Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Neden SİLAHLANIYORUZ?

Anakonda

Önerilen İletiler

Hepimiz biliyoruz ki bizim kültürümüzde silahın ayrı bir yeri var. Türkler göçebe oldukları zamanlardan bu yana silaha,yeni yerler edinmeye,at biniciliğine ayrı bir önem vermişlerdir. Türkler savaşçı insanlardır. Batı Türkleri savaşçı,cesur(bazende barbar) ve güçlü olarak tanımlar.

Peki günümüzde bakıldığında ister Türkiye sınırları içerisinde isterse dinyanın herhangibir yerinde yaşasın Türk insanı neden silah taşır? Silahı hangi amaçlar için kullanır? Bu silahların ne kadarı ruhsatlıdır? Ve Silah taşımak veya bir silaha sahip olmak gerçekten gerekli midir? Bunları tartışmak istiyorum. Sosyo-ekonomik zorluklar ve giderek zorlaşan yaşam koşullarından dolayı bunalan insanlarımız için silah faydalı bir araç mıdır? Ya görsel,yazılı ve işitsel basında giderek artan şiddet? Ya Genel olarak Dünyamızdaki şiddet?

Ben sadece ülkemizin değil tüm dünyanın SİLAHSIZLANMASI gerektiğini düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer müslümansan başına çoook gaileler açmaya çalışacaklardır..Çocuk ol , namuslu ol , kakın isen ört vücudunun hatlarını , nurlu ol , mutlu ol HEP **** ********** BATAR AFEDERSİN..Mümin kafire teslim olmaz , o izztlice ölmeyi zilletlice yaşamaya tercih eder.Müminin canı malı ırzı kutsaldır BUNU KORUYACAKTIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğiniz yanıt benim konumla ne kadar alakalı bilmiyorum tabi. Benim bu konuyu açmamdaki temel çıkış noktam "barış","şiddet karşıtlığı" ve ülkemizde giderek artan suç oranlarının nedenlerini irdelemek. Sizin bakış açınızında kendine göre dayanakları olabilir. Ancak medeni insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için şiddeti tercih etmezler. Farklı olana ve farklı görüş ve fikirlere saygı duyarlar en azından tahammül gösterirler.

Devamlı bir düşman aramak çok sağlıklı bir ruh halinin göstergesi olmasa gerek. Düşman arayarak veya kendimize birtakım düşmanlar üreterek nasıl barıştan söz edebiliriz ki. Ayrıca hiçbir SİLAH(burda benim kastettiğim anlamda silahtan bahsediyorum) insanı kendine karşı işleyeceğin suçlardan koruyamaz...

Ülkemizde maalesef ruhsatsız silah taşıyanlar ve bu ölüm makinalarını bilinçsiz kullananlar yüzünden çok sayıda insanın hayatı kararıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer müslümansan başına çoook gaileler açmaya çalışacaklardır..Çocuk ol , namuslu ol , kakın isen ört vücudunun hatlarını , nurlu ol , mutlu ol HEP **** ********** BATAR AFEDERSİN..Mümin kafire teslim olmaz , o izztlice ölmeyi zilletlice yaşamaya tercih eder.Müminin canı malı ırzı kutsaldır BUNU KORUYACAKTIR.

evet çok haklısın :excl:

gerçek :excl: müslüman şalvarının altından silahını eksik etmez :excl:

devletmiş adaletmiş boş işler bunlar.

zaten uydurmaymış :excl: canım bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş sayılır lafı..

en ufak bir falso vereni harcamak lazım hemen, mazallah ortalık kafir (ne kadar çok varsa?) dolu...

çünkü sizin sofranızda kadının adı ********** sonra gelir. çünkü erkekler potansiyel tehlikedir. ve sizden olmayan kafirin tekidir. ve sadece sizin dilinizin güzel sözler söyleyebileceğini düşünürsünüz.ve sizsiniz doğuda namus cinayetlerinin sebebi.kabul edin sizsiniz!güldünya'ya yapılanlar kadardır ancak namusunuz kudsiyeti!

biz silah kullanmayanlar, veya örtünmeyen (size göre) kadınlar, yaşamayı ve yaşatmayı her şeyin üstünde tutanlar kafir miyiz? zilletlice yaşamaytı mı tercih ediyoruz sizce ?

(ha bir o kutsal namus koruma araçlarını ne de güzel kullanıyorsunuz eğlencede! ne var canım, daha geçen hafta hayatının baharında iki genç kız ölmüş saçma sapan kurşunlarla, olur o kadar di mi ama!?)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya arkadaşım hayal aleminizde var ettiğiniz şeyleri veya o okuduğunuz sabetayların elindeki yayın organlarının daha ne zamana kadar ak dediğine ak kara dediğine kara diyeceksiniz???

Türkiyenin yüzde 98 i müslüman , hadi bana bir tane göster o dediğin şalvarlı silahlı bir insan..Bir müslüman ancak canını ırzını malını vatanını muhafaza uğrunda silaha sarılır çünkü bunlar BİZDE KUTSALDIR! Onun dışında onlar yeryüzünün en yumuşak en temiz insanlarıdır..Müminler de islam dinide Allah katında üstündür..Size biz neden çarptarak veridklerini biliyoruz , bu onların 3 asırlık misyonudur..Keşke bişey ifade etmeden önce karşı tarafıda dinlesen , milyonların gönül verdiğini insanların eserlerinden en azından 1 tane bitirmiş olsan..Kendinizi dahada ************ ve düşmanlarımızın değirmenine su taşıyorsunuzzz!!!

Bak altını çizerek yazıyorum iyi görmen için sağdan soldan duyduğun üç beş ******* bilmeyenin lafına kanma hemen HAKSIZ YERE BİR İNSANI ÖLDÜRMEK , ALLAHA KÜFÜRLE DENKTİR VE CEZASI EBEDİ CEHENNEMDİR , ama Kuranda GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE ÖLDÜRÜN DENEN MÜNAFIKLARDA VARDIR..Bizim müslümanların kime bi zararı olmuşta düşmanımıza kendimizi ezdirelim..Aslında sen ve senin gibilere laf anlatmaya kalkmakta ayrı bir akılsızlıkta ne yapalım..ya ben seni kaale almıyorum , içi boş ********** doldurdukları şeyi cehennem temizler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen benim konumu kendi ideolojik çekişmenize kurban etmeyiniz! Şiddet ve bir şiddet aracı olarak kullanılan silahların yaygınlaşmasına ideolojik görüşü ya da dünya görüşü ne olursa olsun herkesin karşı olması gerekmiyor mu? Sadece silahta olması gerekmez. Görmüyor musunuz insanlar gittikçe daha merhametsiz ve tahammülsüz olmaya başladı birbirlerine karşı. Adalet sistemimizdeki büyük yanlışlıklar ve kültürel yozlaşmanın ötesinde,sosyo ekonomik zorluklar ve yaşam koşullarının zorluğu nedeniyle insanlar insan olmaktan çıkar duruma geldiler. Birde bunun üzerine silah taşımak serbestleşince durum çok vahim. Kafası bozulan silahına davranıyor... Biz bu kadar yoz,merhametsiz ve gayrı medeni bir toplum değildik. iyiye gideceğimize kötüye gidiyoruz gibi geliyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle ne kastettiğini anlamadım. bireysel silahlanmadan mı bahsediyorsun, ulusal silahlanmadan mı?

Türkiye'de neden bireysel silahlanma şu an yüksek dersen. Gasp kapkaç gibi olayların aşırı derecede artmış olmasını ana sebep olarak gösteririm. bende silah bulundururum ve gerektiğinde taşırım. Ticaretle uğraşan birisiyim ve bu sene içerisinde işletme gündüz gözüyle 2 kez silahlı gasp girişimine maruz kalmıştır. ikisinde de yakaladığımız saldırganların ellerindeki silah gerçek, dolu ve ateşlenmeye hazır vaziyette çıkmıştır. Sokaklarda kanlı gasp olayları almış başını yürümüştür. İnsanın en temel güdüsüdür kendini korumak. Bunun devlet tarafından yeterli derece sağlanmadığı kanaatine varınca insanlar kendilerini korumak için bireysel önlemlere başvurur.

Ulusal silahlanmadan bahsedecek olursak. başka bir forumdada yazdığım gibi. Şimdi Lübnan ne kadar istiyordur. Türkiyenin sahip olduğu uçaklara sahip olabilmeyi. Ya da ırak işgal edilirken ne kadar dilemiştir güçlü bir orduyu. Bu gün ırak ve lübnan direk saldırıya maruz kalıp, İran la diplomatik temaslar yapılıyorsa. bunun sebebi İranın görece güçlü bir orduya sahip olmasıdır.

bunlar dünya gerçekleridir. Bir ülkeyseniz özellikle bir ortadoğu ülkesiyseniz bu gün ancak Ordunuzun gücü kadar varsınız malesef.

tüm dünyanın üçüncü dünya savaşısının ne zaman başlayacağını kestirmeye çalıştığı bir dönemde ulusal silahlanma en doğal şeydir. Çünkü tarih bunu yapmayan ülkelerin maruz kaldığı akıbeti oldukça net olarak betimlemiştir.

İdeal dünya ve gerçek dünya.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepimiz biliyoruz ki bizim kültürümüzde silahın ayrı bir yeri var. Türkler göçebe oldukları zamanlardan bu yana silaha,yeni yerler edinmeye,at biniciliğine ayrı bir önem vermişlerdir. Türkler savaşçı insanlardır. Batı Türkleri savaşçı,cesur(bazende barbar) ve güçlü olarak tanımlar.

Peki günümüzde bakıldığında ister Türkiye sınırları içerisinde isterse dinyanın herhangibir yerinde yaşasın Türk insanı neden silah taşır? Silahı hangi amaçlar için kullanır? Bu silahların ne kadarı ruhsatlıdır? Ve Silah taşımak veya bir silaha sahip olmak gerçekten gerekli midir? Bunları tartışmak istiyorum. Sosyo-ekonomik zorluklar ve giderek zorlaşan yaşam koşullarından dolayı bunalan insanlarımız için silah faydalı bir araç mıdır? Ya görsel,yazılı ve işitsel basında giderek artan şiddet? Ya Genel olarak Dünyamızdaki şiddet?

Ben sadece ülkemizin değil tüm dünyanın SİLAHSIZLANMASI gerektiğini düşünüyorum.

Svgili arkadaşım size katılıyorum çok fazla silahlandık ama kime karşı derseniz tabiki birbirimize karşı silahlandık bir toplumda bankalar çogalıyorsa ekonomi çok zayıf demektir eczaneler çogalıyorsa saglıgı bozuk demektir silah çogalıyorsa adaleti çökmüş demektir eskiden bu kadar silah yoktu ama görgü kuralları vardı her insan buna riayet ediyordu bitti saygı görgü kişilik bitti bunlar adalette bakarsanız hiç yok insanlar kendilerini korumaya calışıyorlar ama bir konu var magandaların amacı başka levhalara ateş ederler kendilerini sollayan olursa tekerine sıkarlar düğünlerde sevinceliri halay yerine silahla gösterirler deveye sormuşlar neren egri diye deve demiş nerem dogruki demiş bizim neremiz dogru yoksa düşünün dünyada tüm silahlar kalksa kim zulüm yapabilir hiç kimse inanın insana insandan başka düşman yok dogaya bakalım agac olmayan yere yagmur yagmıyor biz yokediyoruz sonrda yagmur duasına cıkıyoruz sen kes agacı yok et dogayı doga sana istediğini versin vermez yazılarınızı zevkle okuyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar Merhaba

Benim üzerinde durduğum silahlanma türü "bireysel silahlanma" türü elbet. Ulusal düzeyde silahlanma ve sözkonusu silahların türü de ayrı bir tartışma konusu olarak düşünülebilir.

Evet gerçektende güvenlik ve adalet insanın en temel ihtiyaçları olarak ifade edilebilir. Bunu beslenme,barınma,giyinme ...vs gibi diğer temel ihtiyaçlar takip eder. Gerek ulusal güvenlik gerekse toplumsal ve bireysel güvenlik çok önemli. Bir ülkenin Askeri anlamda güçlü olması,yeterli emniyet mensubuna(polis teşkilatına) ve istihbarat birimleri ile bütün bunların ihtiyaç duyabileceği gerekli donanıma sahip olması elbette önemlidir ve gereklidir ancak tek başına yeterli değildir.. Eğer Başta Anayasa olmak üzere tepeden aşağıya güncel,toplumun kültürel düzeyine paralel,sosyo kültürel yapının beklentilerini karşılayan ve gelişmişlik düzeyine uygun hukuki bir yapınız yok ise sözkonusu birimler ne yapabilir ki? Hatta bütün bu hukuki yapı mevcut olsa bile siz bu yapının belirli denetim mekanizmaları vasıtasıyla sorunsuz ve çağa uygun işlemesini sağlayamıyorsanız yine başaramadınız demektir.

Ülkemizde olduğu gibi belirli sosyal aşamaları yaşamadan ve gerekli toplumsal olgunluğa ulaşmadan sırf sadece aydın geçinen birtakım ülke gerçeklerinden habersiz kişilerin dolduruşuna gelerek ve bazı dış dayatmalara boyun eğerek tepeden inme AB hukukunu ülkemize getirirseniz olucağı şu anki durumdur.(Kültür farklılığı öğesinden bahsetmiyorum bile)

Evet Terör tehdidinin ötesinde asayiş de gittikçe daha fazla bzulmakta. İnsanların Adalet sistemine duydukları güvensizlik ve suç işleyenin gerektiği gibi cezalandırılmadığı görüşü insanları bireysel silahlanmaya itebiliyor gerçekten. (Hele yerli yersiz yapılan "Af" lar) Ve buda kendi içinde bir kısır döngü oluşturuyor. Bir yandan kendi güvenliklerini sağlamak ve kendilerince adaleti sağlayacaklarını düşünmek suretiyle silahlanan insanların bulunduğu toplum, bir yandanda aynı silahlanma yüzünden suç oranlarının artması ile karşı karşıya kalıyor. Oysa bir Hukuk Devleti'nde işler bu şekilde yürümez ve herkes herşeyin cezasını kendi vermeye kalkmaz...

Evet ne kadar erkek olduklarını havaya kurşun sıkarak kanıtlamaya çalışan magandalardanda bahsetmek gerek...ileride.....

Bu arada önce vatan...çok incesin saol...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.