Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dikkat! KPSS-2 de(ön lisans) Yanlis Soru Tepspit Ettim!

netman

Önerilen İletiler

Arkadaşlar 17/09/2006 tarihinde yapılan,KPSS-2/Ön-lisans A kitapçığı 15.soruda belirtilen E seçeneğinin yanında A seçeneğinin de doğru olduğu kanısındayım.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?Lütfen yazın..

15. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu

vardır?

A ) Arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

B ) Bulundukları yerden film rahatça izlenemiyor.

C ) Tok olduğu için hiçbir şey yemek istemiyor.

D ) Kar yağdığı zaman yürüyüşe çıkamıyor.

E ) Kedisinin nerede olduğu bulunamıyor.

www.osym.gov.tr adresinden inceleme amaçlı alınmıştır.

E şıkkında ''Kedisinin nerede olduğunu bulamıyor" cümlesinde kedinin kime ait olduğu ile ilgili bir belirsizlik vardır.Dolayısıyla anlatım bozukluğu vardır.

A şıkkında da aynı şekilde : "Arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor" cümlesinde arkadaşın kime ait olduğu da belli değildir.Dolayısıyla burada da anlatım bozukluğu olduğu savunulabilir.

ÖSYM'nin verdiği cevap anahtarında sorunun doğru yanıtının E olduğu belirtiliyor.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

İlginize teşekkürler..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar 17/09/2006 tarihinde yapılan,KPSS-2/Ön-lisans A kitapçığı 15.soruda belirtilen E seçeneğinin yanında A seçeneğinin de doğru olduğu kanısındayım.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?Lütfen yazın..

15. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu

vardır?

A ) Arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

B ) Bulundukları yerden film rahatça izlenemiyor.

C ) Tok olduğu için hiçbir şey yemek istemiyor.

D ) Kar yağdığı zaman yürüyüşe çıkamıyor.

E ) Kedisinin nerede olduğu bulunamıyor.

arkadaşım soruda bir problem yok..

A seceneğinde cümleyi özne ile yazarsak şöyle oluyor " O, arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor." arkadaş-ı kelimesinde ek zamiri temsil ediyor. yani "o" yu temsil ediyor. belirttiğiniz gibi bir belirsizlik sözkonusu değildir. ayrıca fiil etken çatılıdır.

E seceneğinde ise "onun kedisinin nerede olduğu bulunamıyor(kim tarafından) yani özne ile fiil çatısı arasında uyuşmazlık var... özne etken fiile yönelirken çatı edilgen kullanılmış. cümle şöyle olabilirdi "kedinin nerede olduğu bulunamıyor" dolayısıyla E seceneğinde anlatım bozukluğu vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle ilginize tşk..

A seçeneğini daha dikkatli inceleyecek olursak:

'Arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor' cümlesinde ''arkadaş''ın kime ait olduğunda bir belirsizlik görürüz.Yani:

Senin arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

Onun arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

Onların arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

Hatta sizin de belirttiğiniz gibi:

O, arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor. cümleleri de bu cümlede anlatılmak istenen olabilir.Dolayısıyla A şıkkındaki cümlenin açık olmadığına ve cümlede anlatım bozukluğu yapıldığına varabiliriz..

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

Onun arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

Onların arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

arkadaşım

bu yargılar anlam belirsizliğidir..

anlatım bozukluğu değildir..

e şıkkı anlatım bozukluğudur...

belirsizlikle bozukluğu karıştırmışsınız..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım

bu yargılar anlam belirsizliğidir..

anlatım bozukluğu değildir..

e şıkkı anlatım bozukluğudur...

belirsizlikle bozukluğu karıştırmışsınız..

saygılar

Değerli berker...

Sanırım anlatım bozuklukları hakkında bilgilerinizde eksiklik var.Sizin de belirttiğiniz gibi anlam belirsizliğidir fakat anlam belirsizlikleri de anlatım bozukluğu başlığı altında incelenir.Düzgün kurulmuş bir cümlede belirsizliğe ve bozukluğa yer yoktur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sizin demek istediğinizi anladım ama kendi düşüncemi tam olarak anlatamadım..

örneğin;

ARABANIN YANINDAYIM

bu cümlede bir anlatım bozukluğu yoktur

halbuki bu cümle;

SENİN ARABANIN YANINDAYIM veya O ARABANIN YANINDAYIM şekillerinde algılanabilir..

ARABANIN YANINDAYIM cümlesinin bu 2 şekilde algılanmasının nedeni anlatım bozukluğu değildir...

tıpkı sizin cümlenizdeki gibi...

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sizin demek istediğinizi anladım ama kendi düşüncemi tam olarak anlatamadım..

örneğin;

ARABANIN YANINDAYIM

bu cümlede bir anlatım bozukluğu yoktur

halbuki bu cümle;

SENİN ARABANIN YANINDAYIM veya O ARABANIN YANINDAYIM şekillerinde algılanabilir..

ARABANIN YANINDAYIM cümlesinin bu 2 şekilde algılanmasının nedeni anlatım bozukluğu değildir...

tıpkı sizin cümlenizdeki gibi...

saygılarımla

Değerli Berker,

Verdiğiniz örnek bu cümleyi açıklamak açısından eksik kalmış ya da ben anlayamadım.Biraz daha açık şekilde,yapı ve anlam bakımından açıklarsanız sevinirim..

İlginize teşekkürler...

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli Berker,

Verdiğiniz örnek bu cümleyi açıklamak açısından eksik kalmış ya da ben anlayamadım.Biraz daha açık şekilde,yapı ve anlam bakımından açıklarsanız sevinirim..

İlginize teşekkürler...

Saygılarımla..

mesela siz demiştiniz ki;

SENİN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

ONUN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

ONLARIN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

yani bu cümlenin başına 3 farklı kelime getirebiliyoruz ve cümlelerin anlamı değişiyor..

tıpkı benim verdiğim örnekteki gibi...

SENİN ARABANIN YANINDAYIM ve O ARABANIN YANINDAYIM cümlelerinin başına da farklı 2 kelime getirebiliyoruz..

SENİN ve O kelimeleri gelebiliyor yani..

yani anlatım bozukluğu yok arkadaşım

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mesela siz demiştiniz ki;

SENİN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

ONUN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

ONLARIN arkadaşının neler anlattığını hatırlayamıyor.

yani bu cümlenin başına 3 farklı kelime getirebiliyoruz ve cümlelerin anlamı değişiyor..

tıpkı benim verdiğim örnekteki gibi...

SENİN ARABANIN YANINDAYIM ve O ARABANIN YANINDAYIM cümlelerinin başına da farklı 2 kelime getirebiliyoruz..

SENİN ve O kelimeleri gelebiliyor yani..

yani anlatım bozukluğu yok arkadaşım

saygılar

Değerli Berker,

Siz cümleye sıfat getiriyorsunuz.Burada belirsiz olan arabanın kime ait olduğudur.Aynı şekilde A şıkkındaki arkadaşın kime ait olduğunda da bir belirsizlik vardır.Kimin neyi anlattığı belirsizdir.Görüşünüze saygı duyuyorum.Elbette ki benim görüşüm de yanlış olabilir ama kesin bir açıklama göremediğimden size katılmıyorum.

İlginize teşekkürler..

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli Berker,

Siz cümleye sıfat getiriyorsunuz.Burada belirsiz olan arabanın kime ait olduğudur.Aynı şekilde A şıkkındaki arkadaşın kime ait olduğunda da bir belirsizlik vardır.Kimin neyi anlattığı belirsizdir.Görüşünüze saygı duyuyorum.Elbette ki benim görüşüm de yanlış olabilir ama kesin bir açıklama göremediğimden size katılmıyorum.

İlginize teşekkürler..

Saygılarımla..

arkadaşım..

SENİN ARABANIN veya O ARABANIN kelimelerindeki SENİN ve O kelimeleri sıfat değildir.. isim tamlamaları olmuştur..

sizin de dediğiniz gibi arabanın kime ait olduğu belirsizdir ve yine sizin dediğiniz gibi A şıkkındaki arkadaşın kime ait olduğu da belirsizdir...

ama anlatım bozukluğu olması için cümlenin kulağımıza en azından bir garip gelmesi lazım, bu cümleler Türkçenin zayıflığından böyle olmuştur,ama anlatım bozukluğu yoktur

ben bu tarz çok soru çözdüm, sizin dediğiniz doğru,bir anlam belirsizliği var ama ANLATIM BOZUKLUĞU YOK.. adı üstünde sevgili netman ANLATIM BOZUKLUĞU..yani bir şeyi bozuk-yanlış şekilde anlatmak.. oysa cümle gayet saf-duru-temiz..sadece eksik bilgi var diyebiliriz..

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli Berker,

Ben sadece 'O arabanın yanındayım'daki "o" yu kastetmiştim.Oradaki 'O' sıfattır.Açıklamalar tatmin edeci olmasa da,şimdiye kadar bu soruya kimse yanlış demediğinden bu soruyu daha fazla sorgulamayacağım :)

İlginize teşekkürler...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.