Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Lig fikstürü

nobody

Önerilen İletiler

Bir ülkede 30 şehir, her şehrin bir futbol takımı ve bir futbol stadı varmış. Ülkenin kralı da takıntılı (obsessif) biriymiş ve her takımın düzenli olarak bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapmasını istiyormuş. Ancak federasyon başkanı bu şekilde bir fikstür yapamadıklarını bildirmiş. Kral da "o halde kaç şehire gerek varsa emrediyorum bu kadar şehir ve takım,stad vs. kurun yoksa başınız gidecek" demiş. Siz fed. başkanın olsanız ne yapardınız?

Kısaca "her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde bir fikstür düzenlemek için kaç takım gerekir (>30)?"

Cevabı somut ve çok mantıklı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sorunuzda anlıyamadım bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda diyorsuz yani 1 haftada sadece 1 maç oynuyacaklarmı yoksa 7 gün boyunca 7 farklı takımlarla???? :( özür dilerim soru kalıbı benim için önemli mantığı orda ararım.

bildiğimiz lig gibi herhafta pazar günleri birer maç yapacaklar, bir hafta kendi sahasında, bir hafta deplasmanda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir ülkede 30 şehir, her şehrin bir futbol takımı ve bir futbol stadı varmış. Ülkenin kralı da takıntılı (obsessif) biriymiş ve her takımın düzenli olarak bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapmasını istiyormuş. Ancak federasyon başkanı bu şekilde bir fikstür yapamadıklarını bildirmiş. Kral da "o halde kaç şehire gerek varsa emrediyorum bu kadar şehir ve takım,stad vs. kurun yoksa başınız gidecek" demiş. Siz fed. başkanın olsanız ne yapardınız?

Kısaca "her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde bir fikstür düzenlemek için kaç takım gerekir (>30)?"

Ben şu şekilde yaklaşıyorum:

1 sene de 52 hafta var buradan hareketle bir hafta içeride bir hafta dışarıda maç yapacak 26 takım yeterli olacaktır..(26x2=52)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 sene de 52 hafta var buradan hareketle bir hafta içeride bir hafta dışarıda maç yapacak 26 takım yeterli olacaktır..(26x2=52)

her takımın diğer her bir takımla bir kez karşılaşması yeterlidir, soruda bunu vermemiştim ama çok da önemli değil.

soruda enaz otuz takım olacak demiştim ama bu şart olmasıydı bile 26 takımla böyle bir fikstür yapamazdınız.

biraz motive edeyim: cevap oldukça basit ama nerdeyse on yıldır sorduğum kimse, bilmece üzerine değişik net grupları da dahil, bilemedi, o yüzden bilen gerçekten ilk olacak.

(pi sorum da öyle)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

toplamda 51 adet ülke takım ve saha yeterlidir diye düşünüyorum. Bunun için de 51-30: 21 takım daha gereklidir. aaa bunu da ben mi cozecem beeee erkekler burda dururken... Ben ne anlarım futboldan :):w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

52 çarpı 14 takım olabilir mi?(52 bir yılda hafta..14 bir haftada kralın kriterlerine gore oynayacak toplam takım..benim matemetiğim zayıf biraz..14 yerine 7 nin olasılıgı kacsa o sayıyla 52 yi carparız.neyse o kadar takım lazım)..yoksa 52 carpı 49 mu..

matematik hocanızı lanetliyorum :chris::lol::chris::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BENİM CEVABIM 32 NEDENİ SÖLEYİM SİZE.

Bana [''Bir ülkede 30 şehir, her şehrin bir futbol takımı ve bir futbol stadı varmış.Ülkenin kralı da takıntılı (obsessif) biriymiş ve her takımın düzenli olarak bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapmasını istiyormuş.Ancak federasyon başkanı bu şekilde bir fikstür yapamadıklarını bildirmiş '']Yaw zaten 30 takım olsada fark etmez.Fikstür her takımın deplasmanda oynadığı maç sayısı ile kendi evindeki maç sayısına eşitir.böylelikle hiç bir takıma haksızlık olmaz.Yaw kral görürkü bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç olmadığını.Kralda "o halde kaç şehire gerek varsa emrediyorum bu kadar şehir ve takım,stad vs. kurun yoksa başınız gidecek" demiş.Yaw sonra gördüm siz şart koşmusuz;"her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde bir fikstür düzenlemek için kaç takım gerekir (>30)?"Ama benim kafam karıştı daha sonra şunu gördüm;soruda enaz otuz takım olacak demiştim dediniz o zaman siz ama orda anladımki >30 enaz kaç takım denilebilir ama 30 büyük olacak.31 olmaz çünkü şart var.''her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde''31 takım olsa her hafta bir takım boşta kalır o zaman en az 32 takımdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BENİM CEVABIM 32 NEDENİ SÖLEYİM SİZE.

Bana [''Bir ülkede 30 şehir, her şehrin bir futbol takımı ve bir futbol stadı varmış.Ülkenin kralı da takıntılı (obsessif) biriymiş ve her takımın düzenli olarak bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapmasını istiyormuş.Ancak federasyon başkanı bu şekilde bir fikstür yapamadıklarını bildirmiş '']Yaw zaten 30 takım olsada fark etmez.Fikstür her takımın deplasmanda oynadığı maç sayısı ile kendi evindeki maç sayısına eşitir.böylelikle hiç bir takıma haksızlık olmaz.Yaw kral görürkü bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç olmadığını.Kralda "o halde kaç şehire gerek varsa emrediyorum bu kadar şehir ve takım,stad vs. kurun yoksa başınız gidecek" demiş.Yaw sonra gördüm siz şart koşmusuz;"her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde bir fikstür düzenlemek için kaç takım gerekir (>30)?"Ama benim kafam karıştı daha sonra şunu gördüm;soruda enaz otuz takım olacak demiştim dediniz o zaman siz ama orda anladımki >30 enaz kaç takım denilebilir ama 30 büyük olacak.31 olmaz çünkü şart var.''her şehir takımının bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapacağı şekilde''31 takım olsa her hafta bir takım boşta kalır o zaman en az 32 takımdır.

pardon ya boşuna yordum sizi 32 de değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir yıl sürüyor..ben şoyle dusunuorum.farzedin ki siz bir organizatörsünüz ve ressamsınız ve sergi fuarı düzenliyceksiniz.sergiye katılacak üç ressam,üç resim ve üç stand var.yalnız fuarda şoyle bir kural var:herbir standda iki resim sergilenicek.yalnız sizin şoyle bir kuralınız var,ya bu kurala uyarsınız ya da fuar muar yok diyorsunuz..kural şu:resimler(enfazlaiki resim..ikiressam..üç stand)bir benim standımda bir başka standa..bir benim bir diğer ressamın..bir diğer ressamın standında sergilenecek.şimdi soru şu:bu kuralın tıkırında işlemesi için üçten fazla ve enaz kaç resime,standa,ressama ihtiyac var.şimdi,stand: mac sahası,bunlardan biri kuralcı ressamın sahası...resim:takım..iki resim bir arada,iki takım bir maç..ressam:biri takıntılı organizatör,diğerleri yan eleman..şimdi matematiği sevmediğim için boyle düşünmekle yetindim ve açıkcası kac takıma:resime daha ihtiyaç var,sayı olarak bulamadım.amaa,bulsaydım buldugum sayıyı 10 la çarpıp cecabı soylerdiiiimm.yontemim nasıl?yanlışmıyım?(matematiği de merakedim ama pek kafamı çalıştıramıom.böhüüüü :sweatingbullets: böhüüüü..olsun.. :(:wacko: )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir yıl sürüyor..ben şoyle dusunuorum.farzedin ki siz bir organizatörsünüz ve ressamsınız ve sergi fuarı düzenliyceksiniz.sergiye katılacak üç ressam,üç resim ve üç stand var.yalnız fuarda şoyle bir kural var:herbir standda iki resim sergilenicek.yalnız sizin şoyle bir kuralınız var,ya bu kurala uyarsınız ya da fuar muar yok diyorsunuz..kural şu:resimler(enfazlaiki resim..ikiressam..üç stand)bir benim standımda bir başka standa..bir benim bir diğer ressamın..bir diğer ressamın standında sergilenecek.şimdi soru şu:bu kuralın tıkırında işlemesi için üçten fazla ve enaz kaç resime,standa,ressama ihtiyac var.şimdi,stand: mac sahası,bunlardan biri kuralcı ressamın sahası...resim:takım..iki resim bir arada,iki takım bir maç..ressam:biri takıntılı organizatör,diğerleri yan eleman..şimdi matematiği sevmediğim için boyle düşünmekle yetindim ve açıkcası kac takıma:resime daha ihtiyaç var,sayı olarak bulamadım.amaa,bulsaydım buldugum sayıyı 10 la çarpıp cecabı soylerdiiiimm.yontemim nasıl?yanlışmıyım?(matematiği de merakedim ama pek kafamı çalıştıramıom.böhüüüü :sweatingbullets: böhüüüü..olsun.. :(:wacko: )

olmas bence öyle ideal sayıyı bulursunama en az kac takımgerekiyo bulamazsın ki mug..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar öncelikle soruya açıklık getirelim bu ligin süresi varmı yani 1 yılda mı tamam lanması gerekiyor. 30 takımlı bir ligde zaten bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapılabilir ama 30 takım fazlaysa 2 takım daha ekleyip 16 şarlı 2 grup oluşturulabilir

1 yıl sürmesi gerekmiyor, daha kısa veya uzun olabilir ama 32 takım ile de olmazzz

üç resim ve üç stand var ve her standda iki resim sergilenecek : bir stand boş mu kalıyor, yoksa her ressamın üçer resmi var?. ayrıca her resim her başka resimle eşleşmek zorunda mı, kafam çok karıştı. Benim sorum bu kadar karışık değil, bildiğimiz lig gibi yalnız çok düzenli bir fikstür isteniyor.

not: :sweatingbullets: bunu ben de başlarda ağlama anlamında kullanıyordum, sonra baktım ki yaşlar gözlerden değil alından aşağı geliyor zaten adında da sweat var yani yorulup terlemeyi simgeliyor. bide ağlama olması gerekirdi bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 yıl sürmesi gerekmiyor, daha kısa veya uzun olabilir ama 32 takım ile de olmazzz

üç resim ve üç stand var ve her standda iki resim sergilenecek : bir stand boş mu kalıyor, yoksa her ressamın üçer resmi var?. ayrıca her resim her başka resimle eşleşmek zorunda mı, kafam çok karıştı. Benim sorum bu kadar karışık değil, bildiğimiz lig gibi yalnız çok düzenli bir fikstür isteniyor.

not: :sweatingbullets: bunu ben de başlarda ağlama anlamında kullanıyordum, sonra baktım ki yaşlar gözlerden değil alından aşağı geliyor zaten adında da sweat var yani yorulup terlemeyi simgeliyor. bide ağlama olması gerekirdi bence.

standlar haftada bir gün açılsın diye dusunmustum..ama yanlış düşündüm galiba..aslında şoyle de olabilir.otuzar oda,kütüphane ve kitabımız olsun.kitaplar kaç kerede sergilenir..yine olmadı..bu arada evet :sweatingbullets: terleme ama ben onu ağlama yerine de kullanıom napiyim..mugmugece boyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

standlar haftada bir gün açılsın diye dusunmustum..ama yanlış düşündüm galiba..aslında şoyle de olabilir.otuzar oda,kütüphane ve kitabımız olsun.kitaplar kaç kerede sergilenir..yine olmadı..

futbol ligini anlamak bayanlar için bu kadar zor mu? :lol:

niye başka bir modelleme aramakta ısrar ediyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaw benim aklıma gelen şu eğer 30 takımlık bir ligfikstürü kurulmuşsa orada bir lafınız var.''Ancak federasyon başkanı bu şekilde bir fikstür yapamadıklarını bildirmiş''Ben dedim ya ''zaten 30 takım olsada fark etmez.Fikstür her takımın deplasmanda oynadığı maç sayısı ile kendi evindeki maç sayısına eşitir.böylelikle hiç bir takıma haksızlık olmaz''Eğer bu kral bu feserasyon başkanına bu lafı diyip ''her takımın düzenli olarak bir hafta kendi sahasında bir hafta deplasmanda maç yapmasını istiyormuş'' federasyon başkanı yapamıyorsa o zaman lig başlamıştır.Lig başlamışsa yeni bir lig kurup kralın dediği şekilde fikstür kurarım YAW ZATEN EN AZ 30 TAKIM OLACAK DEMİŞSİZ.BENDE 30 TAKIMLI KURARIM.

VE HER LİGİN TOPLAM TAKIM SAYISI 60 OLUR.>30 DEMİŞSİZ YAW KAFAM ORDA HALA TAKINTILI.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arkadaşlar

bu soruyla kafanızı çok karıştırdım

soralı da iki hafta oldu

isterseniz cevabını vereyim

bir ligde oynayan a ve b takımını düşünün

her ikisi de ilk hafta kendisahasında maç yapıyor olsun

doğal olarak ilk hafta birbirleriyle maç yapamayacaklardır

ikinci hafta ikisi de deplasmana gidecekler (bayanlar: deplasman=rakip saha :P )

ikisi de rakip sahalarda olduklarından a ve b takımı 2. hafta da birbirleriyle karşılaşamayacaklardır

çünkü birbirleriyle karşılaşmaları için o hafta birinin kendi sahasında, birinin deplasmanda olması gerekir.

üçüncü hafta ikisi de kendi sahalarında ve karşılaşamayacaklar

dördüncü hafta yine ikisi de deplasmanda ve karşılaşamayacaklar..... bu böylece gidecek ve bu a takımıyla b takımı asla birbirleriyle karşılaşamayacaklardır.

yalnızca a ve b takımı değil ilk hafta kendi sahasında maç yapan takımların tümü birbirleriyle hiçbir zaman karşılaşamayacaklardır.

dolayısıyla takım sayısı ne olursa olsun böyle bir fikstür yapılamaz.

umarım anlatabildim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.