Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

buz erirse

mosyna

Önerilen İletiler

????suda yüzen buz erirse kaptaki su yüksekliği nasıl değişirr??? :P:P:P:P

Artı 4 C derecede suyun en kararlı zamanıdır. Isınan cisimlerin hacmi artar ama 0 ile 4 C derecede su için bu geçerli değildir. Su ile buz karışımında buz eridiğinde kap tamamen su olduğu zaman kaptaki su miktarı artar buz azalır fakat eriyen buzlar oluştuduğu suyun hacminden büyük olamayacağından. Oluşan su yüksekliği daha alt seviyededir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artı 4 C derecede suyun en kararlı zamanıdır. Isınan cisimlerin hacmi artar ama 0 ile 4 C derecede su için bu geçerli değildir. Su ile buz karışımında buz eridiğinde kap tamamen su olduğu zaman kaptaki su miktarı artar buz azalır fakat eriyen buzlar oluştuduğu suyun hacminden büyük olamayacağından. Oluşan su yüksekliği daha alt seviyededir.

değişmezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

değişmezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Sana bir görev git bi tane 20 lt lik ya da 30 lt lik camdan yapılmış bir kap al sonra o kabı sonuna kadar suyla doldur ve dondurucuya koy bakalım su , buz olduktan sonra o kap sağlam kalıcak mı? Su buz olduğunda hacmi artar bu böyledir, böyle kabul etmek lazım dostum. ya da bunun yerine kırtasiyeden bi tane kimya kitabı alabilirsin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım ben fizik öğretmeniyim.biz bunun bir çok deneyini yaptık.bırak ta biraz baize inan be.ve bir çok ta kitap karıştırdım.....

asıl sen git kendine bir kitap al veya bir başak fizikçiye git sor sana anlatsın emi..hadi sen şimdi kumda oynamaya bakiiimmm..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zktleyg9.png

buzun özkütlesi=0,9 gr/cm küp

suyun özkütlesi=1,0

buzun batan kısmını 9v hacminde alırsak dışarda kalan kısmı v olur.

yani suya buz bıraktığımız zaman su 9v yükselmiş olur.(önemli)

şimdi kütlenin korunumundan buz eriyince kaç cmküp suya dönüşecek ona bakalım.

Mbuz=Vbuz*Dbuz=10v*0,9=9v gr buz var elimizde.yani 9 gr buz eriyince 9gr suya dönüşecek.

peki 9 gr su kaç cmküp yapıyor.

Msu=Vsu*Dsu

Vsu=X olsun

9gr=X*1 ise X= 9cmküp su oldu.

yani 9 gr su eriyince 9cmküp suya dönüşmüştü.

ilk başta 9 cmküp su zaten yükselmişti.eridikten sonra da 9 cmküp su olduğu için su seviyesi değişmez.

(ama şunu söyleyebilirim buz eridikten sonra sıcaklık 0 santgratta kalacak)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zktleyg9.png

buzun özkütlesi=0,9 gr/cm küp

suyun özkütlesi=1,0

buzun batan kısmını 9v hacminde alırsak dışarda kalan kısmı v olur.

yani suya buz bıraktığımız zaman su 9v yükselmiş olur.(önemli)

şimdi kütlenin korunumundan buz eriyince kaç cmküp suya dönüşecek ona bakalım.

Mbuz=Vbuz*Dbuz=10v*0,9=9v gr buz var elimizde.yani 9 gr buz eriyince 9gr suya dönüşecek.

peki 9 gr su kaç cmküp yapıyor.

Msu=Vsu*Dsu

Vsu=X olsun

9gr=X*1 ise X= 9cmküp su oldu.

yani 9 gr su eriyince 9cmküp suya dönüşmüştü.

ilk başta 9 cmküp su zaten yükselmişti.eridikten sonra da 9 cmküp su olduğu için su seviyesi değişmez.

(ama şunu söyleyebilirim buz eridikten sonra sıcaklık 0 santgratta kalacak)

O zaman soruya sıcaklığı eklemek lazım sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meslektaşız demeek. Hocam biz fizikçilerin kimya ile arası iyi değildir

nereden mezunsun arkadaşım. şuanada çalışıyormusun..fizikçilerin iş bulması zorda oyüzden sordum.

ben antalyada uğur dershanesinde çalışıyorum 5yıllık öğretmenim

merak ettim sadece

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nereden mezunsun arkadaşım. şuanada çalışıyormusun..fizikçilerin iş bulması zorda oyüzden sordum.

ben antalyada uğur dershanesinde çalışıyorum 5yıllık öğretmenim

merak ettim sadece

Balıkesir Ünv. arkadaşım. Şu an müzisyenim ve işletmem var müzik stüdyosu sahibiyim. Balıkesirde yaşıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baya ortak noktamız var sanırım.ben de küçük çapta da olsa 1yıl konservatuara gitttim.t.h.m ve bağlama hastasıyım.ev arkadaşım bu sene balıkesire gitti.seneye ben de gelecem ve orada çalışacam herhalde.sana kolay gelsin görüşmek üzere.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baya ortak noktamız var sanırım.ben de küçük çapta da olsa 1yıl konservatuara gitttim.t.h.m ve bağlama hastasıyım.ev arkadaşım bu sene balıkesire gitti.seneye ben de gelecem ve orada çalışacam herhalde.sana kolay gelsin görüşmek üzere.

Tmm dostum balıkesire gelirsen bulursun beni Metronom Stüdyonun Sahibiyim. Milli kuvvetler cad. İstanbul İş hanı. :) Görüşürüz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.