Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dünya yeni bir Osmanlı'ya muhtaç

hasan17

Önerilen İletiler

OSMANLI DEVLETİ TÜRK DÜŞMANI FALAN DEĞİLDİ TABİ Kİ. KİM NE YORUMU VARSA YAPSIN. BUYRUN. ŞİMDİ BUNU EN İNCE AYRINTISINA KADAR İRDELEYELİM.

OSMANLI DEVLETİ BİR MEDENİYET İNŞASIDIR. OSAMNLI DEVLETİ KENDİ İÇİNDEKİ KÜÇÜK YAPISI İLE KALIP KENDİSİNİ KENDİ DIŞIONDAKİNE KAPATABİLİRDİ PEKALA LAKİN O ZAMAN İMPARATORLUK VASFINI HAİZ OLMAZDI. DOĞRUDUR BU DEVLET ETRAK-I Bİ İDRAK KAVRAMINI KULLNAMIŞTIR. KİME KARŞI, YERLEŞİK HAYATA GEÇMEYE DİRENİP, VERGİ VE ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜKLERİNDEN KAÖMAYA ÇALIŞAN MİLLETE KARŞI. BU DEVLET OLMANIN GEREKLİLİĞİDİR. BURADA HOŞGÖRÜ OLMAZ. BUGÜN DE BÖYLEDİR, DÜN DE BÖYLEYDİ. OSMANLI BÜROKRASİSİ TÜRKÇE KULLANMIŞTIR. BÜTÜNÜYLE OSMANLI DİLİNİN İSKELETİ TÜRKÇEDİR. LAKİN BİR ADAMA OSMANLI DEVLETİ SIRF BİR IRKA MENSUP DEYÜ LİYAKAT BELGESİ VERMEMMİŞTİR. VERMEMELİYDİ DE. LİYAKAT YAPTIĞIN İŞE GÖREDİR, ASLOLAN BUDUR. BUNUN NEYİNİ TARTIŞIYORSUNUZ.

EKLEYELİM Kİ OSMANLI DEVLETİNDE BİZİM ŞU AN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ANLAMDA BİR SINIF YOKTUR ; YANİ ZENGİNLER, FAKİRLER, VESAİRE GİBİ. LAKİN OSMANLI TOPLUMU DA SINIFLI BİR TOPLUMDUR. EHL- SEYF VARDIR ( SİVİL VE ASKERİ BÜROKRASİ ) , EHLİ KALEM VARDIR ( ÖĞRETİM ÜYELERİ VESAİRE ) GİBİ. BUNUN DIŞINDA TOPLUMU IRKA GÖRE BİR KATEGORİZE YOKTUR OSMANLI TOPLUMUNDA BU KADAR BASİT. SINIFLAMA DİNİ CEMAATE GÖREDİR. ADI DA MİLLET SİSTEMİDİR. MÜSLÜMAN MİLLET VARDIR BİR DE GAYR-İ MÜSLİM MİLLET. GAYR,İ MÜSLİM MİLLET KENDİ ARASINDA TÜRLÜ BÖLÜKLERE AYRILIR ; YAHUDİ CEMAATİ, RUM CEMAATİ ( ORTODOKS ANLAMINDA ), ERMENİ GREGORYANLAR VESAİRE.

ELEŞTİRİLEN NOKTA ŞU BURADA NEDEN OSMANLI DEVLETİ DİĞER MİLLETLERE TANIDIĞI HOŞGÖRÜYÜ MÜSLÜMAN OLNA AMA ORTODOKS ( EHL-İ SÜNNET ) OLMAYANLARA GÖSTERMEMİŞTİR. GÖSTERMEZ GÖSTEREMEZ, GÖSTERMEMELİYDİ. ZİRA BU ŞEKİLDE ÖMRÜ UZUN OLDU. ( OH OLSUN ANLAMINDA DEĞİL LÜTFEN YANLIŞ ANLAMAYIN BU, ZARURETTİ ))ÇÜNKİ HER SÜNNİ OLMAYAN KALKIŞMA BERABERİNDE HANEDANA BİR TEPKİYİ VE HANEDANI DEĞİŞTİRME TALEBİNİ GETİRMİŞTİ. ÇÜNKÜ HER KALKIŞMA YAPAN KENDİNİ HALİFE OLARAK SUNUYORDU. NE HALİFESİ ?DEVLETİ YÖNETMEKLE YÜKÜMLÜ HALİFE ŞİMDİ BUNA KİM GÖZ YUMABİLİR ?

YİNELİYORUM OSMANLI DEVLETİ BİR MEDENİYET İNŞASIDIR. BUGÜN İÇİN, DİLİ AŞILABİLMİŞ DEĞİLDİR, BUGÜN İÇİN HÜKMETTİĞİ COĞRAFYAYA HÜKMEDEBİLECEK BİR GÜÇ YOKTUR, BUGÜN İÇİN DÖNEMİNDE YARATTIĞI ETKİ VE MEDENİYET HALEN HİÇBİR DVLET TARAFINDAN AŞILABİLMİŞ DEĞİLDİR. BUNU SADECE YÜCELEME ANLAMINDA DEMİYORUM. LAKİN, YALNIZCA, ALEVİ OLDUĞUMUZ İÇİN, YA DA SOL GÖRÜŞLÜ OLDUĞUMUZ İÇİN, YA DA OSMANLI DEVLETİNİ TANIMADIĞIMIZ İÇİN OTURP DEVLETE BÖYLE YAFTALAR YAPIŞTIRMAK, BİLİME DE İNSNLIĞA DA SIĞMAZ.

BOZAN SEVGİYLE KAL , KRALX

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 168
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bozan eline yüreğine sağlık...

Osmanlı hanedanlığı, Selçuklunun dağılış dönemlerinde, bu toprakları sahipsiz bırakmayan, diğer devletlere bırakmayan yegane bir güçtü..

Osmanlı başlangıçta apayrı bir kol olabilir fakat..

O günlerden bugünlere hep bir millet olmuştur...

Osmanlı devleti bir Türk devletidir..

Nasıl olurda Osmanlı Türk düşmanıydı denilebilir..

Kaldıki Osmanlı içinde barındırdığı hiç bir millete düşmanlık yapmamıştır..

Osmanlıyı daha iyi tanımak için şu yazıyı bir okuyun..

"Osman Gazi'nin, bütün Osmanlı sultanlarının bir anayasa olarak kabul ettikleri ve uyguladıkları, vasiyetnamesinin özü şu şekildedir: "Allah ü teâlânın emirlerine muhalif bir iş eylemeyesin! Bilmediğini âlimlerden sorup anlayasın. İyice bilmeyince bir işe başlamayasın! Sana itâat edenleri hoş tutasın! Askerine in'âmı, ihsânı eksik etmeyesin ki, insan ihsânın kulcağızıdır. Zâlim olma! Âlemi adaletle şenlendir ve Allah için çalışmayı terk etmeyerek beni şâd et. Nerede bir ilim ehli duyarsan, ona rağbet, ikbâl ve hilm (yumuşaklık) göster! Askerine ve malına gurur getirip, ilim ehlinden uzaklaşma. Bizim mesleğimiz Allah yoludur ve maksadımız, Allah'ın dînini yaymaktır. Yoksa, gavga ve cihangirlik dâvâsı değildir. Sana da bunlar yaraşır. Dâima herkese ihsânda bulun! Memleket işlerini noksansız gör."

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaldıki Osmanlı içinde barındırdığı hiç bir millete düşmanlık yapmamıştır..

Evet...

Osmanlı devleti içinde benliğini kaybeden kaç tane millet var???

Üstelik bu hoşgörüden haince yararlanılarak Osmanlı nın içinde barınanlar Osmanlı ya karşı kışkırtılmışlar...

Buna en güzel örnek Araplar dır...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

HEY BABALAR HEY!sizin böyle saçma sapan tartışmanıza gerek yoktur.

İşte bundan hala yerimizde sayıp duruyoruz bu yüzden geçmişimizi bilmiyoruz.tek bir kimlik altında toplanmalıyız bence. dünya osm. muhtaç olabilir.tabii ki dünya osm. muhtaç olacak.şu an kuzey afrika ülkeleri bizim gözümüzün içine bakıyor.ne zaman osm. birliği kuracağız diye.bu soru neden mi kafalarında war?tabii ki de onlarda kendi çıkarlarını düşünüo.fransız sömürüsünden kurtulup tüm geçim kaynaklarını bizden alacaklar çünkü.Çünkü artık o ülkelerden ne fransa bi şey istiyo ne de o ülkeler fransadan birşey alabilio.yanlış yapıoruz hemde çok yanlış yapıyoruz bu konuyu tartışmakla.mesela ben selanik yörüğüyüm ama hiçbir zaman ben selanikten geldim diye ağzımdan laf çıkmamıştır.Çünkü ben türküm.Osmanlının iyisi ve kötüsü var.İyileri kanuni ve kanuniden önceleri.Kötüleri ise kanuniden sonralarıdır.Kanunide bazı hatalar yapmıştır.Yani demek istediğim dünya muhtaç olabilir ama biz muhtaç değiliz çünkü muhtaç olup ta bunu uygulamaya geçirdiğimiz zaman bilin ki sona iyice yaklaşıyoruz...

SAYGILAR!!! :online2long::thumbsup::turned:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türke türk propagandasına gerek yok arkadaşlar. Osmanlı develti bir imparatorluktur ve doğası gereği sömürgecidir. sömürgeciliğin yasalarıda osmanlıdan çok çok önce çizilmiştir.

elbette Osmanlı işgallerindede yağma vardır talan vardır. İstanbul işgal edildiğinde şehir üç gün yağmalanmış, ayasofya top atışına tutulmuştur, zira devrin ordularının maaşlarından ziyede en büyük mükafatları yağmadır. ister lejyon olsun ister tımar. levantenlerin tek gelri kaynağı vardır yağma ve talan.

Yok osmanlı işgal etiği toprakalrda halkı ezmemiştir vs, ya arkadaşalr bunalrı iyi nyietlide olsa komik şeyler. o devrin şartlarında sizi şgal ettiğiniz bir toprakta, sizden öcneki halk ileri gelenelrini yok etmezseniz işgaliniz on gün sürmez atılırsınız, halkı sindirmezseniz şiddetle itaata zorlamazsanız işgal başarısız olur. kavalalı mehmet ali paşanın, bir günde 400 kölemen beyini yemeğe çağırıp öldürmesi gibi. bunlar devrin yasalarıdır şartlarıdır.

Osmanlı imparatorluğu devrini tamamlamış ve dünya tarihinde mazi oalrak yerini almıştır. o eski çağlar için uygun bir devletti bir imparatorluktu. yeni ç.ağa ayak uyduramadığı yapısı yeni çağa uyugn hale gelemediği için tarih sahnesinden çekilmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio balkanlar işgal edildiğinde de yağma oldu talan oldu. neticede belirttiğim gibi ordularının askerlerinin ana gelri kaynağı buydu. ganimet yani. bu o zamanalrın şartlarıdna garip bir durumda değildi. işgalci ordu savaşı kazanrısa şehri yağmalardı. kaba mantıkla düşünsek türk olmayan yeniçerilerin, ana güdüsü ne olabilir. maaşları biraz gecikince viyana kuşatmasında savaşmayan adamların. tabiki yağma. neticede o devride ordualr paralı askerlerden oluşuyordu.

unutmayalım müslümanlar uhud savaşını sabit okçualrın yağma için yerlerini terketmesiyle kaybetti. yağma talan, o çağalrda her ordunun rutin uygulamasıydı.

Büyük İskender'in doğu seferi artık her biri ganimetlerle lordlar kadar zengin olmuş askerlerinin savaşmak istememesiyle bitmiştir.

Fatih ordusunu üç gün yağma vaadiyle motive etmiştir. venedik ve cenevizlilerle barış antlaşmaları imzalanmasıyla devşirme Levendlere yağmanın yasaklanması sonucu birer birer isyan etmişler, barbaros hayrettin tarafından denize dökülmüşlerdir.

elbette balkanalrda oranın ileri gelenlerine görev verildi. bu her işgalde yapılan bir uygulamadır. işgale karşı çıkan ileri gelenler yok edilir, işbirlikçilere görev verilir. bu gün ırak işgalide öyle değil mi. Ya da ingilizler istanbulu işgal ettiklerinde aynısını yapmadıalrmı. direnişçi polis müdürlerini jandarma komutanlarını tutuklatıp, yerlerine işbirlikçileri oturtmadılar mı.

bu günün insan hakları normları veya cenevre konvansiyonu savaş yasalarını göz önüne alıp, Osmanlı'yı şirin göstermek için abartmalar yapmak sğalıklı değildir. Osmanlı yaşadığı devrin şartlarına göre yönetilen o devrin şartlarına göre savaşan bir devletti.

daha öncede söylediğim gibi Osmanlı bunları yapmasa kendi tebasına başkaları yapardı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı zamanının en büyük İmparatorluğuydu ve öyle ya da böyle görevini ifşa etmiştir.. Hatalarıyla sevaplarıyla bize Şanlı bir tarih miras bıraktılar.. Şimdi sorulması gereken Dünya yeni bir Osmanlıya mı muhtaç ? Yoksa yeni bir Türkiyeye mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arman dediğin gibi "zamanının" en büyük imparatorluğuydu zamanını tamamladığı için tarih sahnesinden kayboldu. ömrünü tamamladığı için güçten düştü geriledi dağıldı.

sadece o değil koskoca roma imparatorluğu yıkıldı. kim yıktı batı roma imparatorluğunu hiç kimse, ömrünü tamamladı. ve dağıldı.

tartışam baştan sakattır. zira osmanlı bir imparatorluktur bu gün imparatorluk çağında değiliz. Elimizde dünyanın en güzel coğrafyasına sahip bir ülke var. eğer bir şey olsa ve istanbulu kaybetsek emin olun onu yüzlerce yıl geri alamayız. geçmiş hayalleri kurmak yerine, elimizdeki hazinenin kıymetini bilip, yüceltelim.

zira Osmanlı yüz çadırla kuruldu. Hun devletini yeniden kurmaya çalışmadılar, göçebeliği bıraktılar ve Osmanlıyı kurdular.

Nasıl ki Osman'lıyı kuranlar geçmişin özelemi yerine ellerindekiyle dev bir imaptaroluk kurdularsa bizde aynı mantıkta olmalıyız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı yı sert bir dille eleştirenler oldu...

Bu başlıkta da konu saptı...

Esas soruya geldiğiniz iyi oldu...

Haklısınız...

Osmanlı ömrünü tamamlamıştır...

Yeni oluşumlar ise her zaman olacaktır...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Onlar arastiradursun. Ati alan dereyi gecti.

Ayni suda tekrar yikanilmaz.

Ikinci bir osmanliyi yikmak icin de ikinci bir M.Kemale de ihtiycimiz yok.

Biri bize yeter.

saygilar

birincisinede ihtiyac1m1z yoktu ama ALLAH'Intaktiri ahirzamanIn görevlilerinden biri tabi bunlar ikitane birine deccal deniyor diyerine ise mehdi ben mehdiden yanay1m sahsen sen??????????????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birincisinede ihtiyac1m1z yoktu ama ALLAH'Intaktiri ahirzamanIn görevlilerinden biri tabi bunlar ikitane birine deccal deniyor diyerine ise mehdi ben mehdiden yanay1m sahsen sen??????????????

kardeş şu sözünü iice açsana sen bakıyım?ne demeye getiriyorsun yani?anlat bakalım?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kardeş şu sözünü iice açsana sen bakıyım?ne demeye getiriyorsun yani?anlat bakalım?

birader osmanlIyI yIkmak için ikincisine ihtiyacIm1z yok diyorya arkadas bende diyorumki birincisinede ihtiyacImIz yoktu ama elimizde dgil bu gibi olaylar takdiri ilhi evet dedigim gibi ahir zamanIn görevlilerinden birzattIr !!!!!!!!!! ifadesi arast1r bak kisinin manevi alandaki temsil ettigi kimlik acIk uygulamalarI ile meydanda

gerçekten ahrar bende anlamadım o ağzı. bir yanda Atatürk bir yanda mehdi geyiği. melemen olaylarında da kullanıldı.

arkadas burada "mehdi"geyigi yapm1yorum açIkca bildirilen iki malüm sah1s ile ilgili kIsmi olarak bilgi veriyorum ha sen mehdi ve deccal bahsindeki bilgilerini ilet bi zahmet!!!!!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Eger dogru bir seyler yapsaydi, cökmezdi degil mi.

Güzel kardeşim bu nasıl bir düşüncedir ''dogru birşeyler yapsaydı çökmezdi'' diye. Acaba dünyada geçmiş bizim kadar parlak olup bizim gibi geçmişini bu denli eleştiren(az da olsa) bir nesil mevcut mu merak ediyorum. Dünyada ebedi yaşayan bir devlet yahut medeniyet mevcut mu ki böyle düşünüyorsun.

Sende osmanlının büyüklüğünün farkındasın eminim ama bu şekilde fikir beyan etmenin manası nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar yazışmalarınızı dikkatlice okuyorum Fakat halen düz mantıkla önüne çekillmiş beyaz perdede sinema filmi gibi konulmuş şeyleri tekrar edip duranları görüyorum senin bildiğin Osmanlı tarihini kim yazmıştır biliyormusun bu tarihi ben sana söyleyeyim editörün kısmına gidersen bir makalesi neden biz kitap yazmıyoruz diye işte bir örnekte vermiş Minnesota Üniversitesi Osmanlı Kürsüsü başkanı Profesör Caesar Farrah bu bir örnek kişi daha sı fransız ve alman tarihçileri mesela yukarıda örnekler verilmiş dikkat ettimde fransızlar çoğunlukta ermeni yahudi vb. neyse tek bir türk büyüğü sayabilirmi acaba merak ediyorum. Uyanın arkadaşlar Osmanlı karma bir toplumdu yüzünü devamlı avrupaya dönmüş kendilerinide onlaradan gören bir karmaydı..Hiç bir zaman Türk toplumlarına değer vermediler tam tersine türklük onlar için haharetti binlerce türküde katletmişlerdir bunlar tarihimizde ise hep düşman diye gösterilmişlerdir. Bu forumda bir konuda neden diğer türk cumhuriyetleri sevmez diye işte bu yüzden biz yüzümüzü dönmemiş hiç bir zaman onlara osmanlı özünü inkar etmiştir. Çeverenizde bir sorun hiç istanbulluyum diyen varmıdır. İstanbulluyum diyenler türk değildir çünkü yoktur. Tarihi eser diyorsunuz anadoluda nerde var osmanlının büyük bir eseri önce arkadaşlar anadoluyu gezin insanları ile konuşun oturduğumuz yerden yorum yapmak kolay iş gezenmi bilir okuyanmı bilir diye bunu cevabını evliya çellebi ne güzel cevaplamıştır. Atatürk işte bu olayı zaten görmüş ve değerlendirmiştir Atatürk anadoludaki sömürülmüş dağıtılmış öz türklerle bu mücadeleyi girmiş alevlendirmiş ve mücadeleyi kazanmıştır. Bu yüzden fransızların yazdığı tarih kitaplarına fransızların söylediği sözler beni inandırmıyor. Ben özüme bakarım Osmanlı sırpa macara hırvata tarih boyunca birbirini yine toplumlara eser vermiş fransızlara vatikana vb. ülkelere şirinlik yapmış vay efendim gördük yaptıkları şirinlikler karşılığında onlar ne yapmış katliam katliam katliam bana bana avrupalının yazdığı Osmanlı tarihini anlatmayın uyanın arkadaşlar tarih boyunca biz türkleri kendi tarihimizi yazmamıza bile müsade etmeyen bir karmayı savunmayın Şimdi amerikalıların yaptığı gibi sinema filmleri ile hayali tarih yazıyorlar...Ulu önderimiz ATATÜRK yaptığı araştırmalar anıtkabirde duruyor bir gün olurda açıklanırsa hepimiz gerçekleri az olsada öğreniriz Kurtuluş mücadelesinde osmanlının methiyeler düzdüğü eserler kazandırdığı ulusların topraklarımızı paylaştıklarını unutmayalım. Fransız lı biri şöyle demiş sonra gelmiş o fransızlar topraklarımızı almış neymiş Osmanlı bana çok iyi baktı şimdi burada ben herşeyi biliyorum diye ahkam kesmek için yazmıyorum bu konularda konuşabiliyorsanız ve tartışabiliyorsanız hepinizin bir bildiği var bunlara saygı duyuyorum ama lütfen körü körüne bir saplantıda olmayın. Kabullenmek en büyük erdemdir. Türk toplumu dünyanın dört bir yanına dağılmış büyük bir toplumdur. Zaten dünyada yaşayan ana 9 köken toplum vardır. Bunu bilim adamlarıda yüzde yüz kanıtlamamış olsada kuvvetli bir tez olarak tarihte yerini almıştır. Bu köken toplumlardan biride Türklerdir. Türk demek müslüman olmak değildir. Zannediyormusunuz siz müslüman olmayan türk yokmudur. vardır. Ama Türk toplumu doğruyu görmüş bu yüce dine inanmıştır. Bu bizlerin ne kadar doğru kararlar alan insanlar olduğumuzu gösterir. Osmanlı bir türk ailesi olabilir. Ama onun devamında devşirmişlerdir. Kendi özlerinden utanmışlardır. Kalın sağlıcakla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

inananlar kardeştir

Bu ülkenin bütün ırklarını,tek ırk,tek kalp,tek insan haline getiren İslamiyet olmuş.biyolojik bir vahdet değil bu.ne kanla ilgisi var ne kafatasıyla.vahdetlerin en büyüğü,en mukaddesi.ister siyah derili,ister sarı...inananlar kardeştir.aynı şeyleri sevmek,aynı şeyler için yaşamak ve ölmek.Türk'ü,Arap'ı,Arnavut'u düğüne koşar gibi gazaya koşturan bir inanç;gazaya,yani irşada.altı yüzyıl beraber ağlayıp,beraber gülmek.sonra bu muhteşem rüyayı korkunç bir kabusa kalbeden meşum bir salgın:maddecilik.tarihin dışına çıkan bir anadolu,tarihin ve hayatın.heyhat bu çöküşte kıyametlerin ihtişamı da yok,şiirsiz ve şikayetsiz.

Cemil Meriç (Bu Ülke)

hürmetler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.