Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SİZDE KERAMET GÖSTEREBİLİRSİNİZ..

kralx

Önerilen İletiler

Aslında günümüzde değişmez diye bilinen fizik yasaları tam tersine değişken ve hala sınırlarını bilmediğimiz bir muammadır. Tabi bunu günümüz bilim adamları metafizik diye tabir ediyorlar. Oysa bu metafizik değil kesin fiziktir. Ancak biz onun baya bir gerisinde olduğumuz için bu tabirle etiketlendiriyoruz. Bir düşünürün dediği gibi " Zararlı dediğimiz otlar, henüz faydasını bilmediğimiz otlardır". Allah (cc) ayeti kerimede de belirttiği gibi insanı en güzel şekilde yaratmıştır. Bir düşünelim en güzel ne demektir? Hem fiziken hemde manen insan fevkalede gelişmiş ve akılları donduracak techizatlarla donatmıştır. Burada organlarımızın hayret verici dizaynlarından ve işlevlerinden bahsetmiyeceğiz. İşin diğer yüzü olan ruhtan maneviyattan bahsedeceğiz.

Keramet istidrac gibi üstü örtülü olaylar nasıl cerayan ediyor?

Acaba nefsimizi ve ruhumuzu alışkanlıkları dışında çok farklı bir yöne kanalize edersek neler olur? Burada konuyu daha anşlaşılır hale getirmek için bir bilim adamının Avusturalya yerlileri olan aborjinler kabilesi üzerinde yaptığı küçük bir araştırmadan bahsedeceğim.

** Ünlü bilim adamımız Avusturalyadaki bu ilginç yaşam tarzı olan Aborjinler kabilesini araştırmak üzere yanına da onların dilini bilen bir rehber alarak kabileye ulaşıyor. Günlerce onlarla birlikte seyahat ediyor. Aborjinlerin bir gün sonra ne olacak acaba yiyecek bulabilecekmiyiz gibi bir endişelerinin olmadığını, ve kabile üyelerinin hem kendisine karşı hemde birbirlerine karşı ne kadar hoş görülü ve nekadar paylaşımcı olduklarını görüyor. Bilim adamımız şehirlerde görmediği çölün ortasındaki bu yüksek maneviyat karşısında hayretler içinde halden hale giriyor. "Arkadaşlar aslında bu araştırma çok uzun bir araştırma ama konunun özü açısından uzatmadan geçiyorum." İşte can alıcı nokta. *** Kabilenin ihtiyacı olan yiyeceği temin etmek için her gün sırayla gençler ava çıkıyorlar. sıra uzun boylu gürbüz bir delikanlıya geliyor ve vaki kaybetmeden onunu alarak ava çıkıyor. Bilim adamımız ve kabile konak yerinde sohbet ediyorlar . Aradan biraz zaman geçtikten sonra kabile reisi birden ayağa fırlıyor ve kafasını eğrek bir müddet öylece kalıyor ve kabile üyelerine dönerek bir şeyler öylüyor. Kabile üyeleride ona birşeyler söylüyorlar. Kabi,le reisi tekrar kafasını eğerek sesli bir şekilde kendi kendine birşeyler söylüyor ve yerine oturuyor. Bilim adamımız bu olay karşısında neler oluyor diye rehbere soruyor. Rehber bilim adamımızı dahada şaşkına çeviren şu cümleleri söylüyor. " Ava giden genç bir kanguru vurmuş, tam kanguruyu omuzlayacağı sırada zehirli bir yılan tarafından ısırılmış ve zehir gittikçe gücünü kesmeye başlamış. Kabile reisiyle irtibata geçerek durumu belirtip gücünün kanguruyu omuzlamaya yetmiyeceğini ve ya kangurunun belli bir parçasını getirebileceğini yada yardım için birilerini göndermesi gerektiğini söylemiş, kabile reiside ona getirebileceği kadar parçayı getirmesini söyşlemiş." tabi bilim adamımız komple şaşkın. Rehbere kabilenin bunu nasıl yaptığını sorduğunda kabile reisi şu cevabu veriyor.. Bu kabile kötülük nedir bilmez ve birbirlerine karşı aralarında kin, düşmanlık, haset, ve buna benzer kötü hasletler beslemezler. Kardeştende öte bir yaşantıları vardır. En önemlisi ise hayatları boyunca asla yalan söylememişler.

Evet arkadaşlar demekki ruhumuzdaki kötülükleri çıkardığımız zaman, ruhumuzun ne gibi bir cihazatla donatıldığının farkına varacağız. Saygılarımla

Not: Bu yazı hiç bir dini hüküm içermemektedir. Sadece bir görüştür. En doğrusunu Azze ve celle Allah bilir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Aslında bütün güç insandadır..

İnsanın bunları blup çıkarması gerekir..

Herşey çalışmakla mümkündür..

Katılıyorum...

İnsanoğlu bu günlere kolay gelmedi...Doğa ile savaşımını emekle kazandı...

Birliktelik duygusunun gücüyle kazandı...

Frederich Nietzsche nin bir sözü aklıma gedi..

Büyük düşünür derdiki ; ...

""İnsan , hayvan ile insanüstü arasına gerilmiş iptir!""""

Bir yanda hayvani doğamız...bastırmamız gereken , bizi ele geçirmeye çalışan içgüdüler...

Diğer yanda inanılmaz yaratıcılığımız...hayal gücümüz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bütün güç insandadır..

İnsanın bunları blup çıkarması gerekir..

Herşey çalışmakla mümkündür..

YAZINIZ BANA ESKİ BİR SÖZÜ HATIRLATTI.KİME AİT OLDUGUNU GECENİN BU SAATİNDE ÇIKARAMADIM AMA YANLIŞ ANIMSAMIYORSAM SÖZ ŞÖYLEYDİ:

'GELECEKTE BİRGÜN İNSANOĞLU, KENDİSİNİN TANRI VE TANRININ DA KENDİSİ OLDUGUNU ANLAYACAKTIR' BÖYLE BİŞEYDİ HERALDE... :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kastetiğiniz Panteizmdir..

Panteizmin tarihsel sürecini ve güncel durumunu yazdım..

Panteizm ehli sünnet dışı bir inançtır..

Bizim inancımıza göre Allah herşeyden münezzehtir..,

Hiçbir şeye duhul etmez, hiçbir şeyden de beri değildir....

Saygılar-Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kastetiğiniz Panteizmdir..

Panteizmin tarihsel sürecini ve güncel durumunu yazdım..

Panteizm ehli sünnet dışı bir inançtır..

Bizim inancımıza göre Allah herşeyden münezzehtir..,

Hiçbir şeye duhul etmez, hiçbir şeyden de beri değildir....

Saygılar-Sevgiler...

Peki mevlana nın , hacı bektaş ın , yunus emre nin , hallac_ı mansur un..."VAHDET-İ VÜCÜD" felsefesini nasıl değerlendiriyorsun...?

""""Bizim inancımıza göre Allah herşeyden münezzehtir..,

Hiçbir şeye duhul etmez, hiçbir şeyden de beri değildir...."""""""""""

Özellikle bu sözün vahdet-i vücüd felsefesine , düşünüşüne ters tir.. çünkü bu inanç , doğayı-evreni allahın bir yansıması ,bir görünüşü olarak görür...evrensel bir bütünlük içinde allah kavramını algılar...Gözde vuku bulması olarak anlatır tanrıyı...

""Allahın insana kendi ruhundan üflemesi....""" ayeti dayanak alınarak , insanı,diğer canlıları,evreni,doğayı...yani gözümüzle gördüğümüz herşeyi allahdan bir parça , bir ruh olarak tanımlar...

Panteizmden tek farkı , ....

...panteizmin materyalist yaklaşımıdır...

Vahdet-i vücud ise platon varı , hayali bir uslupla maddeyi tanımlar...Maddeyi bir his,bir vehim olarak tanımlar...

Demek istediğim , sen yukarıda ki sözlerinle kendi inanç sisteminde önemli insanların düşüncesine ters olan bir söz söylüyorsun...

Sen mevlananın,hacı bektaş ın , hallac ın ...vs inanç yorumları olan Vahdet-i vücud düşüncesini kabul etmiyormusun...

????????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahdet-i vücud meselesi tamamen kişiseldir. İlim değildir, akım değildir, felsefe değildir.

Vahdet-i vücut hal meselesidir.

Allaha olan aşklarının tesiriyle kendilerini aşk sarhoşluğunda kaybetmeleri ve Alemi öyle görmeleri sebebiyledir.

Ehli sünnete göre Allah hiçbir şeye duhul etmez, yarattıklarından münezzehtir, ayrıdır... Ama canlı cansız yaratılan bütün varlıkları Allahın bir tecellisidir.

Burada ki tecelli yansımadır. Onun sıfatlarının yansımasıdır.. zuhurudur, zıllidir..

Mevlana, hacı bektaş-ı veli ve hallacı mansur da Alahın herşeyden münezzeh olduğunu biliyorlardı. Onların aşk ile söyledikleri sözler bu günki panteizmle eş tutulmuştur.

Aslında alakası yoktur..

Onların kastettiği Allahın bütün kudreti ve rahmetiyle yaratılan herşeye aksettiğidir..

Aksetmekle duhul etmek aynı şey değildir..

Panteistlerin kastetiği ise Allah ve evren iç içedir.. Haşa böyle bir düşünceyi ne islam alimleri nede avamları kabul edebilir..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen hiç kitap okumazmısın yaw...

Daha vahdet-i vucud u bile bilmiyorsun...işi kişiselliğe döküyorsun..

Bahsi geçen insanlar bırak kişiselliği , tüm evreni tanrının bir görüntüsü olarak görüp , "öz de birlik" e konuyu getirmişller...

Vahdet-i vücud demek hal meselesi ha?.... :lol::lol:

Felsefe değil ha? :lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen hiç kitap okumazmısın yaw...

Daha vahdet-i vucud u bile bilmiyorsun...işi kişiselliğe döküyorsun..

Bahsi geçen insanlar bırak kişiselliği , tüm evreni tanrının bir görüntüsü olarak görüp , "öz de birlik" e konuyu getirmişller...

Vahdet-i vücud demek hal meselesi ha?.... :lol::lol:

Felsefe değil ha? :lol::lol:

sinirlenme sonra kendini katli-vücud durumuna sokma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lavel orya bir şey yazmışsın madem öyle bırakma..

Açıklamasını da yaz..

Vahdet-i Vücud' u sendenmi öğrenecem..

Vahdet-i vücud felsefe değildir... Ama panteizm felsefedir..

Vahdet-i vücud: Kişilerin manevi sarhoşluktaki, bir algı halidir.. Buna sekr hali de denir..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Vahynin geliş şekillerini bilmiyorsun..

Sadece dağda değil..

Heryerde gelirdi..

Bir ses olarak...

Cebrail vasıtasıyla..

Yada bilinçli vehim yoluya..

Dini karalamayı hala bırakmıcakmısınız..

Tamam gene bırakmayın da, lütfen cahilce değil..

Bilerek ve araştırarak..

Gerçi bilseniz karalıyacak birşey bulamazsınız..

Bilmediğinizden böyle oluyor..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapma be lena..

Sen şimdi öyle dedinya..

Ben kendimi şöyle gördüm..

Beni bir odaya kapatmışlar..

Sadece islami kitap okutmuşlar, onun dışında hiçbir kitap yada insan göstermemişler..

Bir kimsenin doğru bildiklerini savunması onun en doğal halidir..

Yani ben neden senin fikirlerini savunayım.. bana doğru değilse..

Ne zaman beni ikna ettin, ozaman senin fikirlerine katılırım..

Olay budur..

Dinler tarihide okudum, dünya dinlerini de okudum, fizik, kimya, astronomi, edebiyat aklına ne gelirse artık..

Her tabakta kaşığımız vardır.. amma az amma çok...

Ukalalık etmek istemezdim, açıklama yapmayı zaruri gördüğüm için böyle konuştum affola..

Saygılar-sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.