünüyor musunuz?

McGarry: Hiç de değil. Demek istediğim, gerçek şu ki, yargılanan ve zulüm gören bir başkan görüyoruz ve toplumdaki pek çok insan, özellikle de siyahi toplum, adaletin birden fazla kademesi olduğunu hissetmiş durumda. , bunun gözlerinin önünde oynandığını görüyorlar ve 'Evet, bu adamla ilişki kurabiliyorum' diyorlar. Bu adam benim ya da ailemin yaşadığı bazı şeyleri yaşıyor' ve bu birçok insan için çok bağ kurulabilir bir an.

Yani onun sabıka fotoğrafını medya ve siyasi uzmanlar için bir şey olarak görmek büyük bir olay. Ve bu gerçekten toplumun içinde yankı buluyor.

DAHA FAZLASI: Biden, Seth Meyers'in gece yarısı programında yaşına, Taylor Swift komplolarına ve daha fazlasına değiniyor
ABC News Live: Tia, yorumlarını oraya almak istiyorum.

Bess: Hayır, hayır, özellikle eğitim açısından bakıldığında buna katılıyorum. Biliyorsun, eğer Siyah değilsen, bana oy vermezsen Siyah değilsin demedi. Biliyorsunuz, o sadece gerçeği söylüyordu ve bazen bunu duymaya ihtiyacımız var. Politikada çok uzun zamandır bize yalan söylendi ve gerçeği duymaya ihtiyacımız var. Politikada çok uzun zamandır bize yalan söylendi ve gerçeği duymaya ve bağ kurabileceğimiz birine ihtiyacımız var.

Lane: Şahsen ben bunun mutlaka Siyahlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum, ancak pek çok siyah insanın ceza adaleti sisteminden geçtiğini ve bunun onlara haksızlık olduğunu düşünüyorum. Ve sanırım onun söylediği de buydu.

ABC News Live: Abdul, Trump'ın gerçekte söylediklerinden çok onun politikalarına odaklandığını söyledin. Ancak başkan olduğu dönemde gördüğümüz gibi, sözlerinin muazzam bir gücü var, hatta konuşmasından birkaç dakika sonra borsayı bile dalgalandırabiliyor. Onun sözlerinin önemli olmaması gerektiğini mi düşünüyorsun?

Ali: Onun sözleri kesinlikle önemli ve şaka amaçlı söylenen bir şey beni daha az ilgilendiriyor ve İlk Adım Yasası ile cezai adalet reformunu fiilen üstlenen bir başkanımızın olduğu gerçeğiyle daha çok ilgileniyorum. Ve Biden yönetimi ve Demokratlardan farklı olarak o, Siyahların ekonomik olarak güçlendirilmesi için platin bir plan ortaya koydu; Demokratlarda buna benzer bir şey görmedik.

ABC News Live: Kevin, sence, kendisinin dört yıl boyunca başkanlık yaptığı dönemde, siyahilerin yararlandığı bazı politikaların var olduğunu düşünüyor musun?

McGarry: Kesinlikle. Ve ana akım medyanın kapsamasını istediğim bir numaralı politika ve tek politika, çünkü bu size ortalama insanlar arasında çok daha fazla güvenilirlik sağlayacaktır, şu politika olacaktır: [Başkan] Joe Biden ve 1994 suç kanunu, (Biden senatörken yasanın geçmesine yardımcı oldu ama o zamandan beri desteklemenin bir hata olduğunu söyledi) bakın, bu ırkçı ormanlardan kurtulacağız dediğinde, bilirsiniz, temelde hedef alacağız Siyah ve kahverengi topluluklar küçük bir beş, 5 dolarlık saçmalık karşılığında. Onu 15'ten müebbet hapise göndereceğim. Ve bu devam ediyor.

Başkan Trump geldi ve özellikle siyahi topluma uygulanan adaletsizliği gördü. Hedef alındı. O da hayır dedi, bunu sökeceğiz.

ABC News Live: Çıkış anketine göre eski Başkan Trump, Siyahların oylarında 2016'dan 2022'ye %5'lik bir artış gördü. Tia, seni buraya geri getirmek istiyorum. Sizce bu artışın nedeni ne? Hangi spesifik Trump politikalarının siyah Amerikalılara yardımcı olduğunu düşünüyorsunuz?

Bess: Yani yani kendimle başlayacağım. Bilirsiniz, tüm hayatım boyunca, tüm ailem boyunca Demokrattım, ama yapılan politikalara dikkat etmeye başladığım sıralarda COVID zamanıydı. Mesela Trump ve diğer politikacılar ebeveynleri dinlerken, gerçekten önemli sesleri olan insanlara dikkat etmeye başladım. Çünkü şimdi medyaya bakarsanız, hiç kimsenin ebeveynlere ve bizim neye ihtiyacımız olduğuna dikkat etmediğini görürsünüz.

Ve siyahi bir ebeveyn olmam çocuğumu daha az önemsediğim anlamına gelmiyor, fikirlerimin dinlenmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Yani biliyorsunuz Trump'ın ebeveyn hakları sistemi içerisinde desteklediği pek çok politika var.

ABC News Live: Herkes buradan cevap verebilir. Bir nevi hava atışı. Son soru. Donald Trump'ın hafta sonu söylediği tartışmalı açıklamalar sonucunda medyanın tepkisi, gürültü ve yapılan bazı yorumlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca şunu da merak ediyorum: Donald Trump'ın söyleyebileceği ve hepinizi ona oy vermekten alıkoyacak bir şey var mı?

Lane: Benim için bunun sadece konuşmaktan ziyade politika ve eylemle ilgili olduğunu söyleyebilirim. Bilirsin, birisi bütün gün iyi bir oyundan bahsedebilir. İsterlerse Siyah seçmenlere hitap edebilirler. Ama bu tamamen politikayla ve ne yaptığınızla ilgili. Bu gerçekten dikkatimi çekiyor. Mesela iki politika var, benim de kabul ettiğim iki büyük politika var, örneğin okul seçimiyle ilgili şeyler. Ben okul taraftarıyım. Ayrıca yasadışı göçe de karşıyım.

Bunun Siyah Amerikalıları orantısız bir şekilde etkilediğini düşünüyorum ve birçok meslektaşımın da aynı fikirde olacağını düşünüyorum.

Ben de diyorum ki, bu insanlar Siyahi topluluklara gönderildikleri için bizim mahallelerimize, mahallelerimize gönderiliyorlar.

ABC News Live: Başka kimse var mı?

Ali: Peki, Trump yarın çıkıp "Sınırsız bir açık sınır istiyorum" derse, yarın çıkıp ileri aşama kürtajdan yana olduğunu söylese, yarın çıkıp Siyah insanları düşünmediğini söylese Bu ülkede başarılı olma kapasitesine sahip olsaydım ona oy vermezdim. Ama muhtemelen o bunları söylemeyecek ve muhtemelen ben de onu destekleyeceğim.

Kaynak: ABC News

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

'Tilki gibi çılgın': Avukat, FBI'a 'çaresiz' Trump'ın ABD sırlarını satmasını durdurma çağrısında bulundu

Uzun süredir avukat ve yazar olan Kenneth Foard McCallion'a göre, Donald Trump'ın davaları ve iddia edilen suçlar, Amerika'nın bir demokrasi olarak mı kalacağı yoksa eski başkanın kendine özgü otoriterizmine yenik mi düşeceği konusunda bir test.

Salon'a konuşan Trump, istihbarat teşkilatlarının Trump'ı ve yakın çevresini, ülkenin askeri sırlarını düşman bir yabancı güce veya başka herhangi bir kuruluşa satmadığından veya vermediğinden emin olmak için izlemesi gerektiği konusunda uyardı. aleyhine verilen sivil kararlar.

"Yargıç [Arthur] Engoron'un kararları ile E. Jean Carroll davası arasında, Trump'ın bu noktada yarım milyar dolara yakın borcu var. Trump'ın avukatları onun 400 milyon dolarlık bir tahvil ödeyebileceğini söyleyip duruyor, ancak bu onun mevcut tüm tahvillerini tasfiye edecek McCallion, Salon'dan Chauncey DeVega'ya, "Trump'ın yasal faturalarını ve kararlarını finanse etmek için seçim kampanyası fonundan sızdırabileceği çok şey var" dedi.

McCallion ayrıca Trump'ın hakimleri, jüri üyelerini ve savcıları sindirmeye çalışan bir mafya babası gibi davrandığını düşünüyor ve FBI'ın Trump'ın davranışlarını dizginleme konusunda daha proaktif olması gerektiğini söylüyor.

DeVega'ya göre, Trump bu kadar çok paranın pençesindeyken, para toplamak için ülkenin sırlarını satması ihtimali bir "kıyamet günü senaryosu" olabilir.

"Trump ya çok gizli belgeleri Mar-a-Lago'ya götüren psikolojik olarak bir kleptomaniydi ya da tilki gibi deliydi. Bu gizli bilgi bir değerdir. Trump, başı belaya girdiğinde, her türlü varlığı paraya çevirmeye istekli olduğunu gösterdi. McCallion, Trump'ın çaresiz durumda olduğunu ve "son derece savunmasız olduğunu ve düşman bir yabancı devlet aktörünün teklifine potansiyel olarak açık olduğunu" da sözlerine ekledi.

McCallion, Trump'ın "eğer bundan kurtulabileceğini düşünürse Amerika'nın çok gizli bilgilerini satacağından" emin.

"Trump yine çaresiz durumda, dolayısıyla suçüstü yakalanma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Sonuç olarak, Trump sınırları zorlamaya ve sahip olduğu varlık ve bilgileri paraya çevirmeye devam ettikçe cezai suçlamalar artmaya devam edebilir. sahip olmak."

Kaynak: Salon

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump, New York'taki dolandırıcılık davasında cezanın tamamını ödeyemiyor, 100 milyon dolar ödemeyi teklif etti

NEW YORK (Reuters) - Avukatları, Donald Trump'ın, New York eyaletinde kendisine karşı açılan sivil dolandırıcılık davasında bir yargıcın verdiği 454,2 milyon dolarlık karara itiraz ederken tam kefalet ödeyemediğini ve bunun yerine 100 milyon dolarlık bir kefalet almak istediğini söyledi. Çarşamba.

Trump, Manhattan eyalet mahkemesinden Yargıç Arthur Engoron'un, herhangi bir New York şirketinde üst düzey bir görevde bulunmaktan veya eyalette kayıtlı bankalardan kredi istemekten üç yıl süreyle men edilmesini içeren 16 Şubat tarihli kararına itiraz ediyor.

Engoron, eski başkanı ve aile şirketini, net değerini artırmak ve daha iyi kredi ve sigorta koşulları elde etmek için mülklerinin değerini abartmakla suçlayan eyalet Başsavcısı Letitia James tarafından açılan bir davada karar verdi.

Yargıç, Trump'a 354,9 milyon dolar ceza verdi; bu ceza, geçen hafta faiziyle birlikte 454,2 milyon dolara çıktı. Her gün 112.000 dolarlık bir faiz daha ekleniyor.

Trump'ın avukatları, orta düzey bir temyiz mahkemesi olan Temyiz Bölümü'ne yaptıkları başvuruda, "kararın fahiş ve cezai miktarı, borç verme işlemlerine ilişkin yasa dışı ve anayasaya aykırı genel yasaklamayla birleştiğinde, tam bir tahvilin güvence altına alınmasını ve gönderilmesini imkansız hale getirecektir. "

100 milyon dolarlık bir tahvilin, Trump'ın "muazzam" gayrimenkul varlıkları ve Trump Organizasyonu için mahkeme tarafından belirlenen bir gözlemcinin devam eden gözetimiyle birlikte, kararın güvence altına alınması için fazlasıyla yeterli olacağını söylediler.

Trump'ın avukatları da, James'in sermaye artırmak için gayrimenkul varlıklarını satmaya zorlaması halinde Trump'ın "telafi edilemez bir zarara" maruz kalacağını söyleyerek kararın uygulanmasını geçici olarak durdurmaya çalıştı.

James'in ofisi yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Trump'ın temyiz başvurusunu kaybetmesi ve ödeme yapamayacağının kanıtlanması halinde, bir tahvil şirketi herhangi bir ödeme için zor durumda kalacak.

Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığı yarışında önde gelen Trump'ın Beyaz Saray'ı Demokrat Joe Biden'dan geri alması durumunda da tahsilat yapmakta zorluk yaşanabilir.

Trump aynı zamanda, yazar E. Jean Carroll lehine geçen ay verilen 83,3 milyon dolarlık hakaret kararına ilişkin beklenen temyiz başvurusu sırasında tam teminat vermekten de kaçınmaya çalışıyor.

Bu davada yargıçtan, herhangi bir teminat ödemeden veya alternatif olarak en fazla 24,5 milyon dolarlık teminatsız bir tahvil ödeyerek itiraz etmesine izin vermesini istedi.

Kaynak: Reuters

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump duruşması hakimi, 454 milyon dolarlık kararın ardından içinde toz madde bulunan bir zarfı aldı

Trump'ın New York'taki sivil dolandırıcılık davasını denetleyen hakime toz halinde bir madde gönderildi.

Çarşamba olayı, Yargıç Arthur Engoron'un davayla ilgili kararını kesinleştirmesinden sadece birkaç gün sonra gerçekleşti.

Bir mahkeme sözcüsü, acil servislerin tozu test ettiğini ve tehlikeli olmadığını belirlediğini söyledi.

Donald Trump'ın New York sivil dolandırıcılık davasını denetleyen hakime, bu ayın başlarında eski başkanı, en büyük iki oğlunu ve Trump Örgütü'nü 454 milyon dolarlık muazzam bir kararla suçladı - kararını kesinleştirmesinden günler sonra tozlu madde içeren bir zarf gönderildi.

New York Eyaleti Birleşik Mahkeme Sistemi'nden bir temsilci Business Insider'a, mahkeme personelinin Çarşamba sabahı Yargıç Arthur Engoron'a gönderilen zarfı açtığında tozu bulduğunu ve acil servislerin gönderilmesini sağladığını söyledi.

Sözcü Al Baker, acil servislerin tozu test ederken maddeyle temas eden personelin izole edildiğini söyledi. Ön testler, maddenin tehlikeli maddeler açısından negatif olduğunu belirledi.

Baker, "Yargıç Engoron'un mektuba veya toz halindeki maddeye maruz kalmadığını" söyledi.

Olay, Engoron'un Trump'ın sivil dolandırıcılık davasındaki kararını kesinleştirmesinden ve eski başkana 454 milyon dolardan fazla para cezası ödemesi veya toplam miktar için kefalet sağlaması için 30 gün süre vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Bu miktar, Trump ve şirketine verilen 354 milyon dolarlık cezanın yanı sıra yaklaşık 100 milyon dolarlık ön karar faizini de içeriyor. Başsavcı Letitia James'in sözcüsü geçen hafta yaptığı açıklamada, Trump'ın ayrıca karardan günde 111.984 dolara eşit faiz tahakkuk ettireceğini söyledi.

Engoron, geçen hafta Trump'ın avukatlarının cezanın başlamasını geciktirme çabalarını reddetti.

Trump ve James arasında yıllardır süren hukuki mücadele, bu ayın başlarında Engoron'un Trump'ı, en büyük iki oğlunu ve eski Trump Organizasyonu CFO'su Allen Weisselberg'i on yılı aşkın süredir "daha fazla para kazanmak için varlık değerlerini şişirdikleri" gerekçesiyle kınamasıyla sona erdi.

Trump, yaklaşık 355 milyon dolarlık cezadan kişisel olarak sorumluyken, Donald Trump Jr. ve Eric Trump'ın her birine 4'er milyon dolar ödemeye mahkum edildi ve Weisselberg'e 1 milyon dolarlık bir ödeme yüklendi.

Engoran'ın kararı aynı zamanda Trump'ın üç yıl boyunca New York'ta bir işletme işletmesini de yasaklayarak Trump'ın kendi iş imparatorluğundaki rolünü tehlikeye atıyor.

Çarşamba günü, bir New York temyiz mahkemesi yargıcı, Trump'ın Engoron'un kararının duraklatılmasına yönelik acil durum itirazını büyük ölçüde kapattı ve yine de kararın uygulanmasını önlemek için 454 milyon dolar yatırmasını talep etti.

Trump'ın en büyük oğlu Donald Trump Jr. da bu hafta içinde tanımlanamayan beyaz bir toz içeren bir mektup aldı. ABC News, olaya aşina olan kaynakların Trump Jr.'ın şüpheli bir posta almasının ardından tehlikeli madde ekibinin Florida'daki evine gönderildiğini aktardı.

Trump Jr.'ın bir sözcüsü, test sonuçlarının sonuçsuz kaldığını ancak yetkililerin maddenin ölümcül olduğuna inanmadığını söyledi.

Emniyet her iki olayı da araştırıyor.

Engoron daha önce de tehditlere maruz kalmıştı. Duruşmanın kapanış tartışmaları öncesinde polis, Long Island'daki evin etrafına yerleştirilen çok sayıda "gübre bombası" tehdidine yanıt verdi.

Üst düzey hukuk katibi Allison Greenfield de duruşma sırasında Trump destekçilerinden gelen çok sayıda Yahudi karşıtı ve cinsiyetçi tehditlere maruz kalmıştı. Trump ve avukatları, Engoron bir konuşma yapma emri çıkarana kadar onu Engoron'u eski başkana karşı önyargılı kararlar almaya ikna etmekle suçlayarak ona rutin olarak saldırdılar.

Kaynak: Business Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Görüş: Joe Biden, Vali Gretchen Whitmer'ı Desteklemeli ve Kenara Çekilmeli

1968'de Chicago'da, zehirli ulusal bölünmelerin ortasında, bunaltıcı bir Ağustos gününde, Demokrat parti liderleri görevdeki ABD başkanı dışında birini aday olarak seçtiler. Başkan Joe Biden, Lyndon Johnson'ın kenara çekilme örneğini takip ederek ve bu yılki seçimlerde Michigan Valisi Gretchen Whitmer'ı destekleyerek, sevdiği ve elli yıldır sadakatle hizmet ettiği ülkeyi kurtarabilir.

Bir Donald Trump başkanlığı daha küresel bir felaket olur. Trump, NATO'yu yok edecek, Çin ve Rusya'yı müttefiklerimize zarar vermeye teşvik edecek, demokrasiyi sabote etmeye devam ederek ABD'yi otoriter bir ülkeye dönüştürecek ve hükümeti kendi zenginleşmesi için bir araç olarak kullanacak bir suçlu sanıktır. Ancak risklere rağmen anketler Biden'ın yaşının Trump'a Kasım ayında kazanma şansı verdiğini gösteriyor.
Biden mükemmel bir şekilde iyi kararlar verme yeteneğine sahip ve en kötü gününde, dolandırıcı Trump'tan çok daha güvenilir bir kahya. Salgın sonrası ekonomik toparlanmaya başarılı bir şekilde öncülük etti, Ukrayna'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emperyalist vizyonlarını engellemesine yardımcı oldu ve örgütlenme ilkesi nihilizm olan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi'ndeki bir gruba rağmen nihayet sınır krizini bir şekilde hafifletmek için harekete geçti.

Ancak zayıflatıcı bir kekemelikle doğan, ilk karısını 30 yaşında bir araba kazasında kaybeden ve henüz 46 yaşında olan büyük oğlunu kanserden kaybeden Biden, kaderinin kararsız olduğunu biliyor. Haklı olsun ya da olmasın pek çok seçmen, halihazırda en yaşlı başkan olan Biden'ın çok yaşlı olduğuna inanıyor. Belki de televizyonda onun şaşkın, zayıf ve yorgun göründüğüne dair bakışlar temsili değildir. Belki düşman medya (ve sosyal medyadaki mafya) buna aşırı derecede odaklanmıştır. Ama bu yaşadığımız zaman

Üstelik İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim katliamına verdiği tepki Biden'ı özel bir sorunla karşı karşıya bıraktı. Yine, adil olsun veya olmasın, ilerici ve Müslüman Amerikalı seçmenler onun İsrail'i dizginlemesini talep ediyor. Aynı zamanda "ilerici" antisemitlere ve elit üniversitelerin ikiyüzlülüğüne öfkelenen Yahudi ve ılımlı seçmenler bunun tersini istiyor. Yani Demokrat koalisyon bölündü ve Biden hem Michigan'da hem de benim memleketim Pennsylvania'da mücadele ediyor. Trump ikisini de çevirirse muhtemelen kazanır.

Aslına bakılırsa, tüm hareketli eyaletlerde (Amerika'nın tuhaf ve köhne Seçim Kurulu sistemi için önemli olan tek eyaletler) anketler Trump'ın genel olarak önde olduğunu gösteriyor. Bu arada aynı anketler Trump'ın neredeyse tüm Demokratlara yenildiğini gösteriyor.

Yani, Biden'ın 2020'deki durumu, MAGA tarikatının fanatizmi nedeniyle bir meydan okuma olan Trump'ı yenebilecek kişi olduğu gibi, şimdi de muhtemelen yenemeyecek olan kişi. Avengers: Endgame'deki Tony Stark gibi Biden da evrenin iyiliği için kendini feda etmeye karar verebilir.

Biden aday gösterme sürecini ciddi şekilde etkileyebilir. Yarış kilitlenmiş halde Chicago'ya varacağına şüphe yok. Ancak delegelerini Whitmer'a taahhüt etmeye çalışarak, bir geçiş figürü olma yönündeki orijinal vaadini yerine getirecek, büyük bir mirası sağlamlaştıracak ve kişisel hırslar yerine ülke seçmenin önemini gelecek nesillere modelleyecekti.

Hâlâ bazı belirsizlikler olsa da, maliyetli ve zayıflatıcı bir ön mücadeleden kaçınırdı. Delegeler kongre salonundan yeni bir aday belirleyebilir. Perde arkasında muhtemelen manevralar olacaktır. Başkan Yardımcısı Kamala Harris bunu hesaba katabilir (ancak etkilemeyi başaramadı). Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'dan haber alınacak (ancak eyaleti tarafından engelleniyor). Biden gibi deneyimli bir politikacının, Johnson'ın da zamanında yaptığı gibi, bunu nasıl yöneteceğini bilmesi gerekir. Elbette Hubert Humphrey kaybetti ama o zamanlar başka sorunlarımız da vardı.

Neden Whitmer? Öncelikle ilk kadın başkan olacak ve artık zamanı geldi. Hillary Clinton'ın yükü altında ezilmeyecektir ve yönetici deneyimine, merkezci bir zihniyete, nezakete, göreceli gençliğe ve belirgin bir zekaya sahiptir.

Vali olarak görev yapmadan önce, Michigan Temsilciler Meclisi'nde ve daha sonra eyalet senatörü olarak görev yaptı ve diğer alanların yanı sıra sağlık, eğitim ve altyapıyı iyileştirmeyi amaçlayan politikalar hazırladı ve uyguladı. Vali olarak, COVID-19 salgını ve Flint su kriziyle mücadelesiyle ulusal çapta ilgi topladı.

Halk sağlığına yönelik bilime dayalı yaklaşımları savundu ve Michigan sakinlerinin sağlık hizmetlerine erişimini genişletmek için çalıştı ve altyapı ve eğitim yatırımlarına öncelik verdi. Pragmatik ve iki partili bir yaklaşım, sonuçların geçmişi ve göze çarpan saçmalıkların olmayışı, onu en büyük Trump karşıtı yapıyor.

Biden'ın kendisi gibi 52 yaşındaki Whitmer da Harvard'a (Elise Stefanik'in yaptığı gibi), Yale'ye (JD Vance), Stanford'a (Josh Hawley) veya Princeton'a (Ted Cruz) gitmediğini gururla belirtebilir. Hukuk fakültesinden sonra Yüksek Mahkeme yargıcında katiplik yapmadı. Pek çok Amerikalı gibi o da boşanma sürecini atlatmak zorunda kaldı. Trump'ın aksine ikinci seferde başarıya ulaşmış gibi görünüyor.

Bu seçimin sonucunu belirleyecek olan banliyö anneleri ve merkezci Latinlerin onun ruh hali hakkında şüpheleri varsa, Trump'ın Truth Social'daki kaçınılmaz cinsiyetçi bağırışları Whitmer'ın durumunu vurgulamaya hizmet etmelidir. Ya da dürüst olmak gerekirse, neredeyse herkes.

GOP'u yeniden ayağa kaldırmak için Demokratlar Teksas'tan birini başkan yardımcılığına aday gösterebilir; eski Tennessee Titans defans oyuncusu Colin Allred, Trump'ın dalkavuk olarak seçeceği yavan adamla bir tezat daha sunacak. Ya da yukarıda adı geçen, Valisi Josh Shapiro'nun ilk Yahudi vekili olabileceği Pennsylvania gibi klasik bir değişken eyaleti kilitlemeye çalışabilirler.

Biri şunu sorabilir: Sorunlar ne olacak? Sorunlar her zaman önemlidir ve her yöne işaret ederler. Demokratlar silah kontrolü, kürtaj hakları ve sağlık konularında Amerikan çoğunluğuyla daha uyumlu; ancak Cumhuriyetçiler kültür savaşlarından yararlanabilir ve göç konusunda güçlü bir duruşa sahip olabilir. Ancak 2024 sadece sorunlarla ilgili değil. Amerika'nın ve dünyanın büyük zarar görmesini engellemektir.

Evet, kenara çekilme çağrıları Biden'a haksızlık gibi görünebilir. Onun gözetiminde 750.000'i imalat işi olmak üzere yaklaşık 11 milyon iş yaratıldı. Enflasyon düşüyor. Girişimciler rekor sayıda küçük işletme kurdu ve borsada patlama yaşanıyor. Ayrımcı ipotek kredilerinin önlenmesinden Çinli şirketlerin hesaplarını açmaya zorlanmasına kadar bir dizi başarıyı denetledi. İmzasının başarısız olması bile (Afganistan'dan kaotik ve felaketle çekilme kararı) esasen selefi aynı Trump tarafından kararlaştırıldı.

Üstelik zeki bir gence karşı yarışmıyor. Trump şeytani bir enerji yayıyor olsa da, kendisi de oldukça kafası karışmış görünebilir ve konuşması çoğu zaman tutarsızdır. Tutarlı olduğunda ise bildiğimiz gibi bu daha da rahatsız edici oluyor.

Ancak bugünlerde oldukça muhafazakar olan kırsal bölgeleri fazlasıyla temsil eden Seçici Kurul nedeniyle Demokrat adayın kazanabilmesi için büyük bir zafer kazanması gerekiyor. 2020'de Biden, neredeyse yüzde 5'lik bir farkla Trump'tan 7 milyondan fazla oy aldı; ancak bir avuç kararsız eyalette yapılan birkaç bin oylama, Trump'ın Beyaz Saray'da kalmasını sağlayabilirdi.

Ve bu farklı bir Biden'dı. Onun Clinton'un 2016'daki taç giyme törenindeki konuşmasını izleyen herkes dramatik farkı fark etmeyebilir (işte İtalyan televizyonunda bir hiciv). Bu sayfalarda insanlığın en büyük ve en aptalca belalarından biri olarak nitelendirdiğim yaşlı ayrımcılığı konusunda çok hassasım. Ancak bu yaş ayrımcılığı değil; makul bir endişe. Yaşam sürelerinin uzaması nedeniyle siyasette giderek daha fazla sorun haline gelecektir.

Kaderin önüne çıkardığı zorluklara rağmen Biden muhteşem bir başarı elde etti; harika bir performans sergiledi ve artık Amerika tarihinin bir parçası. Doğru anda yarıştan çekilerek o kısma gerçek büyüklüğü ekleyebilirdi. Bir zamanlar düşünülemez olan şey, ülkeyi kurtarmak için bir zorunluluk olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Biden'ın State of the Union konuşmasını 32 milyondan fazla kişi izledi

Nielsen Pazar Araştırması'na göre, Başkan Biden'ın Birliğin Durumu konuşmasını Perşembe gecesi yayında veya kablolu televizyonda yaklaşık 32,2 milyon kişi izledi; bu rakam, 2023'te izleyen 27,3 milyon kişiye göre belirgin bir artıştı.

İzleyicilerin yüzde 74'ü 55 yaş ve üzeri olmak üzere izleyici sayısı daha yaşlıydı. Nielsen'in takip ettiği 14 kanaldan birini izleyen izleyicilerin yalnızca yüzde 19'u 35 ila 54 yaşları arasındaydı ve izleyicilerin yaklaşık yüzde 5'i 18 ila 34 yaş aralığındaki demografiden geliyordu.

Adresin en çok izlenen kanalı 5,6 milyon izleyiciyle Fox News olurken, onu 4,2 milyon izleyiciyle MSNBC ve 2,5 milyon izleyiciyle CNN takip etti.

Yayın ağlarında ABC 5 milyon izleyiciyle başı çekerken, onu 4,3 milyon izleyiciyle NBC ve 3,9 milyon izleyiciyle CBS izledi.

Adres, saat 21.00'den sonra başladı. Doğu başlangıcı, yayın platformları ve YouTube gibi sosyal medya kanallarının yanı sıra tüm büyük ağlarda canlı olarak gerçekleştirildi. Konuşmanın sosyal medya platformlarındaki izlenme sayıları çeteleye dahil edilmedi ve Cumhuriyetçi Parti'nin Senatör Katie Boyd Britt'in (Ala.) verdiği yanıtla birlikte viral hale gelen pek çok klip nedeniyle Perşembe günkü gerçek izleyici sayısı önemli ölçüde daha yüksekti. .

Biden'ın 2022 Birliğin Durumu konuşması 38,2 milyon izleyiciyle en çok izlenen konuşma oldu. Donald Trump'ın dört adresi ortalama 44,3 milyon izleyiciye ulaştı.

21. yüzyılda en çok izlenen Birliğin Durumu konuşması George W. Bush'un 2003'te 62 milyon kişinin ilgisini çeken konuşmasıydı ve bunu 2009'da 52,4 milyon kişinin ilgisini çeken Barack Obama'nın açılış konuşması izledi.

O zamandan bu yana geçen yıllarda, daha fazla insan kabloyu kesip kablolu televizyon paketlerini iptal ettikçe, bunun yerine alakart seçenekleri veya ücretsiz yayın platformlarını tercih ettikçe televizyon izleyiciliği hızla azaldı.

Yine de televizyon güçlü bir platform olabilir ve 123 milyon izleyici rekoruna sahip 2024 Super Bowl gibi en büyük etkinlikler hâlâ büyük izleyici kitlelerinin ilgisini çekebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Cumhuriyetçiler kendi içinde kavga ettiklerinden toplanmak istemiyorlar 'Herkes yorgun'

WASHINGTON – Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin Çarşamba günü yıllık toplantılarına katılmaları planlanıyor. Ancak bu yıl bazı milletvekilleri, partinin yönetme kabiliyetini kilitleyen iç çekişmelerden dolayı hayal kırıklığı ve yorgunluk besleyerek bunu atlamayı tercih ediyor.

“Herkes yorgun. Yorgun olduğumu biliyorum," dedi anonimlik koşuluyla konuşan Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinden biri. GOP milletvekili, son aylarda Meclis'i rahatsız eden parti içi çatışmaların bazı üyelerin enerjisini tükettiğini açıkladı.

Belirtilen hayal kırıklığına katılmayı planlamayan bir başka Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçisi, Meclis eylemini engelleyen ve sonuç olarak "herkesi yıpratan" aşırı muhafazakar milletvekilleriyle birlikte kalıyor.

Milletvekili, eski Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy'nin (R-Calif) görevden alınmasına atıfta bulunarak, "her şeyin gerçekleşmesinin üzerinden altı aydan az bir süre geçmesi" nedeniyle Cumhuriyetçi konferansta hâlâ kırgın duyguların olduğunu ifade etti.

Milletvekilleri genellikle politika hakkında konuşmak, devam eden tartışmalar hakkında tartışmalar yürütmek ve daha fazlası için inzivaları kullanıyor. Ancak McCarthy'yi devirmek için oy kullanan bir avuç Cumhuriyetçiden biri olan R-Ariz'den Temsilci Eli Crane, USA TODAY'e olayların "verimli olmadığını" söyledi.

İnzivanın Çarşamba ve Perşembe günleri Batı Virginia'da yapılması planlanıyor.

2024 seçimlerinde savaş alanı bölgesini temsil eden milletvekili Marc Molinaro (R-N.Y.), kişisel olarak seçmenleriyle yapacak işleri olduğunu ve "hiç görmediğim ailesiyle" vakit geçirmesi gerektiğini söyledi. Ancak bu yılki inzivaya başka sebeplerden dolayı katılmadıkları için diğer üyeleri suçlayamazdı.

“Sadece buradayız, çok uzun zamandır birbirimizin yanındayız. Geri çekilmeler yaşadık! Molinaro, Kongre'nin geçen yıl milletvekilleri arasında gerilimin neredeyse fiziksel kavgaların eşiğine kadar alevlendiği 10 haftalık oturumuna atıfta bulunarak yarı şaka yaptı.

O dönemde Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson, R-La., "Burası bir düdüklü tencere" dedi.

Ne olursa olsun, diğer milletvekilleri geri çekilmenin zamanlamasının talihsiz olduğunu söylüyor ve bazı üyelerin rekabete dayalı seçimlerin yaklaştığını belirtiyorlar. Diğerlerinde sadece zamanlama çakışmaları var.

R-N.Y.'den Temsilci Nick Langworthy, hafta sonları "dikkat çekmenin oldukça zor" olduğunu belirtti ve üyelerin, 2024 seçimleri öncesinde kampanya yolunda olabilmek için hafta içi günlerden yararlandıklarını söyledi.

Ön seçimi Ağustos ayında yapılacak olan R-Fla'dan Temsilci Aaron Bean, "Bir yarışım olsaydı evime giderdim" dedi. "Doğası gereği kongre üyeleri meşgul insanlardır."

Son zamanlarda Meclis'i tüketen işlevsizlik göz önüne alındığında düzinelerce yetkili de önümüzdeki aylarda Kongre'den emekli olacak. R-Ariz.'den Temsilci David Schweikert, bu milletvekillerinin toplantıya katılmak için pek bir teşviklerinin olmadığını ve "gelecekteki gündemler üzerinde çalışmanın o kadar da ilginç olmayabileceğini" söyledi.

Kaynak: USA TODAY

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Pence, Trump'ın Başkan Adaylığını Desteklemeyeceğini Söyledi

Donald J. Trump'ın başkan yardımcısı Mike Pence, Cuma günü yaptığı açıklamada, Ron DeSantis, Vivek Ramaswamy ve Tim Scott dahil olmak üzere Bay Trump'ın diğer önceki rakiplerinden bazılarının yaptığı gibi, olası Cumhuriyetçi başkan adayının gerisinde kalmayacağını belirtti.

Eski başkanın partinin adaylığını kesinleştirmesinin ardından Bay Trump'ı destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Bay Pence, Fox News'te kendisini "vicdanıyla destekleyemeyeceğini" söyledi.

Martha MacCallum'a "The Story" programında "Bu yıl Donald Trump'ı desteklemeyeceğime şaşırmamak lazım" dedi.

Eski başkan yardımcısı, Kasım seçimlerinde Bay Trump'a oy verip vermeyeceğini söylemeyi reddetti ancak şu yanıtı verdi: "Asla Joe Biden'a oy vermem." Ayrıca Cumhuriyetçi olarak kaldığını söyleyerek üçüncü parti veya bağımsız aday olarak başkanlığa aday olmayı da reddetti.
Trump kampanyası Cuma günü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cuma günü daha sonra yaptığı bir açıklamada Bay Pence, Bay Trump'la hizmet etmekten onur duyduğunu söyledi ancak Fox News'teki röportajındaki bazı eleştirilerini yineledi. "Ne yazık ki son birkaç yılda eski başkanın muhafazakar gündemimizden uzaklaştığını gördüm" dedi.

Bay Pence, Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığı için beş aydan kısa bir süre boyunca, Bay Trump'a çok sadık kalan seçmenlerin desteğini kazanmakta zorlandı.

Bay Trump'ı 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırı sırasındaki eylemlerinden dolayı defalarca azarlarken, aynı zamanda Trump-Pence yönetiminin ekonomi ve yargı atamaları gibi alanlardaki sicilinden pay almaya çalıştı.

Bay Pence, Bay Trump'ın 2020 seçim sonuçlarının onaylanmasını engelleme yönündeki talebini yerine getirmeyi reddettiğinde Bay Trump ve destekçilerinden oluşan bir güruhun öfkesine maruz kaldı.

"Başkanlık kampanyam sırasında, Başkan Trump ile benim aramda sadece 6 Ocak'ta yerine getirdiğim anayasal görevler konusunda değil, birçok konuda da derin farklılıklar olduğunu açıkça belirttim" dedi. Fox Haber.

Bay Pence, Bay Trump'ın artık ulusal borcun azaltılmasına veya muhafazakarlar için önemli olan diğer konulara odaklanmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Röportajda "Adaylığının ortaya çıkmasını izlerken, ulusal borçla yüzleşme konusundaki kararlılığımızdan uzaklaştığını gördüm" dedi. "Onun insan hayatının kutsallığına olan bağlılığından uzaklaşmaya başladığını ve geçen hafta Çin'e karşı sert davranmaktan vazgeçtiğini ve yönetimimizin ByteDance TikTok uygulamasını satmaya zorlama çabasını desteklediğini gördüm."

Kaynak: TNYT

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

ABD, Donald Trump'ın 'kıyım' tehdidini konuşuyor

Donald Trump, 5 Kasım'da başkan seçilmediği takdirde Çin'in ABD'de otomobil sektörüne etkisine ilişkin ülkenin ekonomik buhrana gireceğini öne sürerek, "Ülkede kıyım yaşanacak ve en hafifi bu olacak" dedi. Trump ayrıca 'göçmenleri insan olarak görmediğini' de söyledi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump sosyal güvenliğe dokunduktan sonra eleştiri yağmuruna tutuldu

Eski Başkan Trump'ın Sosyal Güvenliğin "kesilmesi" yönündeki sözleri Başkan Biden'a büyük bir açılım sağlarken, yetkilendirme programının siyasette nasıl üçüncü bir ray haline geldiğinin altını çizdi.

Trump, CNBC röportajında "haklar ve kesintiler açısından yapabileceğiniz çok şey olduğunu" söyledi.

Kampanyası, eski başkanın yalnızca israfı azaltmak istediğini, ancak ilk sözlerinin Biden'ın Kasım ayına kadar kendisine karşı kullanacağı ve Demokrat kongre adaylarının da yararlanacağı önemli noktalara yol açtığını hızlı bir şekilde açıkladı.

Arizona'daki GOP stratejisti Barrett Marson, Trump'ın son yorumlarındaki belirsizliğin, bunların etkisini köreltebileceğini söyledi.

"Fakat bazı açılardan bunun bir önemi yok çünkü... kasete kayıtlı ve Biden kampanyasının bu kaseti çok sık kullanacağı kesin ve Trump kampanyasının bunu çürütmek için zaman ve para harcaması gerekecek" dedi.

Demokratlar, sosyal güvenlikte kesinti yapılmasını öneren Cumhuriyetçilere defalarca saldırdı. Marson, 2022 gibi yakın bir tarihte Senatör Mark Kelly'nin (D-Ariz.) GOP rakibi Blake Masters'ı Sosyal Güvenlik reformu tekliflerine yönelik olumsuz reklam yağmuruyla vurduğunu belirtti.

Arizona, Biden-Trump rövanş maçında 2024 değişken eyaletleri arasında en yüksek emekli nüfusuna sahip oldu ve bu da bunun öneminin altını çiziyor. Ancak Cumhuriyetçi stratejist ve Firehouse Strategies'in ortağı Alex Conant, bunun başka birçok yerde de büyük bir faktör olabileceğini söyledi.

"Seçmenlerin çoğu daha yaşlı olacak ve şu anda bu programlarda bulunanlar önümüzdeki on yıl içinde bu programları almaya hazırlanıyor" dedi. “Bu yüzden her yerde önemli olacaklarını söyleyebilirim.”

Conant, röportajlarda ve mitinglerde sık sık abartılı konuşan Trump'ın "gelecekte benzer gaflar yapmamak için çok dikkatli olması" gerektiğini söyledi.

Conant, "Gerçekten yetkilerde reform yapmak istemiyorsa, ki bu durumda saldırıya geçip tekliflerinin neden zarar vermeyeceğini açıklaması gerekiyor" dedi.

Sözlerin geri çekilmesi, Trump'ın sadece statükoyu desteklediğinin sinyalini vermek isteyebileceğini gösteriyor; hem Conant hem de Marson bu pozisyonun siyasi açıdan daha güvenli olacağını söyledi.

“Seçmenlerin çoğunun belirli politikaları umursamadığını düşünüyorum. SGK'yı koruyacağım diyorsanız bu yeterli. Bir planınızın olması gerekmiyor," dedi Marson.

Başkan Biden, bu ayın başlarında Birliğin Durumu konuşmasında Sosyal Güvenlik ve Medicare'i "koruyup güçlendireceğine" söz verirken, aynı zamanda zenginlerin "kendilerine düşen adil payı ödemesini" sağlayacağına da söz verdi.

Çalışan Amerikalılar şu anda 168.600 dolara kadar olan kazançlar için Sosyal Güvenlik vergisi ödüyor ancak bu tutarın ötesinde vergilendirilmiyor. Biden ayrıca Sosyal Güvenlik'in desteklenmesine yardımcı olmak için 400.000 doların üzerindeki ücretlerin vergilendirilmesini de önerdi, bu da 168.600 ila 400.000 dolar arasındaki aralığın bir artışla karşı karşıya kalmayacağı anlamına geliyor.

Sosyal Güvenlik'in 2033 yılına kadar iflasa sürükleneceği tahmin ediliyor ve bu noktada kongre kararı olmadan kesintiler kaçınılmaz hale gelebilir. Sorumlu Federal Bütçe Komitesi, ödeme gücünü korumak için programda yapılan bu kesintilerin tipik bir emekli çifte yılda 17.400 dolara mal olabileceğini tahmin ediyor.

İki partili grubun başkanı Maya MacGuineas, iki büyük başkanlık adayının da konuya ciddi bir yaklaşım sergilemediğini söyledi.

"Hem Trump'ın hem de Biden'ın yaklaşımını pervasız, oyalayıcı, demagojik ve programın sağlığı açısından tehlikeli olarak tanımlarım" dedi.

"Her ikisi de birbirlerine saldırmakla o kadar meşgul ki, görevde oldukları süre boyunca, bir numaralı öncelik olması gereken programı iflastan kurtaracak bir plan ve politika ortaya koymak için hiçbir şey yapmadılar."

MacGuineas, Biden'ın son bütçesinin, programı koruma taahhütlerine rağmen Sosyal Güvenlik finansmanını artırmaya yönelik tutarlı bir plan ortaya koyamadığını söyledi.

Politikacıları konuyla ilgili siyasi puan kazanmaya çalıştıkları için eleştirdi, ancak aynı zamanda herhangi bir politikacı sosyal yardımların azaltılmasını önerdiğinde medya ve savunuculuk gruplarının aşırı derecede alarma geçtiğini, bunun da konuyla ilgili makul bir tartışmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi.

"Bu provokatif bir konu. Ve herkes yaşlıları korkutacak, gerçek ve önemli değişiklikleri erteleyecek şekilde bunu daha provokatif hale getirmek için bir nevi komplo kurdu” dedi.

2024'te Biden'ı destekleyen Emekli Amerikalılar İttifakı da bu hafta Trump'ın yorumlarına atlayan savunuculuk grupları arasında yer alıyor. İcra direktörü Richard Fiesta, Trump'ın geçmiş yorumlarının benzer sinyaller gönderdiğine dikkat çekti.

2020'de CNBC ile yaptığı bir röportajda Trump, hakların geleceği sorulduğunda "buna bir göz atacağını" söyledi ve 2000 yılında Sosyal Güvenlik'in "devasa saadet zinciri" adlı kitabında uygunluk yaşının yükseltilmesini önerdi.

Fiesta, grubunun zaman içinde faydaların azaltılmasına yönelik her türlü çabaya karşı çıktığını ve Biden'ın önerdiği gibi programın gelirin artırılmasıyla düzeltilebileceğine inandığını söyledi.

Ortalama alıcının ayda yaklaşık 1.800 dolar aldığını belirterek, "Güvenlik faydalarımızın en iyi ihtimalle mütevazı olduğunu düşünüyoruz" dedi. "Dolayısıyla sosyal yardımların kesilmesi veya emeklilik yaşının yükseltilmesi fikri çalışan insanlara haksızlıktır."

The Hill'e yaptığı açıklamada Trump'ın kampanyası, Sosyal Güvenliği düzeltmeye yönelik mevcut planları hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddetti ancak haklarını koruyacağını söyledi.

Kampanyanın ulusal basın sekreteri Karoline Leavitt e-postayla yaptığı açıklamada, "Başkan Trump, ilk döneminde Sosyal Güvenlik ve Medicare'i koruma sözünü yerine getirdi ve Başkan Trump, ikinci döneminde Sosyal Güvenlik ve Medicare'i güçlü bir şekilde korumaya devam edecek" dedi. .

Biden kampanyası, başkanın konuyla ilgili geçmişteki açıklamalarının yeterli olduğunu söyledi.

American Enterprise Institute'ta sağlık ve emeklilik politikası alanında kıdemli uzman olan Joseph Antos, her iki adayın da Beyaz Saray'a gelmeleri durumunda bu sorundan kaçamayacaklarını ve herhangi bir şeyin halledilmesi için daha fazla ideolojik esneklik göstermeleri gerektiğini söyledi.

Hem Trump'ın hem de Biden'ın "anlamsız ifadeler" sunduğunu ve Sosyal Güvenlik ve Medicare'in yardımların elinden alınması korkusunu körüklemeyecek şekilde "yeniden yapılandırılması" hakkında nasıl konuşulması gerektiğini bulmaları gerektiğini söyledi.

"Başkan kim olursa olsun, her iki programda da bazı ciddi ancak artan reformlar yapmaya başlayan gerçek mevzuatı almak için aklını başında tutabilecek ve yeterli siyasi nüfuza sahip olabilecek mi - ki sanırım hiçbiri bunu başaramayacak." söz konusu.

Ancak Antos, Trump'ın seçim öncesinde konu hakkında açıklama yapmasının pek siyasi bir olumlu yanı olmadığını söyleyerek Biden'ın bir tartışmayı kabul etme olasılığı konusunda şüphe uyandırdı.

Trump hakkında, "Eğer bir tartışma olsaydı... o zaman Biden'la tartışabilmek için bazı konularda daha sert davranması gerekirdi" dedi.

"Bu yüzden politikanın ayrıntıları hakkında birkaç satır öğrenmeye yatırım yaparak zamanını boşa harcamamalı."

Kaynak: The Hill

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Sosyal Medya Trump'la 464 Milyon Dolarlık Cezayı Ödeyemediği için DALGA GEÇİYOR...

Donald Trump Pazartesi günü ekibinin mahkeme yetkililerine sivil dolandırıcılık mahkumiyetine itiraz edebilmek için 464 milyon dolar toplamanın "pratik olarak imkansız" olduğunu söylemesiyle sosyal medyada oldukça heyecan yarattı.

Eski başkan kefaleti ödeyememesiyle ilgili yorum yapmadı, ancak sosyal medyadaki tepki çoğunlukla şok, alaycı ve bol miktarda eski güzel schadenfreude oldu.

Yorum yapanların çoğu, Trump'ın New York eyalet mahkemesine verdiği ifadenin temelde onun iddia edildiği kadar kızarmış olmayabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Aşağıda alaycılığın tadına bakabilirsiniz.

Kaynak: HuffPost

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Joe Biden, ABD Enflasyonunun Dünyanın En Düşükleri Arasında Olduğunu Söyledi: Haklı mı?

2022 yazında ABD'de fiyatlar yaklaşık yüzde 9'a yükseldi; bu son kırk yılın en yüksek seviyesiydi. Bu gelişme, Federal Rezerv'i, fiyatlardaki artışı kontrol altına almak için borçlanma maliyetlerini yükselten faiz oranlarını yükselterek, finansal koşulları agresif bir şekilde sıkılaştırmaya yöneltti.

Sonuç olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yavaşladı ve Şubat ayında yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşti. Bu, önceki aya göre biraz daha yüksekti ancak Haziran 2022'deki zirveye göre oldukça düşüktü.

Başkan Joe Biden bunun diğer ülkelere kıyasla önemli ölçüde daha iyi olduğunu öne sürdü.

Eskiden Twitter olarak bilinen platform X'te "Şu anda Amerika'nın enflasyon oranı dünyanın en düşükleri arasında" dedi.

Soru şu; o haklı mı? Newsweek, ABD'deki TÜFE rakamının dünyadaki en iyi küresel ekonomiler arasındaki enflasyon okumalarına göre nasıl bir araya geldiğine bir göz attı.

Dünyanın dört bir yanından gelen enflasyon verileri incelendiğinde, Trading Economics'in rakamlarına göre ABD'nin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en düşük enflasyon okumalarından birine sahip olduğu görülüyor.

Ayrıca Amerika'daki enflasyon oranını dünyanın en iyi ekonomilerinden bazılarıyla karşılaştırdık.

Trading Economics'in verilerine göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, bir önceki ay yüzde 0,8 oranında yavaşladıktan sonra Şubat ayında yaklaşık yüzde 0,7 oranında fiyat artışı gördü. Öte yandan dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya'da Ocak ayında yüzde 2,2 oranında enflasyon kaydedildi.

Almanya'da enflasyon oranı yüzde 2,5'e ulaşırken, beşinci büyük ekonomi olan Hindistan'da Şubat ayında enflasyon yüzde 5'in biraz üzerinde gerçekleşti. İngiltere'nin Ocak ayında gelen son verileri enflasyonun yüzde 4, Fransa'nın Şubat ayı okumasının ise yüzde 3 olduğunu gösteriyor. Rusya Şubat için 7,7, Kanada ise Ocak için yüzde 2,9 enflasyon bildirirken, İtalya yüzde 0,75 enflasyon bildirdi; bu da dünyanın en büyük 10 ekonomisine ilişkin verileri tamamlıyor.

Oxford Economics'in ABD'li ekonomist yardımcısı Michael Pearce, G7 ekonomileriyle karşılaştırıldığında ABD'de enflasyonun ortalama civarında olduğunu öne sürdü.

Newsweek'e yaptığı açıklamada, "Önemli G7 ekonomileri arasında mevcut ABD TÜFE enflasyon oranı orta sıralarda yer alıyor" dedi. "Şu anki fiyat seviyelerini pandemi öncesi (Şubat 2020) ile karşılaştırdığımızda, ABD'de fiyatların İngiltere hariç hemen hemen tüm diğer büyük ekonomilerden daha fazla arttığı görüldü."

Pearce'e göre, ABD'nin enflasyon oranındaki yıllık bazdaki değişim, Kovid öncesinden bu yana yüzde 19,5 iken, Birleşik Krallık'ta Ocak 2024 itibarıyla yüzde 20 seviyesindeydi.

Fiyatlarla ilgili zorlu zorluklarla karşı karşıya kalan ülkeler var. Örneğin Latin Amerika'nın en büyük ekonomilerinden biri olan Arjantin'de Trading Economics'e göre Şubat ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 276'nın üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda ise bir önceki aya göre yüzde 20,6 olan düşüşle 13,2 seviyesinde kaydedildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

'Patolojik yalancı': İnternet, Liz Cheney'nin 6 Ocak kanıtlarını 'bastırdığına' dair asılsız iddiaları paylaştığı için Donald Trump'ı eleştiriyor

CHEYENNE, WYOMING: Eski Temsilci Liz Cheney (R-Wyo.), eski Başkan Donald Trump'ın Temsilciler Meclisi 6 Ocak Komitesi'nin kanıtları "bastırdığı" yönündeki asılsız iddialarına yanıt verdi. Trump bu konuda onun yargılanması çağrısında bulunmuştu.

Mediaite'nin haberine göre Trump, aşırı sağcı internet sitesi The Federalist'teki bir makaleyi yeniden yayınlayarak, "ÜLKEMİZE YAPTIKLARINDAN DOLAYI YARGILANMALI! DELİLLERİ YASADIŞI OLARAK YOK ETTİ. GERÇEK DEĞİL!!!" dedi.

Liz Cheney, Trump'ın patlayıcı paylaşımını retweetledi ve şunu belirtti: "Büyük harflerle yalan söylemek, bunu doğru yapmaz Donald. Biliyorsun, sen ve avukatların uzun süredir kanıtlara sahipsiniz."

Liz Cheney'i eski POTUS'a karşılık vermeye iten şey neydi?

16 Mart Cumartesi günü Trump ayrıca aşırı sağcı yazar John Solomon'un 6 Ocak komitesinin "önemli delilleri sakladığını" iddia eden ve Cheney'nin "Seçimi Kaldırma Komitesi'nin geri kalanıyla birlikte hapse girmesi gerektiğini" öne süren bir yazısını da paylaştı.

Federalist'in genel yayın yönetmeni Mollie Hemingway, 8 Mart'ta "Liz Cheney, 6 Ocak Komitesi Trump'ın Ulusal Muhafızlara Yönelik Baskısının Temize Çıkan Kanıtlarını Bastırdı" başlıklı "özel" bir makale yayınladı. Komite kanıtları gizledi

Hemingway'in makalesine göre, "Cheney'nin 6 Ocak Komitesi, Başkan Donald Trump'ın ülkenin başkentini korumak için 10.000 Ulusal Muhafız askerini görevlendirmeye çalıştığına dair kanıtları bastırdı; bu, daha önce Federalist programların elde ettiği gizli bir tutanaktı."

Makaledeki ihtilaflı deliller şunu iddia ediyor: "Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Anthony Ornato'nun komiteyle ilk yazılı görüşmesi 28 Ocak 2022'de yapıldı. Bu röportajda Cheney ve müfettişlerine Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows'un baskısına kulak misafiri olduğunu söyledi. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, şehri korumak için ihtiyaç duyduğu kadar Ulusal Muhafız askeri talep edecek."

Hemingway şöyle devam ediyor: "Komite röportajı doğru bir şekilde tanımlamamakla kalmadı, aynı zamanda transkripti kamu incelemesinden çıkardı."

Ornato'nun ifadesinin dökümünün 2022'de kamuya açıklandığını ve şu anda internette mevcut olduğunu belirtmekte fayda var.

Ornato, eski Başkan Trump'ın korunmasından sorumlu eski Gizli Servis ajanı olduğundan, ifadesi ancak İç Güvenlik Bakanlığı ile koordineli olarak kamuya açıklanabildi ve güvenlik nedeniyle bazı düzeltmeler yapıldı.

Hemingway'in makalesi bu transkriptten çıkmış gibi görünüyor, ancak JustSecurity'den Tom Joscelyn, Hemingway'in Ornato'nun ifadesinin "daha önce gizlenmiş" veya "gizlenmiş" olduğu iddiasını tamamen ortaya çıkardı.

Joscelyn, Hemingway'in "okuyucuları Gizli Servis ile 6 Ocak Komitesi arasındaki anlaşma hakkında bilgilendirmediğini" ileri sürerek Federalist'in genel yayın yönetmeninin "okuyucuları kötü niyetli bir şeyin yaklaşmakta olduğuna yanlış bir şekilde inandırdığını" ekledi. söz konusu transkriptin yayınlanması.

Üstelik Cheney'nin tweet'inde, Trump ve avukatlarının "kanıtlara uzun süredir sahip olduğu" belirtiliyor ve bu, Adalet Bakanlığı'nın Trump'a Ağustos 2023'te Gizli Servis ve DHS'ye sağlanan tüm transkriptlere ve destekleyici belgelere erişim sağladığını ima ediyor.

Dahası, Hemingway'in Belediye Başkanı Bowser ile Meadows arasında tarif ettiği fikir alışverişi komitenin Ornato tutanaklarında yer alıyor ancak komitenin 6 Ocak tarihli nihai raporuyla çelişmiyor. Bu raporda Trump'ın 6 Ocak'tan önce DC'ye 10.000 asker yerleştirmeyi önerdiği belirtiliyor. Kendisini ve müttefiklerini savunmak için.

Trump, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Temsilci Nancy Pelosi'ye (D-Ca.) karşı uzun zamandır çirkin iddialarda bulunuyor ve onun, Ulusal Muhafızların yardım talebini geri çevirdiği için 6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırıyı kışkırttığını iddia ediyordu.

Nihai komite raporu ayrıca, kendi Savunma Bakanı vekili Christopher Miller'ın yeminli kanıtlarına atıfta bulunarak Trump'ın asla böyle bir emir yayınlamadığını da belirledi.

Hemingway'in orijinal makalesi, Fox News, Newsmax ve The Gateway Pundit gibi çeşitli komplo teorisi web siteleri de dahil olmak üzere sağ eğilimli medyada kapsamlı bir şekilde dağıtıldı ve bir araya getirildi.

İnternet, Cheney'nin kanıtları gizlediği için yargılanacağını iddia ettiği için Trump'ı azarlıyor
X'teki insanlar, eski Başkan'ı, bir siyasi rakibine karşı üstünlük sağlamak veya birinin hayatını daha da zorlaştırmak için her daim ateşli takipçilerini bir araya getirmek amacıyla internette asılsız, komplocu makaleler yayınlarken bir devlet adamı için gerekli görülen tüm görgü ve nezaket kurallarını aştığı için azarladılar. cehennemde yaşamak.

One X kullanıcısı şunu belirtti: "Yalanlarınızı sürekli savunmak zorunda olmak zor."

Başka bir kullanıcı şöyle dedi: "Tarikatı kesinlikle öyle olduğunu düşünüyor."

Başka bir kullanıcı şöyle yazdı: "Rehineler sonuçta suçlular."

Bir kullanıcı şöyle espri yaptı: "Adil olmak gerekirse, nasıl yazılacağını veya noktalama işaretlerini bilmediğinden her kelimeyi büyük harfle yazmak zorunda."

Başka bir X kullanıcısı şunu iddia etti: "Liz siyasi gücünü koruyor çünkü bu ülkeyi fiilen yöneten korporatist çıkarların savunucusu olarak konuşuyor. Halkın değil."

Son olarak bu kullanıcı şu tweeti attı: "Trump nefes aldığında yalan söylüyor demektir; onun gibi patolojik bir yalancı için bu onun "temel içgüdüsüdür" ve onun doğruyu söylemesini imkansız hale getirir."

Kaynak: Meaww

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi bütçesi, Sosyal Güvenlik için emeklilik yaşının yükseltilmesi çağrısında bulunuyor

WASHINGTON — Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinden oluşan geniş ve etkili bir grup tarafından hazırlanan yeni bütçe, gelecekteki emekliler için Sosyal Güvenlik emeklilik yaşının yükseltilmesi ve Medicare'in yeniden yapılandırılması çağrısında bulunuyor.

Tekliflerin bu yıl yasalaşması pek mümkün görünmüyor ancak bunlar, 2024 seçimlerini kazanmaları halinde kaç Cumhuriyetçinin ülkeyi yönetmeye çalışacağını yansıtıyor. Ve Başkan Joe Biden'ın yeniden seçilmek için yarışırken eski Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti ile yapmayı amaçladığı kavgayı da canlandırıyorlar.

RSC bütçesi, maliye politikasının yanı sıra, kürtaja agresif kısıtlamalar getiren ve potansiyel olarak in vitro fertilizasyonu veya IVF'yi yasal olarak tehdit eden Gebelikte Yaşam Yasası da dahil olmak üzere "yaşamın amacını ilerletmek için tasarlanmış" bir dizi yasa tasarısını onaylıyor. “döllenme anında” insanlar için korumalar. Son zamanlarda Alabama Yüksek Mahkemesi'nin IVF'yi tehdit eden kararına verilen tepkinin ardından GOP içinde şaşkınlığa neden oldu.

Bütçe Çarşamba günü, aralarında Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'ın birçok müttefikinin de bulunduğu 170'den fazla Temsilciler Meclisi GOP milletvekilinden oluşan Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi tarafından açıklandı. RSC'ye R-Okla'dan Temsilci Kevin Hern başkanlık ediyor ve üyeleri arasında Konuşmacı Mike Johnson, R-La. ve onun liderlikteki ilk üç yardımcısı yer alıyor. Johnson daha önce 2019'dan 2021'e kadar RSC'ye başkanlık etmişti ve ofisi yeni bütçe sorulduğunda hemen yanıt vermedi.

Sosyal Güvenlik için bütçe, "yaşam beklentisindeki artışları hesaba katmak amacıyla gelecekteki emeklilerin emeklilik yaşlarında ılımlı ayarlamalar yapılmasını" onaylıyor. En yüksek kazanç elde edenlerin sosyal yardımlarının azaltılması çağrısında bulunuyor. Ve bu fikirlerin hemen yürürlüğe girecek şekilde tasarlanmadığını vurguluyor: "RSC Bütçesi, emeklilikte olan veya emekliliğe yaklaşan herhangi bir yaşlı için emeklilik yardımlarını kesmez veya geciktirmez."

Yeni bütçe ayrıca, eski Cumhuriyetçi Sözcü Paul Ryan'ın destek topladığı öneriyi tekrarlayarak, Medicare'in "birinci sınıf destek modeline" dönüştürülmesi çağrısında da bulunuyor. Yeni RSC planı kapsamında, geleneksel Medicare özel planlarla rekabet edecek ve yararlanıcılara kendi seçtikleri bir poliçeyi satın almaları için sübvansiyon verilecek. Bütçe, sübvansiyonun boyutunun belirli bir pazardaki "ortalama prime" veya "ikinci en düşük fiyata" sabitlenebileceğini söylüyor.

Plan, Ryan'ın GOP adayı Mitt Romney'nin aday arkadaşı olduğu ve dönemin Başkan Barack Obama'nın bunun "bildiğimiz Medicare'i sona erdireceği" suçlamasıyla 2012 seçimlerinde bir parlama noktası haline geldi. Ryan bunu Medicare'i daha iyi mali duruma getirmenin bir yolu olarak savundu ve partisinin çoğu onun yanındaydı.

Medicare'in 2028'de iflas etmesi ve bunu 2033'te Sosyal Güvenlik'in takip etmesi öngörülüyor. Bundan sonra, daha fazla gelir eklenmediği sürece sosyal yardımlar zorla kesilecek.

Biden, Cumhuriyetçilerin emeklilik programlarına ilişkin önerilerini eleştirerek sosyal yardımları kesmeyeceği sözünü verdi ve bunun yerine son Beyaz Saray bütçesinde gelecekteki açığın üst gelirlilere yönelik vergileri artırarak kapatılmasını önerdi.

RSC bütçesi, programların geleceği için net bir vizyon önermeden Sosyal Güvenlik ve Medicare konusunda değişen söylemler sunan Trump için de bir bilmece sunuyor.

Özellikle, RSC bütçesi, emeklilik programlarının öngörülen iflasına çözüm bulmak için üç olası seçenek sunuyor: vergileri artırmak, genel fondan para aktarmak veya açığı kapatmak için harcamaları azaltmak.

İlk iki seçeneği reddeder.

Bütçe, "İnsanlara uygulanan vergilerin artırılması onları daha da cezalandıracak ve ekonominin geneline yük olacaktır; bu, harcama ve baskı rejiminin felaket ve geriletici olduğu kanıtlanmış bir şey" diyor ve komitenin "milyonlarca dolarlık bir genel fona" da karşı olduğunu ekliyor Mali durumumuzu kötüleştiren bir transfer."

Bu da harcama kesintilerine neden oluyor.

RSC bütçesi, "Obamacare"e veya Uygun Fiyatlı Bakım Yasasına sert eleştirilerde bulunuyor ve sigorta kapsamını genişletmeyi amaçlayan sübvansiyonların ve düzenlemelerin geri alınması çağrısında bulunuyor.

Kaynak: NBCNews

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Andrew Weissmann: Trump'ın 464 milyon dolarlık cezayı ödeyecek parası yok

Eski Başkan Trump'ın, New York'taki sivil dolandırıcılık davasına ilişkin faizle birlikte 464 milyon dolarlık karar için parayı güvence altına almak için Pazartesi gününe kadar süresi var. Aksi takdirde NY AG Letitia James, Trump'ın varlıklarına el koymaya başlayabilir. Andrew Weissmann ve Danny Cevallos tartışıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

GOP Meclisi, Sosyal Güvenlik ve Medicare kesintilerinde 2,7 trilyon dolarlık kesinti yapmayı önererek Trump'ı baltaladı

Donald Trump, geçen hafta televizyona çıkıp Medicare ve Sosyal Güvenlik gibi programların "kesilmesi" hakkında gevşek bir şekilde konuştuğunda kendisi için kazdığı çok derin çukurdan çıkmak üzereydi.

Daha sonra Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi'ne Cumhuriyetçiler geldi ve onu tekrar içeri sürüklediler.

Küstahlık açısından olağanüstü övgüyü hak eden bir belgede, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri önümüzdeki on yıl içinde Sosyal Güvenlik ve Medicare'e yapılan toplam harcamalardan 2,7 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir kesinti yapacak - toplamın %8'inden fazlasını - kesecek bir bütçe önerdiler. .

Bu sadece Amerikan siyasetinin üçüncü rayına dokunmak değil. Islanırken kollarınızı etrafına doluyor.

Ayrıca, artan yaşam beklentisini daha iyi yansıtacak şekilde ABD'de emeklilik yaşının gelecekte bir noktada yükseltilmesinden de gevşek bir şekilde bahsettiler, ancak böyle bir değişikliğin yapılacağı tarihi açık bıraktılar.

Teklifler Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi'nden geliyor. Bu resmi Cumhuriyetçi liderlik grubu değil ama kenardaki bir grup da değil. Üyeleri arasında 178 Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçisi, yani toplamın %80'inden fazlası yer alıyor.

Komite, ayrıntıları belirsiz bırakarak seçim yılında işleri pek iyileştirmedi.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hakların, özellikle de Sosyal Güvenlik'in "kesilmesinden" bahsetmek belirsizdir. Gelecekte kişi başına emeklilik maaşlarının enflasyondan daha hızlı artması bekleniyor. Birisi bu büyümeyi yavaşlatabilir veya tamamen dondurabilir ve yine de aslında hiçbir şeyi "kesmediğini" söyleyebilir.

Ancak tam olarak ne yapmayı planladığınız konusunda net değilseniz seçmenler en kötüsünden korkma eğiliminde olabilir.

Özellikle de derin vergi kesintileri yapmaktan, yani 2017 vergi kesintilerini süresiz olarak uzatmaktan bahsediyorsanız. Bir şeyler vermeli.

Cumhuriyetçi komiteden gelen belge, özellikle yaşlılar ve orta yaştakiler arasında GOP'un emeklilik hakları için geleceğine dair endişeleri daha da artıracak.

Politikacılar kendilerini tehlikeye atarak bu konuya bulaşıyorlar. Kanıtlar, Cumhuriyetçilerin 2022 ara seçimlerinde "kırmızı dalgalarına" mal olan şeyin bu konudaki gevşek konuşmalar olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor.

En son teklifler de rüzgara doğru gidiyor. Yakın tarihin herhangi bir döneminde olduğundan çok daha fazla Amerikalı, programın büyümesini engellemek yerine vergileri artırarak Sosyal Güvenlik'in finansmanını desteklemek istiyor. Gallup tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, vergi toplayanların sayısı sosyal yardımları kısıtlayanlardan tam yüzde 30 puan veya ikiye bir oranında daha fazla: Bu oran vergileri artırmak için %61, yardımları dizginlemek için %31.

Bu fark, Gallup'un 2015 ve 2005'te yaptığı ankettekinin iki katı, 2009'dakinin ise üç katı.

Cumhuriyetçilerin Sosyal Güvenlik ve Medicare'deki "kesintiler" hakkındaki konuşması, her iki tarafın da Kasım ayında kazanmayı ne kadar çok istediğini merak etmenize neden oluyor. Bu konuyla ilgili birinci ve ikinci sergide, partilerin cumhurbaşkanı adayları yer alıyor ve bu adaylar, kamuoyunda rahatlıkla ülkenin tüm nüfusundan daha fazla onaylanmama oranlarıyla övünüyor.

Yine de Cumhuriyetçi Araştırma Komitesi üyelerine itibar edin. Fikirlerinden çekinmiyorlar.

1850'lerdeki Kırım Savaşı sırasında, bir Fransız generali, salak İngiliz mevkidaşı tarafından, bir İngiliz süvari tugayının Rus mevzisine hücum etmesini izlemek ve hayranlık duymak üzere davet edilmişti. Ancak general, tugayı yanlış vadiye gönderdi ve orada Rus sahra silahları tarafından anında katledildiler. Bu gereksiz katliamı izlemeye davet edildiğine şaşıran Fransız general, kuru bir sesle gösterinin kendi açısından muhteşem olduğunu, ancak savaşı kazanmanın pek de yolu olmadığını söyledi.

Kaynak: MarketWatch

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Milyarderler Trump'a yakınlaşıyor

Eski Başkan Donald Trump'ın önceki kampanyaları büyük ölçüde küçük bağışçılar tarafından destekleniyordu.

Yeni FEC kayıtları, RNC'nin ve 2024 kampanyasının nakit sıkıntısı içinde olduğunu gösteriyor.

Ancak ülkenin en zengin CEO'larından bazıları onu desteklemeye başlıyor.

Kampanya kayıtları onun nakit sıkıntısı çektiğini gösterirken, bir avuç nüfuzlu milyarder ve teknoloji imparatoru, eski Başkan Donald Trump'la giderek daha fazla aynı safta yer alıyor.

Yeni yayınlanan kampanya finansmanı raporları, Trump'ın Kasım seçimleri öncesinde bağış toplama konusunda Başkan Joe Biden'ı geride bırakmaya devam ettiğini doğruluyor.

Trump'ın artan yasal masraflarının karşılanması konusunda müttefik gruplarına güvenme kararı, genel açığı daha da kötüleştirdi.

Biden'ın kampanyası Şubat ayında, Trump'ın kampanyasının sağladığı miktarın iki katından fazla bir miktarla (eski başkanın 33,5 milyon dolarına kıyasla 71 milyon dolar) sona erdi. Aynı zamanda, Trump'ın liderlik PAC'ı Save America, geçen ay yasal ücretlere 5,6 milyon dolar daha harcadı. Hatta ekip, Trump yanlısı bir süper PAC'tan yardım için nakit yardımı bile aldı.

Eski başkanın bu açığı bir an önce kapatması gerekiyor. Artık Trump'ın kampanyasıyla birlikte çalışacak olan Cumhuriyetçi Ulusal Komite'nin, Demokratik Ulusal Komite tarafından ayrı ayrı eleştirilmesinin meselelere bir faydası yok. Süper PAC'ler Çarşamba gecesi yayınlanan toplamlara dahil edilmediğinden, Trump yanlısı PAC'ler ve gruplar için eldeki toplam nakit miktarının ne kadar olduğunu kesin olarak söylemek zor. Bununla birlikte, Trump'ın milyarderlere yönelik elinin altında gizli bir endişe var.

Tesla ve X CEO'su Elon Musk daha önce 2024'te "ABD Başkanlık adaylarından herhangi birine" para bağışlamayacağını söylemiş olsa da, yakın tarihli bir gönderide "kırmızı dalga" oylama fenomeni olursa "Amerika mahkumdur" diyerek siyasi ittifakını güçlendirdi oluşmaz. The New York Times'ın haberine göre Musk, Mart ayının başlarında eski başkanla şahsen görüştü.

Risk sermayedarı Marc Andreessen de dahil olmak üzere dünyanın en zengin adamlarından bazıları, son yıllarda Biden yönetiminin politikalarına yönelik hoşnutsuzluklarını dile getirmek için X'e başvurdu. Diğer milyarderler Trump'ı açıkça övdü. Örneğin Silikon Vadisi yatırımcısı Chamath Palihapitiya geçtiğimiz günlerde podcast'inde "yönetimde yapılan işlerin çoğunun doğru olduğunun ortaya çıktığını" söyledi.

Musk bir mega bağışçı olmasa da, Oracle kurucu ortağı Larry Ellison büyük oranda öyledir. Ellison, başarısız başkanlık yarışı öncesinde Güney Carolina'dan Senatör Tim Scott'a 30 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Puck daha önce Ellison'ın Trump'la birçok kez yemek yediğini bildirmişti.

Şu ana kadar Trump büyük ölçüde küçük bağış makinesinin desteğine güveniyordu. Çoğu politikacı, bırakın başkanlık yarışını finanse etmek için gereken devasa meblağları, bir kampanyayı sürdürmeye yetecek kadar geniş bir bağışçı tabanı oluşturmak ve sürdürmekle mücadele ediyor. Yüksek Mahkeme'nin Citizens United ve diğer davalardaki kararları sayesinde Trump, bir milyarderin Trump yanlısı süper PAC'a altı haneli bir çek yazmasını sağlayarak bu sıkıntıdan kaçınabilir.

Yardımın bir bedeli olabilir.

2015'te siyasete yeni başlayan Trump, kişisel servetini, büyük siyaset dünyasına sıklıkla hakim olan utandırıcı ödünleşimlerden kaçınmanın bir yolu olarak lanse etti. Sonuçta kendi parasının nispeten azını harcadı, ancak küçük bağış operasyonu, büyük paraya sahip destekçilerin çoğunu kendisinden uzak tutmasına olanak tanıdı. Koch kardeşler de dahil olmak üzere bazı mega bağışçıların ondan açıkça kaçınmasına yardımcı oldu. Trump, bir dizi saldırı reklamının ortasında süper PAC'leri memnuniyetle karşıladı. Ancak şimdi, eski başkanın sosyal yardımları her zamankinden daha bataklık gibi görünüyor.

Politico'nun haberine göre, Anheuser-Busch lobicisiyle büyük bir bağış toplama etkinliğinin arifesinde Trump, muhafazakarların önderliğindeki boykotun bira devlerine milyarlarca dolara mal olmasının ardından sadık takipçilerinden şirkete ikinci bir şans vermelerini istedi. Eski başkan bir zamanlar popüler sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanmasını desteklemişti ancak TikTok'un Pekin'deki ana şirketi ByteDance'te %15 hisseye sahip Cumhuriyetçi mega bağışçı Jeff Yass ile görüştükten sonra bu görüşünü tersine çevirdi. Trump, kendisinin ve Yass'ın TikTok hakkında konuştuğunu reddediyor.

Trump'ın kampanyasına yakın biri The New York Times'a, Yass'ın Trump yanlısı bir gruba "önemli bir bağış" yapmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: BI

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.