Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Spirited Away-Hayao Miyazaki

gloria

Önerilen İletiler

Bu bir Hayao Miyazaki klasiğidir. Peki Hayao Miyazaki kimdir? Hayao Miyazaki Japonya’da animasyonun efsane yönetmenidir. Kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya'da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza atmıştır. Eserleri Japonya'da olağanüstü ilgi ve saygı görmektedir.

2002 yılında Ruhların Kaçışı adlı anime filmiyle Oscar Ödülü’nü kazanmış, bununla yetinmeyip Berlin Film Festivali’ninde ödül alan ilk animasyon film olmuştur. Ayrıca Japonya’da bu filmle gişe rekorlarını kırarak, 1997 yılında yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmiyle kendisine ait olan gişe rekorlarını yine kendisi kırmıştır.

Türkiye’de ise ilk olarak Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi isimli çizgi dizisi ile tanınmıştır.

Miyazaki özellikle son zamanlardaki eserlerinin büyük bir kısmının yönetmenliğinin yanı sıra metin yazarlığını da yapmıştır. Bu türden ilk eserlerinden birisi kendi yarattığı bir mangadan uyarlama olan Rüzgarın Vadisinin Nausicaä'sı 'dır. Bu eserinden sonra Stüdyo Ghibli’yi kuran Miyazaki eserlerini burada hazırlamaya başlamış ve bu stüdyo aracılığıyla hayranlarına ulaşmaya devam etmiştir.

Yönetmenliğini Yaptığı Filmler:

Kagliostro'nun Şatosu (Lupin III) - (Rupan sansei: Kariosutoro no Shiro; İng: The Castle of Cagliostro2), 1979

Rüzgarlı Vadi - (Kaze no tani no Nausicaä; İng: Nausicaä of the Valley of Wind ), 1984

Gökteki Kale - (Tenku no Shiro Lapyuta; İng: Laputa: The Castle in the Sky), 1986

Komşum Totoro - (Tonari no Totoro; İng: My Neighbor Totoro), 1988

Küçük Cadı Kiki - (Majo no Takkyubin; İng: Kiki's Delivery Service), 1989

Kırmızı Kanatlar - (Kurenai no buta; İng: Porco Rosso), 1992

On Your Mark (şarkı için video klip niteliğinde çizgifilm), 1995

Prenses Mononoke - (Mononoke Hime; İng: Princess Mononoke), 1997

Ruhların Kaçışı - (Sen to Chihiro no Kamikakushi; İng: Spirited Away), 2001

Howl'un Yürüyen Şatosu - (Hauru no Ugoku Şiro; İng: Howl's Moving Castle), 2004

Kayalıktaki Balık - (Gake no ue no Ponyo; İng: Ponyo on the Cliff), 2008

Alıntıdır.

RUHLARIN KAÇIŞI-SPIRITED AWAY

Tür : Fantastik / Macera / Animasyon / Anime

Yönetmen : Hayao Miyazaki

Senaryo : Hayao Miyazaki

Görüntü Yönetmeni : Youji Takeshige

Müzik : Joe Hisaishi , Yumi Kimura

Yapım : 2001, Japonya , 124 dk.

Babasının işi nedeniyle başka bir şehre taşınmak zorunda kalan Chiro ve ailesi yeni evlerine taşınmak için çıktıkları yolculukta oldukça ilginç olaylarla karşılaşacaktır. Bu olaylar Chiro’nun anne ve babasının karınlarını doyurmak isterlerken bir domuza dönüşmeleri ile başlar. Chiro, anne ve babasını kurtarmaya uğraşırken hava kararır ve havanın kararmasıyla ortalıkta korkunç hayaletler dolanmaya başlar. Chiro’nun anne ve babasını kurtarabilmesi ve aynı zamanda hayatta kalabilmesi için yapması gereken tek şey hayaletlerin yaşadığı bu yerde bir iş bulup, çalışmak zorunda oluşudur

sen.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence izlediğinizi unuttuysanız filmi de unutmuşsunuzdur Admincim bir kez daha izleyin derim... Ve hatta izlemişken devamını getirin diğer tm Miyazaki filmlerini de izleyin :) Ben sizin tavsiyelerinize uyuyorum siz de benimkine uyun bence :P

Howl's Moving Castle : Yürüyen Şato

Kiki's Delivery Service : Küçük Cadı Kiki

My Neighbour Totoro : Komşum Totoro

Şimdilik bunların tanıtımını yaptım ama diğerlerini de izledim, ilk fırsatta onları da tanıtacağım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Bence izlediğinizi unuttuysanız filmi de unutmuşsunuzdur Admincim bir kez daha izleyin derim... Ve hatta izlemişken devamını getirin diğer tm Miyazaki filmlerini de izleyin smile.gif Ben sizin tavsiyelerinize uyuyorum siz de benimkine uyun bence tongue.gif

Howl's Moving Castle : Yürüyen Şato

Kiki's Delivery Service : Küçük Cadı Kiki

My Neighbour Totoro : Komşum Totoro

Şimdilik bunların tanıtımını yaptım ama diğerlerini de izledim, ilk fırsatta onları da tanıtacağım smile.gif

tamam söz zaman buldukça izleyeceğim .... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bu hafta sonu evde "Spirited Away" günü yaptık :) En sevdiğim arkadaşlarım ve ben hep birlikte bilmem kaçıncı kez yine izledik bu filmi :) Yok böyle bir güzellik, yoook :) Hala Miyazaki'nin filmlerini izlememiş olanlara üzülüyorum dersem inanın ki yeridir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.