Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

eğitim sistememizin yeterliliği hakkında

cemkaya

okullarımız eğitim yuvası mı? zaman harcama odası mı?  

22 üye oy verdi

1. 1. okullarımız eğitim yuvası mı? zaman harcama odası mı?

• eğitim sistemimiz dört dörtlük
      1
    • eğitim sistemimiz idare eder
      2
    • sistem çökmüş durumda
      10
    • eğitim özel okullara verilmeli
      0
    • tamamen değişmeli
      9

Önerilen İletiler

Sevgili arkadaşım sana bu konuda nasıl yardım edebilirim. Aslında bir oy kullanmak istiyorum ama belirteceğim fikir bu şıklarda yok. Genede en yakın olanı işaretliyorum. Aslında eğitimi sistemimiz, neyeterli nede değil. Geliştirilebilir. Bu cümlede bir tezatlık hissettim ama neyse. Bence sistematik bir şekilde, küçük yaşlarda, hatta ilkokulda kişiler bilgi, beceri ve istekleri doğrultusunda belirli meslek gruplarına yönlendirilmelilerdir. Ağaç yaşken eğilir. Orta okullar bile çok geç bana göre. Birde teknolojik açıdan geliştirilmesi gerekiyor. Daha üst seviyede ve akademik düzeyde ise, üniversiteler tamamen özgür ama en üst yöneticinin bağımsız bir bilim adamları topluluğunca seçilmesi taraftarıyım. Ayrıca parasal olarak az daha bütce ayrılması gerekiyor diye düşünüyorum..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında rezillik değil. Bence başka dil seçenekleride verilmeli.

Saygılar...

14770[/snapback]

Türkçe resmi dilse Türkçe eğitim yapılır...

İnsanlar hem İngilizce, hem Türkçe mi düşünür...

Robot yetiştirmek istiyorlar...

Oktay Sinanoğlu okusan iyi olur...

Yabancı dil olarak İngilizce nin gerekli görülmesi bana göre de saçmalık...

Japonca da öğretilmeli, Fransızca da...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yabanci dilde israrla duruyorum

en cok konusulan, tekik ve bilim, ticaret dili neyse, dünya o kartlarla bu oyunu oynuyor.

osmanli Almancasi var diye Hannoverli Ditmari vatandas yaparak (devsirme) yetistirmis ve Mehmet ali pasa adini vrmistir.

Neden?

Osmanli almanlarla cok iyi anlasiyordu ve Türkler almanca bilmiyordu.

Bu nedenle alman bir pasamiz da olmus oldu :D

Kendi dilini korumasini bilen, yabanci dillere yem olmaz.

Bakiniz, almanya da, bir kac tane sözlük vardir, okul, kütüphane ve evlerde.

Biri almancada kullanilan ingilizce terimler sözlügü, digeri teknik, bir digeri de halk dili.

Bu ayrismayi yapmak güc olmasa gerek.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer ingilizce yada herhangi bir dilden bağımsız teknolojin, ilaç sanayin, ticaretin, siyasetin(dış siyaset) varsa başka dile gerek yok..))

Saygılar..

15190[/snapback]

Aynen katiliyorum

ama haksizlik yapmayylim degil mi :D

Mesela,

dünyada bizim yogurt, kendi adiyla aniliyor.

Döner de öyle gecti yabanci dile,

Bir de mavi jeans var.

Rakimiz da kendi adiyla geciyor,

Gerisini animsamiyorum.

(Ama malesef daha bulus olarak, örnegin bir cakmak markamiz dahi yok)

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Yoğurt, döner, kokoreç ve mavi cinsimizle gurur duyuyoruz.. Ama dört kelime bu yaw..)) Eee??

Saygılar...

evet dünyada türkçe orjinalleriyle kullanılan kelimeler sadece bi kaç tane böle...ama bi de yabancı dilden dilimize geçmiş sözcükleri düşünün...sonu var mı?????hadi kimilerinin türkçe karşılıını bulamamışız anlarım peki türkçe karşılıkları olduu halde ısrarla ingilizcelerini kullanmamıza ne demeli.....mesela printer deepfreeze vs.....sinir oluom bunları duydukça yaa...... :angry2:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili can uğur

yazını okuken çok güldüm dünyaya verebildiğimiz tek şey yemek mi yaw :D

ne o döner yoğurt :)

neyse biraz ciddiyet diyelim türkçe aslında kelime açızından oldukça zengin bir dil...

lehçelerideve ağızıda işin içierise katarsanız bir anda kocaman bir kartopu halini alıyor...

ama ne yazık ki .... teknik bir dil değil :(

ve hostesede kimse bana uçan avrat dedirtemez .. yok ben desem bile düşünsene uçaktaki bayana afedersiniz uçan avrat hanım bana biraz bakar mısınzı dersem ? :) ne olur .............

adi gördüm kendimi...............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere ingilizce evrensel bir dil haline geldi bunu öğrenmek mecburi bugün en bir dil bilmek gerekiyor iş bulmak için ben turizm sektöründeyim bu yıl 20 milyon turist geldi 40 sektörü etkiliyor turizm peynircilere dahi faydası şu da bir gerçek osmanlı barbar bir kavim olsaydı inglizler gibi bugün dünya dili farsça olurdu inglizler vahşi bir kabile nijeryadaki adam inglizce koınuşuyor jamiakadaki adam ne alaka diyorsunuz ama öyle bence bu konular çok derin sonuç inglizce şart yapacak bir şey yok bizim üniversitelerimizdeki asalak gençlerimizi hala sağ sol kavgası yaparken görüyorum ALLAH RIZASI İÇİN artık bu aptal kavga bitsin ben isterim üniversitlerde güney kore samsung aında bir marka çıkardı dünyanın en iyi çözünürlüğe sahip moniörlerini üretiyor ben niye üretemiyorum diye beyin kavgaları yapılsın bu ülkede lisedeyken bizim öğretmen sınıfa alkollü gelirdi bir diğeri burnunu karıştırıp masa altına sokardı mesala din dersinde sadece güzel ahlak ve kazanılmış savaşlar öğretildi fix şeyler öğrettiler bana mesala bir ayette der ki : HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU bana bu şekilde bilginin değerini öğretmediler ben belki psikolojik olarak çok etkilenip daha bilgli bir insan olabilirdim resim hocamız siz birer tokmaksınız deyip ilk dersinden sonra bir daha sınıfa gelmedi verilen inglizce eğitim rezaletti bence olay çok derin öğretmenleride iyi eğitmek gerek psikolog yardımı almalarıda gerek bakın avrupa mesala bir insan turizme girmek istiyorsa aylarca yoğun bir kampa alınır mesala yemek çok seviyorsunuz o halde sizin aşçı olmanız ve işinize sadık kalmanız çok muhtmeldir yine düşünce biçimi çok önemli türkiyenin en büyük sorunu öğretim değil eğitimdir aslında . Türkçe konusunda söz söylemeye gerek yok bizm gibi kendi kültüründen dilinden utanan bir millet yoktur mesala gençlerimiz vedalaşırken by der bu bir farklıkdır onların beyinlerinde konuşurken araya yabancı kelime atmak farklık olarak gören bir gençlik çok şeyide kaybetmiş olmazmı eğitim anne karnından çıktıktan sonra başlamalı öğretimse sonra SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere ingilizce evrensel bir dil haline geldi bunu öğrenmek mecburi

ben bu evrensel dil hikayesine inanmıorum şimdi cezayir e gitseniz ordaki insanlara sorsanız dünyanın dili ne die fransızca derler......bu örnek bile açıklar evrensel dil masalının nerden çıktıını.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu evrensel dil hikayesine inanmıorum şimdi cezayir e gitseniz ordaki insanlara sorsanız dünyanın dili ne die fransızca derler......bu örnek bile açıklar evrensel dil masalının nerden çıktıını.....

Uluslarası kullanımda dil ingilizcedir. Dünyanın hangi ülkesine gidersen git ingilizce biliyorsan bir şekilde iletişim kurarsın, ve oranın resmi dili dışındaki uyarı tabelaları bilgi panoları vs ingilizcedir. İnternet ortamında ingilizcen varsa istediğin araştırmayı yaparsın. çünkü her önemli site ingilizce sayfa da yapar. özelikle latin alfabesi dışındaki alfabelere sahip ülkelerde yunan alfabesi. arap alfabesi, kiril alfabesi, çin alfabesi vs. ingilizce elzemdir. tabiki ingilizce dünya dilidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Yeni sistem, iyileşme yolunda çok iyi bir adım

Fakat en büyük sorun, eğitim sistemin demokratik olmaması.

Bunun KANITI: Öğrenciler arasındaki bireysel farklara bakılmaksızın, herbir öğrenciye

aynı yöntem ve aynı uygulamaları yapmanın zorunlu tutulması

örnek: Ses temelli cümle öğretiminin ve ilk okuma-yazmaya bitişik eğik yazıyla başalamanın zoorunlu tutulması

öğrenci merkezli öğretim ile bu durum çelişiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

arkadaslar,

aslında sorunun cevabı burada yazılanların özetinde yatıyor.. evet ingilizce dünya dilidir.. ve alternatif dildir.. ancak fransa dakiler ve almanyanın bir kesimi ingilizce konuşmazlar.. konusanıda sevmezler.. cok ciddiyim.. eger pariste ingilizce adres sormaya calısırsanız suratınıza bön bön bakan bicok fransızla karsılasabilirsiniz.. yada doğu almanyada bi almanla.. işte eğitim sistemindeki sorunun özetide burada.. biz ülke olarak ne kadar almanca konusana ne kadar fransızca konusana ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz... evet ingilizce evrensel dil ama almanca,rusca,italyanca.fransızca konusan adamlarada ihtiyacımız var.. tıpkı diğer meslek türlerindeki gibi... ben i.i.b.f. maliye mezunuyum.. ve hersene bu fakültelerden mezun olan onbinlerce adam var.. hersene... ve adım bası heryerde mali musavir buroları.. acaba bu ülkenin hükümeti oturup düşünüyo mu ulan bu kadar mali müsaviri biz ne yapacaz diye.. (tıpkı bu ülkedeki ingilizce konusan sayısı gibi) cözüm ne pekiyi.. eger iktisat mezunu fazlası varsa oranın ünv puanını yukseltir kontenjanı düşürürsün.. mesela ögretmen acığımı var (rusca, almanca konusan acığı gibi) eğitim fakültesinin puanını düşürüp kontejanı fazlalastırırsın.. buna plan program denir.. yetkililere duyrulur... yab dillerin dilimizde bu kadar cok dilimize girmesi ise türk dil kurumunun basarısıdır.. ucan avrat örneginde olduğu gibi.. ya da çok oturgacli götürgec.. otobüs işte.. turk dil kurumu bence kapatılmalı.. cem yılmaz yeterince komik.. bide onlara ihtiyacımız yok... :))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

ingilizce,fransızca veya japonca,almanca ya da türkçe farketmez, siz zehir gibi akıllı gençlere adam gibi eğitim+ögretim verin hangi dilde olursa, gelismis ülkelerle kapışacak duruma getirin bu gencleri ondan sonra tartısılsın eğitim dili.görüyoruz türkce eğitim yapan okulları da, yabancı dilde eğitim yapan okulları da.sorun eğitim sisteminde! arkadasın da dedii gibi öğretmen çok önemli, ama türkiyede iyi öğretmenlerimiz ancak %2lik dilimi doldurabiliyor.değişmesi gereken çok şey var.ama bunun sorunu dil değil, ilk önce öğrencileri bi insan olarak diil de bi koyun olarak yetiştirmeye meyilli biçok öğretmenin bu hatası düzeltilmeli, ilk önce öğretmenlerimizi gayet donanımlı yetiştirmeli,sonra onlardan ii bi eğitmen olmaları beklenmeli, daha çok okul olmalı, çocuklar 90kişilik sınıflarda perişan olmamalı vs.bence öncelikli sorunlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.