Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Üstün İnsan

darvingüzel

Önerilen İletiler

Yemin olsun, biz, âdemoğullarını onur ve üstünlükle donattık, onları karada ve denizde binitlerle yükledik. Onları, güzel ve temiz rızıklarla besledik. Ve onları, yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.İsra/70.

Merak ettiğim bu ayette Allah İnsanoğlunu yaratıklarından bir çoğundan üstün kıldım diyor.Tamamı demiyor.

Acaba burada İnsandan üstün olan canlılar kimlerdir.Mesela Uzaylılar denilen varlıklar olabilirmi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanoğlunu diğer canlılardan üstün olduğunu beyan ediyor,

isra 70. Andolsun ki: Biz, Adem oğullarını üstün bir şerefe mazhar kıldık; karada ve denizde binitlere yükledik ve güzel güzel nimetlerle besledik; yarattıklarımızdan çoğunun üzerine geçirdik. TÜRKÇE KURAN-I KERİM ( E.HAMDİ YAZIR )

bilmem anlatabildimmi???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanoğlunu diğer canlılardan üstün olduğunu beyan ediyor,

isra 70. Andolsun ki: Biz, Adem oğullarını üstün bir şerefe mazhar kıldık; karada ve denizde binitlere yükledik ve güzel güzel nimetlerle besledik; yarattıklarımızdan çoğunun üzerine geçirdik. TÜRKÇE KURAN-I KERİM ( E.HAMDİ YAZIR )

bilmem anlatabildimmi???

Demekki ben anlatamamışım. :D "Yarattıklarımızdan çoğunun üzerine geçirdik" diyor ya ayette işte oraya takılıyorum,anlata bilmişimdir

herhalde.Ayette hepsinin demiyir çoğunun diyor hangi canlılardan üstün değil onu arıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki ben anlatamamışım. :D "Yarattıklarımızdan çoğunun üzerine geçirdik" diyor ya ayette işte oraya takılıyorum,anlata bilmişimdir

herhalde.Ayette hepsinin demiyir çoğunun diyor hangi canlılardan üstün değil onu arıyorum.

afedersiniz forumda bazı insanlar ALLAHA VE PEYGAMBERE HATTA KURANA karşı alaycı yaklaşımları var,aslında onlara kızmıyorum,aksine eksikleri ve yanlışlıkları daha iyi ve bilimsel olarak KURANİ anlamda daha çok araştırmacı konuma geliyorum,onlara teşekkür ediyorum.

Bu anlamda sizinde onlardan biri olduğunuzu varsayarak basitce bir cevap vermişim,aslında şimdi sorunuzu daha iyi anladım.

şimdi gelelim konuya;

yasin suresinde bir ayet var.yasin 36. Yüce ve münezzehtir o ki, herşeyden çiftler meydana getiriyor; yerin bitirdiklerinden, kendilerinden ve daha bilmeyecekleri neler, nelerden!

bu ayette ALLAHIN başka varlıklarda yaratığı ancak bize bunlar hakkında hiçbir bilgi verilmediği ve bilemiyeceğimizi , beyan eden ayettir.

ayrıca,tekvir19. muhakkak o (Kur'an), şerefli bir elçinin getirdiği bir sözdür.

20. O elçi, pek güçlü, Arş'ın sahibinin katında itibarlıdır.

21. Orada kendisine itaat edilendir, güvenilendir.

saffat suresi164. (Melekler) : "Bizden her birimizin belli bir makamı vardır.

bu ayetlerde cebrail isimli bir meleğin peygamberlere vahiy getirdiği,ALLAH katında değerli olduğu,belkide meleklerin bizlerden üstün olduklarını varsayarsak,yasin suresindeki bilemediğimiz varlıkların yaratıldığınıda eklersek olabilirmi????

araştırmama devam edeceğim,şimdilik bu kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yemin olsun, biz, âdemoğullarını onur ve üstünlükle donattık, onları karada ve denizde binitlerle yükledik. Onları, güzel ve temiz rızıklarla besledik. Ve onları, yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.İsra/70.

Ayette Ademi demiyor ademoğullarını birçoğundan üstün kıldık diyor demek ki ADEM hepsinden üstün oğulları bir çoğundan üstün

ADEM olan hepsinden üstün,olabilirmi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılıyorum.Şimdi Bir çok Adem vardır.Ama Adem lik vasfı tek olması lazım.

Adam çooookk.. :D o üstün olan ADEM yok..o üstün olan KADAVRA değil İÇİNDEKİ.. :D kan gurubu falan denmiş,de.. :D

Ayrıca konu güzelde.. :)

İNSANdan başka üstün VARLIK yok..ne evrende nede paralelinde..ben gidip gördüm..inanmassanız gidin sizde.. :D

Mesele sözünü ettiği İNSAN denen bilmecede.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.