Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH I MUTLAKA BİLİMSEL METODLA MI İSPAT ETMELİYİZ

Önerilen İletiler

Dunya’nin bir tarafinda acliktan olen insanlar varken, Dunya’nin obur tarafinda obezite var, Dunya’da karnini doyurmaya yemek bulamayanlar varken, biz karnimizi doyurmusuz da zevk icin yiyoruz.

Hatasiz Allah nerde? O mukemmel Allah nerde? Yolda yuruyen berbere gitmedigi icin saci sakalina karismis adamlar var peki Afrika’daki ac insanlar Allah'a inanmadiklari icin mi ac susuz kaldilar? Allah nicin rizklarini esirgemis onlardan? (!)

Bu kusursuz olan Allah’in nasil bir adaletidir oyleyse? Kaldi ki bu adalet midir? Ordaki ac insanlar Allah’a mi muhtac yoksa karnini doyurmak icin yardimina gelecek baska ulkelerin insanlarina ve yiyecege mi?

zevk için yemek yerine yardım etsen de; seni kusursuz yaratan allah'a en azından şükür etsene; madem bu kadar aç insan var..

sorumlusu sen de olamaz mısın?

adaleti ahiret gününde herkes öğrenecek..

ama allah bize adalatiyle değil rahmetiyle muamele etsin...

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam'da reddedemeyeceğimiz iki şey var ki,bunu görmezden gelerek de şükür kavramına değinilemeyeceğini düşünüyorum.Ödül ve ceza: Cennet ve Cehennem.

Allah'ın insanı kendisine kulluk için yarattığı her müslümanın ön kabulü: ''Kendisine'' ve ''Kulluk''.

Kendisine ibadet ve sürekli şükür.Peki buna bir ödül koymamış mı Allah?Evet,değişik dereceleri olan Cennet.

Kendisine isyan,inkar ve şükretmeme.Buna ceza koymuş mu?Evet, Sonsuza kadar Cehennem'de yanmak.

Yani,duruma neresinden baksak,ne yaparsak yapalım, ceza ve ödüle toslayacağız.

İşte benim de dikkat çektiğim nokta,yapılan ve istenenlerin hem Allah hem de insan açısından karşılıksız olmadığı gerçeği.

Buradan hareketle ben,Allah'a olan şükranın da tamamen samimi olmasının olanağı olmadığını savunuyorum.Bu bence,ancak dinin üzerine kurulduğu kavramların bir kısmının belli bir oranda değersizleştirilmesi ile mümkün gibi görünmektedir.Şükrandan bahsederken gerçek anlamdaki bir ceza korkusunu arka plana atmak gibi.Nitekim bilinç unutur,fakat bilinçaltı unutmaz.

Saygılar...

Dogru bir noktaya deginmissin. Evet insanlar sukretmek olsun ve dinin farzlarini yerine getirmek icin olsun bir nevi bencillikten ve korkudan yaparlar cunku kendini dusunen insan cehennemde yanmak istemez yani eli kolu bagli gibidir cennete gitmek icin tek bir secenek vardir itaat etmek. Burda insan samimi olmadigi kadar da bencildir biraz da.

----------------------------

Çok güzel bir yerdeyiz konuları kavramsal bazda ele alacaz diye sevinirken, dostlar birbirlerine çiçek vermedeler :)

maalesef öyle

Ya ne diyorsunuz yaa :D

Oncelikle burda birseyleri tartisiyoruz , koskoca yazilarimizdan tutup cicekleri gordunuz ya bravo tebrik ediyorum ve cicek veriyorum :clover:

Bir sey tartisiliyorsa birbirmizin dusuncelerini begendigimizi gostermede hic bir sakinca yoktur. Arkadaslar cicek vermedeler diyerek olayi iyice saptirmanin alemi yok. Simdi biz cicekleri verdik gitti size noldu? Sayenizde bu cumleleri kurmak zorunda kaldim ve olay baska tarafa kaydi onceden cok da iyiydi olayin gidisati.

Madem insanlarin yazdiklarina bu kadar dikkat ediyorsunuz, koca yazilardan illa bir sey cikaracaksaniz dogru duzgun tartisilabilir bir sey cikarsaydiniz! Niye bunu sectiniz? Hic hos degil!

Selenge'ye

Senin de yazilarina dikkat edecek olursak, ilk once iyi bi yerdeyiz gidisat guzel, sonra cok iyi bi yerdeyiz arkadaslar birbirine cicek vermedeler gibi cumleler kurman da pek bi guzel acikcasi. Spiker gibi surekli gidisattan bahsediyorsun. Birak gidisati gelisati da insanlar yazacagini yazsin. Hersey kendiliginden olusur sen canini skma.

------------------------------------------------

zevk için yemek yerine yardım etsen de; seni kusursuz yaratan allah'a en azından şükür etsene; madem bu kadar aç insan var..

sorumlusu sen de olamaz mısın?

adaleti ahiret gününde herkes öğrenecek..

ama allah bize adalatiyle değil rahmetiyle muamele etsin...

saygılar..

Saygilar diyene bakar misin sanki butun bi konu benim ustumde donuyor. Konu benim sukretmem yemem icmem degil kaldi ki bunlar seni hayatta alakadar etmez burda tartisilan konu cok farkli!

Zevk icin yemek yemek yerine yardim etsen de demissin, beni ne kadar taniyorsun ki boyle konusabiliyorsun? Peki yardim etmedigimi nerden biliyorsun? Kaldi ki sen yardim ediyorsun da mi boyle konusabiliyorsun? Beni bilmeden beni yargiliyorsan, ben de senin hic kimseye yardim etmeyip de yardim ediyormus gibi konustugunu dusunurum.

Cikolata yemek sana basit geliyor olmali. Zevk icin yemek dedigim de acayip buyuk birsey olarak algiladin. Cunku bana zevk icin yicegine yardim et diye cikistin!

Evet haklisin Afrika'daki ac insanlarin ac olmasinin sebebi ben de olabilirim hatta ordaki kurakligin da, hatta yagmur yagdirabilirim ama yagdirmiyorum iste, sana ne!

Biz burda kimin ne yapip ne yapmadigindan bahsetmiyoruz. Beni tanimadan yargilamak ne yapip ne yapmiyacagimi soylemek sana mi kaldi?!

Eger deseydin ki insanlar aclara fakirlere yardim etse belki bu kadar ac fakir olmazdi deseydin hay hay ama beni baz alarak bana saldirarak konusamazsin. Sizin gibiler yuzunden olay farkli taraflara cekiliyor ve tartisma degil saldiri ortamina donusuyor!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklisin Afrika'daki ac insanlarin ac olmasinin sebebi ben de olabilirim hatta ordaki kurakligin da, hatta yagmur yagdirabilirim ama yagdirmiyorum iste, sana ne!

Biz burda kimin ne yapip ne yapmadigindan bahsetmiyoruz. Beni tanimadan yargilamak ne yapip ne yapmiyacagimi soylemek sana mi kaldi?!

.

.

Sizin gibiler yuzunden olay farkli taraflara cekiliyor ve tartisma degil saldiri ortamina donusuyor!

Alıntı Lluvia

Evet gerçekten Haklısınız Sayın Lluvia ;

Yukarıdaki ifadeleriniz ile Bu konunun bir tartışma ortamı yerine nasıl ve kimler tarafından Saldırı Ortamı na dönüştürüldüğü gözler Önüne Seriliyor,

ve Bu Forumda ki Herkese Gösteriliyor ve Sergileniyor.

Katkılarınız adına Size Teşekkür Ederim. Tebriklerimi Sunarım.

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet gerçekten Haklısınız Sayın Lluvia ;

Yukarıdaki ifadeleriniz ile Bu konunun bir tartışma ortamı yerine nasıl ve kimler tarafından Saldırı Ortamı na dönüştürüldüğü gözler Önüne Seriliyor,

ve Bu Forumda ki Herkese Gösteriliyor ve Sergileniyor.

Katkılarınız adına Size Teşekkür Ederim. Tebriklerimi Sunarım.

Benim hakkimda yazilana karsi verdigim tepki de "gercekten" hakliyim. Olaylari baska taraflara cekmek ve kisisellestirmek sizce saldirgan bir tavir gibi gelmiyor olabilir cunku benim buna karsi cikmami saldirganlik olarak goruyorsunuz su an ama neden karsi cikmis oldugumu gormuyorsunuz. Siz de haklisiniz merak etmeyin, savundugunuz degerler acisindan beni haksiz bulmak da haklisiniz, ayni degerleri paylastiginiz kisileri haksiz bulacak degilsiniz ya!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim hakkimda yazilana karsi verdigim tepki de "gercekten" hakliyim. Olaylari baska taraflara cekmek ve kisisellestirmek sizce saldirgan bir tavir gibi gelmiyor olabilir cunku benim buna karsi cikmami saldirganlik olarak goruyorsunuz su an ama neden karsi cikmis oldugumu gormuyorsunuz. Siz de haklisiniz merak etmeyin, savundugunuz degerler acisindan beni haksiz bulmak da haklisiniz, ayni degerleri paylastiginiz kisileri haksiz bulacak degilsiniz ya!

Sevgili Lluvia ;

Kesinlikle Şahsım Adına Yanlış Değerlendirmelerde Bulunuyorsunuz.

İnanınız, Ben Sizin Tahayyül ettiğiniz Tarzda bir kişiliğe sahip değilim. Ve bu tür yaklaşımlara ve kişiliklere her zaman Karşı bir duruş sergilemişimdir.

Kendi görüşüme yakın insanlara destekler ve ayrıcalıklı, lakin fikir ve düşüncelerimi paylaşmayan kişilere Haksız davranış ve söylemlerde bulunmak mı ?

Tüm Samimiyetim ile söylüyorum ve iddaa ediyorum ki ;

Bu forumda bu değerlendirmeyi hakkedebilecek En Son Kişi Ben Olabilirim.

Saygı ve Nezaket kavramlarını, yazılarında Benim kadar belirgin biçimde Vurgulayan bir Üye daha olamaz.

İstisnasız Bütün yazılarımı, Saygılarımı sunarak bitirmiş olduğumu lütfen gözlemleyiniz. Ve bu tutumum Şimdiye dek hiç bir Ateist için de değişmemiştir.

Hiç bir Ateist ile Karşılıklı Tartışma Ortamında, Saygınlık, ve Nezaketimden Ödün Vermemişimdir,

Karşımdakine de bunu hissettirebilecek Nitelikte İfadeler yolu ile Hitap lar da Bulunmuşumdur.

Hiç Kimse çıkıpta, bunun Aksini örnekleyebilecek bir Yazımı ortaya koyamaz, Gösteremez. Ayrımcılık içeren böyle bir yazım Yoktur, Olamaz, Olmayacaktır...

Sizin itiraf etmeniz gereken İse ; Her insan gibi bazen Asabiyet gösterebilmiş olmanız, ve Sukünetinizi muhafaza edememiş olmanızdır.

Hangi Birimiz bu gibi zor durumlara düşmüyoruz ki. Bu gayet Normal ve İnsani bir halet.

Lütfen Benim Yönetim den aldığım uyarılara bakınız, Bu kadar Titiz ve Hassas ve Disiplinli olmak adına gösterdiğim gayrete rağmen,

Bunu tam olarak başarabilmiş değilim, Bazen sinirlerime Hakim olamıyorum, belki de bir şekilde Forum da Kural İhlali yapmış oluyorum.

Demek Bazen Saygı Ve Nezaket bile işe yaramayabiliyor, ve hata yapabiliyoruz. ''Kişiselleştirme'' ise bunların başında geliyor.

Hepimiz Daha dikkatli olmaya Gayret Edelim, ve Birbirimizi suçlamak yerine Anlamaya çalışalım... Ne Dersiniz..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Lluvia ;

Kesinlikle Şahsım Adına Yanlış Değerlendirmelerde Bulunuyorsunuz.

İnanınız, Ben Sizin Tahayyül ettiğiniz Tarzda bir kişiliğe sahip değilim. Ve bu tür yaklaşımlara ve kişiliklere her zaman Karşı bir duruş sergilemişimdir.

Kendi görüşüme yakın insanlara destekler ve ayrıcalıklı, lakin fikir ve düşüncelerimi paylaşmayan kişilere Haksız davranış ve söylemlerde bulunmak mı ?

Tüm Samimiyetim ile söylüyorum ve iddaa ediyorum ki ;

Bu forumda bu değerlendirmeyi hakkedebilecek En Son Kişi Ben Olabilirim.

Saygı ve Nezaket kavramlarını, yazılarında Benim kadar belirgin biçimde Vurgulayan bir Üye daha olamaz.

İstisnasız Bütün yazılarımı, Saygılarımı sunarak bitirmiş olduğumu lütfen gözlemleyiniz. Ve bu tutumum Şimdiye dek hiç bir Ateist için de değişmemiştir.

Hiç bir Ateist ile Karşılıklı Tartışma Ortamında, Saygınlık, ve Nezaketimden Ödün Vermemişimdir,

Karşımdakine de bunu hissettirebilecek Nitelikte İfadeler yolu ile Hitap lar da Bulunmuşumdur.

Hiç Kimse çıkıpta, bunun Aksini örnekleyebilecek bir Yazımı ortaya koyamaz, Gösteremez. Ayrımcılık içeren böyle bir yazım Yoktur, Olamaz, Olmayacaktır...

Sizin itiraf etmeniz gereken İse ; Her insan gibi bazen Asabiyet gösterebilmiş olmanız, ve Sukünetinizi muhafaza edememiş olmanızdır.

Hangi Birimiz bu gibi zor durumlara düşmüyoruz ki. Bu gayet Normal ve İnsani bir halet.

Lütfen Benim Yönetim den aldığım uyarılara bakınız, Bu kadar Titiz ve Hassas ve Disiplinli olmak adına gösterdiğim gayrete rağmen,

Bunu tam olarak başarabilmiş değilim, Bazen sinirlerime Hakim olamıyorum, belki de bir şekilde Forum da Kural İhlali yapmış oluyorum.

Demek Bazen Saygı Ve Nezaket bile işe yaramayabiliyor, ve hata yapabiliyoruz. ''Kişiselleştirme'' ise bunların başında geliyor.

Hepimiz Daha dikkatli olmaya Gayret Edelim, ve Birbirimizi suçlamak yerine Anlamaya çalışalım... Ne Dersiniz..?

Bakin siz ne guzel diyorsunuz ben sizin dediginiz gibi biri degilim diye, ben sizi tanimiyorum degil mi? Ama sizin hakkinizda bir sey dusundum ve bunu yazdim da. Cok mu agir bir yaziydi sizce? Degildi degil mi? Evet degildi cunku saldiri niteligi tasimiyordu. Eger ben size saldirma niteliginde bir yazi yazmis olsaydim, siz de belki sinirlenebilirdiniz ya da sakin de kalabilirdiniz bilemiyorum. Herkes sinirlenmez herkes de sakin kalamaz.

Ama sunu da bilin ki siz de beni tanimiyorsunuz. Ben ne hissettigimi gizlemiyorum ki itiraf edecek bir seyim olsun. Evet sakin olamadim, sukunetimi muhafaza edemedim. Benim hakkimda yazilmis olan yazi benim acimdan bakarsaniz hic hos degildir cunku olay bastan sona kisisellestirilmis ve benim hakkimda dusunulebilecek en son seylerdir diyorum tipki sizin basta yazmis oldugunuz gibi.

Tekrar ediyorum bu konu iyice anlasilsin ve kapansin, sinirlendigimi saklamadim ve yazimda bizzat gosterdim ama ben kimseye sahsen saldirmadim, bana saldirildi bunu da belirtirim! Yani sinirlenip sert cumleler kurmus olmami kabul ediyorum ama kusura bakmayin benim birisine saldirdigimi idda edemezsiniz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin siz ne guzel diyorsunuz ben sizin dediginiz gibi biri degilim diye, ben sizi tanimiyorum degil mi? Ama sizin hakkinizda bir sey dusundum ve bunu yazdim da. Cok mu agir bir yaziydi sizce? Degildi degil mi? Evet degildi cunku saldiri niteligi tasimiyordu. Eger ben size saldirma niteliginde bir yazi yazmis olsaydim, siz de belki sinirlenebilirdiniz ya da sakin de kalabilirdiniz bilemiyorum. Herkes sinirlenmez herkes de sakin kalamaz.

Ama sunu da bilin ki siz de beni tanimiyorsunuz. Ben ne hissettigimi gizlemiyorum ki itiraf edecek bir seyim olsun. Evet sakin olamadim, sukunetimi muhafaza edemedim. Benim hakkimda yazilmis olan yazi benim acimdan bakarsaniz hic hos degildir cunku olay bastan sona kisisellestirilmis ve benim hakkimda dusunulebilecek en son seylerdir diyorum tipki sizin basta yazmis oldugunuz gibi.

Tekrar ediyorum bu konu iyice anlasilsin ve kapansin, sinirlendigimi saklamadim ve yazimda bizzat gosterdim ama ben kimseye sahsen saldirmadim, bana saldirildi bunu da belirtirim! Yani sinirlenip sert cumleler kurmus olmami kabul ediyorum ama kusura bakmayin benim birisine saldirdigimi idda edemezsiniz!

Pekala Anladım.

Yazdıklarınızı Tümüyle Kabul Ediyorum. Sizi Kırdım İse Özür Diliyorum.

Zaten Dediğimiz gibi hepimiz Beşer iz , Şaşarız, yani tabii ki de Hata yapabiliriz. Önemli Olan Hatada israr Etmeyi Bırakıp Ders Alabilmektir.

Sanırım şimdi, Ortak Paydalarımız Oluştu. Aslında Düşünmemiz gereken de Bu dur.

Birbirimiz den farklı fikir ve düşüncelere sahip olmamız, Anlaşamamamız için geçerli bir sebep Değildir, Olamaz da.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.