Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Admin

Önerilen İletiler

• 3 hafta sonra...
  • Admin

Kovid ve gribin aynı anda artmasıyla birlikte enfeksiyon riski ne kadar büyük?

ABD'de kışa yalnızca birkaç hafta kalmışken, bu yılın solunum yolu virüsü sezonu şimdiden geçen yıla göre farklı görünüyor. Hem Kovid hem de grip artıyor ve görünürde bir zirve yok.

airport-1515448.jpg

Geçtiğimiz kış aylarında grip ve RSV erken bir başlangıç yapmıştı ancak Aralık 2022'de omikron virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı artmaya başladığında zaten düşüş gösteriyordu.

NYU Langone Health'in baş epidemiyologu bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Michael Phillips, "Bu yıl yeni olan şey, hem gribin hem de Kovid'in birlikte arttığını görmemiz" dedi. "Bu farklı."

Phillips, NYU Langone'de grip ve Kovid için pozitif testlerin "baş başa" olduğunu ve biraz daha fazla insanın Kovid'e yakalandığını söyledi.

Washington Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü Dr. Helen Chu, sağlayıcıların Washington eyaletinde önümüzdeki haftalarda Kovid ve gribin etkisine hazırlandıklarını söyledi.

"Kuzeybatı Pasifik, Güneydoğu ve Doğu Kıyısı'nın bir veya iki hafta gerisinde kalma eğiliminde" dedi. "Çok kötü bir sezon olacağını düşünüyorum"

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan en son veriler, 30 Aralık'ta sona eren hafta itibarıyla en az 38 eyalette grip seviyelerinin ya yüksek ya da çok yüksek olduğunu gösteriyor. CDC, geçen hafta tahminen 10 milyon grip hastalığının olduğunu bildirdi. önceki hafta 7 milyondu.

CDC'nin Cuma günü bildirdiğine göre, Kovid ile ilgili hastaneye yatışlar son haftada %20 arttı.

Koenfeksiyon ne kadar yaygındır?

Her iki virüs de yüksek seviyelerde dolaşırken, birinin her ikisine de aynı anda yakalanma olasılığı nedir?

Neyse ki Kovid ve gribe yakalanmak nadir görülüyor.

Geçtiğimiz yıl CDC, ABD'deki koenfeksiyonları takip etti ve grip nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin %3'ünün de Kovid testinin pozitif çıktığını tespit etti. CDC Direktörü Dr. Mandy Cohen Aralık ayında NBC News'e bu yıl da o kadar yaygın görünmediklerini söyledi.

NBC News'e verdiği demeçte, "Şu anda aynı anda birden fazla solunum yolu virüsü testi pozitif çıkan kişileri görmüyoruz, ancak çok sayıda hastalık görüyoruz" dedi. "Geçen sezon bu zamana benzer düzeyde koenfeksiyonlar görüyoruz."

Pensilvanya Üniversitesi İmmünoloji Enstitüsü Müdürü John Wherry, koenfeksiyondan korunmanın vücudumuzun kendi savunma sistemiyle ilgili olduğunu söyledi.

"Hayvan modellerinden elde edilen verilerde, bir enfeksiyonun sizi aynı anda ortaya çıkan başka bir enfeksiyona karşı daha dirençli hale getirebileceğine dair bir kavram var" dedi.

Viral müdahale olarak adlandırılan bu olay, bir virüsün enfeksiyonunun vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve başka bir virüsle enfekte olma olasılığını azaltabildiği durumdur.

Stanford Medicine'de bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Jake Scott, "Bir türe karşı bağışıklık tepkisi diğerine kapıyı kapatıyor" dedi.

Stanford Hastanesi'nde hastaları tedavi eden Scott, şu anda grip ve Kovid hastası pek fazla insanla görüşmüyor.

"Her ikisinin de testi pozitif çıkan bir hastam olduğunu hatırlamıyorum" dedi. "Bunun oldukça nadir olduğunu düşünüyorum."

Ancak bu kişiye bağlı olabilir.

Wherry, "Grip geçiren ve oldukça yakın zamanda iyileşen 22 yaşındaki bir kişi, Kovid-19'a karşı bir süreliğine (günler veya belki bir hafta sonra) iltihabi dirence sahip olabilir" dedi. "Oysa 87 yaşındaki zayıf, gribe yakalanmış, halihazırda fiziksel ve solunumsal açıdan zayıflamış ve bir hafta sonra Kovid-19'a yakalanmış bir kişi çok daha büyük bir etkiye sahip olabilir."

Kanıtlar, Kovid ve grip enfeksiyonunun kişiyi daha da hasta edebileceğini gösteriyor.

Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi'nde Kasım ayında yayınlanan 95 çalışmanın bir meta-analizi, hem Kovid hem de gripten aynı anda enfekte olan kişilerin, özellikle de enfeksiyon kapmışlarsa, solunum cihazına bağlanma ihtiyacı duyma veya ölme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Daha ciddi hastalıklara neden olma eğiliminde olan influenza A türü.

Bu sezon, insanların uzun süredir devam eden öksürük veya burun akıntısından kurtulamadığına dair çok sayıda rapor var ancak bu mutlaka alışılmadık bir durum değil ve bir kişide birden fazla virüs olduğu anlamına gelmiyor.

Normal bir solunum yolu enfeksiyonunun bile iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.

Stanford'dan Scott, şu anda her iki virüsün de yüksek oranlarının, Kovid ve grip aşıları konusunda güncel bilgi sahibi olmak için iyi bir neden olduğunu söyledi.

Grip ve Kovid testi yaptırmalı mıyım?
Kovid veya grip hastası olmanız fark eder mi?

Olabilir. Örneğin, birinin normal rutinine ne kadar çabuk döndüğü konusunda fark yaratır.

CDC, Kovid'de testin pozitif çıkmasından veya semptomların başlangıcından itibaren beş gün boyunca izolasyon yapılmasını öneriyor. Gripte insanlar, hastalıklarının ilk üç gününde en bulaşıcı kabul edilir. CDC, ateşin düşmesinden en az 24 saat sonrasına kadar evde kalmanızı önerir.

Ayrıca Phillips, iki virüsten hangisiyle savaştığınızı bilmenin, kötü enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan kişiler için önemli olabileceğini söyledi. Antiviral Paxlovid, 65 yaş ve üzeri, hamile ya da bağışıklık sistemi zayıf kişiler için, Kovid hastalığının ilk birkaç gününde alınması halinde hastaneye kaldırılmaya karşı korunmaya yardımcı olabilir. Gripse, doktor antiviral Tamiflu'yu reçete edebilir.

Geçtiğimiz yılın başlarında, Gıda ve İlaç İdaresi, hem Kovid'i hem de gribi ayırt edebilen ve tespit edebilen ilk evde teste izin verdi. Test to Treat adlı yeni bir federal program, testlere ücretsiz erişim sağlıyor.

Ciddi hastalık riski yüksek olmayan herkes için Scott'ın tavsiyesi basit: Hastaysanız evde kalın.

"Ülkenin her yerindeki arkadaşlarımdan sürekli 'Hey, biliyorsun, sanki bir sorunla karşılaşacağımı hissediyorum, test yaptırmalı mıyım' diyen mesajlar alıyorum" dedi.

Ona göre, eğer yüksek risk altında değilseniz ve Paxlovid'e uygun değilseniz, testin pozitif çıkması Kovid için pek bir şeyi değiştirmeyecektir.

Tedavi Kovid ve grip için aynıdır; destekleyicidir, yani yeterli dinlenme, sıvı alımı ve izolasyon gibi şeyler anlamına gelir.

Sonuçta en önemli şey çekimlerdir.

"Covid ve grip aşılarınız konusunda güncel bilgiye sahipseniz endişelenecek bir şey yok."

Kaynak: NBC News

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Admin

Alzheimer hastalığını tedavi etmek için mitokondriye yeniden enerji verilmesi

Beyindeki sinir hücreleri, hayatta kalmak ve diğer sinir hücreleriyle iletişim kurmak için bağlantılarını sürdürmek için çok büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Alzheimer hastalığında, enerji üretme yeteneği tehlikeye girer ve sinir hücreleri arasındaki bağlantılar (sinaps adı verilir) sonunda parçalanır ve solar, bu da yeni anıların silinip kaybolmasına neden olur.

Advanced Science dergisinde rapor veren bir Scripps Araştırma ekibi, beyin hücrelerinde arızalanan ve nörodejenerasyona yol açan enerjik reaksiyonları tespit etti. Hücrenin ana enerji üreticileri olan mitokondride meydana gelen arızayı gidermek için küçük bir molekül kullanan araştırmacılar, insan Alzheimer hasta kök hücrelerinden türetilen sinir hücresi modellerinde birçok nöron-nöron bağlantısının başarıyla onarıldığını gösterdi.

Bu bulgular, mitokondriyal metabolizmanın iyileştirilmesinin Alzheimer ve ilgili bozukluklar için umut verici bir terapötik hedef olabileceğini vurgulamaktadır.

Step Family Vakfı Profesörü ve Nörodejenerasyon Yeni İlaçlar Eş Direktörü kıdemli yazar Stuart Lipton, MD, Ph.D., "Mitokondrideki metabolik aktiviteyi onarabilirsek, belki enerji üretimini kurtarabileceğimizi düşündük" diyor. Scripps Araştırma Merkezi ve Kaliforniya, La Jolla'da klinik nörolog. "Alzheimer hastalarından elde edilen insan nöronlarını kullanırken, enerji seviyelerini korumak çok sayıda nöron bağlantısını kurtarmak için yeterliydi."

Yeni çalışmada Lipton ve ekibi, nitrojen (N) ve oksijen (O) atomlarının kükürt (S) atomuna anormal bir şekilde bağlanması nedeniyle enerji üreten enzimlerde bir blok buldu ve hepsi birlikte işlevsiz bir "SNO" oluşturdu. enzim. Bu reaksiyona S-nitrosilasyon adı verildi ve ekip, Alzheimer'ın beyin nöronlarında bu reaksiyonların sanal bir "SNO-Fırtınası"nın meydana geldiğini gösterdi.

Lipton ve meslektaşları ilk olarak insan beynini (Alzheimer hastalığı olan kişilerden yapılan otopside elde edilen) beyin hastalığı olmayanlarla karşılaştırarak enerji enzimleri üzerindeki "SNO etiketi" keşfini yaptılar. Araştırmacılar daha sonra Alzheimer hastalığına neden olan genetik mutasyona sahip olan ve olmayan kişilerin deri biyopsilerinden elde edilen kök hücrelerden sinir hücreleri üretti. Daha sonra, bir dizi metabolik etiket ve bir oksijen ölçüm cihazı kullanarak hücresel enerji üretimini hesapladılar ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında Alzheimer sinir hücrelerinde benzersiz eksiklikler belirlediler.

Araştırmacılar, nöronların Krebs döngüsünün (vücudun önemli moleküler güç kaynağı olan ATP'nin çoğunu üreten mitokondrideki hücresel süreç) bozulduğunu buldu. Ekip, anahtar molekülün oluşturulduğu adımda bir darboğaz (veya blok) belirledi: sonraki ATP üretiminin çoğunu yönlendiren süksinat. Çalışmada darboğaz, mitokondrinin nöronları ve onların sayısız bağlantılarını sürdürmek için gereken enerjiyi üretme yeteneğini engelledi.

Araştırmacılar, eksik süksinat moleküllerinin bir kısmını temin edebilirlerse, enerji üretimini yeniden sağlayabileceklerini, yani durmuş mitokondriyal Krebs döngüsünü yeniden başlatabileceklerini öne sürdüler. Süksinat kolayca hücrelerin içine girip çıkmadığından, sinir hücresi zarlarından daha iyi geçebilecek bir analog kullandılar. Strateji işe yaradı; kaybedilen sinapsların dörtte üçüne kadar onarılırken daha fazla düşüş yaşanması da engellendi.

Lipton, "Süksinat, insanların artık tedavi olarak alabileceği bir bileşik değil, ancak Krebs döngüsünü yeniden canlandırabileceğinizin ilkesinin kanıtıdır" diyor. "Çalışmanın güzelliği, bunu Alzheimer hastalarından elde edilen canlı sinir hücrelerinde gösterebilmemiz, ancak yine de insanların alabileceği etkili bir ilaç geliştirmek için çok daha iyi bir bileşik bulmamız gerekiyor."

Lipton'un Alzheimer hastalığı için Namenda gibi FDA onaylı ilaçlar geliştirme geçmişi var ve burada insanlarda hem güvenli hem de etkili olan ek bir enerji koruyucu ilaç üretmek için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu kabul ediyor. Laboratuvarı, Alzheimer hastalarında nöronal bağlantıyı yeniden kurabilmeleri, böylece hastalığın ilerlemesini durdurabilmeleri ve bilişsel işlevleri geliştirebilmeleri umuduyla mitokondriyal Krebs döngüsünü ümit verici bir terapötik hedef olarak takip etmeye devam edecek.

Çalışmanın yazarları arasında Lipton'un yanı sıra Scripps Research'ten Alexander Andreyev, Nima Dolatabadi, Xu Zhang, Melissa Luevanos, Mayra Blanco, Christine Baal, Ivan Putra ve Tomohiro Nakamura; MIT'den Hongmei Yang ve Steven Tannenbaum; ve Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nden Paschalis-Thomas Doulias ve Harry Ischiropoulos.

Kaynak: Medical Xpress

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Kanser babamı sadece 12 haftada aldı. Şimdi herkesi iki semptom hakkında uyarıyorum

Telefonu kavrayarak yere çöktüm ve 'Hayır!' diye bağırdım.

"Özür dilerim" dedi babam çaresizce. 'Ben çok üzgünüm.'

2020 yazıydı ve az önce bana karaciğerine ve lenf düğümlerine yayılan 4. evre pankreas kanseri teşhisi konulduğunu söylemişti.

12 hafta sonra henüz 67 yaşındayken öldü.

Babam Clive inanılmaz derecede formda ve sağlıklıydı. Kendi sebzelerini yetiştiriyordu ve yürümek onun tutkusuydu.

Ancak 2019 yazında rutin bir erkek sağlık kontrolü yaptırdı ve sınırda şeker hastası olduğunu buldular. Tuhaf görünüyordu. Zayıftı ve içki ve sigara içmiyordu.

Ancak kimse bu konuyu daha fazla incelemedi. Gidip emekliliğinin tadını çıkarması söylendi.

Daha sonra Noel civarında sırt ağrısı çekmeye başladı.
Şimdi, biri aniden şeker hastalığına yakalandığını ve sırt ağrısına yakalandığını söylese, onlara derhal pankreaslarını kontrol ettirmelerini söylerdim çünkü bunlar pankreas kanserinin iki belirtisidir.

Ama o zaman bunu bilmiyordum ve doktorlar ikiyle ikiyi toplamadı.

Bunun yerine ağrıyı gidermek için fizyoterapiye başvurdu ama işe yaramadı. Aslında durum daha da kötüleşti.

Son olarak Temmuz 2020'de kendisine kan testleri yapıldı. Sonuçlar büyük endişeleri artırdı ve nihai teşhise yol açacak daha fazla test yapılmasına yol açtı.

Babam cesur bir ifade takındı ama kalbi kırılmıştı. İki kız kardeşimin ve benim ikişer çocuğumuz var ve o, çok sevdiği torunlarının büyüdüğünü göremeyeceğini biliyordu.

Tam bir kabustu.

Vücudu çok iyi durumda olduğu için mükemmel bir kemoterapi adayı olarak kabul edildi; ancak tedavinin başlayabilmesi için bir onkoloğa görünmesi gerekiyordu.

Randevu almak beş hafta sürdü. Onkolog bu sürenin bir kısmında tatildeydi; ama bunun dışında hiçbirimiz neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmiyoruz.

Onu gördüğünde babasına kemoterapi görmesi halinde altı ila 12 ay arası ömrünün kaldığını söyledi; veya onsuz üç ila altı ay. Babam hemen başlamamı istedi.

İki hafta sonra hâlâ bekliyordu.

Hepimiz için tam bir cehennemdi. Babamın gün geçtikçe kötüleştiğini görebiliyorduk.

Hareket kabiliyetiyle mücadele ediyordu - alt kata yürümek zordu ve araba kullanmak ilk başlarda imkansız hale geliyordu - ve yemek yemek de zordu.

Tabii ki salgının faydası olmadı. Bütün aile temelde annemin ve babamın evine taşındı. Artık ödünç alınmış bir zamanda olduğumuzu biliyorduk. Yıkıcıydı.

Eylül 2020'de kendisine kemoterapi öncesi kan kontrolü yapıldı. Doktorlar enfeksiyon kaptığını düşündüler ve tedaviye başlamadan önce durumu düzeltmek için hastaneye kaldırıldı.

Enfeksiyon olmadığı söyleninceye kadar dört gün hastanede kaldı.

Aslında kanser çok uzağa yayılmıştı. Artık kemoterapi olamayacak kadar hastaydı ve Noel'i göremeyecekti.

Eve dönerken arabada babamla cenazesini tartıştık. Babam pratik bir adamdı ve bizim bazı konularda endişelenmemizi istemezdi.

Bana hangi ilahilerin çalınmasını istediğini, kimlerin katılmasını istediğini anlattı ve övgüsünü bitirmesi için benden ve kız kardeşimden yardım istedi.

Annem yanımızda ağlarken ben dinledim ve başımı salladım, bu konuşmayı yaptığımıza zar zor inanabiliyordum.

Evde babam daha da fakirleşti. Ekim ayında bir gece annem benden gidip onu akşam yemeğine çağırmamı istedi ve ona alt katta yardım etmem 20 dakikamı aldı. Bir iskelete yardım etmeye çalışmak gibiydi.

Acı çektiğini görebiliyordunuz. Aşağıya indiğinde sandalyesinden kalkmaya çalıştı ama başaramadı. 'Ölüyorum' dedi nefes nefese.

Ambulansı aradım ve hastaneye mavi ışıkla götürüldü.

Ertesi gün tümörün artık böbreklerini tıkadığını, morfinin işlenmediğini ve çok acı çektiğini öğrendik.

Hastane personeli onun bir bakımevine gitmesini istedi ama o çok korkmuştu. Kovid kısıtlamaları hâlâ yürürlükteydi ve kural, aynı anda yalnızca bir kişinin günde yalnızca iki saat ziyaret edebilmesiydi. Yalnız ölmek istemiyordu.

Neyse ki, Pancreatic Cancer UK adlı yardım kuruluşu sayesinde, onu eve getirebileceğimizi ve bakımevindeki hemşirelerin, bir hastane yatağının ve ağrıyı dindirecek bir şırınga sürücüsünün bulunduğu yaşam sonu bakım paketini orada alabileceğimizi biliyorduk.

Biz de öyle yaptık. Torunlarının veda etmesine izin verdik ve kız kardeşlerim, annem ve ben hemşirelerin yardımıyla onunla sonuna kadar ilgilenmeye hazırlandık.

Pankreas kanseri belirtileri
Sarılık
Kaşınan cilt
Daha koyu idrar veya kaka
İstenmeyen kilo kaybı
İştah kaybı
Tükenmişlik
Yüksek ateş ve titreme hissi
Daha fazlasını burada öğrenin

Hemşireler harikaydı ama birisinin pankreas kanserinden ölmesini izlemek insanlık dışı. Bunu kimseye dilemem.

Ama sonunda çok şükür rahattı: Hafifçe oturup ellerimizi tutuyordu. İkisi bir tarafta, ikisi diğer tarafta.

Yaşam sonu hemşireleri, babam çok sağlıklı olduğu için kalbinin pes etmeyeceği konusunda bizi uyarmıştı. Ve tabii ki, nefesi sığlaştığında bile atmaya devam ediyordu.

Hemşire nazikçe, "Clive, bırak gitsin" dedi.

Sonra yaptı. O öldü.

O gittikten sonra babamın kaybıyla gerçekten mücadele ettik. Özellikle de ne kadar acı çektiğinden dolayı.

Odaklanacak bir şeye ihtiyacım olduğunu biliyordum, bu yüzden kız kardeşim ve ben 2021'de sanal Londra Maratonuna kaydolduk.

Babamın doğduğu yerden başlayıp mezarına kadar uzanan hayatının rotasını çizdik.

Babam her zaman 70 yaşındayken Yorkshire Three Peaks'e (bir günde üç dağ zirvesine tırmandığınız yer) gideceğini söylerdi ve kendisine teşhis konduğunda ona bunu onun için yapacağımı söyledim.

Bana bunu yapmak için en iyi zamanı, maksimum güneş ışığını ve benimle gelmeyi dilediğini söyledi. 'Bağış toplayıp diğer insanların bu cehennemden geçmesini engelleyebileceğinizden emin olabilir misiniz?' diye sordu.

Ben de yaptım. Yaptığımız tüm fiziksel zorluklar (şu anda dördüncü maratona hazırlanıyorum) İngiltere Pankreas Kanseri için para ve farkındalık yarattı.

Babamın tedavi görmemesi nedeniyle kızgın olduğumu söylemek kolay olurdu ve uzun bir süre kızgındım.

Ama artık bu şeylerin değişeceğine kararlıyım.

Babama daha erken teşhis konulsaydı ya da kemoterapi görseydi, biliyorum ki muhtemelen hastalığından kurtulamayacaktı. Ama daha fazla zamanı olabilirdi.

Bu yüzden, Beni Yazma adlı İngiltere'deki Pankreas Kanseri kampanyasının ön saflarında yer alıyorum. Pankreas kanseri olan her 10 kişiden yedisi hiçbir zaman tedavi görmüyor ve insanların %50'sinden fazlası tanı konulduktan sonraki üç ay içinde ölüyor.

Daha hızlı aksiyon, benim babamla yapamadığım anıları başkalarının sevdikleriyle yaşama şansına sahip olabileceği anlamına gelir.

Cevaplar için daha fazlasını zorlardım ama bilmiyorduk. Benzer bir süreçten geçen herkes için: Testler için baskı yapın. Cevaplar için çabalayın ve istediğiniz ölüm kalitesine sahip olduğunuzdan emin olun.

Babamla muhteşem bir ilişkim vardı -hepimizin öyleydi- ve o da kendisinin ne kadar sevildiğini biliyordu. Görmesi gereken tedaviyi alamadı; ama sonunda rahattı ve onun yanında olduğumuzu biliyordu.

Bunun için her zaman minnettar olacağım.

Kaynak: Metro

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.