Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"Dinlerden Özgür Olmak" Ne Demektir?

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Hic dusundunuz mu, "dinlerden ozgur olmanin" ne oldugunu? Eger bu konuda fikir belirtmek isteyen arkadaslarimiz olursa, buraya yazabilirler.

Evet, herkesin dinlerden ozgurlukten algiladigi nelerdir?

Herhangi ozel bir dinden "ozgur" olmak (mesela islam) dinlerden ozgurluk anlamina gelir mi? 

Kimler dinlerden ozgurdur, nasil ve neden?

Sizce, ne ve neden sizi, dinlerden ozgur kilar? Bura da ozel bir din mi, genel bir din mi algilanmalidir?

Kisinin dine kendi bakis acisi mi? Yoksa din ile mucadelesi mi, algilanmalidir?

Aslinda, din nedir?

"Dinlerden ozgurluk" ile "dinlere ozgurluk" farki nedir?

"Ozgurluk" derken, nasil bir ozgurluk anlayisi ile bunu degerlendiriyoruz?

Teolojik herhangi bir sistemde "dinlerden ozgurluk" mumkun mudur? 

Benzer sorulari, isteyen ekler ve cevap verebilir.

Ben, goruslerimi gelen yanitlara gore verecegim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ozgurluk hak ile gelir !

en basit ornek ;

adam tutsak yasar ; evine arabasina tapar ; yaslanmaktan korkar ,

bos vakitlerinde fabrikalarini gezer surekli ... iste bu parasal yaptirim gucu ozgurluk degil ; bilinc altini esir alan sinsi bir tutsakliktir !

islamdan ozgur olmak sacma bir tabir olurdu bence ..

kisi egosunun ve nefsinin esiri oldukca ; kendisinden daha ustun bir akil ile heryerin yaratilmis ve tasarlanmis oldugunu, her an istetmeci gibi isletilen bir sistemde kendisinin de yaratilmislardan oldugunu kavramak istemez : ))

kavrasa bile yaratilma sanatindaki akildan kendini ustun gordugu icin ; yaratilisi tesaduflere yorarak bu yaratici fikrinden uzaklasmak ister. Akilli ve insan ustu bir olusumu da hali ile reddetmesi gerekir !

bunun icin de darvinizmi ve materyalizmi benimser ; dinlerden ozgur olmak icin :D

ama o adamin halini ilk paragrafta yazdim ..

kisacasi dinlerden ozgur olmak kotu bisey degil ; ama dindeki hukumlerin ziddina gitmekte lanet vardir : )) onyargi ve cehalet haricinde insan yaratilisi ile zitlasmaya girerek islamdan (misal) ozgurlesmek isterse kibirine lanet iner ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hic dusundunuz mu, "dinlerden ozgur olmanin" ne oldugunu? Eger bu konuda fikir belirtmek isteyen arkadaslarimiz olursa, buraya yazabilirler.

Evet, herkesin dinlerden ozgurlukten algiladigi nelerdir?

Benim "dinlerden özgür olmak"tan anladığım. Her hangi bir başka akılın baskısından özgür olmaktır diye düşünüyorum. Zira dinlerdeki hükümlerin Tanrıdan gelmiş olduğunun hiç bir belirtisi yok. İspat olarakta yine insanın yazdığı bir kaynak gösterilmekte. Bu sadece gerçekle, ilkeli mantıkla ilgisi olmayan bir inançtır.

Herhangi ozel bir dinden "ozgur" olmak (mesela islam) dinlerden ozgurluk anlamina gelir mi?

İslam veya başka bir din aynıdır benim için. Nihayetinde bir insanın ve o insanın yöresel törelerinin hükümleri. Evrensel hiç bir anlamı olmayan töreler.  

Kimler dinlerden ozgurdur, nasil ve neden?

Dinlerden özgür olanlar aklını başka bir aklın hakimiyetine esir etmeyendir. Aklını sadece doğa gerçekleri parelelinde kullanandır.

Sizce, ne ve neden sizi, dinlerden ozgur kilar? Bura da ozel bir din mi, genel bir din mi algilanmalidir? Kisinin dine kendi bakis acisi mi? Yoksa din ile mucadelesi mi, algilanmalidir?

Aslinda, din nedir?

Din bana göre, yukarda söyledim; o dönemin sosyal hükümleri tanrıya atayarak, bir kaç ta korkutucu mistik argümanlar yükleyerek tanrıyı konuşturmaktır.

"Dinlerden ozgurluk" ile "dinlere ozgurluk" farki nedir? "Ozgurluk" derken, nasil bir ozgurluk anlayisi ile bunu degerlendiriyoruz?

Farklı tabiiki. Özgürlük dendiğinde insanlar her konuda özgür olmalı. İnsanlar istediği şeye inanmalı. Ancak inancını başkasına empoze etmemeli. Dayatmamalı.

Teolojik herhangi bir sistemde "dinlerden ozgurluk" mumkun mudur?

Değildir elbette. Teokratik düzenlerde modern yasalar yerine Tanrıya atfedilmiş bölgesel, töresel yasalar hüküm sürer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ozgurluk hak ile gelir !

en basit ornek ;

adam tutsak yasar ; evine arabasina tapar ; yaslanmaktan korkar ,

bos vakitlerinde fabrikalarini gezer surekli ... iste bu parasal yaptirim gucu ozgurluk degil ; bilinc altini esir alan sinsi bir tutsakliktir !

Bilinç altını yine ideolojiler ve inançlar esir alır. Aksini iddia etmek mümkün mü? Gen/soy bozukluğu var ise zaten çözümsüdür. Kaderidir(!).

islamdan ozgur olmak sacma bir tabir olurdu bence ..

İslamdan özgür olmak veya dinlerden özgür olmak faklı değildir. Bir islamist de diğer dinlerden özgür olmaya çalışıyor.

kisi egosunun ve nefsinin esiri oldukca ; kendisinden daha ustun bir akil ile heryerin yaratilmis ve tasarlanmis oldugunu, her an istetmeci gibi isletilen bir sistemde kendisinin de yaratilmislardan oldugunu kavramak istemez : ))

İnsanlık şu dünyaya gelmişse mutlu olmalıdır. Ancak mutluluğunu mantığını kullanarak diğerlerinin mutluluğuna engel olmadan yaşamalıdır.

kavrasa bile yaratilma sanatindaki akildan kendini ustun gordugu icin ; yaratilisi tesaduflere yorarak bu yaratici fikrinden uzaklasmak ister. Akilli ve insan ustu bir olusumu da hali ile reddetmesi gerekir!

Aklımız varsa kendi aklımızı başka akılların emrine vermemeliyiz. Aksi halde güdümlü akıldan kimseye bir fayda gelmez.

bunun icin de darvinizmi ve materyalizmi benimser ; dinlerden ozgur olmak icin biggrin.png

ama o adamin halini ilk paragrafta yazdim ..

Başka akıllardan özgürce akıl yürütmeyi ilke edinen bir insan en doğru sonuca ulaşacaktır. İlke bu olmalı.

kisacasi dinlerden ozgur olmak kotu bisey degil ; ama dindeki hukumlerin ziddina gitmekte lanet vardir : )) onyargi ve cehalet haricinde insan yaratilisi ile zitlasmaya girerek islamdan (misal) ozgurlesmek isterse kibirine lanet iner ..

Evet "lanet var" diyerek korkutup aklı diğer akılların emrine vermektir bu görüş. "Kibir" dediğin başka aklın sömürüsüne girmemeye çalışmak mı? Bu kibir olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda, din nedir?

anti hurafeye din denir ;

butun dinler ne zaman inmistir ?

insanlar sacmalamaya basladiklari zaman !

kiz cocuklarini gommeler ; insanlari kole yapmalar ; tasa tapmalar ,

kisacasi ne zaman bir toplum deliler hastanesi avlusuna dondu ise o zaman anti hurafe olan hak inmistir !

din demek ; aklin pervasizligini , bozulmus akli dengeyi ve kapanmis suurlari acan

anti hurafe anti nefret anti kibirdir ...

tum bunlar icin oncelikle akla hitap edilir ; kainatin harikaliklari anlatilir ! kainat yaraticiyi mecbur kiliyor .. ruh, ona hakim olan ve onu sonsuz boyutta var eden bir iradeyi mecbur kiliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilinç altını yine ideolojiler ve inançlar esir alır. Aksini iddia etmek mümkün mü? Gen bozukluğu var ise zaten çözümsüdür. Kaderidir(!).

.

.

.

Evet "lanet var" diyerek korkutup aklı diğer akılların emrine vermektir bu görüş. "Kibir" dediğin başka aklın sömürüsüne girmemeye çalışmak mı? Bu kibir olamaz.

haklisin ne diyim : )

paradoks mantik disidir

medem ben hakliyim sen hayli hayli haklisin : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anti hurafeye din denir -dennise-

Etimolojik anlam:

Hurafe: ~ Ar χurāfa ͭ خرافة [#χrf mr.] boş inanç, masal Ar χaraf خرف [msd.] bunama, sayıklama.. 

Bana göre ise yukardaki tanımdan kaynaklı; doğa gerçekleri ile uyuşmayan aklın ürettikleridir.

Dinlerde, inançlarda doğa gerçekleri ile doğrulanmayan bir çok mistik argümanlar vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklımız varsa kendi aklımızı başka akılların emrine vermemeliyiz. Aksi halde güdümlü akıldan kimseye bir fayda gelmez.

asansore bindigin zaman kendi iradeni asansorun iradesine birakiyorsun ; 100 kiloluk yukun var ise o yuku gonul rahatligi ile yere birakiyorsun ..

senin iraden alinmis oluyor ; cunku yukunun gittigi yere gidiyor oldugunu biluiyorsun ... bilissel bir akil ile kendi iradeni terketmis oluyorsun ;

akillica olan cogu zaman budur ; ))) aksinde kendi kendine yuk bindirirsin .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinlerde, inançlarda doğa gerçekleri ile doğrulanmayan bir çok mistik argümanlar vardır.

ewt var ;

anlatim teknigi olarak ustten gecilmis birsuru kapali konu ve iraret ettigi hakikatler var : ))

ama onlarin dogaustu ve mistik argumanlar halinde ele alinmasi kisinin akilli bir baglanti kuramamasindan kaynaklanan bir kavrayis yetersizligi de olabilir ..

melek deyince fosforlu bir bedene gecirilmis iki guvercin kanatli bir mahluk akla geliyor ise pardon ama bu benim anlattigim din degildir dostum : ))) mesele sizin israrla o sekilde ele alarak o taraftan baglantili bir elestiri yapma cabanizda sakli  : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

asansore bindigin zaman kendi iradeni asansorun iradesine birakiyorsun ; 100 kiloluk yukun var ise o yuku gonul rahatligi ile yere birakiyorsun ..

senin iraden alinmis oluyor ; cunku yukunun gittigi yere gidiyor oldugunu biluiyorsun ... bilissel bir akil ile kendi iradeni terketmis oluyorsun ;

akillica olan cogu zaman budur ; ))) aksinde kendi kendine yuk bindirirsin .. 

İnsan aklı şimdilik doğa gücü karşısında elbette sınırlı. Teknoloji ise insan aklı ile doğadan yararlanarak oluşturulmuş insan kültürü.

Asansör konusunda iradem yine de alınmamış oluyor. Zira istersem asansöre binmeyebilirim. Veya 100 kg yüküm varsa onu gönderir ben binmem vs. Yüküm bir şekilde benim veya insan aklının istediği yere gidiyor. Yükümü istediğim yere istediğim araçla göndermem benim elimde.

Ama teknoloji(bilim kültürü) ile sosyal kuralları birbirine karıştırmayalım. Sosyal kurallar bireyleri olduğu kadar kitleleri de kaosa sürükleyebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ewt var ;

anlatim teknigi olarak ustten gecilmis birsuru kapali konu ve iraret ettigi hakikatler var : ))

ama onlarin dogaustu ve mistik argumanlar halinde ele alinmasi kisinin akilli bir baglanti kuramamasindan kaynaklanan bir kavrayis yetersizligi de olabilir ..

melek deyince fosforlu bir bedene gecirilmis iki guvercin kanatli bir mahluk akla geliyor ise pardon ama bu benim anlattigim din degildir dostum : ))) mesele sizin israrla o sekilde ele alarak o taraftan baglantili bir elestiri yapma cabanizda sakli  : ))

Buradaki "hakikat"ın anlamını bilimsel olarak açıklarsan değindiklerine cevap olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet "lanet var" diyerek korkutup aklı diğer akılların emrine vermektir bu görüş.

''dikkat kopek var'' uyarisi gorunce de aynisini soyleyebilir misin ? senin sakinman icin koyulmus olduguna emindindir !

kopek seni isirinca onceden uyari tabelasi asilmadigi icin sikayet eder misin :D

dinde korkutmak senin anladigin gibi bir korkutmak degil ; sen fobi haline gelen antipatik bir korkuyu ele almissin : )) halbuki ayni ayetler Allahin rahmeti olarak ta ele alinabilir ..

kotu niyetli biri dikkat doberman var yazisini bahceye asar mi ? tam tersi insanin iyiligi icin !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''dikkat kopek var'' uyarisi gorunce de aynisini soyleyebilir misin ? senin sakinman icin koyulmus olduguna emindindir !

kopek seni isirinca onceden uyari tabelasi asilmadigi icin sikayet eder misin biggrin.png

dinde korkutmak senin anladigin gibi bir korkutmak degil ; sen fobi haline gelen antipatik bir korkuyu ele almissin : )) halbuki ayni ayetler Allahin rahmeti olarak ta ele alinabilir ..

kotu niyetli biri dikkat doberman var yazisini bahceye asar mi ? tam tersi insanin iyiligi icin !

Seninle ve Omar'la bir senedir anlaşamadığımız konu zaten gerçekin/hakikatın tanımında uzlaşamamış olmamız. Köpek bir doğa gerçeğidir, hakikatıdır. Mistisizm ise uydurmadır. Dinler soyuta, soyut referans bulur. Bilim ise aksini yapar. Soyuta, somutla ölçümleme yapar. Bir başka deyişle bilimin soyutu somutun anlatımıdır/tanımıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asansör konusunda iredem yine de alınmamış oluyor. Zira istersem

asansöre binmeyebilirim. Veya 100 kg yüküm varsa onu gönderir ben binmem

vs.

maksat o yukunden kurtulmak ve o yukunu baska bir iradeye ve yaptirim gucune devretmek idi : )) anlamadin !

sen yukunu asansorle gorderirsen o yuku teslim etmis oluyorsun :) yani kendi elinde olmayan bir tasima bicimi bu

iman konusu bu yonu ile kisinin ruhunu tatmin eden ve olaylara karsi dogal ozguvenle ve akilli bir irade ile tepki vermesini ona ogreten bir mucizedir .. cunku asansore o yuku teslim ederken o yukun istedigin yere gidecegine kesin iman etmis gibi oluyorsun : )) olay bu ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maksat o yukunden kurtulmak ve o yukunu baska bir iradeye ve yaptirim gucune devretmek idi : )) anlamadin !

sen yukunu asansorle gorderirsen o yuku teslim etmis oluyorsun smile.png yani kendi elinde olmayan bir tasima bicimi bu

iman konusu bu yonu ile kisinin ruhunu tatmin eden ve olaylara karsi dogal ozguvenle ve akilli bir irade ile tepki vermesini ona ogreten bir mucizedir .. cunku asansore o yuku teslim ederken o yukun istedigin yere gidecegine kesin iman etmis gibi oluyorsun : )) olay bu ..

Yahu neden anlamamış olayım? Hep yaptığınız bu.. Anlamadın..

1- Asansörü kullanmak benim insiyatifimde..

2- Kullandığım asansörün akibetini, yönünü, varacağı noktayı binlerce kez denenmişliğe bırakıyorum aklımı. Mistisizme doğa ötesine değil.

3- Dinlerde doğadan fikir veya insan yararına olan bir şey varsa zaten benim kabulümdür. Ama sana göre tanrı sözü bana göre ise bir toplumun sosyal kültürü.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlaşamadığımız konu zaten gerçekin/hakikatın tanımında uzlaşamamış olmamız. Köpek bir doğa gerçeğidir hakikatıdır. Mistisizm ise uydurmadır. Dinler soyuta soyut referans bulur. Bilim ise aksini yapar. Soyuta somut ölçümleme yapar.

meseleyi gene yakalayamadin

Allah cehennem ile korkutuyor ! bu uyari ve ****** avlanmamak icin onceden bir sakindirmadir ! burda yararli olma kasti var !

tipki '' dikkat kopek var'' tabelasi gibi ... bir tabela nasil ki kisiyi onceden tehlikeye karsi uyariyor ise cehennem de kisiyi onceden uyariyor !

kopekten bi kere bana ne

ben sadece bir akli denge denklemi kurarak anlatiyorum o kadar .

cehennem ile insanlari korkutan bir din yoktur sozun ozu ... korkutlak akli dengeyi bozar !

sakindirmak ve onceden haber vermek akli dengeyi kurmaya baslar .. kriter olurturur ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu neden anlamamış olayım? Hep yaptığınız bu.. Anlamadın..

2- Kullandığım asnsörün akibetini, yönünü, varacağı noktayı binlerce kez denenmişliğe bırakıyorum aklımı. Mistisizme doğa ötesine değil.

3- Dinlerde doğadan fikir veya insan yararına olan bir şey varsa zaten benim kabulümdür. Ama sana göre tanrı sözü bana göre ise bir toplumun sosyal kültürü.

tabi ki : )) ama konu isin bu kismi degil ..

2- Kullandığım asnsörün akibetini, yönünü, varacağı noktayı binlerce kez

denenmişliğe bırakıyorum aklımı. Mistisizme doğa ötesine değil.

tamam iste ..  kesin bir neticenin surekli tekrar tekrar senin istedigin sekilde senin faydana sonclanacagina eminsin : ))

bu yuzden de yukunu 15 kat boyunca sirtinda tasimak yerine ; akillica olani yapip asansoru kullaniyorsun :D

dugmeye basinca da olacaklara kendini birakiyorsun .. burda mistisizm yok ki :D  akil ve hikmet var

3- Dinlerde doğadan fikir veya insan yararına olan bir şey varsa zaten benim kabulümdür.

tabi ki .. o seyi de zaten din ile sinirlandirmamak lazim ;

tabi din kavrami sinirlari cizilmis insan urunu bir mantik ilkesi olak ele alindiysa ozellikle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

meseleyi gene yakalayamadin

Zaten meseleyi(gerçeği) sadece siz inançlılar yakalarsınız. Bizimkisi mümkün değil. Belki çok nadir. smile.png

Allah cehennem ile korkutuyor ! bu uyari ve ****** avlanmamak icin onceden bir sakindirmadir ! burda yararli olma kasti var !

Arap allah adına cehennemle korkutuyor. Modern hükümler ise cezaevi ve para cezası adına. Bence ikincisi daha insani/yararlı. El ayak kafa kesmiyor.

cehennem ile insanlari korkutan bir din yoktur sozun ozu ... korkutlak akli dengeyi bozar !

sakindirmak ve onceden haber vermek akli dengeyi kurmaya baslar .. kriter olurturur ..

Sen yok diyorsun ama, mesaj yerine varıyor. "Ben hüküme uymazsam, derilerim tazelenip tazelenip yakılacak, kızgın demirlerle.."

Vatandaş buna inanıp, Arap kültür emperyalizmine kendini mahkum ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dugmeye basinca da olacaklara kendini birakiyorsun .. burda mistisizm yok ki biggrin.png  akil ve hikmet var

tabi ki .. o seyi de zaten din ile sinirlandirmamak lazim ;

tabi din kavrami sinirlari cizilmis insan urunu bir mantik ilkesi olak ele alindiysa ozellikle

Burada asıl anlamayan sensin. Buradaki asansörü Allah adına Arap kültür emperyalizmi kullanıyor. "Benim asansörümde sosyal kurallar var" diyor. "Asansörüme binersen tüm kurallarıma uyacaksın, yoksa sonsuzlukça yanarsın" diyor.

Ama insan asansörü sadece yük taşımak içindir. Asansörde sadece gideceğn yön  belirlidir. Kaldı ki bu da senin insiyatifinde. Sıkılırsan başka alternatif ararsın. Sosyal hükümlerde özgürsün.

İşte dinden özgürlük budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen yok diyorsun ama, mesaj yerine varıyor. "Ben hüküme uymazsam derilerim tazelenip tazelenip yakılacak, kızgın demirlerle.."

Vatandaş buna inanıp, Arap kültür emperyalizmine kendini mahkum ediyor.

Zaten meseleyi(gerçeği) sadece siz inançlılar yakalarsınız. Bizimkisi mümkün değil. Belki çok nadir. smile.png

e

bizim acimizdan bakmayin siz de cnm : )) biz de size gore oyleyiz .. (saka saka)

Arap allah adına cehennemle korkutuyor.

ewt korkutuyor

Modern hükümler ise cezaevi ve para cezası adına. Bence ikincisi daha insani/yararlı.

cehennem vijdan azabi demektir .. ne para ne hapis vijdanin rahat olduktan sonra senin sucunun karsiligi olamaz .. oldur , tecavuz et ver parayi kurtar pacayi : ))

teroristlere gelince ayni duyarliligi gostermekte gevseyen bir bakis acisina sahipsin gibime geldi ..

El ayak kafa kesmiyor.

ewt ; kisasa kisas vardir Kuranda .. ama hakkindan gecmek daha hayirlidir diyor ayette ... kisasa hakkin var ama o sadece karsi tarafi caydirmak kasti ile manidardir !

ote yandan ayak kesmek kafa kesmek yoktur . be senin asilsiz duyumun ..

kirbac cezasi vardir ; o da Allahtan korkmayanin son care olarak insandan korkmasi gerektigine isaret ediyor ;

tecavuz etmenin cezasi 100 kirbactir ..

insanlarin hepsi esit degillerdir ; ama hepsi adaletli olarak muamele gormelidir ..

Sen yok diyorsun ama, mesaj yerine varıyor. "Ben hüküme uymazsam derilerim tazelenip tazelenip yakılacak, kızgın demirlerle.."

ewt deri tazeleniyo ... acisi gectikce en bastan basliyo ..

pismanlik ta oyledir ; etkisi gecti dersin ama yeniden alevlenir .. kacarsin ama o en ufak bir telkin ile disa vurulmayi hep orada beklicektir .. yani zeki isen anlarsin ki kacamazsin .. bunu bildikce de kilitlenirsin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya of sen de

ne arap kulturu

bi kere araplarin ahi gitmis vahi kalmis .. isleri bitmis

kabenin etrafini oyle genis otellerle donatmislar ki ; kabe kulube gibi kalmis .. Pervasizliga bak

ne araplari araplardan bi cacik olmaz ..

İşte anlamamanın hası sende dostum.

Ben elbette senin doğru olarak gördüğün Arap sürecini kastediyorum. Neyse konu uzadı ve özünden ayrıldı. Konu sahibi Evrensel-insan toparlasın. :)

Bugünlük hoşça kal.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama insan asansörü sadece yük taşımak içindir. Asansörde sadece gideceğn yön  belirlidir.

asil onemli noktayi kacirma ;

asansore binip dugmeye bastin miydi ; is ve olus senden alinir ! bunun senin secimin ile olmasi; senin kendini ona teslim ettigini degistirmiyor sen inandigin seye kendini teslim ediyorsun ! asansor senin tecrube ederek inandigin bir mekanik oluyor //

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben elbette senin doğru olarak gördüğün Arap sürecini kastediyorum.

ewt ben araplari hicbir sekilde Kurana sahip cikan bir kavim olarak gormuyorum !

tam tersi onlara gore Kuran alelade bir kitap ; alelade bir siir-duzyazi uslubunda ..

Kurana hicbir sekilde uymuyorlar ! azinliklari tenzih ederim ..

Kuranin arapca olmasinin bir onemi yok ; Araplar ona manen sahip cikmadiklari surece konustiklari dilin Kutsal kitap ile ayni olmasi birseyi degistirmez ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte anlamamanın hası sende dostum.

Ben elbette senin doğru olarak gördüğün Arap sürecini kastediyorum. Neyse konu uzadı ve özünden ayrıldı. Konu sahibi Evrensel-insan toparlasın. smile.png

Bugünlük hoşça kal.

Bu basligi tartisilsin diye actim. Yalniz site okur kalitesi adina tek ricam tartisan arkadaslarin konuyu sadece bir noktaya kilitlememeleri ve din kelimesini sadece islam ile sinirlamamalari.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.