Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı ABD'de Oluşturuldu: Titan

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı ABD'de Oluşturuldu

post-2-0-20309500-1352857382_thumb.jpg

Amerika'da (Titans) çalışması olarak bilinen yeni süper bilgisayara Titan adı verildi.

100 milyon dolarlık Titan saniyede 17.59 petaflop (saniyede 17 katrilyon) bir performans kaydı ile Top 500 listesine 1 numara olarak girdi.

Dünaynın En Hızlı 5 Süper Bilgisayarı, güçleri ve yerleri:

Titan Cray XK47 : Oak Ridge National Laboratuarı ABD (17.59 petaflops/s)

Sequoia BlueGene/Q : Lawrence Livermore National Laboratuarı ABD (16.33 petaflops/s)

Fujitsu's K computer : the RIKEN Advanced Institute for Computational Science Kobe, Japonya (10.51 petaflops/s)

The Mira BlueGene/Q computer : Argonne National Laboratuarı in Lemont, Ill. ABD (8.16 petaflops/s)

The JUQUEEN BlueGene/Q computer : the Forschungszentrum Juelich Almanya. (4.14 petaflops/s)

ABD, Çin ve Japonyanın arkasında kaldığı yarışta bir anda öne geçmeyi bildi.

Sequoia'nın 1,572,864 işlem çekirdeği Titan'ı 560,640 geride bıraksada bütün işlem çekirdeklerinin aynı güçte olmadığı bilinmektedir. Titan'ın performansının %90'nı NVIDIA'nın yeni K20x hızlandırıcı çekirdeğinden alıyor ve bundan 261,632 tane kullanıyor.

The NVIDIA hızlandırıcı işlemci (GPU) Video oyunlarının kullandığı aynı grafik kartlarını kullanıyor. GPU'lar birden farklı işlem yapabiliyor bu bazen onları yavaşlatıyor fakat GPUlar aynı anda birden çok işlemi simultane olarak yapınca bu farkı kapatıyor ve daha da hızlı yapabiliyor.

GPUlu süper bilgisayarlar geleceğin süper bilgisayarlarına "exascale" ön ayak olacağı sanılıyor. Böylece 1000 kere daha hızlı süper bilgisayar üretilebileceği sanılıyor. Bunun başka bir nedeni ise GPUların daha az enerji kullanmaları ve daha az ısınmaları olarak gösteriliyor.

Titan, Tesla K20x hızlandırıcı işlemci kullanarak enerji verimini arşivlemeye çalışır buda her watta 2,142.77 megaflopsdır (her watta bir saniyede bir milyon hesap)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ben bu özelliklerden çok iyi anlamıyorum ama ismini niye Titan koymuşlar ki sanki, Merkür ya da Hermes koysalarmış iyimiş :D

Titan diyince insanın aklına ilk gelen şey, Yunan Mitolojisi... Hız denilince de benim aklıma ilk gelen şey Hermes yani en hızlı olan tanrı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Şimdi ben bu özelliklerden çok iyi anlamıyorum ama ismini niye Titan koymuşlar ki sanki, Merkür ya da Hermes koysalarmış iyimiş biggrin.png

Titan diyince insanın aklına ilk gelen şey, Yunan Mitolojisi... Hız denilince de benim aklıma ilk gelen şey Hermes yani en hızlı olan tanrı...

Ahaha iyiymiş :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 7 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

smile.png Malisef bu bilgisayarlar normal bir bilgisayarlar değil. Bunların en basitini facebook gibi firmalar kullanıyor. Google ve buna benzer siteler sunucuları hiç düşündünüz mü ? o kadar veriyi ne çabuk harmanlıyarak size ulaştırıyor ? Türkiye'ninde bu projede ilerlemesi gerekmekte diye düşünüyorum. Bu teknoloji nükleer adımda da işe yarıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...

merhaba biz gelecekten geliyoruz yıl 2017 günümüzde en ideal bilgisayar

8GB DDR3 1600MHZ SOĞUTUCULU RAM 

İNTEL İ7 7.NESİL 3.5GHZ ÜSTÜ 4 ÇEKİRDEK 4 PARÇACIKLI 8 KATMANLI LGA1151 SOKETLİ İŞLEMCİ

NVİDİA GEFORCE TİTAN X 12GB GDDR5 384 BİT DEV EKRAN KARTI

DEV ANAKARTLAR 4K MHZ RAM FREKANSINA DAYANIKLI 128 GB RAM DESTEKLİ DDR4 LÜ FALAN FİLAN

+750K PSU (POWER) (GÜÇ KAYNANASI)

falan filan ölesine yazasım geldi hafif hafif güldürüyo beni o kadar eski konuyo böle sistem yazınca :Pw00t.gif aptalkafam.gif nuke.gif w00t.gif w00t.gif laughing.gif islik.gif flowers.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.