Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Cumhuriyet’in ilk öğretmeninden gençlere çağrı

Misafir birce

Önerilen İletiler

kapak2ar5.jpg....Cumhuriyet’in ilk öğretmeninden gençlere çağrı

Hayatını eğitime adayan Cumhuriyet’in ilk kadın öğretmeni Refet Angın hasta yatağından gençlere şöyle seslendi:

Atatürk’ü iyi tanıyın ve anlatın. Neler yapmıştır.

Bunları iyi bilin YARIN öğretmenler günü. Türkiye’nin ilk kadın öğretmenlerinden Refet Angın,

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü hasta yatağında karşılayacak olmasına rağmen halen gençleri düşünüyor.

Angın, ‘’Gençlere mesajım, Atatürk’ü anlatsınlar. Atatürk kimdir, ne yapmıştır bunu iyi bilsinler’’ dedi.

Hayatını eğitime adayan 94 yaşındaki Angın, Türk Böbrek Vakfına bağlı İstanbul Özel Hizmet Hastanesinde

yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle yaklaşık 2 yıldır tedavi görüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı da olan Refet Angın, bu yıl da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü hastanede

kutlayacak.

Hastanede ziyaret akınına uğrayan Angın, nefes almakta sıkıntı çektiğini, bunun dışında önemli bir sorunu bulunmadığını

söyledi.

İyileşince yine Ata’yı anlatacak

Öğretmenliğe 17 Eylül 1936’da başlayan, öğretmen, müdür yardımcısı ve müdür olarak

Anadolu’nun pek çok yerinde görev yapan Angın, Atatürk’ü yakından gördüğünü, her nefes alışında

aklına Atatürk’ün geldiğini anlattı.

Angın, Öğretmenler Günü dolayısıyla gençlere şu önemli mesajları verdi.

"Gençler Atatürk’ü tanısınlar, anlatsınlar. Atatürk kimdir, ne yapmıştır bunu iyi bilsinler.

Ben hayatım boyunca onu anlattım. Biraz iyileşince toplantılara katılıp yine Atatürk’ü anlatmak istiyorum.

Hepiniz Atatürk’ün kim olduğunu çok iyi öğrenin.

Ben Atatürk çocuğuyum. Tarih öğretmeni olarak yıllarca hizmet ettim. Atatürk mükemmel bir insandı.

Hala yanlış hareket edenleri anlayamıyorum.’’

Toplum adına borcumuz

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk de, vakıf olarak Refet Angın’ın bakım ve tedavisini üstlendiklerini ve

2 yıldır bu hizmeti verdiklerini belirterek, ‘’Biz toplum adına Refet Angın’a vefa borcumuzu ödüyoruz.

Ondan aldığımız feyzin karşılığı olan vefa borcumuz bu’’ dedi.

Erk, Angın’ın yaşına bağlı olarak bazı rahatsızlıklar ve sıkıntılar yaşadığını, özellikle nefes darlığı konusunda şikayetleri

bulunduğunu dile getirerek,

‘’Türkiye’de kaç tane Refet Angın kaldı?

Ona tüm tıbbi ve ev şartlarını yaratmaya çalışıyoruz hastanede.

O ayakta kalmaya devam etsin ve Atatürk’ü tanıtmak için mesajlar versin istiyoruz’’ diye konuştu.

Timur Erk, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Refet Angın için bir tören düzenlemeyi düşündüklerini ve

sağlığının el vermesi halinde Angın’ın o törende Atatürk’ü anlatacağını sözlerine ekledi.

Öğrencilerden vefa

GELİBOLU Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni Refet Angın’ı (94),

İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede ziyaret ederek, Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Nefes darlığı rahatsızlığı nedeniyle konuşmakta güçlük çektiği gözlenen Angın, ziyaretin kendisini

çok duygulandırdığını belirterek iyi olduğunda Gelibolu’ya gelmek istediğini söyledi.

Okul müdürü Emine Işıklıgün de Angın’ın elini öptü ve "Atatürk Çiçeği’’ verdi. Işıklıgün,

"Sevgili öğretmenim, biz sizin büyüdüğünüz topraklardan, Gelibolu’dan bütün öğretmenlerimiz,

belediye personeli ve herkes adına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü kutlamaya geldik.

Siz Cumhuriyet öğretmeni olarak bizim yolumuzu açtınız. Biz de sizlerin izinden gidiyoruz’’ dedi.

~~~~

11477465704pu3.jpg....Öğrenci 1'inde dahi 11'inde ...

1 yaşındayken cümleler kuran, çevresinde dahi diye çağrılan çocuk, 11'inde eğitim sisteminin kurbanı oldu.

6 yaşında zekası 128 çıkan çocuk, öğretmeni tarafından yuhalanınca 3 gün konuşmadı. Okul değiştiren çocuk başka bir

öğretmen tarafından tek ayak üstünde cezası alınca kekeme oldu.

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde daha önce yaşadığı bir travma nedeniyle geçici bir süre konuşamayan öğrenci, öğretmeninin

verdiği ceza nedeniyle kekeme oldu.

İddiaya göre, 6 yaşındayken okula başladığı Aliağa Atatürk İlköğretim Okulu öğretmeni A.A. tarafından yanlış okuduğu için arkadaşlarına yuhalatılan K.E.Y, travma geçirerek 3 gün konuşmadı.

Psikolojik tedavi geçiren çocuk, daha sonra kekeme olarak konuşmaya başladı, tedavi sonrası ise kurtuldu.

TUVALETE İZİN VERMEDİ

Ailesi tarafından okul değiştirilen K.E.Y, bu kez ilçedeki Namık Kemal İlköğretim Okulu'na kayıt edildi. 4. sınıf öğrencisi

K.E.Y'ye, derste çok konuştuğu gerekçesiyle İngilizce öğretmeni M.B. tarafından

tahta önünde tek ayak üstünde durma cezası verildi.

Ceza sırasında öğretmeninden tuvalete gitmek için izin isteyen K.E.Y, öğretmeninin 'hayır' demesi üzerine

tüm sınıfın önünde altını ıslattı.

Arkadaşları, K.E.Y'nin 3 ders boyunca altı ıslak oturduğunu ve soğuk havada üşüdüğünü söylediğini öne sürdü.

BU NASIL EĞİTİM BÖYLE?

Anne Nilgün Y, "Çocukla, 'Artık tuvalete gidebilirsin' diyerek dalga geçiyor.

Erken konuşan, 1 yaşında cümleler kuran, 128 IQ zekada çıkan bir çocuk iken, sistemin eğittiği insanlar

tarafından kekeleyen, özgüveni olmayan biri haline getirildi. Bu nasıl eğitim böyle?" diyerek tepki gösterdi.

ÖĞRETMEN ÖZÜR DİLEDİ

Olayı oğlunu almaya gidince fark ettiğini belirten baba Sadık Y, Aliağa Kaymakamlığı'na giderek öğretmenden şikayetçi oldu. Verilen cezanın çok ağır olduğunu belirten baba Y, "Yürürken altının ıslak olduğunu gördüm. Sorduğumda cevap veremedi. Kekelemeye başladı. Oğlumun tedavisini yaptırmışken, yeniden başlayan bu kekemelik, beni derinden üzdü. Tekrar konuşma zorluğu çekiyor ve psikolojik tedavi görüyor" dedi. Öte yandan, İngilizce Öğretmeni M.B. ise, yaptığının yanlış olduğunu itiraf etti. Çocuğun babasıyla konuşan M.B, "10 günlük öğretmenim. Sizlerden özür dilerim" dedi. Ücretli öğretmen olan M.B.'nün sözleşmesi feshedilirken, Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ise olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kapak2ar5.jpg....Cumhuriyet’in ilk öğretmeninden gençlere çağrı

Hayatını eğitime adayan Cumhuriyet’in ilk kadın öğretmeni Refet Angın hasta yatağından gençlere şöyle seslendi:

Atatürk’ü iyi tanıyın ve anlatın. Neler yapmıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mustafa_kemal_ataturk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Dikkat ediyor musunuz? Artık bunu söylemem gerektiğini düşündüm. Çünkü o kadar çok haber birikti ki bu tür konularla ilgili.

Atatürk'ü gören ve o dönemin gençleri olan insanlar ne kadar da Atatürkçü değil mi? Bize anlatın tanıyın diyorlar neredeyse tamamı. Hatta bunu söyleyenlerin Türk mü Kürt mü Alevi mi Sunni mi Şii mi Laz mı Çerkez mi olduğunu bilmiyoruz. Fakat hepsi bir ağızdan "ATATÜRK'ÜMÜZ" diyor.

Ne zaman örnek alacağız bu insanları

Ne zaman erişiriz gerçeğe?

Ne zaman tamamen benimseriz vatan, halk, devlet kavramını...

Belirsiz.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.