Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bilim Ateizmi Satıyo Galiba !

wyattearp

Önerilen İletiler

Tüm dinler, her cagda bir yolunu bulup, doktorlarin, bilimin dizinin dibinde oturmaya mahkumdur?

Bilim; dinleri, pesinden böyle kosturtur iste :D

15133[/snapback]

DİN VE BİLİM...

Bilim insanı Allah a götürür...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm dinler, her cagda bir yolunu bulup, doktorlarin, bilimin dizinin dibinde oturmaya mahkumdur?

15133[/snapback]

Neden böyle bir cümle yazdığınızı anlayamadım. Ne yapsaydı din, bütün mistik havasını atıp ekonomi, sanayi, tıp, mühendislik kurslarımı verseydi. Allah aşkına yapmayın. Din bilim' e ters değildir. Bilim de olacak din de. Aslında şoförlük, amelelik, maden ocağında işçilik falan da yapsın değilmi... Arkadaşlar, din insanları manevi yönden eğitir ve yaratanın belli bir amaç üzere yarattığı insanların dünyayla ilgili tüm ilişkilerini düzenler. Bu verilmiş bir vaadin gerçekleşmesi ve dünyada huzurlu bir yaşamı yakalamak içindir. Din herhangi bir ilaca itiraz etmez, herhangi bir vasıtanın icadına itiraz etmez. Bilakis bunları emreder..

sAYGILAR..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili canuğur bey konuyu ‘işine gelmeyince yanlış anlamanın veya anlamamanın’ en güzel örneklerinden birini vermiş. Gazete haberini okuyan herkesin anlayacağı şey duanın hastalar üzerindeki olumlu etkisi hatta daha da ilerisi ’ 2005 yılında Amerikan Duke Üniversitesi'nin araştırmasında, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve Budistlerden oluşan 700 anjiyo ve balon hastasının yakınlarından hastalar için dua etmeleri istendi. Hastalar ve doktorların bu durumdan haberi olmadı. 6 ay sonra yoğun dualar ile birlikte rahatlatıcı müzik dokunma ve resim tedavisi alan grupta daha az ölümlere rastlandı.’

Acaba bu olayı senin materyalist biliminin nasıl açıklayacak. Ben söyleyeyim; dayandığı temeller itibariyle açıklayamayacak. O zaman ne yapacak? Her zaman yaptığını, yani olayı kör tesadüflere bağlayıp bilimsel bakışını tamamlayacaktır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bunlar tamamiyle psikolojik tedavi yöntemleridir. Tam hatirlayamadigim bir deney vardi. Hastaya basit bir ilaç veriliyor ve bu ilacin hastayi iyi edecegi söyleniyordu. Ve buna inanan hasta iyilesme gösteriyordu. Burada basit bir ilaç degil de okunan dualarin iyi edecegi söyleniyor. Buna inanan hasta da iyilesiyor. Durum bundan ibarettir. Allahin dualari kabul edip de hastanin iyilestigini sananlara duyurulur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bunlar tamamiyle psikolojik tedavi yöntemleridir. Tam hatirlayamadigim bir deney vardi. Hastaya basit bir ilaç veriliyor ve bu ilacin hastayi iyi edecegi söyleniyordu. Ve buna inanan hasta iyilesme gösteriyordu. Burada basit bir ilaç degil de okunan dualarin iyi edecegi söyleniyor. Buna inanan hasta da iyilesiyor.  Durum bundan ibarettir. Allahin dualari kabul edip de hastanin iyilestigini sananlara duyurulur..

16133[/snapback]

yam yam kardeş duayla nereye kadar iyileşebiliyor geçici bir zaman işin psikolofik tarafı bu ilaç işin fizyolojik tarafı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15133[/snapback]

Neden böyle bir cümle yazdığınızı anlayamadım. Ne yapsaydı din, bütün mistik havasını atıp ekonomi, sanayi, tıp, mühendislik kurslarımı verseydi. Allah aşkına yapmayın. Din bilim' e ters değildir. Bilim de olacak din de. Aslında şoförlük, amelelik, maden ocağında işçilik falan da yapsın değilmi... Arkadaşlar, din insanları manevi yönden eğitir ve yaratanın belli bir amaç üzere yarattığı insanların dünyayla ilgili tüm ilişkilerini düzenler. Bu verilmiş bir vaadin gerçekleşmesi ve dünyada huzurlu bir yaşamı yakalamak içindir. Din herhangi bir ilaca itiraz etmez, herhangi bir vasıtanın icadına itiraz etmez. Bilakis bunları emreder..

sAYGILAR..

15295[/snapback]

bu nasıl bir yazı yahu kardeşim dua da ne oluyor hadi içi rahatlatacak bir tasavvuf müziği dinlet onu anladık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Selam...

Burada konu , bilimin ATEİZMİ satması değil...Hele bu konunun ateizm ile hiçbir alakası yok..

Tam tersi...

Bilimin , dinsel inançlarda ki "insanın kendi kendini avuma yöntemi olan dua " yı kullanıp , insana yarar sağlamaya çalışmasıdır...

Size gazeteden okuduğum bir haberi ( ne zamandı hatırlamıyorum ) aktarayım..Sanırım hürriyet bilim idi..

İki kanser hastasına , doktorlarlar ....

birine...

"kansere iyi gelen,erken düzelme sağlayan ilaç bulunduğunu ve bu ilaçların birkaç ay içinde hızlı bir etki gösterip , %86 iyileşme gösterdiğini "

....söylüyorlar..

diğerine ....

"kanserli dokuyu düzeltmesi beklenen bir ilaç bulunduğunu , fakat bu ilacın iyileştirme konusunda pek yeterli olamayabileceğini,sadece denemek için kullanması gerektiğini.."..

....söylüyorlar...

Halbuki böyle bir ilaç yok ve bu , tamamen doktorlar tarafından kanseri yenmede psikolojinin etkisini görmek için uydurdukları sözler...

6-7 Ay boyunca bu sözde ilaçları hastalara kullandırıyorlar...

Sonuç şu : ....

Bulunan ilacın kanseri yenmede %86 iyileştirme gücü olduğu söylenen hasta da , kanserli dokusunda %20-30 (tam hatırlayamıyorum ) iyileşme görülüyor...ve hasta her geçen gün kendini iyi hissettiğini söylüyor..

Bulunan ilacın sadece deneme amaçlı olduğu ve pek işe yaramayabileceği hastada ki iyileşme oranı ise %1-%3 gibi bişey...

YANİ PSİKOLOJİNİN , YAŞAMA VE HASTALIĞI YENME AZMİNİN KANSERİ YENMEDE ETKİSİ KÜÇÜMSENMEYECEK KADAR BÜYÜK..

DEMEK İSTEDİĞİM ; ...

...BU ÖRNEKTE MESELA DİNSEL İNANÇLAR VEYA SÖZ KONUSU DUA DİYE BİŞEY YOK....

YANİ BİLİM,DUANIN İNSANI PSİKOLOJİK OLARAK ,KENDİNİ AVUTMA VE İYİLEŞECEĞİ DÜŞÜNDÜRME , TANRININ ONA KARŞILIK VERECEĞİNİ DÜŞÜNME ÖZELLİĞİNİ KULLANARAK DİNİ KULLANIYOR...

KISACASI , BİLİM ATEİZMİ VEYA BAŞKA BİŞEYİ SATMIYOR....

SADECE İNANÇLI İNSANLAR İÇİN DİNİ KULLANIYOR...TANRININ ONLARA KARŞILIK VERECEĞİ VE ONLARI İYİLEŞTİRECEĞİ DÜŞÜNCESİ EMPOZE EDİLEREK , PSİKOLOJİ KONUSUNDA İNSANLARI GÜÇLÜ TUTMAYA ÇALIŞIYOR...

BU KONUNUN BAŞLIĞI YANLIŞ SEÇİLMİŞ...

"""BİLİM DİNİ KULLANIYOR""" OLMALIYDI...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ASLINDA İŞİN ÖZETİ BAŞKA ARKADAŞLAR TARAFINDAN ÇOK GÜZEL Bİ ŞEKİLDE ORTAYA KONMUŞ AMA, BİR DOKTOR ADAYI OLARAK BURAYA BİRKAC CÜMLE YAZMADAN GECEMEYECEĞİM....

GÜNÜMÜZDE, 'MORAL DESTEK', HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILAN EN ÖNEMLİ YARDIMCI FAKTÖRLERDEN BİRTANESİDİR.HATTA KANSER HASTALARI İÇİN YARDIMCI FAKTÖR DEĞİL, TERAPOTIK UNSURLARDANDIR...

GAZETEDEKİ HABERDE HEKİMLERİN İFADELERİ DE BU YÖNDE ZATEN;

Prof. Dr. Murat Tuncer;......İnsanların psikolojisi inançlarla desteklendiği takdirde çok daha dirençli hale gelebiliyor. Duaların hastaların iyileşmesinde önemli rol oynadığı inkar edilemez. Bu bir çeşit psikoterapi....

YANİ HASTALARI DUA İLE TEDAVİ ETTİK DEMİYOLAR.........

AÇIKCASI 700 ANJIYO HASTASIYLA İLGİLİ HABERİ OKUDUGUMDA ŞAŞIRDIM...SONUÇTA HASTALARIN DUADAN HABERİ YOK...ANCAK O YAZIDA KÜÇÜK Bİ AYRINTI VAR...DUA İLE BİRLİKTE HASTALAR ÜZERİNDE 3 DEĞİŞKEN DAHA KULLANILMIŞ...RAHATLATICI MÜZİK, DOKUNMA VE RESİM TEDAVİSİ...TEDAVİ ORANININ YÜKSEKLİĞİNİ DE BU DEĞİŞKENLERE BAĞLIYORUM...

SON OLARAK; TOPİCİ GÖRDÜĞÜMDEN BERİ GÜLÜYORUM, TOPİCİ İLK AÇAN ARKADAŞIN GAZETE HABERLERİNİ YORUMLAMA YETENEĞİNE HAYRAN OLDUM... :lol::lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşlar, hastalarda uygulanan psikoterapi yönteminde, sadece dua yoktur.

Yukardağı arkadaşın da belirttiği gibi, müzik, doğa sesleri, telkin..vs..vs.. vardır..

Burada dua dışındaki psikoterapik yöntemler, dua kadar etki yapıyormu bilmiyorum ama,

İster dua olsun ister müzik olsun. Psikolojik bir etki yaptığı muhakaktır..

Ama bunun din ile bir alakasının olmadığı söylenemez..

Orası metafiziktir..

Sizlere, daha doğrusu inananlara şu iki ayet mealini hatırlatırım..

"Dua edin icabet edeyim..", "Duanız olmasa ne ehemnitetiniz var.."

Bizden dua etmemiz isteniyor.. Ve duaya icabet edileceği bildiriliyor..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşlar, hastalarda uygulanan psikoterapi yönteminde, sadece dua yoktur.

Yukardağı arkadaşın da belirttiği gibi, müzik, doğa sesleri, telkin..vs..vs.. vardır..

Burada dua dışındaki psikoterapik yöntemler, dua kadar etki yapıyormu bilmiyorum ama,

İster dua olsun ister müzik olsun. Psikolojik bir etki yaptığı muhakaktır..

Ama bunun din ile bir alakasının olmadığı söylenemez..

Orası metafiziktir..

Sizlere, daha doğrusu inananlara şu iki ayet mealini hatırlatırım..

"Dua edin icabet edeyim..", "Duanız olmasa ne ehemnitetiniz var.."

Bizden dua etmemiz isteniyor.. Ve duaya icabet edileceği bildiriliyor..

Saygılar-Sevgiler..

Sevgili ve değerli kralx kardeşim("müminler kardeştir" teki kardeşliği kastederek)

Bence sen bundan sonraki bütün mesajlarını inanalar için ver şunu anladımki karşı tarafta duran arkadaşların burda kaliteli bir tartışma ortamından çok fikirlerini millete empoze etmek amacındalar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili ve değerli kralx kardeşim("müminler kardeştir" teki kardeşliği kastederek)

Bence sen bundan sonraki bütün mesajlarını inanalar için ver şunu anladımki karşı tarafta duran arkadaşların burda kaliteli bir tartışma ortamından çok fikirlerini millete empoze etmek amacındalar

Çok iyimsersin Wyattearp... Keşke fikirlerini empoze etemeye çalışsalar hiç değilse en azından seviyeyi yakalamak için bir umudumuz olurdu ama o arkadaşların tek dertleri var o da sadece içlerindeki öfkeyi nefreti inançlı insanlara karşı duydukları kibiri ve hor görmeyi foruma boşaltmak başka bişi değil ama bunu yaparlarken öyle komik hallere düşüyorlarki hani insan bunları ciddiye alıp kızamıyor bile... Gülüp geçmek gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok iyimsersin Wyattearp... Keşke fikirlerini empoze etemeye çalışsalar hiç değilse en azından seviyeyi yakalamak için bir umudumuz olurdu ama o arkadaşların tek dertleri var o da sadece içlerindeki öfkeyi nefreti inançlı insanlara karşı duydukları kibiri ve hor görmeyi foruma boşaltmak başka bişi değil ama bunu yaparlarken öyle komik hallere düşüyorlarki hani insan bunları ciddiye alıp kızamıyor bile... Gülüp geçmek gerek.

Öyle de olabilir . bana kalırsa bu konularla ilgili provakatif( ki bana göre hepsi öle) amaçlı iletilere cevap vererek arkadaşlara ayrı bi gaz veriyor gibiyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olsun be kardeş..

Bileğimiz kırılacak değil ya..

Yazarız, avunuruz, terkedemeyiz..

İslam alimleri asırlay boyunca mücadele etmişler,

Bizde ederiz..

Saygılar....

İyide babam bu arkadaşlar art niyetli bizim mukaddesatımıza ileri geri konuşuyo siz cevap verdikçe daha bi gaza geliyolar ben adım gibi eminim bu adamlar sizin yazdıklarınızı okumadan cevap verme bişeyler söyleme derdindeler

Kendi adıma artık bu konularda çok fazla bişey yazacağımı zannetmiyorum size de tavsiye ederim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BU TOPİC ALTINDA YAZILAN MESAJLARIN HANGİSİNDE MUKADDESATINIZ HAKKINDA İLERİ GERİ KONUSMA, PROVAKATİF İLETİ -GERÇİ SİZİN İÇİN HEPSİ ÖYLE- VEYA İNANÇLI İNSANLARA KARSI ÖFKE,KİN KUSMA EYLEMLERİ GÖRDÜNÜZ.KENDİNİZ YAZIP, KENDİNİZ OYNUYORSUNUZ.İNSANLARIN FİKİRLERİNİ BEYAN ETMELERİ NEDEN SİZİ BU KADAR RAHATSIZ EDİYOR.BU NE HOŞGÖRÜSÜZLÜK, BU NE TAHAMMÜLSÜZLÜKTÜR....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar burada seviyeyi koruyarak bir tartışma ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Evet buradaki konular teist arkadaşlar için kutsal kabul edilen değerler. Karşıt düşünceliler için ise tanrının , peygamberin ya da kitabın bir değeri yok. Bunun için kimseyi suçlamanızın da anlamı yok. Size göre Hz.Muhammed peygamberdir, bize göre değil. Siz Kur'an ın Tanrı tarafından gönderildiğini, biz ise Hz.Muhammed tarafından hazırlandığını söylüyoruz. Bu konuların tartışılmasını kutsal değerlerinize bir hakaret olarak algılıyorsanız lütfen bu foruma girmeyiniz. Biz burada kimseyi aşağılamıyoruz. Eleştirilerimiz, yorumlarımız kişisel değil. Arman nickli şahısla muhatap olmayayım diyorum ama, şu yazdıklarına bir bakın hele "Keşke fikirlerini empoze etemeye çalışsalar hiç değilse en azından seviyeyi yakalamak için bir umudumuz olurdu ama o arkadaşların tek dertleri var o da sadece içlerindeki öfkeyi nefreti inançlı insanlara karşı duydukları kibiri ve hor görmeyi foruma boşaltmak başka bişi değil ama bunu yaparlarken öyle komik hallere düşüyorlarki hani insan bunları ciddiye alıp kızamıyor bile... Gülüp geçmek gerek"

Dikkat edin bu şahsın 2 mesajından birinde "komik oluyorsunuz" "size gülüyorum" "zaten sizi kimse ciddiye almıyor" gibi ipe sapa gelmez ifadelere rastlarsınız. Eğer forumda bir seviyesizlik varsa, bu tür sataşmalardan kaynaklanan ağız dalaşmalarıdır ki, ben de dahil bir kaç arkadaş bu tuzağa daha önce düşmüş ve nahoş mesajlaşmalara sebep olmuştuk.

Tekrar belirtmek istiyorum. Buradaki seviyeyi korumak da bizim elimizde. Şahıslarla bir alıp veremediğimiz yok. Fikirler üzerine tartışıyoruz. Hangi düşünceden olursa olsun seviyesiz mesajlaşmalara prim vermeyelim. Lütfen yöntemimiz şu olsun ;

Bir arkadaş ortaya bir fikir, bir yorum attığı zaman eğer karşıt fikirdeysek, hangi kısmına ve neden muhalefet ettiğimizi belirtelim. Yoksa bunu yapmayıp da "komiksiniz" "sizi kimse ciddiye almıyor" "size gülüyorum" gibi saçma sapan ifadelerle bir yere varamayız.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde kimse küçümseyici ifadeler kullanmasın

Kimse Hz Aişe için Ayşe bacı ya da Hz Hz.Muhammed için Hz.Muhammed şeyi yüzünden onca kadın almış gibi saygısızca ve fütursuzca ifadeler kullanmasın .

Siz ateistler inanmıyor olabilirsiniz ama inanan insanların hiç değilse inançlarına saygılı biçimde yaklaşın bakın o zaman ne tatlı tartışmalar olur burda ben saygılı hiç bir ateisti aşağılamadım sadece dansetmek isteyenlere kavalyelik yaptım kötüde dansettiğim içindir ki bir çoğunun ayağına basmışım şahsen şu saatten sonra saygılı bir biçimde inançlarım ile ilgili tartışılacaksa aynı saygıyı benimde karşımdaki arkadaşa göstereceğimden emin olabilirsiniz. Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...sadece dansetmek isteyenlere kavalyelik yaptım kötüde dansettiğim içindir ki bir çoğunun ayağına basmışım şahsen şu saatten sonra saygılı bir biçimde inançlarım ile ilgili tartışılacaksa aynı saygıyı benimde karşımdaki arkadaşa göstereceğimden emin olabilirsiniz. Saygılar...

Hocam bu ne laflar yav ..enteresan yani ..tebrikler

Yanlış anlaşılmasın benzetme hoşuma gitti sadece

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkdaşlar her ne düşüncede olursanız olun, burada tartışacağız ama, yamyamın da ifade ettiği gibi, buradaki tartışılan konu dindir. İnanmayanlar için birşey ifade etmiyor fakat inananlar için çok şeyler ifade ediyor. Şahsım adına din, namusumdan daha da öndedir.. Nasıl ki namusuma şerefime küfrettirmem alaya aldırmam, burada da böyledir. Eminim ki diğer inanan arkadaşlar da böyle düşünüyordur..

İnanmayanlar bu duyguyu bilmedikleri için, inananların bu denli hassasiyetlerini abartılı yada gereksiz görebilirler..

Örneğin burada birimizin annesini tartışsak kimse onun annesine küfretmeyecek, biri küfrederse onun kişiliği belli oluverecek.. Siz, din anne değildir deseniz de, benim nazarımda Allah, Peygamber ve kitap herşeyden üstündür...

Tamam gene tartışalım ama sadece fikirleimizi sunalım, birbirimizin değerlerine hakaret vari sözler söylemeyelim..

Zamanında bende çok hatalar yaptım, örneğin Darwini ağır sözlerle itham ettim.. Bu da yanlış, ne biz sizin değerlerinize sövelim hakaret edelim, ne de siz...

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar....sevgi,saygı,seviye tabiki önemli...

Ama....

Ben peygamberinizin isminin başına hz diye bir ek getirmediğim zaman bile bu bazıları için hakaret sayılıyor...

Hatta bu sitede hz diye bir ek getirmediğim zaman bile gönderdiğim ileetide kendi kendine bi bakıyorum hz diye bir ek koyulmuş...

Ben kimseye hz demek zorunda değilim...

Oldu olacak bi de yanına S.A.V getirin...böyle şeymi olur?...Ben böyle şeyler yazmıyorum ki neden benim adıma iletime böyle şeyler ekleniyor??

Sevgili adminden "tarafsızlık kuralına ters düşdüğü için" bu durumu çözmesini taleb ediyorum...

Peygamberinize sedece ismiyle hitap etmenin neresi hakaret veya saygısızlık...

Biz ateistlerin düşüncesi nasıl sizler için önemsiz ise , sizinde inançlarınız , kitabınız , taptığınız allah ... vs bizim için önemsiz...

Bizim düşüncelerimizi "değersiz" olarak gördüğünüzü belirttiğiniz zaman biz bunu olağan karşılıyoruz...

Ama biz sizin kutsaliyet atfettiğiniz değerleri "değersiz " olarak nitelendirdiğimizde ne hikmetse (!) sorun çıkıyor...ve hemen hakarete başlıyorsunuz....

Saygı , iki taraflı olmalı....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.